PL207167B1 - Panel, zwłaszcza panel podłogowy - Google Patents

Panel, zwłaszcza panel podłogowy

Info

Publication number
PL207167B1
PL207167B1 PL379986A PL37998604A PL207167B1 PL 207167 B1 PL207167 B1 PL 207167B1 PL 379986 A PL379986 A PL 379986A PL 37998604 A PL37998604 A PL 37998604A PL 207167 B1 PL207167 B1 PL 207167B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contact surface
panel according
center
panel
fit
Prior art date
Application number
PL379986A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379986A1 (pl
Inventor
Jürgen Weber
Original Assignee
Fritz Egger Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fritz Egger Gmbh & Co filed Critical Fritz Egger Gmbh & Co
Publication of PL379986A1 publication Critical patent/PL379986A1/pl
Publication of PL207167B1 publication Critical patent/PL207167B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F13/00Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings
    • E04F13/07Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings composed of covering or lining elements; Sub-structures therefor; Fastening means therefor
    • E04F13/08Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings composed of covering or lining elements; Sub-structures therefor; Fastening means therefor composed of a plurality of similar covering or lining elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F15/00Flooring
    • E04F15/02Flooring or floor layers composed of a number of similar elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F2201/00Joining sheets or plates or panels
    • E04F2201/01Joining sheets, plates or panels with edges in abutting relationship
    • E04F2201/0153Joining sheets, plates or panels with edges in abutting relationship by rotating the sheets, plates or panels around an axis which is parallel to the abutting edges, possibly combined with a sliding movement
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F2201/00Joining sheets or plates or panels
    • E04F2201/02Non-undercut connections, e.g. tongue and groove connections
    • E04F2201/023Non-undercut connections, e.g. tongue and groove connections with a continuous tongue or groove
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F2201/00Joining sheets or plates or panels
    • E04F2201/03Undercut connections, e.g. using undercut tongues or grooves

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest panel, zwłaszcza panel z innymi panelami. Tego rodzaju panele stosuje się zazwyczaj na wykładziny podłogowe, na przykład parkiet lub podłogę laminatową, względnie na wykładziny sufitowe lub ścienne.
W znanych panelach podłogowych we wszystkich przypadkach pojedyncze panele można łączyć za pomocą połączenia mechanicznego we wspólną powierzchnię, dzięki czemu możliwe jest układanie paneli bez kleju lub dodatkowych mechanicznych elementów mocujących, na przykład śrub lub kołków. W szczególności przynosi to tę korzyść, że panele można układać bez sklejania, a zatem ponownie je zdejmować.
Panel stosuje się korzystnie jako panel podłogowy, zaś laminatowe panele podłogowe wytwarza się korzystnie z tworzywa drzewnego. Panele można również wykorzystywać do innych zastosowań, na przykład jako panele ścienne lub sufitowe.
Ze stanu techniki zawartego w publikacjach zgłoszeń międzynarodowych nr WO 94/26999 i nr WO 97/47834 znane są zastosowane jest połączenie na wpust i pióro. Poza tym profile mają blokadę poziomą, w ramach której przewidziana jest para powierzchni blokujących, ustawionych z reguły ukośnie względem górnej powierzchni paneli. Powierzchnie blokujące do blokowania poziomego sczepiają się ze sobą podczas łączenia na zasadzie zatrzaskiwania.
Proces zatrzaskiwania oznacza przy tym, że elementy blokujące dla poziomej blokady pierwszej krawędzi bocznej pierwszego panelu dochodzą do powierzchni blokujących poziomej blokady drugiej krawędzi bocznej drugiego panelu. Wskutek styku podczas łączenia co najmniej jeden element złącza ulega wygięciu, a w efekcie dochodzi do zatrzaśnięcia, czyli odgięcia elementu z powrotem. Przy połączeniach należy przy tym zawsze pokonać opór mechaniczny, niezależnie od tego, czy panele dosuwa się do siebie poziomo, czy też wczepia się je w siebie wzajemnie poprzez przechylanie. Połączenia nazywa się zatem również połączeniami zatrzaskowymi.
Zwłaszcza z publikacji zgłoszenia międzynarodowego nr WO 97/47834 znane jest ponadto tego rodzaju łączenie paneli na zasadzie połączenia siłowego. Oznacza to, że elementy blokujące w stanie połączonym są co najmniej częściowo wygięte i wywierają siłę ściągającą je razem.
Z amerykań skiego opisu patentowego nr US 4, 426, 820 znane jest ponadto połączenie, które ma czysto kształtową geometrię profilu. Podczas łączenia poszczególnych części nie dochodzi tutaj do zestawiania paneli.
Wreszcie chodzi o bardzo dokładne spasowanie pomiędzy elementami, zarówno dla blokady pionowej za pomocą wpustu i pióra, jak też dla połączenia poziomego. Pasowanie to ulega jednak pogorszeniu, jako że podczas składania paneli powstają siły, które w szczególności mogą powodować odkształcenie łączników połączenia poziomego. Skutkiem tego jest złe dopasowanie.
Celem niniejszego wynalazku jest zatem rozwiązanie technicznego problemu, polegającego na zaproponowaniu panela, w którym ulepszona jest dokładność pasowania zarówno blokady pionowej, jak też połączenia poziomego.
Panel, zwłaszcza panel podłogowy, przeznaczony do mechanicznego łączenia z innymi panelami tego samego rodzaju, posiadający pierwszą krawędź boczną i przeciwległą drugą krawędź boczną, pierwszą powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu pierwszej krawędzi bocznej, wpust, wykonany na pierwszej krawędzi bocznej, górne obrzeże, które ogranicza wpust od góry, dolne obrzeże, które ogranicza wpust od dołu, przy czym zewnętrzny koniec dolnego obrzeża wystaje poza zewnętrzny koniec górnego obrzeża, pierwszą powierzchnię pasowania, usytuowaną na górnym obrzeżu, drugą powierzchnię pasowania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze podstawy wpustu, drugą powierzchnię przylegania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze zewnętrznego końca, trzecią powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu drugiej krawędzi bocznej, pióro, usytuowane na drugiej krawędzi bocznej, trzecią powierzchnię pasowania, usytuowaną na wierzchu pióra, czwartą powierzchnię pasowania, usytuowaną na spodzie pióra w obszarze zewnętrznego końca, czwartą powierzchnię przylegania, usytuowaną w odstępie od zewnętrznego końca na spodzie pióra, przy czym w pozycji połączenia dwóch paneli wzdłuż dwóch komplementarnych krawędzi bocznych pierwsza powierzchnia przylegania i trzecia powierzchnia przylegania, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania, pierwsza powierzchnia pasowania i trzecia powierzchnia pasowania oraz druga powierzchnia pasowania i czwarta powierzchnia pasowania przylegają parami wzajemnie do siebie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że druga powierzchnia pasowania i czwarta powierzchnia pasowania mają w przekroju zarys w kształcie wycinka koł a, przy czym śroPL 207 167 B1 dek M1 koła leży w obszarze górnych odcinków krawędzi bocznych, zaś koło ma zadany promień r1 względem środka M1, przy czym druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania znajdują się względem środka M1 w odstępie, który jest większy niż promień r1, zaś odstęp a względem środka M1 wzrasta w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża.
Korzystnie, środek M1 pokrywa się z górnym narożem krawędzi bocznych.
Korzystnie, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zakrzywiony zarys.
Korzystnie, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zarys w kształcie wycinka koła.
Korzystnie, środek M2 koła jest w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża usytuowany w odstę pie b względem pierwszego środka M1.
Korzystnie, środek M2 koła jest usytuowany w obszarze górnej powierzchni.
Korzystnie, środek M2 koła jest usytuowany w odstępie względem górnej powierzchni.
Korzystnie, promień r2 zarysu drugiej powierzchni przylegania i czwartej powierzchni przylegania jest większy niż promień r1 lub równy promieniowi r1.
Korzystnie, promień r2 zarysu drugiej powierzchni przylegania i czwartej powierzchni przylegania jest mniejszy niż promień r1.
Korzystnie, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania mają w przekroju, co najmniej fragmentami, prostoliniowy zarys.
Korzystnie, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania mają zarys w przekroju prostoliniowy i wznoszą cy się ukoś nie do góry w kierunku zewnę trznego końca dolnego obrzeża.
Korzystnie, w obszarze pierwszej powierzchni przylegania lub drugiej powierzchni przylegania zamocowany jest wałek.
Korzystnie, wałek leży w jednej płaszczyźnie z górną powierzchnią panelu i wystaje nieznacznie poza pierwszą powierzchnię przylegania względnie drugą powierzchnię przylegania.
Korzystnie, w obszarze drugiej powierzchni przylegania i/lub w obszarze czwartej powierzchni przylegania umieszczony jest elastyczny element, który wystaje nieznacznie poza drugą względnie czwartą powierzchnię przylegania.
Korzystnie, w stanie połączonym między przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią pasowania oraz przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią przylegania znajduje się pusta przestrzeń.
Korzystnie, w pustej przestrzeni naniesiona jest fabrycznie warstwa kleju.
Korzystne skutki rozwiązania według wynalazku wynikają z opracowania konstrukcji panelu, w którym pierwsza krawędź boczna i przeciwległa druga krawędź boczna są przewidziane podobnie, jak we wszystkich panelach prostokątnych, przy czym profile pierwszej i drugiej krawędzi bocznej są przy tym ukształtowane komplementarnie i mogą być łączone ze sobą celem utworzenia pionowej blokady i poziomego połączenia. Wynalazek dotyczy wprawdzie głównie jednej pary krawędzi bocznych, opisane poniżej geometrie profili mogą jednak znaleźć zastosowanie w obu parach krawędzi bocznych.
Zgodnie z wynalazkiem pierwsza krawędź boczna posiada pierwszą powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu pierwszej krawędzi bocznej, wpust, wykonany na pierwszej krawędzi bocznej, górne obrzeże, ograniczające wpust od góry, dolne obrzeże, ograniczające wpust od dołu, przy czym zewnętrzny koniec dolnego obrzeża wystaje poza zewnętrzny koniec górnego obrzeża, pierwszą powierzchnię pasowania, usytuowaną na górnym obrzeżu, drugą powierzchnię pasowania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze podstawy wpustu, oraz drugą powierzchnię przylegania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze zewnętrznego końca.
Pierwsza powierzchnia pasowania i druga powierzchnia pasowania tworzą na pierwszej krawędzi bocznej powierzchnie pasowania dla pionowej blokady. Pierwsza powierzchnia przylegania i druga powierzchnia przylegania tworzą na pierwszej krawędzi bocznej powierzchnie do utworzenia poziomego połączenia.
Dla uzyskania korzystnych efektów według wynalazku w opracowanym profilu druga krawędź boczna posiada trzecią powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu drugiej krawędzi bocznej, pióro, wykonane na drugiej krawędzi bocznej, trzecią powierzchnię pasowania, usytuowaną na wierzchu pióra, czwartą powierzchnię pasowania, usytuowaną na spodzie pióra w obszarze zewnętrz4
PL 207 167 B1 nego końca, oraz czwartą powierzchnię przylegania, usytuowaną w odstępie od zewnętrznego końca na spodzie pióra.
Trzecia powierzchnia pasowania i czwarta powierzchnia pasowania tworzą na drugiej krawędzi bocznej powierzchnie pasowania dla pionowej blokady. Trzecia powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania tworzą na drugiej krawędzi bocznej powierzchnie do utworzenia poziomego połączenia.
W stanie połączenia dwóch paneli wzdłuż dwóch komplementarnych krawędzi bocznych pierwsza i trzecia powierzchnia przylegania, druga i czwarta powierzchnia przylegania, pierwsza i trzecia powierzchnia pasowania oraz druga i czwarta powierzchnia pasowania przylegają parami wzajemnie do siebie.
Zgodnie z wynalazkiem w rozwiązaniu konstrukcyjnym panelu korzystne jest jeżeli druga powierzchnia pasowania i czwarta powierzchnia pasowania mają w przekroju zarys w kształcie wycinka koła, przy czym środek koła leży w obszarze górnych odcinków krawędzi bocznych, zaś koło ma zadany promień względem środka, ponadto druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania znajdują się względem środka w odstępie, który jest większy niż promień, oraz odstęp drugiej powierzchni przylegania i czwartej powierzchni przylegania względem środka wzrasta w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża.
Oznacza to, że podczas łączenia dwóch paneli wzdłuż pierwszej krawędzi bocznej i drugiej krawędzi bocznej nowy panel przystawia się najpierw jego drugą krawędzią boczną pod kątem do pierwszej krawędzi bocznej panelu, już leżącego na podłożu. Wówczas pierwszy panel i drugi panel w obszarze górnego naroża krawędzi bocznych, a równocześnie przedni koniec czwartej powierzchni pasowania pióra przylegają do dolnego obrzeża. Podczas następującego potem przechylania drugiego panelu w górę względem drugiego panelu czwarta powierzchnia pasowania ślizga się wzdłuż drugiej powierzchni pasowania, ponieważ tworzą one wycinek koła, zaś panele w obszarze środka przylegają do siebie i są przechylane wokół tego środka. Oznacza to, że podczas ruchu nie jest potrzebne przyłożenie szczególnej siły, zaś druga i czwarta powierzchnia pasowania nie są do siebie nadmiernie dociskane.
Podczas opisanego uprzednio ruchu uchylnego druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania są usytuowane w odstępie względem siebie, co skutecznie zapewnia geometria według wynalazku. Wskutek tego bowiem, że druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania mają zarys, którego odstęp od środka ruchu obrotowego staje się coraz większy w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża, nie ma żadnych powierzchni, które mogłyby przylegać do siebie przed zakończeniem ruchu uchylnego. Geometria jest tak dobrana, że dopiero po zakończeniu, względnie wskutek tolerancji wykonawczych dopiero tuż przed zakończeniem ruchu uchylnego druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania stykają się ze sobą.
Przy opisie geometrii profilu rozróżnia się pionową blokadę i poziome połączenie. Czyni się tak dla uwidocznienia, że w przypadku połączenia na pióro i wpust poza połączeniem kształtowym może również chodzić o pasowanie wtłaczane, czyli może być zrealizowane bardzo sztywne obsadzenie pionowe, a zatem blokada. Poziome środki łączące stanowią wobec tego jedynie środki do utworzenia poziomego połączenia, które w ramach tolerancji wykonawczych nie prowadzą do zaistnienia pasowania wtłaczanego. Ta kombinacja pasowania wtłaczanego dla blokady pionowej i połączenia kształtowego dla połączenia poziomego ma niezależnie od konkretnego ukształtowania profilu odrębny charakter wynalazczy.
Opisane powyżej panele mogą być wykonane z różnych materiałów i zestawień materiałowych. Jako tworzywo drzewne laminatowych paneli podłogowych w grę wchodzi między innymi laminat, płyta pilśniowa o średniej gęstości (MDF), płyta pilśniowa o wysokiej gęstości (HDF), płyta wiórowa lub „Oriented Strand Board, czyli płyta o ukierunkowanych wiórach płaskich (OSB). Panele mogą być również wykonane z drewna w postaci płytek lub paneli parkietowych, względnie z tworzywa sztucznego. W szczególności w grę wchodzą tutaj warstwy rdzeniowe z polietylenu (PE), maty izolacyjne, styropor, twarda pianka poliuretanowa lub twarda pianka polistyrenowa.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1-4 przedstawiają pierwszy przykład wykonania w przekroju, fig. 5-8 - drugi przykład wykonania w przekroju, fig. 9-11 - trzeci przykład wykonania w przekroju, fig. 12 - czwarty przykład wykonania w przekroju, fig. 13 - piąty przykład wykonania w przekroju, fig. 14 - szósty przykład wykonania w przekroju, zaś fig. 15 - następny przykład wykonania w przekroju.
PL 207 167 B1
Na fig. 1 do 4 ukazany jest panel, w szczególności panel podłogowy w pierwszym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku. Na fig. 1 przedstawiona jest dokładna geometria profilu połączonych ze sobą paneli. Na fig. 2 i 3 ukazana jest oddzielna pierwsza i druga krawędź boczna, zaś na fig. 4a do 4c przedstawiono ruch uchylny podczas sczepiania ze sobą obu krawędzi bocznych.
Na fig. 1 przedstawione są dwa panele, zaopatrzone w korespondujące ze sobą krawędzie boczne, które można połączyć ze sobą mechanicznie. Wynalazek dotyczy jednak głównie pojedynczego panelu jako takiego, w związku z czym poniżej opisany jest panel z dwiema różnymi krawędziami bocznymi na podstawie dwóch, przedstawionych na fig. 1 obok siebie paneli, których krawędzie boczne są przedstawione oddzielnie na fig. 2 i 3.
Panel 2 ma zgodnie z fig. 2 pierwszą krawędź boczną 4 i według fig. 3 przeciwległą drugą krawędź boczną 6.
Pierwsza krawędź boczna 4 ma pierwszą powierzchnię przylegania 8, usytuowaną na górnym końcu pierwszej krawędzi bocznej 4.
Ponadto przewidziany jest wpust 10 z górnym obrzeżem 12, które ogranicza wpust 10 od góry, i dolnym obrze ż em 14, które ogranicza wpust 10 od doł u. Zewnę trzny koniec dolnego obrzeż a 14 wystaje poza zewnętrzny koniec górnego obrzeża 12.
Pierwsza powierzchnia pasowania 16 jest usytuowana na górnym obrzeżu 12, zaś druga powierzchnia pasowania 18 jest usytuowana na dolnym obrzeżu 14 w obszarze podstawy 20 wpustu.
Druga powierzchnia przylegania 22 jest usytuowana na dolnym obrzeżu 14 w obszarze jego zewnętrznego końca.
Druga krawędź boczna 6 ma na górnym końcu trzecią powierzchnię przylegania 24.
Ponadto na drugiej krawędzi bocznej 6 przewidziane jest pióro 26, które ma na wierzchu trzecią powierzchnię pasowania 28, zaś na spodzie czwartą powierzchnię pasowania 30.
Czwarta powierzchnia przylegania 32 jest usytuowana w odstępie od zewnętrznego końca na spodzie pióra 26.
W przedstawionym na fig. 1 stanie połączenia dwóch komplementarnych krawę dzi bocznych 4 i 6 pierwsza powierzchnia przylegania 8 i trzecia powierzchnia przylegania 24, druga powierzchnia przylegania 22 i czwarta powierzchnia przylegania 32, pierwsza powierzchnia pasowania 16 i trzecia powierzchnia pasowania 28 oraz druga powierzchnia pasowania 18 i czwarta powierzchnia pasowania 30 przylegają parami wzajemnie do siebie.
Według wynalazku druga powierzchnia pasowania 18 i czwarta powierzchnia pasowania 30 mają w przekroju zarys w kształcie wycinka koła. Środek M1 koła leży w obszarze górnych odcinków krawędzi bocznych 4 i 6, zaś koło ma promień r1 względem środka M1. W ujęciu trójwymiarowym druga powierzchnia pasowania 18 i czwarta powierzchnia pasowania 30 mają zatem kształt części cylindra.
Ponadto druga powierzchnia przylegania 22 i czwarta powierzchnia przylegania 32 są usytuowane względem środka M1 w odstępie a, który jest większy niż promień r1. Ponadto odstęp a względem środka M1 zwiększa się w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14. Jest to uwidocznione w postaci strzałek a1, a i a2. Najbliższy podstawie wpustu odstęp a1 jest mniejszy niż każdy następny odstęp a, które z kolei są zawsze mniejsze niż skrajny odstęp a2. Innymi słowy, odstęp a zwiększa się w sposób ciągły od wewnątrz w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża.
Celem uwidocznienia na fig. 1 zaznaczona jest przerywana linia pomocnicza H, oznaczająca wycinek koła, który rozpoczyna się w najbardziej wewnętrznym punkcie powierzchni przylegania 22 i 32 oraz ma promień o długości a1. Powiększający się odstę p pomiędzy linią pomocniczą H i powierzchniami przylegania 22 i 32 uwidacznia uprzednio opisaną geometrię.
Ruch uchylny przy łączeniu dwóch krawędzi bocznych jest bliżej objaśniony na podstawie fig. 4a do 4c.
Wychodząc z fig. 4a, pierwszy panel 2 spoczywa na podłożu w pozycji poziomej, zaś z prawej strony dosuwany jest do niego następny panel 2, doprowadzany do styku z pierwszym panelem 2. Oba górne naroża krawędzi bocznych 4 i 6 stykają się, zaś przedni obszar powierzchni pasowania 30 przylega do powierzchni pasowania 18. W tej pozycji powierzchnie przylegania 22 i 32 są usytuowane w odstę pie wzglę dem siebie, jak wynika z odpowiedniej szczeliny na fig. 4a. To samo dotyczy powierzchni pasowania 16 i 28 oraz powierzchni przylegania 8 i 24.
Na fig. 4b panele 2 są już nieco przechylone względem siebie, jednak ruch uchylny nie jest jeszcze zakończony. Powierzchnie pasowania 18 i 22 przylegają wzdłuż dłuższego odcinka w porównaniu do fig. 4a, natomiast powierzchnie przylegania 22 i 32 są nadal usytuowane w odstępie wzglę6
PL 207 167 B1 dem siebie, także wówczas, gdy nastąpiło zmniejszenie odstępu w stosunku do pozycji ukazanej na fig. 4a. To samo dotyczy ponownie powierzchni pasowania 16 i 28 oraz powierzchni przylegania 8 i 24.
W pozycji ukazanej na fig. 4c ruch uchylny jest zakoń czony, zaś opisane pary powierzchni pasowania i pary powierzchni przylegania przylegają do siebie wzajemnie.
W ten sposób dochodzi z jednej strony pomiędzy wpustem 10 i piórem 26 do połączenia kształtowego, zaś przy odpowiednich wymiarach elementów do pasowania wtłaczanego. Z drugiej strony w obszarze par powierzchni przylegania 8, 24 oraz 22, 32 w obrę bie tolerancji wykonawczych osią gane jest czyste połączenie kształtowe.
Istotne dla połączenia powierzchnie pasowania i powierzchnie przylegania nie są zatem podczas łączenia poddawane zbyt silnym obciążeniom, dzięki czemu dwa panele można sczepić ze sobą wzdłuż krawędzi bocznych, nie uszkadzając przy tym elementów blokujących i łączących.
Jak ponadto wynika z fig. 1, środek M1 pozostaje w zgodności z górnym narożem krawędzi bocznych 4 i 6. Dzięki temu podczas ruchu uchylnego powierzchnie pasowania 18 i 30 mogą się ślizgać po sobie i nie klinują się na sobie wzajemnie. Powierzchnie pasowania 18 i 30 nie przeszkadzają zatem w ruchu uchylnym.
W korzystnej postaci wykonania niniejszego wynalazku, która przedstawiona jest na fig. 1 do 4, druga powierzchnia przylegania 22 i czwarta powierzchnia przylegania 32 mają w przekroju zakrzywiony zarys. Dzięki temu w obszarze zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14 zarys powierzchni przylegania 22 i 32 ma możliwie stromy przebieg i pozwala na dobre połączenie w kierunku poziomym.
W szczególnoś ci druga powierzchnia przylegania 22 i czwarta powierzchnia przylegania 32 mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zarys w kształcie wycinka koła. Środek M2 koła jest przy tym w kierunku zewnę trznego koń ca dolnego obrzeż a 14, czyli na figurach w prawo, usytuowany w odstę pie b (patrz fig. 1) od pierwszego środka M1 i na górnej powierzchni 36 panelu 2. Promień r2 zarysu powierzchni przylegania 22 i 32 jest przy tym większy niż promień r1 lub równy promieniowi r1. Dzięki temu w każdym przypadku odstęp a powierzchni przylegania 22 i 32 zwiększa się na figurach stale w prawo.
W określonych warunkach możliwe jest nawet, aby promień r2 zarysu powierzchni przylegania 22 i 32 był mniejszy niż promień r1. W ten sposób osiąga się stromy przebieg powierzchni przylegania 22 i 32 w obszarze zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14.
Podobnie można również wybrać eliptyczny przekrój powierzchni przylegania 22 i 32. Powoduje to, że górny wystający koniec dolnego obrzeża ma coraz bardziej stromy przebieg i poprawia działanie poziomego połączenia.
Poniżej objaśnione są, wychodząc od pierwszego przykładu, następne postaci wykonania. Na poszczególnych figurach te same odnośniki oznaczają przy tym te same cechy, jakie opisano powyżej w odniesieniu do pierwszego przykładu wykonania. Cechy odróżniające od pierwszego przykładu wykonania są zaznaczone kreskami. Poniżej omówione są tylko różnice w stosunku do pierwszego przykładu wykonania. Wymienione w związku z pierwszym przykładem wykonania szczególne cechy i zalety dotyczą także następnych przykładów wykonania, przy czym nie są już one oddzielnie wskazywane.
Na fig. 5 do 8 przedstawiony jest drugi przykład wykonania panelu 2 według wynalazku. W odróżnieniu od pierwszego przykładu wykonania druga powierzchnia przylegania 22'' i czwarta powierzchnia przylegania 32'' mają w przekroju prostoliniowy zarys, wznoszący się ukośnie do góry w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14. Widać to na fig. 5 do 7.
Mimo tej różnicy w stosunku do pierwszego przykładu wykonania odstęp powierzchni przylegania 22'' i 32'' względem środka M1 zwiększa się na zewnątrz. Jest to uwidocznione na fig. 5 za pomocą naniesionych strzałek a1, a i a2 oraz linii pomocniczej H.
Przedstawiony na fig. 8a do 8c ruch uchylny jest w zasadzie taki sam, jak w pierwszym przykładzie wykonania. Również tutaj przede wszystkim powierzchnie przylegania 22'' i 32'' dochodzą do siebie dopiero na koniec ruchu uchylnego.
Poza tym fig. 5 do 8 dotyczą te same wywody, jakie zamieszczono dla pierwszego przykładu wykonania z fig. 1 do 4.
Na fig. 9 do 11 ukazany jest następny przykład wykonania, który w zasadzie stanowi kombinację cech obu pierwszych przykładów wykonania. Powierzchnie przylegania 22''' i 32''' składają się bowiem z zakrzywionego, zwłaszcza mającego kształt wycinka koła, odcinka 22'''a względnie 32'''a oraz prostoliniowego odcinka 22'''b względnie 32'''b.
PL 207 167 B1
Ukazany na fig. 12a do 12c przykład wykonania ma identyczne powierzchnie pasowania i powierzchnie przylegania, jak pierwszy przykład wykonania według fig. 1 do 4.
Dodatkowo w obszarze pierwszej powierzchni przylegania 8 zamocowany jest wałek 34. Wałek ten jest wykonany z elastycznego materiału, zwłaszcza tworzywa sztucznego, na przykład PCW, i ma następującą geometrię.
Wałek 34 leży w jednej płaszczyźnie z górną powierzchnią 36 panelu 2 i wystaje nieznacznie poza pierwszą powierzchnię przylegania 8. Podczas przedstawionego na fig. 12a do 12c ruchu uchylnego wałek 34 jest w wyniku zwiększającej się siły przylegania, wywieranej przez powierzchnię przylegania 24, ściskany coraz bardziej w kierunku górnej powierzchni 36. Wskutek tego powstaje uszczelnione połączenie krawędzi bocznych 4 i 6, przy czym dzięki sprężystości wałka 34 wytwarzana jest siła, dociskająca do powierzchni przylegania 22 i 32. Wałek 34 jest widoczny od zewnątrz i może być zastosowany do uzyskania efektów optycznych.
Wałek 34 może być również zamocowany w obszarze drugiej powierzchni przylegania 24, aby podczas ruchu uchylnego podlegać ściskaniu przez powierzchnię przylegania 8.
Ukazany na fig. 13a do 13c przykład wykonania ma identyczne powierzchnie pasowania i powierzchnie przylegania, jak pierwszy przykład wykonania z fig. 1 do 4.
Dodatkowo w obszarze drugiej powierzchni przylegania 22 umieszczony jest elastyczny element 38, który wystaje nieznacznie poza drugą powierzchnię przylegania 22. Elastyczny element 38 jest wykonany z elastycznego materiału, na przykład PCW, i ma następującą geometrię.
Elastyczny element 38 jest wpuszczony w powierzchnię przylegania 22 i wystaje nieznacznie poza powierzchnię przylegania 22. Podczas przedstawionego na fig. 13 a do 13c ruchu uchylnego sprężysty element 38 jest ściskany w wyniku rosnącej siły przylegania, wywieranej przez powierzchnię przylegania 32, w kierunku powierzchni przylegania 22. Wskutek tego w wyniku elastyczności elementu 38 powstaje siła, dociskająca do powierzchni przylegania 8 i 24.
Elastyczny element 38 może być również umieszczony w obszarze czwartej powierzchni przylegania 32, w związku z czym podczas ruchu uchylnego podlega on ściskaniu pod działaniem rosnącej siły, wywieranej przez powierzchnię przylegania 22.
Jak wynika z fig. 1, 4c, 5, 8c, 11c, 12c, 13c i 14c, w stanie połączonym między przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią pasowania 18 i 30, oraz przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią przylegania 22 i 32 istnieje pusta przestrzeń 40. Stanowi ona jedynie rozwią zanie opcjonalne, ponieważ można również tak dobrać geometrię profilu, aby powierzchnia pasowania 18 i powierzchnia przylegania 22 oraz powierzchnia pasowania 30 i powierzchnia przylegania 32 przechodziły w siebie wzajemnie bez istnienia spoiny.
Korzystnie w pustej przestrzeni 40 umieszczona jest fabrycznie warstwa kleju 42, dzięki czemu przy łączeniu krawędzi bocznych 4 i 6 powstaje połączenie klejone, które dodatkowo poza elementami blokującymi i łączącymi przeciwdziała rozchodzeniu się krawędzi bocznych.
Jako klej w grę wchodzą wszystkie znane kleje, nadające się do klejenia wstępnego.
W przypadku kleju moż e chodzić o klej łatwy do nakł adania, klej cał kowicie syntetyczny, klej do wszystkiego lub klej anaerobowy. Klej anaerobowy jest o tyle korzystny, że utwardza się jedynie w nieobecnoś ci powietrza, zaś utwardzenie zachodzi dopiero wówczas, gdy łączone powierzchnie przylegają do siebie, a poprzeczne krawędzie są ze sobą połączone.
Szczególnie korzystnie w przypadku kleju chodzi o klej stykowy, który zaczyna działać dopiero wówczas, gdy zaczną nań działać siły ściskające. Taki klej stykowy jest zatem o tyle korzystny, że klej umieszczony fabrycznie w pustej przestrzeni 40 zostaje aktywowany dopiero poprzez zetknięcie z korespondując ą drugą powierzchnią, a poza tym nie przeszkadza w montażu.
W innej korzystnej postaci wykonania w przypadku kleju moż e chodzić o zawierają cy dwa składniki klej reaktywny, który zaczyna swoje działanie klejące dopiero wówczas, gdy połączy się ze sobą oba składniki. Szczególnie korzystne jest przy tym, jeżeli jeden ze składników jest umieszczony w kapsułkach, przy czym kapsułki te ulegają zniszczeniu pod działaniem czynników zewnętrznych, na przykład sił ściskających lub ścinających, i w ten sposób dochodzi do zetknięcia jednego składnika z drugim składnikiem, wskutek czego klej zaczyna działać. Klej ulega przy tym uaktywnieniu dopiero wówczas, gdy spajane powierzchnie stykają się ze sobą przy układaniu, co powoduje działanie wymaganych sił ściskających lub ścinających na kapsułki. Taki klej reaktywny, w którym jeden składnik jest zamknięty w kapsułkach, umożliwia z jednej strony montaż, którego nie zakłócają klejące się powierzchnie na krawędziach poprzecznych, z drugiej zaś klej taki można nanieść fabrycznie przy wy8
PL 207 167 B1 twarzaniu paneli, bez obawy, że długie okresy przechowywania osłabią jego działanie. Fabrycznie można jednak nakładać także inne kleje.
Na fig. 15 przedstawiony jest następny przykład wykonania profilu według wynalazku. Te same odnośniki oznaczają przy tym te same elementy składowe, jakie zostały już opisane powyżej. Różnica w stosunku do przykł adu wykonania przedstawionego na fig. 1 do 4 polega na pozycji ś rodka M2.
Również tutaj druga powierzchnia przylegania 22 i czwarta powierzchnia przylegania 32 mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zarys w kształ cie wycinka koł a. Środek M2 koł a jest przy tym odsunięty w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14, czyli na figurach w prawo, o odstęp b (patrz fig. 15) względem pierwszego środka M1. Środek nie jest jednak usytuowany na górnej powierzchni 36 panelu 2, lecz w materiale panelu 2. Dzięki temu promień zarysu powierzchni przylegania 22 i 32 może być mniejszy niż promień r1. Zapewnia to bardziej stromy przebieg powierzchni przylegania 22 i 32 w obszarze zewnętrznego końca dolnego obrzeża 14. To samo dotyczy warunku, aby odstęp a zwiększał się w zewnętrznym kierunku dolnego obrzeża 14.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Panel, zwłaszcza panel podłogowy, przeznaczony do mechanicznego łączenia z innymi panelami tego samego rodzaju, posiadający pierwszą krawędź boczną i przeciwległą drugą krawędź boczną, pierwszą powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu pierwszej krawędzi bocznej, wpust, wykonany na pierwszej krawędzi bocznej, górne obrzeże, które ogranicza wpust od góry, dolne obrzeże, które ogranicza wpust od dołu, przy czym zewnętrzny koniec dolnego obrzeża wystaje poza zewnętrzny koniec górnego obrzeża, pierwszą powierzchnię pasowania, usytuowaną na górnym obrzeżu, drugą powierzchnię pasowania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze podstawy wpustu, drugą powierzchnię przylegania, usytuowaną na dolnym obrzeżu w obszarze zewnętrznego końca, trzecią powierzchnię przylegania, usytuowaną na górnym końcu drugiej krawędzi bocznej, pióro, usytuowane na drugiej krawędzi bocznej, trzecią powierzchnię pasowania, usytuowaną na wierzchu pióra, czwartą powierzchnię pasowania, usytuowaną na spodzie pióra w obszarze zewnętrznego końca, czwartą powierzchnię przylegania, usytuowaną w odstępie od zewnętrznego końca na spodzie pióra, przy czym w pozycji połączenia dwóch paneli wzdłuż dwóch komplementarnych krawędzi bocznych pierwsza powierzchnia przylegania i trzecia powierzchnia przylegania, druga powierzchnia przylegania i czwarta powierzchnia przylegania, pierwsza powierzchnia pasowania i trzecia powierzchnia pasowania oraz druga powierzchnia pasowania i czwarta powierzchnia pasowania przylegają parami wzajemnie do siebie, znamienny tym, że druga powierzchnia pasowania (18) i czwarta powierzchnia pasowania (30) mają w przekroju zarys w kształcie wycinka koła, przy czym środek (M1) koła leży w obszarze górnych odcinków krawędzi bocznych (4, 6), zaś koło ma zadany promień (r1) względem środka (M1), przy czym druga powierzchnia przylegania (22) i czwarta powierzchnia przylegania (32) znajdują się względem środka (M1) w odstępie, który jest większy niż promień (r1), zaś odstęp (a) względem środka (M1) wzrasta w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża (14).
  2. 2. Panel według zastrz. 1, znamienny tym, że środek (M1) pokrywa się z górnym narożem krawędzi bocznych (4, 6).
  3. 3. Panel według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że druga powierzchnia przylegania (22) i czwarta powierzchnia przylegania (32) mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zakrzywiony zarys.
  4. 4. Panel według zastrz. 3, znamienny tym, że druga powierzchnia przylegania (22) i czwarta powierzchnia przylegania (32) mają w przekroju, co najmniej fragmentami, zarys w kształcie wycinka koła.
  5. 5. Panel według zastrz. 4, znamienny tym, że środek (M2) koła jest w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża (14) usytuowany w odstępie (b) względem pierwszego środka (M1).
  6. 6. Panel według zastrz. 5, znamienny tym, że środek (M2) koła jest usytuowany w obszarze górnej powierzchni (36).
  7. 7. Panel według zastrz. 5, znamienny tym, że środek (M2) koła jest usytuowany w odstępie względem górnej powierzchni (36).
  8. 8. Panel według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że promień (r2) zarysu drugiej powierzchni przylegania (22) i czwartej powierzchni przylegania (32) jest większy niż promień (r1) lub równy promieniowi (r1).
    PL 207 167 B1
  9. 9. Panel według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że promień (r2) zarysu drugiej powierzchni przylegania (22) i czwartej powierzchni przylegania (32) jest mniejszy niż promień (r1).
  10. 10. Panel według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, że druga powierzchnia przylegania (22) i czwarta powierzchnia przylegania (32) mają w przekroju, co najmniej fragmentami, prostoliniowy zarys.
  11. 11. Panel według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że druga powierzchnia przylegania (22) i czwarta powierzchnia przylegania (32) mają zarys w przekroju prostoliniowy i wznoszący się ukośnie do góry w kierunku zewnętrznego końca dolnego obrzeża (14).
  12. 12. Panel według zastrz. 1, znamienny tym, że w obszarze pierwszej powierzchni przylegania (8) lub drugiej powierzchni przylegania (24) zamocowany jest wałek (34).
  13. 13. Panel według zastrz. 12, znamienny tym, że wałek (34) leży w jednej płaszczyźnie z górną powierzchnią (36) panelu i wystaje nieznacznie poza pierwszą powierzchnię przylegania (8) względnie drugą powierzchnię przylegania (24).
  14. 14. Panel według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że w obszarze drugiej powierzchni przylegania (22) i/lub w obszarze czwartej powierzchni przylegania (32) umieszczony jest elastyczny element (38), który wystaje nieznacznie poza drugą względnie czwartą powierzchnię przylegania (22, 32).
  15. 15. Panel według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie połączonym między przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią pasowania (18, 30) oraz przylegającymi do siebie, drugą i czwartą powierzchnią przylegania (22, 32) znajduje się pusta przestrzeń (40).
  16. 16. Panel według zastrz. 15, znamienny tym, że w pustej przestrzeni (40) naniesiona jest fabrycznie warstwa kleju (42).
PL379986A 2004-05-26 2004-05-26 Panel, zwłaszcza panel podłogowy PL207167B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP2004/005638 WO2005118978A1 (de) 2004-05-26 2004-05-26 Paneel, insbesondere fussbodenpaneel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379986A1 PL379986A1 (pl) 2006-11-27
PL207167B1 true PL207167B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=34957998

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379986A PL207167B1 (pl) 2004-05-26 2004-05-26 Panel, zwłaszcza panel podłogowy

Country Status (7)

Country Link
AU (1) AU2004320336B2 (pl)
HR (1) HRP20060191B1 (pl)
NO (1) NO338807B1 (pl)
PL (1) PL207167B1 (pl)
RS (1) RS20060401A (pl)
UA (1) UA81721C2 (pl)
WO (1) WO2005118978A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20130152492A1 (en) * 2010-01-28 2013-06-20 Derek Whitaker Surface covering incorporating a locking joint
ES2934795T3 (es) * 2018-06-15 2023-02-27 Akzenta Paneele Profile Gmbh Panel

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2238660A1 (de) * 1972-08-05 1974-02-07 Heinrich Hebgen Formschluessige fugenverbindung von plattenfoermigen bauelementen ohne gesonderte verbindungselemente
US4426820A (en) 1979-04-24 1984-01-24 Heinz Terbrack Panel for a composite surface and a method of assembling same
SE501014C2 (sv) 1993-05-10 1994-10-17 Tony Pervan Fog för tunna flytande hårda golv
BE1010487A6 (nl) 1996-06-11 1998-10-06 Unilin Beheer Bv Vloerbekleding bestaande uit harde vloerpanelen en werkwijze voor het vervaardigen van dergelijke vloerpanelen.
DE50308898D1 (de) * 2002-05-31 2008-02-14 Kronotec Ag Fussbodenpaneel und Verfahren zum Verlegen eines solchen Paneels
DE10302727B4 (de) * 2003-01-23 2005-04-14 E.F.P. Floor Products Fussböden GmbH Paneel, insbesondere Fußbodenpaneel

Also Published As

Publication number Publication date
HRP20060191B1 (en) 2010-10-31
RS20060401A (en) 2008-08-07
NO338807B1 (no) 2016-10-24
WO2005118978A1 (de) 2005-12-15
PL379986A1 (pl) 2006-11-27
NO20064283L (no) 2006-10-18
AU2004320336B2 (en) 2008-10-02
AU2004320336A1 (en) 2005-12-15
HRP20060191A2 (en) 2006-10-31
UA81721C2 (ru) 2008-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10995501B2 (en) Mechanical locking system for floor panels
KR102559702B1 (ko) 플로어 커버링을 형성하기 위한 플로어 패널
KR102067469B1 (ko) 플로어 패널들을 위한 기계적 잠금 시스템
US7124549B2 (en) Interconnectable panel for use primarily as flooring
US9347227B2 (en) Floating floor system, floor panel, and installation method for the same
RU2387768C2 (ru) Панель, в частности, для настила полов
KR101065565B1 (ko) 마루 시스템 및 설치 방법
EP1601846B8 (en) A joint for panels provided with a seal preventing penetration of water
CA2213757C (en) Flooring panel or wall panel and use thereof
US20040211144A1 (en) Flooring panel or wall panel and use thereof
US20020194807A1 (en) Multipanel floor system with sealing elements
MXPA01009251A (es) Conector de panel con sello para sistema de piso de paneles multiples.
KR20120101491A (ko) 건축용 패널의 표면 형성과 관련한 방법 및 배열체
US20070240376A1 (en) Joint for a Panel
CN113874587A (zh) 用于形成地板覆盖物的地板镶板
PL207167B1 (pl) Panel, zwłaszcza panel podłogowy
WO2004057131A1 (en) Panel assembly for wall or floor surfaces
RU2319818C1 (ru) Панель, в частности панель пола
JP3428382B2 (ja) 床板施工方法
ZA200604462B (en) Panel, particularly floor panel
EA044721B1 (ru) Панель пола для образования напольного покрытия
MXPA06010411A (en) Joining panel

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification