PL204464B1 - Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych - Google Patents

Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych

Info

Publication number
PL204464B1
PL204464B1 PL369274A PL36927404A PL204464B1 PL 204464 B1 PL204464 B1 PL 204464B1 PL 369274 A PL369274 A PL 369274A PL 36927404 A PL36927404 A PL 36927404A PL 204464 B1 PL204464 B1 PL 204464B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
biomass
mixed
proportion
substrate
type
Prior art date
Application number
PL369274A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369274A1 (pl
Inventor
Tadeusz Makowski
Jan Lalurny
Original Assignee
Jan Lalurny
Tadeusz Makowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Lalurny, Tadeusz Makowski filed Critical Jan Lalurny
Priority to PL369274A priority Critical patent/PL204464B1/pl
Publication of PL369274A1 publication Critical patent/PL369274A1/pl
Publication of PL204464B1 publication Critical patent/PL204464B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych z biomasy znajdujących zastosowanie jako ekologiczne paliwo w systemach grzewczych, zastępujące tradycyjne paliwa w postaci węgla, oleju opałowego i tym podobnych.
Z polskiego opisu zgł oszenia wynalazku numer P-347 960 jest znane paliwo stał e z biomasy oraz sposób jego wytwarzania. Brykiet według ujawnionego wynalazku wytwarza się z łodyg wieloletniej rośliny Sida hermaphodia Rusby rozdrobnionych wstępnie na kawałki o długości od 20 do 100 mm, zaś tak rozdrobnione poddaje się rozdrobnieniu właściwemu dla uzyskania średniego stosunku długości do grubości w granicach 40 do 80, korzystnie 60 oraz udziału cząstek dłuższych niż 10 mm w przedziale od 2% do 20%, korzystnie 10% i udziału czą stek mniejszych niż 0,25 w przedziale 5% do 15%, korzystnie 10%. Tak rozdrobnioną biomasę zawierającą od 3% do 18% wilgoci komprymuje się w brykiety o żądanej gę stoś ci i kształ cie a lepiszczem jest zawarta w surowcu lignina. Paliwo stał e otrzymane według opisanego sposobu jest mieszaniną omówionej biomasy i dodatków rozdrobnionych elementów pochodzenia roślinnego, głównie drewna, korzystnie w ilości nie przekraczającej 60% w przeliczeniu na suchą mas ę biomasy. Do tak uzyskanej mieszanki dodaje się lepiszcze pochodzenia naturalnego, korzystnie dodaje się melasę w ilości od 0,3% do 2,0%, korzystnie 0,3% w przeliczeniu na suchą biomasę, po czym biomasę poddaje się komprymacji.
Z polskiego opisu patentowego numer 160 302 jest znany brykiet paliwowy w postaci wypraski składającej się z rozdrobnionego materiału, którym są cząsteczki świeżego drewna oraz cząsteczki tworzywa sztucznego o udziale od 10 do 50% wagowych. Cząsteczki świeżego drewna stanowi co najmniej częściowo kora drzewna, a tworzywem sztucznym jest polietylen. Ujawniony brykiet ma kształt polana i charakteryzuje się wilgotnością poniżej 10%.
Coraz powszechniej stosowanym paliwem otrzymywanym z biomasy jest paliwo pochodzące w 100% z trocin, wiórów, ścinek i innych odpadków powstających w procesie obróbki drewna. Paliwo takie nie zawiera w sobie żadnych chemicznych dodatków typu kleje, lakiery i inne i w formie handlowej występuje bądź w postaci brykietów, bądź w postaci pellets, znanych też pod nazwami pelety lub pellety. Paliwo to charakteryzuje się bardzo niską zawartością SO2 w spalinach, zerową emisją CO2 oraz niską zawartością popiołu. Pellets mają postać granulek o średnicy od 6 do 12 mm i długości od 10 do 30 mm, o ciężarze właściwym od 0,65 do 0,75 kg/dm3, przy wilgotności od 7% do 12% i posiadają wartość opałową w granicach 17,8 do 19,4 MJ/kg. 2100 kg pellets jest odpowiednikiem 1000 I oleju opałowego.
Istotę wynalazku stanowi mieszanina biomasy otrzymanej z produktów powstających w procesie obróbki drewna ze składnikiem uzupełniającym w postaci podłoża popieczarkowego w ilości od 30% do 50% podłoża w stosunku do ilości trocin, wiórów i ścinek drzewnych wchodzących w skład biomasy. Surowcem stosowanym do produkcji podłoża pieczarkowego jest słoma z nieznacznym udziałem nawozu kurzego i jako mieszanina poddana fermentacji, natomiast podłożem popieczarkowym jest mieszanina opisanego wyżej podłoża z torfem oraz grzybni. Podłoże popieczarkowe stanowiące dotychczas odpad nie poddawany utylizacji ani w centrach uprawowych, ani poza nimi, poddaje się wstępnemu mieszaniu przy użyciu dowolnego typu mieszalnika w celu uzyskania jednorodności w masie i oddzielania zanieczyszczeń, po czym tak otrzymany substrat poddaje się wstępnemu suszeniu wymuszonemu lub naturalnemu, aż do uzyskania wilgotności zbliżonej do 25%, a następnie tak otrzymany składnik uzupełniający miesza się w proporcji od 30% do 50% ze składnikiem podstawowym w postaci biomasy otrzymanej w procesie obróbki drewna i/lub biomasy zmieszanej uprzednio z miałem węglowym. Tak uzyskaną mieszaninę suszy się aż do uzyskania wilgotności mniejszej niż 15%, a ostateczny kształt produktu uzyskuje się poddając mieszaninę sprasowaniu w dowolnego typu pelleciarkach i/lub brykieciarkach.
Z uwagi na znaczny udział ligniny w resztkach słomy pochodzącej z podłoża popieczarkowego, dochodzący do 16% w słomie, ułatwiającej jej wiązanie w procesie prasowania, uzyskuje się poprawę gęstości oraz większą twardość otrzymywanych pellets przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wytwarzania takiego biopaliwa. Dodatkowo wykorzystując w procesie otrzymywania pellets podłoża popieczarkowego zagospodarowuje się dotychczas bezużyteczny odpad.
Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych według wynalazku jest zilustrowany w przykł adach wykonania.
P r z y k ł a d I. Podłoże popieczarkowe składające się ze słomy z nieznacznym udziałem nawozu kurzego zmieszanej z torfem oraz grzybnią, w którym zawartość celulozy jest zbliżona do 50%,
PL 204 464 B1 zawartość pentosanów wynosi około 11,5% a ligniny około 16% rozdrabnia się w celu otrzymania masy, w której źdźbła słomy mają długość od 50 mm do 100 mm i masę tę poddaje się wstępnemu mieszaniu w mieszalniku bębnowym dla uzyskania jednorodności w masie i oddzielenia zanieczyszczeń, po czym tak otrzymany substrat poddaje się wstępnemu suszeniu wymuszonemu w suszarce bębnowej, aż do uzyskania wilgotności poniżej 25%. Następnie do tak rozdrobnionej, jednorodnej masy dodaje się biomasę otrzymaną z produktów powstających w procesie obróbki drewna, której składnikami są trociny, wióry i ścinki drzewne, przy czym proporcja substratu i biomasy wynosi 50:50 w przeliczeniu na suchą masę. Tak otrzymaną mieszaninę suszy się do uzyskania wilgotności 12% i poddaje się prasowaniu w dowolnego typu brykieciarce uzyskując żądany, ostateczny kształt produktu w postaci brykietu o gęstości od 1000 g/dm3 do 1300 g/dm3, wilgotności poniżej 12%, o zawartości popiołu 0,7% i wartości opałowej 17,8 MJ/kg.
P r z y k ł a d II. Podł o ż e popieczarkowe jak w przykł adzie I miesza si ę w proporcji 60:40 przeliczonej na suchą masę z biomasą otrzymaną z produktów powstających w procesie obróbki drewna zmieszanej uprzednio w stosunku 80:20 z miałem węglowym. Tak uzyskaną mieszaninę suszy się w suszarce retortowej do uzyskania wilgotnoś ci 9% i podaje się ją do urządzenia formującego pellety o ś rednicy 10 mm, dł ugoś ci 30 mm zawierają ce poniż ej 1% popiołu i charakteryzujące się wartoś cią opałową 19,2 MJ/kg.

Claims (2)

1. Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych z biomasy otrzymywanej z produktów powstających w procesie obróbki drewna zmieszanej z dodatkami, korzystnie pochodzenia mineralnego, znamienny tym, że podłoże popieczarkowe składające się ze słomy z nieznacznym udziałem nawozu kurzego z torfem oraz grzybnią poddaje się wstępnemu mieszaniu w dowolnego typu mieszalniku w celu uzyskania jednorodności w masie i oddzielenia zanieczyszczeń, po czym tak otrzymany substrat poddaje się wstępnemu suszeniu wymuszonemu lub naturalnemu, aż do uzyskania wilgotności zbliżonej do 25%, a następnie tak otrzymany składnik uzupełniający miesza się w proporcji od 30% do 50% w przeliczeniu na suchą masę ze składnikiem podstawowym w postaci trocin, wiórów i ścinek drzewnych wchodzących w skład biomasy, z kolei tak otrzymaną mieszaninę poddaje się prasowaniu w dowolnego typu pelleciarce lub brykieciarce uzyskując żądany, ostateczny kształt produktu.
2. Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych z biomasy otrzymywanej z produktów powstających w procesie obróbki drewna zmieszanej z dodatkami, korzystnie pochodzenia mineralnego, znamienny tym, że podłoże popieczarkowe składające się ze słomy z nieznacznym udziałem nawozu kurzego z torfem oraz grzybnią poddaje się wstępnemu mieszaniu w dowolnego typu mieszalniku w celu uzyskania jednorodności w masie i oddzielenia zanieczyszczeń, po czym tak otrzymany substrat poddaje się wstępnemu suszeniu wymuszonemu lub naturalnemu, aż do uzyskania wilgotności zbliżonej do 25%, a następnie tak otrzymany składnik uzupełniający miesza się w proporcji od 30% do 50% w przeliczeniu na suchą masę ze składnikiem podstawowym w postaci trocin, wiórów i ścinek drzewnych wchodzących w skład biomasy zmieszanych uprzednio z miałem węglowym w stosunku od 60:40 do 90:10, z kolei tak otrzymaną mieszaninę poddaje się prasowaniu w dowolnego typu pelleciarce lub brykieciarce uzyskując żądany, ostateczny kształt produktu.
PL369274A 2004-07-26 2004-07-26 Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych PL204464B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369274A PL204464B1 (pl) 2004-07-26 2004-07-26 Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369274A PL204464B1 (pl) 2004-07-26 2004-07-26 Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369274A1 PL369274A1 (pl) 2006-02-06
PL204464B1 true PL204464B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=37945124

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369274A PL204464B1 (pl) 2004-07-26 2004-07-26 Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL204464B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL369274A1 (pl) 2006-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ungureanu et al. Influence of biomass moisture content on pellet properties–review
EA024805B1 (ru) Способ изготовления топливных пеллет и других продуктов из лигноцеллюлозной биомассы
GB2545103A (en) Biofuel
JP2009102468A (ja) 燃料ペレット
GB2402398A (en) Biomass briquette bound with lignin
Japhet et al. A review of pellet production from biomass residues as domestic fuel
RU2326900C1 (ru) Способ переработки органических углеродсодержащих отходов и углеродсодержащие формовки
RU2551856C1 (ru) Способ глубокой переработки растительного органического топлива без использования химических скрепляющих компонентов и брикетированное топливо
RU2130047C1 (ru) Топливный брикет и способ его получения
EA000979B1 (ru) Формованное топливо (варианты) и способы его получения
RU2246530C1 (ru) Углеродсодержащие формовки и способ их изготовления
PL204464B1 (pl) Sposób wytwarzania pellets i/lub brykietów paliwowych
WO2009093926A1 (ru) Переработка органических отходов в углеродсодержащие формовки
RU2147029C1 (ru) Топливный брикет и способ его получения
US20100146848A1 (en) Fuel formed of cellulosic and biosolid materials
PL198194B1 (pl) Sposób wytwarzania paliwa stałego z biomasy
Varnero et al. Power form agripellets
RU2707297C2 (ru) Топливный брикет и способ его получения
RU2318866C1 (ru) Способ получения топливного брикета
EP2118244A1 (en) A method for production of peat-based fuel balls
KR100521653B1 (ko) 고구마 전분박과 무연괴탄을 이용한 혼합성형탄의 제조 방법
CN106590799A (zh) 一种生物质颗粒燃料及其制备方法
Anggorowati et al. OPTIMIZING BRIQUETTE CHARACTERISTICS BASED ON THE RATIO OF BAMBOO AND COCONUT FIBER UNDER CONVENTIONAL METHOD
CZ30771U1 (cs) Tvarované palivo na bázi směsi biomasy a uhelného prachu
SU1701736A1 (ru) Композици дл получени древесных брикетов

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090726