PL209691B1 - Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych - Google Patents

Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych

Info

Publication number
PL209691B1
PL209691B1 PL376518A PL37651805A PL209691B1 PL 209691 B1 PL209691 B1 PL 209691B1 PL 376518 A PL376518 A PL 376518A PL 37651805 A PL37651805 A PL 37651805A PL 209691 B1 PL209691 B1 PL 209691B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
parts
amount
adhesive
foamed materials
Prior art date
Application number
PL376518A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376518A1 (pl
Inventor
Wiesław Zadęcki
Dariusz Stachura
Witold Rams
Andrzej Krzysztof Haintze
Original Assignee
Termo Organika Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Termo Organika Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Termo Organika Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL376518A priority Critical patent/PL209691B1/pl
Publication of PL376518A1 publication Critical patent/PL376518A1/pl
Publication of PL209691B1 publication Critical patent/PL209691B1/pl

Links

Landscapes

  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych. Kompozycje takie mają zastosowanie do łączenia tworzyw termoizolacyjnych, szczególnie styropianu lub poliuretanu, ze sobą, z podłożem betonowym, drewnianym, metalowym, ceramicznym, itp. oraz do laminowania tworzyw spienionych.
Z polskiego opisu wynalazku PL 162797 znana jest masa kleją ca przeznaczona do ocieplania budynków metodą lekką przy zastosowaniu płyt styropianowych, tkaniny szklanej i innych lekkich materiałów izolacyjnych. Masa klejąca składa się ze 100 części wagowych żywicy acetonowo-formaldehydowo-mocznikowej o koncentracji 42-60% i lepkości 13-100 sekund mierzonej na kubku Forda nr 4, 10-60 części wagowych cementu portlandzkiego, 10-80 części wagowych wapna hydratyzowanego w postaci proszku, 200-350 części wagowych odmulonego piasku, o uziarnieniu 0,1-0,4 mm oraz ewentualnie do 6 części wagowych acetonu, do 0,5 części wagowych wypełniacza organiczno-nieorganicznego oraz do 20 części wagowych wody.
Z innego polskiego opisu wynalazku PL 184685 znana jest masa kleją ca, uszczelniają ca i powlekająca, na bazie kopolimeru styrenu, która charakteryzuje się tym, że kopolimer styrenu zawiera w przeważającej ilości styren i niearomatyczny politlenek alkilenowy i/lub jego pochodną tłuszczową jako plastyfikator. Te nietoksyczne plastyfikatory są dobrze tolerowane i zwiększają kleistość, elastyczność i wydłużalność, dlatego masy tego rodzaju nadają się w charakterze środków wiążących do produkcji klejów oraz kompozycji uszczelniających i powlekających.
W zgł oszeniu patentowym P. 364938 ujawniona jest folia adhezyjna oparta na poliolefinie, odporna na wysoką temperaturę, o polepszonej polarności przeznaczona do przyklejania do pianek poliuretanowych.
Promotory adhezji, kompozycje adhezyjne i folie adhezyjne, które są dobrze przyczepne do materiałów polarnych, zawierają produkt reakcji między poliolefiną, szczepioną etylenowo nienasyconym kwasem karboksylowym i/lub bezwodnikiem etylenowo nienasyconego kwasu karboksylowego, a polimerową i/lub oligomerową poliaminą. Produkt reakcji można mieszać z polimerem etylenowym, takim jak polietylen o niskiej gęstości, w celu wytworzenia kompozycji adhezyjnej, która jest dobrze przyczepna do polarnych podłoży, takich jak pianki poliuretanowe. Kompozycje adhezyjne mogą być wytłaczane lub odlewane do postaci folii adhezyjnych.
Z kolejnego polskiego zgłoszenia P. 303278 znana jest kompozycja klejowa, zwłaszcza przydatna do stosowania jako jednoskładnikowa wodna konstrukcyjna kompozycja klejowa do laminowania. Kompozycja ta zawiera kopolimer klejowy, stanowiący zasadniczo kopolimer estru winylowego z etylenem, zawieraj ą cy skopolimeryzowany monomer w postaci kwasu karboksylowego, przy czym temperatura zeszklenia tego kopolimeru estru winylowego z etylenem wynosi od 0 do około -15°C; a skopolimeryzowany kwas karboksylowy jest zoboję tniony 1-10% wag. nielotnej zasady, w stosunku do wagi kopolimeru estru winylowego z etylenem.
Inne polskie zgłoszenie P. 318143 dostarcza wiedzy na temat kompozycji poliuretanowych o niskiej zawartości monomerycznych dwuizocyjanianów. W ujawnionej kompozycji, korzystnie stosuje się izocyjaniany trójfunkcyjne, których funkcyjność wynosi 3,0-0,7, dzięki czemu kompozycje te zawierają znacznie mniejsze ilości lekkich lotnych izocyjanianów. Opisane kompozycje nadają się do stosowania między innymi jako reaktywne kleje termotopliwe, środki klejące do laminatów, środki klejące//uszczelniające, podkłady malarskie oraz do wytwarzania spienionych tworzyw sztucznych z ciśnieniowych pojemników jednorazowego użytku (puszki z aerozolami).
Polski opis patentowy PL 169442 ujawnia sposób wytwarzania kleju na bazie kondensatu mocznik-formaldehyd o klasie emisji E-O, który polega na tym, że przygotowane w sposób nieciągły pod ciśnieniem produkty przyłączenia mocznik-formaldehyd, fenol-formaldehyd i produkt trimetylotrimetylenotriaminowy przyłączenia amoniak-formaldehyd z dodatkowym modyfikowaniem i zatężaniem kondensuje się razem pod obniżonym ciśnieniem.
Wymienione kompozycje i masy klejące w zależności od ich przeznaczenia mogą jednak charakteryzować się brakiem odpowiedniej trwałości chemicznej wymaganej w warunkach ich stosowania, małą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie deszczu i mrozu, niezadowalającą przyczepnością do podłoża z tworzyw spienionych lub podłoża ceramicznego czy nieodpowiednią lepkością. Ponadto wymienione i znane kompozycje bywają łatwopalne.
Celem wynalazku jest otrzymanie kompozycji adhezyjnej o dużej adhezji i podatności, która to kompozycja ogranicza podstawowe wady znanych preparatów adhezyjnych.
PL 209 691 B1
Istotą wynalazku jest kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych, na bazie polistyrenu, polioli, izocyjanianów, zawierająca wypełniacze w postaci żeli krzemionkowych i/lub żeli organicznych powstających w trakcie modyfikacji celulozy i/lub włókien bawełnianych i/lub poliestrowych i/lub poliamidowych charakteryzuje się tym, że zawiera poliizobutylen w ilości 15 części wagowych; dyspersję polimerową w ilości 0,5-15 części wagowych; diamid kwasu węglowego w ilości 0,1-8 części wagowych; bentonit w ilości 0,1-15 części wagowych; katalizatory w ilości 0,1-5,5 części wagowych, przy czym występujący w tej kompozycji prepolimer składa się z polioli w ilości 3 części wagowych i izocyjanianów w ilości 1 części wagowej.
Poliizobutylen według wynalazku korzystnie występuje w formie bezrozpuszczalnikowej oraz dyspersyjnej
Poliizobutylen w mieszaninie z prepolimerem i/lub składowymi prepolimeru powoduje wymuszoną homogenizację mieszaniny, która po naniesieniu na żądaną powierzchnię „wypaca” (wydziela) poliizobutylen na zewnętrzną powierzchnię kontaktową, zapewniając nieoczekiwanie dodatkową wartość adhezji, inertną chemicznie w stosunku do powierzchni polimerów, na przykład styropianu.
Bentonit, korzystnie aktywowany jest dwuamidem kwasu węglowego.
Dyspersja polimerowa według wynalazku, korzystnie jest dyspersją akrylową i/lub kauczukową tworząc czynnik sieciujący i katalizujący.
Korzystnie katalizatorem w kompozycji według wynalazku jest dyspersja akrylowa aktywowana diamidem kwasu węglowego i/lub kauczukowa aktywowana diamidem kwasu węglowego i/lub silikonowa.
Zastosowanie bentonitu w kompozycji według wynalazku, aktywowanego diamidem kwasu węglowego powoduje modyfikację montmorillonitu w kierunku polarności pakietowej, co nieoczekiwanie ogranicza skurcze kompozycji adhezyjnej według wynalazku poprzez retencję wody międzypakietowej.
Nieoczekiwanie okazało się, że dyspersja akrylowa i/lub kauczukowa w kompozycji według wynalazku, aktywowana diamidem kwasu węglowego powoduje powstanie eutektyki polimerowej z wbudowanymi cząstkami poliizobutylenu w masę poliolu.
Wypełniacze w kompozycji według wynalazku tworzą układy fazowe, powstające w trakcie modyfikacji celulozy, a szczególnie sole sodowe karboksymetylocelulozy.
Kompozycja adhezyjna według wynalazku spełnia podstawowe wymagania dla podatnych kompozycji adhezyjnych szczególnie ze względu na znaczne ograniczenie skurczów objętościowych i liniowych z jednoczesnym zapewnieniem adhezji typu van der Waalsa.
Przedmiot według wynalazku został przedstawiony bliżej w przykładzie wykonania.
P r z y k ł a d 1
Do mieszarki wolnoobrotowej wprowadza się poliizobutylen w ilości 15 części wagowych oraz następujące surowce stanowiące składnik A:
- poliole w iloś ci 3 części wagowych
- izocyjanian w ilości 1 części wagowych
Składniki te miesza się, dodając następnie składnik B, którym są wypełniacze w postaci żeli krzemionkowych i/lub włókien, i/lub żeli organicznych w ilości do 5%, następnie dodaje się dyspersję akrylową z zawartością bentonitu w ilości 4 części wagowych, oraz diamidu kwasu węglowego w ilości 5 części wagowych. Całość homogenizuje się w temperaturze 25°C w czasie 30 min otrzymując gęstopłynną masę o właściwościach tiksotropowych.
Tak przygotowaną kompozycję nanosi się na powierzchnię przeznaczoną do zabezpieczenia przed stratami ciepła żądanej powierzchni betonowej w ilości 350 g/m2 w układzie punktowym i łączy się przez docisk z tworzywem termoizolacyjnym w postaci styropianu.

Claims (1)

1. Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych, na bazie polistyrenu, polioli, izocyjanianów, zawierająca wypełniacze w postaci żeli krzemionkowych i/lub żeli organicznych powstających w trakcie modyfikacji celulozy i/lub włókien bawełnianych i/lub poliestrowych i/lub poliamidowych, znamienna tym, że zawiera poliizobutylen w ilości 15 części wagowych; dyspersję polimerową w ilości 0,5-15 części wagowych; diamid kwasu węglowego w ilości 0,1-8 części wagowych; bentonit w ilości 0,1-15 części wagowych; katalizatory w ilości 0,1-5,5 części wagowych, przy czym
PL376518A 2005-08-05 2005-08-05 Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych PL209691B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376518A PL209691B1 (pl) 2005-08-05 2005-08-05 Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376518A PL209691B1 (pl) 2005-08-05 2005-08-05 Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376518A1 PL376518A1 (pl) 2007-02-19
PL209691B1 true PL209691B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=43013684

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376518A PL209691B1 (pl) 2005-08-05 2005-08-05 Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209691B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL376518A1 (pl) 2007-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0776342B1 (en) Reactive hot-melt adhesive and/or sealing composition
JP4872295B2 (ja) 湿気硬化型ポリウレタンホットメルト接着剤
CA1335401C (en) Sag resistant, two component urethane adhesives
CN104672413B (zh) 在固化状态下具有改进的耐久性的含异氰酸酯官能组分的可固化组合物
BR0210059B1 (pt) processo para preparação de um granulado de cola de fusão curado por umidade, composição de cola de fusão de componente único na forma de partìculas ou pós e processo para colagem de produtos planos ou peças moldadas.
KR101522056B1 (ko) 무용매 접착제에 유용한 액체 폴리우레탄 예비중합체
AU2012332503B2 (en) Plasticizers for adhesive, coating and sealant compositions applied to asphalt
JP2007211150A (ja) 反応型ホットメルト接着剤組成物
USRE39764E1 (en) Composite roof structures prepared using one-part moisture curing polyurethane foaming adhesive compositions containing a reversibly blocked catalyst
JP2010534741A (ja) 使用温度範囲を通して実質的に不変の弾性率gを有する2部分型ポリウレタンの硬化性組成物
JP2008248152A (ja) 湿気硬化型ポリウレタンホットメルト接着剤及びそれを用いた造作材
WO2012061032A1 (en) Adhesives for construction materials such as tiles
JP2005531681A (ja) シラン系湿気硬化ホットメルト接着剤
MX2008013893A (es) Adhesivo de fusion en caliente reactivo con humedad, con tiempo abierto incrementado.
CN107108955A (zh) 可后固化橡胶类压敏粘合剂
MX2010012370A (es) Formulacion acrilica que contiene isocianato curable con humedad.
US20150027634A1 (en) Two-component hot-melt adhesive
JP2003138239A (ja) 一液湿気硬化型ポリウレタン系接着剤及びこれを用いた床材の接着方法
JPH08157801A (ja) 湿気硬化性ウレタンシーラント組成物
PL209691B1 (pl) Kompozycja adhezyjna, zwłaszcza do łączenia tworzyw spienionych
JP2006249162A (ja) 一液湿気硬化型弾性接着剤組成物
JP4204795B2 (ja) 1液湿気硬化型ウレタン樹脂系レベル出し材、及びこれを用いたレベル出し工法
JP2002332470A (ja) ホットメルト接着剤
JP2004250647A (ja) 接着剤組成物およびそれを用いた積層体
JP2001106760A (ja) ウレタン樹脂組成物、接着剤及び被覆材

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140805