PL207184B1 - Hydrauliczny zderzak odbicia - Google Patents

Hydrauliczny zderzak odbicia

Info

Publication number
PL207184B1
PL207184B1 PL358597A PL35859703A PL207184B1 PL 207184 B1 PL207184 B1 PL 207184B1 PL 358597 A PL358597 A PL 358597A PL 35859703 A PL35859703 A PL 35859703A PL 207184 B1 PL207184 B1 PL 207184B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insert
piston rod
hydraulic
piston
rebound bumper
Prior art date
Application number
PL358597A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358597A1 (pl
Inventor
Marcin P. Zborowski
Sławomir M. Dzierzek
Original Assignee
Delphi Technologies
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Delphi Technologies filed Critical Delphi Technologies
Priority to PL358597A priority Critical patent/PL207184B1/pl
Publication of PL358597A1 publication Critical patent/PL358597A1/pl
Publication of PL207184B1 publication Critical patent/PL207184B1/pl

Links

Landscapes

  • Fluid-Damping Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest hydrauliczny zderzak odbicia do amortyzatora mającego cylinder roboczy wypełniony płynem roboczym, w którym umieszczony jest przesuwnie tłok z zaworem odbicia, połączony z tłoczyskiem wychodzącym na zewnątrz amortyzatora przez prowadnicę tłoczyska.
Amortyzatory bardzo często konstruowane są tak, aby siła tłumienia amortyzatora była wyższa na krańcach suwu odbicia. Dodatkowe tłumienie jest konieczne, aby zapobiec nagłemu zatrzymaniu tłoka, czemu towarzyszy hałas i naprężenia mogące doprowadzić do uszkodzenia elementów amortyzatora.
W znanych amortyzatorach zwykle stosuje się w tym celu zderzaki mechaniczne i/lub hydrauliczne obejmujące sprężyny lub dodatkowe elementy umieszczone na tłoczysku i współpracujące ze specjalnymi kształtkami lub elementami połączonymi z cylindrem roboczym. Urządzenia te zwiększają jednak martwą długość amortyzatora.
Ponieważ długość skoku amortyzatora jest istotną właściwością, która determinuje jego wymiary, istnieje potrzeba konstrukcji urządzenia, które zapewniałoby wymagane zwiększenie tłumienia, a jednocześnie zajmowałoby moż liwie najmniejszą przestrzeń.
W opisach patentowych US 4 527 674 i US 4 838 393 przedstawiono hydromechaniczny zderzak odbicia, spoczywający na kołnierzu zamocowanym do tłoczyska. Zderzak składa się z cylindra elastomerycznego umieszczonego pomiędzy dwoma pierścieniami kołnierzowymi i tworzącego pomiędzy nimi obwodową komorę. Przy końcu suwu odbicia tłoczyska, zderzak odbicia jest osiowo ściskany pomiędzy kołnierzem zamocowanym do tłoczyska a prowadnicą tłoczyska, aż cylinder elastomeryczny ulegnie deformacji i oprze się o wewnętrzną ściankę cylindra roboczego. Podczas deformacji obwodowa komora zmniejsza swoją objętość. Ograniczony prześwit pomiędzy pierścieniem kołnierzowym a prowadnicą tłoczyska umożliwia przepływ płynu roboczego do dodatkowej komory, pozostającej w ograniczonym połączeniu z zewnętrzną częścią komory odbicia. Ściskanie cylindra elastomerycznego i ograniczony przepływ płynu zapewniają dodatkowe tłumienie na końcu suwu odbicia.
Hydrauliczny zderzak odbicia przedstawiono także w opisie patentowym US 5 024 301. Zderzak ten jest mocowany do tłoczyska i zawiera kielichowaty, zewnętrzny element obudowy umieszczony przesuwnie w cylindrze roboczym i kielichowaty, wewnętrzny element obudowy przymocowany do tłoczyska i umieszczony przesuwnie w elemencie zewnętrznym, a pomiędzy elementami wewnętrznym i zewnętrznym znajduje się komora tłumienia.
Celem wynalazku jest konstrukcja hydraulicznego zderzaka odbicia, składającego się z niewielu elementów i nadającego się do zastosowania w istniejących amortyzatorach bez konieczności modyfikacji ich elementów.
Istotą wynalazku jest hydrauliczny zderzak odbicia, który według wynalazku charakteryzuje się tym, że w cylindrze roboczym amortyzatora umieszczona jest wkładka, której co najmniej jedna z powierzchni współpracuje ze stroną wlotową kanałów przelotowych zaworu obicia, przy czym wkładka przymocowana jest do elementu sprężystego, którego drugi koniec zamocowany jest przy prowadnicy tłoczyska.
W koń cowej fazie suwu odbicia kanał y przelotowe zaworu odbicia dociskają do dopowiadają cej im powierzchni wkładki, przez co w przestrzeni pomiędzy wkładką a prowadnicą tłoczyska tworzy się podciśnienie, a płyn wypływa z przestrzeni pomiędzy prowadnicą tłoczyska i wkładką w sposób ograniczony, generując opory hydrauliczne, prowadzące do dyssypacji energii. Kształt wkładki należy dobrać do typu zastosowanych w amortyzatorze zaworów odbicia.
Element sprężysty utrzymuje wkładkę w określonej pozycji i zapewnia jej powrót do tej pozycji po ustaniu nacisku tłoka.
W korzystnej konstrukcji hydraulicznego zderzaka odbicia według wynalazku element sprężysty ma formę sprężyny.
Według wynalazku korzystne jest ponadto, aby zewnętrzna powierzchnia wkładki przynajmniej częściowo przesłaniała kanały przelotowe zaworu obicia.
Zapobiega to całkowitemu uszczelnieniu przestrzeni pomiędzy tłokiem, a prowadnicą tłoczyska. Powierzchnia dostępna dla przepływu płynu determinuje tu charakterystykę zderzaka hydraulicznego.
Alternatywnie lub dodatkowo korzystne jest, aby wkładka miała kanały dla przepływu płynu roboczego.
Według wynalazku korzystne jest także, aby zewnętrzna pobocznica wkładki opierała się o gł adź cylindra roboczego.
PL 207 184 B1
W alternatywnej konstrukcji zderzaka według wynalazku wewnętrzna pobocznica wkładki moż e opierać się o zewnętrzną pobocznicę tłoczyska.
W jeszcze innej konstrukcji zderzaka według wynalazku możliwe jest takie dobranie kształtu wkładki, aby jej wewnętrzna pobocznica opierała się o zewnętrzną pobocznicę tłoczyska, a zewnętrzna pobocznica o gładź cylindra roboczego.
Główną zaletą hydraulicznego zderzaka odbicia jest niewielka liczba dodatkowych elementów i moż liwość zastosowania w produkowanych amortyzatorach dowolnego typu bez konieczności modyfikacji ich elementów. Odpowiednią charakterystykę tłumienia można uzyskać poprzez odpowiedni dobór kształtu wkładki, a ściślej powierzchni dostępnej dla przepływu płynu roboczego po zakryciu kanałów zaworu odbicia i/lub zastosowanie kanałów.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1a i fig. 1b przedstawia zderzak hydrauliczny w pozycjach nieaktywnej i aktywnej, a fig. 2a i fig. 2b przedstawia inną formę wykonania zderzaka hydraulicznego.
Jak przedstawiono na rysunku fig. 1a, amortyzator 1 ma cylinder roboczy 2 wypełniony płynem roboczym. W cylindrze roboczym 2 znajduje się tłok 3 zaopatrzony w zawory tłokowe odbicia i kompresji. Tłoczysko 4, do którego przymocowany jest tłok 3 wychodzi na zewnątrz amortyzatora 1 przez prowadnicę tłoczyska 5.
Pomiędzy prowadnicą tłoczyska 5 a tłokiem 3 znajduje się wkładka 7, która może się swobodnie przesuwać po gładzi cylindra roboczego 2. Wkładka 7 przymocowana jest od strony bliższej prowadnicy tłoczyska 5 do sprężyny 6. Drugi koniec sprężyny 6 jest przymocowany do prowadnicy tłoczyska 5. Zadaniem sprężyny 6 jest ustalenie pozycji wkładki w środkowej fazie suwu tłoczyska. Ponadto określa ona także długość skoku roboczego hydraulicznego zderzaka odbicia.
Podczas pracy amortyzatora, w górnym zakresie suwu odbicia tłok 3 naciska na górną powierzchnię wkładki 7, zamykając częściowo pod naciskiem sprężyny 6 kanały 9 zaworu odbicia.
Całkowitemu uszczelnieniu przestrzeni pod wkładką zapobiegają kanały 11 we wkładce 7.
Kształt wkładki 7 został dobrany do rodzaju znajdującego się na tłoku 3 zaworu odbicia 12. Na rysunku fig. 1a i fig. 1b przedstawiono wkładkę dostosowaną do zaworu tłokowego mającego ukośne kanały 9 (cross-drilled).
Rysunek fig. 2a i fig.2b przedstawia zderzak hydrauliczny z wkładką dostosowaną do wielopłytkowego zaworu odbicia amortyzatora jednorurowego. Oznaczenia odpowiadających elementów przedstawionych na rysunku fig. 1 są tu takie same.
Jak widać, w odróżnieniu od konstrukcji pokazanej na rysunku fig. 1a i fig. 1b, wkładka 7 przesuwa się tu po tłoczysku 4. Poza tym działanie zderzaka jest podobne: tłok 3 naciska w górnym zakresie suwu na górną powierzchnię wkładki 7, zamykając częściowo kanały 11.
Zamiast kanałów 11 we wkładce możliwe jest także radełkowanie wkładki lub taki dobór kształtu wkładki 7, aby przykrywała ona otwory wlotowe zaworu odbicia jedynie częściowo.
Zamiast sprężyny 6 można także zastosować inny element o podobnych właściwościach, na przykład tuleję elastomerową, ulegającą wyboczeniu pod naciskiem tłoka.
Powyższe przykłady wykonania zderzaka hydraulicznego według wynalazku podano jedynie celem zilustrowania jego działania. Możliwe są jego różne modyfikacje, które nie wychłodzą poza zakres ochrony określony w zastrzeżeniach patentowych.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Hydrauliczny zderzak odbicia do amortyzatora mającego cylinder roboczy wypełniony płynem roboczym, w którym umieszczony jest przesuwnie tłok z zaworem odbicia, połączony z tłoczyskiem wychodzącym na zewnątrz amortyzatora przez prowadnicę tłoczyska, znamienny tym, że w cylindrze roboczym (2) umieszczona jest wkładka (7), której co najmniej jedna z powierzchni współpracuje ze stroną wlotową kanałów przelotowych (9, 10) zaworu obicia tłoka (3), przy czym wkładka (7) przymocowana jest do elementu sprężystego (6), którego drugi koniec zamocowany jest przy prowadnicy tłoczyska (5).
  2. 2. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1, znamienny tym, że element sprężysty (6) ma formę sprężyny.
  3. 3. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zewnętrzna powierzchnia wkładki (7) przynajmniej częściowo przesłania kanały przelotowe (9, 10) zaworu obicia.
    PL 207 184 B1
  4. 4. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że wkładka (7) ma kanały (11) dla przepływu płynu roboczego.
  5. 5. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że zewnętrzna pobocznica wkładki (7) opiera się o gładź cylindra roboczego (2).
  6. 6. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że wewnętrzna pobocznica wkładki (7) opiera się o zewnętrzną pobocznicę tłoczyska (4).
  7. 7. Hydrauliczny zderzak odbicia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że wewnętrzna pobocznica wkładki (7) opiera się o zewnętrzną pobocznicę tłoczyska (4), a zewnętrzna pobocznica wkładki (7) opiera się o gładź cylindra roboczego (2).
PL358597A 2003-02-05 2003-02-05 Hydrauliczny zderzak odbicia PL207184B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358597A PL207184B1 (pl) 2003-02-05 2003-02-05 Hydrauliczny zderzak odbicia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358597A PL207184B1 (pl) 2003-02-05 2003-02-05 Hydrauliczny zderzak odbicia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358597A1 PL358597A1 (pl) 2004-08-09
PL207184B1 true PL207184B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=33129284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358597A PL207184B1 (pl) 2003-02-05 2003-02-05 Hydrauliczny zderzak odbicia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207184B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9593735B2 (en) 2013-07-04 2017-03-14 Beijingwest Industries Co., Ltd. Hydraulic suspension damper with a spring valve assembly

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL221543B1 (pl) 2011-04-04 2016-04-29 Piotr Mitre Radowski Mechanizm zwłaszcza zderzaka samochodowego

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9593735B2 (en) 2013-07-04 2017-03-14 Beijingwest Industries Co., Ltd. Hydraulic suspension damper with a spring valve assembly

Also Published As

Publication number Publication date
PL358597A1 (pl) 2004-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10208830B2 (en) Hydraulic compression stop member for a hydraulic shock-absorber for a vehicle suspension with pressure relief device
US9366307B2 (en) Compression isolator for a suspension damper
CA2762592C (en) A force limiting device
TWI537496B (zh) 雙桿型吸振裝置
US11067147B2 (en) Hydraulic shock-absorber, particularly for a vehicle suspension, with two compression valves
KR101653475B1 (ko) 댐퍼
EP3489540B1 (en) Shock absorber with hydraulic compression stop valve
JP2005344911A (ja) 油圧緩衝器
US20070138721A1 (en) Vibration damper with a stop spring
KR20090118006A (ko) 실린더 장치
WO2018224961A1 (en) Hydraulic shock-absorber for a vehicle suspension provided with a hydraulic stop member operating during the compression stroke of the shock-absorber
KR20210015930A (ko) 릴리프 밸브
RU2018144312A (ru) Амортизатор вагонного замедлителя
JP2017003017A (ja) 緩衝器
PL207184B1 (pl) Hydrauliczny zderzak odbicia
KR20090095379A (ko) 서랍용 충격완화장치
JP5970569B2 (ja) 緩衝器
KR102614825B1 (ko) 쇽업소버
JP2012013119A (ja) 減衰バルブ
PL207185B1 (pl) Hydromechaniczny zderzak odbicia
JP5324529B2 (ja) 減衰バルブ
EP3250840A1 (en) Compliant elastomeric shock absorbing apparatus
JP5346324B2 (ja) 減衰バルブ
JP7422941B2 (ja) 緩衝器
JP4212968B2 (ja) 油圧緩衝器の圧側減衰力発生装置