PL204241B1 - Podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych - Google Patents

Podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych

Info

Publication number
PL204241B1
PL204241B1 PL357506A PL35750602A PL204241B1 PL 204241 B1 PL204241 B1 PL 204241B1 PL 357506 A PL357506 A PL 357506A PL 35750602 A PL35750602 A PL 35750602A PL 204241 B1 PL204241 B1 PL 204241B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
closure
base
cover
openings
plug
Prior art date
Application number
PL357506A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357506A1 (en
Inventor
Patrice Hamelin
Franck Robinet
Dominique Deneu
Original Assignee
Legrand France
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand France, Legrand Snc filed Critical Legrand France
Publication of PL357506A1 publication Critical patent/PL357506A1/xx
Publication of PL204241B1 publication Critical patent/PL204241B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R13/00Details of coupling devices of the kinds covered by groups H01R12/70 or H01R24/00 - H01R33/00
    • H01R13/44Means for preventing access to live contacts
    • H01R13/447Shutter or cover plate
    • H01R13/453Shutter or cover plate opened by engagement of counterpart
    • H01R13/4532Rotating shutter

Landscapes

  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Electrostatic, Electromagnetic, Magneto- Strictive, And Variable-Resistance Transducers (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Details Of Indoor Wiring (AREA)
  • Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
  • Registering, Tensioning, Guiding Webs, And Rollers Therefor (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych.
Znana jest z opisów patentowych GB 2 068 651, ES 1 046 309 i GB 2 260 863 podstawa gniazdka wtyczkowego tego typu.
Według opisów GB 2 068 651 i ES 1 046 309, zamknięcie jest przemieszczane ruchem postępowym pomiędzy pierwszym i drugim położeniem pod działaniem wtyku uziemiającego lub wtyku uruchamiającego występ ustalający, wprowadzonego do obudowy izolującej mieszczącej zamknięcie, poprzez dodatkowy otwór przewidziany w ściance przedniej pokrywy.
Z opisu patentowego GB 2 068 651, znany jest wtyk uziemiają cy znajdujący się we wtyczce wkładanej do podstawy gniazdka wtyczkowego, a z opisu patentowego ES 1 046 309, znany jest wtyk uruchamiający przymocowany do łącznika umieszczonego na wtyczce, przed jej wprowadzeniem do podstawy odpowiedniego gniazdka wtyczkowego.
Z opisu patentowego GB 2 260 863, znane jest zamknię cie przemieszczane obrotowo pomi ę dzy pierwszym i drugim położeniem pod działaniem wtyku uziemiającego wprowadzanego do obudowy izolującej mieszczącym zamknięcie, przez dodatkowy otwór przewidziany w ściance przedniej pokrywy.
Tu także wtyk uziemiający jest trzymany przez wtyczkę, która ma być wprowadzona w tą podstawę gniazdka wtyczkowego.
Jednakże, trzy wspomniane podstawy gniazdka wtyczkowego są podstawami zwanymi z ustalaniem, w których jest konieczne działanie, w pierwszej fazie, na zamknięcie, aby ustawić jego pochylenia funkcjonalne na wprost otworów ścianki przedniej pokrywy i umożliwić, w drugiej fazie wprowadzenie czynnych wtyków wtyczki do elektrycznych elementów stykowych typu obejmującego, przez otwory przewidziane w ściance przedniej pokrywy.
Celem wynalazku jest opracowanie podstawy gniazdka wtyczkowego bez przesuwania rozwiązanej w taki sposób, aby korpus umieszczony z tyłu pokrywy podstawy mógł być korzystnie użyty, bez modyfikacji, dla realizacji podstawy gniazdka wtyczkowego z przesuwaniem.
Podstawa gniazdka wtyczkowego, która zawiera pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki, korpus umieszczony z tył u pokrywy, który zawiera obudowę izolują c ą mieszczą c ą elektryczne elementy stykowe typu obejmującego umieszczone na przeciw dwóch otworów ścianki przedniej i zamknięcie umieszczone powyżej elementów stykowych i przemieszczane pomiędzy różnymi położeniami, zamknięcie zawierające na czole powierzchnie pochylone umieszczone naprzeciw otworów w drugim położeniu zamknięcia, jak również elementy współpracujące, z wtykiem uruchamiającym wprowadzonym do tej obudowy izolującej dla przemieszczenia zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wtyk uruchamiający tworzy z pokrywą element jednoczęściowy i wystaje z tylnej powierzchni ścianki przedniej pokrywy.
Korzystnie, zamknięcie zawiera na powierzchni czołowej powierzchnie płaskie umieszczone naprzeciw otworów pokrywy w pierwszym położeniu zamknięcia.
Korzystnie, zamknięcie jest umocowane obrotowo.
Korzystnie, zamknięcie jest umocowane obrotowo i suwliwie.
Korzystnie, zamknięcie zawiera w części środkowej łożysko umieszczone na osi połączonej ze stałym elementem nośnym dla przemieszczania obrotowego.
Korzystnie, zamknięcie jest umocowane suwliwie.
Korzystnie, zamknięcie zawiera dwa ramiona blokujące rozciągające się w swoim przedłużeniu, z jednej i drugiej strony części środkowej, każde ramię blokujące zawiera jedną z tych powierzchni pochylonych.
Korzystnie, powierzchnie pochylone utrzymywane przez ramiona blokujące są zorientowane w przeciwnych kierunkach.
Korzystnie, powierzchnie pochylone, utrzymywane przez ramiona blokujące są zorientowane w tym samym kierunku.
Korzystnie, każde ramię blokujące zamknięcia zawiera płaską powierzchnię sąsiadującą z odpowiednią powierzchnią nachyloną umieszczoną naprzeciw jednego z otworów pokrywy w pierwszym położeniu zamknięcia.
PL 204 241 B1
Korzystnie, elementy współpracujące zamknięcia zawierają ramię uruchamiające ułożone w kierunku promieniowym z jednej strony z środka zamknięcia.
Korzystnie, ramię uruchamiające zawiera elementy obrotowe dla przemieszczenia pod działaniem wtyku uruchamiającego pomiędzy dwoma położeniami, położeniem blokowania, w którym to ramię uruchamiające jest oparte o krawędź stałego elementu nośnego umieszczonego pomiędzy ścianką przednią pokrywy i zamknięciem, i położeniem odblokowania, w którym to ramię uruchamiające jest odłączone od krawędzi stałego elementu nośnego.
Korzystnie, elementy obrotowe zawierają zawias przegubowy łączący wtyk uruchamiający z częścią środkową zamknię cia.
Korzystnie, zawias przegubowy jest połączeniem elastycznym wykonanym podczas wytwarzania zamknięcia.
Korzystnie, elementy obrotowe zawierają oś umieszczoną na powierzchni ramienia uruchamiającego zwróconej w stronę przeciwną do pokrywy.
Korzystnie, ramię uruchamiające ma, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy, powierzchnię krzywkową współpracującą z wtykiem uruchamiającym.
Korzystnie, ramię uruchamiające utrzymuje, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy, pochyloną ściankę, współpracującą z wtykiem uruchamiającym.
Korzystnie, wtyk uruchamiający ma na swoim wolnym końcu klin, współpracujący z ramieniem uruchamiającym zamknięcia dla przemieszczenia zamknięcia w drugie położenie z trzeciego położenia, w którym jest ono umieszczone poza otworami pokrywy.
Korzystnie, zamknięcie jest elementem jednoczęściowym.
Korzystnie, zamknięcie jest dwuelementowe o elementach wchodzących jeden w drugi, pierwszy element utrzymuje powierzchnie płaskie, umieszcza naprzeciw otworów ścianki przedniej pokrywy w pierwszym poł o ż eniu zamknię cia i drugi element utrzymuje powierzchnie pochylone, które w pierwszym położeniu zamknięcia, są maskowane przez pierwszy element, pierwszy element jest umocowany ruchomo pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem zamknięcia dla odsłonięcia pochylonych powierzchni zamknięcia i usytuowania ich naprzeciw otworów pokrywy.
Korzystnie, podstawa ma sprężysty element dla powrotu zamknięcia w pierwsze lub drugie położenie.
Zespół podstaw gniazdek wtyczkowych zawierający pierwszą podstawę, która zawiera pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki, korpus umieszczony z tyłu pokrywy, który zawiera obudowę izolującą mieszczącą elektryczne elementy stykowe typu obejmującego umieszczone na przeciw dwóch otworów ścianki przedniej i zamknięcie umieszczone powyżej elementów stykowych i przemieszczane pomiędzy różnymi położeniami, zamknięcie zawierające na czole powierzchnie pochylone umieszczone naprzeciw otworów w drugim położeniu zamknięcia, jak również elementy współpracujące, z wtykiem uruchamiającym wprowadzonym do tej obudowy izolującej dla przemieszczenia zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie i drugą podstawę zawierającą korpus identyczny jak pierwsza podstawa jak również pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki i dodatkowy otwór dla wprowadzenia do wnętrza obudowy izolującej wtyku uruchamiającego elementy współpracujące zamknięcia drugiej podstawy są umieszczone naprzeciw dodatkowego otworu, aby współpracować z wtykiem stykowym wprowadzanym do wnętrza obudowy izolującej, dla przemieszczania zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wtyk uruchamiający zamknięcia pierwszej podstawy tworzy z pokrywą pierwszej podstawy element jednoczęściowy i wystaje z tylnej powierzchni ścianki przedniej pokrywy pierwszej podstawy, a wtyk uruchamiający zamknięcia drugiej podstawy stanowi część łącznika nałożonego na wtyczkę wprowadzoną w drugą podstawę.
Przez wspomniany termin jednoczęściowy należy rozumieć, że wtyk uruchamiający jest połączony z pokrywą przed jej montażem na korpusie podstawy gniazdka wtyczkowego.
W tym celu, wtyk uruchamiający może być wykonany w jednym elemencie z pokrywą lub być przymocowany na jej tylnej powierzchni za pomocą odpowiednich elementów montażowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uproszczony widok perspektywiczny rozłożonej podstawy gniazdka wtyczkowego według wynalazku, fig. 2 przedstawia widok z przodu zmontowanej podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 1, fig. 3 przedstawia widok z tyłu zmontowanej podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 1, fig. 4 do 6 przedstawiają widok z tyłu, zamknięcia podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 1 umieszczonego w elemencie noś nym w trzech róż nych poł oż eniach, fig. 7 przedstawia uproszczony widok perspekty4
PL 204 241 B1 wiczny innej rozłożonej podstawy gniazdka wtyczkowego tworzącej część serii podstaw gniazdek wtyczkowych według wynalazku, fig. 8 przedstawia uproszczony widok perspektywiczny wtyczki dostosowanej do wkładania w podstawę gniazdka wtyczkowego z fig. 7, fig. 9 przedstawia widok z przodu podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 7, fig. 10 przedstawia widok z przodu podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 7, w której jest umieszczony łącznik nałożony na wtyczkę pokazany na fig. 8, fig. 11 przedstawia widok z tyłu podstawy gniazdka wtyczkowego z fig. 7 połączonej z łącznikiem wprowadzonym do wnętrza podstawy.
Na fig. 1 do 3, przedstawiono w sposób częściowy korzystny przykład wykonania podstawy 100 gniazdka wtyczkowego który zawiera pokrywę 110 wyposażoną od strony czołowej we wgłębienie 111 przyjmujące obejmowane wtyczki.
Dno wgłębienia tworzy ścianka przednia 112 pokrywy 110. Ta ścianka przednia 112 ma dwa otwory 113A, 113B przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczka (nie pokazane) wprowadzanych w podstawę 100.
Ta ścianka przednia 112 zawiera również inny otwór lub wnękę 114 przez którą wchodzi wtyk uziemiający nie pokazany.
Wgłębienie 111 pokrywy 110 ma kształt cylindryczny obrotowy i jest ograniczone przez ściankę cylindryczną 115.
W sposób klasyczny, podstawa 100 gniazdka wtyczkowego zawiera korpus nie pokazany, umieszczony z tyłu pokrywy 110, i zawierający obudowę izolującą, nie pokazaną mieszczącą stykowe elementy elektryczne typu obejmującego, również nie pokazane, umieszczone na przeciw dwóch otworów 113A, 113B ścianki przedniej 112.
Ponadto, jak pokazano na fig. 1 do 3, podstawa 100 gniazdka wtyczkowego zawiera zamknięcie 130 umieszczone w obudowie izolującej, nie pokazanej, które znajduje się powyżej stykowych elementów elektrycznych typu obejmującego. To zamknięcie 130 jest przemieszczane pomiędzy różnymi położeniami (patrz fig. 4 do 6).
W korzystnym przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 1 do 3, zamknięcie 130 jest zamontowane obrotowo na stałym elemencie nośnym 120 który sąsiaduje z tylna powierzchnią 116 ścianki przedniej 112 pokrywy 110.
Dla wykonania tego, zamknięcie 130 zawiera, w części środkowej, łożysko 133 umieszczone na osi 125 niesionej przez część środkową elementu nośnego 120.
Ten element nośny 120 jest tak ukształtowany, aby wyznaczyć obrotowe gniazdo cylindryczne wokół osi 125 które przyjmuje zamknięcie 130.
Dno 120A elementu nośnego 120, które przylega do tylnej powierzchni 116 ścianki przedniej 112 pokrywy 110 zawiera, z jednej i drugiej strony osi 125, dwa otwory 121, 122 które są umieszczone odpowiednio do otworów 113A, 113B ścianki przedniej 112.
Ponadto, dno 120A elementu nośnego 120 zawiera otwór okrągły 123, który jest umieszczony odpowiednio do otworu 114 ścianki przedniej 112, aby przechodził przez niego wtyk uziemiający, nie pokazany, podstawy 100 gniazdka wtyczkowego.
Element nośny 120 jest zamknięty od strony przeciwnej do pokrywy 110 przez płytkę 150 w taki sposób, że zamknięcie 130 jest objęte pomiędzy dnem 120A elementu nośnego 120 i płytką 150.
Ta płytka 150 ma kształt krążka o średnicy równej średnicy wewnętrznej elementu nośnego 120 i zawiera w swoim środku otwór 153, przez który przechodzi oś 125 elementu nośnego 120.
Płytka 150 zawiera, z jednej i drugiej strony otworu 153 środkowego, dwa inne otwory 151, 152 które są umieszczone odpowiednio do otworów 121, 122 elementu nośnego 120 i otworów 113A, 113B ścianki przedniej 112 pokrywy 110.
Ponadto, płytka 150 zawiera, na swojej krawędzi obwodowej, dwa wycięcia 154, 155 umieszczone naprzeciw siebie. Wycięcie 155 jest umieszczone zgodnie z otworem kolisty 123 elementu nośnego 120 i z otworem 114 ścianki przedniej 112 pokrywy 110, aby umożliwić przejście wtyku uziemiającego podstawy 100.
Wtyki stykowe nie pokazane wtyczki włożonej we wgłębienie 111 przyjmujące pokrywy 110 podstawy 100 dochodzą do elektrycznych elementów stykowych typu obejmującego przechodząc przez otwory 121, 122 elementu nośnego 120 i otwory 151, 152 płytki 150.
Grubość elementu nośnego 120, który przyjmuje zamknięcie 130 jest nieco większa od grubości zamknięcia tak aby wystąpił nieduży luz pomiędzy dnem 120A i zamknięciem 130 z jednej strony i płytką 150 i zamknięciem 130 z drugiej strony. W ten sposób, zamknięcie 130 jest przemieszczane
PL 204 241 B1 obrotowo wokół osi 125 pozostając w płaszczyźnie obrotu, to znaczy bez odchylania w płaszczyźnie prostopadłej.
Zamknięcie 130 zawiera tu dwa ramiona blokujące 131, 132 biegnące w swoim przedłużeniu, z jednej i drugiej strony części środkowej zawierającej łożysko 133.
Każde ramię blokujące zawiera, od strony powierzchni 130A zamknięcia 130 zwróconej w stronę pokrywy 110, nachyloną powierzchnię 131B, 132Bi przylegającą, powierzchnię płaską 131A, 132A.
Powierzchnie płaskie 131A, 132A zamknięcia 130 są powierzchniami, które mogą być umieszczone na przeciw otworów 121, 122 elementu nośnego 120 a więc i otworów 113A, 113B pokrywy 110 w pierwszym położeniu zamknięcia 130 które jest pokazane dokładniej na fig. 4.
Ponadto, powierzchnie pochylone 131B, 132B zamknięcie 130 są powierzchniami, które mogą być umieszczone na przeciw otworów 121, 122 elementu nośnego 120 a więc i otworów 113A, 113B pokrywy 110 w drugim położeniu zamknięcia 130 pokazanym dokładniej na fig. 2 i 5.
W pierwszym położeniu pokazanym na fig. 4, powierzchnie płaskie 131A, 132A zamknięcia 130 tworzą powierzchnie oporowe dla wtyków stykowych wtyczki wkładanej w wgłębienie 111 przyjmujące pokrywy 110 więc, zamknięcie 130 uniemożliwia tym wtykom stykowym dostęp do elektrycznych elementów stykowych typu obejmującego podstawy 100 gniazdka wtyczkowego.
W drugim położeniu pokazanym na fig. 2 i 5, zamknięcie 130 jest w położeniu oczekiwania na wtyki stykowe wtyczki, która ma być wprowadzona w podstawę 100 gniazdka wtyczkowego. Oparcie wtyków stykowych wtyczki o powierzchnie pochylone 131B, 132B zamknięcie 130 powoduje jego obrót w kierunku zgodnym z ruchem wskazówki zegara pokazanym przez strzałkę F, tak, że znajdzie się on poza otworami 113A, 113B pokrywy (patrz fig. 6). Umożliwiając w ten sposób wprowadzenie wtyków stykowych do korpusu podstawy 100 gniazdka wtyczkowego i ich zetkniecie się z elektrycznymi elementami stykowymi typu obejmującego podstawę 100.
Dla przemieszczenia zamknięcia 130 z pierwszego położenia w drugie, zawiera ono elementy współpracujące przystosowane do współpracy z wtykiem uruchamiającym 117 wykonanym z materiału nie przewodzącego wprowadzanym do obudowy izolującej, nie pokazanej korpusu podstawy 100 gniazdka wtyczkowego.
Tutaj te elementy współpracujące zamknięcia 130 zawierają ramię uruchamiające 134, które jest umieszczone pomiędzy dwoma ramionami blokującymi 131, 132 i który biegnie od części środkowej zamknięcia 130 w kierunku promieniowym.
To ramię uruchamiające 134 niesie, na swojej powierzchni zwróconej w stronę pokrywy 110, powierzchnię krzywki 134A, która może współpracować z wtykiem uruchamiającym 117 dla wykonania ruchu obrotowego zamknięcia 130 pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem pokazanymi na fig. 4 i 5.
Zgodnie z szczególnie korzystna cechą podstawy 100 gniazdka wtyczkowego pokazanego na fig. 1 do 3, wtyk uruchamiający 117 tworzy z pokrywą 110 element jednoczęściowy i wystaje z tylnej powierzchni 116 ścianki przedniej 112 pokrywy 110.
Tutaj, wtyk uruchamiający 117 stanowi jeden element z pokrywą 110, ale w odmianie można przewidzieć, że będzie on nakładany na tylnej powierzchni pokrywy za pomocą odpowiednich elementów montażowych.
W ten sposób, gdy zostanie zmontowana, podstawa 100 gniazdka wtyczkowego pokazana na fig. 1 do 3 zawiera zamknięcie 130 wnęk i tworzy podstawę gniazdka wtyczkowego, bez przesuwania, w które wtyczka bez elementu przesuwającego może być włożona.
Rzeczywiście, zamknięcie 130 jest umieszczone w pierwszym położeniu w gnieździe określonym przez element nośny 120 i zamkniętym przez płytkę 150. Zespół trzech wspomnianych elementów jest zamontowany na obudowie izolującej, nie pokazanej, mieszcząc elektryczne elementy stykowe typu obejmującego podstawy 100. Element nośny 120 zawiera w tym celu łapki zatrzaskowe, 127 które wystają z obrzeża 126. Obudowa izolująca niosąca ten element nośny 120 tworzy blok lub korpus niezależny od podstawy 100 mogący przyjąć pokrywę, a zwłaszcza pokrywę 110.
Podczas montażu pokrywy 110 na korpusie podstawy 100, wtyk uruchamiający 117 niesiony przez nią współpracuje z powierzchnią krzywki 134A ramienia uruchamiającego 134 zamknięcia 130 aby umożliwić przejście pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem pokazanymi na fig. 2 i 5. W tym drugim położeniu, powierzchnie pochylone 131B, 132B utrzymywane przez ramiona blokujące 131, 132 zamknięcia 130 są umieszczone naprzeciw otworów 121, 122 elementu nośnego 120 i otworów 113A, 113B ścianki przedniej 112 pokrywy 110.
PL 204 241 B1
Gdy później, wtyczka jest wkładana w podstawę 100 gniazdka wtyczkowego, wtyki stykowe wtyczki opierają się na tych powierzchniach pochylonych 131B, 132B zamknięcia 130 dla przemieszczenia ich z drugiego położenia do trzeciego położenia pokazanego na fig. 6 i umożliwić dostęp do elektrycznych elementów stykowych typu obejmującego umieszczonych w obudowie izolującej podstawa 100 poniżej zamknięcia 130.
Korzystnie, kontury 121A, 122A otworów 121, 122 przewidzianych w dnie 120A elementu nośnego 120 obejmują kontur 131C, 132C ramion blokujących 131, 132 zamknięcia 130.
W ten sposób, gdy zamknięcie 130 jest umieszczone w drugim położeniu, w którym jest przygotowane do wykonania obrotu na skutek działania wtyków stykowych wtyczki, i gdy użytkownik próbuje dostać się do elementów styku elektrycznego typu obejmującego, tej podstawy 100 umieszczonych pod zamknięciem 130 za pomocą dowolnego narzędzia takiego jak śrubokręt opierając go na jednym z ramion blokujących 131, 132 zamknięcia 130, aby go odchylić, drugie ramię blokujące 131, 132 zamknięcia 130 wchodzi w odpowiedni otwór 121, 122 elementu nośnego 120 i blokuje się na krawędzi tego otworu.
Współpraca jednego z ramion blokujących 131, 132 zamknięcie 130 z krawędzią jednego z otworów 121, 122 elementu nośnego 120 zupełnie uniemożliwia jego obrót i dlatego uniemożliwia dostęp do elektrycznych elementów stykowych typu obejmującego podstawy 100, co odpowiada wymaganiom norm.
Rzeczywiście, aby mogło się przemieszczać obrotowo, zamknięcie 130 powinno pozostawać w położeniu równowagi, w którym ramiona blokujące 131, 132 rozciągają się na tym samym poziomie.
Jak pokazano dokładniej na fig. 1 i 3, element nośny 120 zawiera na krawędzi wycięcie 124 poprzez który wystaje koniec ramienia uruchamiającego 134 zamknięcia 130, tak aby był dostępny dla wtyku uruchamiającego 117. Wycięcie 154 płytki 150 jest umieszczone odpowiednio do wycięcia 124 elementu nośnego 120.
Ponadto, zamknięcie 130 jest cofane ze swojego trzeciego położenia pokazanego na fig. 6 do drugiego położenia w którym zatyka otwory 121, 122 elementu nośnego 120 i otwory 113A, 113B ścianki przedniej 112 pokrywy 110 za pomocą cofającego elementu sprężystego utworzonego przez sprężynę 140 powrotną owiniętą wokół łożyska 133 zamknięcia 130 i która opiera się o płytkę 150.
Korzystnie, podstawa 100 opisana poprzednio w odniesieniu do figur 1 do 6 stanowi część zespołu podstaw gniazdek wtyczkowych która zawiera drugą podstawę 100' przedstawioną dokładniej na fig. 7 i 9 do 11. Ta druga podstawa 100' zawiera korpus identyczny do korpusu pierwszej podstawy 100 jak również pokrywę 110' wyposażoną w ściankę przednią 112' mającą dwa otwory 113'A, 113'B przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych 201,202 wtyczki 200, otwór 114' dla przejścia wtyku uziemiającego, nie pokazanego i otwór dodatkowy 114 dla wprowadzenia do wnętrza obudowy izolującej nie pokazanej, wtyku uruchamiającego 164 łącznika 160 nałożonego na wtyczkę 200 która ma być wprowadzona w drugą podstawę 100'.
Rzeczywiście, zespół podstaw gniazdek wtyczkowych zawiera pierwszą podstawę 100 bez przesuwania i drugą podstawę 100' z przesuwaniem, pierwsza i druga podstawa 100, 100' zawiera identyczny korpus mieszczący w sobie zamknięcie 130 identyczne, zasadnicza różnica występuje na poziomie pokrywy, ponieważ, w przypadku pierwszej podstawy 100, pokrywa 110 trzyma na swojej powierzchni tylnej 116 wtyk uruchamiający 117 zamknięcie 130, podczas gdy, w przypadku drugiej podstawy 100', pokrywa 110' jest wykonana w sposób klasyczny, a jej powierzchnia tylna 116' ścianki przedniej 112' nie trzyma żadnego występu, wtyk uruchamiający 164 tworzy część łącznika 160 umieszczonego na wtyczce 200 wkładanej do drugiej podstawy 100'.
W drugiej podstawie 100' gniazdka wtyczkowego, elementy współpracujące zamknięcia 130 utworzone tu przez ramię uruchamiające 134 utrzymujące powierzchnię krzywki 134A są umieszczone naprzeciw dodatkowego otworu 114 przewidzianego w ściance przedniej 112' pokrywy 110' tak aby współpracowały z wtykiem uruchamiającym 164 w prowadzonym w tą podstawę 100', aby przemieścić zamknięcie 130 z pierwszego położenia, które pokazano na fig. 4 i 9 w drugie położenie, które pokazano na fig. 5, 10 i 11.
W sposób klasyczny, łącznik 160 jest utworzony z płytki, w której są wywiercone trzy otwory, to znaczy dwa otwory 161, 162 w które wchodzą wtyki stykowe 201, 202 wtyczki 200, gdy płytka jest umieszczona na powierzchni 200 i trzeci otwór 163 który jest umieszczony odpowiednio z otworem przewidzianym we wtyczce dla wprowadzenia wtyku uziemiającego nie pokazanego.
PL 204 241 B1
Jak lepiej pokazano na fig. 8, gdy łącznik 160 jest umieszczony na wtyczce 200, zawiera ona więc trzy wtyki, dwa wtyki stykowe 201,202 i wtyk uruchamiający 164 z materiału nie przewodzącego zapewniającego działanie zamknięcia 130 w sposób klasyczny.
Pierwsza i druga podstawa 100, 100' może być łatwo wykonana ponieważ korpusy tych podstaw są identyczne, a tylko pokrywa jest inna.
Tak więc można wybrać na końcu linii montażowej, łączenie pokrywy 110 z wtykiem uruchamiającym 117 lub pokrywę 110 bez wtyku uruchamiającego dla wykonania z tego samego korpusu podstawy bez przesuwania lub z przesuwaniem.
Ponadto instalator lub użytkownik może konfigurować podstawę gniazdka wtyczkowego, w pożądanym momencie. Może on także łatwo modyfikować wybrana konfigurację.
Wynalazek nie ogranicza się w żadnej mierze do przykładów opisanych i przedstawionych powyżej, ale fachowcy mogą tu wprowadzić takie odmiany jakie uznają za celowe.
Zwłaszcza można przewidzieć, że zamknięcie podstawy gniazdka wtyczkowego według wynalazku będzie przemieszczane ruchem postępowym lub ruchem łączonym postępowym i obrotowym wewnątrz korpusu podstawy.
W przypadku gdy zamknięcie podstawy gniazdka wtyczkowego według wynalazku jest przemieszczane ruchem postępowym, powierzchnie pochylone utrzymywane przez ramiona blokujące zamknięcia są zorientowane w tym samym kierunku.
Ponadto, wtyk uruchamiający zamknięcia może zawierać elementy obrotowe dla odchylania pod działaniem ramienia uruchamiającego pomiędzy dwoma położeniami, to znaczy położeniem zablokowanym w którym ramię uruchamiające jest oparte o krawędź elementu nośnego zamocowanego pomiędzy ścianką przednią pokrywy i zamknięciem, i położeniem odblokowanym w którym ramię uruchamiające jest odsunięte od krawędzi elementu nośnego.
Te elementy obrotowe mogą zawierać zawias przegubowy łączący wtyk uruchamiający z częścią środkową zamknięcia którym może być połączenie elastyczne wykonane podczas jego produkcji, lub który może zawierać zawias umocowany na powierzchni ramienia uruchamiającego zwróconego w stronę przeciwną do pokrywy.
W tym przykładzie wykonania, nic jednak nie przeszkadza, aby ramię uruchamiające trzymało, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy, powierzchnię krzywki która współpracuje z wtykiem uruchamiającym wprowadzonym w korpus podstawy gniazdka wtyczkowego.
W innej odmianie nie pokazanej, można przewidzieć, że ramię uruchamiające zamknięcia utrzymuje zamiast powierzchni krzywki, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy, pochyloną płytkę, która może współpracować z wtykiem uruchamiającym.
Gdy zamknięcie wykonuje ruch łączony postępowy i obrotowy można również przewidzieć, że wtyk uruchamiający ma na swoim wolnym końcu, klin, który współpracuje z ramieniem uruchamiającym zamknięcia, aby przemieścić zamknięcie w drugie położenie z trzeciego położenia w którym jest umieszczone poza otworami pokrywy.
Na koniec, w innej odmianie nie pokazanej, można przewidzieć wykonanie zamknięcia w dwóch odrębnych elementach które łączą się ze sobą, mając w części środkowej wspólne łożysko dla współpracy zamknięcie z osią napędową ruchu obrotowego, jeden z dwóch elementów, to znaczy pierwszy element, utrzymujący te powierzchnie płaskie które mogą być umieszczone naprzeciw otworów ścianki przedniej pokrywy, w pierwszym położeniu zamknięcia, i drugi z dwóch elementów, drugi element, utrzymujący te powierzchnie pochylone które, w pierwszym położeniu zamknięcia, są maskowane przez pierwszy element ze względu na połączenie pierwszego i drugiego elementu, pierwszy element jest przemieszczane pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem zamknięcia dla usunięcia tych powierzchni pochylonych zamknięcia tak, aby umieściły się one naprzeciw otworów pokrywy.

Claims (22)

1. Podstawa gniazdka wtyczkowego, która zawiera pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki, korpus umieszczony z tyłu pokrywy, który zawiera obudowę izolującą mieszczącą elektryczne elementy stykowe typu obejmującego umieszczone na przeciw dwóch otworów ścianki przedniej i zamknięcie umieszczone powyżej elementów stykowych i przemieszczane pomiędzy różnymi położeniami, zamknięcie zawierające na czole powierzchnie pochylone umieszczone naprzeciw otworów w drugim położeniu zamknię8
PL 204 241 B1 cia, jak również elementy współpracujące, z wtykiem uruchamiającym wprowadzonym do tej obudowy izolującej dla przemieszczenia zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie, znamienna tym, że wtyk uruchamiający (117) tworzy z pokrywą (110) element jednoczęściowy i wystaje z tylnej powierzchni (116) ścianki przedniej (112) pokrywy (110).
2. Podstawa według zastrz. 1, znamienna tym, że zamknięcie (130) zawiera na powierzchni czołowej (130A) powierzchnie płaskie (131A, 132A), umieszczone naprzeciw otworów (113A, 113B) pokrywy (110) w pierwszym położeniu zamknięcia (130).
3. Podstawa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zamknięcie (130) jest umocowane obrotowo.
4. Podstawa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zamknięcie (130) jest umocowane obrotowo i suwliwie.
5. Podstawa według zastrz. 3, znamienna tym, że zamknięcie (130) zawiera w części środkowej łożysko (133) umieszczone na osi (125) połączonej ze stałym elementem nośnym (120) dla przemieszczania obrotowego.
6. Podstawa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zamknięcie (130) jest umocowane suwliwie.
7. Podstawa według zastrz. 3, znamienna tym, że zamknięcie (130) zawiera dwa ramiona blokujące (131, 132) rozciągające się w swoim przedłużeniu, z jednej i drugiej strony części środkowej, każde ramię blokujące (131, 132) zawiera jedną z tych powierzchni pochylonych (131B, 132B).
8. Podstawa według zastrz. 7, znamienna tym, że powierzchnie pochylone (131B, 132B) utrzymywane przez ramiona blokujące (131, 132) są zorientowane w przeciwnych kierunkach.
9. Podstawa według zastrz. 7, znamienna tym, że powierzchnie pochylone (131B, 132B), utrzymywane przez ramiona blokujące (131, 132) są zorientowane w tym samym kierunku.
10. Podstawa według zastrz. 7, znamienna tym, że każde ramię blokujące (131, 132) zamknięcia (130) zawiera płaską powierzchnię (131A, 132A) sąsiadującą z odpowiednią powierzchnią nachyloną (131B, 132B) umieszczoną naprzeciw jednego z otworów pokrywy (110) w pierwszym położeniu zamknięcia (130).
11. Podstawa według zastrz. 2, znamienna tym, że elementy współpracujące zamknięcia (130) zawierają ramię uruchamiające (134) ułożone w kierunku promieniowym z jednej strony z środka zamknięcia (130).
12. Podstawa według zastrz. 11, znamienna tym, że ramię uruchamiające (134) zawiera elementy obrotowe dla przemieszczenia pod działaniem wtyku uruchamiającego pomiędzy dwoma położeniami, położeniem blokowania, w którym to ramię uruchamiające (134) jest oparte o krawędź stałego elementu nośnego umieszczonego pomiędzy ścianką przednią pokrywy i zamknięciem, i położeniem odblokowania, w którym to ramię uruchamiające jest odłączone od krawędzi stałego elementu nośnego.
13. Podstawa według zastrz. 12, znamienna tym, że elementy obrotowe zawierają zawias przegubowy łączący wtyk uruchamiający z częścią środkową zamknięcia (130).
14. Podstawa według zastrz. 13, znamienna tym, że zawias przegubowy jest połączeniem elastycznym wykonanym podczas wytwarzania zamknięcia.
15. Podstawa według zastrz. 12, znamienna tym, że elementy obrotowe zawierają oś umieszczoną na powierzchni ramienia uruchamiającego zwróconej w stronę przeciwną do pokrywy.
16. Podstawa według zastrz. 11, znamienna tym, że ramię uruchamiające (134) ma, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy (110), powierzchnię krzywkową (134A) współpracującą z wtykiem uruchamiającym (117).
17. Podstawa według zastrz. 11, znamienna tym, że ramię uruchamiające utrzymuje, na powierzchni zwróconej w stronę pokrywy, pochyloną ściankę, współpracującą z wtykiem uruchamiającym.
18. Podstawa według zastrz. 11, znamienna tym, że wtyk uruchamiający ma na swoim wolnym końcu klin, współpracujący z ramieniem uruchamiającym (134) zamknięcia (130) dla przemieszczenia zamknięcia (130) w drugie położenie z trzeciego położenia, w którym jest ono umieszczone poza otworami pokrywy.
19. Podstawa według zastrz. 2, znamienna tym, że zamknięcie (130) jest elementem jednoczęściowym.
20. Podstawa według zastrz. 1, znamienna tym, że zamknięcie jest dwuelementowe o elementach wchodzących jeden w drugi, pierwszy element utrzymuje powierzchnie płaskie, umieszcza naprzeciw otworów ścianki przedniej pokrywy w pierwszym położeniu zamknięcia i drugi element utrzyPL 204 241 B1 muje powierzchnie pochylone, które w pierwszym położeniu zamknięcia, są maskowane przez pierwszy element, pierwszy element jest umocowany ruchomo pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem zamknięcia dla odsłonięcia pochylonych powierzchni zamknięcia i usytuowania ich naprzeciw otworów pokrywy.
21. Podstawa według zastrz. 2, znamienna tym, że ma sprężysty element dla powrotu zamknięcia w pierwsze lub drugie położenie.
22. Zespół podstaw gniazdek wtyczkowych zawierający pierwszą podstawę, która zawiera pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory przeznaczone dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki, korpus umieszczony z tyłu pokrywy, który zawiera obudowę izolującą mieszczącą elektryczne elementy stykowe typu obejmującego umieszczone na przeciw dwóch otworów ścianki przedniej i zamknięcie umieszczone powyżej elementów stykowych i przemieszczane pomiędzy różnymi położeniami, zamknięcie zawierające na czole powierzchnie pochylone umieszczone naprzeciw otworów w drugim położeniu zamknięcia, jak również elementy współpracujące, z wtykiem uruchamiającym wprowadzonym do tej obudowy izolującej dla przemieszczenia zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie i drugą podstawę zawierającą korpus identyczny jak pierwsza podstawa jak również pokrywę wyposażoną w ściankę przednią mającą dwa otwory dla przyjęcia dwóch wtyków stykowych wtyczki i dodatkowy otwór dla wprowadzenia do wnętrza obudowy izolującej wtyku uruchamiającego elementy współpracujące zamknięcia drugiej podstawy są umieszczone naprzeciw dodatkowego otworu, aby współpracować z wtykiem stykowym wprowadzanym do wnętrza obudowy izolującej, dla przemieszczania zamknięcia z pierwszego położenia w drugie położenie, znamienny tym, że wtyk uruchamiający (117) zamknięcia (120) pierwszej podstawy tworzy z pokrywą (110) pierwszej podstawy element jednoczęściowy i wystaje z tylnej powierzchni (116) ścianki przedniej (112) pokrywy (110) pierwszej podstawy, a wtyk uruchamiający (164) zamknięcia drugiej podstawy stanowi część łącznika (160) nałożonego na wtyczkę (200) wprowadzoną w drugą podstawę.
PL357506A 2001-12-05 2002-12-03 Podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych PL204241B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0115708A FR2833111B1 (fr) 2001-12-05 2001-12-05 Socle de prise de courant a obturateur d'alveoles et gamme comprenant un tel socle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357506A1 PL357506A1 (en) 2003-06-16
PL204241B1 true PL204241B1 (pl) 2009-12-31

Family

ID=8870125

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357506A PL204241B1 (pl) 2001-12-05 2002-12-03 Podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1318569B1 (pl)
AT (1) ATE259991T1 (pl)
BR (1) BR0205498A (pl)
DE (1) DE60200220T2 (pl)
ES (1) ES2213736T3 (pl)
FR (1) FR2833111B1 (pl)
HU (1) HU224734B1 (pl)
PL (1) PL204241B1 (pl)
PT (1) PT1318569E (pl)
RU (1) RU2296401C2 (pl)
TR (1) TR200401130T4 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2257174B1 (es) * 2004-09-15 2007-06-01 Simon, S.A. Base de enchufe con obturador de seguridad y bastidor multifuncional.
GB2458352B (en) * 2008-03-19 2013-04-10 Legrand Electric Ltd Electrical Sockets
DE102008063110A1 (de) * 2008-12-24 2010-07-01 Merten Gmbh & Co. Kg Verschlusssystem für eine Steckdose
CN101901985B (zh) * 2009-05-26 2013-02-13 黄华道 自锁型电源插孔安全挡板装置
EP2403071A1 (en) * 2010-06-29 2012-01-04 Schneider Electric Industries SAS An actuator, an electrical plug and socket assembly
WO2012123265A1 (de) * 2011-03-16 2012-09-20 Amad Mennekes Holding Gmbh & Co. Kg Elektrische steckvorrichtung mit verschlusseinrichtung
FR2978876B1 (fr) * 2011-08-04 2014-03-07 Legrand France Prise de courant equipee de deux obturateurs
CN110212360B (zh) * 2019-06-27 2020-10-13 合肥芮欣电子商务有限公司 一种安全插头及插座
CN111416238B (zh) * 2020-05-08 2021-07-02 临海市金座电器有限公司 一种集成模块插座
EP4075611A1 (fr) 2021-04-14 2022-10-19 Berker GmbH & Co. KG Dispositif de protection d'un connecteur électrique, ensemble comprenant un enjoliveur et ledit dispositif de protection et appareil électrique comprenant ledit dispositif de protection

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2584873B1 (fr) * 1985-07-11 1990-03-23 Arnould App Electr Systeme de raccordement electrique pour un reseau specifique de distribution de courant, et adaptateur pour fiche de raccordement electrique et socle de prise de courant correspondants
GB2260863B (en) * 1991-10-23 1995-06-21 Mk Electric Ltd An electrical socket
FR2710787B1 (fr) * 1993-09-29 1995-12-08 Pgep Perfectionnements aux dispositifs de sécurité et/ou de discrimination pour prises de courant.
FR2713023B1 (fr) * 1993-11-24 1995-12-22 Merlin Gerin Socle de prise de courant à détrompage.
FR2738955B1 (fr) * 1995-09-15 1997-10-24 Schneider Electric Sa Prise electrique a detrompage

Also Published As

Publication number Publication date
TR200401130T4 (tr) 2004-07-21
EP1318569A1 (fr) 2003-06-11
BR0205498A (pt) 2004-08-03
ES2213736T3 (es) 2004-09-01
PL357506A1 (en) 2003-06-16
FR2833111A1 (fr) 2003-06-06
FR2833111B1 (fr) 2006-09-15
ATE259991T1 (de) 2004-03-15
DE60200220D1 (de) 2004-03-25
HU0204253D0 (en) 2003-02-28
PT1318569E (pt) 2004-05-31
DE60200220T2 (de) 2004-12-09
HUP0204253A2 (hu) 2003-11-28
RU2296401C2 (ru) 2007-03-27
EP1318569B1 (fr) 2004-02-18
HU224734B1 (en) 2006-01-30
HUP0204253A3 (en) 2004-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6338640B1 (en) ZIF mobile socket
EP0991145B1 (en) Two-part electrical connector
US5234350A (en) Selective device for electrical connection fitted with safety disk and complementary disk
CA1287156C (en) Battery receptacle
US5477418A (en) I/O connector for add in printed circuit cards for computer systems
US4420205A (en) Low insertion force electronic component socket
JP2762347B2 (ja) 端子位置保証手段を有するフード付き電気コネクタ
EP2225803B1 (en) Fcp connector having rotating actuator
US6480390B2 (en) Card-type peripheral device
US4699443A (en) Modular telephone jack
PL204241B1 (pl) Podstawa gniazdka wtyczkowego i zespół podstaw gniazdek wtyczkowych
WO2009014460A1 (en) Electrical plug/socket adaptor
IE842498L (en) Electrical connectors
US3796984A (en) Electrical and mechanical connector for two part portable electronic device
GB2335461A (en) Battery pack housing with fixed latch(es) at each end
US6054839A (en) Portable electronic device, its housing and its battery compartment
US4279457A (en) Cover plate for electrical connector
US6461174B1 (en) Power connector more easily and cheaply manufactured
KR20010030922A (ko) 일체형 안전 스위치를 가진 오우버-센터 토글 래치
KR200185381Y1 (ko) 플러그 회전 접속형 콘센트
EP0991144A2 (en) An electrical connector with a transport device
JP2001229894A (ja) 電池収納構造
JP4131693B2 (ja) コネクタ
KR100291296B1 (ko) 전기커넥터키잉시스템
US5186643A (en) Latching device for an edge connector

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111203