PL200109B1 - Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym - Google Patents

Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym

Info

Publication number
PL200109B1
PL200109B1 PL351981A PL35198102A PL200109B1 PL 200109 B1 PL200109 B1 PL 200109B1 PL 351981 A PL351981 A PL 351981A PL 35198102 A PL35198102 A PL 35198102A PL 200109 B1 PL200109 B1 PL 200109B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
armature
magnetic
yoke
electromagnetic drive
permanent magnet
Prior art date
Application number
PL351981A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351981A1 (en
Inventor
Andrzej Dzierżyński
Ewa Piotrowska-Kokot
Henryk Sibilski
Original Assignee
Inst Elektrotechniki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Elektrotechniki filed Critical Inst Elektrotechniki
Priority to PL351981A priority Critical patent/PL200109B1/pl
Publication of PL351981A1 publication Critical patent/PL351981A1/xx
Publication of PL200109B1 publication Critical patent/PL200109B1/pl

Links

Landscapes

  • Electromagnets (AREA)

Abstract

1. Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwał ym zawierający: jarzmo magnetyczne, co najmniej jeden magnes trwały, zworę magnetyczną zamocowaną ruchomo pomiędzy dwoma położeniami stabilnymi, element do przestawiania zwory z jednego położenia stabilnego w drugie, przy czym w pierwszym położeniu stabilnym elementy napędu tworzą pierwszą część obwodu magnetycznego o dużej reluktancji i drugą część obwodu o małej reluktancji, a w drugim położeniu stabilnym elementy napędu tworzą pierwszą część obwodu o małej reluktancji i drugą część obwodu magnetycznego o dużej reluktancji, znamienny tym, że pomiędzy ruchomą zworą (3) i jarzmem (1) znajduje się podkładka (4) z materiału elastycznego o własnościach materiału magnetycznego i względnej przenikalności magnetycznej większej od 1,1.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym przeznaczony do stosowania w wyłącznikach i stycznikach o napędzie elektromagnetycznym.
Znane napędy elektromagnetyczne wyłączników i styczników elektrycznych zawierają jarzmo magnetyczne, jeden lub więcej magnesów trwałych, zworę magnetyczną zamocowaną ruchomo pomiędzy dwoma położeniami stabilnymi, oraz element do przestawiania zwory z jednego położenia stabilnego w drugie. Magnesy trwałe służą do utrzymywania docisku styków. Części oddziaływujące na elementy ruchome służą do zmiany położenia napędu od stanu zamkniętego wyłącznika do stanu otwartego i przeciwnie. W stanie zamkniętym docisk styków jest realizowany przez siły magnetyczne wytwarzane przez magnesy trwałe. W znanym rozwiązaniu takiego napędu, na przykład przedstawionym w artykule Heinrich Brungsberg: „Ueber die Verwendung von polarisierten Magnetsystemen fuer groessere Schaltgeraete” (O zastosowaniu spolaryzowanych układów magnetycznych w dużych wyłącznikach), ETZA Bd. 86 (1965) 11 czy też w rozwiązaniu według opisu patentowego WO 95/07542 „Bistable magnetic actuator” („Bistabilny napęd elektromagnetyczny”) istotną cechą przedstawionych rozwiązań jest zapewnienie dużej szybkości przełączania styków. Konsekwencją tego jest konieczność pozostawienia odstępów pomiędzy jarzmem i zworą w położeniu stabilnym dla bezpiecznego wyhamowania zwory, albo dopuszczenie do bardzo niekorzystnych uderzeń zwory o jarzmo w procesie zamykania styków. Pozostawienie odstępów zmniejsza siłę wytwarzaną w układzie przez magnes trwały, co powoduje, że dla utrzymania koniecznego docisku styków w stanie zamkniętym cały obwód magnetyczny napędu, a więc jarzmo, zwora i magnesy trwałe mają zwiększone wymiary.
W skład napędu według wynalazku wchodzi jarzmo wykonane z materiału magnetycznego, co najmniej jeden magnes trwały oraz ruchoma zwora wykonana z materiału magnetycznego tworząca wraz z jarzmem i magnesem, lub magnesami trwałymi rozbudowany obwód magnetyczny. Obwód ten złożony jest z co najmniej dwóch części. W skład pierwszej części obwodu magnetycznego wchodzi magnes trwały, pierwsza część jarzma, pierwsza część zwory, pierwsza szczelina między pierwszą częścią zwory, a pierwszą częścią jarzma. W szczelinie pomiędzy jarzmem i zworą, która wchodzi w skład pierwszej części obwodu magnetycznego i która ze względów mechanicznych nie może być zbyt mała, umieszczona jest, według wynalazku, elastyczna podkładka wykonana z materiału o własnościach magnetycznych i względnej przenikalności magnetycznej większej od 1,1. Typowa względna przenikalność magnetyczna materiału przekładki wynosi 2 do 5.
W skład drugiej części obwodu magnetycznego wchodzi magnes trwały, druga część jarzma, druga część zwory, oraz druga szczelina między drugą częścią jarzma i drugą częścią zwory. Reluktancja pierwszej części obwodu magnetycznego jest większa w położeniu zamkniętym styków niż w położeniu otwartym styków, zaś reluktancja drugiej części jest mniejsza w położeniu zamkniętym styków niż w położeniu otwartym styków.
Obecność przekładki magnetycznej powoduje z jednej strony bezpieczne i elastyczne wyhamowanie zwory w jej ruchu w kierunku jarzma magnesu, z drugiej strony, z punktu widzenia własności magnetycznych obwodu, efektywna szczelina pomiędzy zworą i jarzmem w stanie, w którym zwora poprzez przekładkę przylega do jarzma jest kilkakrotnie mniejsza, niż gdyby ta przekładka wykonana była z materiału niemagnetycznego. Dzięki temu siła magnetycznego przyciągania zwory do jarzma jest znacznie większa niż w napędzie bez podkładki magnetycznej.
Zaletą napędu elektromagnetycznego wyposażonego w elastyczną podkładkę magnetyczną są jego zmniejszone wymiary, co powoduje znaczne obniżenie kosztu w stosunku do rozwiązań dotychczasowych.
W jednym rozwiązaniu napędu według wynalazku zwora i magnes, względnie magnesy trwałe mają w zasadzie kształt prostopadłościenny. W takim przypadku dla przestawiania zwory z jednego położenia stabilnego w drugie zwora napędu według wynalazku może być zamocowana do co najmniej dwóch prowadnic suwliwie połączonych z jarzmem. Połączenie to zapewnia stały odstęp pomiędzy bocznymi powierzchniami zwory i magnesem, względnie magnesami trwałymi w każdym pośrednim położeniu zwory.
Dla zmniejszenia niekorzystnych sił magnetycznych działających na zworę w innych kierunkach, niż kierunek zapewniający zamykanie i otwieranie styków korzystne jest, aby magnes trwały składał się z kilku, co najmniej dwóch części o różnych własnościach magnetycznych, które można tak dobrać, aby zminimalizować te niekorzystne siły magnetyczne.
W innym rozwiązaniu napędu według wynalazku jarzmo, zwora i magnes, względnie magnesy trwałe mają symetrię obrotową.
PL 200 109 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku, w którym fig. 1 przedstawia przykładowe rozwiązanie napędu elektromagnetycznego o prostopadłościennej zworze w położeniu zamkniętym styków wyłącznika, natomiast fig. 2 - inne rozwiązanie przykładowe napędu o symetrii obrotowej w położeniu otwartym styków wyłącznika. W skład napędu elektromagnetycznego który przedstawia fig. 1, wchodzi jarzmo 1 składające się z dwóch symetrycznych części, każda w kształcie litery E wykonane z materiału magnetycznego, magnesy trwałe 2 na stałe przymocowane do jarzma 1 oraz ruchoma, prostopadłościenna zwora 3 wykonana z materiału magnetycznego, umieszczona pomiędzy połówkami jarzma 1, tworząca wraz z jarzmem 1 i magnesami trwałymi 2 rozbudowany obwód magnetyczny.
W skład pierwszej części obwodu magnetycznego wchodzi górna część jarzma 1, magnesy trwałe 2, górna część zwory 3 oraz elastyczna podkładka z materiału magnetycznego 4 umieszczona w górnej szczelinie 9 pomiędzy jarzmem i zworą. W skład drugiej części obwodu magnetycznego wchodzi dolna część jarzma 1, magnesy trwałe 2, dolna część zwory 3 oraz dolna szczelina pomiędzy zworą i jarzmem 10.
Nieruchome cewki napędowe 5 są elementami do przestawiania zwory 3 z jednego położenia stabilnego w drugie. Pomiędzy zworą 3 i stykiem ruchomym 8 znajduje się układ dźwigni 7 do przekazywania ruchu zwory 3 na styk ruchomy 8. Styk ruchomy 8 znajduje się obok styku nieruchomego 11 i jest z nim w kontakcie w stanie zamkniętym wyłącznika lub jest od niego odsunięty w położeniu otwartym.
W górnej części jarzma pomiędzy jarzmem i zworą znajduje się elastyczna podkładka 4 wykonana z materiału magnetycznego o względnej przenikalności magnetycznej większej od 1,1, typowo około 5.
Działanie urządzenia jest następujące.
W stanie ustalonym przez cewki nie przepływa prąd elektryczny, a strumień magnetyczny wytwarzany jest jedynie przez magnes trwały.
W położeniu górnym zwory 3, działanie magnesu trwałego wywołuje w obwodzie magnetycznym strumień magnetyczny, który ze względu na niewielkie szczeliny powietrzne jest znaczny, dzięki czemu zwora 3 silnie przylega do podkładki 4 i poprzez odpowiednie prowadnice 6 i układ cięgieł i dźwigni 7 przekazuje nacisk na styki ruchome 8 wyłącznika. Styki ruchome 8 silnie dociskają do styków nieruchomych 11 wyłącznika, dzięki czemu wyłącznik może przewodzić wielkie prądy.
Jest to położenie stabilne zwory 3 względem jarzma 1. Magnesy trwałe 2, górna część jarzma 1, podkładka 4 i górna część zwory 3 tworzą obwód magnetyczny o małej reluktancji, w którym indukcja na górnej powierzchni zwory jest znaczna. Dolna część zwory 3 jest odsunięta od jarzma 1, dzięki czemu reluktancja obwodu magnetycznego w skład którego wchodzi magnes trwały 2, dolna część jarzma, dolna część zwory 3 i dolna szczelina 10 pomiędzy jarzmem i zworą 3 jest duża, wskutek czego indukcja magnetyczna na dolnej powierzchni zwory 3 w dolnej szczelinie 10 jest niewielka.
W drugim, dolnym położeniu stabilnym pomiędzy zworą 3 a przekładką 4 i jarzmem 1 jest powiększona szczelina 9, natomiast zmniejszona jest szczelina pomiędzy dolną częścią zwory 3 i jarzmem 1. W tym położeniu zwory 3 w obwodzie magnetycznym w skład którego wchodzą magnesy trwałe 2, górna część jarzma 1, podkładka 4, szczelina 9 i górna część zwory 3 reluktancja jest znaczna, natomiast mała reluktancja jest w drugim obwodzie magnetycznym, w skład którego wchodzą magnesy trwałe 2, dolna część jarzma 1, dolna część zwory 2 i dolna szczelina 10 pomiędzy zworą 3 i jarzmem 1. Dzięki temu zwora jest przyciągana do dolnej części jarzma i utrzymuje ruchome styki 8 wyłącznika izolowane od styków nieruchomych 11. Przerwa między stykami 8 i 11 oddziela elementy obwodu elektrycznego, wyłącznik jest w stanie otwartym.
W celu zamknięcia styków wyłącznika włącza się prąd w obwód cewki górnej tak, aby powiększyć strumień magnetyczny zamykający się w górnej części jarzma w obwodzie magnetycznym w skład którego wchodzi: górna część jarzma 1, podkładka 4, górna szczelina 9, górna część zwory 3 oraz magnesy trwałe 2. Powiększenie tego strumienia automatycznie zmniejsza strumień w dolnym obwodzie magnetycznym, w skład którego wchodzi magnes trwały 2, dolna część jarzma, dolna część zwory 3 i dolna szczelina 10. Ta zmiana przepływu strumieni magnetycznych w obwodach magnetycznych powoduje powstanie siły magnetycznej przyciągającej zworę do górnego jarzma, gdyż indukcja w szczelinie 9 pomiędzy zworą i górną powierzchnią jarzma jest znacznie większa od indukcji magnetycznej w szczelinie 10 pomiędzy zworą i dolną częścią jarzma. Zwora przesuwa się w górę aż do zetknięcia się górnej powierzchni zwory 3 z elastyczną podkładką 4. Dzięki temu, że podkładka 4 jest wykonana z materiału magnetycznego o znacznej przenikalności magnetycznej reluktancja obwodu magnetycznego jest mała, indukcja magnetyczna na górnej powierzchni zwory 3 jest duża i siła wywierana przez zworę na układ dźwigni i cięgieł 7 jest znaczna. Jednocześnie elastyczność podkładki 4 pozwala na
PL 200 109 B1 bezpieczne wyhamowanie zwory poruszającej się ze znaczną prędkością. Po zaniknięciu prądu w cewce górnej układ utrzymywany jest w górnym położeniu stabilnym jedynie przez siły magnetyczne wytwarzane przez magnes trwały.
Z kolei w celu otwarcia wyłącznika włącza się prąd w obwód cewki dolnej tak, aby powiększyć strumień magnetyczny w dolnym obwodzie magnetycznym w skład którego wchodzi magnes trwały 2, dolna część jarzma, dolna część zwory 3 i dolna szczelina 10. Powiększenie tego strumienia automatycznie zmniejsza strumień w górnym obwodzie magnetycznym w skład którego wchodzi: górna część jarzma 1, podkładka 4, górna część zwory 3 oraz magnesy trwałe 2. Ta zmiana przepływu strumieni magnetycznych w obwodach magnetycznych powoduje powstanie siły magnetycznej przyciągającej zworę do dolnego jarzma, gdyż siła przyciągająca zworę w kierunku górnego jarzma jest teraz znacznie mniejsza od siły magnetycznej przyciągającej zworę w kierunku dolnego jarzma. Zwora 3 przesuwa się w dół, a pomiędzy górną powierzchnią zwory 3 a podkładką 4 pojawia się górna szczelina 9, która dodatkowo powiększa reluktancję górnego obwodu magnetycznego i zmniejsza siłę magnetyczną działającą na górną powierzchnię zwory 3.
Ważna cechą konstrukcyjną napędu według wynalazku jest to, że odstępy pomiędzy elementami magnetycznymi: zworą 3 i magnesami 2 są jak najmniejsze, pozwalając jednak na ruch zwory związany ze zmianami wysokości odstępów zwory 3 od górnej i dolnej części jarzma 1.
W tym celu do zwory 3 zamocowane są na stałe prowadnice 6 suwliwie ułożyskowane względem jarzma 1, które umożliwiają utrzymanie stałego, minimalnego odstępu pomiędzy zworą 3 i magnesami trwałymi 2.
W napędzie według wynalazku w celu utrzymania równowagi sił działających na boczne powierzchnie zwory 3 magnesy trwałe 2 umieszczone po obu stronach zwory mają jednakowe własności magnetyczne. W innym rozwiązaniu dla osiągnięcia równowagi sił tworzy się układ magnesów tak dobranych, aby wypadkowe własności magnetyczne zespołu magnesów umieszczonych po jednej i po drugiej stronie zwory były jak najbliższe.
W innym rozwiązaniu napędu elektromagnetycznego według wynalazku, który przedstawia fig. 2 w położeniu otwartym styków wyłącznika, jarzmo 1 składa się z wydrążonego walca 1a wykonanego z materiału magnetycznego oraz dwóch walcowych wkładek 1b, 1c ciasno dopasowanych do powierzchni walca 1a, przy czym w walcowych wkładkach 1b, 1c znajdują się otwory dla prowadnic 6 zwory 3. Pomiędzy zworą 3 i wkładką 1 b umieszczona jest elastyczna podkładka 4 wykonana z materiału magnetycznego o względnej przenikalności magnetycznej większej od 1,1, typowo około 5.
Zaletą wykonania napędu w symetrii obrotowej jest prosty montaż urządzenia.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Napęd elektromagnetyczny bistabiinyz magnesem trwałym zawierający: j £^rr^rTODrm^c^rn^t\^(^z^r^^. co najmniej jeden magnes trwały, zworę magnetyczną zamocowaną ruchomo pomiędzy dwoma położeniami stabilnymi, element do przestawiania zwory z jednego położenia stabilnego w drugie, przy czym w pierwszym położeniu stabilnym elementy napędu tworzą pierwszą część obwodu magnetycznego o dużej reluktancji i drugą część obwodu o małej reluktancji, a w drugim położeniu stabiinym elementy napędu tworzą pierwszą część obwodu o małej reluktancji i drugą część obwodu magnetycznego o dużej reluktancji, znamienny tym, że pomiędzy ruchomą zworą (3) i jarzmem (1) znajduje się podkładka (4) z materiału elastycznego o własnościach materiału magnetycznego i względnej przenikalności magnetycznej większej od 1,1.
  2. 2. Napęd elektromagnetyczny według zas^z. t, znamienny tym, że magnes jtwały j2) i zwora j3) mają kształt prostopadłościanu.
  3. 3. Napęd elektromagnetyczny według zastrz. 1 albo 2, tym, że do zwory O elekkromagnesu zamocowane są co najmniej dwie prowadnice (6) suwliwie połączone z jarzmem (1) tak, że umożliwiają utrzymanie stałego odstępu zwory od niektórych powierzchni elektromagnesu podczas ruchu zwory.
  4. 4. Napęd elektromagnetyczny według 1 albo 2, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że pi^^^i^^jr^ni^j jeden z magnesów trwałych (2) składa się z co najmniej dwóch części o różnych własnościach magnetycznych.
  5. 5. Napęę elektromagnetyczny według zas^z. t, znamienny tym, że magnee Ζιί^θΙυ j2) i zwora j3) mają symetrię obrotową.
PL351981A 2002-02-01 2002-02-01 Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym PL200109B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351981A PL200109B1 (pl) 2002-02-01 2002-02-01 Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351981A PL200109B1 (pl) 2002-02-01 2002-02-01 Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351981A1 PL351981A1 (en) 2003-08-11
PL200109B1 true PL200109B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=29775828

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351981A PL200109B1 (pl) 2002-02-01 2002-02-01 Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL200109B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL351981A1 (en) 2003-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101393822B (zh) 电磁促动器和装备有这种电磁促动器的开关设备
US9275815B2 (en) Relay having two switches that can be actuated in opposite directions
US9190234B2 (en) Electromagnetic actuator, in particular for a medium voltage switch
US6870454B1 (en) Linear switch actuator
CN102449720A (zh) 电磁脱扣装置
EP0871192B1 (en) Magnetic actuator
KR101362009B1 (ko) 하이브리드 전기자기적 액추에이터
US9142374B1 (en) Solenoid linear actuator and method of making same
US7482902B2 (en) Linear magnetic drive
GB2227608A (en) Solenoid actuators
JP4975319B2 (ja) 真空遮断器
RU125768U1 (ru) Магнитоуправляемое коммутационное устройство
EP2859571B1 (en) Electrical switching apparatus and relay including a ferromagnetic or magnetic armature having a tapered portion
JP4629271B2 (ja) 電力用開閉装置の操作装置
PL200109B1 (pl) Napęd elektromagnetyczny bistabilny z magnesem trwałym
JP4515664B2 (ja) 電力用開閉装置の操作装置
JP7107169B2 (ja) リレー
US6819207B2 (en) Rotary electromagnet
US3363203A (en) Bistable operating reed relay
US11728114B2 (en) Low-voltage switching device including an electromagnetic contact load support
GB2142188A (en) Electrical relays
JP4755923B2 (ja) 電磁アクチュエータ
RU2276421C1 (ru) Двухпозиционный электромагнит
EP2388793A1 (en) Actuator, tripping device and switch
PL200110B1 (pl) Napęd elektromagnetyczny cylindryczny z magnesami trwałymi