PL200913B1 - Szyty dokument zabezpieczony - Google Patents

Szyty dokument zabezpieczony

Info

Publication number
PL200913B1
PL200913B1 PL361129A PL36112903A PL200913B1 PL 200913 B1 PL200913 B1 PL 200913B1 PL 361129 A PL361129 A PL 361129A PL 36112903 A PL36112903 A PL 36112903A PL 200913 B1 PL200913 B1 PL 200913B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
thread
threads
security
olbb
secured
Prior art date
Application number
PL361129A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361129A1 (pl
Inventor
Ewa Leszczyńska
Ewelina Jakielaszek
Original Assignee
Polska Wytwornia Papierow Wart
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polska Wytwornia Papierow Wart filed Critical Polska Wytwornia Papierow Wart
Priority to PL361129A priority Critical patent/PL200913B1/pl
Publication of PL361129A1 publication Critical patent/PL361129A1/pl
Publication of PL200913B1 publication Critical patent/PL200913B1/pl

Links

Landscapes

  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy szytego dokumentu zabezpieczonego składającego się z co najmniej dwóch stron zszytych co najmniej jedną nicią introligatorską, z których to nici co najmniej jedną nić introligatorską (3) ma zabezpieczoną. Dokument ten nić introligatorską (3) może mieć w szczególnoś ci wykonaną z co najmniej jednej nitki (5) zabezpieczonej, splecionej lub skręconej z co najmniej jedną nitką (4) o większej wytrzymałości albo oplecione lub okręcone na co najmniej jednej nitce (4) o większej wytrzymałości. Nitki (4) o większej wytrzymałości i nitki (5) zabezpieczone mogą być wykonane z przędzy polimerowej, na przykład z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej. Nitki (5) zabezpieczone mogą być wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej pokrytej siarczkami miedzi, dzięki czemu mają własności elektroprzewodzące.

Description

Wynalazek dotyczy szytego dokumentu zabezpieczonego, na przykład paszportu, składającego się z co najmniej dwóch stron zszytych nicią introligatorską.
Istnieje kilka grup różnego rodzaju zabezpieczeń dla szytych dokumentów przed ich fałszowaniem.
Z europejskiego opisu patentowego nr 936 976 znany jest szyty dokument zabezpieczony w postaci paszportu. Paszport ten składa się z kartki ze stroną personalizowaną, okładki oraz innych kartek połączonych z sobą poprzez zszycie. Paszport ten zabezpieczono przed sfałszowaniem w ten sposób, że jego kartka, na której są dane identyfikacyjne właściciela dokumentu i jego fotografia zawiera tworzywo sztuczne takie jak poliwęglan. Dane na tę kartkę nanosi się przy pomocy wiązki promieniowania laserowego.
Inna grupa zabezpieczeń dotyczy papieru, z którego dokument został wykonany. Stosowane są tu najrozmaitszego typu dodatki zapewniające cechy indywidualne dla danego rodzaju dokumentu. Przykładowo w zgłoszeniu nr WO00/39391 jest opisany papier zabezpieczony przed fałszowaniem, który zawiera podłużny nieprzepuszczalny pasek, co najmniej częściowo osadzony w papierze, który powstaje poprzez kolejne wypełnianie co najmniej jednego wybranego obszaru porowatej powierzchni nośnej, nakładanie pierwszej warstwy włókien papieru na porowatą powierzchnię nośną wokół wypełnionych obszarów, doprowadzenie nieprzepuszczalnego paska do zetknięcia się z wypełnionymi obszarami powierzchni nośnej tak, że co najmniej krawędzie paska leżą ponad nałożoną warstwą. Kolejną warstwę papieru nakłada się na pierwszą warstwę i na nieprzepuszczalny pasek aby pewnie umieścić krawędzie paska w papierze. Te wypełnione obszary są nieprzepuszczalne, aby uniemożliwiać osadzanie się włókien na nich zanim pasek zostanie na nich położony, aby utworzyć wiele indywidualnych półprzeźroczystych lub przezroczystych okienek na drugiej powierzchni papieru, na której pasek jest odsłonięty.
Ze zgłoszenia WO98/28717 znany jest inny dokument wartościowy, który ma oznakowanie ochronne z gazowej substancji wykrywalnej. Substancja gazowa znajduje się na tym wyrobie lub wewnątrz niego i w stanie rozłożenia lub nie rozłożenia przynajmniej częściowo przeprowadzana w stan gazowy. Obecność tych substancji przewiduje się zgodnie z tym wynalazkiem w papierze, w farbie, lakierze, w powłoce, w folii laminującej i w polimerze lub żywicy.
Kolejną grupą zabezpieczeń dokumentów przed sfałszowaniem są elementy o charakterze poligraficznym lub nakładane w inny sposób na papier. W zgłoszeniu nr WO 94/11203 opisano na przykład hologram odblaskowy składający się z lakierowej warstwy deseniowej i odblaskowej warstwy metalowej. Warstwa przylepna stosowana jako optyczny element zabezpieczający dokumentu jest zaopatrzona w substancję fluorescencyjną, która może być nanoszona na dokument razem z optyczną cechą zabezpieczającą. Substancja fluorescencyjna jest widoczna przez przewidziane w tym celu różnego rodzaju szczeliny w warstwie metalowej elementu ochronnego.
W polskim opisie patentowym nr 168961 opisano element zabezpieczający zawierający nakładaną na papier nić lub taśmę z przezroczystej folii nośnej pokrytej warstwą metaliczną mającą wgłębienia i umieszczoną na lub pod tą warstwą drugą warstwą metaliczną. Wgłębienia w postaci znaków lub wzorów pierwszej warstwy metalicznej są widoczne w świetle przechodzącym.
Inną grupą zabezpieczeń przed fałszowaniem są wytłoczenia na powierzchni dokumentu. W zgłoszeniu nr WO00/20225 opisano dokument posiadający na pewnym obszarze swej powierzchni trwałe tłoczenie widoczne gołym okiem dzięki swym rozmiarom, w którym przynajmniej część tłoczenia ma postać nachylonej płaszczyzny, przy czym wysokość i głębokość tłoczenia liczona od powierzchni dokumentu zmienia się stopniowo w określonym kierunku poczynając od wartości maksymalnej, a zmiana ma charakter liniowy.
W kanadyjskim zgłoszeniowym opisie patentowym nr CA 2091109 został opisany sposób łączenia stron wielostronicowego dokumentu z zastosowaniem co najmniej jednej nici introligatorskiej wykonanej z niskotopliwego tworzywa. Użycie do zszycia nitki introligatorskiej wykonanej z niskotopliwego materiału jest w tym rozwiązaniu wstępna operacją. Zabezpieczenie dokumentu przed sfałszowaniem poprzez wymianę jego stron uzyskuje się w drugiej operacji poprzez podgrzanie tego zszycia gorącym powietrzem.
Ze skrótu japońskiego opisu patentowego JP 2000073244 znane są splecione syntetyczne włókna poliamidowe lub poliestrowe (w postaci przędzy do wytwarzania nici) posiadające własności elektroprzewodzące (nadawane przez np. siarczki miedzi), ale brak jest tam opisu jakichkolwiek możliwości praktycznego ich stosowania.
PL 200 913 B1
Znane jest także rozwiązanie opisane w polskim opisie patentowym nr PL 194190 dotyczące taśmy, która służy do otwierania opakowań np. papierosów przez jej odrywanie. Taka taśma jest znana. Znana tez jest powszechnie służąca do tego celu taśma z cechą oryginalności w postaci widocznego dla użytkownika elementu zabezpieczającego działającego optycznie (hologramu). Istotą wynalazku wg tego patentu jest dodatkowe zabezpieczenie przed fałszowaniem opakowań w postaci połączenia tego elementu z także znaną powszechnie elektrycznie przewodzącą farbą znakującą. Przeciwstawione rozwiązanie dotyczy jednak zupełnie innej dziedziny techniki niż rozwiązanie zgłoszone przez nas, zawiera też swoiste rozwiązania konstrukcyjne połączenia innych elementów.
Według wynalazku szyty dokument zabezpieczony składający się z co najmniej dwóch stron jest zszyty co najmniej jedną nicią introligatorska, z których to nici co najmniej jednanie introligatorską ma zabezpieczoną.
W korzystnym wykonaniu szyty dokument zabezpieczony według wynalazku zabezpieczoną nić introligatorską ma wykonaną z co najmniej jednej nitki zabezpieczonej, które są skręcone lub splecione z co najmniej jedną nitką o większej wytrzymałości lub są okręcone lub oplecione na co najmniej jednej nitce o większej wytrzymałości.
Nitki o większej wytrzymałości mogą być wykonane z przędzy polimerowej. Z przędzy polimerowej mogą być wykonane także nitki zabezpieczone. Materiałem do wykonania nitek o większej wytrzymałości lub nitek zabezpieczonych może być w szczególności przędza poliakrylonitrylowa i/lub poliamidowa.
W dalszym korzystnym wykonaniu szyty dokument zabezpieczony nitki zabezpieczone ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej o własnościach elektroprzewodzących.
Korzystne jest, jeśli nitki zabezpieczone szyty dokument ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej pokrytej siarczkami miedzi.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szkicowo widok ogólny szytego dokumentu zabezpieczonego w postaci paszportu, fig. 2 - przekrój szytego dokumentu zabezpieczonego płaszczyzną prostopadłą do nici introligatorskich zszywających poszczególne strony dokumentu, fig. 3 - przekrój szytego dokumentu zabezpieczonego wzdłuż nici introligatorskich zszywających poszczególne strony dokumentu, fig. 4 - przykładową nić introligatorską, w której nitki zabezpieczone są okręcone wokół nitek o większej wytrzymałości, fig. 5 - przykładową nić introligatorską, w której nitki zabezpieczone są oplecione wokół nitek o większej wytrzymałości.
Jak pokazano na fig. 1 i 2 rysunku przykładowy szyty dokument zabezpieczony w postaci paszportu składa się z kilku stron 1 zszytych nicią introligatorską 3. Jak pokazano na fig. 2 i 3 rysunku na zewnętrznej stronie przykładowy szyty dokument zabezpieczony ma naklejoną okładkę 2.
Jak pokazano na fig. 3 rysunku poszczególne strony 1 szytego dokumentu zabezpieczonego mogą być zszyte dwiema nićmi introligatorskimi 3.
W przykładowym wykonaniu pokazanym na fig. 4 rysunku nić introligatorska jest złożona z dwóch nitek 5 zabezpieczonych, które są okręcone na kilku nitkach 4 o większej wytrzymałości.
W innym przykładowym wykonaniu pokazanym na fig. 5 rysunku nić introligatorska jest złożona z trzech nitek 5 zabezpieczonych, które są oplecione na kilku nitkach 4 o większej wytrzymałości.
W obydwu przykładowych wykonaniach pokazanych na fig. 4 i fig. 5 rysunku nitki 4 o większej wytrzymałości są wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej. Natomiast nitki 5 zabezpieczone są wykonane z przędzy poliamidowej pokrytej siarczkami miedzi, które przędzy tej nadają własności elektroprzewodzące.
Dzięki temu osiągnięto, że szyty dokument zabezpieczony ma dodatkowe zabezpieczenie w postaci zabezpieczonej nici introligatorskiej.
Dla przykładowych wykonań zabezpieczeniem tym są własności elektroprzewodzące nici introligatorskiej, łatwo sprawdzalne za pomocą szeregu powszechnie znanych metod pomiaru przewodnictwa materiałów.
Nić ta jest poza tym widoczna jako wielokolorowa w podczerwieni, co umożliwia dodatkową weryfikację szytego dokumentu zabezpieczonego.

Claims (8)

1. Szyty dokument zabezpieczony składający się z co najmniej dwóch stron zszytych co najmniej -edną nicią introligatorską, znamienny tym, że co na-mnie- -edną nić introligatorską (3) ma zabezpieczoną.
2. Szzty dokumeen zabbepieecznn weeług zaatra. 1, znnmiennn ttyi, że nić i ηΤοΝς głoską ((3 ma wykonaną z co najmniej jednej nitki (5) zabezpieczonej, która jest spleciona lub skręcona z co najmniej jedną nitką (4) o większej wytrzymałości albo oplecione lub okręcone na co najmniej jednej nitce (4) o większej wytrzymałości.
3. Szztydonumeet zzabezieecznnweeług zzssz^, zznmieenn tym, że! nitti (44 o więękzzjwet trzymałości ma wykonane z przędzy polimerowej.
4. Sz^^yy dooumeen ozaeezieeczrin wweług ozas-r. O, olbo O, oznmieenn tiyn, iż η^Π ((5 oabbepieczone ma wykonane z przędzy polimerowej.
5. Sz^^yy donumeet ozabezieecznn wweług ozstrz. O, olbb O, olbb O, oznmieenn ttyn, Oe K4 o większej wytrzymałości ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej.
6. Sz^z^yy' donumeet ozae!ezieecznn wweług ozstrz. O, olbb O, oHo O, oHo O, oznmieenn tym, Oe nitki (5) zabezpieczone ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej.
7. Szatydonumeet zzabezieecznn wweług zzstrz. 2, olbb 3, olbb 4, olbb 5, albb 6, zznmieenn tyyri, że nitki (5) zabezpieczone ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lub poliamidowej o własnościach elektroprzewodzących.
8. Szyyy dokumenn zabezpieczony według zas^z. 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, znaiienny tyi, że nitki (5) zabezpieczone ma wykonane z przędzy poliakrylonitrylowej i/lgb poliamidowej pokrytej siarczkami miedzi.
PL361129A 2003-07-07 2003-07-07 Szyty dokument zabezpieczony PL200913B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL361129A PL200913B1 (pl) 2003-07-07 2003-07-07 Szyty dokument zabezpieczony

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL361129A PL200913B1 (pl) 2003-07-07 2003-07-07 Szyty dokument zabezpieczony

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361129A1 PL361129A1 (pl) 2005-01-10
PL200913B1 true PL200913B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=34432515

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361129A PL200913B1 (pl) 2003-07-07 2003-07-07 Szyty dokument zabezpieczony

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL200913B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL361129A1 (pl) 2005-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2272937T3 (es) Metodo de fabricacion de sustratos; sustratos obtenidos por este procedimiento y documentos de seguridad.
AU2001276379B2 (en) Antifalsification paper and security document produced therefrom
RU2322358C2 (ru) Защитный элемент
US20160355045A1 (en) Security booklet
US7872579B2 (en) Structure including an electronic device, in particular for fabricating a security document or a document of value
RU2470370C1 (ru) Элемент, содержащий по меньшей мере два микроэлектронных устройства бесконтактного обмена данными
RU2511021C2 (ru) Защищенная структура, содержащая микроэлектронное устройство, а также водяной знак или его имитацию
US20120104102A1 (en) Sectional Documents Comprising a Structure Equipped with a Watermark or Pseudo-Watermark and Associated Process
ES2458431T3 (es) Elemento laminar de seguridad con zona dotada de aberturas
EP2946940A1 (en) Improvements in security devices
JP2002537157A (ja) 価値のある文書
PL168881B1 (pl) Element zabezpieczajacy PL PL PL
KR20180128024A (ko) 보안 문서
EA003711B1 (ru) Защитный элемент и ценный предмет
RU2000102924A (ru) Защищенный от подделки документ
PL188250B1 (pl) Element zabezpieczający dla dokumentu oraz dokument
PL197927B1 (pl) Element zabezpieczający do stosowania w materiałach bezpiecznych i materiał bezpieczny
RU2010130361A (ru) Лист с защитой от подделки, содержащий коэкструзионную подложку
PL215222B1 (pl) Podklad wlóknisty, dokument zawierajacy podklad wlóknisty oraz zawierajacy wiele arkuszy wykonanych z podkladu wlóknistego i sposób wytwarzania podkladu wlóknistego
US20020172807A1 (en) Substrates
ES2750824T3 (es) Mejoras en documentos de valor
US20120313363A1 (en) Method for producing a support comprising an electronic device
PL200913B1 (pl) Szyty dokument zabezpieczony
RU2328381C2 (ru) Защищенная от подделки документ-карта и способ ее изготовления
RU178156U1 (ru) Идентификационное устройство, защищенное от подделки