PL206756B1 - Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy / płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych - Google Patents

Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy / płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych

Info

Publication number
PL206756B1
PL206756B1 PL372361A PL37236103A PL206756B1 PL 206756 B1 PL206756 B1 PL 206756B1 PL 372361 A PL372361 A PL 372361A PL 37236103 A PL37236103 A PL 37236103A PL 206756 B1 PL206756 B1 PL 206756B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
temperature
chamber
jacket
casing
Prior art date
Application number
PL372361A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372361A1 (pl
Inventor
Kjell Lindskog
Original Assignee
Sqs Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sqs Ab filed Critical Sqs Ab
Publication of PL372361A1 publication Critical patent/PL372361A1/pl
Publication of PL206756B1 publication Critical patent/PL206756B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45CPURSES; LUGGAGE; HAND CARRIED BAGS
    • A45C13/00Details; Accessories
    • A45C13/18Devices to prevent theft or loss of purses, luggage or hand carried bags
    • A45C13/24Devices for sound-producing, piercing, gas-discharging, or the like
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05GSAFES OR STRONG-ROOMS FOR VALUABLES; BANK PROTECTION DEVICES; SAFETY TRANSACTION PARTITIONS
    • E05G1/00Safes or strong-rooms for valuables
    • E05G1/14Safes or strong-rooms for valuables with means for masking or destroying the valuables, e.g. in case of theft
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45CPURSES; LUGGAGE; HAND CARRIED BAGS
    • A45C5/00Rigid or semi-rigid luggage
    • A45C5/02Materials therefor
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05GSAFES OR STRONG-ROOMS FOR VALUABLES; BANK PROTECTION DEVICES; SAFETY TRANSACTION PARTITIONS
    • E05G1/00Safes or strong-rooms for valuables
    • E05G1/02Details
    • E05G1/024Wall or panel structure

Landscapes

  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Measuring Temperature Or Quantity Of Heat (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Container Filling Or Packaging Operations (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 206756 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 372361 (51) Int.Cl.
(22) Data zgłoszenia: 05.02.2003 E05G 1/14 (2006.01) (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:
05.02.2003, PCT/SE03/000197 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
28.08.2003,WO03/071074
Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza (54) pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych
(30) Pierwszeństwo: 06.02.2002, SE, 0200344-0 (73) Uprawniony z patentu: SQS SECURITY QUBE SYSTEM AB, Skelleftea, SE
(43) Zgłoszenie ogłoszono: (72) Twórca(y) wynalazku:
25.07.2005 BUP 15/05 KJELL LINDSKOG, Skelleftea, SE
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.09.2010 WUP 09/10 (74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Ewa Balińska
PL 206 756 B1
Opis wynalazku
Przedmiot wynalazku dotyczy sposobu i zespołu do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych, na przykład do komory bezpieczeństwa lub do zabezpieczonego pojemnika na wartościowe wyroby, w których pojemnik/komora zawiera obudowę lub płaszcz, w którym przechowywana jest substancja wybuchowa lub środek ulegający rozerwaniu.
Znany jest przykładowo z publikacji opisu patentowego zgłoszenia międzynarodowego nr WO 93/23648 pojemnik, który zawiera system alarmowy oraz również system niszczący, uruchamiany w odpowiedzi na próbę nieuprawnionego otwarcia pojemnika. System niszczący jest przeznaczony do niszczenia zawartości pojemnika i do sprowadzenia go do stanu bezużytecznego dla osoby lub osób próbujących otworzyć pojemnik w sposób nieuprawniony.
Takie systemy niszczące często zawierają urządzenia wybuchowe lub substancje wybuchowe, które aktywnie przyczyniają się do zniszczenia zawartości pojemnika w przypadku próby włamania. Alternatywnie system niszczący może zawierać naczynie ciśnieniowe lub kilka innych urządzeń powodujących zagrożenie wybuchem lub rozerwaniem. Powszechny problem, jaki jest związany z takimi obudowanymi w pojemniku z systemami niszczącymi polega na tym, że może wystąpić jako skutek przegrzania pojemnika ponad normę aktywacja wybuchu w pojemniku lub rozerwania się tego pojemnika, kiedy płaszcz lub obudowa pojemnika są osłabione. Takie pojemniki, które są normalnie zaprojektowane wymiarowo tak, aby wytrzymywały wybuch w normalnych warunkach temperaturowych nie są w stanie wytrzymać sił wybuchu powstających w pojemniku, którego ścianki lub obudowa zostały nagrzane i w ten sposób osłabione zanim nastąpił wybuch. Dlatego powstaje zagrożenie wypadkiem lub zranieniem osób znajdujących się w sąsiedztwie.
Układ czujników temperaturowych w uzbrojonym pojemniku nie wystarcza dla zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ miejscowe nagrzewanie i miejscowe osłabienie płaszcza pojemnika nie może być niezawodnie wykrywane przez takie środki. Przykładowo, miejscowe nagrzewanie pojemnika może się zdarzyć w płonącym budynku lub w płonącym pojeździe transportującym pojemnik. Miejscowe nagrzewanie pojemnika może być także spowodowane podczas forsowania pojemnika (próby otwarcia).
Sposób zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych, przy czym pojemnik/komora zawiera obudowę bądź płaszcz, w którym zamknięta jest substancja wybuchowa lub obiekt pod ciśnieniem zdolny do wybuchu względnie rozerwania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na obudowie/płaszczu umieszcza się elementy działające jako detektor temperatury otoczenia względnie temperatury płaszcza i powoduje się, odpowiednio, detonację substancji wybuchowej bądź redukcję ciśnienia w jednostce podlegającej rozrywaniu przy określonej wartości granicznej temperatury zapobiegając spaleniu zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory.
Korzystnie, umieszcza się elementy do pomiaru temperatury otoczenia względnie płaszcza zasadniczo na całej powierzchni obudowy/płaszcza.
Korzystnie, nadaje się elementom do pomiaru temperatury otoczenia co najmniej jedną formę wybraną spośród co najmniej jednej pętelki z nitki, jednej pętelki taśmowej względnie jednego paska przewodzącego zawartego w obwodzie określającym temperaturę.
Korzystnie, inicjuje się detonację substancji wybuchowej lub inicjuje się redukcję ciśnienia w jednostce podlegającej rozrywaniu w odpowiedzi na osiągnięcie górnej wartości granicznej temperatury.
Korzystnie, inicjuje się detonację substancji wybuchowej i/lub inicjuje się rozładowanie ciśnienia w jednostce podlegają cej rozrywaniu przy dolnej wartoś ci granicznej temperatury.
Zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych, przy czym pojemnik/komora zawiera obudowę bądź płaszcz, w którym zamknięta jest substancja wybuchowa lub obiekt pod ciśnieniem zdolny do wybuchu względnie rozerwania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że obudowa/płaszcz zawiera elementy do pomiaru wartości temperatury przeważającej na zasadniczo całej zewnętrznej obudowie/płaszczu pojemnika względnie komory.
Korzystnie, elementy działające jak detektor temperatury zawierają wrażliwą na temperaturę matę, która jest zintegrowana z obudową/płaszczem względnie połączona z obudową/płaszczem.
PL 206 756 B1
Korzystnie, wrażliwa na temperaturę mata zawiera przewodzące elektrycznie pętelki w co najmniej jednej postaci wybranej spośród co najmniej jednej pętelki z nitki, jednej pętelki taśmowej lub jednego przewodzącego paska, przy czym pętelki są połączone z folią lub błoną i/lub są zintegrowane z laminatem lub elementem arkuszowym obudowy/pł aszcza.
Korzystnie, wrażliwa na temperaturę mata zawiera co najmniej jedną przewodzącą światło pętelkę lub przewodzącą prąd pętelkę na istotnych częściach swojej powierzchni.
Korzystnym skutkiem niniejszego wynalazku jest zapewnienie sposobu i zespołu, który w sposób efektywny zapobiegałby przypadkom wybuchu w przedstawionych powyżej sytuacjach.
Poniżej wymienione zostały liczne korzystne efekty, które przynosi niniejszy wynalazek, korzyści te stanowią jednak tylko niektóre przykłady spośród wielu innych.
Pojemnikowi można nadać grubość ścianek i wytrzymałość pozwalającą na wytrzymywanie sił wewnętrznego wybuchu lub eksplozji w pojemniku, podczas gdy ścianki pojemnika są poddane warunkom normalnych temperatur wewnętrznych i zewnętrznych. Kiedy pojemnik zostanie ogrzany do określonej temperatury granicznej wewnątrz miejscowo ogrzanej części pojemnika, system niszczący ulegnie aktywacji, co spowoduje wystąpienie wewnętrznej eksplozji lub wybuchu, pomimo tego ścianki pojemnika będą nadal w stanie wytrzymać powstałe przy tym siły.
Ścianki pojemnika mogą być stosunkowo cienkie i o niewielkim ciężarze, co jest dużą zaletą kiedy pojemnik musi być przewożony pomiędzy różnymi miejscami, na przykład w związku z transportem wartościowych przedmiotów lub artykułów.
Pojemnik może być wykonany z materiału stosunkowo nieodpornego na temperatury, takiego jak materiał z tworzywa sztucznego, a antywłamaniowy system alarmowy może być zaprojektowany na wiele różnych sposobów i wykonany jako niezależny od opracowanego układu czujników temperaturowych
Zgodnie z wynalazkiem, może być umieszczony czujnik temperatury, który obejmuje całe wnętrze pojemnika lub całe wnętrze zabezpieczonej płaszczem komory.
W zakresie wynalazku leży również dodanie do już istniejących pojemników i komór systemu monitorującego temperaturę.
W odniesieniu do opartego na wybuchu w przypadku aktywacji alarmu przeciwwłamaniowego w normalnych warunkach temperaturowych, płaszcz pojemnika lub wspomnianej komory zapewni wystarczającą barierę bezpieczeństwa z punktu widzenia wystąpienia zranienia osób. Kiedy temperatura ścianki pojemnika/komory jest podniesiona miejscowo do wyznaczonej granicznej wartości temperatury, na przykład występuje zainicjowana i spowodowana podwyższoną temperaturą eksplozja, która jest wywoływana przez system monitorowania temperatury według wynalazku, w którym wyzwolenie wybuchu jest kalibrowane (nastawiane), dzięki czemu wspomniana eksplozja ma miejsce wtedy, gdy wytrzymałość mechaniczna zewnętrznego płaszcza pojemnika/komory jest wciąż wystarczająco duża, aby zapewnić barierę bezpieczeństwa.
Układ czujnika temperatury według wynalazku może być zintegrowany w strukturę laminatową, która pozwoli na zabezpieczenie przed sforsowaniem płaszcza. Opcjonalnie układ czujnika temperatury może być przymocowany do wewnętrznej strony lub zewnętrznej strony oddzielnego, zabezpieczającego przed włamaniem płaszcza. Przykładowo, układ czujnika temperatury może być umieszczony na folii lub błonie z tworzywa sztucznego nałożonej, na przykład naklejonej, na płaszcz lub obudowę pojemnika lub na płaszcz komory lub jej obudowę, która zawiera antywłamaniowe środki jakiegokolwiek wybranego rodzaju lub konstrukcji.
Istniejący pojemnik lub komora może być łatwo wyposażony we wrażliwe na temperaturę maty stanowiące czujnik temperatury lub laminaty stanowiące czujnik temperatury według wynalazku.
Wynalazek przynosi zarówno korzyści ekonomiczne jak i techniczne.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia perspektywiczny widok pojemnika lub komory w postaci tak zwanej kasetki bezpieczeństwa, fig. 2 - widok przekroju poprzecznego jednej części ścianki pojemnika wykonanego wzdłuż linii II-II na fig. 1 i pokazanego w powiększonej skali, fig. 3 - widok perspektywiczny arkuszowego elementu/ laminatu, który zawiera zabezpieczenie temperaturowe według wynalazku, fig. 4 - schematyczną ilustrację tego jak może być skonstruowana mata stanowiąca czujnik temperatury oraz fig. 5 - schematyczną ilustrację alternatywnego przykładu wykonania maty stanowiącej czujnik temperatury.
Kasetka 20 przedstawiona na fig. 1 stanowi przykładowo pojemnik lub komorę, która zawiera zabezpieczający płaszcz bezpieczeństwa utworzony przez strukturę laminatową lub element arkuszowy 10. Przedstawiony pojemnik 20 jest złożony z dwóch części 21, 22, które mają płaszczowy kształt
PL 206 756 B1 i zachodzą na siebie wzajemnie w strefie nakładania 23. Kasetka/pojemnik 20, będzie zawierał oczywiście także wyposażenie w postaci uchwytów i środków zamykających (nie pokazanych), oraz tym podobne.
Płaszcz 10 kasetki/pojemnika 20 jest złożony z elementu arkuszowego, który zawiera pierwszą warstwę zewnętrzną 1, matę alarmową 2, oraz drugą warstwę zewnętrzną 3 (patrz, fig. 2 i 3).
Pierwsza warstwa zewnętrzna 1 jest złożona, na przykład, z maty z włókien szklanych lub maty tekstylnej, chociaż także inne typy mat, tkanin lub arkuszy mogą być oczywiście stosowane. Warstwa zewnętrzna 1 może się składać również z powłoki malowanej lub żelowej.
Mata alarmowa 2 jest przystosowana do wskazywania lub wykrywania prób przedziurawienia siłą elementu arkuszowego płaszcza 10. Arkusz alarmowy/mata alarmowa 2 może się składać z drobnowłóknowej dzianiny siatkowej, która może być przykładowo dziana, szydełkowana lub tkana. Materiał zastosowany w tym wypadku jest złożony z włókien przewodzących elektrycznie w postaci drutu 5 lub pasków metalowych, albo przewodzących elektryczność materiałów z tworzyw sztucznych. Drutem 5 może być drut miedziany zaopatrzony w warstwę izolacyjną, taką jak warstwa lakiernicza. Również zastosowanie włókien optycznych w macie alarmowej 2 jest dopuszczalne.
Druga warstwa zewnętrzna 3 ma dogodnie taka sama budowę jak pierwsza warstwa zewnętrzna 1.
W większości przypadków element arkuszowy płaszcza 10 jest tak stosowany, aby pierwsza warstwa zewnętrzna 1 tworzyła wnętrze pojemnika, a druga warstwa zewnętrzna 3 tworzyła zewnętrzna stronę pojemnika, oraz oczywiście możliwe jest, że wykończenie warstw zewnętrznych oraz ich budowa będą zróżnicowane.
Element arkuszowy płaszcza 10 jest wykonany przez połączenie ze sobą pierwszej i drugiej warstwy zewnętrznej 1, 3, na przykład za pomocą klejenia, wtryskowego lub ciśnieniowego procesu formowania. Wiele różnych środków wiążących może być stosowanych w tym przypadku, takich jak żywica poliestrowa lub inne żywice z tworzyw sztucznych, na przykład, takie za pomocą, których uzyskuje się trwały element arkuszowy. Oczywiście, możliwe jest nadanie elementowi arkuszowemu wielu różnych kształtów poza lub oprócz wariantu o płaskiej podstawie. Na przykład, możliwe jest wykonanie pojemnika bezpieczeństwa lub torebki bezpieczeństwa z dwóch wygiętych laminowanych części, które wzajemnie na siebie zachodzą w obszarze połączenia. Fig. 1 przedstawia przykład tak zbudowanego transportowego pojemnika 20.
W pojemniku/komorze alarmowej umieszczony jest system alarmowy, który przykładowo powoduje zniszczenie lub poplamienie zawartości pojemnika, na przykład banknotów, jeżeli jest dokonana próba przebicia dziury w laminacie lub płaszczu 10. W takim przypadku używa się materiału wybuchowego lub pigmentu bądź farby, przy czym jedyną funkcją materiału wybuchowego jest poprawienie rozprowadzenia pigmentu i poplamienie wspomnianej zawartości pojemnika. Płaszcz 10 pojemnika 20 lub kasetki jest tak zwymiarowany, aby wytrzymywał mechaniczne naprężenia i odkształcenia, które powstają w wyniku detonacji substancji wybuchowej.
Jednakże, płaszcz 10 jest osłabiany, gdy jest poddany warunkom nadmiernego ogrzewania, takim jak w przypadku pożaru, w których istnieje niebezpieczeństwo, że obudowa pojemnika zostanie spalona w wyniku detonacji wspomnianej substancji wybuchowej, kiedy wybuchnie pożar. Dlatego istnieje zagrożenie wypadkami lub zranieniami osób w wyniku takiej eksplozji.
Według niniejszego wynalazku takich wypadków można uniknąć poprzez zapewnienie wrażliwej na temperaturę maty 50 stanowiącej element działający jako detektor temperatury, która pokrywa zasadniczo cały płaszcz pojemnika dzięki czemu wykrywa we wczesnym stadium nawet miejscowe podgrzanie i osłabienie płaszcza/obudowy.
Wrażliwa na temperaturę mata może być zintegrowana z elementem arkuszowym płaszcza 10, który tworzy obudowę pojemnika/komory, albo poprzez zastosowanie jako warstwy w elemencie arkuszowym/laminacie albo poprzez połączenie tej wspomnianej maty z zewnętrzną lub wewnętrzną stroną obudowy/płaszcza.
Element arkuszowy/laminat płaszcza 10 przedstawiony na fig. 3 zawiera wrażliwą na temperaturę matę stanowiącą element 50 działający jako detektor temperatury według wynalazku, która tworzy część laminatu i jest zatem z nim zintegrowana. W przedstawionym przypadku, wrażliwa na temperaturę mata jest umieszczona wewnątrz elementu arkuszowego płaszcza 10, chociaż może być ona opcjonalnie nałożona na zewnętrzną stronę lub na wewnętrzną stronę wspomnianego elementu 10. Wymagane jest jednak, aby pomiędzy elementem arkuszowym płaszcza 10 a wrażliwą na temperaturę matą było uzyskane dobre połączenie cieplne. Kiedy wrażliwa na temperaturę mata jest nałożona
PL 206 756 B1 na zewnętrzną stronę, będzie ona korzystnie pokrywana zewnętrzna powłoką pigmentową lub kolorową, tak aby jej układ nici i kierunek nici nie mógł być analizowany.
Fig. 4 przedstawia przykładowo jeden z przykładów wykonania wrażliwej na temperaturę maty stanowiącej element 50 działający jako detektor temperatury. W takim przypadku mata jest złożona z nici lub drutu stanowiących pętelkę 51, których punkt topnienia jest dostosowany do poziomu temperatury, w której alarm temperaturowy powinien wyzwolić substancję wybuchową zmagazynowaną w pojemniku przed osłabieniem się obudowy pojemnika w takim stopniu, w którym ulegnie ona spaleniu w wyniku działania sił wyzwolonych przez wybuch. Nić może być, na przykład, wykonana z cyny lub stopu cyny (na przykład z miękkiego cynowo-ołowiowego lutu), chociaż oczywiście inne materiały mogą być także rozważane. Materiał nici musi jednak być przewodzący elektrycznie, ponieważ wrażliwa na temperaturę mata jest zawarta w obwodzie alarmu temperaturowego lub systemu alarmowego umieszczonego w pojemniku. Jeżeli istnieje potrzeba mechanicznego wzmocnienia nici alarmowej stanowiącej pętelkę 51 można to uzyskać przy pomocy nici wzmacniającej 52, która jest owinięta wokół nici alarmowej. Kiedy istnieje potrzeba, nić alarmowa może być izolowana elektrycznie za pomocą, na przykład, powłoki lakierniczej. Zrozumiałe jest, że nić alarmowa przedstawiona na fig. 4 biegnie poprzez całą powierzchnię płaszcza pojemnika lub poprzez całą powierzchnię elementu arkuszowego z nim związanego.
Fig. 5 przedstawia alternatywny przykład wykonania wrażliwej na temperaturę maty stanowiącej element 50 działający jako detektor temperatury. W tym przypadku wrażliwa na temperaturę mata jest strukturą dzianą, w której nić alarmowa stanowiąca pętelkę 51' musi być izolowana elektrycznie z uwagi na fakt, że nici będą się ze sobą krzyżowały. Taka mata pokrywa zasadniczo całość powierzchni płaszcza pojemnika.
Zrozumiałe jest, że nić, nici lub paski tworzące wrażliwą na temperaturę matę, mogą być, jeżeli potrzeba, oparte, na przykład, na folii z tworzywa sztucznego lub błonie z innego odpowiedniego materiału, tak aby mata była łatwiejsza w utrzymania i mogła być łatwiej łączona z płaszczem niż byłoby to możliwe w innym przypadku, na przykład prasowana, klejona do niego lub wiązana z nim innymi sposobami.
W zakresie wynalazku leży konstruowanie wrażliwej na temperaturę maty na wiele innych sposobów, pod warunkiem, że mata będzie pokrywała zasadniczo całą powierzchnię płaszcza pojemnika. Mata może być także złożona z jednego lub więcej obwodów drukowanych na folii lub błonie.
Wrażliwa na temperaturę mata umieszczona na pojemniku lub komorze będzie zatem zawarta w systemie alarmowym, który zainicjowuje wzbudzenie (zapłon) substancji wybuchowej wewnątrz komory zanim ścianki pojemnika zostaną znacznie osłabione w wyniku pożaru lub ogrzania ponad normę. Nici/paski tworzące matę zwyczajnie stopią się w wyniku miejscowego ogrzania płaszcza, przerywając w ten sposób obwód alarmowy. Oczywiście alarm temperaturowy może być także oparty na zmianach elektrycznej rezystancji wrażliwej na zmiany temperatury maty.
Będzie zatem zrozumiałe, że mogą być dostępne różne możliwości przy wytwarzaniu udoskonalonych systemów zabezpieczających oraz systemów bezpieczeństwa opartych o wykorzystanie wrażliwych na temperaturę mat według wynalazku. Wrażliwa na temperaturę mata może być stosowana w połączeniu z wieloma innymi rodzajami zabezpieczeń płaszczowych, wyposażonych lub nie, w system antywłamaniowy dodatkowo do opisanych wyżej płaszczowych elementów/laminatów.
Kasetka lub pojemnik 20 opisany wyżej jest bardzo odpowiedni do stosowania przy transporcie różnego rodzaju wartościowych rzeczy.
Wrażliwa na temperaturę mata według wynalazku może być stosowana przykładowo w pojemnikach lub kasetach do przewożenia pieniędzy, zabezpieczonych pojemnikach do przewożenia w pojazdach i samolotach, pojemnikach do przechowywania broni, niedrogich walut bankowych, automatycznych aparatach informacyjnych i zgłoszeniowych, bankomatach itp.
Jest zrozumiałe, że konstrukcja przykładowo przedstawionego elementu arkuszowego może być różnicowana na wiele sposobów. W jego najprostszej postaci element arkuszowy może być złożony tylko z jednej przeciwwłamaniowej warstwy alarmowej lub jednej warstwy wrażliwej na temperaturę i jednej warstwy zewnętrznej, pod warunkiem, że połączenie maty alarmowej lub wrażliwej na temperaturę maty z warstwą zewnętrzną jest wystarczająco bezpieczne. Jeżeli jest to konieczne, dodatkowe warstwy różnego rodzaju mogą być zawarte w elemencie arkuszowym jako takim. Zróżnicowany wybór zastosowanych materiałów jest oczywiście także możliwy. Element może mieć, jako nieograniczającą przykładową wielkość, odpowiednią grubość około 5 mm. Zrozumiałe jest, że najczęściej pożądane jest wykonanie elementu arkuszowego jako przezroczystego. Przeciwwłamaniowa
PL 206 756 B1 mata alarmowa i/lub wrażliwa na temperaturę mata jest odpowiednio związana (zgrzana), deformowana lub przyklejona do wspomnianego elementu arkuszowego. Element arkuszowy może być wyposażony we wzmocnienia.
Zespół czujnika temperaturowego do stosowania według wynalazku może być również stosowany wewnątrz przestrzeni, w której zamknięta jest puszka ze sprayem lub jakieś inne urządzenie ciśnieniowe, które jest przewidziane jako wybuchające lub rozrywające się pod wpływem ogrzania. W efekcie zastosowania wykrywającego ciepło osprzętu według wynalazku, puszki mogą być rozhermetyzowane zanim obudowa wokół przestrzeni lub komory ulegnie osłabieniu w takim stopniu, w którym obudowa ta mogłaby ulec spaleniu.
Wrażliwa na temperaturę mata stanowiąca element działający jak detektor temperatury według wynalazku pozwala na wytwarzanie oddzielnie elementu arkuszowego lub laminatu dostosowanego do wykrywania miejscowego przegrzania, jest możliwe, oczywiście, stosowanie takiego elementu arkuszowego w wielu różnych połączeniach, dodatkowo do tych, które przedstawiono powyżej.
Płaszcz pojemnika może także stać się kruchy lub łamliwy lub zostać osłabiony poprzez ponadnormatywne oziębienie tego płaszcza, w którym to przypadku może być określona dolna graniczna wartość temperatury, przy której detonacja materiału wybuchowego w pojemniku/komorze jest inicjowana lub jest zabezpieczona, przykładowo przed ryzykiem wybuchowym.
W związku z tym elementy przewodzące prąd elektryczny wrażliwej na temperaturę maty muszą być wykonane z materiału, który umożliwi zaplanowanie górnego i/lub dolnego limitu temperatury, na przykład poprzez pomiar oporności, pomiar natężenia prądu lub pomiar natężenia światła lub strumienia świetlnego lub poprzez ekwiwalentne technicznie procesy pomiarowe.
Jest także możliwe umieszczenie jednego elementu przewodzącego elektrycznie dla określenia górnej wartości granicznej temperatury oraz jednego elementu przewodzącego elektrycznie dla określenia dolnej wartości granicznej limitu temperatury w jednej i tej samej wrażliwej na temperaturę macie. Opcjonalnie, mogą być zastosowane dwie wrażliwe na temperaturę maty, które jeżeli jest to konieczne, mogą być zintegrowane w laminacie lub elemencie arkuszowym, który tworzy także jednocześnie obudowę/płaszcz 10 pojemnika lub obudowę komory 20.
Kiedy jest to niezbędne wrażliwa na temperaturę mata może zawierać kilka obwodów elektrycznych/obwodów prądowych w celu poprawienia dokładności pomiaru temperatury. Jest zrozumiałe, że możliwe są liczne warianty i modyfikacje, które mieszczą się w zakresie wynalazku. Brane jest także pod uwagę zastosowanie włókien optycznych lub kilku innych typów wrażliwych na temperaturę przewodników światła.
Rozumie się także, że pomysł według wynalazku może być zastosowany do pojemników/komór 20 wytwarzanych z wielu różnych rodzajów materiałów, takich jak stal, aluminium i inne metale, materiały z tworzyw sztucznych i tym podobne.
Rozumie się zatem, że wynalazek nie jest ograniczony do przedstawionych i opisanych przykładów wykonania, ponieważ opcjonalne rozwiązania i modyfikacje tych przykładów wykonania są uwzględnione w zakresie załączonych zastrzeżeń patentowych.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych, przy czym pojemnik/komora zawiera obudowę bądź płaszcz, w którym zamknięta jest substancja wybuchowa lub obiekt pod ciśnieniem zdolny do wybuchu względnie rozerwania, znamienny tym, że na obudowie/płaszczu (10) umieszcza się elementy (50, 50') działające jako detektor temperatury otoczenia względnie temperatury płaszcza i powoduje się, odpowiednio, detonację substancji wybuchowej bądź redukcję ciśnienia w jednostce podlegającej rozrywaniu przy określonej wartości granicznej temperatury zapobiegając spaleniu zewnętrznej obudowy/płaszcza (10) pojemnika (20) i/lub komory.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że umieszcza się elementy (50, 50') do pomiaru temperatury otoczenia względnie płaszcza zasadniczo na całej powierzchni obudowy/płaszcza (10).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że nadaje się elementom (50, 50') do pomiaru temperatury otoczenia co najmniej jedną formę wybraną spośród co najmniej jednej pętelki (51, 51')
    PL 206 756 B1 z nitki, jednej pę telki taśmowej względnie jednego paska przewodzącego zawartego w obwodzie określającym temperaturę.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że inicjuje się detonację substancji wybuchowej lub inicjuje się redukcję ciśnienia w jednostce podlegającej rozrywaniu w odpowiedzi na osiągnięcie górnej wartości granicznej temperatury.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że inicjuje się detonację substancji wybuchowej i/lub inicjuje się rozładowanie ciśnienia w jednostce podlegającej rozrywaniu przy dolnej wartości granicznej temperatury.
  6. 6. Zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy/płaszcza pojemnika i/lub komory zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych, przy czym pojemnik/komora zawiera obudowę bądź płaszcz, w którym zamknięta jest substancja wybuchowa lub obiekt pod ciśnieniem zdolny do wybuchu względnie rozerwania, znamienny tym, że obudowa/płaszcz (10) zawiera elementy (50, 50') do pomiaru wartości temperatury przeważającej na zasadniczo całej zewnętrznej obudowie/płaszczu (10) pojemnika (20) względnie komory.
  7. 7. Zespół według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy (50, 50') działające jak detektor temperatury zawierają wrażliwą na temperaturę matę, która jest zintegrowana z obudową/płaszczem (10) względnie połączona z obudową/płaszczem (10).
  8. 8. Zespół według zastrz. 7, znamienny tym, że wrażliwa na temperaturę mata zawiera przewodzące elektrycznie pętelki w co najmniej jednej postaci wybranej spośród co najmniej jednej pętelki (51,51') z nitki, jednej pętelki taśmowej lub jednego przewodzącego paska, przy czym pętelki są połączone z folią lub błoną i/lub są zintegrowane laminatem lub elementem arkuszowym obudowy/płaszcza (10).
  9. 9. Zespół według zastrz. 7 albo 8, znamienny tym, że wrażliwa na temperaturę mata zawiera co najmniej jedną przewodzącą światło pętelkę lub przewodzącą prąd pętelkę na istotnych częściach swojej powierzchni.
PL372361A 2002-02-06 2003-02-05 Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy / płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych PL206756B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0200344A SE524753C2 (sv) 2002-02-06 2002-02-06 Förfarande och anordning vid behållare

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372361A1 PL372361A1 (pl) 2005-07-25
PL206756B1 true PL206756B1 (pl) 2010-09-30

Family

ID=20286879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372361A PL206756B1 (pl) 2002-02-06 2003-02-05 Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy / płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7628112B2 (pl)
EP (1) EP1481145B1 (pl)
JP (1) JP4523283B2 (pl)
KR (1) KR101059684B1 (pl)
CN (1) CN1628205B (pl)
AT (1) ATE344371T1 (pl)
AU (1) AU2003206321B2 (pl)
BR (1) BR0307307A (pl)
DE (1) DE60309442T2 (pl)
DK (1) DK1481145T3 (pl)
ES (1) ES2276041T3 (pl)
MX (1) MXPA04007644A (pl)
PL (1) PL206756B1 (pl)
RU (1) RU2338860C2 (pl)
SE (1) SE524753C2 (pl)
WO (1) WO2003071074A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008052737A1 (de) * 2008-10-22 2010-04-29 Wincor Nixdorf International Gmbh Wertbehälter
UA107688C2 (en) * 2009-12-08 2015-02-10 3Si Security Systems N V Protection and tracking system for valuables
BRPI1105321B1 (pt) * 2011-12-19 2020-03-10 Tecnologia Bancária S.A. Dispositivo de segurança intra-cassete de equipamentos bancários
US20150027353A1 (en) * 2013-07-26 2015-01-29 Tencate Advanced Armor Usa, Inc. Active safe
US11112212B2 (en) * 2013-12-13 2021-09-07 RPH Engineering, LLC Secure storage systems and methods
US9364063B1 (en) * 2015-11-23 2016-06-14 Ghulam Mohammad Dandia Money belt with electronic alarm
RU2626230C2 (ru) * 2016-04-26 2017-07-24 Александр Анатольевич Тафинцев Способ обеспечения безопасности транспортировки денег
US11113428B1 (en) * 2018-03-22 2021-09-07 Amazon Technologies, Inc. Shippable data transfer device with anti-tamper casing

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1248763A (en) * 1968-07-18 1971-10-06 Vigil Security Ltd Security container
AT315019B (de) 1971-02-23 1974-05-10 Gao Ges Automation Org Sicherheitsbehälter od.dgl.
US3779179A (en) * 1972-03-31 1973-12-18 J Marois Fire-insulated partition and fireproof container made therewith
US3990069A (en) * 1973-05-14 1976-11-02 Mark Schuman System for monitoring changes in the fluidic impedance or volume of an enclosure
US3882324A (en) * 1973-12-17 1975-05-06 Us Navy Method and apparatus for combustibly destroying microelectronic circuit board interconnections
US4068780A (en) * 1976-06-03 1978-01-17 Fegley Charles R Electrothermally actuated fluid dispensing device
SE411137B (sv) * 1977-04-12 1979-12-03 Cedergren Stig Gosta Boris Lasbar sekerhetsbehallare
SE421358B (sv) * 1978-10-20 1981-12-14 Innovationsteknik Sett att astadkomma seker kontroll, forvaring, och transport av sedlar samt sekerhetskassett
DK147325C (da) * 1982-02-18 1984-12-10 Eddie Lai Stenild Apparat til spredning af farvestof over vaerdipapirer i et lukket rum ved forsoeg paa tyveri
EP0190778A1 (fr) * 1985-01-18 1986-08-13 Marc Mareels Siège avec mirroir de courtoisie
FR2595491B1 (fr) * 1986-03-05 1988-06-17 Boutroy Marc Dispositif de securite pour le transport de documents de valeur
NL8700165A (nl) 1987-01-23 1988-08-16 Seculock B V I O Cheques- en creditcards-opberginrichting met ingebouwd vernietigingssysteem.
US4875948A (en) * 1987-04-10 1989-10-24 Verneker Vencatesh R P Combustible delay barriers
US5072211A (en) * 1990-07-03 1991-12-10 Clement Roger B Safe alarm system
GB9113437D0 (en) * 1991-06-21 1991-08-07 Gore W L & Ass Uk Improvements in security enclosures
US5109779A (en) * 1991-09-12 1992-05-05 Jules Maroist Fire insulated partition
US6215397B1 (en) * 1996-08-13 2001-04-10 Lindskog Innovation Ab Electrical manually portable security case for the storage of theft attractive articles with an electrical mat having at least one elongated electrically conductive wire in a substantially continuous mesh, loop or eye structure
JPH09310557A (ja) * 1996-05-24 1997-12-02 Nisshin Ind:Kk 盗難防止金庫
SE517895C2 (sv) * 1998-05-22 2002-07-30 Sqs Ab Förfarande och anordning vid märkning av föremål
US6883441B2 (en) * 2003-09-10 2005-04-26 Charles R. Barr Incinerator room for quick destruction of sensitive documents

Also Published As

Publication number Publication date
DE60309442D1 (de) 2006-12-14
DK1481145T3 (da) 2007-03-12
MXPA04007644A (es) 2005-06-08
AU2003206321A1 (en) 2003-09-09
KR20040093697A (ko) 2004-11-08
SE524753C2 (sv) 2004-09-28
EP1481145A1 (en) 2004-12-01
US7628112B2 (en) 2009-12-08
KR101059684B1 (ko) 2011-08-25
RU2338860C2 (ru) 2008-11-20
BR0307307A (pt) 2005-01-04
SE0200344D0 (sv) 2002-02-06
CN1628205B (zh) 2010-05-26
JP4523283B2 (ja) 2010-08-11
DE60309442T2 (de) 2007-09-20
ATE344371T1 (de) 2006-11-15
SE0200344L (sv) 2003-08-07
JP2005517847A (ja) 2005-06-16
EP1481145B1 (en) 2006-11-02
RU2004124825A (ru) 2005-06-10
CN1628205A (zh) 2005-06-15
US20050139132A1 (en) 2005-06-30
AU2003206321B2 (en) 2008-05-29
PL372361A1 (pl) 2005-07-25
WO2003071074A1 (en) 2003-08-28
ES2276041T3 (es) 2007-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8464648B2 (en) Installation kit for equipping a case as a multifunctional, portable security system and case equipped with such an installation kit
US6400268B1 (en) Electrical manually portable security case for the storage of theft attractive articles with an electrical mat having at least one elongated electrically conductive wire in a substantially continuous mesh, loop or eye structure
EP0725881B1 (en) Laminate and use of the same
PL206756B1 (pl) Sposób i zespół do zabezpieczania przed rozerwaniem zewnętrznej obudowy / płaszcza pojemnika i/lub komory, zwłaszcza komory bezpieczeństwa lub pojemnika zabezpieczającego do przedmiotów wartościowych
RU2230168C2 (ru) Сейф для ценных документов
PL203079B1 (pl) Element arkuszowy i zastosowanie elementu arkuszowego
WO1990006414A1 (en) Security box for installation in a safe
AU2001282758A1 (en) A sheet element and its use
JPS63117707A (ja) ポケット型保管ボックス
GB2372799A (en) Security system including a smoke composition
EP4006853B1 (en) Banknote drawer for banknotes or values for atm or bancomat
US20230386312A1 (en) Security bag
CN2611998Y (zh) 一种即时触发的防御装置
CA2135162C (en) Electrical manually portable security case for the storage of theft attractive articles with an electrical mat
SE501674C2 (sv) Skivelement och användning av dylik

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification