CZ20013263A3 - Secí stroj - Google Patents
Secí stroj Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20013263A3 CZ20013263A3 CZ20013263A CZ20013263A CZ20013263A3 CZ 20013263 A3 CZ20013263 A3 CZ 20013263A3 CZ 20013263 A CZ20013263 A CZ 20013263A CZ 20013263 A CZ20013263 A CZ 20013263A CZ 20013263 A3 CZ20013263 A3 CZ 20013263A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- seed drill
- rear frame
- front frame
- jack
- pin
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01C—PLANTING; SOWING; FERTILISING
- A01C7/00—Sowing
- A01C7/20—Parts of seeders for conducting and depositing seed
- A01C7/208—Chassis; Coupling means to a tractor or the like; Lifting means; Side markers
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01B—SOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
- A01B73/00—Means or arrangements to facilitate transportation of agricultural machines or implements, e.g. folding frames to reduce overall width
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Soil Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Sowing (AREA)
- Agricultural Machines (AREA)
- Earth Drilling (AREA)
- Soil Working Implements (AREA)
- Fertilizing (AREA)
Description
Oblast techniky
Tento vynález spadá do oblasti techniky zemědělské mechanizace. Konkrétně se týká secího stroje, složeného z :
- tažné oje
- tělesa tvořeného:
* rámem, který se skládá z:
předního rámu, spojeného se zmíněnou tažnou ojí, nesoucího kypřící nástroje a spočívajícího na zemi prostřednictvím kol, která jsou s ním spojena spojovacím zařízením tak, aby se mohla pohybovat nahoru a dolů, a zadního rámu, spojeného s předním rámem centrálním kloubovým spojem, jehož podélná osa je alespoň přibližně svislá,
umístění semen do půdy, nesenými zadním rámem.
Dosavadní stav techniky
Z dosavadního stavu techniky je znám výše popsaný secí stroj zejména z patentového spisu EP 0 612 464. Vedle výše vyjmenovaných znaků má známý
okolo zmíněného centrálního kloubového spoje při pracovním režimu a při
-2pokládají osivo. Díky volnému otáčení zadního rámu okolo centrálního kloubového spoje, například když zmíněný secí stroj vjíždí do zatáčky, může každý secí nástroj zůstávat v osévaném řádku, připraveném příslušným kypřícím nástrojem. Zablokování otáčení zadního rámu okolo centrálního kloubového spoje je zase nutné k zajištění dobré stability secího stroje při jeho přepravě. K tomuto účelu zahrnuje zmíněné blokovací zařízení blokovací prvky, namontované na spojovacím zařízení, které spojuje kola s předním rámem.
Při změně polohy do přepravní se tato kola oddálí od předního rámu a secí stroj se zvedne ze země. Když jsou kola v nej vzdálenější poloze od předního rámu,
blokovací prvky se automaticky dotknou zarážek, spojených se zadním rámem.
Tento kontakt způsobí jednak srovnání zadního rámu s předním rámem, jednak zablokování centrálního kloubového spoje. Při změně polohy do pracovní se kola přiblíží k předním rámu a secí stroj klesne směrem k zemi. Jakmile kola opustí svou nej vzdálenější polohu od předního rámu, blokovací prvky automaticky uvolní zadní rám. Ten se pak může opět volně otáčet okolo centrálního kloubového spoje.
U tohoto známého secího stroje se tedy centrální kloubový spoj uvolní při uvádění do pracovní polohy ještě předtím, než secí prvky přijdou do styku se zemí.
Při uvádění do přepravní polohy se přední a zadní rám srovnají a centrální kloubový spoj se zablokuje až poté, co se secí prvky zvednou ze země.
Za určitých pracovních podmínek vykazuje tento známý secí stroj některé nevýhody. Když totiž jede po svahu, má zadní rám díky své váze přirozeně tendenci k otáčení vůči přednímu rámu okolo centrálního kloubového spoje. Stejně tak, když se secí stroj nachází při změně do přepravní polohy na svahu, zadní rám se otáčí okolo centrálního kloubového spoje, jakmile secí prvky opustí zem. Výsledkem je potom náraz zadního rámu do předního rámu, více či méně silný podle strmosti svahu. Tyto opakované nárazy způsobují mechanické namáhání, jež může zkrátit životnost celého secího stroje.
-3Podstata vynálezu
Vynález odstraňuje nevýhody popsaného známého stavu techniky především tím, že umísťuje na secí stroj srovnávací zařízení, které umožní srovnání jeho zadního rámu s předním, jakmile secí prvky přestanou být ve styku s půdou.
Zabrání se tak výše popsaným nárazům.
Dalším znakem vynálezu je, že zmíněné srovnávací zařízení umožňuje rovněž zablokování otáčení zadního rámu okolo centrálního kloubového spoje při
přepravě secího stroje. Secí stroj podle tohoto vynálezu tedy nepotřebuje žádné další blokovací zařízení pro zajištění dobré stability stroje při přepravě.
Dalším znakem vynálezu je, že zmíněné srovnávací zařízení umožňuje rovněž volné otáčení zadního rámu okolo centrálního kloubového spoje při pracovním režimu. Výsevní prvky tudíž mohou výhodně sledovat řádky, připravené kypřícími nástroji kvýsevu, například když secí stroj podle tohoto vynálezu vjíždí do zatáčky.
Dalším znakem vynálezu je, že zmíněné srovnávací zařízení umožňuje i při pracovním režimu, v případě potřeby, zabránit volnému otáčení zadního rámu okolo centrálního kloubového spoje. Secí prvky tak mohou dobře sledovat řádky, připravené kypřícími nástroji k výsevu, a to i při práci na svahu.
Další, doplňující znaky vynálezu, uvažované odděleně nebo ve všech svých možných kombinacích, se definují v podružných nárocích a vyplývají i z dále uvedeného popisu příkladu provedení vynálezu, znázorněného na přiložených výkresech.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje půdorys secího stroje podle vynálezu.
Obr. 2 znázorňuje secí stroj z obr. 1 při pohledu ve směru šipky I na obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje příklad provedení zařízení, umožňujícího srovnat oba rámy, v řezu při pohledu ve směru šipky I na obr. 1 a v jiném měřítku.
-4Obr. 4 znázorňuje srovnávací zařízení v určité poloze, při pohledu ve směru šipky II na obr. 3.
Obr. 5 znázorňuje blokovací zařízení v jiné poloze, při stejném pohledu jako na obr. 4.
Obr. 6 znázorňuje schématicky hydraulický okruh, jímž je vybaven secí stroj z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje secí stroj 1 podle vynálezu při pohledu shora. Při práci a při přepravě je tento secí stroj 1 tažen dopředu ve směru šipky 2. V další části popisu jsou pojmy „přední“ a „zadní“, „vpředu“ a „vzadu“, definovány vzhledem ke směru jízdy 2 a pojmy „pravý“ a „levý“, „vpravo“ a „vlevo“, jsou definovány při pohledu na zmíněný secí stroj 1 zezadu ve směru jízdy 2.
Z dosavadního stavu techniky je známo, že součástí takového secího stroje 1 je těleso 3, spojené se zadní částí tažného vozu (není zobrazen) tažnou ojí 4. Součástí tohoto tělesa 3 je výsevní zařízení 5, nesené rámem. Přesněji řečeno, v příkladu provedení, znázorněném na obrázcích, tvoří zmíněné výsevní zařízení 5 zejména výsevní skříň 6, spojená s předním rámem 7, a výsevní nástroje 8 pro výsev semen do půdy, nesené zadním rámem 9.
Secí stroj 1, znázorněný na obrázcích, umožňuje obzvlášť výhodně připravit a osít pás země při jediném projetí. Za tímto účelem nese přední rám 7 rovněž kypřící nástroje 10, rozmístěné před zmíněnými výsevními nástroji 8 v řadě alespoň přibližně horizontální a kolmé na směr jízdy 2.
Z důvodu názornosti nese secí stroj 1, znázorněný na obr. 1, pouze dva kypřící nástroje JO. V praxi jsou zmíněné kypřící nástroje 10 rozmístěny alespoň přibližně rovnoměrně po celé pracovní šířce secího stroje 1. Totéž se týká i zmíněných výsevních nástrojů 8.
-5Dále je z dosavadního stavu techniky známo, že přední rám 7 spočívá alespoň částečně na zemi prostřednictvím dvou kol 11. Tato kola 11 jsou výhodně spojena s předním rámem 7 tak, aby se mohla díky spojovacímu zařízení 12 pohybovat nahoru a dolů. V příkladu provedení, znázorněném na obrázcích, tvoří zmíněné spojovací zařízení 12 zejména podvozková jednotka 13, spojená s předním rámem 7 kloubovým spojem 14, jehož osa je alespoň přibližně horizontální a kolmá na směr jízdy 2. Podvozková jednotka 13 se může otáčet okolo tohoto kloubového spoje 14 za pomocí alespoň jednoho zvedacího zdviháku 15. Otáčením podvozkové jednotky 13 okolo tohoto kloubového spoje 14 se mohou tedy zmíněná kola 11 vzdalovat nebo přibližovat k přednímu rámu 7. Secí stroj 1 se tak může při práci snížit a při přepravě zase nadzdvihnout. Součástí tohoto secího stroje 1 je s výhodou také být regulační zařízení 16, schématicky znázorněné na obr. 6, kterým se nastavuje maximální pokles secího stroje 1. Tímto způsobem lze snadno regulovat pracovní hloubku kypřících nástrojů 10.
V příkladu provedení, znázorněném na obrázcích, je přední část zadního rámu 9 spojena se zadní částí předního rámu 7 centrálním kloubovým spojem 17, jehož osa 17a je alespoň přibližně svislá. Zmíněný centrální kloubový spoj 17 se výhodně nachází ve střední vertikální rovině předního rámu 7. Tento centrální kloubový spoj 17 je též přednostně umístěn přibližně stejně daleko od kypřících nástrojů 10 jako od výsevních prvků 8. Když pak secí stroj 1 zatáčí, mohou výsevní nástroje 8 díky centrálnímu kloubovému spoji 17 sledovat stopy kypřících nástrojů 10.
Důležitým znakem vynálezu je, že zmíněný secí stroj 1 obsahuje srovnávací zařízení 18, umožňující srovnat zadní rám 9 s předním rámem 7, jakmile jsou výsevní nástroje 8 vyňaty ze země.
V příkladu provedení, znázorněném na obrázcích, tvoří zmíněné srovnávací zařízení 18 zejména kolík 19, spojený se zadním rámem 9, dále čelisti 20, spojené
-6s předním rámem 7 a hydraulický srovnávací zdvihák 21, zasouvající zmíněný kolík 19 do čelistí 20.
Na obr. 3 až 5 se přesněji znázorňuje, že součástí zmíněných čelistí 20 je srovnávací vedení 22, které má alespoň přibližně tvar písmene „V“ a rozevírá se v alespoň přibližně horizontální rovině. Toto srovnávací vedení 22 se výhodně umísťuje alespoň přibližně souměrně po obou stranách střední vertikální roviny předního rámu 7. Písmeno „V“, tvořené srovnávacím vedením 22, se otevírá směrem k zadní části secího stroje L
Podélná osa 19a zmíněného kolíku 19 je alespoň přibližně vertikální. Kolík 19 při jeho lineárním pohybu vedou dva vodicí žlábky 23, spojené ze zadním rámem 9. Tyto vodicí žlábky 23 se výhodně umísťují nad sebou v alespoň přibližně horizontálních rovinách. Přednostně se tyto vodicí žlábky 23 nacházejí souměrně po obou stranách roviny, v níž se rozevírají zmíněné čelisti 20. Vodicí žlábky 23 jsou dále orientovány, jak plyne zejména z obr. 4, podél střední vertikální roviny zadního rámu 9. Kolík 19 se tedy posunuje ve zmíněné střední vertikální rovině zadního rámu 9 ve směru alespoň přibližně horizontálním.
Hydraulický srovnávací zdvihák 21 tvoří těleso 24, spojené se zadním rámem 9 kloubovým spojem 25, jehož osa 25a je alespoň přibližně vertikální. Další součástí tohoto hydraulický srovnávacího zdviháku 21 je tyč 26, spojená se zmíněným kolíkem 19 třmenem 27. Jak plyne z obr. 3, každé rameno zmíněného třmenu 27 je přednostně umístěno mezi čelistmi 20 a příslušným vodicím žlábkem 23.
Obr. 3 a 4 ukazují názorněji zmíněné srovnávací zařízení 18 v zadní poloze.
V tomto postavení, používaném, když je secí stroj 1 v pracovní poloze, je hydraulický srovnávací zdvihák 21 nejméně vysunut a kolík 19 se nachází při ústí srovnávacího vedení 22. Zadní rám 9 se tedy může volně otáčet okolo centrálního kloubového spoje 17 s úhlovým výkyvem omezeným kontaktem kolíku 19 se srovnávacím vedením 22. Přednostně a výhodně je ústí srovnávacího vedení 22 relativně dost široké v porovnání s průměrem kolíku 19. Při práci je tak úhlový
-7 výkyv zadního rámu 9 vůči přednímu rámu 7 dostatečně velký na to, aby umožnil výsevním nástrojům 8 sledovat stopy kypřících nástrojů 10. Na druhé straně, srovnávací vedení 22 je dostatečně úzké, aby zabránilo nárazu mezi částmi, spojenými s předním rámem 2 a částmi, spojenými se zadním rámem 9.
Na obr. 5 se znázorňuje zmíněné srovnávací zařízení 18 v poloze vpředu. V tomto postavení, používaném, když je secí stroj 1 v přepravní poloze, je hydraulický srovnávací zdvihák 21 nejvíce vysunut a kolík 19 se nachází na dně
A v * srovnávacího vedení 22. Šířka srovnávacího vedení 22 se přednostně postupně zmenšuje od jeho ústí směrem ke dnu.
Pohyb kolíku 19 z polohy vzadu do polohy vpředu tak způsobuje při jakémkoliv úhlovém postavení zadního rámu 9 vůči přednímu rámu 7 zasunutí kolíku 19 do srovnávacího vedení 22. Zadní rám 9 se tudíž nemůže více odchýlit od rovného postavení vůči přednímu rámu 7. Zabrání se tak nárazům mezi zadním rámem 9 a předním rámem Ί_· Zatlačuje-li se pak zmíněný kolík 19 do srovnávacího vedení 22, přesunuje se postupně do střední vertikální roviny předního rámu 7. To vede k natočení zadního rámu 9, který se srovná s předním rámem.
Z důvodu názornosti je na obrázcích 3 až 5 pouze zmíněné srovnávací zařízení
18, část předního rámu 7 a část zadního rámu 9.
tělesa 24 hydraulického srovnávacího zdviháku 21 se tyto prvky (7, 9, 18) znázorňují v řezu na obr. 3. Také na obr. 4 a 5 se znázorňují všechny tyto prvky (7, 9, 18), kromě spodního vodícího žlábku 23.
Dalším znakem vynálezu je, že se srovnání zadního rámu 9 s předním rámem 7 provádí automaticky, jakmile se výsevní nástroje 8 zvednou ze země. Srovnávací zařízení 18 je za tímto účelem výhodně spojeno se spojovacím zařízením 12.
V příkladu provedení, znázorněném na obrázcích, a obzvláště na obr. 6, je zvedací zdvihák 15 obousměrný, ovládaný hydraulickým okruhem (není zobrazen) tažného vozu prostřednictvím potrubí 28. Zvedací zdvihák 15 přednostně řídí
-8uživatel z řídícího stanoviště tažného vozu pomocí třípolohového rozdělovače 29. Jak je z dosavadního stavu techniky známo, tímto rozdělovačem 29 se ovládá buď vytahování, nebo zatahování, nebo imobilizace zvedacího zdviháku 15.
Hydraulický srovnávací zdvihák 21, taktéž obousměrný, je výhodně zapojen paralelně se zvedacím zdvihákem 15. Přesněji řečeno, zmíněné zdviháky 15 a 21 jsou zapojeny tak, aby vytažení zvedacího zdviháku 15 vedlo též k vytažení srovnávacího zdviháku 21. Srovnávací zdvihák 21 navíc výhodně předstihuje zvedací zdvihák 15. K vytažení hydraulického srovnávacího zdviháku 21 tak < dochází před vytažením zmíněného zvedacího zdviháku 15. Toho lze dosáhnout například zvolením vhodného průřezu jednotlivých pístů zmíněných zdviháků 15 a
21. Aby se výsevní nástroje 8 při změně polohy do přepravní nedeformovaly, je zvláště výhodné, že se zabrání otáčení zadního rámu 9 srovnávacím zařízením 18, dokud se výsevní nástroje 8 ještě nacházejí v zemi. Toho lze dosáhnout zvolením relativně malého průřezu pístu hydraulického srovnávacího zdviháku 21.
Když pak uživatel ovládá zmíněný rozdělovač 29, aby uvedl secí stroj 1 do přepravní polohy, hydraulický okruh způsobí nejdříve vytažení srovnávacího zdviháku 21, a tedy zasunutí kolíku 19 do srovnávacího vedení 22. Jelikož srovnávací zdvihák 21 není dost silný, aby otáčel zadním rámem 9, když jsou výsevní nástroje 8 ještě v zemi, hydraulický okruh způsobí následně vytažení zvedacího zdviháku 15, a tedy zvednutí secího stroje 1. Když pak výsevní nástroje 8 opustí půdu, srovnávací zdvihák 21 bude opět v převaze a zadní rám 9 se srovná s předním rámem 7.
Stejně tak, když uživatel nastaví rozdělovačem 29 zatažení zvedacího zdviháku 15, hydraulický okruh, znázorněný na obr. 6, způsobí zatažení srovnávacího zdviháku 21. Výhodou je obzvláště to, že váha tělesa 3 povede při změně do pracovní polohy k poklesu secího stroje 1 ještě předtím, než se zatáhne srovnávací zdvihák 21. Centrální kloubový spoj 17 se tak uvolní až poté, co se výsevní
-9nástroje 8 dotknou země. I když se secí stroj 1 nachází na svahu, nehrozí, že zadní rám 9 narazí při změně do pracovní polohy do předního rámu 7.
Zmíněný kolík 19 se dotýká zadního rámu 9 a čelistí 20 přednostně prostřednictvím koleček 30, 3L Oba konce kolíku 19 jsou opatřeny kolečkem 30,
kolečko 31, umístěné naproti srovnávacímu vedení 22. Kolečka 30, 31 významně
posunovat hydraulickým srovnávacím zdvihákem 21, a to bez ohledu na sílu, nutnou ke srovnání zadního rámu 9.
Šířka dna srovnávacího vedení 22 dále přednostně odpovídá alespoň přibližně průměru zmíněného třetího kolečka 31. Když se pak kolík 19 nachází v přední poloze (obr. 5), srovnávací zařízení 18 způsobí zablokování centrálního kloubového spoje 17, čímž napomůže dobré stabilitě secího stroje 1 během přepravy.
V příkladu provedení, znázorněném na obr. 6, nese secí stroj 1 kromě toho uzavírací ventil 32, zapojený do jedné z hadic, ovládajících srovnávací zdvihák 21. Zavřením uzavíracího ventilu 32 může uživatel znehybnit srovnávací zdvihák 21, například ve vytažené poloze (obr. 5). V případě potřeby, a přestože aktuální poloha secího stroje 1 je pracovní, může tak uživatel udržet zadní rám 9 srovnaný s předním rámem 7. To může být neobyčejně výhodné při práci na prudkém svahu.
Popsaný secí stroj 1 je pouze jedním příkladem provedení vynálezu, na nějž se nemůže v žádném případě omezovat rozsah ochrany, daný následujícími nároky.
Průmyslová použitelnost
Vynález je použitelný při výrobě zemědělských strojů a jejich dílů, jakož i při jejich užívání v zemědělství.
Claims (20)
1. Secí stroj sestávající z tažné oje, určené k připevnění za tažný vůz, a tělesa, které tvoří jednak rám, složený z předního rámu, spojeného s tažnou ojí, nesoucího kypřící nástroje a spočívajícího na zemi dvěma koly, která jsou s ním spojena tak, aby se mohla pohybovat nahoru a dolů pomocí spojovacího zařízení, a ze zadního rámu, spojeného s předním rámem prostřednictvím centrálního kloubového spoje s alespoň přibližně vertikální osou, jednak secí zařízení, tvořené mimo jiné výsevní skříní a výsevními nástroji k umístění semen do země, kteréžto nástroje jsou neseny zadním rámem, vyznačený tím, že secí stroj (1) nese srovnávací zařízení (18), umožňující srovnat zadní rám (9) s předním rámem (7), jakmile výsevní nástroje (8) opustí půdu.
2. Secí stroj podle nároku 1, vyznačený tím, že srovnávací zařízení (18) srovnává automaticky zadní rám (9) s předním rámem (7), jakmile výsevní nástroje (8) opustí půdu.
3. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 2, vyznačený tím, že srovnávací zařízení (18) brání při přepravě secího stroje (1) otáčení zadního rámu (9) vůči přednímu rámu (7) okolo centrálního kloubového spoje (17).
4. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že srovnávací zařízení (18) umožní otáčení zadního rámu (9) vůči přednímu rámu (7) okolo centrálního kloubového spoje (17) pouze když se výsevní nástroje (8) dotknou země.
5. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačený tím, že srovnávací zařízení (18) je spojeno se spojovacím zařízením (12).
6. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že součástí srovnávacího zařízení (18) j e kolík (19).
7. Secí stroj podle nároku 6, vyznačený tím, že kolík (19) je spojen se zadním rámem (9).
8. Secí stroj podle jednoho z nároků 6 nebo 7, vyznačený tím, že kolík (19) je při svém lineárním pohybu veden dvěma vodícími žlábky (23), nacházejícími se ve střední vertikální rovině zadního rámu (9), v alespoň přibližně horizontálním směru.
9. Secí stroj podle nároku 8, vyznačený tím, že na každém konci kolíku (19) je kolečko (30), které se pohybuje v příslušném vodicím žlábku (23).
10. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačený tím, že součástí srovnávacího zařízení (18) jsou čelisti (20).
11. Secí stroj podle nároku 10, vyznačený tím, že čelisti (20) jsou spojeny s předním rámem (7).
12. Secí stroj podle nároku 10 nebo 11, vyznačený tím, že součástí čelistí (20) je srovnávací vedení (22), které má alespoň přibližně tvar písmene „V“ a rozevírá se v alespoň přibližně horizontální rovině.
13. Secí stroj podle nároku 12, vyznačený tím, že srovnávací vedení (22) je umístěno alespoň přibližně souměrně po obou stranách střední vertikální roviny předního rámu (7).
14. Secí stroj podle nároku 12 nebo 13 v kombinaci s nárokem 9, vyznačený tím, že kolík (19) nese třetí kolečko (31), umístěné naproti srovnávacímu vedení (22).
15. Secí stroj podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačený tím, že součástí srovnávacího zařízení (18) je hydraulický srovnávací zdvihák (21).
16. Secí stroj podle nároku 15, vyznačený tím, že srovnávací zdvihák (21) tvoří těleso (24), spojené se zadním rámem (9) kloubovým spojem (25).
17. Secí stroj podle nároku 15 nebo 16 v kombinaci s jedním z nároků 6 až 9 nebo 14, vyznačený tím, že srovnávací zdvihák (21) tvoří dále tyč (26), spojená s kolíkem (19) třmenem (27).
18. Secí stroj podle jednoho z nároků 15 až 17, vyznačený tím, že srovnávací zdvihák (21) je obousměrného typu.
19. Secí stroj podle jednoho z nároků 15 až 18, vyznačený tím, že srovnávací zdvihák (21) je zapojen paralelně se zvedacím zdvihákem (15), který pohybuje koly (11) nahoru a dolů vůči přednímu rámu (7).
20. Secí stroj podle jednoho z nároků 15 až 19, vyznačený tím, že má dále uzavírací ventil (32), zapojený do jedné hadice, ovládající srovnávací zdvihák (21).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR0012876A FR2814909B1 (fr) | 2000-10-05 | 2000-10-05 | Semoir agricole comportant des moyens permettant d'aligner un chassis arriere par rapport a un chassis avant |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20013263A3 true CZ20013263A3 (cs) | 2002-05-15 |
Family
ID=8855131
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20013263A CZ20013263A3 (cs) | 2000-10-05 | 2001-09-11 | Secí stroj |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6386125B1 (cs) |
EP (1) | EP1195084B1 (cs) |
AT (1) | ATE296531T1 (cs) |
CA (1) | CA2357299A1 (cs) |
CZ (1) | CZ20013263A3 (cs) |
DE (1) | DE60111154T2 (cs) |
DK (1) | DK1195084T3 (cs) |
ES (1) | ES2239658T3 (cs) |
FR (1) | FR2814909B1 (cs) |
PL (1) | PL209995B1 (cs) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6688242B2 (en) * | 2001-12-18 | 2004-02-10 | Deere & Company | Frame folding arrangement with vertically pivoting planting units |
US7051663B2 (en) * | 2001-12-18 | 2006-05-30 | Deere & Company | Pivoting planting units vertically |
FR2901453B1 (fr) * | 2006-05-29 | 2008-08-08 | Kuhn Huard Sa | Semoir semi-porte avec un cadre porteur et une articulation pivot |
US8275627B2 (en) | 2008-08-08 | 2012-09-25 | Steven A Henning | Wave planter method and device |
US8408326B2 (en) | 2010-05-28 | 2013-04-02 | Cnh Canada, Ltd. | Hydraulic remote control for hydraulic system of an agricultural implement |
FR3070819B1 (fr) * | 2017-09-14 | 2020-02-14 | Kuhn S.A. | Semoir a train de roues sur trois niveaux |
GB2595686A (en) * | 2020-06-03 | 2021-12-08 | Razorback Ltd | Chassis for trailed implement |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4191262A (en) * | 1978-09-01 | 1980-03-04 | Sylvester Merton E | Agriculture light tillage implement and tool mounting mechanism therefor |
DE3601354A1 (de) * | 1986-01-18 | 1987-07-23 | Claas Saulgau Gmbh | Schwenkvorrichtung fuer eine, an eine dreipunktaufhaengung eines schleppers anbaubare landmaschine |
FR2701803B1 (fr) | 1993-02-25 | 1995-04-21 | Huard Sa | Semoir perfectionné. |
-
2000
- 2000-10-05 FR FR0012876A patent/FR2814909B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
2001
- 2001-08-21 PL PL349239A patent/PL209995B1/pl unknown
- 2001-09-11 CZ CZ20013263A patent/CZ20013263A3/cs unknown
- 2001-09-13 CA CA002357299A patent/CA2357299A1/fr not_active Abandoned
- 2001-09-24 US US09/960,746 patent/US6386125B1/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-10-03 DE DE60111154T patent/DE60111154T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-10-03 AT AT01440331T patent/ATE296531T1/de not_active IP Right Cessation
- 2001-10-03 EP EP01440331A patent/EP1195084B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 2001-10-03 ES ES01440331T patent/ES2239658T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-10-03 DK DK01440331T patent/DK1195084T3/da active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DK1195084T3 (da) | 2005-09-26 |
US20020040669A1 (en) | 2002-04-11 |
CA2357299A1 (fr) | 2002-04-05 |
DE60111154D1 (de) | 2005-07-07 |
US6386125B1 (en) | 2002-05-14 |
ATE296531T1 (de) | 2005-06-15 |
ES2239658T3 (es) | 2005-10-01 |
PL349239A1 (en) | 2002-04-08 |
EP1195084A1 (fr) | 2002-04-10 |
FR2814909B1 (fr) | 2003-06-27 |
PL209995B1 (pl) | 2011-11-30 |
DE60111154T2 (de) | 2006-05-11 |
EP1195084B1 (fr) | 2005-06-01 |
FR2814909A1 (fr) | 2002-04-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5232054A (en) | Front folding no-till drill | |
US3611956A (en) | Means for agricultural seeding | |
US6408950B1 (en) | Foldable implement frame and hitch | |
US4126187A (en) | Rearfolding implement | |
GB1572415A (en) | Forwardly folding agricultural implement | |
CZ331196A3 (en) | Towed agricultural implement | |
CA2909652A1 (en) | Soil cultivation implement for attaching to a towing vehicle | |
CZ20013263A3 (cs) | Secí stroj | |
EP0679326B1 (de) | Sich auf Laufrädern auf dem Boden abstützende Einheit | |
US4763915A (en) | Foldable implement carrier | |
US11420489B2 (en) | Height adjustable implement mount for single-point hitch equipped vehicles | |
US3583495A (en) | Implements with tail wheel lift assists | |
US2952323A (en) | Implement attaching structure | |
DE19620016A1 (de) | Landwirtschaftliche Bestellkombination | |
US2979136A (en) | Planters | |
US2795180A (en) | Row marker | |
US3534821A (en) | Land leveling implement | |
FI101257B (fi) | Maatalouskoneen vetolaite | |
JP3284554B2 (ja) | 施肥装置付き苗植機 | |
US2747494A (en) | Field marker | |
EP0761082B1 (en) | A drilling machine | |
US3227225A (en) | Chisel plow | |
BR102019005695B1 (pt) | Linha pantográfica para máquina agrícola | |
CZ194896A3 (en) | Supporting frame for agricultural soil-working implements and/or combined cultivation equipment | |
EP0252555B1 (en) | A soil cultivating machine |