PL204540B1 - Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy - Google Patents

Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy

Info

Publication number
PL204540B1
PL204540B1 PL354884A PL35488402A PL204540B1 PL 204540 B1 PL204540 B1 PL 204540B1 PL 354884 A PL354884 A PL 354884A PL 35488402 A PL35488402 A PL 35488402A PL 204540 B1 PL204540 B1 PL 204540B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrodes
electrode
sensor
measuring
current signal
Prior art date
Application number
PL354884A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354884A1 (pl
Inventor
Henryk Kowalski
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL354884A priority Critical patent/PL204540B1/pl
Publication of PL354884A1 publication Critical patent/PL354884A1/pl
Publication of PL204540B1 publication Critical patent/PL204540B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest czujnik do pomiaru konduktancji cieczy, przeznaczony do pomiaru przewodności przepływającej cieczy, w szczególności przewodności wody dejonizowanej i demineralizowanej, używanej do mycia krzemu przy produkcji półprzewodników, w badaniach przewodności krwi i innych.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 171380 pomiarowy przetwornik konduktywności zawiera układ indukcyjny utworzony przez uzwojenie wzbudzające i dwa uzwojenia sygnałowe połączone różnicowo i umieszczone na obwodzie magnetycznym oraz sprzężony indukcyjnie z obwodem magnetycznym przewód pomiarowy stanowiący zbiornik z cieczą przewodzącą prąd elektryczny. W przetworniku tym przewód pomiarowy ma postać przepływowego zbiornika cieczy i oddziela sprzężone z obwodem magnetycznym uzwojenie wzbudzające i jedno z uzwojeń sygnałowych od drugiego uzwojenia sygnałowego.
Znany z polskiego opisu zgłoszenia wzoru użytkowego nr 106969 czujnik przetwornika konduktancji składa się z elektrod pomiarowych, które mają kształt rur przepływowych połączonych wzajemnie łącznikami dielektrycznymi, przy czym połączenia te tworzą pomiędzy rurami - elektrodami szczeliny. Łączniki są osłonięte obudową cylindryczną a jeden z nich ma czujnik temperatury.
Z opisu patentowego japoń skiego nr JP 6265504 znany jest czujnik do wyznaczania parametrów wielofazowej mieszaniny, zwłaszcza ilości gazu zawartego w cieczy przewodzącej bez mierzenia jej przewodności właściwej. Czujnik ten ma dwie pary elektrod, z których pierwsza para elektrod odniesienia, umieszczona jest w kanale uformowanym na zewnątrz bocznej ścianki dielektrycznej rury i przeznaczona jest do pomiaru parametrów cieczy przewodzącej, przepływającej wyłącznie przez ten kanał, zaś druga para elektrod jest wykonana w postaci pierścieni umieszczonych w przerwach dielektrycznej rury. Ponadto każda para elektrod podłączona jest do jednego z dwóch napięciowych układów pomiarowych wykonanych w układzie mostkowym, z których zmierzone napięciowe sygnały elektryczne są kierowane do układu analizującego i rejestrującego.
Istota czujnika według wynalazku, polega na tym, że do co najmniej jednej elektrody przewodzącej z co najmniej dwóch elektrod przewodzących umieszczonych pomiędzy odcinkami dielektrycznej rury, doprowadzany jest prądowy sygnał elektryczny, natomiast z co najmniej jednej drugiej elektrody prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego, ponadto dielektryczna rura jest połączona z rurociągiem.
Korzystnie czujnik, ma trzy elektrody, przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do pierwszej elektrody, natomiast z dwóch pozostałych elektrod prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego. Korzystnie, odległość pomiędzy pierwszą elektrodą i drugą elektrodą jest większa od odległości pomiędzy drugą elektrodą i trzecią elektrodą.
Korzystnym jest również, gdy czujnik ma cztery elektrody, przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do dwóch skrajnych elektrod, natomiast z dwóch wewnętrznych elektrod prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego.
Korzystnie, dielektryczna rura jest połączona z rurociągiem elastyczną obejmą korzystnie wykonaną z gumy, albo dielektryczna rura jest połączona z rurociągiem za pomocą kołnierza, albo rurociąg jest wykonany z materiału elastycznego i zakończony jest kołnierzem, albo dielektryczna rura jest wykonana z materiału elastycznego i zakończona jest kołnierzem.
Zaletą nowego czujnika jest możliwość zastosowania go do ciągłego badania przewodności przepływającej cieczy, zwłaszcza jako wymienny moduł stanowiący odcinek rurki o dowolnym przekroju, w szczególności okrągłym, zaopatrzonej w elektrody. Wymienne moduły tworzą typoszereg różniący się w zależności od przeznaczenia do konkretnego rodzaju cieczy - przekrojem poprzecznym i odstę pem mię dzy elektrodami, iloś cią elektrod oraz rodzajem materiał u, z którego są wykonane elektrody. Dodatkowo może być wyposażony w kołnierze umieszczone po obu stronach czujnika, które znacznie ułatwiają montaż w przewodach instalacyjnych.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój podłużny przez czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wyposażony w dwie elektrody, fig. 2 - przekrój podłużny przez czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wyposażony w trzy elektrody, fig. 3 - przekrój podłużny przez czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wyposażony w cztery elektrody, fig. 4 - przekrój podłużny przez część czujnika połączonego z rurociągiem elementem elastycznym w postaci prostego odcinka rurowego z kołnierzami po obu skrajnych jego końcach, fig. 5 - przekrój podłużny przez część czujnika połączonego z rurociągiem elementem za pomocą kołnierza, a fig. 6 - przekrój
PL 204 540 B1 podłużny przez część czujnika wykonanego z elastycznego materiału i połączonego z rurociągiem kołnierzem.
P r z y k ł a d 1
Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy ma pomiędzy odcinkami dielektrycznej rury D umieszczone dwie pierścieniowe elektrody pomiarowe E1, E2. Do pierwszej elektrody E1 doprowadzany jest prądowy sygnał elektryczny, natomiast sygnał prądowy elektryczny z drugiej elektrody E2 kierowany do układu pomiarowego. Elektrody E1, E2 osadzone są w dielektrycznej rurze D, która jest połączona z rurociągiem R obejma elastyczną G wykonaną z gumy.
P r z y k ł a d 2
Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że ma trzy elektrody E1, E2, E3, przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do pierwszej elektrody E1, E3, natomiast z dwóch pozostałych elektrod E2, E3 sygnał prądowy elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego. W czujniku tym, odległość pomiędzy pierwszą elektrodą E1 i drugą elektrodą E2 jest taka sama jak odległość pomiędzy drugą elektrodą E2 i trzecią elektrodą E3.
P r z y k ł a d 3
Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wykonany jak w przykładzie drugim z tą różnicą, że odległość pomiędzy pierwszą elektrodą E1 i drugą elektrodą E2 jest większa od odległości pomiędzy drugą elektrodą E2 i trzecią elektrodą E3.
P r z y k ł a d 4
Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że ma cztery elektrody E1, E2, E3, E4, przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do dwóch elektrod E1, E4 skrajnych, natomiast sygnał prądowy z dwóch elektrod E2, E3 wewnętrznych kierowany jest do układu pomiarowego. Dielektryczna rura D połączona jest z rurociągiem R za pomocą kołnierza K, przy czym rurociąg R jest wykonany z materiału elastycznego i zakończony jest kołnierzem K.
P r z y k ł a d 5
Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy wykonany jak w przykładzie czwartym z tą różnicą, że dielektryczna rura D jest wykonana z materiału elastycznego i zakończona jest kołnierzem K.

Claims (9)

1. Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy zawierający co najmniej dwie pierścieniowe elektrody pomiarowe podłączone do układu pomiarowego oraz umieszczone pomiędzy odcinkami dielektrycznej rury, znamienny tym, że do co najmniej jednej elektrody przewodzącej (E1, E3) z co najmniej dwóch elektrod przewodzących (E1, E2, E3, e4) umieszczonych pomiędzy odcinkami dielektrycznej rury (D), doprowadzany jest prądowy sygnał elektryczny, natomiast z co najmniej jednej; drugiej elektrody (E2, E4) prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego, ponadto dielektryczna rura (D) jest połączona z rurociągiem (R).
2. Czujnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że ma trzy elektrody (E1, E2, E3), przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do pierwszej elektrody (E1), natomiast z dwóch pozostałych elektrod (E2, E3) prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego.
3. Czujnik, według zastrz. 2, znamienny tym, że odległość pomiędzy pierwszą elektrodą (E1) i drugą elektrodą (E2) jest większa od odległości pomiędzy drugą elektrodą (E2) i trzecią elektrodą (e3).
4. Czujnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że ma cztery elektrody (E1, E2, E3, E4), przy czym prądowy sygnał elektryczny jest doprowadzany do dwóch skrajnych elektrod (E1, E4), natomiast z dwóch wewnętrznych elektrod (E2, E3) prądowy sygnał elektryczny kierowany jest do układu pomiarowego.
5. Czujnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że dielektryczna rura (D) jest połączona z rurociągiem (R) elastyczną obejmą (G).
6. Czujnik, według zastrz. 5, znamienny tym, że elastyczna obejma (G) jest wykonana z gumy.
7. Czujnik, według zastrz. 1, znamienny tym, że dielektryczna rura (D) jest połączona z rurociągiem (R) za pomocą kołnierza (K).
8. Czujnik, według zastrz. 7, znamienny tym, że rurociąg (R) jest wykonany z materiału elastycznego i zakończony jest kołnierzem (K).
PL 204 540 B1
9. Czujnik, według zastrz. 7, znamienny tym, że dielektryczna rura (D) jest wykonana z materiału elastycznego i zakończona jest kołnierzem (K).
PL354884A 2002-07-04 2002-07-04 Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy PL204540B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354884A PL204540B1 (pl) 2002-07-04 2002-07-04 Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354884A PL204540B1 (pl) 2002-07-04 2002-07-04 Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354884A1 PL354884A1 (pl) 2004-01-12
PL204540B1 true PL204540B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=31973928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354884A PL204540B1 (pl) 2002-07-04 2002-07-04 Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL204540B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL354884A1 (pl) 2004-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5792188B2 (ja) 導電率センサアセンブリ
US3936729A (en) Conductivity measurement probe
CN204439144U (zh) 磁通计的流管组件和用于磁通计的流管的衬套/电极模块
RU2515427C2 (ru) Многофазный расходомер
WO2008085683A1 (en) Non-metallic flow-through electrodeless conductivity sensor with leak and temperature detection
US7078909B2 (en) Flow-through conductivity sensor
RU2659463C2 (ru) Магнитный расходомер с электродами из политетрафторэтилена
JP2003510555A (ja) 液体の伝導率センサー
US3714555A (en) Conductivity sensor
GB2093192A (en) Apparatus for measuring conductivity
US6498499B1 (en) Device for measuring the capacitance of electrical wires
PL204540B1 (pl) Czujnik do pomiaru konduktancji cieczy
GB2210459A (en) In-line concentric conductivity cell
EP0199717B1 (en) Electrode system for the measurement of corrosion rate
RU2398190C2 (ru) Датчик расходомера и соединительный элемент
JPS59109819A (ja) 電磁流量計
SU1040338A1 (ru) Устройство дл измерени расхода электропроводных жидкостей
SU1055242A1 (ru) Кондуктометрический преобразователь
RU2535807C1 (ru) Электромагнитный расходомер
RU2146041C1 (ru) Электромагнитный расходомер
US20240060804A1 (en) Magnetic-inductive flow meter
RU2054663C1 (ru) Кондуктометрический датчик
JP2010054278A (ja) 導電率測定装置および導電率測定装置を用いた導電率測定方法
SU1322125A2 (ru) Коррозиометрический преобразователь дл исследовани коррозии токопровод щих материалов
SU1718085A1 (ru) Первичный преобразователь кондуктометра

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050704