PL209995B1 - Siewnik - Google Patents

Siewnik

Info

Publication number
PL209995B1
PL209995B1 PL349239A PL34923901A PL209995B1 PL 209995 B1 PL209995 B1 PL 209995B1 PL 349239 A PL349239 A PL 349239A PL 34923901 A PL34923901 A PL 34923901A PL 209995 B1 PL209995 B1 PL 209995B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seed drill
drill according
front frame
frame
pin
Prior art date
Application number
PL349239A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349239A1 (en
Inventor
Guy Gentilhomme
Patrice Chalon
Original Assignee
Kuhn Huard S A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kuhn Huard S A filed Critical Kuhn Huard S A
Publication of PL349239A1 publication Critical patent/PL349239A1/xx
Publication of PL209995B1 publication Critical patent/PL209995B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/20Parts of seeders for conducting and depositing seed
    • A01C7/208Chassis; Coupling means to a tractor or the like; Lifting means; Side markers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B73/00Means or arrangements to facilitate transportation of agricultural machines or implements, e.g. folding frames to reduce overall width

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Sowing (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Fertilizing (AREA)

Description

Przedmiotowy wynalazek dotyczy urządzeń rolniczych. W szczególności dotyczy on siewnika zawierającego: sprzęg służący do połączenia z pojazdem silnikowym, korpus, który ma ramę złożoną z ramy przedniej, połączonej ze sprzęgiem, zawierającej narzędzia bruzdkujące i opierającej się o podłoże za pomocą kół, połączonych w sposób umożliwiający regulację wysokoś ci za pomocą zawieszenia, oraz z ramy tylnej połączonej z ramą przednią za pomocą przegubu centralnego o osi wzdłużnej, korzystnie pionowej, a także z zespołu siewnego zawierającego między innymi zbiornik i narzę dzia wsiewne, umieszczone na ramie tylnej.
Siewnik taki jest znany ze stanu techniki, na przykład z opisu zgłoszenia patentowego EP O 612 464. Oprócz cech wymienionych, siewnik ten zawiera również środki blokujące, umieszczone pomiędzy ramą przednią a ramą tylną. Podczas pracy, środki te umożliwiają swobodny ruch obrotowy ramy tylnej względem ramy przedniej wokół osi przegubu centralnego, natomiast podczas transportu środki blokujące ruch ten uniemożliwiają. W znanym siewniku znajdują się narzędzia bruzdkujące przygotowujące bruzdki pod siew, w których narzędzia wsiewne układają ziarno. Swobodny ruch obrotowy ramy tylnej wokół osi przegubu centralnego pozwala, w sposób szczególnie korzystny, kiedy siewnik wchodzi na przykład w zakręt, aby wszystkie narzędzia wsiewne pozostały w bruzdkach pod siew, przygotowanych przez odpowiednie narzędzie bruzdkujące. W celu zapewnienia dobrej stabilności siewnika podczas transportu, konieczne jest zablokowanie ruchu obrotowego ramy tylnej wokół osi przegubu centralnego. W tym celu wspomniane środki blokujące stanowią urządzenia blokujące, umieszczone na zespołach łączących koła do ramy przedniej.
W pozycji transportowej zwiększa się odległość kół od ramy i siewnik jest podnoszony nad powierzchnię ziemi. Gdy oba koła znajdują się w pozycji najbardziej oddalonej od ramy przedniej, urządzenia blokujące automatycznie wchodzą w kontakt z łożyskami oporowymi, połączonymi z ramą tylną. Powoduje to, z jednej strony, wyrównanie położenia ramy tylnej w stosunku do ramy przedniej, a z drugiej strony, zablokowanie przegubu centralnego. W pozycji pracy, koła są zbliżone do ramy przedniej, a siewnik jest opuszczony na ziemię. Po wyjściu kół z pozycji najbardziej oddalonej od ramy przedniej, narzędzia blokujące uwalniają automatycznie ramę tylną, która znów może swobodnie poruszać się ruchem obrotowym wokół osi przegubu centralnego.
W siewniku tym przegub centralny jest odblokowany, w pozycji pracy, zanim narzędzia wsiewne wejdą w kontakt z ziemią. Dodatkowo, kiedy siewnik jest umieszczony w pozycji transportowej, rama przednia i tylna mają to samo położenie, a przegub centralny po wyjęciu narzędzi wsiewnych z ziemi jest zablokowany,
W szczególnych warunkach pracy, okazać się może, że siewnik ten jest niewygodny w eksploatacji. Kiedy siewnik znajduje się w nachyleniu, rama tylna ma naturalną tendencję, z powodu swojego ciężaru, do ruchu obrotowego względem ramy przedniej, wokół osi przegubu centralnego. Podczas umieszczania siewnika w pozycji transportowej, kiedy znajduje się on w stanie nachylenia, rama tylna od momentu, gdy narzędzia wsiewne zostają wyjęte z ziemi, obraca się wokół osi przegubu centralnego. W rezultacie w zależności od stopnia nachylenia, pomiędzy ramą przednią, a ramą tylną występują wstrząsy uderzeniowe. Przy powtarzalności wstrząsów następuje zużycie mechaniczne części siewnika, skracające okres niezawodnej pracy siewnika.
Celem przedmiotowego wynalazku jest przeciwdziałanie temu niekorzystnemu zjawisku, znanemu ze stanu techniki.
Siewnik, zawierający sprzęg, służący do połączenia z pojazdem silnikowym, ramę złożoną z ramy przedniej, połączonej ze sprzęgiem, zawierającej narzędzia bruzdkujące i opierającej się o podłoże za pomocą kół, które są połączone w sposób umożliwiający regulację wysokości za pomocą zespołu zawieszenia, oraz ramy tylnej połączonej z ramą przednią za pomocą przegubu centralnego o osi, korzystnie pionowej, a takż e z zespoł u siewnego zawierającego mię dzy innymi zbiornik i narzę dzia wsiewne, umieszczone na ramie tylnej według wynalazku, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że zawiera zespoły wyrównywania, po wyjściu z ziemi narzędzi wsiewnych, położenia ramy tylnej względem ramy przedniej.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia, po wyjściu z ziemi narzędzi wsiewnych, wyrównują automatycznie położenia ramy tylnej względem ramy przedniej.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia blokują, podczas transportu, ruch obrotowy ramy tylnej, w stosunku do ramy przedniej, wokół osi przegubu centralnego.
PL 209 995 B1
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia odblokowują, tylko podczas kontaktu narzędzi wsiewnych z ziemią, ruch obrotowy ramy tylnej, w stosunku do ramy przedniej, wokół osi przegubu centralnego.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia są połączone z zespołami zawieszenia kół.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia zawierają sworzeń.
Korzystnie, sworzeń jest połączony z ramą tylną.
Korzystnie, sworzeń kierowany jest przy przesunięciu, za pomocą dwóch prowadnic, w płaszczyźnie pionowej środkowej ramy tylnej i w kierunku, zasadniczo, poziomym.
Korzystnie, każdy z końców sworznia posiada rolkę umieszczoną obrotowo w odpowiedniej prowadnicy.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia zawierają również gniazdo.
Korzystnie, gniazdo jest połączone z ramą przednią.
Korzystnie, gniazdo zawiera co najmniej jedną powierzchnię prowadzącą, posiadającą kształt litery V w płaszczyźnie przekroju zasadniczo poziomego.
Korzystnie, powierzchnia prowadząca jest rozmieszczona w sposób symetryczny po obu stronach płaszczyzny przekroju środkowego ramy przedniej.
Korzystnie, sworzeń posiada środkową rolkę umieszczoną naprzeciw powierzchni prowadzącej.
Korzystnie, zespoły wyrównywania położenia zawierają dodatkowo siłownik.
Korzystnie, siłownik zawiera cylinder połączony z ramą tylną za pomocą przegubu.
Korzystnie, siłownik zawiera tłoczysko połączone ze sworzniem za pomocą uchwytu widełkowego.
Korzystnie, siłownik jest dwustronny.
Korzystnie, siłownik jest przyłączony równolegle z siłownikiem podnoszącym, przemieszczającym pionowo ramę przednią względem kół.
Korzystnie, siewnik zawiera zawór odcinający na przewodzie doprowadzającym siłownika.
Wynalazek został przedstawiony poniżej w korzystnym przykładzie wykonania, pokazanym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z góry, siewnik według przedmiotowego wynalazku, fig. 2 przedstawia siewnik, w widoku, według strzałki I z fig. 1, fig. 3 przedstawia w przekroju, według strzałki I z fig. 1, przykład wykonania zespołów wyrównania położenia obu ram, fig. 4 przedstawia, w widoku, wedł ug strzałki II na fig. 3, ś rodki wyrównują ce poł oż enie, fig. 5 przedstawia, w tym samym widoku co na fig. 4, urządzenie blokujące, w innym położeniu, fig. 6 przedstawia schematycznie układ hydrauliczny siewnika z fig. 1.
Jak pokazano w widoku z góry na figi siewnik 1 według przedmiotowego wynalazku, w trakcie pracy lub transportu, przemieszcza się w kierunku jazdy 2, wyznaczonym przez strzałkę. W dalszej części opisu określenia takie jak „w przód i „w tył, „z przodu i „z tyłu są zdefiniowane względem kierunku jazdy 2 a określenia stron „prawa lub „lewa są zdefiniowane w widoku siewnika 1 z tyłu, w kierunku jazdy 2.
Zgodnie z wiedzą posiadaną przez fachowca w tej dziedzinie, siewnik 1 zawiera ramę 3, połączoną z tyłem pojazdu ciągnikowego (nie przedstawionego na rysunku) za pomocą sprzęgu 4. Rama 3 zawiera zespół siewny 5, podtrzymywany przez tą ramę. W przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, zespół siewny 5 zawiera również zbiornik 6 połączony z ramą przednią 7 i narzędzia wsiewne 8, siewu ziarna do roli podtrzymywane przez ramę tylną 9.
Siewnik 1, przedstawiony na figurach rysunku, pozwala, w sposób szczególnie korzystny, na przygotowanie roli pod siew i obsianie jej już w pierwszym przejeździe. W tym celu rama przednia 7 podtrzymuje narzędzia bruzdkujące 10 umieszczone przed narzędziami wsiewnymi 8 i rozmieszczone wzdłuż linii korzystnie poziomej i prostopadłej do kierunku jazdy 2.
Dla czytelności rysunku, siewnik 1 przedstawiony na fig. 1, zawiera tylko dwa narzędzia bruzdkujące 10. W praktyce, narzędzia bruzdkujące 10 są rozmieszczone równomiernie na całej szerokości pracy siewnika 1. Uwaga ta dotyczy również narzędzi wsiewnych 8.
W sposób ogólnie znany fachowcowi z tej dziedziny, rama przednia 7 opiera się, przynajmniej częściowo, o ziemię za pomocą dwóch kół 11. Koła 11 są połączone z ramą przednią 7, korzystnie w sposób pozwalający na regulowanie jej położenia, za pomocą zespołu zawieszenia 12 kół 11. W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, zespół zawieszenia 12 kół 11 składa się z wahacza 13, połączonego z ramą przednią 7 za pomocą przegubu 14, o osi poziomej i prostopadłej do kierunku jazdy 2. Wahacz 14 może obracać się wokół przegubu 14 za pomocą, co najmniej jednego, siłownika podnoszącego 15. Poprzez ruch obrotowy wahacza 13 wokół przegubu 14, koła 11 mogą
PL 209 995 B1 oddalać się od ramy przedniej 7 lub do niej przybliżać. Siewnik 1 można więc obniżyć do położenia pracy lub podnieść do położenia transportowego. Korzystnie, siewnik 1 zawiera również zespół regulacji podnoszenia 16, przedstawiony schematycznie na fig. 6, określający najniższe położenie siewnika 1. Dzięki temu można więc regulować głębokość pracy narzędzi bruzdkujących 10.
W przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, przód ramy tylnej 9 jest połączony z tyłem ramy przedniej 7 za pomocą przegubu centralnego 17, o pionowej osi 17a. Przegub centralny 17 jest korzystnie zawarty w płaszczyźnie pionowego środkowego przekroju ramy przedniej 7. Korzystnie, przegub centralny 17 jest umieszczony w połowie odległości pomiędzy narzędziami bruzdkującymi 10 i narzędziami wsiewnymi 8. W ten sposób, kiedy siewnik 1 wchodzi w zakręt, przegub centralny 17 pozwala narzędziom wsiewnym 8 pozostawać w bruzdkach, wykonanych przez narzędzia bruzdkujące 10.
Według ważnej cechy przedmiotowego wynalazku siewnik 1 zawiera dodatkowo zespół 18 wyrównywania położenia, który wyrównuje, od momentu wyjęcia z ziemi narzędzi siewnych 8, położenia ramy tylnej 9 w stosunku do położenia ramy przedniej 7.
W przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, zespół 18 wyrównywania położenia składa się ze sworznia 19 połączonego z ramą tylną 9, z gniazda 20 połączonego z ramą przednią 7, oraz z siłownika 21 zespołu wyrównywania położenia. Wyrównywanie położenia ramy tylnej 9 i ramy przedniej 7 odbywa się za pomocą wsuwania siłownikiem 21 sworznia 19 w gniazdo 20.
Jak pokazano na fig. 3 do 5, gniazdo 20 zawiera powierzchnię prowadzącą 22, posiadającą zasadniczo kształt V, w płaszczyźnie przekroju poziomego.
Powierzchnia prowadząca 22 jest korzystnie umieszczona w sposób symetryczny po obu stronach płaszczyzny przekroju środkowego ramy przedniej 7. Otwarcie w kształcie litery V, ukształtowane przez powierzchnię prowadząca 22, jest skierowane w stronę tyłu siewnika 1.
Sworzeń 19 zawiera oś wzdłużną 19a, skierowaną pionowo. Sworzeń 19 jest prowadzony, przy przemieszczaniu, przez dwie prowadnice 23 połączone z ramą tylną 9, korzystnie odsunięte pionowo jedna od drugiej, w odpowiednich płaszczyznach, korzystnie, poziomych. Korzystnie, prowadnice 23 są rozmieszczone symetrycznie względem siebie w przekroju pionowym gniazda 20. Dodatkowo, jak pokazano na fig. 4, prowadnice 23 są skierowane wzdłuż płaszczyzny przekroju pionowego środkowego ramy tylnej 9. Sworzeń 19 jest więc prowadzony, przy przemieszczaniu, w przekroju pionowym środkowym ramy tylnej 9, w kierunku, korzystnie, poziomym.
Siłownik 21 zawiera cylinder 24 połączony z ramą tylną za pomocą przegubu 25 o osi 25a, korzystnie pionowej. Siłownik 21 zawiera tłoczysko 26 połączone ze sworzniem 19 za pomocą uchwytu widełkowego 27. Korzystnie, jak przedstawiono na fig. 3, każde z dwóch ramion uchwytu widełkowego 27 jest umieszczone pomiędzy gniazdem 20 i odpowiednią prowadnicą 23.
Fig. 3 i 4 przedstawiają, bardziej szczegółowo, zespół 18, wyrównywania położenia ram w pozycji cofniętej uchwytu widełkowego 27. W tym położeniu, w pozycji pracy, siłownik 21 jest rozsunięty minimalnie i sworzeń 19 znajduje się u wejścia powierzchni prowadzącej 22. Rama tylna może więc swobodnie poruszać się w ruchu obrotowym wokół osi przegubu centralnego 17 o wychyleniu kątowym ograniczonym przez kontakt sworznia 19 z powierzchnią prowadzącą 22. Korzystnie, wejście do powierzchni prowadzącej 22 jest dosyć duże, w porównaniu ze średnicą sworznia 19. W związku z tym, podczas pracy, wychylenie kątowe ramy tylnej 9 w stosunku do ramy przedniej 7 jest na tyle duże, by pozwolić narzędziom wsiewnym 8 na pozostawanie w bruzdkach siewnych przygotowanych przez narzędzia bruzdkujące 10. Szerokość wejścia do powierzchni prowadzącej 22 jest odpowiednio o tyle ograniczona, by zapobiec wstrząsom uderzeniowym pomiędzy elementami połączonymi z ramą przednią 7 i elementami połączonymi z ramą tylną 9.
Fig. 5 przedstawia zespół 18 wyrównywania położenia w pozycji wysuniętej uchwytu widełkowego 27. W tym położeniu, tj. gdy siewnik 1 znajduje się w pozycji transportowej, siłownik 21 znajduje się w pozycji maksymalnie rozsuniętej, a sworzeń 19 znajduje się w styku z przednią częścią powierzchni prowadzącej 22. Korzystnie, szerokość powierzchni prowadzącej 22 zmniejsza się od wejścia, w kierunku jej przedniej części.
Niezależnie od położenia kątowego ramy tylnej 9 w stosunku do ramy przedniej 7, przemieszczenie sworznia 19 w kierunku pozycji przedniej powoduje jego zablokowania w powierzchni prowadzącej 22. Rama tylna 9 nie może więc się odchylić bardziej od położenia wyrównanego z ramą przednią 7. Wstrząsy uderzeniowe pomiędzy ramą tylną 9 i ramą przednią 7 nie występują. Następnie, oparty o powierzchnie prowadzącą 22, sworzeń 19, wraz z pozostałymi elementami zespołu 18 wyrównywania położenia jest stopniowo doprowadzany do położenia w przekroju pionowym środkowym
PL 209 995 B1 ramy przedniej 7, w celu obrócenia ramy tylnej 9, i wyrównania jej położenia w stosunku do ramy przedniej 7.
Dla lepszej czytelności rysunku, fig. od 3 do 5 przedstawiają jedynie zespół 18 wyrównywania położenia, częściowo ramę przednią 7 i częściowo ramę tylną 9. Oprócz cylindra 24 siłownika 21, elementy zespołu 18 wyrównywania położenia są przedstawione na fig. 3 w przekroju. Na fig. 4 i 5, pokazano wszystkie elementy zespołu 18 wyrównywania położenia, z wyjątkiem dolnej prowadnicy 23.
Według innego wykonania przedmiotowego wynalazku, wyrównanie położenia ramy tylnej 9 względem ramy przedniej 7 odbywa się automatycznie, kiedy narzędzia wsiewne 8 są wyjmowane z ziemi. W tym celu zespoły 18 wyrównywania położenia są, korzystnie, połączone do zespołu zawieszenia 12 kół 11.
W przykładzie wykonania, pokazanym na rysunku, a w szczególności na fig. 6, siłownik podnoszący 15 jest zasilany dwustronnie, za pomocą przewodów 28, przez układ hydrauliczny pojazdu ciągnikowego (nie przedstawiony na rysunku). Korzystnie, siłownik podnoszący 15 jest sterowany, przez użytkownika, ze stanowiska sterowania pojazdu ciągnikowego za pomocą rozdzielacza 29 o trzech pozycjach, W sposób znany fachowcom z tej dziedziny, rozdzielacz 29 steruje odpowiednio wysuwaniem, zsuwaniem i blokowaniem tłoczyska siłownika podnoszącego 15.
Siłownik 21, również typu dwustronnego, jest, korzystnie, połączony równolegle z siłownikiem podnoszącym 15. W szczególności, połączenie siłownika 15 i siłownika 21 jest wykonane w taki sposób, aby rozsuwanie siłownika podnoszącego 15 powodowało również rozsuwanie siłownika 21. Ponadto, siłownik 21, korzystnie, ma pierwszeństwo przed siłownikiem podnoszącym 15. Z tego powodu rozsuwanie siłownika 21 odbywa się przed rozsuwaniem siłownika podnoszącego 15. Można to zrealizować na przykład przez odpowiedni wybór tłoków w siłowniku 15 i siłowniku 21. Szczególnie korzystne jest, aby udało się wyeliminować deformację narzędzi wsiewnych 8 w trakcie przygotowania do transportu, gdy zespoły 18 wyrównywania powożenia nie obracają ramy tylnej 9 w czasie, dopóki narzędzia wsiewne 8 pozostają jeszcze w ziemi. Można to uzyskać przez dobór relatywnie słabego siłownika 21.
Gdy użytkownik nastawi rozdzielacz 29 dla ustawienia siewnika 1 w pozycji transportowej, układ hydrauliczny powoduje, w pierwszym momencie, rozsunięcie siłownika 21, a więc dociśnięcie sworznia 19 do powierzchni prowadzącej 22. Siłownik 21 nie jest na tyle silny, aby wprowadzić ramę tylna 9 w ruch obrotowy, kiedy narzędzia wsiewne 8 są jeszcze w ziemi, układ hydrauliczny powoduje więc następnie rozsunięcie siłownika podnoszącego 15, a więc podniesienie siewnika 1. Po wyjściu narzędzi wsiewnych 8 z ziemi, siłownik 21 ma znów pierwszeństwo i położenie ramy tylnej 9 zostaje wyrównane względem ramy przedniej 7.
Oczywiste jest także, ze układ hydrauliczny, przedstawiony na fig. 6, powoduje zsuwanie się siłownika 21, gdy użytkownik nastawi zsuwanie siłownika podnoszącego 15 za pomocą rozdzielacza 29. W sposób szczególnie korzystny, podczas umieszczania w pozycji pracy, ciężar ramy 3 powoduje obniżenie się siewnika 1 do całkowitego zsunięcia się siłownika 21. W ten sposób, przegub centralny 17 pozostaje odblokowany tylko od momentu, gdy narzędzia wsiewne 8 są w kontakcie z ziemią. Nawet kiedy siewnik 1 jest w nachyleniu, rama tylna 9 nie może uszkadzać ramy przedniej 7, na skutek wstrząsów uderzeniowych, podczas ustawiania w pozycji pracy.
Korzystnie, kontakt sworznia 19 z ramą tylną 9 i kontakt sworznia 19 z gniazdem 20 odbywają się za pośrednictwem rolek Każdy koniec sworznia 19 posiada skrajną rolkę 30 toczącą się w odpowiedniej prowadnicy 23. Ponadto, sworzeń 19 zawiera środkową rolkę 31 umieszczoną naprzeciw powierzchni prowadzącej 22. Skrajne rolki 30 i środkowa rolka 31 zmniejszają znacząco siły tarcia wytwarzane na sworzniu 19, które niezależnie od momentu potrzebnego do wyrównania położenia ramy tylnej 9, są wtedy pokonywane przez siłownik 21.
Jeszcze korzystniej, szerokość części przedniej powierzchni prowadzącej 22 odpowiada zasadniczo średnicy środkowej rolki 31. W związku z tym, gdy sworzeń 19 jest w pozycji przedniej (fig. 5) zespół 18 wyrównania położenia powoduje zablokowanie przegubu centralnego 17, co jest korzystne dla dobrej stabilności siewnika 1 podczas transportu.
W przykładzie wykonania, przedstawionym na fig. 6, siewnik 1 zawiera zawór odcinający 32 na jednym z przewodów doprowadzających siłownika 21. Zamykając zawór odcinający 32, użytkownik może unieruchomić siłownik 21, na przykład, w pozycji rozsuniętej (fig. 5). W ten sposób użytkownik może utrzymać ramę tylną 9 w położeniu wyrównanym w stosunku do ramy przedniej 7, jeśli zachodzi taka potrzeba, niezależnie od ustawienia siewnika 1 w pozycji pracy. Jest to szczególnie korzystne podczas pracy na roli o dużym nachyleniu.

Claims (20)

1. Siewnik, zawierający sprzęg służący do połączenia z pojazdem silnikowym, ramę złożoną z ramy przedniej, połączonej ze sprzęgiem, zaopatrzonej w narzędzia bruzdkujące i opierającej się o podłoże za pomocą kół, które są połączone w sposób umożliwiający regulację wysokości za pomocą zespołu zawieszenia, oraz ramy tylnej połączonej z ramą przednią za pomocą przegubu centralnego o osi, korzystnie pionowej, a takż e z zespoł u siewnego zawierającego mię dzy innymi zbiornik i narzę dzia wsiewne, umieszczone na ramie takiej, znamienny tym, że ma zespoły (18) wyrównywania położenia ramy tylnej (9) względem ramy przedniej (7), po wyjściu z ziemi narzędzi wsiewnych (8).
2. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia po wyjściu z ziemi narzędzi wsiewnych (8), wyrównują automatycznie położenie ramy takiej (9) względem ramy przedniej (7).
3. Siewnik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia są w pozycji blokującej, podczas transportu, ruch obrotowy ramy tylnej (9), w stosunku do ramy przedniej (7), wokół osi przegubu centralnego (17).
4. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia są w pozycji odblokowującej, tylko podczas kontaktu narzędzi wsiewnych (8) z ziemią, ruch obrotowy ramy tylnej (9), w stosunku do ramy przedniej (7), wokół osi przegubu centralnego (17).
5. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia są połączone z zespołami (12) zawieszenia kół (11).
6. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia zawierają sworzeń (19).
7. Siewnik, według zastrz. 6, znamienny tym, że sworzeń (19) jest połączony z ramą tylną (9).
8. Siewnik, według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że sworzeń (19) jest przy przesunięciu kierowany, za pomocą dwóch prowadnic (23), w płaszczyźnie pionowej środkowej ramy tylnej (9) i w kierunku, zasadniczo, poziomym.
9. Siewnik, według zastrz. 8, znamienny tym, że każdy z końców sworznia (19) posiada rolkę (30), umieszczoną obrotowo w odpowiedniej prowadnicy (23).
10. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia zawierają gniazdo (20).
11. Siewnik, według zastrz. 10, znamienny tym, że gniazdo (20) jest połączone z ramą przednią (7).
12. Siewnik, według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że gniazdo (20) zawiera co najmniej jedną powierzchnię prowadzącą (22), posiadającą kształt litery V w płaszczyźnie przekroju zasadniczo poziomego.
13. Siewnik, według zastrz. 12, znamienny tym, że powierzchnia prowadząca (22) jest, korzystnie, rozmieszczona w sposób symetryczny po obu stronach płaszczyzny przekroju środkowego ramy przedniej (7).
14. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że sworzeń (19) posiada środkową rolkę (31) umieszczoną na przeciw powierzchni prowadzącej (22).
15. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły (18) wyrównywania położenia zawierają dodatkowo siłownik (21).
16. Siewnik, według zastrz. 15, znamienny tym, że siłownik (21) zawiera cylinder (24) połączony z ramą tylną (9) za pomocą przegubu (25).
17. Siewnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że siłownik (21) zawiera tłoczysko (26) połączone ze sworzniem (19) za pomocą uchwytu widełkowego (27).
18. Siewnik, według zastrz. 15, znamienny tym, że siłownik (21) jest dwustronny.
19. Siewnik, według zastrz. 15, znamienny tym, że siłownik (21) jest przyłączony równolegle z siłownikiem podnoszącym (15) przemieszczającym pionowo ramę przednią (7) względem kół (11).
20. Siewnik, według zastrz. 15, znamienny tym, że siewnik (1) zawiera zawór odcinający (32) na przewodzie doprowadzającym siłownika (21).
PL349239A 2000-10-05 2001-08-21 Siewnik PL209995B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0012876A FR2814909B1 (fr) 2000-10-05 2000-10-05 Semoir agricole comportant des moyens permettant d'aligner un chassis arriere par rapport a un chassis avant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349239A1 PL349239A1 (en) 2002-04-08
PL209995B1 true PL209995B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=8855131

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349239A PL209995B1 (pl) 2000-10-05 2001-08-21 Siewnik

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6386125B1 (pl)
EP (1) EP1195084B1 (pl)
AT (1) ATE296531T1 (pl)
CA (1) CA2357299A1 (pl)
CZ (1) CZ20013263A3 (pl)
DE (1) DE60111154T2 (pl)
DK (1) DK1195084T3 (pl)
ES (1) ES2239658T3 (pl)
FR (1) FR2814909B1 (pl)
PL (1) PL209995B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7051663B2 (en) * 2001-12-18 2006-05-30 Deere & Company Pivoting planting units vertically
US6688242B2 (en) * 2001-12-18 2004-02-10 Deere & Company Frame folding arrangement with vertically pivoting planting units
FR2901453B1 (fr) * 2006-05-29 2008-08-08 Kuhn Huard Sa Semoir semi-porte avec un cadre porteur et une articulation pivot
US8275627B2 (en) 2008-08-08 2012-09-25 Steven A Henning Wave planter method and device
US8408326B2 (en) 2010-05-28 2013-04-02 Cnh Canada, Ltd. Hydraulic remote control for hydraulic system of an agricultural implement
FR3070819B1 (fr) * 2017-09-14 2020-02-14 Kuhn S.A. Semoir a train de roues sur trois niveaux
GB2595686A (en) * 2020-06-03 2021-12-08 Razorback Ltd Chassis for trailed implement

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4191262A (en) * 1978-09-01 1980-03-04 Sylvester Merton E Agriculture light tillage implement and tool mounting mechanism therefor
DE3601354A1 (de) * 1986-01-18 1987-07-23 Claas Saulgau Gmbh Schwenkvorrichtung fuer eine, an eine dreipunktaufhaengung eines schleppers anbaubare landmaschine
FR2701803B1 (fr) 1993-02-25 1995-04-21 Huard Sa Semoir perfectionné.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20013263A3 (cs) 2002-05-15
ES2239658T3 (es) 2005-10-01
PL349239A1 (en) 2002-04-08
EP1195084A1 (fr) 2002-04-10
FR2814909B1 (fr) 2003-06-27
DE60111154T2 (de) 2006-05-11
US20020040669A1 (en) 2002-04-11
CA2357299A1 (fr) 2002-04-05
DK1195084T3 (da) 2005-09-26
EP1195084B1 (fr) 2005-06-01
US6386125B1 (en) 2002-05-14
FR2814909A1 (fr) 2002-04-12
ATE296531T1 (de) 2005-06-15
DE60111154D1 (de) 2005-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5346019A (en) Agricultural implement with common mechanism for raising/lowering and rotating a lift frame about a vertical axis
US10259512B2 (en) Vehicle track assembly
US5232054A (en) Front folding no-till drill
US4721168A (en) Agricultural implement with raisable lift frame rotatable about vertical axis
US6321850B2 (en) Tillage implement with offset cam for packers
CA1080020A (en) Rearfolding implement
US8028759B2 (en) Prescision hoe opener with swing link between cylinder and shank
CA3030351A1 (en) Tracked agricultural implement having a caster wheel assembly
AU7422298A (en) Folding frame implement
CA2190100A1 (en) Towable agricultural implement
CA2593882C (en) Implement rear hitch height and attitude control
US6550543B1 (en) Forward folding tillage implement
PL209995B1 (pl) Siewnik
US4763915A (en) Foldable implement carrier
UA118292C2 (uk) Оборотний плуг з поворотним опорним колесом для встановлення на рамі плуга
EP0679326B1 (de) Sich auf Laufrädern auf dem Boden abstützende Einheit
AT508581B1 (de) Randblechhochklappung mittels viergelenk
EP4140274A1 (en) Work machine
CA1119039A (en) Implement transport system
CS276720B6 (en) Mower
WO2014016467A1 (en) Distributer unit towably connected to a tank trailer and corresponding direct sowing machine and slurry injector
NL192364C (nl) Combinatie van een trekker en een samenstel van een rotorkopeg en een zaaimachine.
GB2072474A (en) Seed drill coulters
JP4397316B2 (ja) 苗植付け装置
CZ2014745A3 (cs) Stroj na obdělávání půdy