PL200509B1 - Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury - Google Patents

Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury

Info

Publication number
PL200509B1
PL200509B1 PL348876A PL34887601A PL200509B1 PL 200509 B1 PL200509 B1 PL 200509B1 PL 348876 A PL348876 A PL 348876A PL 34887601 A PL34887601 A PL 34887601A PL 200509 B1 PL200509 B1 PL 200509B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
image
edge
images
memory
point
Prior art date
Application number
PL348876A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348876A1 (en
Inventor
Marek W. Grzybek
Original Assignee
Inst Tele I Radiotech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tele I Radiotech filed Critical Inst Tele I Radiotech
Priority to PL348876A priority Critical patent/PL200509B1/pl
Publication of PL348876A1 publication Critical patent/PL348876A1/xx
Publication of PL200509B1 publication Critical patent/PL200509B1/pl

Links

Landscapes

  • Image Analysis (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Abstract

Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury, polegający na przekształcaniu analogowego sygnału wizyjnego obrazu, otrzymanego uprzednio za pomocą receptora, zwłaszcza kamery wizyjnej, na binarny sygnał wizyjny za pomocą układu dyskryminatora progowego, oraz na zapamiętywaniu sygnałów, polega na tym, że obraz w postaci sygnału binarnego zapisuje się w pamięci obrazu. Następnie obraz ten przesyła się do bloku wydzielania krawędzi, zaś następnie po przetworzeniu tego obrazu przez wydzielenie krawędzi w obraz krawędzi, zapisuje się ten obraz w pamięci, następnie przesyła się do bloku sumowania obrazów, po czym po zsumowaniu "n" kolejnych obrazów, uszeregowanych zmianą czynników zewnętrznych, powstałe obrazy przesyła się do pamięci. Obrazy krawędzi są sumowane z przesunięciem takim, żeby wybrany punkt (W) w obrazie krawędzi znajdował się w tym samym miejscu obrazu po zsumowaniu. Następnie ciąg obrazów uszeregowanych w kolejności narastającej temperatury poddaje się analizie, zaś suma "n" obrazów jest rezultatem pomiaru i wyznacza badane odkształcenie. Wybrany punkt (W) jest tym punktem krawędzi obrazu, który jest równoodległy od lewego i prawego brzegu obrazu krawędzi próbki.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury.
W pracach laboratoryjnych w jednostkach naukowych i badawczych oraz w badaniach przy kontroli produkcji w przemysłach szklarskim, hutniczym, energetyce i górnictwie jest konieczne wyznaczanie temperatur charakterystycznych topliwości różnych materiałów. Wyznaczanie to jest oparte na obserwacji zachowania się próbek z badanego materiału w warunkach narastającej temperatury. Zachowanie się próbki demonstruje się przez zmianę rozmiarów i kształtu. Ocena tych zmian była do tej pory subiektywna, dokonywana przez obserwatora na podstawie reguł opisowych i jego osobistego doświadczenia. Próby obiektywizacji tego pomiaru są utrudnione ze względu na różnorodność występujących zjawisk przy rosnącej temperaturze.
Znany jest, z polskiego opisu patentowego nr 171 941, sposób przetwarzania sygnału wizyjnego, polegający na przekształcaniu analogowego sygnału wizyjnego, otrzymanego uprzednio za pomocą kamery telewizyjnej, na cyfrowy sygnał za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego oraz zapamiętaniu w pamięci mikrokomputera danych cyfrowych zawartych w liniach sygnału wizyjnego i potokowemu przetwarzaniu danych. Sposób ten charakteryzuje się tym, że otrzymany z kamery wizyjnej, analogowy sygnał wizyjny przekształca się, za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego, na cyfrowy sygnał wizyjny, który poddaje się następnie translacji w translatorze, po czym uzyskany sygnał poddaje się potokowemu przetwarzaniu danych, za pomocą potokowego systemu przetwarzania danych, a uzyskane dane zapisuje się w pamięci mikrokomputera.
Znany jest również, z polskiego opisu patentowego nr 179 485, sposób przetwarzania obrazów wizyjnych, polegający na przekształceniu analogowego sygnału wizyjnego obrazu otrzymanego uprzednio za pomocą receptora, zwłaszcza kamery wizyjnej, na cyfrowy sygnał wizyjny za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego, charakteryzujący się tym, że obraz w postaci sygnału cyfrowego zapisuje się w pamięci wstępnej obrazu, a następnie obraz ten przesyła się do bloku transformacji rozwinięcia biegunowego, gdzie obraz ten przetwarza się w obraz rozwinięcia biegunowego, po czym obraz rozwinięcia biegunowego zapisuje się w pamięci. Przetwarzanie obrazów na obrazy ich rozwinięcia biegunowego polega na tym, że na przykład, kontur obrazu, zapisany za pomocą dwu zmiennych współrzędnych prostokątnych, przetwarza się na zapis w postaci współrzędnych biegunowych. Obrazem rozwinięcia biegunowego obrazu, zapisanego za pomocą współrzędnych prostokątnych, jest obraz, którego interpretacja geometryczna przedstawiona jest za pomocą współrzędnych prostokątnych, przy czym zmienną zależną jest wartość promienia wodzącego, zaś zmienną niezależną jest kąt nachylenia tego promienia, według zapisu we współrzędnych biegunowych.
Istota sposobu, według wynalazku, zasadza się na tym, że sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych polegający na przekształcaniu analogowego sygnału wizyjnego obrazu próbki, otrzymanego uprzednio za pomocą receptora, zwłaszcza kamery wizyjnej, na binarny sygnał wizyjny za pomocą układu dyskryminatora progowego, oraz na zapamiętywaniu sygnałów, charakteryzuje się tym, że obraz w postaci sygnału binarnego zapisuje się w pamięci obrazu, a następnie obraz ten przesyła się do bloku wydzielania krawędzi, następnie po przetworzeniu tego obrazu przez wydzielenie krawędzi w obraz krawędzi, zapisuje się ten obraz w pamięci, następnie przesyła się do bloku sumowania obrazów, następnie po zsumowaniu n kolejnych obrazów powstałe obrazy przesyła się do pamięci.
Obrazy krawędzi są sumowane z przesunięciem takim, żeby wybrany punkt w obrazie krawędzi znajdował się w tym samym miejscu obrazu po zsumowaniu.
Położenie wybranego punktu może być określane różnymi sposobami. Korzystnie jest wybrać ten punkt w sposób, określony przykładowo niżej.
Położenie wybranego punktu W - określa się w następujący sposób:
punkt W usytuowany jest na osi yw prostopadłej do osi x, przy czym położenie osi yw jest równoodległe od obu punktów obrazu krawędzi usytuowanych na osi x, natomiast położenie punktu W na osi yw określa punkt przecięcia tej osi i obrazu krawędzi.
Analiza ciągu obrazów, uszeregowanych narastającą temperaturą, po zsumowaniu pozwala na wyznaczenie temperatury, przy której nastąpiła zmiana kształtu, gdzie suma n obrazów jest rezultatem pomiaru i wyznacza badane odkształcenie próbki.
PL 200 509 B1
Wynalazek może znaleźć zastosowanie w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych lub w jednostkach badawczych i/lub naukowych, zwłaszcza prowadzących badania na zlecenia zakładów przemysłowych.
Przykładem konkretnego zastosowania wynalazku, jest analiza obrazów wizyjnych próbki, zmieniającej kształt w wyniku działania temperatury, przy czym zmiany tej temperatury są kontrolowane. Celem tych badań jest oznaczanie charakterystycznych temperatur materiałów, na przykład, temperatury spiekania, topnienia, itp.
Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych według wynalazku został bliżej objaśniony w oparciu o rysunek, na którym fig. 1 przedstawia początkowy obraz krawędzi próbki, zaś na fig. 2 - obraz krawędzi próbki zdeformowanej.
Wynalazek zostanie objaśniony bliżej w przykładzie wykonania.
Sposób według wynalazku obiektywizuje wyznaczenie przedziałów zmieniającej się temperatury, w których następuje intensyfikacja zmian kształtu. W urządzeniu rejestruje się obrazy próbek w kolejności narastającej temperatury. Następnie rejestruje się obrazy wydzielonych krawędzi tych próbek. Następnie wyznacza się punkt wybrany na krawędzi np. punkt środkowy krawędzi obrazu W, leżący na osi yw, usytuowanej w równej odległości a od prawego i lewego brzegu próbki, lub/i w równej odległości b od prawego i lewego punktu przecięcia krawędzi z osią x. Następnie nakłada się serię n obrazów krawędzi tak, aby punkty wybrane pokrywały się. Obrazy powstałe przez nałożenie krawędzi rejestruje się w postaci ciągu uporządkowanego narastającą temperaturą. Tak uzyskany obraz sumy krawędzi poddaje się analizie np. przez obliczenie pola powstałej figury. Tworząc ciąg wartości pól tych figur dla narastającej temperatury i przedstawiając go w postaci wykresu można odnaleźć rejony intensywnej zmienności kształtu próbki w postaci lokalnych maksimów tego wykresu. Dla rejonów spokojnej próbki krawędzie pokrywają się i pole sumy n krawędzi jest bliskie pojedynczej krawędzi. Dla rejonów dużej intensywności zmian krawędzie rozbiegają się i pole powstałej przez sumowanie figury jest relatywnie duże.
Kolejność czynności sposobu, według wynalazku.
Próbkę materiału, umieszcza się w komorze roboczej i poddaje się ogrzewaniu do całkowitego stopienia a proces odkształcenia obserwuje się przez kamerę wizyjną. Analogowy sygnał wizyjny obrazu, otrzymany z kamery wizyjnej, przekształca się na binarny sygnał wizyjny za pomocą układu dyskryminatora progowego a następnie obraz w postaci sygnału binarnego zapisuje się w pamięci obrazu. Obraz ten przesyła się do bloku wydzielania krawędzi, po czym po przetworzeniu tego obrazu przez wydzielenie krawędzi w obraz krawędzi, zapisuje się ten obraz w pamięci, następnie przesyła się do bloku sumowania obrazów. Po zsumowaniu n kolejnych obrazów powstałe obrazy przesyła się do pamięci.
Obrazy krawędzi sumuje się z przesunięciem takim, żeby wybrany punkt W w obrazie krawędzi znajdował się w tym samym miejscu obrazu po zsumowaniu.
Wybrany punkt W jest tym punktem krawędzi obrazu, który jest równoodległy od lewego i prawego brzegu obrazu krawędzi próbki.
Położenie wybranego punktu W - określa się w następujący sposób: punkt W usytuowany jest na osi yw prostopadłej do osi x, przy czym położenie osi yw jest równoodległe o odległość a od obu punktów obrazu krawędzi usytuowanych na osi x, natomiast jednakowe odległości b określają położenie punktu W na osi yw.
Figury 1 i 2 przedstawiają rożne obrazy krawędzi próbki, na których odpowiednio punkt W oraz odległości a i b oznaczono dolnymi indeksami 1 dla próbki niezdeformowanej i 2 dla próbki zdeformowanej.
Temperaturę, przy której nastąpiła zmiana kształtu próbki wyznacza się na podstawie analizy ciągu obrazów po zsumowaniu, uszeregowanych w kolejności narastającej temperatury.
Analiza ta pozwala na oznaczenie charakterystycznych temperatur materiałów, na przykład, temperatury spiekania, topnienia, itp.

Claims (2)

1. Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury, polegający na przekształcaniu analogowego sygnału wizyjnego obrazu, otrzymanego uprzednio za pomocą receptora, zwłaszcza kamery wizyjnej, na binarny sygnał
PL 200 509 B1 wizyjny za pomocą układu dyskryminatora progowego, oraz na zapamiętywaniu sygnałów, znamienny tym, że obraz w postaci sygnału binarnego zapisuje się w pamięci obrazu, a następnie obraz ten przesyła się do bloku wydzielania krawędzi, zaś następnie po przetworzeniu tego obrazu przez wydzielenie krawędzi w obraz krawędzi, zapisuje się ten obraz w pamięci, następnie przesyła się do bloku sumowania obrazów, po czym po zsumowaniu n kolejnych obrazów, uszeregowanych zmianą czynników zewnętrznych, powstałe obrazy przesyła się do pamięci, przy czym obrazy krawędzi są sumowane z przesunięciem takim, żeby wybrany punkt (W) w obrazie krawędzi znajdował się w tym samym miejscu obrazu po zsumowaniu, następnie ciąg obrazów uszeregowanych w kolejności narastającej temperatury poddaje się analizie, zaś suma n obrazów jest rezultatem pomiaru i wyznacza badane odkształcenie.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wybrany punkt (W) jest tym punktem krawędzi obrazu, który jest równoodległy od lewego i prawego brzegu obrazu krawędzi próbki.
PL348876A 2001-07-24 2001-07-24 Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury PL200509B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348876A PL200509B1 (pl) 2001-07-24 2001-07-24 Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348876A PL200509B1 (pl) 2001-07-24 2001-07-24 Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348876A1 PL348876A1 (en) 2003-01-27
PL200509B1 true PL200509B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=20079215

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348876A PL200509B1 (pl) 2001-07-24 2001-07-24 Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL200509B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL348876A1 (en) 2003-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100547351C (zh) 一种机器视觉定位方法
CN102305795A (zh) 一种混凝土表面微小裂缝的定位方法
CN106225702A (zh) 裂缝宽度检测装置和方法
PL200509B1 (pl) Sposób pomiaru odkształceń próbek materiałowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury
CN101470805B (zh) 静态图像目标的特征信息提取方法及装置
JP6782191B2 (ja) 分析システム
DE69719091D1 (de) Verfahren zur objektivierung von subjektiven klassifizierungen
Sidor et al. The impact of the implementation of edge detection methods on the accuracy of automatic voltage reading
JP2018025536A (ja) 電気泳動測定方法、データ処理装置及びデータ処理プログラム
ES2156193T3 (es) Procedimiento, elemento de ensayo y equipo de ensayo para deteccion semicuantitativa de un acido nucleico diana.
Healy-Williams Quantitative image analysys: application to planktonic foraminiferal paleoecology and evolution
CN110349174B (zh) 一种滑轨多参数测量方法以及测量装置
CN113065556B (zh) 一种数字式仪表定位和数字识别方法、装置和计算机设备
RU2026817C1 (ru) Способ моделирования процесса спекания алюминатных шихт
Maran et al. Neutron activation analysis of Mycenaean and related pottery from the Greek mainland
Ziolkowski Point cloud based surface analysis of prestressed concrete element in exceeded state of serviceability
Guan-ling et al. Recognizing Kinds Of Surface Defects In A Workpiece By Dynamic Optical Matrix Method
JP3596055B2 (ja) 線分検出方法およびその装置
Djorgovski et al. An Optical Imaging Search for Gravitational Lenses
Lai et al. Contour Tracing and Encodings of Binary Patterns
FI76645C (fi) Foerfarande foer lokalisering och/eller identifiering av ett objekt.
Wang et al. Low-cost subpixel detection method for phase drift of camera/grabber signal conversion
Ayala-Cabrera et al. Analysis of GPR data through interpretation of pre-processed images obtained by a multi-agent approach to identify pipes in water supply systems
CN115511848A (zh) 一种用于确定爆炸当量的方法
HALEY Multispectral change detection using difference classification and bitemporal classification