PL200215B1 - Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin - Google Patents

Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin

Info

Publication number
PL200215B1
PL200215B1 PL368968A PL36896804A PL200215B1 PL 200215 B1 PL200215 B1 PL 200215B1 PL 368968 A PL368968 A PL 368968A PL 36896804 A PL36896804 A PL 36896804A PL 200215 B1 PL200215 B1 PL 200215B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amine
formula
piperidin
methyl
naphthylethyl
Prior art date
Application number
PL368968A
Other languages
English (en)
Other versions
PL368968A1 (pl
Inventor
Barbara Szechner
Osman Achmatowicz
Michał Odrowąż-Sypniewski
Krzysztof Wiśniewski
Wiesław Szelejewski
Original Assignee
Inst Farmaceutyczny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Farmaceutyczny filed Critical Inst Farmaceutyczny
Priority to PL368968A priority Critical patent/PL200215B1/pl
Publication of PL368968A1 publication Critical patent/PL368968A1/pl
Publication of PL200215B1 publication Critical patent/PL200215B1/pl

Links

Landscapes

  • Hydrogenated Pyridines (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin o wzorze ogólnym 1, w którym podstawnik R oznacza atom wodoru lub chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, polega na tym, że 3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo]-1-butyloiminę, powstającą w reakcji Grignarda z 2-(piperydyn-1-ylo)- benzonitrylu, poddaje się, bez wydzielania, bezpośredniej reakcji z aminą RNH2, gdzie R oznacza chiralny podstawnik, następnie otrzymaną iminę poddaje się katalitycznemu uwodornieniu wobec katalizatora platynowego i wydziela diastereoizomeryczną aminę o wzorze 1, w postaci soli z kwasem organicznym, z której po ewentualnej dodatkowej krystalizacji uwalnia się aminę o diastereoizomerycznym nadmiarze de>97, lub też, w celu otrzymania enancjomerycznie czystej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, z soli diastereoizmerycznie czystej aminy o wzorze l, w którym R oznacza chiralny podstawnik, odszczepia się rodnik R i uwalnia enancjomerycznie czystą aminę. Sposób może znaleźć zastosowanie w szczególności do wytwarzania (S, S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminy i (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloaminy, przydatnych w syntezie repaglinidu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin. Wynalazek dotyczy w szczególności wytwarzania amin przedstawionych wzorem ogólnym 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik.
Aminy te stanowią cenne związki wyjściowe w syntezie substancji farmakologicznie aktywnych, między innymi substancji leku o działaniu przeciwcukrzycowym o nazwie niezastrzeżonej repaglinid.
Zastosowanie (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloaminy do wytarzania repaglinidu zostało opisane w publikacji J. Med. Chem., 41, 5219-5246 (1998) i polskim opisie patentowym nr 170210. Z kolei w dotychczas nie opublikowanym polskim zgłoszeniu patentowym P-364303 zaproponowano sposób otrzymywania repaglinidu wychodząc z diastereoizmerycznych amin o wzorze 1, w którym podstawnik R oznacza (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1- lub (S)-2-naftyloetyl bądź (S)-1-fenyloetyl.
Zarówno w przypadku użycia enancjomerycznej (S)-3-metylo-1--2-piperyddn---ylofenylo)butyloaminy o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, jak i w przypadku diastereoizmerycznych amin o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik, takich jak (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)amina, istotną rolę odgrywa czystość optyczna użytej do syntezy aminy, warunkująca łatwość wyodrębnienia repaglinidu o wysokiej czystości optycznej bez konieczności jej dodatkowego zwiększania.
W jednym z ujawnionych w publikacji J. Med. Chem. 41, 5219-5246 (1998) sposobów wytwarzania optycznie czystych amin, otrzymany w reakcji 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl poddaje się reakcji Grignarda z bromkiem izobutylomagnezu, a następnie otrzymaną 3-metylo-1 -[2-(piperydyn-1 -ylo)fenylo]-1 -butyloiminę hydrolizuje do 3-metylo-1 -[2-(piperydyn-1 -ylo-fenylo]-1 -butanonu. Keton, po oczyszczeniu na kolumnie chromatograficznej, poddaje się reakcji z (S)-fenyloetyloaminą wobec tetrachlorotytanu. Podwójne wiązanie C=N w otrzymanej w ten sposób zasadzie Schiffa uwodornia się w obecności niklu Raneya i tetraizopropoksytytanu, a uzyskaną (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminę poddaje się katalitycznej wodorolizie do (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloaminy.
Sposób ten obarczony jest licznymi niedogodnościami, trudnymi do przezwyciężenia w produkcji przemysłowej na dużą skalę. Reakcja 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną wymaga użycia dużego nadmiaru piperydyny (3 równoważniki) i 1-formylopiperydyny (2 równoważniki), które należy usunąć po zakończeniu reakcji przez oddestylowanie pod wysoką próżnią. Z kolei w reakcji wymagającego żmudnego oczyszczania chromatograficznego ketonu z (S)-fenyloetyloaminą stosowane są prawie stechiometryczne (0,8 równoważnika) ilości tetrachlorotytanu i ponad trzykrotny nadmiar molowy trietyloaminy. Do redukcji wiązania podwójnego C=N wodorem wobec niklu Raneya konieczna jest obecność związku koordynacyjnego tytanu i wysokie ciśnienia wodoru (200 bar), wiążące się z koniecznością stosowania specjalnej aparatury wysokociśnieniowej.
Alternatywna metoda polega na przekształceniu 3-metyło-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo)-1-butyloiminy poprzez acetylowanie w odpowiednią enaminę, którą poddaje się enancjoselektywnej redukcji wodorem w obecności chiralnego katalizatora Ru(OAc)2 [(S)-BINAP] i tetraizopropoksytytanu. Metoda ta jest jednak bardzo nieekonomiczna ze względu na użycie kosztownego katalizatora i obarczona ryzykiem związanym z koniecznością stosowania wysokich ciśnień wodoru (100 bar).
Z kolei metoda otrzymywania (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloaminy obejmująca rozdział racemicznej 3-metylo-1-[2 -(1-piperydyno)fenylo]butyloaminy z użyciem kwasu N-acetylo-L-glutaminowego jest mało korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, powoduje bowiem utratę ponad 50% wyjściowego materiału.
Obecnie opracowano szybki i efektywny, nadający się do wykorzystania na skalę przemysłową i nie wymagający stosowania wysokociśnieniowej aparatury sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin o wzorze ogólnym 1, w którym podstawnik R oznacza atom wodoru lub chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl.
Przez „diastereoizomerycznie czystą” w znaczeniu obecnego wynalazku rozumie się aminę o diastereoizomerycznym nadmiarze (de) wynoszącym co najmniej 95%, korzystnie powyżej 97%.
Przez „enancjomerycznie czystą” w znaczeniu obecnego wynalazku rozumie się aminę o enancjomerycznym nadmiarze (ee) wynoszącym co najmniej 95%, korzystnie powyżej 97%.
Sposób według wynalazku polega na tym, że powstającą w reakcji Grignarda z 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitrylu i bromku izobutylomagnezu 3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo]-1-butyloiminę o wzorze 2, poddaje się, bez wydzielania, bezpośredniej reakcji z (S)-aminą o wzorze RNH2 (wzór 3), w którym R
PL 200 215 B1 oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-l-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, a następnie otrzymaną iminę o wzorze 4, w którym R ma znaczenie jak we wzorze 3, poddaje się katalitycznemu uwodornieniu wobec katalizatora platynowego i wydziela diastereoizomeryczną aminę o wzorze 1, w którym R ma znaczenie jak we wzorze 3, w postaci soli z kwasem organicznym, z której po ewentualnej dodatkowej krystalizacji uwalnia się aminę o diastereoizomerycznym nadmiarze (de) powyżej 97%, lub też, w celu otrzymania enancjomerycznie czystej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, z diastereoizmerycznie czystej aminy odszczepia się rodnik R i uwalnia enancjomerycznie czystą wolną aminę.
W sposobie według wynalazku 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl będący substratem w reakcji Grignarda otrzymuje się w reakcji 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną, którą korzystnie prowadzi się w roztworze polarnego rozpuszczalnika aprotonowego, takiego jak dimetylosulfotlenek, dimetyloformamid, N-metylopirolidynon, dimetyloacetamid, wobec zasadowych soli nieorganicznych, takich jak węglan sodu, węglan potasu, węglan wapnia. Korzystnie reakcję prowadzi się w N-metylopirolidonie wobec węglanu potasu. Po zakończeniu reakcji usuwa się sole nieorganiczne, wylewając mieszaninę reakcyjną do mieszaniny wody i obojętnego rozpuszczalnika organicznego, po czym z oddzielonej fazy organicznej odparowuje się rozpuszczalnik. Produkt, 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl, otrzymany z wydajnością niemal ilościową, jest wystarczająco czysty do zastosowania w kolejnej reakcji z bromkiem izobutylomagnezu w reakcji Grignarda.
Reakcję Grignarda prowadzi się w typowy, znany specjalistom, sposób.
Powstającej w reakcji Grignarda pośredniej 3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo]-1-butyloiminy o wzorze 2 nie wydziela się z mieszaniny reakcyjnej, ale bezpośrednio poddaje się reakcji z aminą RNH2. Reakcję prowadzi się najpierw w temperaturze podwyższonej, a następnie pokojowej, do zaniku substratu, po czym mieszaninę reakcyjną, po rozcieńczeniu obojętnym rozpuszczalnikiem organicznym, zobojętnia się wodnym roztworem chlorku amonu i po odparowaniu rozpuszczalnika z fazy organicznej wydziela surową diasteroizomeryczną aminę w postaci gęstego oleju.
Diasteroizomeryczną aminę o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, po roztworzeniu oleju obojętnym rozpuszczalnikiem organicznym, takim jak niższe alkohole alifatyczne lub estry, poddaje się redukcji wodorem. Redukcję prowadzi się pod ciśnieniem wodoru około 5 bar (0,5 MPa), wobec katalizatora platynowego. Korzystnie stosuje się 5% lub 10% platynę na węglu, w ilości 1 - 2% platyny w przeliczeniu na masę diastereoizomerycznej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl.
Z reguły otrzymany w wyniku redukcj i produkt zawiera mieszaninę diastereoizomerów (S,S') i (R,S') aminy w proporcji ok. 10 : 1 (HPLC).
Po zakończeniu uwodorniania i odsączeniu katalizatora, z mieszaniny poreakcyjnej odparowuje się rozpuszczalnik, a aminę o wysokim diastereoizomerycznym nadmiarze wyodrębnia się w postaci soli z odpowiednim kwasem organicznym z rozpuszczalnika, w którym sól ta selektywnie krystalizuje.
W przypadku otrzymywania (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo]((1fenyloetylo)aminy, odpowiedni do otrzymania diastereoizomerycznej soli kwas stanowi kwas szczawiowy, na przykład dihydrat kwasu szczawiowego. Reakcja otrzymywania soli diastereoizomerycznych amin korzystnie przebiega w acetonie lub izopropanolu.
Czystość optyczną tak otrzymanej soli diastereoizmerycznej aminy można zwiększyć poprzez jej dodatkową krystalizację z tego samego lub innego rozpuszczalnika.
Z reguły amina o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, już po jednokrotnej dodatkowej krystalizacji wykazuje diastereoizomeryczny nadmiar de powyżej 97%, który w razie potrzeby można jeszcze zwiększyć przez kolejną krystalizację.
Diastereoizomerycznie czystą aminę uwalnia się z soli, działając wodnym roztworem wodorotlenku, na przykład wodorotlenku sodu.
W razie potrzeby diastereoizomerycznie czystą aminę o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, bez uwalniania jej z soli, można łatwo przekształcić w enancjomerycznie czystą aminę o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, przez odszczepienie rodnika R. W tym celu sól diastereoizomerycznej aminy, na przykład sól kwasu szczawiowego, poddaje się katalitycznej redukcji wodorem. W sposobie według wynalazku redukcję prowadzi się wodorem pod ciśnieniem około 5 bar (0,5 MPa).
PL 200 215 B1
Jako katalizator stosuje się 5 - 10% pallad na węglu. Tak otrzymana sól enancjomerycznej aminy po wykrystalizowaniu z roztworu nie wymaga zwiększania czystości optycznej, gdyż redukcja nie powoduje utraty homogeniczności centrum chiralności. Enancjomerycznie czystą aminę o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, uwalnia się z soli działając wodnym roztworem wodorotlenku, na przykład wodorotlenku sodu.
Enancjomerycznie czystą aminę, mającą postać oleju, można przekształcić w celu jej dłuższego przechowywania w krystaliczną sól z kwasem organicznym. Przykładowo, (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloamina może być dogodnie przekształcona w sól kwasu glutarowego, opisaną w J. Med. Chem. 1998, 41,5219-5246.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia znaczne skrócenie czasu syntezy i złagodzenia warunków redukcji przejściowych imin oraz odszczepiania chiralnych podstawników, czyniąc metodę przydatną do stosowania w skali przemysłowej. Prosty sposób wydzielania diasteroizomerycznych amin w postaci soli, pozwala na uzyskanie związków o wystarczającej czystości optycznej bezpośrednio w wyniku syntezy, a ich dodatkowa krystalizacja prowadzi do zwiększenia diastereoizomerycznego nadmiaru de powyżej 97%. Diasteroizomeryczne aminy mogą być następnie łatwo przekształcone w enancjomerycznie czyste aminy o równie wysokim enancjomerycznym nadmiarze.
Sposób według wynalazku może znaleźć zastosowanie w szczególności do wytwarzania (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminy i (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloaminy, mających zastosowanie w syntezie repaglinidu.
Wynalazek ilustrują następujące, nie ograniczające jego zakresu, przykłady wykonania.
P r z y k ł a d 1
2-(Piperydyn-1-ylo)benzonitryl
W kolbie dwuszyjnej zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne i chłodnicę zwrotną umieszczono roztwór 2-chlorobenzonitrylu (137,6 g, 1 mol) i piperydyny (170,0 g, 2 mole) w N- metylopirolidynonie (500 ml). Dodano węglan potasu (276,0 g, 2 mole) i ogrzewano do wrzenia, mieszając, przez 35 godz. Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej mieszaninę reakcyjną wylano do mieszaniny wody (2000 ml) i toluenu (1000 ml). Rozdzielono fazy, fazę organiczną przemyto wodą (3 x 200 ml), po czym zatężono na wyparce. Otrzymano surowy produkt - 2-piperydynobenzonitryl w postaci gęstego, krzepnącego oleju (185 g, wyd. ilościowa, zawartość wg chromatografii gazowej 97,1%).
P r z y k ł a d 2
N-(S)-1-fenyloetylo-3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo) fenylo]-1-butyloimina
W kolbie trójszyjnej o pojemności 2 l zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, termometr, wkraplacz i chłodnicę zwrotną, umieszczono wiórki magnezowe (13,7 g, 0,56 mola), THF (60 ml), toluen (240 ml) i 50 mg krystalicznego jodu. Zawartość kolby mieszano i ogrzano do 70°C, następnie zaczęto ostrożnie wkraplać bromek izobutylu (60 ml, 0,55 mola). Po dodaniu około 2 ml bromku w ciągu 5 minut zaczęła się reakcja. Wkraplanie kontynuowano przez 1 godzinę, tak, aby utrzymać temperaturę 70 - 90°C. Po wkropleniu całej ilości bromku izobutylu mieszaninę reakcyjną mieszano jeszcze przez godzinę w temperaturze 90°C. Do gorącego, klarownego, mieszanego roztworu bromku izobutylomagnezu dodano 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl (54,3 g, 0,29 mola) i zawartość kolby ogrzewano do temperatury 110°C przez 3 godziny. Mieszanie kontynuowano w temperaturze pokojowej przez 16 godzin. Mieszaninę reakcyjną schłodzono do -5°C i ostrożnie wkraplano metanol (150 ml), tak aby temperatura nie przekroczyła 25°C. Do powstałej zawiesiny dodano S-fenyloetyloaminę (34,3 g, 0,28 mola) i mieszając ogrzewano do 60°C przez 6 godzin. Mieszanie kontynuowano przez 16 godzin w temperaturze pokojowej. Mieszaninę reakcyjną rozcieńczono toluenem (300 ml) i wylano ją do nasyconego wodnego roztworu chlorku amonu (800 ml). Całość mieszano przez 10 minut. Po rozdzieleniu warstw, klarowną fazę organiczną przemyto dwukrotnie wodą (400 ml) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem. Otrzymano surową iminę (97 g) w postaci gęstego oleju, o zawartości 90% oznaczonej w chromatografii gazowej.
P r z y k ł a d 3
Szczawian (S,S]-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminy
Surową iminę z poprzedniego przykładu (97 g) rozpuszczono w metanolu (150 ml) i roztwór umieszczono w autoklawie o pojemności 1,6 l. Dodano zawiesinę zwilżonego wodą katalizatora platynowego (10% Pt/C, 9,2 g) w metanolu (100 ml) i uwodorniano przy ciśnieniu 5 bar (0,5 MPa) w 50°C przez 42 godziny. Katalizator odsączono i przepłukano trzykrotnie metanolem (100 ml). Metanol odparowano, a pozostałość rozpuszczono w izopropanolu (400 ml) i dodano dihydrat kwasu szczawiowego (46,1 g, 0,37 mola). Rozpuszczono na gorąco, po czym schłodzono do temperatury pokojowej i pozostawiono do krystalizacji. Otrzymano surowy szczawian aminy (93 g, o składzie oznaczonym metodą
PL 200 215 B1
HPLC: (S/S') 91,3% (R,S') 6,3% (de 87,1%). Osad rozpuszczono w chloroformie (500 ml), wytrąconą zawiesinę szczawianu 1-fenyloetyloaminy odsączono na bibule, z przesączu odparowano chloroform pod zmniejszonym ciśnieniem. Powstał twardy osad, który rozpuszczono w gorącym izopropanolu (350 ml) i pozostawiono do krystalizacji. Po odsączeniu otrzymano szczawian aminy (69,0 g, wydajność 53%, de 96,6%).
P r z y k ł a d 4 (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butyloamina
Szczawian (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminy (12,6 g, 29 mmoli, de 96,8%) w metanolu (300 ml) uwodorniano w autoklawie Parr o pojemności 1 l wobec katalizatora palladowego (10% Pd/C, Degussa E 101/W, 3,6 g) przy ciśnieniu 5 bar (0,5 MPa) w temp. 50°C przez 20 godzin. Odsączono katalizator, osad przepłukano trzykrotnie metanolem (3 x 100 ml). Po odparowaniu metanolu pod zmniejszonym ciśnieniem otrzymano szczawian (S)-3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo-aminy (8,9 g, 92,7%) w postaci osadu. Ze szczawianu uwolniono wolną aminę, a następnie przekształcono ją w sól kwasu glutarowego (8,6 g, wyd. 86%, de 96,8%, t.t. 153,5 - 154°C, [a]o + 25,5° (c l, MeOH)).

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin o wzorze ogólnym 1, w którym podstawnik R oznacza atom wodoru lub chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, w kolejnych reakcjach 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną i poddania otrzymanego 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitrylu reakcji Grignarda z bromkiem izobutylomagnezu, znamienny tym, że powstającą w reakcji Grignarda 3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo]-1-butyloiminę o wzorze 2 poddaje się, bez wydzielania, bezpośredniej reakcji z aminą o wzorze RNH2 (wzór 3), w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3-fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl, następnie otrzymaną iminę o wzorze 4, w którym R ma znaczenie jak we wzorze 3, poddaje się katalitycznemu uwodornieniu wobec katalizatora platynowego i wydziela diastereoizomeryczną aminę o wzorze 1, w którym R ma znaczenie jak we wzorze 3, w postaci soli z kwasem organicznym, z której po ewentualnej dodatkowej krystalizacji uwalnia się aminę o diastereoizomerycznym nadmiarze (de) powyżej 97%, lub też, w celu otrzymania enancjomerycznie czystej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza atom wodoru, z soli diastereoizmerycznie czystej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik, odszczepia się rodnik R i uwalnia enancjomerycznie czystą wolną aminę.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w reakcji Grignarda stosuje się 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl otrzymany w reakcji 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną w aprotonowym rozpuszczalniku polarnym w obecności zasadowej soli nieorganicznej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że w reakcji Grignarda stosuje się 2-(piperydyn-1-ylo)benzonitryl otrzymany w reakcji 2-chlorobenzonitrylu z piperydyną w N-metylopirolidonie w obecności węglanu potasu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator platynowy w etapie uwodorniania iminy stosuje się platynę na węglu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się 5 - 10% platynę na węglu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że stosuje się 1 do 2% platyny w przeliczeniu na masę diastereoizomerycznej aminy o wzorze 1, w którym R oznacza chiralny podstawnik wybrany z grupy obejmującej (S)-3- fenylopropan-2-yl, (S)-1-naftyloetyl, (S)-2-naftyloetyl i (S)-1-fenyloetyl.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rodnik R odszczepia się metodą katalitycznej redukcji wodorem wobec palladu na węglu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 7, znamienny tym, że katalityczną redukcję prowadzi się pod ciśnieniem wodoru 5 bar (0,5 MPa) wobec 5 - 10% palladu na węglu aktywnym.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku wytwarzania (S,S)-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminy i/lub (S)-3-metylo-1 -(2-piperyyyn--1ylofenylo)butyloaminy, w reakcji z 3-metylo-1-[2-(piperydyn-1-ylo)fenylo]-1-butyloiminą stosuje się (S)-1-fenyloetyloaminę, a (S,S')-[3-metylo-1-(2-piperydyn-1-ylofenylo)butylo](1-fenyloetylo)aminę wydziela się po uwodornieniu w postaci diastereoizomerycznej soli z kwasem szczawiowym.
PL368968A 2004-07-07 2004-07-07 Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin PL200215B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL368968A PL200215B1 (pl) 2004-07-07 2004-07-07 Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL368968A PL200215B1 (pl) 2004-07-07 2004-07-07 Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL368968A1 PL368968A1 (pl) 2006-01-09
PL200215B1 true PL200215B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=37715010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL368968A PL200215B1 (pl) 2004-07-07 2004-07-07 Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL200215B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111808047A (zh) * 2020-07-21 2020-10-23 江西博雅欣和制药有限公司 一种制备瑞格列奈中间体的新方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL368968A1 (pl) 2006-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7398436B2 (ja) メチル6-(2,4-ジクロロフェニル)-5-[4-[(3s)-1-(3-フルオロプロピル)ピロリジン-3-イル]オキシフェニル]-8,9-ジヒドロ-7h-ベンゾ[7]アンヌレン-2-カルボキシレートの塩およびその製造方法
WO2011124704A1 (en) Process for preparing an intermediate for silodosin
JP7097467B2 (ja) ブリバラセタム中間体、その製造方法及びブリバラセタムの製造方法
JP5254836B2 (ja) ベナゼプリル及びその類似体の生産に有用な中間体の速度論的分離
WO2005016910A1 (ja) ピリジルテトラヒドロピリジン類およびピリジルピペリジン類とそれらの製造方法
JP2009515945A (ja) 塩酸ドネペジルの調製に有用な中間体およびその新規な多形の改善された合成および調製
KR19990013522A (ko) 치환된 퍼히드로이소인돌의 제조 방법
JPH0776209B2 (ja) 光学活性3―ヒドロキシピロリジン誘導体の製造方法
US10399992B2 (en) Process for preparing AD-35
EP3196193B1 (en) Method for producing optically active valeric acid derivative
EP1939172B1 (en) Method of obtaining phenyl carbamates
PL200215B1 (pl) Sposób wytwarzania diastereoizomerycznie i enancjomerycznie czystych amin
WO2011001976A1 (ja) スレオ-3-(3,4-ジヒドロキシフェニル)-l-セリンの製造法
HU231050B1 (hu) Eljárás gyógyszerhatóanyag előállítására
KR101125123B1 (ko) 높은 광학적 순도의 s-(-)-암로디핀을 제조하는 방법 및 그 중간생성 화합물
KR20010102366A (ko) 파록세틴의 제조방법
KR101686087B1 (ko) 광학 활성을 갖는 인돌린 유도체 또는 이의 염의 신규 제조 방법
EP3470399B1 (en) Method for producing optically active valeric acid derivative
KR101299720B1 (ko) 3-아미노-5-플루오로-4-디알콕시펜탄산 에스테르의 새로운제조방법
JP4126921B2 (ja) 光学活性なβ−フェニルアラニン誘導体の製造方法
JPH10204084A (ja) 3−(3−ピリジルメチルアミノ)−3,4−ジヒドロ−2(1h)−キナゾリノン誘導体の製造方法及び中間体化合物
JP4257414B2 (ja) ホスフィンの遊離方法
KR101299972B1 (ko) 수소화붕소나트륨을 이용한 (3S)-3-(tert-부톡시카르보닐)아미노-1-클로로-4-페닐-(2S)-부탄올의 제조방법
KR101365849B1 (ko) 솔리페나신 또는 그의 염의 제조방법 및 이에 사용되는 신규 중간체
JP2009508961A (ja) アミノ酸誘導体の製法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130707