PL206557B1 - Wyrób chłonny - Google Patents

Wyrób chłonny

Info

Publication number
PL206557B1
PL206557B1 PL371552A PL37155203A PL206557B1 PL 206557 B1 PL206557 B1 PL 206557B1 PL 371552 A PL371552 A PL 371552A PL 37155203 A PL37155203 A PL 37155203A PL 206557 B1 PL206557 B1 PL 206557B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
edge
elastic
section
flexible
side flaps
Prior art date
Application number
PL371552A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371552A1 (pl
Inventor
Mikael Johansson
Original Assignee
Sca Hygiene Prod Ab
Sca Hygiene Products Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sca Hygiene Prod Ab, Sca Hygiene Products Ab filed Critical Sca Hygiene Prod Ab
Publication of PL371552A1 publication Critical patent/PL371552A1/pl
Publication of PL206557B1 publication Critical patent/PL206557B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/45Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the shape
    • A61F13/49Absorbent articles specially adapted to be worn around the waist, e.g. diapers
    • A61F13/49007Form-fitting, self-adjusting disposable diapers
    • A61F13/49009Form-fitting, self-adjusting disposable diapers with elastic means
    • A61F13/49014Form-fitting, self-adjusting disposable diapers with elastic means the elastic means is located at the side panels

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 206557 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 371552 (51) Int.Cl.
(22) Data zgłoszenia: 01.04.2003 A61F 13/15 (2006.01) (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:
01.04.2003, PCT/EP03/003381 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
09.10.2003, WO03/082165 (54)
Wyrób chłonny
(30) Pierwszeństwo: 02.04.2002, EP, 02007498.5 (73) Uprawniony z patentu: SCA HYGIENE PRODUCTS AB, Goteborg, SE
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 27.06.2005 BUP 13/05 (72) Twórca(y) wynalazku: MIKAEL JOHANSSON, Varberg, SE
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.08.2010 WUP 08/10 (74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Anna Hołyst
PL 206 557 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wyrób chłonny. Wynalazek dotyczy wyrobu chłonnego do wchłaniania wydzielin ustrojowych, takiego jak pielucha, z klapkami bocznymi na jednym jego końcu, umożliwiającymi rozłączalne zamykanie wspomnianego wyrobu wokół talii użytkownika. W szczególności, wynalazek dotyczy wyrobów chłonnych z elastycznymi klapkami bocznymi oraz wyrobów chłonnych typu jednorazowego użytku, tj. takiego typu, który ma być wyrzucany po zabrudzeniu.
Wynalazek może jednakże również być stosowany z innymi wyrobami chłonnymi, takimi jak majtki edukacyjne, w których znajdują się boki, które można otwierać, a następnie ponownie zamykać, lub z wyrobami zawierającymi, na przykład, elementy chłonne wielokrotnego użytku.
Wyroby chłonne jednorazowego użytku z elastycznymi klapkami bocznymi są dobrze znane. Jednym z przykładów takiego wyrobu chłonnego o cechach wymienionych w przedznamiennej części zastrzeżenia 1 jest pielucha ujawniona w dokumencie WO-A-99/60967. W dokumencie tym ujawniono elastycznie wydłużalny obszar taliowy zawierający ciągły pasek. Dodatkowo ujawniono, odrębne od elementu elastycznego w sekcji taliowej, klapki boczne, które mogą być elastyczne. Elastyczność tę zapewniono za pomocą struktury warstwowej składającej się z kolejnego elementu elastycznego, korzystnie wlaminowanego pomiędzy warstwy korpusu wyrobu chłonnego. W opisanym wyrobie, element elastyczny w taliowej części rozciąga się również w sposób nieprzerwany ku górnej części klapek bocznych.
Kiedy klapkom bocznym nadaje się elastyczność w WO-A-99/60967, materiał elastyczny rozciąga się na całym obszarze klapek bocznych od jego dolnej krawędzi w górę, chociaż jest trzymany oddzielnie od materiału elastycznego znajdującego się w obszarze taliowym.
Pomimo, że wyrób znany z opisu WO-A-99/60997 ma tę zaletę, że zapewnia uelastycznione klapki boczne, taka konstrukcja jest droga ze względu na ilość użytego materiału elastycznego, ponieważ materiał elastyczny jest znacznie droższy od materiału innych warstw (np. materiału włókninowego lub innych materiałów polimerowych) używanych w nieuelastycznionych klapkach bocznych i innych nieelastycznych częściach wyrobów chłonnych. Ponadto struktura klapek bocznych jest złożona, kiedy trzeba klapki boczne uformować jako elastyczne, ponieważ stosuje się zarówno elastyczne elementy taliowe, jak i oddzielne klapki boczne.
Ponadto elastyczne klapki boczne mają jeszcze jedną wadę, polegającą na tym, że część wyrobu chłonnego, która znajduje się poprzecznie w linii z podłużną rozciągłością elastycznych klapek bocznych, ma skłonność do zbijania się w kłębek w wyniku elastycznych sił pochodzących od elastycznych klapek bocznych. To zbijanie się w kłębek powoduje słabsze pokrycie użytkownika z tyłu (tj. wyrób chłonny jest gorzej dopasowany/przystosowany do tyłu użytkownika) w porównaniu z sytuacją używania nieelastycznych klapek bocznych.
Ponieważ koszty materiału są głównym czynnikiem zainteresowania w wyrobach chłonnych, celem wynalazku jest zapewnienie wyrobu chłonnego z uelastycznionymi klapkami bocznymi, dzięki któremu uzyskuje się prostą strukturę i minimalizuje się koszty materiałowe bez niekorzystnego wpływu na funkcjonalność wyrobu pod względem wygody i przecieków, itp.
Dodatkowym celem wynalazku jest zapewnienie struktury uelastycznionych klapek bocznych, która poprawia dopasowanie pieluchy do pleców użytkownika.
Wyrób chłonny do wchłaniania wydzielin ustrojowych, zawierający oś podłużną i rozciągającą się zasadniczo prostopadle do niej oś poprzeczną, i zawierający ponadto pierwszą część końcową, w którym pierwsza część końcowa zawiera dwie klapki boczne, z których każ da rozciąga się poprzecznie na zewnątrz względem osi podłużnej z każdej strony sekcji taliowej, gdzie każda z klapek bocznych ma krawędź górną i krawędź dolną, które to krawędzie górne i dolne są oddzielone, i w którym każda z klapek bocznych zawiera ponadto sekcję elastyczną odrębną od dowolnego elementu elastycznego w sekcji taliowej, w którym co najmniej na części poprzecznej rozciągłości klapki bocznej, sekcja elastyczna rozciąga się w kierunku podłużnym tylko na części odległości pomiędzy krawędzią górną a krawędzią dolną, oraz pomiędzy dolną granicą sekcji elastycznej a dolną krawędzią rozciąga się nieelastyczna sekcja, według wynalazku charakteryzuje się tym, że klapka boczna jest elementem oddzielnym trwale przymocowanym do korpusu wyrobu chłonnego, który to korpus jest utworzony przez przepuszczalną dla cieczy warstwę wierzchnią i nieprzepuszczalną dla cieczy warstwę spodnią oraz dowolne dalsze arkusze pomiędzy nimi, razem z elementem chłonnym umieszczonym przekładkowo pomiędzy warstwą wierzchnią i warstwą spodnią, przy czym klapka boczna zawiera krawędź wewnętrzną i krawędź zewnętrzną, gdzie krawędź wewnętrzna jest dłuższa niż krawędź
PL 206 557 B1 zewnętrzna, zaś sekcja nieelastyczna rozciąga się, podłużnie, od dolnej krawędzi w górę do poziomu znajdującego się w linii z dolnym punktem końcowym krawędzi zewnętrznej, i dolna krawędź klapki bocznej ma co najmniej jedną zakrzywioną część rozciągającą się pomiędzy wewnętrzną krawędzią i zewnętrzną krawędzią, a każda z sekcji elastycznych zawiera elastyczny laminat zawierający elastyczny materiał umieszczony w sąsiedztwie i trwale przymocowany do dwóch warstw z nieelastycznego materiału włóknistego, przy czym te dwie warstwy z nieelastycznego materiału włóknistego rozciągają się na całym obszarze klapki bocznej, podczas gdy materiał elastyczny rozciąga się tylko w obszarze, który ma utworzyć sekcję elastyczną. Korzystnie sekcja elastyczna rozciąga się, podłuż nie, zasadniczo na całej odległości pomiędzy górną krawędzią klapki bocznej, a dolnym punktem końcowym krawędzi zewnętrznej.
Korzystnie część zakrzywiona rozciąga się na części drogi pomiędzy krawędzią wewnętrzną a dolnym punktem końcowym krawędzi zewnętrznej.
Korzystnie każda z klapek bocznych jest trwale przymocowana na części podłużnej krawędzi bocznej warstwy wierzchniej i/lub warstwy spodniej.
Korzystnie krawędź górna jest zasadniczo umieszczona w linii z krawędzią górną warstwy wierzchniej i/lub warstwy spodniej.
Korzystnie elastyczny laminat zawierający warstwę materiału elastycznego jest trwale przymocowany w stanie co najmniej poprzecznie wydłużonym pomiędzy dwiema warstwami z nieelastycznego materiału włóknistego.
Korzystnie co najmniej jeden element elastyczny, tworzący część uelastycznionej części nożnej na jednym odpowiednim boku wyrobu chłonnego, wchodzi w sekcję nieelastyczną klapki bocznej na wspomnianym odpowiednim boku.
Korzystnie sekcja elastyczna jest zasadniczo prostokątna, oraz sekcja elastyczna zawiera górną granicę, która to górna granica jest umieszczona w linii z górną krawędzią klapki bocznej.
Według wynalazku, wyrób chłonny jest określony względem osi podłużnej i osi poprzecznej. W związku z tym oś podłużna jest tą osią, która rozciąga się pomiędzy przeciwległymi częściami końcowymi, pierwszą i drugą, które są połączone częścią środkową albo krokową. Zatem w większości przypadków punkty środkowe części pierwszej, drugiej i krokowej są ogólnie ustawione w linii z osią podłużną, chyba, że wybrano wyroby skonstruowane nierównomiernie. Oś poprzeczna jest tą osią, która wyznacza kierunek boczny lub poprzeczny, a zatem jest ogólnie prostopadła do, i zazwyczaj zasadniczo prostopadła do osi podłużnej.
Podczas gdy wynalazek jest określony w odniesieniu do pierwszej części końcowej, ale rozumie się samo przez się, że pierwszą część końcową można wybrać tak, żeby leżała na każdym końcu wyrobu.
Pierwsza część końcowa, która może być częścią tylną przeznaczoną do noszenia w trakcie używania z tyłu użytkownika, zawiera dwie klapki boczne z każdej strony sekcji taliowej. Sama sekcja taliowa może być zaopatrzona w elastyczne elementy taliowe dla zapewnienia dodatkowej wygody, przy czym dowolne elementy elastyczne znajdujące się w sekcji taliowej powinny zapewniać sekcji taliowej możliwość elastycznego wydłużania się do 50%, a korzystnie do około 100%. Jednakże wynalazek dotyczy głównie sekcji elastycznej klapek bocznych, która leży na zewnątrz dowolnego elementu elastycznego znajdującego się w obszarze taliowym. Jednakże w klapkach bocznych elastyczność powinna być większa niż w sekcji taliowej leżącej pomiędzy klapkami bocznymi. Zatem klapki boczne powinny być elastycznie wydłużalne o więcej niż 100%, a korzystnie o więcej niż 150%, bardziej korzystnie o więcej niż 250%, a jeszcze bardziej korzystnie o więcej niż 300%.
Elastyczną sekcję uważa się za elastyczną zgodnie z wynalazkiem jeżeli może być elastycznie wydłużona o więcej niż 50% bez zasadniczego trwałego odkształcenia, przy czym pod pojęciem zasadniczego trwałego odkształcenia rozumie się odkształcenie rzędu większego niż około 10 do 30% długości początkowej podczas pierwszego rozciągania.
W wynalazku, jako sekcję elastyczną klapki bocznej należy rozumieć tę część klapki bocznej, odrębną od dowolnego elementu elastycznego w sekcji taliowej, która jest zaopatrzona w materiał elastyczny umożliwiający elastyczne rozciąganie tej sekcji, co najmniej w kierunku poprzecznym. Zatem, za dolną granicę sekcji elastycznej należy rozumieć dolną krawędź, gdzie materiał elastyczny (np. kauczukowy arkusz lub elastyczny materiał foliowy lub podobny) znajduje się w klapce bocznej.
Sekcje nieelastyczne mogą zawierać, na przykład, ciągły lub nieciągły arkusz, wstęgę, warstwę lub materiał. Sekcja nieelastyczna może być elastycznie rozciągana tylko o małą wielkość, zazwyczaj rzędu 1 do 15%, ale na ogół o mniej niż 10%.
PL 206 557 B1
Klapki boczne według wynalazku są używane do mocowania pierwszej części końcowej wyrobu chłonnego do drugiej części końcowej w celu zapewnienia zamkniętego wyrobu chłonnego. W tym celu, klapki boczne są zaopatrzone w rozłączalne elementy mocujące, korzystnie postaci rozłączalnego łącznika mechanicznego typu haczykowo-pętelkowego (np. Velcro®). Rozłączalne łączniki mechaniczne, jakie można stosować w wyrobie chłonnym według wynalazku są takim typem łączników, które można mocować, rozłączać i ponownie mocować poprzez prosty i lekki nacisk, ale nie są łącznikami, w skł ad których wchodzą zatrzaski i guziki.
Klapki boczne są częściami oddzielnymi, które są trwale przymocowane, np. techniką zgrzewania lub klejenia, do korpusu wyrobu chłonnego, przy czym jako korpus należy rozumieć tę część wyrobu, która będzie zawierała element chłonny. Typowo, korpus będzie utworzony przez przepuszczalną dla cieczy warstwę wierzchnią i nieprzepuszczalną dla cieczy warstwę spodnią oraz dowolne dodatkowe arkusze pomiędzy nimi, razem z elementem chłonnym, umieszczonym przekładkowo pomiędzy warstwą wierzchnią a warstwą spodnią.
Ponadto, korzystnie, klapki boczne są używane do formowania skrajnie zewnętrznych części wyrobu, które mają pasować do części otworowych na nogi w wyrobie, które są utworzone, kiedy pierwsza i druga część końcowa są rozłączalnie zamocowane. Zatem, w celu zapewnienia ścisłego dopasowania do nóg, dolna krawędź klapek bocznych będzie, korzystnie, zakrzywiona, zaczynając zasadniczo od punktu, w którym klapki boczne przecinają podłużne krawędzie boczne korpusu i w górę do najniższego punktu na krawędzi zewnętrznej klapki bocznej.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wyrób chłonny według wynalazku, w stanie rozłożonym na płask, fig. 2 - przekrój płaszczyzną II-II na fig. 1, fig. 3 - narożnik wyrobu chłonnego z alternatywnym przykładem wykonania wynalazku, w widoku częściowym, a fig. 4 - przykładowy widok z góry ilustrujący sposób nanoszenia pary klapek bocznych na jednym boku wyrobu chłonnego.
Na fig. 1 wyrób chłonny 1 ma oś podłużną Y-Y i biegnącą w przybliżeniu prostopadle do niej oś poprzeczną X-X. W kierunku podłużnym, wyrób chłonny 1 jest podzielony na trzy części, pierwszą część końcową 2, część środkową lub krokową 3 oraz drugą część końcową 4. Pierwsza część końcowa 2 ma być, w pokazanym przykładzie wykonania, tylną częścią pieluchy, tj. tą częścią wyrobu chłonnego, która w trakcie używania ma znajdować się z tyłu użytkownika.
Zatem oś podłużna Y-Y przechodzi ogólnie przez punkty środkowe każdej z tych trzech części 2, 3, 4.
Wyrób chłonny pokazano w widoku z góry z nieprzepuszczalną dla cieczy warstwą spodnią 5 widoczną najwyżej. Przepuszczalna dla cieczy warstwa wierzchnia 6 jest umieszczona na przeciwległej stronie warstwy spodniej 5 i, korzystnie ma taki sam zasięg jak warstwa spodnia 5 oraz jest przymocowana do warstwy spodniej 5 na obwodzie wspomnianych warstw, np. techniką zgrzewania lub klejenia (nie pokazano). Pomiędzy warstwą spodnią 5 a warstwą wierzchnią 6 znajduje się element chłonny 7. Możliwe struktury i materiały warstwy wierzchniej 6, warstwy spodniej 5 i elementu chłonnego 7 można zmieniać w szerokich granicach i w dziedzinie tej znanych jest wiele możliwości. W opisie tym nie podano ich dalszego opisu, ponieważ odpowiednie struktury i materiały są oczywiste dla specjalisty z tej dziedziny.
W pierwszej części końcowej 2 i drugiej części końcowej 4, korzystnie, znajdują się, odpowiednio, pierwsza uelastyczniona sekcja taliowa 8 i druga uelastyczniona sekcja taliowa 9. Korzystnie, elastyczny element taliowy, tam gdzie jest obecny, umożliwia rozciągnięcie do 50% dla umożliwienia ruchów użytkownikowi, na przykład kiedy stoi lub siedzi, co należy wziąć pod uwagę, z równoczesnym zapewnieniem wygodnej i dobrze dopasowanej części taliowej. Elastyczny element taliowy, kiedy znajduje się w wyrobie, korzystnie, jest usytuowany na zewnątrz podłużnych granic elementu chłonnego 7 tak, że minimalizuje się każde zbijanie elementu chłonnego w kłębek przez siły elastyczne w elastycznym elemencie taliowym.
Na każdym boku pierwszej sekcji taliowej 8 są umieszczone pierwsza klapka boczna 10 i druga klapka boczna 11. Klapki boczne 10, 11 są, korzystnie, zasadniczo identyczne. Najbardziej zalecany jest pokazany układ, w którym pierwsza i druga klapka boczna 10, 11 są identycznymi obrazami zwierciadlanymi względem siebie.
Każda klapka boczna 10, 11 ma krawędź górną 12, 13 umieszczone w pokazanym przykładzie wykonania zasadniczo w jednej linii z górną krawędzią elementu korpusu (tj. w tym przypadku górną krawędzią 14 połączonej warstwy wierzchniej 5 i warstwy spodniej 6). Dolna krawędź 15, 16 każdej klapki ma część zakrzywioną rozciągającą się od najniższego punktu 17, 18 krawędzi zewnętrznej 19, 20.
PL 206 557 B1
Część zakrzywiona przecina korpus wzdłuż podłużnych krawędzi bocznych 21, 22 i ma małą część 25, 26 rozciągającą się poprzecznie do góry ku krawędzi wewnętrznej 23, 24.
Podłużne krawędzie boczne 21, 22 biegną podłużnie od górnej krawędzi 14 wyrobu i łączą się ze skrzydełkami lub klapkami bocznymi w drugiej części końcowej 4. Elastyczne elementy 27, 28 na nogi są umieszczone w pobliżu podłużnych krawędzi bocznych 21,22 wyrobu i służą do uelastyczniania części nożnych, zwłaszcza w obszarze krokowym, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia przecieków. Dodatkowo, korzystnie, elastyczne elementy na nogi wchodzą w dolną nieelastyczną część 29, 30 klapek bocznych 10, 11.
Dolne nieelastyczne części 29, 30, odpowiednio, rozciągają się na całej drodze od krawędzi wewnętrznej 23, 24 do krawędzi zewnętrznej 19, 20 pomiędzy dolną krawędzią klapki utworzoną przez części, odpowiednio 15, 25 i 16, 26 ku dolnej granicy 31,32 sekcji elastycznych 33, 34.
Sekcje elastyczne 33, 34 klapek bocznych 10, 11 rozciągają się, w tym przykładzie wykonania, od górnej krawędzi klapek 10, 11 na całej drodze pomiędzy krawędzią wewnętrzną 23, 24 a krawędzią zewnętrzną 19, 20 w dół do dolnej granicy 31, 32, która znajduje się w linii z dolnym końcem zewnętrznej krawędzi 17, 18 klapek bocznych. Zatem sekcje elastyczne w tym przykładzie wykonania są zasadniczo prostokątne.
Jak można zauważyć, każda z sekcji elastycznych 33, 34 rozciąga się, w kierunku podłużnym, tylko na pewnej części odległości pomiędzy górnymi krawędziami 12, 13 a dolnymi krawędziami 15, 25, 16, 26 klapek bocznych. Rozciągłość sekcji elastycznych tylko na części odległości jest utrzymywana na prawie całej rozciągłości poprzecznej (rozciągłość poprzeczna jest odległością poprzeczną pomiędzy krawędziami wewnętrznymi 23, 24 a krawędziami zewnętrznymi 19, 20) klapki bocznej. Jednakże sekcja elastyczna 33, 34 może w pewnych wypadkach być wykonana tak, że pokrywa się z dolną krawędzią 15, 16 w miejscu dolnych zewnętrznych punktów końcowych 17, 18 na klapkach. W tym przypadku tylko w tym miejscu mogłaby ona następnie rozciągnąć się na całej odległości pomiędzy górną i dolną krawędzią. Zatem, ogólnie, można stwierdzić, że co najmniej na części poprzecznej rozciągłości klapki bocznej (korzystnie na większości poprzecznej rozciągłości, a bardziej korzystnie na całej rozciągłości klapki) sekcja elastyczna 33, 34 będzie rozciągała się (w kierunku podłużnym) tylko na części odległości pomiędzy wspomnianą krawędzią górną a wspomnianą krawędzią dolną.
Każda z sekcji elastycznych 33, 34 zawiera materiał elastyczny 35, taki jak elastyczna warstwa (patrz fig. 2). Ze względu na wygodę i używanie, materiał elastyczny 35 znajduje się w sąsiedztwie i jest trwale przymocowany do co najmniej jednej warstwy (np. warstwy 36), albo bardziej korzystnie pomiędzy dwiema warstwami 36, 37 z materiału nieelastycznego.
Trwałe mocowanie materiału elastycznego 35 do warstw (y) można wykonać, na przykład, za pomocą kleju i/lub zgrzewania.
Zalecany materiał na warstwy 36 i/lub 37 jest nieelastycznym materiałem włóknistym, korzystnie materiałem włókninowym wykonanym z dowolnych ciągłych włókien (spunbonded) albo gręplowanych włókien staplowych (termospajanych, spajanych pneumatycznie i przelotowo lub plątanych hydrodynamicznie). Można również stosować krótkie włókna meltblown. Ponadto można również używać włókniny wykonane poprzez połączenie tych technologii. Na przykład, można używać materiał włókninowy typu S-M-S (materiał spunbond-meltblown-spunbond).
Dla zapewnienia uelastycznienia klapki za pomocą materiału elastycznego, można, na przykład, najpierw rozciągnąć materiał elastyczny 35 do jego wymaganej rozciągłości poprzecznej w trakcie używania (np. 200%), a następnie przymocować w jego stanie rozciągniętym do jednej lub więcej warstw materiału nieelastycznego, takich jak warstwy 36, 37. Zatem każda z warstw nieelastycznych 36, 37 może rozciągać się na całym obszarze klapki bocznej 10, 11, podczas gdy materiał elastyczny 35 rozciąga się tylko w obszarze, który ma tworzyć sekcję elastyczną 33, 34. Ponieważ w znaczących obszarach klapek bocznych nie ma obecnie materiału elastycznego, który jest drogi, można uzyskać duże oszczędności kosztów.
Ponieważ jednak nieelastyczny materiał włókninowy może wydłużyć się pod działaniem siły rozciągającej (nawet pomimo tego, że elastyczny powrót jest bardzo słaby), materiał elastyczny nie musi być przymocowany przy jego maksymalnym wydłużeniu w celu uzyskania wystarczających właściwości elastycznych w klapce bocznej. Pewne nieelastyczne materiały włókninowe mogą, na przykład, mieć bardzo wysoki wskaźnik rozciągliwości w kierunku poprzecznym, tak, że w przypadku używania tych silnie rozciągliwych, ale nieelastycznych materiałów włókninowych, na warstwę 36 i/lub
PL 206 557 B1 warstwę 37, materiał elastyczny może nawet być przymocowany przy zerowym rozciągnięciu do materiału nieelastycznego.
W dziedzinie tej znane są również inne sposoby używania materiału elastycznego do uelastyczniania klapek bocznych, takie jak używanie materiału elastycznego zdolnego do uaktywnienia, który jest nieelastyczny do chwili ogrzania. Po ogrzaniu, materiał ten staje się elastyczny. Takie materiały są znane w technice, a zatem nie opisywano ich tutaj dalej. Takie materiały mogą również być stosowane w tym wynalazku.
Jak można się zorientować z powyższego opisu, dolne krawędzie 15, 16, które tworzą co najmniej część otworów na nogi, będą zatem nieelastyczne, ale będą nadal zmarszczone kiedy strefy elastyczne 33, 34 są w stanie swobodnym. Jednakże stwierdzono, że użycie elementu elastycznego w tym obszarze nie jest ogólnie wymagane w celu uzyskania wygody i dopasowania, oraz że ogólne wydłużenie klapek bocznych 10, 11 w celu zamknięcia obszaru taliowego wyrobu jest w zasadzie wystarczające do realizacji tego celu. Jednakże w obszarze w pobliżu miejsca, gdzie dolne krawędzie 15, 16 klapek bocznych 10, 11 przecinają podłużne krawędzie 21, 22, elastyczne elementy nożne 27, 28 mogą być przedłużone tak, że wchodzą w klapki boczne i trwale przymocowane do nieelastycznych sekcji 29, 30 klapek bocznych 10, 11. Pomimo, że część materiału elastycznego znajdzie się wówczas w sekcjach nieelastycznych klapek bocznych, to jednakże elastyczne elementy nożne są na ogół nitkami z wytłoczonego kauczuku (np. typu znanego jako Fullflex®), albo elastyczną folią, która ma szerokość jakieś 2 do 6 mm, co jest znacznie tańsze w porównaniu z wytwarzaniem całych klapek bocznych jako elastycznych, jak w rozwiązaniach znanych dotychczas.
Elastyczne elementy 27, 28 na nogi, kiedy są obecne, mogą wchodzić na kilka cm, np. pomiędzy jednym a ośmioma centymetrami, w klapki boczne. Korzystnie, te elastyczne elementy 27, 28 na nogi, powinny biec wzdłuż krzywizny dolnych krawędzi 15, 25, 16, 26 na co najmniej części swojej długości i co najmniej na części zakrzywionej części.
Korzystnie, krawędzie wewnętrzne 23, 24 klapek bocznych 10, 11 leżą poprzecznie do wewnątrz w stosunku do krawędzi podłużnych 21, 22 dla zapewnienia zakładki, na ogół o wielkość pomiędzy 0,5 a 0,6 cm. Długość krawędzi wewnętrznych 23, 24 w kierunku podłużnym może wynosić, na przykład, pomiędzy 4 cm a 25 cm. Zakładka jest stosowana do uzyskania obszaru połączenia korpusu (tj. w tym przypadku połączonej warstwy wierzchniej 6 i warstwy spodniej 5) z klapkami bocznymi 10, 11. W pokazanym przykładzie wykonania, każda z klapek bocznych 10, 11 jest przymocowana do zwróconej na zewnątrz strony warstwy spodniej 5. Jednakże jest oczywiste, że klapki boczne 10, 11 mogą być umieszczone tak, że są przymocowane do warstwy wierzchniej 6, albo do obu: warstwy wierzchniej 6 i warstwy spodniej 5. Klapki boczne 10, 11 mogą być połączone, na przykład w taki sposób, że każda klapka boczna 10, 11 jest trzymana pomiędzy warstwą wierzchnią 6 a warstwą spodnią 5, albo tak, że warstwa wierzchnia 6 i warstwa spodnia 5 są umieszczone przekładkowo pomiędzy wewnętrznymi częściami krawędziowymi (tj. częściami zachodzącymi na siebie) oddzielnych warstw materiału (np. warstw 36, 37), tworzących klapki boczne, i trwale przymocowane do tych wewnętrznych części krawędziowych. Podobnie, możliwe są przykłady wykonania, w których tylko jedna z warstw klapek bocznych 10, 11 jest trwale przymocowana pomiędzy warstwą wierzchnią 6 a warstwą spodnią 5, podczas gdy druga warstwa klapki bocznej 10, 11 może być przymocowana do zwróconej na zewnątrz powierzchni warstwy wierzchniej 6 lub warstwy spodniej 5.
Na zewnętrznej części krawędziowej klapek bocznych 10, 11 znajduje się pierwsza część 40, 41 rozłączalnych elementów mocujących, zwłaszcza mechanicznych rozłączalnych elementów mocujących (np. języczek z haczykami lub pętelkami). Element ten znajduje się na dolnej (wewnętrznej) stronie klapki bocznej 10, 11 w rzucie pokazanym na fig. 1. W drugiej części końcowej 4 wyrobu chłonnego 1 znajdują się dwie części 42, 43 (np. z materiału pętelkowego, materiału włókninowego lub materiału haczykowego) które współdziałają z odpowiednim jednym ze wspomnianych elementów mocujących 40, 41. Takie rozłączalne mocowania są powszechnie znane specjalistom z tej dziedziny, a zatem nie umieszczono tutaj żadnego ich dalszego szczegółowego opisu.
Te dwie części 42, 43 mogą być jednak zastąpione pojedynczą częścią mocującą rozciągającą się na centralnej części drugiej części końcowej 4.
Na fig. 2 pokazano klapkę boczną 10 w przekroju, gdzie widać strukturę laminatu. Materiał centralny lub warstwa centralna, jest materiałem elastycznym 35 mającym górną krawędź lub granicę 38. W pokazanym przykładzie wykonania, odległość podłużna „a” (patrz fig. 1) jest równa podłużnej długości materiału elastycznego, która jest stała w całej klapce bocznej według tego przykładu wykonania, a zatem odpowiada zasadniczo długości krawędzi zewnętrznej 19, 20. Odległość „a” będzie na
PL 206 557 B1 ogół wynosiła od 4 cm do 12 cm. Materiał elastyczny 35 jest umieszczony przekładkowo pomiędzy warstwami 36, 37 z materiału nieelastycznego, takiego jak materiał włókninowy, i przymocowany do nich. Korzystnie, warstwa(y) z materiału nieelastycznego rozciąga(ją) się na całym polu powierzchni klapek bocznych 10, 11.
Materiałowe warstwy 36, 37 są pokazane jako pojedyncze, ale należy rozumieć, że każda z tych warstw może zawierać więcej niż jedną warstwę lub arkusz (tak jak w wypadku wspomnianych powyżej materiałów S-M-S). Różne warstwy mogą być trzymane razem za pomocą dowolnych odpowiednich środków, takich jak zgrzewanie, zwłaszcza zgrzewanie ultradźwiękowe, albo klejenie, albo sposobami mechanicznymi, takimi jak igłowanie, lub innymi sposobami.
Górna granica 38 materiału elastycznego 35 leży na zasadniczo tym samym poziomie co górna krawędź 12, 13 klapki bocznej i ma z nią jednakową rozciągłość. W ten sposób cały obszar od krawędzi górnej 12, 13 do dolnych punktów końcowych 17, 18 krawędzi zewnętrznych jest sekcją elastyczną i może być elastycznie wydłużany.
Na fig. 3 ujawniono kolejny przykład wykonania, w którym zaznaczono materiał elastyczny 335. Zatem materiał elastyczny 335 jest używany do uelastycznienia klapki bocznej na obszarze 333. Ten obszar 333 rozciąga się od miejsca znajdującego się poprzecznie na zewnątrz w stosunku do krawędzi wewnętrznej 323, jak również korzystnie poprzecznie na zewnątrz w stosunku do podłużnej krawędzi bocznej 321. W ten sposób jeszcze bardziej optymalizuje się użycie materiału elastycznego, ponieważ obszar połączenia klapki bocznej 310 z korpusem (tj. obszar zakładkowy pomiędzy krawędzią 323 a krawędzią 321) nie wymaga uelastycznienia. W tym przykładzie wykonania, elastyczna sekcja 333 nie dochodzi do górnej krawędzi 312, ale jej górna granica 338 znajduje się poniżej niej (np. 0,3 cm do 1 cm poniżej krawędzi 312). Jednakże klapka boczna 310 nadal pozostaje elastyczna na większości swojej górnej powierzchni pomiędzy krawędzią zewnętrzną 319 a podłużną krawędzią boczną 321. Odległość pomiędzy górną granicą 338 a górną krawędzią 312 nie powinna jednak być za duża, ponieważ w przeciwnym wypadku w krawędzi górnej 312 może wystąpić zjawisko zwijania, z towarzyszącym mu brakiem wygody.
Pomiędzy krawędzią zewnętrzną 344 sekcji elastycznej 333 a krawędzią zewnętrzną 319 klapki bocznej może również być pozostawiony mały obszar graniczny. Ten obszar graniczny może wynosić, na przykład, od 0,3 cm do 3 cm. Użycie obszaru granicznego oznacza, że zewnętrzna część krawędziowa klapki bocznej nie jest elastycznie rozciągliwa. Jednakże, ponieważ (jak wyjaśniono w powiązaniu z fig. 1), w miejscu tym są przymocowane rozłączalne elementy mocujące (np. elementy 40), elastyczność w tym miejscu nie jest wymagana. Zatem można zaoszczędzić kolejną ilość materiału elastycznego.
Na fig. 4 pokazano widok z góry etapu produkcji wyrobów chłonnych według obecnego wynalazku. Wstęgę materiału, na przykład warstwy spodniej 505, doprowadza się w kierunku strzałki B. Część pokazanej wstęgi obrazuje wyroby chłonne wykonywane w produkcji wzdłużnej w układzie tył do tyłu i przód do przodu. Zatem linia 553 obrazuje zamierzoną linię cięcia wyznaczającą położenie dwóch drugich części końcowych 504, 504a z każdej strony zamierzonej linii cięcia 503. Podobnie, dwie pierwsze części końcowe 502, 502a są przedstawione z każdej strony zamierzonej linii cięcia 554.
Maszyna (niepokazana) nakłada pojedynczy kawałek materiału zawierającego dwie połączone klapki boczne 510, 510a i zawierający pojedynczy kawałek rozciągniętego materiału elastycznego, tutaj oznaczonego 535, 535a. Pojedynczy kawałek materiału jest układany zasadniczo symetrycznie względem zamierzonej linii cięcia 554, z każdej strony której to linii cięcia 554 powstaną dwie pierwsze części końcowe 502, 502a.
W pokazanym przykładzie wykonania, pojedynczy kawałek materiału jest nakładany tylko na jedną krawędź boczną 521, ale rozumie się samo przez się, że podobny kawałek materiału musi być nałożony na przeciwległej stronie, w tym samym miejscu, zasadniczo symetrycznie wokół zamierzonej linii cięcia 554 tak, żeby powstały klapki boczne na przeciwległej krawędzi bocznej 552. Może to odbyć się później, wcześniej lub równocześnie z nakładaniem pojedynczego kawałka materiału (zawierającego 510, 510a) na krawędź 521.
W następnym stanowisku (niepokazanym) wstęga jest kolejno cięta na liniach 554, a następnie 553, tak, żeby w wyniku powstały pojedyncze wyroby. Opisany przykład wykonania jest zalecanym przykładem wykonania sposobu realizacji wynalazku, skutkującym oszczędnością czasu ze względu na konieczność zastosowania tylko pojedynczych kawałków materiału, z których są wytwarzane dwie klapki boczne. W rezultacie otrzymuje się również wyrób, w którym krawędzie końcowe (porównaj
PL 206 557 B1 z krawędzią końcową 14 na fig. 1) są dokładnie zestrojone z górnymi krawędziami (porównaj z krawędziami 12, 13 na fig. 1) klapek bocznych, a zatem zapewnia się estetyczny i atrakcyjny wyrób bez konieczności obcinania nadmiarów. Jednakże rozumie się samo przez się, że każda z klapek bocznych 510, 510a mogłaby być wstępnie formowana jako oddzielne elementy oraz nakładana i mocowana oddzielnie do warstwy spodniej i/lub warstwy wierzchniej takich wyrobów.
Kolejne przykłady wykonania będą łatwo zrozumiałe przez specjalistów z tej dziedziny po przeczytaniu powyższego opisu, przy czym takie przykłady mają być objęte zakresem niniejszego wynalazku, określonym załączonymi zastrzeżeniami.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyrób chłonny (1 do wchłaniania wydzielin ustrojowych, zawierający oś podłużną (Y-Y) i rozciągającą się zasadniczo prostopadle do niej oś poprzeczną (X-X), i zawierający ponadto pierwszą część końcową (2), w którym pierwsza część końcowa (2) zawiera dwie klapki boczne (10, 11), z których każda rozciąga się poprzecznie na zewnątrz względem osi podłużnej (Y-Y) z każdej strony sekcji taliowej (8), gdzie każda z klapek bocznych (10, 11) ma krawędź górną (12, 13) i krawędź dolną (15, 25, 16, 26), które to krawędzie górne i dolne są oddzielone, i w którym każda z klapek bocznych (10, 11) zawiera ponadto sekcję elastyczną (33, 34) odrębną od dowolnego elementu elastycznego w sekcji taliowej (8), w którym co najmniej na części poprzecznej rozciągłości klapki bocznej (10,11), sekcja elastyczna (33, 34) rozciąga się w kierunku podłużnym (Y-Y) tylko na części odległości pomiędzy krawędzią górną (12, 13) a krawędzią dolną (15, 25, 16, 26), oraz pomiędzy dolną granicą (31,32) sekcji elastycznej (33, 34) a dolną krawędzią (15, 25, 16, 26) rozciąga się nieelastyczna sekcja (29, 30), znamienny tym, że klapka boczna (10, 11) jest elementem oddzielnym trwale przymocowanym do korpusu wyrobu chłonnego (1), który to korpus jest utworzony przez przepuszczalną dla cieczy warstwę wierzchnią (6) i nieprzepuszczalną dla cieczy warstwę spodnią (5) oraz dowolne dalsze arkusze pomiędzy nimi, razem z elementem chłonnym (7) umieszczonym przekładkowo pomiędzy warstwą wierzchnią (6) i warstwą spodnią (5), przy czym klapka boczna (10, 11) zawiera krawędź wewnętrzną (23, 24) i krawędź zewnętrzną (19, 20), gdzie krawędź wewnętrzna (23, 24) jest dłuższa niż krawędź zewnętrzna (19, 20), zaś sekcja nieelastyczna (29, 30) rozciąga się, podłużnie, od dolnej krawędzi (15, 25, 16, 26) w górę do poziomu znajdującego się w linii z dolnym punktem końcowym (17, 18) krawędzi zewnętrznej (19, 20), i dolna krawędź (15, 25, 16, 26) klapki bocznej (10, 11) ma co najmniej jedną zakrzywioną część (15, 16) rozciągającą się pomiędzy wewnętrzną krawędzią (23, 24) i zewnętrzną krawędzią (19, 20), a każda z sekcji elastycznych (33, 34) zawiera elastyczny laminat zawierający elastyczny materiał (35) umieszczony w sąsiedztwie i trwale przymocowany do dwóch warstw (36, 37) z nieelastycznego materiału włóknistego, przy czym te dwie warstwy (36, 37) z nieelastycznego materiału włóknistego rozciągają się na całym obszarze klapki bocznej (10, 11), podczas gdy materiał elastyczny (35) rozciąga się tylko w obszarze, który ma utworzyć sekcję elastyczną (33, 34).
  2. 2. Wyrób według zastrz. 1, znamienny tym, że sekcja elastyczna (33, 34) rozciąga się, podłużnie, zasadniczo na całej odległości pomiędzy górną krawędzią (12, 13) klapki bocznej (10, 11), a dolnym punktem końcowym (17,18) krawędzi zewnętrznej (19, 20).
  3. 3. Wyrób według zastrz. 1, znamienny tym, że część zakrzywiona (15, 16) rozciąga się na części drogi pomiędzy krawędzią wewnętrzną (23, 24) a dolnym punktem końcowym (17, 18) krawędzi zewnętrznej (19, 20).
  4. 4. Wyrób według dowolnego z zastrz. poprzednich, znamienny tym, że każda z klapek bocznych (10, 11) jest trwale przymocowana na części podłużnej krawędzi bocznej (21, 22) warstwy wierzchniej (6) i/lub warstwy spodniej (5).
  5. 5. Wyrób według zastrz. 4, znamienny tym, że krawędź górna (12, 13) jest zasadniczo umieszczona w linii z krawędzią górną (14) warstwy wierzchniej (6) i/lub warstwy spodniej (5).
  6. 6. Wyrób według dowolnego z zastrz. poprzednich, znamienny tym, że elastyczny laminat zawierający warstwę (35) materiału elastycznego jest trwale przymocowany w stanie co najmniej poprzecznie wydłużonym pomiędzy dwiema warstwami (36, 37) z nieelastycznego materiału włóknistego.
  7. 7. Wyrób według dowolnego z zastrz. poprzednich, znamienny tym, że co najmniej jeden element elastyczny (27, 28), tworzący część uelastycznionej części nożnej na jednym odpowiednim boku
    PL 206 557 B1 wyrobu chłonnego, wchodzi w sekcję nieelastyczną (29, 30) klapki bocznej na wspomnianym odpowiednim boku.
  8. 8. Wyrób według dowolnego z zastrz. poprzednich, znamienny tym, że sekcja elastyczna (10, 11) jest zasadniczo prostokątna, oraz sekcja elastyczna (10, 11) zawiera górną granicę (38), która to górna granica (38) jest umieszczona w linii z górną krawędzią (39) klapki bocznej (10, 11).
PL371552A 2002-04-02 2003-04-01 Wyrób chłonny PL206557B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02007498A EP1350493B1 (en) 2002-04-02 2002-04-02 Absorbent product side flap arrangement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371552A1 PL371552A1 (pl) 2005-06-27
PL206557B1 true PL206557B1 (pl) 2010-08-31

Family

ID=27838054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371552A PL206557B1 (pl) 2002-04-02 2003-04-01 Wyrób chłonny

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1350493B1 (pl)
JP (1) JP4537072B2 (pl)
AT (1) ATE390109T1 (pl)
AU (1) AU2003221540A1 (pl)
DE (1) DE60225782T2 (pl)
PL (1) PL206557B1 (pl)
RU (1) RU2306122C2 (pl)
WO (1) WO2003082165A2 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8221379B2 (en) 2005-06-17 2012-07-17 The Procter & Gamble Company Absorbent article with improved tear resistance and softness
US8216204B2 (en) * 2005-12-21 2012-07-10 Sca Hygiene Products Ab Side panel for an absorbent article, such as a diaper, an incontinence guard or similar item
US8235963B2 (en) 2006-06-07 2012-08-07 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring systems
US20070287983A1 (en) 2006-06-07 2007-12-13 Richard Worthington Lodge Absorbent article having an anchored core assembly
WO2008011514A1 (en) * 2006-07-21 2008-01-24 Avery Dennison Corporation Diaper side panel
US8668679B2 (en) 2007-09-07 2014-03-11 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US8858523B2 (en) 2007-09-07 2014-10-14 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US8790325B2 (en) 2007-09-07 2014-07-29 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US8597268B2 (en) 2007-09-07 2013-12-03 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US9060900B2 (en) 2007-09-07 2015-06-23 The Proctor & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US8945079B2 (en) 2007-09-07 2015-02-03 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
US9056031B2 (en) 2007-09-07 2015-06-16 The Procter & Gamble Company Disposable wearable absorbent articles with anchoring subsystems
CN101902999A (zh) * 2007-12-21 2010-12-01 Sca卫生用品公司 具有侧片或带元件的吸收性衣物
US8790324B2 (en) 2010-05-28 2014-07-29 Sca Hygiene Products Ab Side panels for an absorbent article
EP3659563B1 (en) 2018-11-29 2022-05-04 Ontex BV Elasticised absorbent article
EP3895673B1 (en) 2020-04-14 2023-08-30 Ontex BV Environmentally-friendly absorbent article

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2536230Y2 (ja) * 1992-02-21 1997-05-21 ユニ・チャーム株式会社 使い捨ておむつ
US5531729A (en) * 1992-03-24 1996-07-02 The Procter & Gamble Company Elastic net-like substrate having a layer of fibers pre-bonded thereto for use in an absorbent article
KR100355652B1 (ko) * 1993-06-25 2003-02-11 더 프록터 앤드 갬블 캄파니 비천공성절취선을갖는일회용소아팬티
US5496298A (en) * 1993-12-28 1996-03-05 Kimberly-Clark Corporation Elastomeric ears for disposable absorbent article
CA2130968A1 (en) * 1994-08-12 1996-02-13 Eric Donald Johnson Diaper with improved lateral elongation characteristics
JP3162592B2 (ja) * 1995-01-11 2001-05-08 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 使い捨ておむつ
FR2734712B1 (fr) * 1995-05-30 1997-11-28 Proteco Article d'hygiene, notamment couche-culotte, a elastiquage lateral de ceinture
JP2682969B2 (ja) * 1995-06-28 1997-11-26 白十字株式会社 使い捨ておむつ
WO1998029080A1 (en) * 1996-12-31 1998-07-09 The Procter & Gamble Company Absorbent article having drawstring members
JPH10328237A (ja) * 1997-05-30 1998-12-15 Uni Charm Corp 使い捨て着用物品
JP3059442U (ja) * 1998-11-30 1999-07-09 株式会社瑞光 使い捨てパンツ
JP3759902B2 (ja) * 2001-12-13 2006-03-29 ユニ・チャーム株式会社 開放型の使い捨ておむつ

Also Published As

Publication number Publication date
ATE390109T1 (de) 2008-04-15
JP2005521474A (ja) 2005-07-21
RU2004131865A (ru) 2005-04-20
PL371552A1 (pl) 2005-06-27
DE60225782D1 (de) 2008-05-08
EP1350493B1 (en) 2008-03-26
WO2003082165A3 (en) 2004-02-05
WO2003082165A2 (en) 2003-10-09
RU2306122C2 (ru) 2007-09-20
EP1350493A1 (en) 2003-10-08
AU2003221540A1 (en) 2003-10-13
JP4537072B2 (ja) 2010-09-01
DE60225782T2 (de) 2009-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6648871B2 (en) Absorbent article and a method for its manufacture
KR101169104B1 (ko) 팬츠형 일회용 착용물품
JP4824013B2 (ja) 共伸長を有する使い捨て吸収性物品
US6494873B2 (en) Absorbent article provided with a belt
US9333122B2 (en) Disposable wearing article
PL206557B1 (pl) Wyrób chłonny
MXPA06005745A (es) Prenda desechable tipo calzon.
CZ282662B6 (cs) Jednorázová plena s plně elastikovaným pasovým otevřením a způsob její výroby
US20080154227A1 (en) Absorbent article comprising disposal fastening means
MXPA06005744A (es) Prenda desechable tipo calzon.
TW201004609A (en) Disposable absorbing wearing article
EP1600132A1 (en) Disposable absorbent article with adjustable and prefastening tape
JP2013519404A (ja) パンツ型失禁対策用品
RU2396933C2 (ru) Одноразовое абсорбирующее изделие
EP1423078B1 (en) Absorbent article and belt arranged to be attached to an absorbent article
EP1427370B1 (en) Absorbent article with folded arcuate shaped belt and method for its manufacture
CN109982668A (zh) 包括三种或更多种不同尺寸的吸收性物品系列
US6911024B2 (en) Absorbent article
RU2656826C1 (ru) Впитывающий предмет одежды с облегающей посадкой
US20220313500A1 (en) Hygienic article with backsheet arrangement
EP1317235B1 (en) Absorbent article comprising a waist belt
EP1317234B1 (en) Absorbent article with waistbelt adapted for different sizes
EP1317233B1 (en) Absorbent article with adjustable attachment of fastening means
US20020032428A1 (en) Absorbent article
US7008410B2 (en) Absorbent article

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110401