PL200629B1 - Opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka - Google Patents

Opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka

Info

Publication number
PL200629B1
PL200629B1 PL372917A PL37291702A PL200629B1 PL 200629 B1 PL200629 B1 PL 200629B1 PL 372917 A PL372917 A PL 372917A PL 37291702 A PL37291702 A PL 37291702A PL 200629 B1 PL200629 B1 PL 200629B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
assembly
cover
assembly according
base
egg
Prior art date
Application number
PL372917A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372917A1 (pl
Inventor
Nick Buckley
Original Assignee
Hartmann As Brdr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=28459479&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL200629(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Hartmann As Brdr filed Critical Hartmann As Brdr
Publication of PL372917A1 publication Critical patent/PL372917A1/pl
Publication of PL200629B1 publication Critical patent/PL200629B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D85/00Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials
    • B65D85/30Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for articles particularly sensitive to damage by shock or pressure
    • B65D85/32Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for articles particularly sensitive to damage by shock or pressure for eggs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Packaging Frangible Articles (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy eksponuj acego zawar- tosc zespo lu pakuj acego do dystrybucji lamli- wych artyku lów, szczególnie jajek, zawieraj ace- go podstaw e (2), która przynajmniej czesciowo dopasowana jest do zewn etrznych konturów artyku lów umieszczonych w zespole oraz po- kryw e (3) zawieraj ac a p laskie powierzchnie gór- n a i boczne (10, 14, 15) do zapewniania grafi- cznej informacji o zawarto sci zespo lu, przy czym cz esci pokrywy (8) s a dalej ukszta ltowane dla ukazywania kszta ltu jajek umieszczonych w eks- ponuj acym zawartosc opakowaniu do dystrybu- cji. Poza tym konstrukcja podstawy i pokryw zwi eksza mechaniczn a wytrzyma lo sc zespo lu. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka.
Wynalazek dotyczy eksponującego zawartość zespołu pakującego do dystrybucji jajek lub podobnych łamliwych artykułów opisanych w zastrzeżeniu 1.
Opakowania do pakowania i transportu łamliwych artykułów jak jajka znane są w różnych kształtach. Takie opakowania tradycyjnie zawierają podstawę wyposażoną w odpowiednio ukształtowane komory przystosowane do poszczególnych artykułów, na przykład jajek, oraz górną część tworzącą pokrywę nad podstawą przystosowaną do umieszczania w niej górnych części artykułów umieszczonych w opakowaniu i do zamknięcia opakowania. Górna część często połączona jest z dolną częścią za pomocą odpowiedniego zawiasu, chociaż stosowane są również opakowania z oddzielną podstawą i górną częścią. W tych opakowaniach, które zawierają zawiasowo połączoną podstawę i pokrywę, pionowy przedni bok podstawy często wyposażony jest w giętką klapkę zawierającą występy do łączenia z odpowiednio rozmieszczonymi i ukształtowanymi otworami w pokrywie, dzięki czemu podstawa i pokrywa blokują się razem w zamknię tej pozycji opakowania. Opakowanie tego rodzaju posiada róż ne wady. W zamkniętej pozycji, przednia powierzchnia opakowania będzie wtórnie podzielona na górną część i dolną część, a ponieważ dolna część typowo uformowana jest do przyjmowania i utrzymywania artykułów zawartych w pojemniku, jedynie górna część, której można nadać płaski kształt, umożliwia umieszczenie tekstu i rysunków opisujących zawartość opakowania. Przy zastosowaniu w magazynie, takie opakowania często będą ustawiane w stosach na regałach i stąd jedynie przedni pionowy bok będzie widoczny dla klienta. Dalej, obecność wymienionych otworów w pokrywie również ogranicza możliwość użycia tej powierzchni do zamieszczenia pisemnej i obrazkowej informacji. Dalej, okazuje się, że otwieranie takich opakowań często jest uciążliwe, ponieważ wymaga, aby użytkownik wciskał występy do otworów dla odłączenia od siebie występów i odpowiadających otworów.
Ten typ opakowania do jajek zawierającego zawiasowe połączenie podstawy i pokrywy został ujawniony w opisie zgłoszenia wynalazku WO 00/03936. Dla rozwiązania problemu dostarczania wystarczająco dużej, płaskiej przedniej powierzchni dla umieszczenia graficznego materiału, przednia powierzchnia pokrywy rozciąga się całkowicie do dołu najniższej części podstawy, tak że może ona opierać się na powierzchni podpierającej opakowania. A zatem dostarczona jest duża niezłamana przednia powierzchnia, a ponadto przedłużenie przedniej powierzchni do powierzchni podpierającej zwiększa stabilność opakowania i jest korzystne w czasie procesu formowania opakowania.
Oprócz wyposażenia dużych niezłamanych powierzchni do umieszczenia w różne graficzne opisy o zawartoś ci opakowania, informacja o zawartoś ci opakowania, jako alternatywna czy uzupeł niająca, może również być przekazywana przez kształt opakowania czy różne jego części. Opakowanie tego rodzaju jest przedmiotem opisu patentowego EP 0 698565, które ujawnia opakowanie zawierające oddzielny zespół pakujący obejmujący artykuły do przechowywania i utrzymywania, gdzie zewnętrzny kształt zespołu pakującego uwidacznia kształt jajek zawartych w zespole. Niniejsze opakowanie typowo posiada pewną ilość, na przykład sześć, jajowatych komór i ponadto opakowanie wyposażone jest w panel eksponujący zawierający otwory o odpowiednich wymiarach odpowiadające wzorowi komór zespołu pakującego, tak że panel eksponujący może być umieszczony na wierzchu komór w taki sposób, że komory mogą wystawać przynajmniej częściowo przez wymienione otwory. Niniejsze opakowanie zawiera zatem dwie oddzielne części, to jest zespół pakujący jako taki i panel eksponujący, który w pewnych okolicznościach może być uważany za wadę z punktu widzenia obsługi.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie zespołu pakującego do jajek lub podobnych łamliwych artykułów, który pomimo tego, że wykonany jest z nieprzezroczystego materiału, korzystnie z formowanej masy włóknistej, dzięki swojemu kształtowi zapewnia przejrzystą, widoczną informację o zawartości zespołu i jednocześnie daje sposobność dla zapewnienia graficznej i/lub obrazowej informacji na dużych powierzchniach zespołu.
Kolejnym celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie zespołu pakującego, który łatwiej jest otworzyć i zamknąć w porównaniu do tradycyjnych opakowań, opisanego na początku rodzaju, zawierających zawiasowe połączenie podstawy i pokrywy.
Kolejnym celem wynalazku jest dostarczenie zespołu pakującego, który przynajmniej częściowo posiada mechanicznie odporną konstrukcję osłony, która chroni zawarty w zespole artykuł, podpiera ten artykuł na dużej powierzchni i zasadniczo zwiększa mechaniczną stabilność opakowania.
Kolejnym celem wynalazku jest dostarczenie zespołu pakującego, który może być wytwarzany jako jeden integralny zespół, na przykład przez formowanie ssące.
PL 200 629 B1
Te i inne cele i zalety zostały osiągnięte w zespole pakującym według zastrzeżenia 1. Różne korzystne postacie określone są w zastrzeżeniach zależnych.
Zespół pakujący według niniejszego wynalazku zawiera zatem podstawę wyposażoną w jedną lub więcej komór do przechowywania i utrzymywania jajek w zespole pakującym oraz pokrywę, gdzie jedna lub więcej części pokrywy uformowane są tak, że uwidaczniają kształt jajek zawartych w zespole pakującym, w ten sposób kształt jajek zawartych w zespole staje się widoczny z zewnątrz. Przez kształtowanie w ten sposób części pokrywy, zawartość zespołu pakującego staje się bardziej widoczna niż w zespołach pakujących ze stanu techniki, nie tylko wtedy gdy zespół pakujący jest widziany z boku - gdzie widać zarówno podstawę jak i pokrywę - ale również gdy widziany jest z góry, w którym to przypadku podstawa może być bardziej lub mniej niewidoczna dla oglądającego.
Według wynalazku, wymieniona pokrywa i wymieniona podstawa mogą być formowane jako jeden integralny zespół przez formowanie ssące.
Należy zauważyć, że w opisie i dołączonych zastrzeżeniach wyrażenie część uwidaczniająca kształt jajek należy rozumieć jako część mającą kształt, który zapewnia oglądającemu jasne skojarzenie kształtu jajka, i nie ma konieczności, aby ta część posiadała kształt dokładnie odpowiadający jajku. Stąd, powierzchnie czy podpowierzchnie różnych brył obrotowych, na przykład elipsoidy, mogą w tym kontekście uwidaczniać kształt jajka.
Nie tylko wyposażając pokrywę w części uwidaczniające kształt jajek w zespole, ale również kształtując odpowiadające części podstawy, tak że uwidaczniają one kształt jajek, bardziej uwidacznia się wizualną informację o zawartości zespołu. Poszczególne części pokrywy i odpowiadające części podstawy w zamkniętej pozycji zespołu mogą połączyć się w zasadniczo ciągłą powierzchnię uwidaczniającą względnie dużą część powierzchni jajka.
Według wynalazku, wymienione części pokrywy uwidaczniające kształt jajek i odpowiadające części podstawy tworzą w zespole komory do jajek, których to komór wewnętrzna powierzchnia może również być ukształtowana w sposób odpowiadający kształtowi jajek. Tak więc, przynajmniej niektóre z tych komór obejmują i utrzymują jajka na powierzchni o obszarze przynajmniej około 60% całkowitej powierzchni obszaru jajka. Jajka są zatem utrzymywane w sposób, który zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia spowodowane przyspieszeniem doznanym na przykład w czasie drgań zespołu czy gdy zespół zostanie przypadkowo upuszczony. W szczególności, wymienione komory mogą również być formowane dla utrzymywania jajek na podstawie komór.
Kolejne udoskonalenie informacji o zawartości zespołu pakującego dostarczone przez części pokrywy uwidaczniające kształt jajek w zespole pakującym, według wynalazku może być uzyskane przez dokonanie wyraźnego podziału wtórnego pokrywy na części uwidaczniające kształt jajek i pozostałe części pokrywy. Według szczególnych postaci wynalazku opisanego dalej w szczegółach, części uwidaczniające kształt jajek są zatem formowane jako jajowate ciągłe powierzchnie pokrywające około jednej czwartej całej powierzchni jajka, zaś pozostała część pokrywy - przeznaczona do dostarczania dużych zasadniczo płaskich obszarów do umieszczenia różnego rodzaju graficznej i/lub obrazowej informacji - przypomina pudełko posiadające zasadniczo płaską górną powierzchnię, przednią powierzchnię, tylnią powierzchnię i zasadniczo płaskie końcowe powierzchnie. Jajowate części są według niniejszej postaci wynalazku umieszczone na obu końcowych powierzchniach pokrywy, dając w ten sposób wizualnie jasny podział między zasadniczo płaskimi końcowymi powierzchniami a gładko wygiętymi jajowatymi częściami. Rozmieszczenie jajowatych części tylko na jednej z wymienionych końcowych powierzchni oczywiście również jest możliwe.
W alternatywnej postaci, będzie możliwe umieszczenie jajowatych części na co najmniej jednej z pozostałych powierzchni pokrywy, co w ten sposób dalej uwyraźnia zawartość zespołu pakującego.
Według kolejnej postaci wynalazku, eksponujący zespół pakujący do dystrybucji charakteryzuje się tym, że wymieniona pokrywa na części, która jest formowana do uwidaczniania kształtu jajek w opakowaniu, posiada inną strukturę powierzchni niż pozostałe części pokrywy. Na przykład część uwidaczniająca kształt jajek może posiadać względnie chropowatą strukturę powierzchni, zaś części, na których ma być umieszczona graficzna informacja, na przykład przy użyciu przylepnych etykiet, mogą mieć gładszą strukturę albo odwrotnie. Wyposażając te części pokrywy, które uwidaczniają zawartość zespołu, w strukturę powierzchni inną niż struktura powierzchni pozostałych części pokrywy, zawartość zespołu pakującego staje się jaszcze bardziej widoczna, tak że widziana jest z zewnątrz, na przykład przez klienta w sklepie.
Według kolejnej postaci wynalazku, eksponujący zespół pakujący do dystrybucji charakteryzuje się tym, że złącze pomiędzy wymienioną pokrywą a wymienioną podstawą nachyla się do dołu od tyl4
PL 200 629 B1 niego boku opakowania do przedniego boku opakowania, powodując w ten sposób, że przedni bok pokrywy jest wyższy niż tylni bok pokrywy, przez co wyższy przedni bok zapewnia większą przestrzeń na doczepienie etykiet, i tak dalej. Przy otwieraniu pokrywy napełnionego zespołu pakującego, większa część jajek zawartych w zespole staje się dzięki temu widoczna od przedniego boku zespołu, który to bok zespołu zwykle eksponowany jest klientowi w sklepie. Zapewnia to lepszą sposobność oglądania jajek w zespole, na przykład przy ewentualnych ich uszkodzeniach i daje dodatkowy efekt, że jajka w zespole wyglądają na większe.
Dla zapewnienia lepszego uchwytu krawędzi pokrywy dla otwarcia zespołu - jak również dla dalszego powiększenia obszaru przedniej powierzchni pokrywy i stąd również możliwości przyczepienia etykiet i tak dalej do tej części pokrywy - dolna krawędź przedniej powierzchni według wynalazku może rozciągać się w kierunku do dołu za złącze pomiędzy pokrywą a podstawą.
Według wynalazku, wymieniona podstawa i pokrywa są połączone ze sobą zawiasowo wzdłuż jednej z ich krawędzi, przeciwległa górna krawędź podstawy wyposażona jest w giętką klapkę zawierającą przynajmniej jeden wystający na zewnątrz występ do łączenia z odpowiadającym otworem w pokrywie.
Według jednej postaci wynalazku, wymieniony co najmniej jeden występ posiada w płaszczyźnie równoległej do przedniej powierzchni zespołu przekrój poprzeczny, który zasadniczo odpowiada podłużnemu przekrojowi poprzecznemu jajka. Występy korzystnie posiadają całkowity rozmiar wystarczająco duży, aby umożliwić obniżenie występu podczas otwierania zespołu i zewnętrznej powierzchni występów - które mogą być na przykład płaskie - albo mogą być zrównane powierzchniowo z zewnętrzną powierzchnią odpowiadającej części pokrywy lub mogą wystawać na zewnątrz poza tą powierzchnię ponad całym obwodem występu czy jego częścią.
Według korzystnej postaci wynalazku, wymienione występy i odpowiadające otwory ukształtowane są do utworzenia ścisłego połączenia pomiędzy występem i odpowiadającym otworem wokół całego obwodu występu, ale może być również zastosowany kształt otworów i odpowiadających występów zapewniający połączenie tylko na części obwodu występu.
Jak widać z powyższego, duże części zasadniczo płaskich powierzchni pokrywy zespołu pakującego według wynalazku mogą być wyposażone w graficzną i/lub obrazową informację. Tak więc możliwe jest również zastosowanie takiej informacji na zewnętrznej powierzchni występów. Graficzna i/lub obrazowa informacja może zasadniczo być podana w formie etykiet lub alternatywnie można zastosować wytłaczanie trójwymiarowej powierzchni. Ta alternatywna możliwość może być stosowana na przykład na zewnętrznej powierzchni występów.
Według wynalazku, zewnętrzna powierzchnia podstawy zespołu wyposażona jest w układ podpierających żeber formowanych pomiędzy podstawami komór. Zarówno zagięte ściany komór jak i układ podpierających żeber zwiększają mechaniczną stabilność zespołu pakującego. Ponadto, podpierające żebra i podstawy komór wyznaczają wspólną, płaską powierzchnię podstawy do stawiania zespołu pakującego, i tak na przykład uzyskuje się bardziej stabilne ustawienie zespołów, gdy ustawiane są one jeden na drugim. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby powierzchnia podstawy wyznaczona przez podstawy komór i podpierające żebra wyznaczały płaską powierzchnię, a nie powierzchnię, która jest lekko zagięta do dołu w kierunku centralnej części powierzchni. Przy alternatywnej postaci, centralne części układu podstaw komór i podpierających żeber mogą być umieszczone nieco powyżej płaszczyzny wyznaczonej przez obwodowe części podstaw komór i podpierających żeber.
Przedmiot wynalazku opisany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 jest schematycznym perspektywicznym widokiem jednego przykładu wykonania zespołu pakującego według wynalazku, fig. 2 - widokiem z góry oraz z dołu powyższego przykładu wykonania zespołu pakującego według wynalazku, fig. 3a do 3e przedstawiają różne przykłady wykonania zespołu pakującego według wynalazku, fig. 4 przedstawia przykład wykonania zespołu pakującego według wynalazku w otwartej pozycji, fig. 5 - przykład wykonania z fig. 4 w zamkniętej pozycji, a fig. 6 - przekrój poprzeczny podstawy zespołu wraz z jajkami wstawionymi do jej komór.
Poniżej opisany jest szczegółowo zespół pakujący według wynalazku w różnych nieograniczonych przykładach wykonania jego praktycznego przeznaczenia.
Na fig. 1 pokazany jest eksponujący zawartość zespół pakujący 1 do dystrybucji według wynalazku ukształtowany do przechowywania sześciu jajek. Zespół zawiera podstawę 2 i pokrywę 3 połączone ze sobą wzdłuż jednej krawędzi za pomocą giętkiego połączenia 12, dalej występującego zasadniczo jako zawias. Części 8 pokrywy 3 uwidaczniają kształt jajek zawartych w zespole. Cały zespół może być formowany jako jeden integralny zespół wykonany z masy włóknistej.
PL 200 629 B1
Podstawa pokazana na fig. 1 jest wtórnie podzielona na sześć komór 4 przez odpowiednie kształtowanie ścian podstawy i przez włączenie pary wystających do góry rozstawnych słupków 5 wzdłuż centralnej linii podstawy. Kształt bocznej ściany tworzącej część komór 4 może odpowiadać kształtowi jajek zawartych w komorach, co zapewnia dobre podparcie dla jajek i wizualną informację o zawartości zespołu pakującego.
Wzdłuż jednej górnej krawędzi podstawy 2 umieszczona jest giętka klapka 6, na której na zewnętrznej powierzchni umieszczony jest wystający na zewnątrz występ 7. W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 1 przedstawiony jest tylko jeden występ, ale zrozumiałe jest, że jeśli to pożądane, może być więcej niż jeden występ.
Według jednego przykładu wykonania wynalazku, części 6' klapki 6 mogą być formowane w taki sposób, że stanowią część ścian przylegających komór zespołu. Niniejszy przykład wykonania przedstawiony jest szczegółowo na fig. 4.
Pokrywa 3, według przykładu wykonania pokazanego na fig. 1, zawiera zasadniczo dwie różne części, to jest centralną część, której kształt w pewnym stopniu przypomina kształt pudełka i obejmuje zasadniczo płaską górną powierzchnię 10, zasadniczo płaską powierzchnię przednią 14 i tylnią 15 oraz zasadniczo płaskie końcowe powierzchnie 20 (fig. 3a i następne). Przednia powierzchnia wyposażona jest w otwór 9, którego pozycja, kształt i rozmiar odpowiada występowi 7 na giętkiej klapce 6 podstawy 2. Giętkość przedniej powierzchni 14 umożliwia zamknięcie pokrywy 3, przez co występ 7 połączy się z otworem 9. Pociągając krawędź przedniej powierzchni 14 można odłączyć występ 7 od otworu 9, po czym może zostać otwarty zespół pakujący.
Połączenie skierowanej do dołu przedniej powierzchni 14 - jak wskazano na figurach przez 17 i względnie dużych występów ułatwia użytkownikowi otwarcie zespołu. Ponadto, występy są tak ukształtowane, aby sugerować zawartość zespołu, to znaczy są one niemal jajowate. Jeśli to pożądane, zewnętrzna zasadniczo płaska powierzchnia występu może jeszcze posiadać obrazki albo być opatrzona tekstem, takim jak „wciśnij, aby otworzyć” czy temu podobnym. Jak wyżej wspomniano, zamiast wyposażenia płaskiej powierzchni występów w etykietę, wygniatanie może zapewnić ich trójwymiarową powierzchnię.
W odniesieniu do wielkości występów, przynajmniej jedno właściwe wymaganie będzie takie, że ich płaska powierzchnia powinna mieć taką wielkość, która ułatwia otwieranie zespołu, co zazwyczaj zdarza się w czasie używania. Wielkość płaskiej powierzchni wyznaczona w oparciu o to wymaganie nie powinna być mniejsza niż przeciętna wielkość opuszka kciuka, który w kierunku pionowym występu wynosiłby około 2 cm, zaś w kierunku wzdłużnym występu byłby nieco większy dla zachowania jajowatego kształtu płaskiej powierzchni. Typowe wymiary powinny zawierać się w zakresie (20 mm do 30 mm) x (15 mm do 20 mm), typowo w przybliżeniu 16 mm x 24 mm, chociaż inne wymiary również mogą być przyjęte. Ze względów estetycznych może być również pożądane dokonanie wyboru wielkości występów w zależności od innych rozmiarów zespołu, w szczególności od wielkości płaskiej przedniej powierzchni 14 pokrywy.
Druga część pokrywy 3 zawiera jajowate ściany 8 komór umieszczone na którymś z podłużnych zakończeń pokrywy 3. Ściany 8 komór zapewniają dodatkowe podparcie dla jajek zawartych w tych komorach i uwidaczniają kształt jajek, zapewniając w ten sposób wizualne wskazanie zawartości zespołu pakującego. Dla uwydatnienia wizualnej informacji - i zapewnienia miłego efektu estetycznego - możliwe jest wyposażenie ścian 8 komór w inną strukturę powierzchni niż płaskie powierzchnie 10, 14, 15 i 20, gdzie pierwsze trzy z tych powierzchni mogą na przykład być stosowane do umieszczenia etykiet i tym podobnych. Jak wspomniano w ujawnieniu wynalazku, kontrast pomiędzy zagiętymi częściami 8 a zasadniczo płaskimi końcowymi powierzchniami 20 oraz wyraźna linia podziału pomiędzy nimi przyczyniają się do uwydatnienia informacji o zawartości zespołu pakującego.
Na fig. 2 pokazano widok z góry i z dołu zespołu pakującego według niniejszego przykładu wykonania wynalazku. Jajowate ściany 8 komór są wyraźnie widoczne w widoku z góry, tak więc dostarczają informacji o zawartości zespołu, gdy patrzy się na niego z góry, to znaczy gdy odpowiadające ściany komór podstawy nie są widoczne. W widoku z dołu zewnętrzna powierzchnia komór 4 pokazana jest razem ze strukturą podpierających żeber 11 uformowanych pomiędzy podstawami 19 komór 4. Zarówno zagięte ściany 8 komór 4 jak i struktura podpierających żeber 11 zwiększają mechaniczną stabilność zespołu pakującego. Ponadto, podpierające żebra 11 i podstawy 19 wyznaczają wspólną, płaską powierzchnię podstawy do stawiania zespołu pakującego.
Na fig. 3a do 3e przedstawiono różne przykłady wykonania zespołu pakującego według wynalazku. W szczególności, fig. 3a przedstawia zespół pakujący w takiej samej podstawowej formie jak
PL 200 629 B1 pokazano na fig. 1 zawierający sześć komór 4 na jajka. Fig. 3b - przedstawia przykład wykonania zawierający trzy rzędy, z których każdy obejmuje trzy komory 4, fig. 3c - przedstawia zespół zawierający dwa rzędy pięciu komór 4, a fig. 3d - przedstawia zespół zawierający trzy rzędy pięciu komór 4. Na fig. 3e przedstawiono widok z boku zespołu pakującego pokazanego na fig. 3c. Jak wskazano przez odnośnik liczbowy 16, przednia powierzchnia 14 pokrywy 3 może również być wtórnie podzielona na dwie części 14' i 14'' jeśli to pożądane, każda z tych części 14', 14'' posiada otwory 9 dla podobnie umieszczonych występów 7 na podstawie 2 zespołu. Zrozumiałe jest, że zamiast stosowania dwóch otworów i odpowiadających im występów jak pokazano na fig. 3d do 3e, można również stosować inną liczbę otworów i występów, na przykład tylko jeden jak pokazano na fig. 1 do 3b.
Kolejne ważne cechy zespołu pakującego według wynalazku widoczne są na fig. 3a do 5.
Odnosząc się na przykład do dwóch dolnych widoków z boku na fig. 3a, złącze 21 pomiędzy podstawą 2 a pokrywą 3 przechyla się do dołu od tylniej powierzchni 15 do przedniej powierzchni 14 pokrywy. Jak wspomniano powyżej, efekt tego jest przynajmniej dwojaki, to jest zwiększa obszar przedniej powierzchni 14 pokrywy 3, zwiększając w ten sposób możliwości przyczepiania do niej na przykład etykiet i tym podobnych, zaś w otwartej pozycji zespołu, zwiększa tą część jajek w przednim rzę dzie komór 4, którą można zobaczyć przy otwieraniu zespołu. Złącze 21 pokazane jest jako nieco zagięte od tylniej do przedniej powierzchni pokrywy, ale możliwe są oczywiście również inne kształty.
Dalej, dolna część przedniej powierzchni 14 pokrywy 3 w niniejszym przykładzie wykonania jest przedłużona przez klapkę 14''' eksponującą zagiętą do dołu krawędź 17. Przez przedłużenie przedniej powierzchni 14 tą klapką 14''', czołowy obszar, który może być wykorzystany do graficznej i/lub obrazowej informacji, jest powiększony a obecność klapki 14''' jeszcze bardziej ułatwia otwieranie zespołu.
Jak pokazano na fig. 6, wewnętrzna powierzchnia komór 4 uformowana jest dla zapewnienia podparcia dla jajek 25 tam umieszczonych. Tak więc, wewnętrzne powierzchnie komór odpowiadają części powierzchni jajek, typowo przynajmniej 60% powierzchni jajek umieszczonych w komorach. Według pokazanego przykładu wykonania, komory 4 są również wyposażone w podpierające konstrukcje 26 na dolne zakończenia jajek, zapewniając w ten sposób dalsze podparcie dla jajek umieszczonych w komorach 4.
Chociaż różne przykłady wykonania niniejszego wynalazku zostały pokazane i opisane we wcześniejszych częściach szczegółowego opisu, zrozumiałe jest, że znawcy dziedziny techniki mogą wyobrazić sobie inne przykłady wykonania wynalazku bez przekraczania zakresu wynalazku określonego następującymi zastrzeżeniami. W szczególności, zrozumiałe jest, że każdy przykład wykonania zawierający dowolną liczbę rzędów komór i dowolną liczbę komór na rząd zawiera się w wynalazku zdefiniowanym przez zastrzeżenia.

Claims (39)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Eksponujący zawartość zespół pakujący do dystrybucji jajek lub podobnych łamliwych artykułów wykonany z nieprzezroczystego materiału, na przykład formowanej masy włóknistej, znamienny tym, że zawiera podstawę (2) mającą niepłaskie boczne powierzchnie komór (4) dla przynajmniej częściowego dopasowania do zewnętrznych konturów jajek umieszczonych w wymienionym zespole oraz zawierający pokrywę (3) mającą górną powierzchnię (10) i zasadniczo płaskie powierzchnie przednią i tylnią (14, 15), zaś pokrywa (3) zawiera części (8) ukazujące kształt jajek umieszczonych w wymienionym zespole, a wymienione cz ęści (8) umieszczone s ą na zasadniczo pł askiej zakoń czeniowej ścianie (20) wymienionej pokrywy (3) albo przy jednym podłużnym zakończeniu albo przy obu podłużnych zakończeniach pokrywy (3).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że każda z wymienionych części (8) ukazujących kształt jajek zawiera zasadniczo ćwierć całkowitej powierzchni obszaru odpowiadającego jajka.
  3. 3. Zespół według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jedna lub więcej wymienionych zasadniczo płaskich powierzchni pokrywy (3), zawierającej wymienione części (8) ukazujące kształt jajek umieszczonych w zespole, zawierają wymienioną górną powierzchnię (10), przednią powierzchnię (14) i tylnią powierzchni ę (15).
  4. 4. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymienione części (8) ukazujące kształt jajek uformowane są jako bryły obrotowe z osią obrotu zasadniczo normalną do wymienionej górnej powierzchni (10) pokrywy (3).
    PL 200 629 B1
  5. 5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wymienione niepłaskie boczne powierzchnie podstawy (2) są ukształtowane jako część powierzchni jajka.
  6. 6. Zespół według zastrz. 5, znamienny tym, że wymienione niepłaskie boczne powierzchnie podstawy (2) uformowane są jako bryły obrotowe z osią obrotu zasadniczo pokrywającą się z wymienioną osią obrotu wymienionych części (8) w pokrywie (3).
  7. 7. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymienione o kształ cie jajka części pokrywy (3) przechodzą w odpowiadające wymienione o kształ cie jajka części podstawy (2), te odpowiadające części w pokrywie (3) i w podstawie (2) tworzą w ten sposób ciągłą część powierzchni jajka.
  8. 8. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymienione o kształcie jajka części (8) umieszczone przy jednym podłużnym zakończeniu lub przy obu podłużnych zakończeniach pokrywy (3) razem z odpowiadającymi o kształcie jajka częściami w podstawie (2) odpowiadają większej części powierzchni jajka.
  9. 9. Zespół według zastrz. 8, znamienny tym, że wymieniona większa część powierzchni jajka stanowi nie mniej niż około 60% całkowitej powierzchni jajka.
  10. 10. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wymieniona pokrywa (3) na częściach (8), które uformowane są dla ukazywania jajek w zespole, posiada inną budowę powierzchni niż pozostałe części pokrywy.
  11. 11. Zespół według zastrz. 10, znamienny tym, że wymieniona budowa powierzchni jest względnie gładka, zaś budowa pozostałych powierzchni zespołu jest względnie chropowata.
  12. 12. Zespół według zastrz. 10, znamienny tym, że wymieniona budowa powierzchni jest względnie chropowata, zaś budowa pozostałych powierzchni zespołu jest względnie gładka.
  13. 13. Zespół według zastrz. 1, 10, 11 albo 12, znamienny tym, że wymieniona podstawa (2) na tych częściach, które uformowane są dla dopasowania do konturów jajek w zespole, posiada inną budowę powierzchni niż pozostałe części pokrywy.
  14. 14. Zespół według zastrz. 13, znamienny tym, że wymieniona budowa powierzchni jest względnie gładka, zaś budowa pozostałych powierzchni zespołu jest względnie chropowata.
  15. 15. Zespół według zastrz. 13, znamienny tym, że wymieniona budowa powierzchni jest względnie chropowata, zaś budowa pozostałych powierzchni zespołu jest względnie gładka.
  16. 16. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wymieniona pokrywa (3) na płaskim przednim boku (14) wyposażona jest w co najmniej jeden otwór (9) do połączenia z jednym lub więcej występów (7) umieszczonych na wymienionej podstawie
  17. 17. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że wymienione połączenie pomiędzy jednym lub więcej występów (7) i odpowiadającymi otworami (9) jest ścisłym połączeniem wokół całego obwodu występu (7).
  18. 18. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że kształt wymienionych otworów (9) i odpowiadających występów (7) zasadniczo odpowiada podłużnemu przekrojowi poprzecznemu jajka.
  19. 19. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że zewnętrzna powierzchnia wymienionych występów (7) jest zasadniczo płaska.
  20. 20. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że wymieniona zewnętrzna powierzchnia wymienionych występów (7) jest zrównana powierzchniowo z wymienioną przednią powierzchnią (14) pokrywy (3).
  21. 21. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że dolna krawędź wymienionych występów (7) jest zrównana powierzchniowo z wymienioną przednią powierzchnią (14), zaś górna krawędź wymienionych występów (7) wystaje na zewnątrz względem przedniej powierzchni (14).
  22. 22. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniona górna powierzchnia (10) i/lub wymieniona przednia powierzchnia (14) i/lub wymieniona tylnia powierzchnia (15) pokrywy (3) jest/są wyposażone w graficzną i/lub obrazową informację i/lub wygniatanie.
  23. 23. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniona zewnętrzna powierzchnia występów (7) jest wyposażona w graficzną i/lub obrazową informację i/lub wygniatanie.
  24. 24. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniona podstawa (2) i wymieniona pokrywa (3) połączone są ze sobą za pomocą zawiasu (12) rozciągającego się wzdłuż jednej krawędzi złącza pomiędzy wymienioną podstawą (2) a pokrywą (3).
  25. 25. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że złącze pomiędzy wymienioną pokrywą (3) a wymienioną podstawą (2) skierowane jest w dół od tylniego boku
    PL 200 629 B1 zespołu opakowania do jego przedniego boku, dając w ten sposób wyższy przedni bok (14) pokrywy (3) niż tylni bok (15) pokrywy.
  26. 26. Zespół według zastrz. 25, znamienny tym, że wymienione złącze jest wygięte.
  27. 27. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że dolna krawędź wymienionej przedniej powierzchni (14) pokrywy (3) jest wygięta w kierunku do dołu poniżej złącza pomiędzy wymienioną pokrywą (3) a wymienioną podstawą (2) dla rozszerzenia obszaru przedniej powierzchni (14) i dla ułatwienia otwarcia zespołu.
  28. 28. Zespół według zastrz. 27, znamienny tym, że rozszerzenie do dołu przedniej powierzchni (14) zakrywa całą wysokość podstawy (2).
  29. 29. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniona podstawa (2) na spodzie (18) wyposażona jest we układ podpierających żeber (11) łączących bazowe części (19) jajowatych komór (4) w podstawie (2), przez co zostaje zwiększona mechaniczna wytrzymałość zespołu.
  30. 30. Zespół według zastrz. 29, znamienny tym, że wymienione bazowe części (19) i podpierające żebra (11) wyznaczają zasadniczo płaską powierzchnię do kładzenia zespołu.
  31. 31. Zespół według zastrz. 29, znamienny tym, że wymienione bazowe części (19) i podpierające żebra (11) wyznaczają powierzchnię do kładzenia zespołu, centralne części tej powierzchni są uniesione względem jej obwodowych części.
  32. 32. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniony jeden lub więcej występów (7) umieszczonych jest na giętkiej klapce (6) umieszczonej wzdłuż jednej górnej krawędzi podstawy (2).
  33. 33. Zespół według zastrz. 32, znamienny tym, że części wymienionej giętkiej klapki (6) są uformowane tak, że stanowią część ścian przylegających komór (4).
  34. 34. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń od 18 do 23, znamienny tym, że wielkość wymienionej płaskiej powierzchni występów w przybliżeniu odpowiada wielkości opuszka kciuka.
  35. 35. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń od 18 do 23, znamienny tym, że wielkość wymienionej płaskiej powierzchni występów zawiera się w zakresie (20 mm do 30 mm) x (15 mm do 20 mm).
  36. 36. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymieniony zespół uformowany jest jako jeden integralny zespół z jednego materiału.
  37. 37. Zespół według któregokolwiek z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że wymienione komory (4) podstawy (2) i wymienione odpowiadające części (8) pokrywy (3) ukazujące kształt jajek w zespole wyznaczają wewnę trzne powierzchnie w zespole, które to powierzchnie odpowiadają części całkowitej powierzchni jajka.
  38. 38. Zespół według zastrz. 37, znamienny tym, że wymienione wewnętrzne powierzchnie w zespole odpowiadają co najmniej 60% powierzchni jajka.
  39. 39. Zespół według zastrz. 37 albo 38, znamienny tym, że wymienione komory (4) wyposażone są w podpierające konstrukcje (26) na zakończenia jajek (25) w komorach.
PL372917A 2002-04-17 2002-12-20 Opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka PL200629B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02008640A EP1354820A1 (en) 2002-04-17 2002-04-17 Display package for articles such as eggs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372917A1 PL372917A1 (pl) 2005-08-08
PL200629B1 true PL200629B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=28459479

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372917A PL200629B1 (pl) 2002-04-17 2002-12-20 Opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka

Country Status (15)

Country Link
US (1) US7665608B2 (pl)
EP (1) EP1354820A1 (pl)
JP (1) JP2005522387A (pl)
CN (1) CN1325341C (pl)
AR (1) AR038054A1 (pl)
AT (1) ATE286839T1 (pl)
AU (1) AU2002351754B2 (pl)
BR (1) BR0215683A (pl)
CA (1) CA2482624C (pl)
DE (1) DE60202596T2 (pl)
ES (1) ES2231729T3 (pl)
MX (1) MXPA04010167A (pl)
PL (1) PL200629B1 (pl)
RU (2) RU2695924C2 (pl)
WO (1) WO2003086905A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013038337A2 (en) 2011-09-13 2013-03-21 Brødrene Hartmann A/S A display and distribution package for eggs
WO2014030032A1 (en) 2012-08-21 2014-02-27 Brødrene Hartmann A/S Package for eggs and method for manufacturing said package
EP2570368A1 (en) * 2011-09-13 2013-03-20 Brødrene Hartmann A/S A Display and Distribution Package for Eggs
RU2476361C1 (ru) * 2012-04-20 2013-02-27 Общество с ограниченной ответственностью "ШАФТ" Упаковка для яиц
EP3251973B1 (en) 2012-05-03 2020-07-08 Brødrene Hartmann A/S A method for manufacturing an egg package
USD732401S1 (en) * 2012-10-23 2015-06-23 Pactiv Canada Inc Sheet-formed container for frangible items
HUE036479T2 (hu) * 2013-05-17 2018-07-30 Huhtamaki Molded Fiber Tech Bv Csomagolóegység és eljárás termékek csomagolására
USD778176S1 (en) * 2014-08-28 2017-02-07 Alto Packaging Limited Egg container
USD764275S1 (en) * 2014-12-09 2016-08-23 Naturesweet, Ltd. Food container
JP6151744B2 (ja) * 2015-07-18 2017-06-21 大石産業株式会社 パルプモウルド製卵収納容器
JP6284990B1 (ja) * 2016-08-29 2018-02-28 株式会社栗原製作所 プラスチック製の卵包装容器
KR101872252B1 (ko) * 2016-09-19 2018-08-03 산청양계영농조합법인 분리 가능한 난좌
CN108891710B (zh) * 2018-05-23 2020-03-27 成都玩创科技有限公司 一种抗震包装盒
RU2739094C2 (ru) * 2019-04-29 2020-12-21 Общество с ограниченной ответственностью "Эко Пэкэджинг Интернейшнл Компани" Упаковка для размещения и хранения яиц
RU193814U1 (ru) * 2019-09-16 2019-11-15 Общество с ограниченной ответственностью "Эко Пэкэджинг Интернейшнл Компани" Упаковка для размещения и хранения яиц

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1967040A (en) * 1929-01-12 1934-07-17 Holed Tite Packing Corp Egg container
GB329846A (en) * 1929-05-27 1930-05-29 John Harvey Pickett Improvements in egg cartons or containers
US2100516A (en) * 1934-07-06 1937-11-30 Robert E Read Container
US2978162A (en) * 1959-02-09 1961-04-04 Packaging Corp America Molded pulp carton
DK104160C (da) * 1963-03-12 1966-04-12 Skandinavisk Emballage Aktiese Fremgangsmåde til fremstilling af pakninger til et antal æg eller andre skøre eller følsomme genstande og ved fremgangsmåden fremstillet pakning.
NL128763C (pl) * 1966-08-16
NL129590C (pl) * 1966-12-22
US3391845A (en) * 1967-09-06 1968-07-09 Packaging Corp America Carton construction
FR2086938A5 (pl) * 1970-04-14 1971-12-31 Choisnet Jacques
FR2133279A7 (pl) * 1971-04-15 1972-11-24 Vauchier Charley
US3813027A (en) * 1972-10-26 1974-05-28 Packaging Corp America Carton construction
LU79834A1 (fr) * 1978-06-19 1979-02-02 Hinteregger P Conteneur
US4335813A (en) * 1981-05-13 1982-06-22 Packaging Corporation Of America Carton for fragile articles
CA1237700A (en) * 1984-05-18 1988-06-07 Pietro Padovani Cover for egg tray to be shrink wrapped
US4742952A (en) * 1986-08-06 1988-05-10 Packaging Corporation Of America Composite carton
EP0698565B1 (de) 1994-08-18 1996-03-06 Brodrene Hartmann A/S Schau-Verkaufsverpackung für Gegenstände
FR2731986B1 (fr) * 1995-03-20 1997-04-25 Pechiney Emballage Alimentaire Opercules predecoupes partiellement degaufres
DE19530156C2 (de) * 1995-08-16 2003-03-13 Omni Pac Ekco Gmbh & Co Kg Ver Eierkarton
EP0972724A1 (en) 1998-07-17 2000-01-19 Brodrene Hartmann A/S Package

Also Published As

Publication number Publication date
AU2002351754A1 (en) 2003-10-27
MXPA04010167A (es) 2005-06-08
DE60202596T2 (de) 2005-06-16
AU2002351754B2 (en) 2006-11-16
ES2231729T3 (es) 2005-05-16
CN1325341C (zh) 2007-07-11
US20050274642A1 (en) 2005-12-15
RU2294877C2 (ru) 2007-03-10
CA2482624A1 (en) 2003-10-23
DE60202596D1 (de) 2005-02-17
CA2482624C (en) 2010-11-02
RU2004133551A (ru) 2005-07-10
WO2003086905A1 (en) 2003-10-23
RU2695924C2 (ru) 2019-07-29
ATE286839T1 (de) 2005-01-15
CN1625515A (zh) 2005-06-08
AR038054A1 (es) 2004-12-22
US7665608B2 (en) 2010-02-23
PL372917A1 (pl) 2005-08-08
BR0215683A (pt) 2005-01-04
EP1354820A1 (en) 2003-10-22
JP2005522387A (ja) 2005-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200629B1 (pl) Opakowanie eksponujące zawartość do artykułów takich jak jajka
ES2361257T3 (es) Distribuidores de producto comestible y métodos para preparar y usar los mismos.
US5370220A (en) Article display and dispensing container with vertical troughs
GB2207905A (en) Shoe display and storage device
US9650204B2 (en) Egg package
US20080053863A1 (en) Blister package assembly for confectionary products
US7316311B2 (en) Resealable clear flexible package for shoes
EP1373100B1 (en) Display package for articles such as eggs
US20150266659A1 (en) Package for eggs and method for manufacturing said package
CA2356915A1 (en) Product packaging arrangement for shipping and display
US10000332B2 (en) Display and distribution package for eggs
RU2503598C2 (ru) Контейнер с шарнирной крышкой
US9334080B2 (en) Display-cum-packaging box
JP3275145B2 (ja) 鶏卵収納トレー
RU2739094C2 (ru) Упаковка для размещения и хранения яиц
JP3953565B2 (ja) 吊下片付き紙箱
EP2570368A1 (en) A Display and Distribution Package for Eggs
KR200345043Y1 (ko) 다기 세트 포장 및 진열용 상자
JPS6014666Y2 (ja) 展示兼用包装箱
JP2007039086A (ja) 鶏卵包装容器
EP1310439A1 (en) Package for goods such as eggs
KR200438339Y1 (ko) 포장박스
CZ20031384A3 (en) Smoking article packaging
FR2480249A1 (fr) Nouveau type de conditionnement en particulier pour chaussures
JP2001130542A (ja) 包装ケース