PL207710B1 - Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich - Google Patents

Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich

Info

Publication number
PL207710B1
PL207710B1 PL359372A PL35937201A PL207710B1 PL 207710 B1 PL207710 B1 PL 207710B1 PL 359372 A PL359372 A PL 359372A PL 35937201 A PL35937201 A PL 35937201A PL 207710 B1 PL207710 B1 PL 207710B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ladder
steps
profile
elements
ladders
Prior art date
Application number
PL359372A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359372A1 (pl
Inventor
Istvan Ficsor
Original Assignee
Wts Kereskedelmi Es Szolgaltato Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wts Kereskedelmi Es Szolgaltato Kft filed Critical Wts Kereskedelmi Es Szolgaltato Kft
Publication of PL359372A1 publication Critical patent/PL359372A1/pl
Publication of PL207710B1 publication Critical patent/PL207710B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06CLADDERS
    • E06C7/00Component parts, supporting parts, or accessories
    • E06C7/08Special construction of longitudinal members, or rungs or other treads
    • E06C7/082Connections between rungs or treads and longitudinal members
    • E06C7/084Rungs comprising projecting tabs or flanges
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H4/00Swimming or splash baths or pools
    • E04H4/14Parts, details or accessories not otherwise provided for
    • E04H4/144Means for facilitating access, e.g. step units or slides
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06CLADDERS
    • E06C7/00Component parts, supporting parts, or accessories
    • E06C7/08Special construction of longitudinal members, or rungs or other treads
    • E06C7/082Connections between rungs or treads and longitudinal members
    • E06C7/088Connections between rungs or treads and longitudinal members with tie rods parallel to the rungs
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06CLADDERS
    • E06C9/00Ladders characterised by being permanently attached to fixed structures, e.g. fire escapes
    • E06C9/02Ladders characterised by being permanently attached to fixed structures, e.g. fire escapes rigidly mounted

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy drabinki, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich, posiadającej dwie boczne poręcze oraz szereg stopni drabinki, przy czym co najmniej odcinek poręczy bocznej lub poręczy bocznych składa się z indywidualnych elementów profilowych, połączonych rozłącznie z odpowiadającymi sąsiadującymi elementami profilowymi lub elementami końcówkowymi.
Drabinka tego rodzaju znana jest m.in. z US 4,724,925. Do łączenia poszczególnych elementów poręczy oraz stopni drabinki stosowane są elementy typu T z otworami rurowymi, do których od strony przeciwległych końców wsuwane są elementy tworzące poręcz oraz mocowane są stopnie, wsuwane w kierunku prostopadłym do poręczy. Mocowanie na stałe końcówek rur, w szczególności stopni drabinki, odbywa się za pomocą śrub zaciskowych.
Inne drabinki wyżej opisanego rodzaju znane są z FR 2205094 A, EP 0468190 A, BE 461 253 A, US 4,086,980 A lub WO 00/37752 A.
Drabinki takie mogą być zbudowane w najprostszym przypadku z dwóch równoległych lub nieznacznie pochylonych względem siebie poręczy, które połączone są ze sobą na stałe za pomocą szczebli. Drabinki takie, wcześniej wykonywane wyłącznie z drewna, są obecnie w coraz większym zakresie wypierane przez drabinki stalowe, które oprócz większej odporności na czynniki pogodowe mają dodatkowo zaletę, polegającą na mniejszym ich ciężarze. Znane są również takie typy drabinek, które odpowiednio do potrzeb mają odchylane, odpinane fragmenty poręczy (uchwyty) oraz można je stosować jako ustawiane niezależnie drabinki. Również w przypadku takich drabinek ich stopnie, oraz w konkretnych wariantach wykonania odpowiednio do potrzeb także górny specjalny stopień wejściowy, połączone są na stałe z poręczą (uchwytem) w kształcie litery U. Znane są poza tym również drabinki rozsuwane, w przypadku których ich segmenty, składające się odpowiednio z dwóch poręczy oraz ze szczebli, przesuwają się względem siebie w kierunku poosiowym i dzięki temu za pomocą odchylnych dźwigni, blokujących wzajemne położenie segmentów, można dowolnie w pewnym zakresie regulować pożądaną ich długość. Na koniec wymienić należy stosowane w współczesnych rozwiązaniach technicznych drabinki składane, wykonane z oddzielnych połączonych ze sobą przegubowo segmentów, zestawionych ze sobą tak, iż tworzą one profile typu U względnie profile trójkątne. W obszarze przegubu łączącego muszą być przy tym zastosowane zespoły ustalające (blokujące) wzajemne położenie łączonych ze sobą przegubów drabinki, które umożliwiają odpowiednie ich unieruchomienie.
Jeszcze większa różnorodność kształtów typów drabinek niezbędna jest do stosowania w rozwiązaniach projektowych basenów pływackich. W pierwszym rzędzie wymienić należy drabinki, które usytuowane są na krawędzi basenu pływackiego całkowicie zagłębionego na stałe w gruncie. Zależnie od głębokości basenu, drabinki te muszą być dostępne w różnych wariantach ich długości oraz powinny one posiadać 2 do 5 szczebli względnie stopni, usytuowanych odpowiednio w odstępach przykładowo 25 cm. Drabinki takie wykonywane są z odpowiednio wygiętej rury o przekroju okrągłym, której górna część ukształtowana jest zasadniczo jako część stanowiąca uchwyt. Jedno z odpowiednio wyprofilowanych ramion zamocowane jest bezpośrednio w poziomej nawierzchni krawędzi basenu za pomocą kołnierza względnie zakotwienia. Drugie, wyprofilowane ramię poręczy, wystaje natomiast wyraźnie poza krawędź basenu w kierunku wody i jego dolny, swobodnie skierowany do dołu koniec jest zaokrąglony względnie zagięty pod kątem oraz przylega wraz z zderzakiem gumowym do ściany basenu poniżej powierzchni wody. Dla drabinek z trzema stopniami, instalowanych w basenach pływackich, stosuje się w związku z tym długość ich części sięgającą poniżej krawędzi basenu wynoszącą 90 do 100 cm, a jeśli pożądana jest większa jej długość, to wówczas dodaje się, w celu wykonania dalszych stopni z uwzględnieniem odpowiednich odstępów między stopniami, odpowiedni wymiar składający się na łączną długość wynikającą z liczby stopni. Wysokość konstrukcyjna części poręczy usytuowanej powyżej krawędzi basenu powinna być taka, aby umożliwiała ona bezpieczne i wygodne wchodzenie względnie wychodzenie z basenu. Zalecany do stosowania wymiar wysokości poręczy powyżej krawędzi basenu wynosi ok. 70 cm.
Dla basenów z rozwijaną nad wodą powłoką ochronną, za pomocą której można zakryć całą powierzchnię lustra wody, oferowane są drabinki dzielone na dwie części, w przypadku których jedna z nich tworzy wyłącznie porę cz (uchwyt), mającą dokładnie bąd ź też tylko w przybliż eniu kształ t litery U oraz której swobodne ramię jest odpowiednio zakotwione w strefę wierzchnią krawędzi basenu względnie połączone z nią za pomocą kołnierza. Druga zasadnicza część drabinki z wykonanymi stopniami umożliwiającymi wchodzenie do wody, zakotwiona jest w ścianie basenu zarówno od strony górnego jak i dolnego jej końca. Odpowiednio do głębokości basenu jak i potrzeb jego właściciela, rówPL 207 710 B1 nież w tym przypadku zaleca się stosowanie długości drabinki, umożliwiającej wykonanie trzech względnie większej liczby stopni. W odróżnieniu od tego, dla basenów ustawianych na powierzchni ziemi, niezbędne są innego rodzaju drabinki, a mianowicie tzw. drabinki do basenów naziemnych, będące w zasadzie drabinkami stojącymi, na które wchodzić moż na z jednej ich strony oraz schodzić do wody po drugiej ich stronie. Odpowiednio do tego stopnie względnie szczeble wykonane są po obu stronach drabinki. Ze względu na stabilność, jak również w celu przestrzegania zasad bezpieczeństwa, pary poręczy znajdujących się po obu stronach ściany basenu, połączone ze sobą za pośrednictwem górnego fragmentu drabinki zwykle w kształcie litery U, pochylone są pod kątem ostrym w kierunku do góry. Pomiędzy oboma parami poręczy najwyższy stopień wyposażony jest korzystnie w płaską platformę, zamocowaną nad górną krawędzią basenu do odpowiednich punktów czterech poręczy tworzących drabinkę.
W zależ noś ci od wielkoś ci pochylenia segmentów drabinki (wewn ę trznego i zewnę trznego), jej stopnie powinny być odpowiednio zamocowane tak, aby ich powierzchnie zachowywały położenie poziome. W przypadku basenów instalowanych na powierzchni ziemi, które tylko częściowo wpuszczone są poniżej powierzchni gruntu, ich specyfika sprowadza się do tego, że montowana przy nich drabinka musi mieć poręcze (wewnętrzne i zewnętrzne) różniące się długością, dla odpowiedniego uwzględnienia różnicy poziomów między dnem basenu a powierzchnią ziemi otaczającej basen.
Wszystkie drabinki stosowane do basenów pływackich korzystnie wykonuje się ze stali nierdzewnej, z zastosowaniem polerowania na wysoki połysk ich powierzchni, podyktowanego względami estetycznymi.
Różnice między poszczególnymi typami drabinek z jednej strony, jak również różnice ich długości wynikające z potrzeb użytkowania, wymagają bardzo dużej powierzchni niezbędnej do składowania (np. u producenta). Wyłania się przy tym ich wada polegająca na tym, że w przypadku uszkodzenia poręczy drabinki względnie w przypadku potrzeby zmiany miejsca zainstalowania, w szczególności podczas budowy basenu pływackiego, drabinka musi być w całości wymieniona na nową.
W przypadku basenów instalowanych na powierzchni ziemi, które tylko częściowo wpuszczone są poniżej powierzchni gruntu, ich specyfika sprowadza się do tego, że montowana przy nich drabinka musi mieć poręcze (wewnętrzne i zewnętrzne) różniące się długością, dla odpowiedniego uwzględnienia różnicy poziomów między dnem basenu a powierzchnią ziemi otaczającej basen.
Wszystkie drabinki stosowane do basenów pływackich korzystnie wykonuje się ze stali nierdzewnej, z zastosowaniem polerowania na wysoki połysk ich powierzchni, podyktowanego względami estetycznymi.
Różnice między poszczególnymi typami drabinek z jednej strony, jak również różnice ich długości wynikające z potrzeb użytkowania, wymagają bardzo dużej powierzchni niezbędnej do składowania (np. u producenta). Wyłania się przy tym ich wada polegająca na tym, że w przypadku uszkodzenia poręczy drabinki względnie w przypadku potrzeby zmiany miejsca zainstalowania, w szczególności podczas budowy basenu pływackiego, drabinka musi być w całości wymieniona na nową.
W związku z powyższym, celem niniejszego wynalazku jest, poprzez odpowiednią konstrukcję drabinki, stworzenie środków zaradczych w zakresie zwiększenia możliwości jej dostosowywania do konkretnych warunków montażu i użytkowania.
Przedmiotem wynalazku jest zatem drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich, posiadająca dwie boczne poręcze oraz szereg stopni drabinki, przy czym co najmniej odcinek poręczy bocznej lub poręczy bocznych składa się z indywidualnych elementów profilowych, połączonych rozłącznie z odpowiadającymi sąsiadującymi elementami profilowymi lub elementami końcówkowymi, przy czym stopnie drabinki są rozłącznie mocowane do poręczy bocznych za pomocą połączeń śrubowych lub sworzniowych, zaś powierzchnie czołowe stopni i powierzchnie wewnętrzne poręczy lub umieszczane pomiędzy nimi elementy pośrednie umożliwiają połączenie stopni drabinki przy wstępnie ustalonych odstępach kątowych w różnych położeniach kątowych dla indywidualnie określonych nachyleń poręczy bocznej. Drabinka według wynalazku cechuje się tym, że śruby lub sworznie do przymocowania dwóch elementów profilowych lub jednego elementu końcówkowego do elementu profilowego mocują także stopnie drabinki. W jednym z korzystnych wariantów realizacji drabinki według wynalazku każdy element profilowy składa się z profilu wklęsłego, który na końcu jest uformowany jako połączenie wtykowe do połączenia z sąsiadującym elementem profilowym lub elementem końcówkowym. W innym korzystnym wariancie realizacji drabinki według wynalazku elementy profilowe na końcach mają różne przekroje poprzeczne, przeznaczone z jednego końca do wsunięcia, a z drugiego - do nasunięcia na końcówkę sąsiadującego elementu. W szczególnie korzystnym przypadku
PL 207 710 B1 drabinka według wynalazku posiada otwory na śruby lub sworznie do mocowania dwóch elementów profilowych lub do siebie nawzajem lub jednego elementu profilowego na elemencie końcówkowym. W kolejnym korzystnym wariancie realizacji drabinka według wynalazku posiada rowki i sprężyny do mocowania w różnych położeniach kątowych stopnia do elementu profilowego przy różnych nachyleniach kątowych. W szczególnie korzystnym wariancie wykonania drabinka według wynalazku posiada obejmę kulistą z elementem blokującym do mocowania powierzchni czołowych stopnia do wewnętrznych powierzchni poręczy.
Jak wskazano powyżej cel wynalazku zrealizowano dzięki temu, że przynajmniej wybrane fragmenty poręczy tworzące uchwyty względnie oddzielnie montowane uchwyty drabinki składają się z elementów profilowych, połączonych są ze sobą rozłącznie za pomocą odpowiednio uformowanych złącz wtykowych względnie końcówek. Przy takim rozwiązaniu zyskuje się tę zaletę, że szczeble względnie stopnie tworzące elementy składowe drabinki łączyć można odpowiednio z segmentami poręczy, dla uzyskania pożądanej długości drabinki lub w celu jej przedłużenia, uzyskując tym sposobem niezbędną liczbę elementów poręczy i szczebli względnie stopni. Takie rozwiązanie nie tylko przyczynia się do znacznego zwiększenia liczby możliwości konstruowania różnych wariantów z punktu widzenia długości drabinki, lecz znacznie upraszcza także warunki magazynowania, ponieważ odpowiednio do celu zastosowania, względnie odpowiednio do życzeń klienta, ułożyć można obok siebie w (np. w miejscu składowania lub do transportu) znaczną liczbę elementów poręczy; niezbędna powierzchnia magazynowa ogranicza się wówczas do składowania poszczególnych elementów modułowych poręczy. Jedynie części tego rodzaju, jak w przypadku drabinek do basenów pływackich poprzeczna (górna) część uchwytu względnie poręcz, które niezależnie od długości drabinki zawsze mają takie same wymiary, wykonywane i składowane są jako pojedyncze elementy.
Stopnie względnie szczeble drabinki mocowane są do odpowiednich bocznych elementów złącznych poręczy za pomocą połączeń śrubowych względnie kołków, przy czym korzystnie śruby względnie kołki używane do wzajemnego zamocowania dwóch segmentów wzdłużnych (pionowych) poręczy oraz/lub elementów końcowych (poziomych), służą również do zamocowania stopni drabinki lub jej szczebli. W ten sposób nie tylko oszczędza się na liczbie śrub względnie bolców jako elementów mocujących oraz na niezbędnych w przeciwnym razie nakładach na prace montażowe, lecz również na liczbie połączeń szczebli względnie stopni drabinki, stosowanych do wzajemnego mocowania elementów złącznych z przylegającymi do nich innymi elementami złącznymi względnie innego rodzaju elementami końcowymi. Kolejna zaleta wynika przy tym z zamienności stopni drabinki względnie jej szczebli. Dzięki tego rodzaju konstrukcji modułowej możliwe jest również, bez specjalnych nakładów, odpowiednie przyłączanie odpowiednich przedłużeń drabinki w postaci segmentów, niezbędnych dla uzyskania dodatkowych stopni lub szczebli.
Niezależnie od tego, czy elementy złączne drabinki mocowane są do poręczy pionowych czy też do poręczy ukośnych, jej stopnie muszą być zawsze usytuowane poziomo. Aby można było spełnić ten wymóg, to w tym celu przewidziano odpowiednie ukształtowanie czołowych powierzchni końców stopni oraz wewnętrznych powierzchni elementów modułowych (elementów profilowych) tworzących poręcze (przylegających do końców stopni drabinki) względnie w wariantowym rozwiązaniu zastosowanie elementów pośrednich, które przy uprzednio dobranych odchyleniach kątowych stopni drabinki umożliwiają ich mocowanie w różnych położeniach kątowych względem odpowiednio dobranych pochyleń elementów złącznych tworzących ramiona (poręcze drabinki). Korzystne jest w tym przypadku wykorzystanie znanego już wcześniej rozwiązania konstrukcyjnego, polegającego na zastosowaniu sposobu mocowania opartego na wykonaniu rowka oraz użyciu sprężyny, przy czym odpowiednio do rodzaju płaszczyzn stopni, których położenie jest ustalane, stosuje się większą liczbę pochylonych wzajemnie pod kątem rowków oraz sprężyn. W konkretnym przypadku zastosować można również obejmę kulistą z elementem ustalającym położenie, służącym do zamocowania na stałe powierzchni czołowej końca stopnia względem wewnętrznej strony części mocującej. Celowe jest przy tym usytuowanie między stroną czołową końca stopnia drabinki a częścią mocującą obejmy kulistej.
Tak więc korzystnie każdy z zastosowanych do montowania segmentów profilowych drabinki ma przekrój poprzeczny pusty wewnątrz i jest on na jednym końcu wykonany w postaci elementu złącza wtykowego, przystosowanego do połączenia z odpowiednim sąsiadującym z nim elementem profilowym drugiego segmentu. Może to być zrealizowane w następnym wariancie wykonania według wynalazku w ten sposób, że elementy profilowe mają na końcach różniące się, ale zbliżone do siebie kształtem podobne przekroje, przystosowane na jednym końcu do wsuwania oraz na drugim końcu do nasuwania na sąsiadujący element (segment) profilowy. Dla profilu złącza wtykowego o poprzecznym
PL 207 710 B1 przekroju kołowym oznacza to, że końcówka złączna w kształcie trzpienia ma pomniejszoną średnicę, odpowiadającą wewnętrznej średnicy końcówki złącznej innego elementu. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu łączonych ze sobą końcowych fragmentów segmentów (typu złącz wtykowych) tworzyć więc można przystające do siebie, ciągłe powierzchnie płaszcza zewnętrznego poręczy w strefach przejściowych między segmentami.
W celu wzajemnego połączenia na stał e dwóch kolejnych elementów profilowych (segmentów poręczy) względnie połączenia jednego elementu profilowego z elementem końcowym poręczy przewidziano korzystnie wykonanie w nich otworów do umieszczenia śrub względnie kołków ustalających.
Dalsze przykłady rozwiązań konstrukcyjnych według wynalazku przedstawiono na załączonym rysunku.
Przedstawiono na nim:
figura 1 - widok z boku drabinki przeznaczonej do basenu pływackiego zagłębionego w gruncie, figura 2 - widok od czoła drabinki według fig. 1, figura 3 - widok elementów składowych drabinki, figura 4 - widok z boku drabinki przeznaczonej do basenu ustawionego na powierzchni ziemi, figura 5 do 9 - widok z boku oraz od czoła drabinek różniących się konstrukcją, przeznaczonych do basenów pływackich, figura 10 do 12 - odpowiednio zróżnicowane rozwiązania konstrukcyjne elementów pośrednich przeznaczonych do regulowania położenia kątów ustawienia stopni drabinki.
Drabinki przedstawione na fig. 1, 2, 5, 6 i 9 przeznaczone są do instalowania na stałe w basenach pływackich zagłębionych w gruncie, podczas gdy odpowiednio drabinki wg fig. 4 i 8 przeznaczone są do basenów, które nie są zagłębione w gruncie lub też są zagłębione tylko częściowo. Stopnie lub szczeble drabinki do basenu pływackiego wyposażone są w jednakowe, równolegle względem siebie usytuowane końcówki mocujące 10 i 11, między którymi zamocowane są stopnie 12. Typy drabinek znane z fig. 1,4 oraz 5 do 9 zasadniczo odpowiadają konstrukcjom stosowanych w dotychczasowych znanych rozwiązaniach. W przypadku drabinek do basenów pływackich wg fig. 1, 5 i 7 do 9 istotne różnice polegają jedynie na ukształtowaniu poręczy. W wariancie wykonania przedstawionym na fig. 1 ma ona wspornik pionowy 15, który za pośrednictwem kołnierza względnie zakotwienia wpuszczony jest w grunt 16 krawędzi basenu. Do wspomnianego odcinka pionowego drabinki na jego końcu przyłączony jest górny, łukowaty element końcówkowy 17, który za pośrednictwem skośnej części 18 na jej końcu przechodzi w położony niżej element drabinki 19 z kolejnymi jej stopniami 12. W celu zamocowania do ściany basenu element 19 ma przyłączony do niego zaokrąglony element końcówkowy 20, którym wpuszczona jest za pomocą kołnierza względnie kotwy w ścianę basenu 21. Jako osłony zewnętrzne ściany basenu służą tu rozety 22.
W wariancie wykonania przedstawionym na fig. 5 część chwytowa 15' (za wyjątkiem swobodnej części końcowej) również odchylona jest od kierunku pionowego.
W przypadku drabinki do basenu pływackiego według fig. 6 zastosowano profil wiernie odwzorowujący kształt litery U, w przypadku którego ramiona tego profilu uformowane są jako przedłużenie drabinki oraz poprzez element końcówkowy 20 są one połączone z ścianą basenu.
Rozwiązanie konstrukcyjne według fig. 7 przedstawia dwuczęściową drabinkę do basenu, składającą się z poręczy 24 oraz z oddzielnej drabinki 25, która za pomocą łączników 26 lub 27 połączona jest z ścianą basenu. W przypadku omówionej powyżej drabinki do basenu należy jedynie odpowiednio ukształtować według wynalazku część stanowiącą zamocowanie jej stopni.
Rozwiązanie konstrukcyjne według fig. 9 odpowiada przedstawionemu na fig. 1, za wyjątkiem odcinka drabinki 19 umieszczonego skośnie względem pionu.
Drabinki przeznaczone do basenów usytuowanych nad powierzchnią gruntu według fig. 4 i 8 różnią się jedynie tym, że w pierwszym przypadku elementy złączne 27 i 28 ustawione są skośnie względem siebie i mają taką samą długość, podczas gdy na fig. 8 element złączny lub usytuowane z tej samej strony elementy złączne 29 są krótsze, w związku z czym wyrównać można odpowiednie różnice wysokości. Oba profile złączne 27 i 28 albo 28 i 29, utworzone odpowiednio przez równoległe elementy złączne tworzące drabinkę są poza tym w obu przypadkach połączone w jedną całość za pomocą dwóch środkowych profili typu U, które umożliwiają przejście nad górną krawędzią basenu ustawionego na powierzchni gruntu. Drabinka przystosowana do korzystania z basenu ustawionego na powierzchni gruntu ma większą liczbę stopni 12 jak również wspólną platformę 32, przy czym z uwagi
PL 207 710 B1 na pochylenie pod skośnym kątem odchylonym od pionu wykazuje ona specyficzna cechę polegającą na tym, że stopnie 12 połączone z elementami złącznymi 27, 28 względnie 29 mają inne pochylenie kątowe, niż stopnie połączone z elementami profilowymi ustawionymi pionowo. W uzupełnieniu należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że również w przypadku drabinek do basenów pływackich zagłębionych w gruncie można przewidzieć skośne usytuowanie elementów profilowych, w przypadku których obowiązuje odpowiednio takie samo poziome usytuowanie kątowe stopni.
Istota koncepcji przedstawionego wynalazku widoczna jest szczególnie z figur 2 i 3. Zamiast jednoczęściowej drabinki stanowiącej nierozłączną całość, składającej się z jej elementów 15, 17, 18, 19 i 20 z umocowanymi na stałe stopniami, odcinek drabinki 19 stanowi zmontowany zespół o strukturze modułowej. Odpowiednio równolegle usytuowane względem siebie poręcze składają się z pojedynczych elementów profilowych 33, połączonych na stałe z sąsiadującymi z nimi elementami profilowymi 34 lub elementami końcówkowymi 20 (u dołu drabinki)) lub uchwytami 18 (u góry drabinki wg fig. 1) za pośrednictwem złącz wtykowych, co pokazano na fig. 2. Jako elementy łączące służą śruby 35, które równocześnie stanowią zamocowanie końców stopni 12 drabinki do wewnętrznej strony powierzchni poręczy (przylegającej do końców stopni) oraz wkręcone są w odpowiednie otwory 36 wykonane od wewnętrznej strony powierzchni poręczy. Poszczególne elementy profilowe poręczy uformowane są w ten sposób, że ich koniec 37 ma mniejszą średnicę zewnętrzną, odpowiadającą wewnętrznej średnicy sąsiadującego z nim końca 38 następnego elementu profilowego. W odpowiedni sposób jest oczywiście wykonany skierowany do góry element końcówkowy 20 o mniejszej średnicy zewnętrznej, w związku z czym koniec ten można wsunąć do wnętrza otworu końcowego fragmentu 38 elementu profilowego poręczy. Poszczególne elementy profilowe 33, stosowane do montowania drabinki do basenu pływackiego, mają zasadniczo taką samą długość, w związku z czym przykładowo drabinkę składającą się z trzech stopni można w dowolny sposób bez trudności przedłużyć uzyskując cztery, pięć lub też jeszcze większą liczbę stopni. Dzięki zastosowaniu elementów profilowych 33 o jednakowej długości zapewniona jest tym samym również jednolita odległość poszczególnych stopni (schodków).
W ramach przedstawionego wynalazku istnieje również możliwość wykonania na obu końcach elementów profilowych 33 poręczy większej liczby usytuowanych obok siebie otworów, które umożliwiają dowolne regulowanie niezbędnych zróżnicowanych długości drabinki, wymaganych np. wówczas, gdy w już istniejących otworach wykonanych w ścianach basenu umieszczone mają być końcówki mocujące (zakotwienia) drabinki.
Zasadniczo w przedstawionej technice modułowej nie zmienia się nic wówczas, gdy montowana jest drabinka przeznaczona do basenu ustawionego na powierzchni gruntu według fig. 4. Również w tym przypadku poszczególne elementy profilowe 33 w wymaganej liczbie składane są ze sobą oraz mocowane na stałe za pomocą połączeń śrubowych, aby tym sposobem skonstruować drabinkę o pożądanej wysokości, odpowiadającej wysokości ścian basenu. Specyfika zastosowania rozwiązania według wynalazku sprowadza się jedynie do tego, że stopnie 12 drabinki nie są umieszczone względem par poręczy 27, 28, 29 odpowiednio pod kątem prostym, lecz muszą one być usytuowane ukośnie. Aby w tym rozwiązaniu posłużyć się można było takimi samymi elementami konstrukcyjnymi, jak w przypadku elementów profilowych 33 poręczy ustawionych pionowo, przewidziano możliwość montażu połączenia, w którym stosuje się odpowiednio do zwykle spotykanych zakresów nachyleń kątowych poręczy przystosowane połączenia w kształcie rowków z złączami sprężynowymi, które unieruchamiane są w właściwym położeniu za pomocą złącz śrubowych. Można przy tym w konkretnych przypadkach od strony czołowej końców stopni drabinki zastosować obejmę kulistą z regulowanym połączeniem niezbędnym dla uzyskania zadanej wielkości kąta pochylenia stopnia względem osi wzdłużnej poręczy drabinki.
Figury 10 do 12 przedstawiają warianty rozwiązań z zastosowaniem elementu pośredniego, składającego się z dwóch cząstkowych elementów pośrednich 39 i 40, których powierzchnie czołowe przypominające gwiazdę, ukształtowane są faliście lub mają profil poprzeczny typu piły zębatej, dzięki którym istnieje możliwość wymaganego ustawienia cząstkowych elementów pośrednich 39 i 40 względem siebie przez obrót pod odpowiednio dobranym kątem. Cząstkowy element pośredni 39 połączony jest na stałe z powierzchnią czołową końca stopnia drabinki, a cząstkowy element pośredni 40 - z elementem profilowym 33 lub 34. Obrotowe połączenie stopni z poręczą z możliwością unieruchomienia na stałe wykonuje się z zastosowaniem śruby 42, przechodzącej przez otwory gwintowane wykonane w cząstkowych elementach pośrednich 39 i 40 i/lub w elementach profilowych 33, 34. Po poluzowaniu śruby 42 lub przed jej wprowadzeniem do otworu istnieje możliwość odpowiedniego wzajemnego ustawienia przy pożądanym pochyleniu kątowym powierzchni czołowych elementu pośredniego z wykoPL 207 710 B1 nanymi na nich profilami falistymi lub o przekroju poprzecznym w kształcie piły zębatej, dzięki czemu w zależności od wielkości dobranego kąta pochylenia elementów profilowych 33 i 34 istnieje możliwość wyregulowania poziomego położenia stopni 12 drabinki. Różne położenia kątowe stopni schodków przedstawiono na przykładach pokazanych na fig. 12.
Jako kształt przekroju poprzecznego poręczy do konstrukcji drabinek proponowany jest zasadniczo przekrój kołowy, który jednak nie jest obowiązujący. Mogą być również dobierane przykładowo kształty przekrojów eliptycznych lub wielokątnych, przy czym w odpowiedni sposób dopasowuje się do nich kształt połączeń wtykowych. Szczególna zaleta przedstawionego wynalazku polega na tym, że elementy profilowe 33 mogą być stosowane zarówno do montowania części składowych (poręczy) drabinek 27, 28 i 29, jak również do drabinek 19 do basenów pływackich w równej mierze, jak do montażu połączeń stopni 12 drabinek. Nakłady związane ze składowaniem względnie niezbędne do zapakowania (np. na czas transportu) elementów drabinek do basenów pływackich ulegają w związku z tym zmniejszeniu do wymiarów objętościowych, determinowanych zasadniczo wymiarami poręczy 15, 23, 24 lub 30. Pozostałe elementy: 33, 12 i 20 są wyraźnie krótsze, przy czym w zależności od długości drabinki względnie jej wymiaru wysokościowego niezbędne jest dostarczenie odpowiednio do potrzeb większej liczby elementów profilowych 33 oraz stopni 12 drabinki, które montowane będą na miejscu zainstalowania.
Zasadniczo rozwiązanie konstrukcyjne według wynalazku kwalifikuje się do wykonania każdego typu drabinki, przy czym pozostawia się użytkownikowi kwestię wyboru odpowiadającej mu liczby jej stopni i w konsekwencji zakupu względnie dokupienia niezbędnej ilości składowych elementów profilowych 33 poręczy. Zależnie od potrzeb możliwa jest również modyfikacja konstrukcji (dokonywanie przeróbek) już istniejących drabinek do basenów pływackich.

Claims (6)

1. Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich, posiadająca dwie boczne poręcze oraz szereg stopni drabinki, przy czym co najmniej odcinek poręczy bocznej lub poręczy bocznych składa się z indywidualnych elementów profilowych (33), połączonych rozłącznie z odpowiadającymi sąsiadującymi elementami profilowymi (34) lub elementami końcówkowymi (17, 20), przy czym stopnie drabinki są rozłącznie mocowane do poręczy bocznych za pomocą połączeń śrubowych lub sworzniowych, zaś powierzchnie czołowe stopni i powierzchnie wewnętrzne poręczy lub umieszczane pomiędzy nimi elementy pośrednie (39, 40) umożliwiają połączenie stopni (12) drabinki przy wstępnie ustalonych ostępach kątowych w różnych położeniach kątowych dla indywidualnie określonych nachyleń poręczy bocznej, znamienna tym, że śruby (35) lub sworznie do przymocowania dwóch elementów profilowych (33) lub jednego elementu końcówkowego (17, 20) do elementu profilowego (33) mocują także stopnie drabinki.
2. Drabinka według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy element profilowy (33) składa się z profilu wklęsłego, który na końcu jest uformowany jako połączenie wtykowe do połączenia z sąsiadującym elementem profilowym lub elementem końcówkowym.
3. Drabinka według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy profilowe (33) na końcach mają różne przekroje poprzeczne, przeznaczone z jednego końca do wsunięcia, a z drugiego - do nasunięcia na końcówkę sąsiadującego elementu.
4. Drabinka według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że posiada otwory (36) na śruby (35) lub sworznie do mocowania dwóch elementów profilowych (33) lub do siebie nawzajem lub jednego elementu profilowego (33) na elemencie końcówkowym (17, 20).
5. Drabinka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada rowki i sprężyny do mocowania w różnych położeniach kątowych stopnia (12) do elementu profilowego (33) przy różnych nachyleniach kątowych.
6. Drabinka według zastrz. 5, znamienna tym, że posiada obejmę kulistą z elementem blokującym (41) do mocowania powierzchni czołowych stopnia do wewnętrznych powierzchni poręczy.
PL359372A 2000-08-19 2001-07-30 Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich PL207710B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20014367U DE20014367U1 (de) 2000-08-19 2000-08-19 Leiter, insbesondere für Schwimmbäder und Schwimmbecken, mit zwei seitlichen Holmen und mehreren Leiterstufen oder -sprossen
PCT/IB2001/001363 WO2002016723A1 (de) 2000-08-19 2001-07-30 Leiter, insbesondere für schwimmbäder und schwimmbecken, mit zwei seitlichen holmen und mehreren leiterstufen oder -sprossen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359372A1 PL359372A1 (pl) 2004-08-23
PL207710B1 true PL207710B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=7945400

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359372A PL207710B1 (pl) 2000-08-19 2001-07-30 Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1309769B1 (pl)
AT (1) ATE458897T1 (pl)
CZ (1) CZ303601B6 (pl)
DE (2) DE20014367U1 (pl)
HU (1) HU227502B1 (pl)
PL (1) PL207710B1 (pl)
WO (1) WO2002016723A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES1050645Y (es) * 2001-11-29 2002-08-16 Metalast S A Soc Unipersonal Peldaño para escaleras
ES1055779Y (es) * 2003-10-15 2004-05-01 Metalast S A Soc Unipersonal Escalera para piscinas.
ES1078256Y (es) * 2012-11-28 2013-03-22 Torrente Ind Escalera de seguridad para piscina desmontable

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE461253A (pl) *
FR2205094A5 (pl) * 1972-10-30 1974-05-24 Goudron Claude
US4086980A (en) * 1977-02-11 1978-05-02 Shortes Lois E Dismantling ladder
US4724925A (en) * 1987-05-11 1988-02-16 Step-On Inc. Boat boarding ladders
DE4023426A1 (de) * 1990-07-24 1992-02-06 Schydlo Martin Trittleiter
DE19858550C2 (de) * 1998-12-18 2002-05-29 Norbert Brautferger Wiederverwendungsfähige Treppe

Also Published As

Publication number Publication date
DE20014367U1 (de) 2001-02-08
EP1309769B1 (de) 2010-02-24
DE50115361D1 (de) 2010-04-08
PL359372A1 (pl) 2004-08-23
HU227502B1 (en) 2011-07-28
EP1309769A1 (de) 2003-05-14
CZ303601B6 (cs) 2013-01-02
ATE458897T1 (de) 2010-03-15
HUP0300759A2 (hu) 2003-10-28
WO2002016723A1 (de) 2002-02-28
CZ2003190A3 (cs) 2003-06-18
HUP0300759A3 (en) 2005-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2413295C (en) Railing with pivotally connected pickets
CA2516858C (en) Fence system
KR100802500B1 (ko) 경사 지면에 시공되는 울타리를 위한 가로대 각도 조절장치
CA2645548C (en) Railing system
CA2921445C (en) Modular system for assembling ramps, decks, and other raised structures
US8375669B2 (en) Formwork and method for constructing rammed earth walls
ES2904808T3 (es) Disposición de unión
EP2694752B1 (en) Guardrail
BRPI1014761B1 (pt) Andaime e processo para montar e desmontar um andaime desta espécie
CA2680727A1 (en) Panel and kit for constructing fence
US20100301295A1 (en) Crowd barrier
CA2181763A1 (en) Adjustable pitch spiral stairway kit
PL207710B1 (pl) Drabinka, zwłaszcza do pływalni lub basenów pływackich
KR100969826B1 (ko) 데크로드 시스템
ES2451216T3 (es) Mejoras en y con relación a puertas de seguridad
US20050236611A1 (en) Modular railing, fence, gate, and security bars
IE20090501A1 (en) Handrails
KR200454218Y1 (ko) 핸드레일
ES2296580T3 (es) Barandilla integrada por elementos que se pueden conectar, particularmente para balcones y escaleras.
KR100585344B1 (ko) 공동주택 및 일반건축물의 계단 난간 설치구조
KR102599522B1 (ko) 횡대연결구를 이용한 자유각 울타리 및 그 시공방법
KR200322170Y1 (ko) 난간대
WO2004046486A1 (en) A Railing System including a Coupling Device
KR101344064B1 (ko) 건축용 조립식 계단
PL240609B1 (pl) Sposób montażu stopnia schodów spiralnych do słupa centralnego schodów

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140730