PL209343B1 - Laryngoskop - Google Patents

Laryngoskop

Info

Publication number
PL209343B1
PL209343B1 PL365202A PL36520203A PL209343B1 PL 209343 B1 PL209343 B1 PL 209343B1 PL 365202 A PL365202 A PL 365202A PL 36520203 A PL36520203 A PL 36520203A PL 209343 B1 PL209343 B1 PL 209343B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blade
handle
recess
projection
hook
Prior art date
Application number
PL365202A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365202A1 (pl
Inventor
Valéry Dalle
Yvan Eudes
Eric Trellu
Original Assignee
Vygon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vygon filed Critical Vygon
Publication of PL365202A1 publication Critical patent/PL365202A1/pl
Publication of PL209343B1 publication Critical patent/PL209343B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B1/00Instruments for performing medical examinations of the interior of cavities or tubes of the body by visual or photographical inspection, e.g. endoscopes; Illuminating arrangements therefor
    • A61B1/267Instruments for performing medical examinations of the interior of cavities or tubes of the body by visual or photographical inspection, e.g. endoscopes; Illuminating arrangements therefor for the respiratory tract, e.g. laryngoscopes, bronchoscopes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Otolaryngology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Endoscopes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest laryngoskop.
Laryngoskop zawiera niemetaliczną łopatkę jednorazowego albo mało powtarzającego się użytku i rękojeść do intensywnego stosowania, przy czym łopatka i rękojeść są wyposażone w odpowiednie współpracujące środki w celu umożliwienia w sposób rozłączny montażu łopatki na rękojeści przynajmniej w z góry określonym położeniu.
Środki montażowe łopatki na rękojeści składają się ze środków sprzęgających, które umożliwiają sprzęgnięcie łopatki na rękojeści, oraz ze środków blokujących na zasadzie sprężyny, które działają w kierunku utrzymywania łopatki w wybranym położ eniu, lecz które mogą być nieczynne drogą odpowiedniej manipulacji łopatką w celu umożliwienia oddzielenia łopatki od rękojeści po użyciu.
Znany jest laryngoskop zawierający rękojeść wielokrotnego użytku, która ma na jednym końcu wnękę, a w tej wnęce stały poprzeczny pręt i ma stały ogranicznik, oraz zawierający niemetalową łopatkę laryngoskopu, jednorazowego użytku. Łopatka ma występ do montażu łopatki we wnęce utworzonej na końcu rękojeści laryngoskopu.
Występ ten ma część w postaci haka do ruchowego sprzęgania z prętem usytuowanym w tej wnęce poprzecznie do osi podłużnej rękojeści, a ponadto ma naprzeciw haka i w pewnym odstępie od haka elastycznie sprężystą ściankę przeznaczoną do odchylania się w kierunku części w postaci haka zapewniając czasowe zablokowanie występu w wymienionej wnęce w celu utrzymywania łopatki w określonym położeniu względem rękojeści, gdy ta sprężysta ścianka jest zmuszona do odchylania się w kierunku części w postaci haka na skutek styczności ścianki i stałego ogranicznika usytuowanego na rękojeści.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 169 497 jest znane rozwią zanie, w którym ś rodki sprzęgające mają na rękojeści wnękę usytuowaną na jednym końcu rękojeści, otwartą w kierunku na zewnątrz i zawierającą pręt umieszczony w poprzek wnęki, i zawierają na łopatce hak utworzony na występie na jednym końcu łopatki w celu obrotowego sprzęgnięcia się na pręcie, gdy ten występ wprowadza się do wnęki rękojeści, zaś środki blokujące są utworzone przez ściankę przewidzianą na rękojeści na obrzeżu wnęki, która przyjmuje występ łopatki w celu unieruchamiającej styczności ze ścianką naprzeciw tego występu pod naciskiem płytki sprężyny przymocowanej do rękojeści.
Jeżeli chodzi o rękojeść wielokrotnego użytku, to istnieje ryzyko pewnego zmęczenia płytki sprężyny, która staje się mniej skuteczna przy blokowaniu łopatki.
Z brytyjskiego opisu patentowego nr GB 2 191 949 są znane laryngoskopy, które zawierają przystawkę pomiędzy łopatką i rękojeścią. W rozwiązaniu, w którym środki blokujące rękojeści na przystawce zawierają pręt, albo w którym środki sprzęgające łopatki na przystawce mają hak, środki blokujące rękojeści na przystawce i środki blokujące łopatki na przystawce zawierają za każdym razem kulkę popychaną przez sprężynę. W innym rozwiązaniu, w którym środki sprzęgające łopatki na przystawce mają śrubę, która przechodzi przez występ łopatki i przystawkę, środki blokujące łopatki są utworzone przez płytkę sprężyny umocowaną na występie łopatki, która opiera się w bocznej wnę ce przystawki. Podobne środki sprzęgają ce i ś rodki blokują ce są przewidziane na rękojeści.
Ponadto, w dokumencie patentowym nr US 5355870 została przedstawiona łopatka laryngoskopu mająca sprężynę płytkową wykonaną z metalu. Ta sprężyna ma giętki wypust, który odchodzi bocznie z kanału w korpusie z tworzywa sztucznego łopatki, i tylną część końcową, która ciągnie się w kanale w korpusie i tworzy mocny styk z końcówką żarówki (lampy).
Zatem, kiedy łopatka jest w swoim górnym położeniu, przewodzący wypust styka się z odsłoniętym wierzchołkiem centralnej elektrody, zapewniając dodatnią biegunowość elektryczną lampy poprzez końcówkę,
Jednocześnie dociskane jest ramię, tworząc mocny, bezpośredni styk z bokiem podstawy i zapewniając ujemną biegunowość elektryczną tej lampy. Wskutek tego lampa zapala się, gdy tylko łopatka zostanie ustawiona w położeniu górnym i świeci się tak długo, jak długo łopatka jest w tym położeniu. Natomiast gdy łopatka zostaje obniżona, wypust zostaje oddzielony od wierzchołka centralnej elektrody, zaś bok oddziela się od ramienia, wyłączając w ten sposób lampę. A zatem, giętki przewodzący wypust działa jedynie jako wyłącznik dla lampy usytuowanej w łopatce.
Wypust przedstawiony w dokumencie patentowym nr US 5355870 nie może czasowo blokować występu we wnęce w celu utrzymywania łopatki w określonym położeniu względem rękojeści.
PL 209 343 B1
Celem niniejszego wynalazku jest wyeliminowanie tych niedogodności i opracowanie mało kosztownego laryngoskopu, z łopatką jednorazowego użytku, a w szczególności wynalazek ma na celu blokowanie łopatki bez narażania na koszty produkcji łopatki i bez możliwości narażenia na szwank skuteczności blokowania przez wielokrotne użycie rękojeści.
Laryngoskop zawierający rękojeść wielokrotnego użytku, która ma na jednym końcu wnękę, a w tej wnęce stały poprzeczny prę t i ma stały ogranicznik, oraz zawierający niemetalową łopatkę laryngoskopu, jednorazowego użytku, która ma występ do montażu łopatki we wnęce utworzonej na końcu rękojeści laryngoskopu, przy czym występ ma część w postaci haka do ruchowego sprzęgania z prętem usytuowanym w tej wnęce poprzecznie do osi podłużnej rękojeści, a ponadto ten wystę p ma naprzeciw haka i w pewnym odstępie od haka elastycznie sprężystą ściankę przeznaczoną do odchylania się w kierunku części w postaci haka zapewniając czasowe zablokowanie występu w wymienionej wnęce w celu utrzymywania łopatki w określonym położeniu względem rękojeści, gdy ta sprężysta ścianka jest zmuszona do odchylania się w kierunku części w postaci haka na skutek styczności ścianki i stałego ogranicznika usytuowanego na rękojeści według wynalazku charakteryzuje się tym, że wymieniony stały ogranicznik jest drugim prętem umieszczonym we wnęce poprzecznie do osi podłużnej rękojeści.
Wymieniona sprężysta ścianka ma dwa żeberka, które wyznaczają dwa położenia utrzymywania łopatki.
Łopatka wykonana jest z żywicy syntetycznej.
Rękojeść jest rurką, w której umieszczona jest bateria elektryczna do zasilania żarówki pod działaniem zestyku elektrycznego wystającego sprężyście w wymienionej wnęce, zaś łopatka ma przewód świetlny, prowadzący światło od wymienionej żarówki wzdłuż łopatki do wyjścia światła, w poł o ż eniu ł opatki zamontowanym na rę kojeś ci, w którym wystę p ł opatki odpycha wymieniony zestyk elektryczny powodując świecenie wymienionej żarówki.
Zgodnie z wynalazkiem, na występie łopatki utworzona jest ścianka elastycznie sprężysta, usytuowana naprzeciw haka i w pewnym odstępie od haka występu w taki sposób, aby ta ścianka była zmuszona do lekkiego wychylania się siłowego w kierunku haka, gdy występ wprowadza się do wnęki rękojeści oraz aby ścianka wchodziła w styczność ze stałym ogranicznikiem rękojeści, przy czym to wychylenie wytwarza siłę odpychającą w kierunku prostowania ścianki, co zapewnia nacisk stykowy ścianki na wymienioną część rękojeści.
W ten sposób zgodnie z wynalazkiem efekt sprężynowania moż e być spowodowany prostym przebitym otworem występu, który może pochodzić z prasowania albo z prostej obróbki maszynowej po prasowaniu.
Ta koncepcja umożliwia także uproszczenie rękojeści ostrza przewidując jako ogranicznik styczności ze sprężystą ścianką występu prosty stały pręt równoległy do pręta otoczonego przez hak.
W ten sposób środki blokujące zawierają na rękojeści stały środek mało podatny na zużycie pomimo wielokrotnego użycia rękojeści, a na łopatce środek sprężysty, który nawet gdyby był z czasem podatny na zużycie, to unika tej słabej strony, ponieważ łopatka jest łopatką jednorazowego użytku albo mało powtarzającego się użytku.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym łopatkę na rękojeści, podczas gdy hak występu łopatki pochodzi ze sprzęgnięcia na pręcie rękojeści, fig. 2 - w powiększonym widoku, ograniczoną kółkiem część z fig. 1, fig. 3 i 4 są podobne odpowiednio do fig. 1 i fig. 2, podczas gdy ostrze obróciło się na wymienionym pręcie do pierwszego położenia blokowania, fig. 5 i 6 są podobne odpowiednio do fig. 1 i fig. 2, podczas gdy ostrze obróciło się na wymienionym pręcie do drugiego położenia blokowania, a fig. 7 przedstawia w widoku powiększony szczegół sprężystej ścianki występu ostrza.
Na figurach przedstawiono łopatkę L i rękojeść M z przykładu laryngoskopu według wynalazku. Rękojeść M jest podatnym na chwytanie wydrążonym cylindrem metalowym, który ma koniec zamknięty głowicą T skierowaną do cylindra i który wyznacza wnękę 1 otwartą na zewnątrz, w której znajduje się pierwszy pręt 2 i drugi pręt 3, które są sztywne i stałe, i rozmieszczone poprzez wnękę równolegle względem siebie.
Łopatka L z żywicy syntetycznej i zgodna pod względem umożliwienia wprowadzania do ust w celu płaskiego wyciągnięcia języka względem dolnej szczęki i podniesienia nagłośni, ma na jednym końcu występ utworzony przez hak 4a i sprężystą ściankę żeberkową 4b oddzieloną od haka pustą przestrzenią 5.
PL 209 343 B1
Ścianka żeberkowa ma dwa równoległe żeberka 6, 7.
Występ ma wymiary umożliwiające wprowadzanie siłowe do wnęki głowicy rękojeści, z hakiem sprzężonym ruchowo na pręcie 2, z elastyczną ścianką żeberkową stykającą się z drugim prętem 3 i z żeberkami równoległymi do prętów.
W pierwszym etapie (fig. 1 i 2) hak jest sprzężony ruchowo z pierwszym prętem, a żeberkowa ścianka wciąż znajduje się jeszcze na zewnątrz wgłębienia głowicy.
W drugim etapie (fig. 3 i 4) pierwsze żeberko 6 ścianki żeberkowej przechodzi przez drugi pręt 3, a łopatka jest utrzymywana w pierwszym położeniu drogą współdziałania drugiego pręta ze ścianką żeberkową, przy czym oś znajduje się pomiędzy dwoma żeberkami 6, 7 tej ścianki.
W trzecim etapie (fig. 4 i 5) drugie żeberko 7 ścianki żeberkowej przeszło przez drugą oś 3, a łopatka jest zablokowana w drugim położeniu.
W pierwszym położeniu, a jeszcze korzystniej w drugim położeniu, wychylenie siłowe sprężystej ścianki występu łopatki pod działaniem drugiego pręta powoduje powstanie siły utrzymującej łopatkę w swoim położeniu.
Na fig. 7 przedstawiono schematycznie odchylenie sprężystej ścianki.
Rękojeść zawiera baterię elektryczną do zasilania żarówki drogą sterowania wystającym sprężystym zestykiem elektrycznym w wymienionej wnęce, a łopatka ma przewód świetlny, który może prowadzić światło od wymienionej żarówki wzdłuż łopatki do wyjścia światła, gdy łopatka jest zamontowana na rękojeści i gdy występ odpycha wymieniony zestyk elektryczny powodując świecenie wymienionej żarówki.
Na figurach zestyk elektryczny przedstawiono schematycznie wskaźnikiem liczbowym 8, a przewód wskaźnikiem 9. Nie ma konieczności szczegółowego opisywania tych środków, które są znane jako takie i które nie są przedmiotem wynalazku.
Wynalazek nie jest ograniczony do tego przykładu wykonania.

Claims (4)

1. Laryngoskop zawierający rękojeść wielokrotnego użytku, która ma na jednym końcu wnękę (1), a w tej wnęce stały poprzeczny pręt (2) i ma stały ogranicznik (3), oraz zawierający niemetalową łopatkę (L) laryngoskopu, jednorazowego użytku, która ma występ do montażu łopatki (L) we wnęce (1) utworzonej na końcu rękojeści (M) laryngoskopu, przy czym występ ma część (4a) w postaci haka do ruchowego sprzęgania z prętem (2) usytuowanym w tej wnęce poprzecznie do osi podłużnej rękojeści (M), a ponadto ten występ ma naprzeciw haka i w pewnym odstępie od haka elastycznie sprężystą ściankę (4b) przeznaczoną do odchylania się w kierunku części (4a) w postaci haka zapewniając czasowe zablokowanie występu w wymienionej wnęce (1) w celu utrzymywania łopatki (L) w określonym położeniu względem rękojeści (M), gdy ta sprężysta ścianka (4b) jest zmuszona do odchylania się w kierunku części (4a) w postaci haka na skutek styczności ścianki (4b) i stałego ogranicznika (3) usytuowanego na rękojeści (M), znamienny tym, że wymieniony stały ogranicznik (3) jest drugim prętem umieszczonym we wnęce (1) poprzecznie do osi podłużnej rękojeści (M).
2. Laryngoskop według zastrz. 1, znamienny tym, że wymieniona sprężysta ścianka (4b) ma dwa żeberka (6, 7), które wyznaczają dwa położenia utrzymywania łopatki (L).
3. Laryngoskop według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że łopatka (L) wykonana jest z żywicy syntetycznej.
4. Laryngoskop według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że rękojeść (M) jest rurką, w której umieszczona jest bateria elektryczna do zasilania żarówki pod działaniem zestyku elektrycznego (8) wystającego sprężyście w wymienionej wnęce, zaś łopatka (L) ma przewód świetlny (9), prowadzący światło od wymienionej żarówki wzdłuż łopatki (L) do wyjścia światła, w położeniu łopatki (L) zamontowanym na rękojeści (M), w którym występ łopatki (L) odpycha wymieniony zestyk elektryczny powodując świecenie wymienionej żarówki.
PL365202A 2002-03-15 2003-03-14 Laryngoskop PL209343B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0203226A FR2837087B1 (fr) 2002-03-15 2002-03-15 Lame et manche de laryngoscope
PCT/FR2003/000823 WO2003077737A1 (fr) 2002-03-15 2003-03-14 Lame et manche de laryngoscope

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365202A1 PL365202A1 (pl) 2004-12-27
PL209343B1 true PL209343B1 (pl) 2011-08-31

Family

ID=27772150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365202A PL209343B1 (pl) 2002-03-15 2003-03-14 Laryngoskop

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6964637B2 (pl)
EP (1) EP1404211B1 (pl)
JP (1) JP4200901B2 (pl)
KR (1) KR100865010B1 (pl)
AT (1) ATE519418T1 (pl)
AU (1) AU2003236859A1 (pl)
CA (1) CA2454261C (pl)
ES (1) ES2369887T3 (pl)
FR (1) FR2837087B1 (pl)
PL (1) PL209343B1 (pl)
PT (1) PT1404211E (pl)
WO (1) WO2003077737A1 (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20010042089A1 (en) * 1996-01-22 2001-11-15 Tobin William J. Method and system for customizing marketing services on networks Communicating with hypertext tagging conventions
EP2505125A1 (en) * 2003-04-29 2012-10-03 Aircraft Medical Limited Laryngoscope with camera attachment
AT501561B1 (de) * 2003-09-01 2008-03-15 Schunk Metall & Kunststoff Laryngoskop
US7744529B2 (en) 2004-02-12 2010-06-29 Carl Kaoru Sakamoto Laryngoscope blade
WO2005082231A1 (en) * 2004-02-29 2005-09-09 Truphatek International Ltd Metal laryngoscope blade
US8142353B2 (en) * 2004-02-29 2012-03-27 Truphatek International Ltd. Metal laryngoscope blade with illumination assembly
GB2437435B (en) * 2004-11-23 2009-08-19 Truphatek Int Ltd Handheld penknife-like laryngoscope
US8075480B2 (en) * 2005-11-25 2011-12-13 Techmin Pty Limited Apparatus for reducing cross-contamination
US7955256B2 (en) * 2006-08-04 2011-06-07 Carl Kaoru Sakamoto Laryngoscope blade
IL181851A0 (en) * 2007-03-11 2007-07-04 Truphatek Int Ltd Laryngoscope handle and accessories therefor
US7824331B1 (en) 2007-03-26 2010-11-02 Cranton George D Laryngoscope blade
JP5258216B2 (ja) * 2007-07-02 2013-08-07 ファイバーテック株式会社 喉頭鏡
IL185112A0 (en) * 2007-08-07 2008-01-06 Truphatek Int Ltd Laryngoscope apparatus
US9289114B2 (en) * 2010-07-30 2016-03-22 Nilesh R. Vasan Disposable, self-contained laryngoscope and method of using same
IL212204A0 (en) 2011-04-07 2011-06-30 Truphatek Int Ltd Laryngoscope assembly with enhanced viewing capability
US10244922B2 (en) 2013-09-03 2019-04-02 Truphatek International Ltd. Single use laryngoscope handle for use in dual component laryngoscope assembly
WO2015177753A1 (en) * 2014-05-22 2015-11-26 Pecherer Evgeny Laryngoscope
USD876625S1 (en) 2018-08-07 2020-02-25 Adroit Surgical, Llc Laryngoscope

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3071981D1 (en) 1979-11-28 1987-07-30 Michael S Upsher Improved laryngoscope
US4557256A (en) 1984-07-23 1985-12-10 Jack Bauman Examination device with an improved blade connection
GB8615884D0 (en) * 1986-06-30 1986-08-06 Yentis S M Laryngoscopes
US4930495A (en) * 1988-12-09 1990-06-05 The Upsher Laryngoscope Corporation Laryngoscope including a disposable blade and its method of use
IL107594A (en) * 1993-11-12 1997-06-10 Truphatek Int Ltd Laryngoscope
US5651760A (en) * 1995-03-20 1997-07-29 Upsher Laryngoscope Corporation Laryngoscope including means for locking the blade in an operative position
US5702351A (en) * 1995-08-23 1997-12-30 Bar-Or; David Laryngoscope and disposable blade therefor
IL117250A (en) * 1996-02-23 2000-06-01 Arco Medic Ltd Laryngoscope

Also Published As

Publication number Publication date
CA2454261C (fr) 2008-12-23
US20040215062A1 (en) 2004-10-28
PT1404211E (pt) 2011-10-20
CA2454261A1 (fr) 2003-09-25
FR2837087B1 (fr) 2005-01-28
WO2003077737A1 (fr) 2003-09-25
AU2003236859A1 (en) 2003-09-29
FR2837087A1 (fr) 2003-09-19
PL365202A1 (pl) 2004-12-27
KR20040091528A (ko) 2004-10-28
ES2369887T3 (es) 2011-12-07
JP4200901B2 (ja) 2008-12-24
ATE519418T1 (de) 2011-08-15
US6964637B2 (en) 2005-11-15
KR100865010B1 (ko) 2008-10-23
EP1404211A1 (fr) 2004-04-07
JP2005520587A (ja) 2005-07-14
EP1404211B1 (fr) 2011-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL209343B1 (pl) Laryngoskop
US5060633A (en) Laryngoscope blade
CN100434032C (zh) 一种光导向装置、与其配套使用的喉镜叶片以及包含所述装置的喉镜
IL107594A (en) Laryngoscope
US7611256B2 (en) Illuminator for medical use
US20090267372A1 (en) Tweezers with pivotal slidable illuminating device
ATE401530T1 (de) Beleuchtungsvorrichtung
RU2003135627A (ru) Электрическая зубная щетка со сменной головкой и устройство для ее соединения
EP1657485B1 (de) Elektrogerät des persönlichen Bedarfs
EP1354657A3 (en) Soldering heater cartridge with replaceable tips and soldering iron for use therewith
DE3562864D1 (en) Coupling device for dental hand pieces
ES2217641T3 (es) Instrumento compuesto por un vastago que se introduce en la cavidad medular y una empuñadura.
DE19841702B4 (de) Tragbares Endoskop
GB2491189A (en) Laryngoscope blade with light and power source
CN215017052U (zh) 一种高亮度发光压舌板
CN212430499U (zh) 一种手术中照明增强设备
CN216495812U (zh) 基于口腔科牙周翻瓣术配合器械
KR100375014B1 (ko) 교체형 조명 견인기
KR200359156Y1 (ko) 설압자를 갖춘 의료용 손전등
EP1818962A3 (de) Schalter
CN210489551U (zh) 一种电气安装开关装置
US20200107873A1 (en) Tissue Forceps
JPH0515292Y2 (pl)
DE60128872T2 (de) Lösbare Lampe
DE202005018791U1 (de) Schraubendreher mit Beleuchtung

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130314