PL199593B1 - Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości - Google Patents

Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości

Info

Publication number
PL199593B1
PL199593B1 PL366628A PL36662802A PL199593B1 PL 199593 B1 PL199593 B1 PL 199593B1 PL 366628 A PL366628 A PL 366628A PL 36662802 A PL36662802 A PL 36662802A PL 199593 B1 PL199593 B1 PL 199593B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
fluid
medium
opening
dispensing
Prior art date
Application number
PL366628A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366628A1 (pl
Inventor
Udo Suffa
Original Assignee
Alpla Werke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10205299A external-priority patent/DE10205299A1/de
Application filed by Alpla Werke filed Critical Alpla Werke
Publication of PL366628A1 publication Critical patent/PL366628A1/pl
Publication of PL199593B1 publication Critical patent/PL199593B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03DWATER-CLOSETS OR URINALS WITH FLUSHING DEVICES; FLUSHING VALVES THEREFOR
    • E03D9/00Sanitary or other accessories for lavatories ; Devices for cleaning or disinfecting the toilet room or the toilet bowl; Devices for eliminating smells
    • E03D9/02Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing
    • E03D9/03Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing consisting of a separate container with an outlet through which the agent is introduced into the flushing water, e.g. by suction ; Devices for agents in direct contact with flushing water
    • E03D9/032Devices connected to or dispensing into the bowl

Abstract

Urz adzenie do wydawania porcjowanych ilo- sci p lynu do dezynfekcji/czyszczenia ust epu i/lub dozowania srodka zapachowego, ma pojem- nik (2) z zamkni et a u góry komor a (3). W dolnej cz esci (U) pojemnika jest wykonany otwór (6) doprowadzenia p lynu (1) do pierwszej miski dozuj acej (10), w której p lyn (1) zamyka otwór (6) i tworzy drugie swobodne zwierciad lo (Sp2). Poni zej swobodnego zwierciad la (Sp2), pierw- sza miska dozuj aca (10) jest po laczona z drug a misk a dozuj ac a (11) maj ac a przelew ( U) do por- cjowanego dozowania p lynu odprowadzanego kana lem wylotowym (22) do pojemnika (17) wody p luczkowej. PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia do wydawania porcjowanych ilości na przykład płynu do czyszczenia/dezynfekcji ustępu i/lub substancji zapachowej, mającego pojemnik magazynowy, w którym umieszczony jest płyn, przy czym urządzenie to korzystnie stosuje się w spłuczkach wc.
Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości znane jest z DE-OS 197 20 393 w którym opisana jest butla wkraplająca połączona ze wspornikiem. Jest ona odwrócona szyjką do dołu i oprócz otworu wyprowadzania usytuowanego w dolnej części urządzenia ma otwór wentylacyjny. W odstępie od tego obszaru umieszczony jest tarczowy wspornik pośredni w rodzaju półmiska, tak że nawet przy braku płukania dostarczana jest substancja zapachowa ale urządzenie nie zapewnia powtarzalnych ilości porcjowanych.
Urządzenie do dozowania środków zapachowych lub czyszczących zostało opisane w patencie francuskim FR 2 747 139. Urządzenie ma zamknięty pojemnik zawierający wodę spłukującą w którym powyżej lustra wody podciśnienie powietrza jest utrzymywane poprzez umieszczony u dołu odpływ wody. Zawierający środek zapachowy lub czyszczący, drugi, otwarty pojemnik, ma umieszczony w pierwszym pojemniku tubowy dozownik w którym jest utrzymywany jeden swobodny poziom płynu, a jego otwór wlotowy jest umieszczony powyż ej lustra wody spł ukują cej. Drugi pojemnik ma odprowadzenie płynu do muszli klozetowej. Podczas spłukiwania muszli woda dopływa do góry drugiego pojemnika i spręża powietrze w tubowym dozowniku, które z kolei wypiera wymaganą ilość środka zapachowego lub czyszczącego do odprowadzenia w którym miesza się on z wodą wypływającą do muszli klozetowej.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia tego rodzaju w którym uzyskuje się zależne od spłukiwania odprowadzanie płynu z pojemnika magazynowego.
Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości na przykład płynu do dezynfekcji/czyszczenia ustępu i/lub środka zapachowego, z pojemnikiem, w którym usytuowany jest płyn, przy czym ten płyn, w zamknię tej komorze ma pierwsze swobodne zwierciadło, charakteryzuje się tym, ż e pojemnik ma u góry zamknię t ą komorę , a w jego dolnej części jest wykonany otwór doprowadzenia pł ynu do pierwszej miski dozującej, w której płyn zamyka ten otwór i tworzy drugie swobodne zwierciadło, przy czym poniżej drugiego swobodnego zwierciadła, pierwsza miska dozująca jest połączona z drugą miską dozującą mającą przelew do porcjowanego dozowania płynu odprowadzanego kanałem wylotowym do pojemnika spłuczki.
Otwór doprowadzenia płynu korzystnie ma otwierane zamknięcie, a drugie swobodne zwierciadło najkorzystniej jest połączone ze słupem powietrza wyprowadzania, usytuowanego w drugiej zamkniętej komorze, która jest utworzona przez zmianę poziomu zamknięcia medium płuczkowego, najkorzystniej wody płynącej w trakcie spłukiwania ustępu, względem pierwszego medium.
Medium płuczkowe korzystnie stanowi zamknięcie otwartej do atmosfery drugiej komory, tworzącej równocześnie pierwszy wyrównujący kanał poprzez zmianę poziomu zamknięcia.
Dodatkowo oprócz pierwszego wyrównującego kanału korzystnie przewidziany jest drugi wyrównujący kanał, przy czym jeden wyrównujący kanał pierwszy lub drugi jest stale otwarty do atmosfery.
Drugi wyrównujący kanał korzystnie wchodzi do pojemnika medium spłuczkowego tak, że stan poziomu medium wyraźnie przewyższa wylot zamkniętej drugiej komory.
Przelew porcjowanej ilość płynu korzystnie jest doprowadzony do pojemnika medium spłuczkowego albo na zewnątrz tego pojemnika.
Pojemnik medium płuczkowego korzystnie ma odpływ, którego otwór jest znacznie mniejszy od otworu napełniania tego pojemnika medium spłuczkowym.
Drugi wyrównujący kanał korzystnie przechodzi przez pierwszy pojemnik medium spłuczkowego, a pierwszy wyrównujący kanał wchodzi w ten pierwszy pojemnik.
Urządzenie korzystnie ma dwie zamknięte komory w których usytuowane są dwa oddzielone od siebie płyny, które są połączone z pierwszą i drugą dozującą miską płynu.
Drugie swobodne zwierciadło korzystnie jest połączone ze słupem wyprowadzania powietrza, który co najmniej częściowo jest dla obu drugich swobodnych zwierciadeł taki sam.
Urządzenie korzystnie ma wspólny pojemnik medium płuczkowego z dozującą miską po stronie dna.
Kanały wylotowe przepływu płynu korzystnie mają różne przekroje wylotowe i są połączone z dozującą miską , która najkorzystniej ma przekrój wylotu mniejszy niż kanał wylotowy.
PL 199 593 B1
Płyn dozowany do medium płuczkowego korzystnie jest umieszczony w pojemniku napełnianym, którego otwór odprowadzający płyn ma otwierane zamknięcie, które najkorzystniej jest wykonane jako przebijana membrana.
Na pojemniku napełnianym korzystnie jest wykonana część labiryntu tworzącego pierwszą i/lub drugą dozującą miskę i/lub przelew.
Pierwsza i/lub druga dozująca miska korzystnie ma denny otwór.
Pojemnik napełniany korzystnie jest mocowany na pojemniku medium, który ma element otwierający otwór płynu, przy czym temu elementowi otwierającemu, przyporządkowany jest denny element który zamyka otwór denny w pojemniku napełnianym i jest uzupełniającym elementem labiryntu.
Jak opisano powyżej w pojemniku magazynowym płynu u góry utworzona jest zamknięta przestrzeń, a u dołu wykonany jest otwór wypływowy płynu, który jest połączony z pierwszą miską dozującą, w której płyn o wysokim poziomie, zamykającym otwór wypływowy, tworzy drugie swobodne zwierciadło, a nad pierwszą miską dozującą poniżej tego swobodnego zwierciadła przewidziana jest połączona druga miska dozująca, która ma przelew służący do wyprowadzania porcjowanych ilości płynu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano na zasadzie hydromechanicznej urządzenie do wyprowadzania dokładnie powtarzalnie porcjowanych ilości płynu. Działa ono na zasadzie poidła dla ptaków, przy czym porcjowane ilości nie są wyciągane podciśnieniem, ale na skutek różnicy ciśnienia inicjowanej przez proces spłukiwania przechodzą przez przelew. Wytworzone nadciśnienie działa na drugie swobodne zwierciadło. Powoduje to zmianę poziomu wysokości, wynikiem czego jest wylewanie odmierzonej ilości płynu z drugiej miski dozującej. Otwór pojemnika mieszczącego płyn ma otwierane zamknięcie. Przed rozpoczęciem użytkowania, płyn jest bezpiecznie przechowywany. Korzystne jest ponadto, gdy na drugie swobodne zwierciadło działa słupa powietrza usytuowanego w innej zamkniętej przestrzeni. Odpowiedni ruchu jest powodowany przez istniejące medium. Dlatego urządzenie charakteryzuje się ponadto tym, że druga zamknięta komora utworzona jest przez zmianę poziomu zamknięcia medium ruchomego względem pierwszej miski dozującej. Medium tym jest woda przepływająca podczas spłukiwania ustępu, albo woda doprowadzana pod ciśnieniem, lub spadająca z wzniesionego poziomu. Porcjowana ilość płynu jest w zamknię tej komorze nad swobodnym zwierciadłem wyrównywana odpowiednio przez działające tam podciśnienie. W tym celu przewidziano, że medium zamyka przez zmianę poziomu zamknięcia początkowo otwartą do atmosfery komorę tworzącą równocześnie pierwszy wyrównujący kanał. Przed zamknięciem zakończone zostaje wyrównanie poziomu. Na skutek zmiany poziomu zamykającego komorę dochodzi do porcjowanego wyprowadzania pewnej ilości płynu. Zależnie od lepkości płynu może jednak również być korzystne to, że dodatkowo oprócz pierwszego kanału wyrównującego przewidziany jest drugi kanał wyrównujący, przy czym jeden kanał wyrównujący jest stale otwarty do atmosfery. Dodatkowy kanał wyrównujący może otwierać się bliżej strony płynu. Drugi kanał wyrównujący wchodzi w pojemnik medium, którego poziom znacznie przewyższa wylot zamkniętej komory. Dochodzi zatem do roboczego zamykania drugiej komory i silnego narastania przepływu oraz wymuszonego przemieszczenia słupa powietrza w układzie. Zależnie od tego, czy dąży się do późniejszego wyprowadzania ilości płynu, czy do wyprowadzania ilości płynu wyprzedzającego spłukiwanie, korzystne jest, że przelew przepuszcza porcjowaną ilość płynu również do pojemnika medium i że przelew wypuszcza porcjowaną ilość na zewnątrz pojemnika medium. Ze względu na opóźnione późniejsze wyprowadzanie celowe jest, że pojemnik medium ma odpływ, który jest znacznie mniejszy w porównaniu z otworem napełniania pojemnika medium. Przez zmianę średnicy otworu wypływu można zmieniać czas wyprowadzania roztworu. Przykładowo w pojemniku spłukiwania ustępu przy wodzie wznoszącej się w kanale wyrównującym powstaje ciśnienie, które wypycha płyn na zewnątrz do pojemnika spłukiwania ustępu. Dotychczasowy proces napełniania pojemnika medium od góry (w celu wytworzenia ciśnienia powietrza) jest tu odwrócony.
Aby środek lub substancję czynną, stanowiącą płyn, można było doprowadzać z oddzielnych źródeł, zastosowano dwie zamknie komory, w których usytuowane są oddzielone od siebie płyny wyprowadzane przez specjalną pierwszą i drugą miskę dozującą. Te oddzielone od siebie, ale równocześnie działające drogi wyprowadzania oparte są na praktycznie podwójnym wykonaniu urządzenia, które przy zamiarze dalszego rozdzielenia wyprowadzania środków lub substancji czynnych można dalej rozbudowywać. Korzystne wykonanie polega więc na tym, że na drugie swobodne zwierciadła działa słup powietrza wyprowadzania, który przynajmniej częściowo jest wspólny dla obu drugich swobodnych zwierciadeł. Można więc zastosować wspólny dopływ powietrza z rozgałęzieniem. Można przy tym uwzględniając różnice lepkości ciekłych płynów, stosując różne wysokości słupa powietrza. Korzystne wykonanie polega na wykonaniu wspólnego pojemnika medium z denną miską dozującą.
PL 199 593 B1
Jest ona wykonana zależnie od potrzeb związanych z zastosowaniem urządzenia w spłuczce ustępowej lub w pojemniku ustępowym. Kanały wylotowe mają różne przekroje, aby zapewnić uderzeniowe wyprowadzanie płynu lub opóźnione wyprowadzanie płynu. W tym celu jeden z kanałów wylotowych umożliwia wyprowadzanie płynu na miskę dozującą. Ta miska dozująca ma przy tym mniejszy przekrój wypływu. Jeśli chodzi o wymienianie zużytych pojemników magazynowych lub wymianę na pojemnik z innym rodzajem substancji czynnej, zaproponowano, że płyn jest usytuowany w wymiennym pojemniku napełnianym. Może przy rym chodzić o podwójny pojemnik posiadający przegrodę z utworzeniem dwóch lub więcej zamkniętych komór.
Zastosowany pojemnik napełniany ma otwór płynu z otwieranym zamknięciem tak, że przy pierwszym użyciu płyn przekazywany jest do systemu wyprowadzania. Środki te są przy tym konstrukcyjnie proste i niezawodne, przy czym zamknięcie jest wykonane jako przebijana membrana. Ponadto wynalazek zapewnia, że mogą być wprowadzane tylko określone przewidziane ilości, co jest godne uwagi zwłaszcza pod względem działania przy określonej lepkości. Polega to na tym, że na pojemniku napełnianym wykonana jest ponadto część labiryntu tworzącego pierwszą i/lub drugą miskę dozującą i/lub przelew. W połączeniu z zamkniętym jeszcze zamknięciem ta część labiryntu stanowi równocześnie korek napełnianego pojemnika. Pierwsza i/lub druga miska dozująca ma otwór denny. Gdy jest on zamknięty, miski nadają się do działania.
Dalsza rozbudowa urządzenia polega więc na tym, że pojemnik napełniany jest zamocowany na pojemniku medium, który ma urządzenie do otwierania otworu płynu, przy czym temu urządzeniu otwierającemu przyporządkowana jest część denna potrzebna do zamknięcia dennego otworu w pojemniku napełnianym. Kiedy wymienione elementy połączenia są razem, labirynt jest napełniony i uaktywniony wobec medium przez urządzenie otwierające. Połączenie pomiędzy pojemnikiem medium, tworzącym część uzupełniającą labiryntu, a kanałem tworzącym część labiryntu jest korzystnie usytuowane przy wprowadzaniu płynu.
Wynalazek jest poniżej opisany na podstawie przykładów wykonania przedstawionych na rysunku. Dla przejrzystości rysunki są w miarę możliwości schematyczne i przedstawiają: fig. 1 - pojemnik magazynowy w przekroju pionowym z usytuowanym na zewnątrz urządzeniem do wyprowadzania porcjowanych ilości według pierwszego przykładu wykonania; fig. 2 - przekrój pionowy poprzez pojemnik magazynowy z umieszczonym wewnątrz przyporządkowanym urządzeniem do porcjowania płynu; fig. 3 - pojemnik magazynowy w przekroju pionowym z urządzeniem do wydawania porcjowanych ilości według drugiego przykładu wykonania, pokazany jak na fig. 2, ale z przyporządkowaniem drugiego kanału wyrównującego; fig. 4 - pojemnik jak na fig. 3 z usytuowanym w dolnym obszarze urządzenia pojemnikiem medium z odpływem; fig. 5 - pojemnik jak na fig. 4, na początku spłukiwania lub później, jeśli chodzi o zmianę wydawanej ilości płynu; fig. 6 - pojemnik magazynowy w przekroju pionowym z urządzeniem do wydawania porcjowanych ilości według trzeciego przykładu wykonania, przy czym pojemnik medium jest otoczony przez pojemnik spłuczki ustępowej; fig. 7 -przykład odmiany wykonania kanałów urządzenia, usytuowanych tu szeregowo; fig. 8 - odmianę konstrukcji, przy której kanały są zestawione w jeden blok w układzie dwa na trzy; fig. 9 - odmianę konstrukcji kanałów z zachowaniem kołowego rozmieszczenia kanałów z kanałem środkowym; fig. 10 - przyporządkowany krawędziowe misce ustępowej pojemnik magazynowy z przeznaczonym do niego urządzeniem według czwartego przykładu wykonania; fig. 11 - przekrój przez pojemnik magazynowy z urządzeniem do wydawania porcjowanych ilości, przeznaczonym do stosowania w spłuczkach ustępowych, jako piąty przykład wykonania; fig. 12 - widok w perspektywie urządzenia do wydawania porcjowanych ilości z przeznaczeniem do stosowania w spł uczkach ustę powych, zasilane z dwóch ź ródeł nie przyporzą dkowanego pojemnika magazynowego z miejscami wprowadzania oddalonymi od obserwatora, jako szósty przykład wykonania; fig. 13 - urządzenie z miejscami wprowadzania zwróconymi do obserwatora; fig. 14 - urządzenie jak na fig. 13 z posiadającym dwie zamknięte komory pojemnikiem magazynowym, tworzącym wymienny pojemnik napełniany, złożony ze specjalnych oddzielnych pojemników; fig. 15 - urzą dzenie z fig. 14 w widoku z przodu; fig. 16 urzą dzenie z fig. 14 w widoku z boku; fig. 17 - urzą dzenie z fig. 14 w innym widoku z boku; fig. 18 - urządzenie z fig. 14 w widoku z góry; fig. 19 - przekrój wzdłuż linii XIX-XIX z fig. 12; fig. 20 - przekrój wzdłuż linii XX-XX z fig. 12; fig. 20a - powiększenie z fig. 20 w obszarze miejsca wprowadzania; fig. 21 - przekrój wzdł u ż linii XXI-XXI z fig. 17; fig. 22 - przekrój wzdłuż linii XXII-XXII z fig. 17; fig. 23 - w widoku perspektywicznym urządzenia do wydawania porcjowanych ilości, wykonanego do wykorzystania w spłuczkach ustępowych, zasilanego z dwóch źródeł napełnianego pojemnika w postaci pojemnika magazynowego, jako siódmy przykład wykonania; fig. 24 - urzą dzenie z fig 23 w widoku z góry; fig. 25 - widok z boku urzą dzenia z fig. 23 podłączonego i gotoPL 199 593 B1 wego do wykorzystywania; fig. 26 - przekrój wzdłuż linii XXVI-XXVI z fig. 24; fig. 27 - w widoku perspektywicznym element zamykający napełnianego pojemnika wykonanego jako pojemnik magazynowy, stanowiący część labiryntu; fig. 28 - element zamykający w przekroju pionowym; fig. 29 przechodzący we wspornik pojemnik medium, zawierający uzupełniającą część labiryntu; fig. 30 - urządzenie z fig. 29 pokazujące miejsce sprzężenia pomiędzy obiema częściami urządzenia tworzącymi labirynt (labirynt jest połączony z pojemnikiem uzupełniania, działającym jako pojemnik magazynowy); fig. 31 - pojemnik magazynowy w widoku perspektywicznym z dołu, wykonany jako pojemnik podwójny; fig. 32 - urzą dzenie w widoku z boku z fig. 25 w począ tkowej fazie przyporzą dkowania pojemnika magazynowego; fig. 33 - to samo urządzenie w zaawansowanej fazie przyporządkowania; fig. 34 - utworzone podchwytowe połączenie wtykowe pojemnika magazynowego; fig. 35 - urządzenie przebijające pomiędzy pojemnikiem magazynowym a posiadającą przebijak częścią uzupełniającą labiryntu; fig. 36 - element zamykają cy odpowiedniego labiryntu w powię kszonym widoku perspektywicznym z fig. 27; fig. 37 - przekrój wzdłuż linii XXXVII-XXXVII z fig. 36 w przyporządkowanej pojemnikowi magazynowemu części labiryntu (ze schematycznie zaznaczoną częścią uzupełniającą) oraz pojemnik medium; fig. 38 - dalszy przekrój pionowy poprzez zespół złożony z elementu zamykającego i części labiryntu; fig. 39 - pojemnik magazynowy pokazany jak na fig. 26, ale z odtworzeniem odmiany wtykowej z uszczelnieniem, a fig. 40 - górną część napeł nianego pojemnika w widoku z doł u.
Urządzenie V służy do wydawania porcjowanych ilości płynu 1 z pojemnika magazynowego 2. W przypadku pł ynu 1 stosuje się pł yn do czyszczenia miski ustę powej, pł yn do dezynfekcji miski ustępowej i ewentualnie również płyn zapachowy. Wymienione środki lub substancje czynne mogą być połączone lub też mogą pochodzić z oddzielnych źródeł, jeżeli zastosuje się wiele pojemników magazynowych z doprowadzeniem przepływu do urządzenia V. Do pomyślenia jest oprócz pojedynczego pojemnika stosowanie również podwójnych butli i podobnych.
W odniesieniu do pojemnika magazynowego 2 trzeba stwierdzić, że może on być wykonany w postaci butli, jak to pokazano na fig. 10 i 11.
Pojemnik magazynowy 2 lub butla działa w położeniu odwróconym. Przestrzeń 3 mieszcząca płyn 1 jest przy tym zamknięta od góry przykryciem 4. Jego przedłużenie stanowi ścianka 5. Zamyka ona przestrzeń 3 aż do usytuowanego w dolnym obszarze U otworu 6 wyprowadzania płynu ze pojemnika magazynowego 2. Górna strona jest oznaczona przez O.
Pomiędzy wewnętrzną stroną przykrycia 4 pojemnika magazynowego 2 a ciekłym płynem 1 usytuowane jest pierwsze swobodne zwierciadło Sp1, które można uzyskać przez niecałkowite napełnienie butli lub pojemnika magazynowego 2 i dzięki temu, że przy umieszczeniu pojemnika magazynowego 2 przy urządzeniu V do tego urządzenia wlewa się już część płynu 1 poprzez wymieniony otwór 6.
Ten otwór 6 na płyn jest usytuowany nad dolną końcową ścianką 7 pojemnika magazynowego 2. Tworzy on również odsadzenie butli. Nad tą końcową ścianką 7 usytuowana jest pierwsza ścianka Wl. Według przykładu wykonania z fig. 1 jest ona zgodna ze ścianką 5, a według fig. 2 jest wzniesiona pionowo nad końcową ścianką 7 pojemnika magazynowego 2.
Obok z prawej strony usytuowana jest druga ścianka W2. Dalej następuje trzecia ścianka W3, której towarzyszy czwarta ścianka W4, przy której usytuowana jest jeszcze piąta ścianka W5.
Wszystkie ścianki W1-W5 są usytuowane zarówno pionowo jak i poziomo w odstępie tworzącym kanały.
Ścianki W1 i W5 są po stronie przykrycia 4 połączone ze sobą w odcinek mostkowy 8.
Ponadto druga ścianka W2 i czwarta ścianka W4 są po stronie przykrycia połączone ze sobą tworząc odcinek mostkowy 9.
Górny koniec drugiej ścianki W2 kończy się w odstępie od wymienionego odcinka mostkowego 9.
Trzecia ścianka W3 pozostawia również pewien pionowy odstęp od mostkowego odcinka 9. Konstrukcja taka tworzy razem pewnego rodzaju labirynt stanowiący pierwszą miskę dozującą 10. Jest on połączony przepływowo z drugą miską dozującą 11. W ten sposób przestrzeń 3 zamknięta w pojemniku magazynowym 2 na górnej stronie swobodnego zwierciadł a Sp1, w której panuje podciśnienie, jest poprzez otwór 6 płynu usytuowanego w dolnym obszarze U pojemnika magazynowego 2, zamknięta z możliwością wydawania porcjowanych ilości wyprowadzanych. Oznacza to, że otwór 6 płynu jest połączony z pierwszą miską dozującą 10, w którym płyn 1 z zamykającym otwór 6 płynu poziomem wysokości tworzy drugie swobodne zwierciadło Sp2. Druga miska dozująca 11 połączona z pierwszą miską dozującą 10 poniż ej drugiego swobodnego zwierciadła Sp2 jest przy tym usytuowana tak, że ta dozująca miska 11 tworzy przelew ϋ. Ścianka W1, mostkowy odcinek 9 i ścianka 4 tworzą profil w kształcie litery h.
PL 199 593 B1
Płyn 1 nie może wypływać, ponieważ w pojemniku magazynowym 2 nad pierwszym swobodnym zwierciadłem Sp1 panuje - jak zaznaczono - podciśnienie.
Przelew jest określony przez wystającą wyraźnie ponad górną krawędź otworu 6 płynu wysokość trzeciej ścianki W3. Łączący ze sobą pierwszą dozującą miskę 10 i drugą dozującą miskę 11 pośredni otwór 12 kończy się swą górną krawędzią w przybliżeniu na średniej wysokości pomiędzy górną krawędzią otworu 6 płynu a przelewem ϋ określonym przez górną czołową krawędź ścianki W3.
Drugie swobodne zwierciadło Sp2 zależne jest od słupa 14 powietrza wyprowadzania (przedstawiony linią osiową), usytuowanego w drugiej zamkniętej komorze 13 urządzenia V.
Druga zamknięta komora 13 przebiega na zewnątrz jako otwarty do dołu kanał 15. Jest ona połączona z atmosferą i jest zamykana od skierowanego do dołu końca wylotowego tylko w celu wytworzenia słupa 14 powietrza wyprowadzania z wywieraniem ciśnienia na drugie swobodne zwierciadło Sp2.
Odpowiednim czynnikiem ciśnieniowym jest medium 16. Medium 16 jest wodą. Jako medium 16 wykorzystuje się tu wodę płynącą podczas spłukiwania toalety czy to w postaci spłukiwania spadowego, czy też w postaci spłukiwania ciśnieniowego. Ostatnia woda gromadzi się w pojemniku 17 medium (porównaj fig. 4 powyżej). Jest on usytuowany poniżej pojemnika magazynowego 2. Krawędź tego pojemnika na medium jest tak usytuowana, że medium 16 przykładowo może jako woda spadowa dopływać poprzez otwór napełnienia 18 z napełnianiem tego pojemnika. W przypadku podwójnych butli przewidziane wtedy podwójnie urządzenie V, które może być usytuowane pod wspólnym pojemnikiem 17 na medium, albo też pod jednym przykładowo lejkowym pojemnikiem z wystarczająco dużym otworem do odbierania medium 16.
Wytwarzanie ciśnienia powietrza w kanale 15 jest zatem zależne od poziomu zamknięcia 19.
Otwór kanału 15 jest poszerzony do dołu przez lej 20 z cylindrycznym obszarem końcowym. Sprężone powietrze znajdujące się pod kopułą 21 utworzoną przez sklepienie leja 20 działa jako ciśnienie powietrza, jak już podano, na drugie swobodne zwierciadło Sp2. Powoduje to w pierwszej dozującej misce 10 obniżenie się poziomu, a w drugiej dozującej misce 11 podniesienie się poziomu ze skutkiem przelewania się tak oddzielonej, dokładnie powtarzalnie wyprowadzanej ilości płynu do przebiegającego pionowo, otwartego od dołu wylotowego kanału 22.
Płyn zawarty w pojemniku 17 wypływa przez odpływ 23. Odpływ 23 ma przekrój wewnętrzny znacznie mniejszy w porównaniu z otworem 18 napełniania, tak że następuje opróżnienie pojemnika 17. Oznacza to długotrwałe wyprowadzanie środka zapachowego lub płynu do czyszczenia/dezynfekcji ustępu.
Medium 16 poruszające się na skutek zmiany poziomu zamknięcia w zamkniętej komorze 13 względem pierwszej miski dozującej 10 może być wykorzystywane również do bezpośredniego wydawania porcjowanej ilości co pokazano na fig. 5. Widać tu, że przelew ϋ nie przekazuje porcjowanej ilości płynu 1 do pojemnika 17 medium. Porcjowana ilość z przelewu ϋ jest raczej wypuszczana poza pojemnikiem 17 medium. W tym celu kanał wylotowy 22 wystający pionowo do dołu poza dolny obszar U jest odpowiednio przedłużony. Kanałowe przedłużona rurka 24 jest pokazana linią przerywaną w schematycznym przedstawieniu konstrukcji urządzenia V.
Jeśli chodzi o wyrównywanie ciśnienia, to znaczy zastępowanie wyprowadzanego ładunku przez powietrze, odbywa się to co najmniej przez pierwszy wyrównujący kanał I. Jest on utworzony przez komorę 13, w której powstaje słup 14 powietrza wyprowadzania. Odpowiednie połączenie z atmosferą zapewnione jest przez kanał 15. Powietrze po stronie płynu przechodzi przez otwór 6 płynu w komorze 3. Wznoszące się medium w komorze 13 zamyka początkowo otwartą do atmosfery komorę 13 tworzącą wymieniony pierwszy wyrównujący kanał I. Odpowiednia zmiana poziomu zamknięcia przedstawiona jest przykładowo na fig. 4.
W określonych przypadkach, przykładowo przy różnej lepkości płynu i może być użyteczne zastosowanie obejścia wymienionego pierwszego wyrównującego kanału I. Jest to realizowane przez wykonanie dodatkowego kanału, zaznaczonego jako drugi wyrównujący kanał II (patrz fig. 4). Jeden z tych dwóch wyrównujących kanałów I, II jest stale otwarty do atmosfery.
W celu wykonania drugiego wyrównującego kanału II do urządzenia V dodana jest szósta ścianka W6. Przebiega ona w kształcie litery U nad dotychczasową konstrukcją obejmując ją. Tuż powyżej wyciętego otworu 6 dla płynu jest rozmieszczony szereg sześciu przekrojów kanałowych tworzących wyjaśnioną wyżej drogę tworzącą kanał (patrz fig. 7).
Kanał wlotu powietrza 25 z drugiego wyrównującego kanału II ma dolny wylot, jak również kanał wylotowy 22, które są usytuowane wyraźnie wyżej niż wylot kanału 15 wyznaczającego poziom medium. Przewidziano przy tym, że przede wszystkim drugi wyrównujący kanał II uchodzi do pojemnika 17
PL 199 593 B1 medium tak, że poziom medium wyraźnie przewyższa wylot zamkniętej drugiej komory 13, czyli drugiego wyrównującego kanału II.
Przelotowy otwór 26 drugiego wyrównującego kanału II, usytuowany po stronie płynu kończy się zasadniczo na wysokości wypływu płynu (strzałka y) i dopływu powietrza (strzałka x) przez otwór 6 płynu. Pomiędzy przelotowym otworem 26 a otworem 6 płynu, drugi wyrównujący kanał II tworzy przy tym trzecią dozującą miskę 27. Dozujące miski 11, 12 i 27 są ze sobą połączone. Pośredni otwór 12, usytuowany przed przelewem ϋ, ma na fig. 4 największą wysokość pionową.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 6 ma, jeśli chodzi o urządzenie V, zasadniczo taką samą konstrukcję. Oznaczenia cyfrowe są odpowiednio stosowane częściowo bez powtórzeń tekstowych. Poniżej urządzenia V usytuowany jest przyporządkowany wnętrzu pojemnika magazynowego 2 pojemnik 17 medium, działający jako pierwszy pojemnik medium. Jest on umieszczony w drugim pojemniku medium, tu utworzonym przez pojemnik 28 spłuczki ustępowej. Jak pokazano, drugi wyrównujący kanał II przechodzi przez dno pierwszego pojemnika 17 medium. Natomiast pierwszy wyrównujący kanał I ma wylot w pierwszym pojemniku 17 medium. Wylotem tym jest poprzeczny otwór 29, zaczynający się tuż nad dnem pojemnika 17 medium.
Zalewany drugi pojemnik medium, czyli pojemnik 28 spłuczki ustępowej, ma po stronie dna wylot 30 medium. Wyzwalanie tego wylotu 30 medium w pojemniku 28 spłuczki ustępowej odbywa się za pomocą elementu sterującego, przykładowo urządzenia z podnoszoną rurą (nie pokazano). Przez ten wylot woda dostaje się do miski ustępowej.
Kanał wylotowy 22 i kanał 25 wlotu powietrza mają niejednakową długość, przy czym wylot kanału 25 wlotu powietrza jest usytuowany przed wylotowym kanałem 22.
Działanie urządzenia V z pojemnikiem magazynowym 2 jest pokrótce następujące: płyn 1 wznosi się w pierwszej i drugiej misce dozującej 10, 11 tworząc drugie swobodne zwierciadło Sp2 o wysokości określonej przez otwór 6 płynu. To wspólne zwierciadło jest usytuowane poniżej przelewu ϋ. Płyn 1 nie może wypływać, ponieważ w górnej zamkniętej komorze 3 ponad usytuowanym tam pierwszym swobodnym zwierciadłem Sp1 powstaje podciśnienie. Jeśli teraz na skutek wzrastającego poziomu medium 16 poprzez kanał 15 wytwarzane jest ciśnienie powietrza, to następuje działanie na drugie swobodne zwierciadło Sp2 poprzez słup 14 powietrza wyprowadzania i wymienione zwierciadło obniża się. Równocześnie odbywa się wznoszenie zwierciadła w drugiej dozującej misce 11. Płyn 1 wypływa poprzez przelew ϋ i wylotowym kanałem 22 spływa do dołu dokładnie powtarzalna ilość płynu. Gdy ciśnienie powietrza zmaleje z powrotem do zera, co odpowiada opadającemu poziomowi 19 zamknięcia, drugie swobodne zwierciadło Sp2 z powrotem wznosi się do pierwotnie przedstawionego poziomu. Odpowiednio wyrównuje się też wysokość w drugiej dozującej misce 11. Przygotowywany jest w ten sposób następny ładunek płynu. Poprzez otwartą w ten sposób do atmosfery komorę 13 z wlotem poprzez kanał 15 wydana ilość zostaje uzupełniona ilością powietrza w komorze 3. Druga zamknięta komora 13 stanowi tu pierwszy wyrównujący kanał I. Równowaga zostaje przywrócona.
Figura 2 przedstawia takie samo rozwiązanie, przy czym urządzenie jest usytuowane pośrodku pojemnika magazynowego 2.
Aby przezwyciężyć lub uniknąć przykładowo zewnętrznych wahań ciśnienia powietrza lub przeszkód spowodowanych lepkością i wynikających stąd opóźnień wyrównania, postać wykonania z fig. 3 ma drugi wyrównujący kanał II. Ten dodatkowy kanał wyrównujący jest tak samo wbudowany w system i umożliwia pełne napowietrzanie, to znaczy zasysanie powietrza do pojemnika magazynowego 2. Wznoszące się medium 16 obciąża poprzez słup 14 powietrza wyprowadzania drugie swobodne zwierciadło Sp2, które obniża się. Zwierciadło w drugiej dozującej misce wznosi się. Płyn nie może wydostawać się zwrotnie poprzez przelotowy otwór 26 drugiego wyrównującego kanału II do zamkniętej komory 3. Następuje wznoszenie się drugiego swobodnego zwierciadła Sp2, jak też zwierciadła w drugim pojemniku 11 wyprowadzania. Porcjowana ilość przedostaje się poprzez przelew ϋ do wylotowego kanału 22. Gdy ciśnienie powietrza powraca do zera na skutek opadnięcia medium 16 poniżej wylotu kanału 22, wówczas drugie swobodne zwierciadło Sp2 znów wznosi się. Zostaje przygotowany następny ładunek. Dochodzi zatem z powrotem do objaśnionego wyrównania ciśnienia z automatycznie ustalającą się równowagą. Powierzchnie wszystkich trzech misek, a więc pierwszej dozującej miski 10, drugiej dozującej miski 11 oraz trzeciej dozującej miski 27, tworzą jednakowe zwierciadło.
Postać wykonania z fig. 4 realizuje w schematycznym przedstawieniu wymienione wytwarzanie ciśnienia powietrza przez wznoszące się medium 16. Przez różne wysokości wylotów kanałów, a więc wylotowego kanału 22 wypływu płynu, kanału 15 tworzącego pierwszy wyrównujący kanał I i kanału 25 wlotu powietrza drugiego wyrównującego kanału II osiągnięto rozwiązanie w którym płyn i jest celowo
PL 199 593 B1 dozowany na początku lub przy końcu procesu spłukiwania. W konkretnym przypadku, przedstawionym na fig. 4, ciśnienie powietrza dozuje płyn 1 do pojemnika 17 medium, aby płyn ten powoli wypływał, a po zakoń czeniu procesu spł ukiwania pł yn ten spł ywa do miski ustę powej z opóź nieniem poprzez odpływ 23 o zmniejszonym przekroju. Według odmiany z fig. 5 kanał wylotowy jest tak przedłużony, że płyn 1 nie jest dozowany do pojemnika 17 medium, ale na zewnątrz. W ten sposób dochodzi do wyzwolenia płynu i w celu rozpoczęcia procesu spłukiwania.
Postać wykonania z fig. 6 pokazuje konstrukcję urządzenia V z pojemnikiem magazynowym 2 i pojemnikiem 17 na medium jako pierwszym pojemnikiem na medium w drugim pojemniku na medium z pojemnikiem 28 spłuczki ustę powej. Przy wznoszą cym się medium 16 w pierwszym pojemniku 17 w drugim wyrównującym kanale II powstaje ciśnienie, które już przed napeł nieniem pojemnika medium wypycha płyn 1 na zewnątrz do pojemnika 28 spłuczki ustępowej. Dotychczasowy przebieg napełniania pierwszego pojemnika medium od góry (w celu wytworzenia ciśnienia powietrza) jest tu odwrócony. Wznoszące się medium 16 najpierw zamyka przedłużony swym wylotem do dołu drugi wyrównujący kanał II, wytwarza przy tym ciśnienie i wyprowadza w przedstawiony sposób nieco płynu 1 oraz zamyka komorę 13. Do tego celu służy przedstawiony poprzeczny otwór 29, który zapewnia połączenie przepływowe z pierwszym pojemnikiem 17 medium. System jest zamknięty. Poziom wody w pojemniku spłuczki ustępowej może - jak przedstawiono - sięgać powyżej pojemnika magazynowego 2. Przy procesie spłukiwania, jak opisano, już nieco płynu 1 dostało się do pojemnika 28 spłuczki ustępowej. Pojemnik spłuczki ustępowej, działający jako drugi pojemnik medium, ze względu na stosunkowo duży wewnętrzny przekrój odpływu 30 medium zostaje opróżniony szybciej niż pierwszy pojemnik 17 medium. Jeżeli poziom w pojemniku płuczkowy osiąga wysokość wylotowego kanału 22 wypływu płynu, wówczas przy pełnym pojemniku medium powstaje ciśnienie powietrza przez boczny przepływowy otwór 26 na drugim swobodnym zwierciadle Sp2. Proces dozowania zostaje wyzwolony. Płyn 1 spada kroplami w wodę spływającą z pojemnika 28 spłuczki ustępowej. Działanie takie jest szkodliwe.
Figura 10 przedstawia umieszczone w zamkniętej butli urządzenie w kształcie okrągłym według fig. 9, a mianowicie przyporządkowane ustępowemu pojemnikowi 31. Butla i urządzenie V podtrzymywane są przez sięgający ponad krawędź pojemnika hakowy wspornik 32, który jest przedłużony do pojemnika 17 medium. To samo dotyczy postaci wykonania z fig. 11, tylko tam wspornik 32 przechodzi w spłaszczony hak jako środek służący do zawieszania.
Wprowadzanie pojemnika lub pojemników magazynowych 2 przeprowadza się przez szczelne łączenie wtykowe. Również przy przykręcaniu do pomyślenia jest też połączenie z zamknięciem bagnetowym. W każdym przypadku można przy tym zastosować zabezpieczenie transportowe, a ponadto eksponowany środek pomagający przy otwieraniu, który zależnie od przyporządkowania otwiera określone miejsce przewidywanego rozerwania pojemnika magazynowego 2.
Rozwiązanie wyprowadzania płynu 1 z oddzielnych źródeł przedstawiono na fig. 12 i opisano poniżej.
U podstaw leży umieszczony z naprężeniem wstępnym podciśnieniowy regulator poziomu. Oznaczenia cyfrowe, jeżeli są konieczne dla zrozumienia, są przeniesione na szósty przykład wykonania częściowo bez powtórzeń tekstowych.
Konstrukcyjnie realizowane jest to głównie w ten sposób, że urządzenie V ma dwa doprowadzenia zasilające, wykonane jako miejsca 33 wprowadzania. Są one połączone przepływowo dla zasilania oraz wyrównywania ciśnienia powietrza z dwiema zamkniętymi komorami 3 pojemnika magazynowego 2. Występuje tu utworzona przez przegrodę przykładowo konstrukcja dwukomorowa. Korzystna jest jednak konstrukcja dwuczęściowa, w której kombinowany pojemnik B uzupełniania złożony jest z oddzielnych pojemników magazynowych 2', 2, z których każdy zawiera płyn 1 i które wzajemnie uzupełniają się do przekroju mającego zasadniczo kształt prostokąta 34 pokazanego przykładowo na fig. 14 i 18. Prostokąt 34 jest na fig. 18 zaznaczony przez uzupełniające linie osiowe. Urządzenie V ma celowo płaską konstrukcję. Stosunek szerokości do długości wynosi 1 : 6, korzystnie 1 : 4.
Dzięki podwójnemu wytłoczeniu labiryntu przepływowego do każdego otworu 6 płynu, wykonanego w pojemniku napełnianym B dołączone są odpowiednie oddzielne pojemniki magazynowe 2', 2 odpowiadające pierwszej i drugiej dozującej misce 10, 11 tak, że w obu dopływach uzyskuje się słup 14 powietrza wyprowadzania. Inaczej mówiąc, również tu na drugie swobodne zwierciadło Sp2 działa słup 14 powietrza wyprowadzania, który przynajmniej częściowo jest ten sam dla obu drugich swobodnych zwierciadeł Sp2.
Na fig. 21 i 22 pokazano, że zwrócony do dołu wylot kanałów 15 rozpoczyna się na jednakowym poziomie, a więc przy wznoszącym się medium 16 dwururowa pionowa komora 13 jest też zamykana równocześnie od dołu, a oba słupy 14 powietrza wyprowadzania wywierając ciśnienie przePL 199 593 B1 suwają strzałkę x na drugie swobodne zwierciadło Sp2. Dołączony wspólny pojemnik 17 medium, w którym powstaje poziom 19 zamknię cia (patrz fig. 4), jest równie ż tu widoczny na rysunku.
Porównanie fig. 21 i 22 wyraźnie wykazuje, że w przypadku wykonania z fig. 12 i dalszych, oba kanały wylotowe 22 mają różny przekrój wylotu. Przechodzący ponad przelewem ϋ ładunek w postaci powtarzalnej częściowej ilości płynu 1 przepływa według fig. 21 bez zwężenia w kierunku pionowym z urządzenia V (kierunek przepływu jest również tu zaznaczony strzałką y), natomiast przechodzący ponad przelewem ϋ ładunek płynu 1 na fig. 22 dochodzi jedynie do wylotowego kanału 22, który ma wyraźnie mniejszy przekrój wylotu niż na fig. 21. Ten kanał wylotowy 22 o zmniejszonym przekroju stanowi ostatnie przewężenie lub barierę i jest najniższym miejscem przeciwsobnie dachowo ukształtowanego obszaru pojemnika 17 medium.
Ten obszar utworzony przez pojemnik 17 medium działa jako dozująca miska 35. Miska ta stanowi dolne zakończenie pojemnika 17 medium i po stronie oddalonej od miejsc 33 wprowadzania jest połączona z otwartym u góry szybem 36. Przebiega on pionowo i przechodzi w górnym obszarze O urządzenia V w doprowadzające wodę skosy 37. Doprowadzają one trafiające tam części przepływu spłukiwania jako gwałtowny przepływ do szybu 36 z utworzeniem sterującego medium 16.
Szyb 36 i skrzydłowe odstające wprowadzające skosy 37, tworzące korytka wychwytowe, są usytuowane w płaszczyźnie urządzenia V i mają wysklepione grzbiety zgodnie z wysklepieniem ścianki pojemnika 31 spłuczki ustępowej.
Pionowy szyb 36 ma okienko 38 podpodłogowe. Jest ono zamknięte z przodu urządzenia V i zapewnia jako mostek przepływowy połączenie funkcjonalne zarówno z komorą 13, w której powstaje słup 14 powietrza wyprowadzania obu labiryntów jak i z obszarem wyrównującego kanału II, który działa jako dodatkowy kanał wyrównujący wobec kanału wyrównującego I, w komorze 13.
Częściowa ilość płynu 1 wypływająca z opóźnieniem ze względu na zmniejszony przekrój dochodzi do usytuowanej dalej, powodującej opóźnienie przeszkody w postaci kątowej niecki 39. Jest ona podobnie jak dozująca miska 35 wykonana również w kształcie odwróconego dachu i jest usytuowana w odstępie od centralnie umieszczonego powyżej wylotowego kanału o mniejszym przekroju wypływu. Ta kątowa niecka 39 jest od strony widocznej zamknięta ścianką, a po prawej i lewej stronie ma otwór 40 w nieco wzniesionym obszarze. Zrzucana woda płucząca zabiera w końcu resztę zatrzymanej tam jeszcze substancji. Z drugiej strony jest również korzystne, kiedy chodzi o środek zapachowy, aby w miarę możliwości przetrzymywać tę część wydzielającą zapach. Ładunek uwalniany w płaszczyźnie labiryntu według fig. 21 jest korzystnie szybko wciągany w proces spłukiwania miski ustępowej.
Jako podstawa miejsc 33 wprowadzania służy odstająca poziomo od usytuowanej pionowo środkowej strefy urządzenia V konsola 41. Od niej odchodzi skierowany do górnego obszaru O urządzenia V stożek 42 wprowadzania. Chodzi przy tym o króciec rurowy. Otacza on przelotowy otwór 43 w konsoli 41. Pojemnik napełniany B nasadzony jest na swobodny koniec króćca stożka 42 wprowadzania praktycznie bezzaciskowo i szczelnie. Połączenie wykonywane jest do szyjki 44 pojemnika, która ma odpowiednio kształt ściętego stożka. Połączenie to jest pośrednie z wstawieniem dopasowującego pierścienia 45. Przedstawiono go w powiększeniu na fig. 20a.
Dopasowujący pierścień 45 i odstająca szyjka 44 pojemnika są połączone zapadkowo. Dla pierścienia 45 wybrano przekrój w kształcie litery U. Środnik tego przekroju przykrywa krawędź czołową szyjki 44 pojemnika. Połączenie zapadkowe złożone jest z zapadkowego zgrubienia 44' szyjki 44 pojemnika i odpowiedniego zapadkowego rowka 45' dopasowującego pierścienia 45.
Na wysokości odsądzenia lub też usytuowanej tu końcowej ścianki 7 napełnianego pojemnika B dopasowujący pierścień 45 tworzy zamykającą membranę 46. Jest ona szczelnie połączona ze swobodnym końcem wewnętrznego ramienia dopasowującego pierścienia 45 w kształcie litery U. Ta membrana 46 jest dołączona za pomocą mostka o zmniejszonej grubości materiału. Jest on przeznaczony do rozerwania z pozostawieniem zawiasu. Do odpowiedniego otwierania zamykającej membrany 46 na cienkowarstwowym zawiasie służy wprowadzany na przewidzianą głębokość swobodny odcinek końcowy 42' stożka 42 wprowadzania. Jest on pod względem wysokości zmniejszony w obszarze tworzącym zawias, aż do pewnej pozostałości (nie pokazano, ale można sobie to łatwo wyobrazić).
Połączenie wtykowe ma również wystarczającą stabilność przechylania, ponieważ wewnętrzna powierzchnia wprowadzania dopasowującego pierścienia 45 ma osiową wysokość 1/2 - 1/5 wewnętrznej średnicy D. Konkretnie osiowa wysokość wynosi jedną trzecią wymienionej średnicy.
Dopasowujący pierścień 45 jest dobrany materiałowo zarówno z punktu widzenia dobrego uszczelnienia jak i możliwości rozerwania.
PL 199 593 B1
Poniżej przelotowego otworu 43 stożka 42 wprowadzania usytuowane jest przepływowe złącze 47 wykonane jako poprzeczny kanał. Kanał ten przebiega w kierunku do korpusu urządzenia V, a więc odcinka mocowania wspornika 41, ze spadkiem. Uchodzi on w otwór 6 płynu w drugim wyrównującym kanale II, który stanowi bezpośrednie miejsce dołączenia do atmosfery. Taka droga przepływu powietrza jest zaznaczona linią osiową i oznaczona przez 48. Materiał ścianki przepływowego złącza 47 działa również wspierającego na stożek 42.
Jak wynika z porównania fig. 19 i 20, przepływowe złącze 47 według fig. 20 wchodzi w zbliżony do konsoli labirynt podciśnieniowego regulatora poziomu, natomiast na fig. 19 dołączane przedłużenie kanału przechodzi przez ten labirynt tworząc połączenie przepływowe z systemem konsoli 41.
Jeśli chodzi o kształt jedno- lub wieloczęściowego napełnianego pojemnika B, trzeba jeszcze stwierdzić, że przekrój napełnianego pojemnika zwęża się, zaczynając od podstawy wprowadzania, tak zwanej zamykającej ścianki 7, do górnego obszaru O. Zwężenie to występuje w obu płaszczyznach (fig. 19, 20 oraz 21, 22). W obu przypadkach zwężenie przechodzi w wąskie wypukłe krzywizny. Stosuje się przy tym wzór ukształtowania, według którego zwężenie w odniesieniu do prostokątnego przekroju napełnianego pojemnika B ma w płaszczyźnie lub płaszczyznach szyjki 44 pojemnika wymiar mniejszy niż podwojona wewnętrzna średnica D dopasowującego pierścienia 45.
W pionowej środkowej płaszczyźnie wzdłużnej urządzenia V i w odpowiedniej płaszczyźnie podziałowej napełnianego pojemnika B przy dwuczęściowej konstrukcji napełnianego pojemnika B poszczególne pojemniki 2', 2 są zwrócone do siebie z utworzeniem sąsiadujących powierzchni 49. Są one usytuowane tak blisko siebie i współpłaszczyznowo, że stanowią zabezpieczenie przed obracaniem. Oznacza to, że praktycznie kątowo ukształtowane poszczególne pojemniki 2', 2 nie dają się obrócić wokół geometrycznej osi pionowej miejsc 33 wprowadzenia pomimo obrotowo symetrycznej konstrukcji tych miejsc wprowadzania. Stoją one jak tarcza w położeniu zabezpieczonym przez nieruchome rozwidlenie w obszarze działania spłuczki ustępowej. Sąsiadujące powierzchnie 49 przebiegają w przekroju poziomym wzdłuż linii prostej. Odpowiednia płaszczyzna, czyli płaszczyzna symetrii, jest oznaczona przez E-E (patrz fig. 15).
Przykładowo z fig. 20a i 15 widać, że otwór 50 szyjki każdego oddzielnego pojemnika 2', 2 jest usytuowany z przestawieniem względem pionowej linii środkowej z-z do danej sąsiadującej powierzchni 49. Przy większym odstępie miejsc 33 wprowadzania można odpowiednie przestawienie wykorzystywać tak, że poszczególnym pojemnikom 2', 2 można przyporządkować różne objętości z odpowiednio dalej wyprowadzonym obszarem ścianki jednej sąsiadującej powierzchni 49 i odpowiednio reagującym sprężynowo obszarem ścianki drugiej sąsiadującej powierzchni 49. Na rysunkach nie przedstawiono różnego przestawienia sąsiadujących powierzchni 49.
W połączeniu z wtykowym oznaczaniem na przykład przez przebieg obrotu elementów: to jest stożka 42, szyjki (44) i dopasowującego pierścienia (45) można ponadto uzyskać bezpieczne przyporządkowanie poszczególnych pojemników 2', lub 2 w przedstawionym kierunku oddawanej z opóźnieniem i z przyspieszeniem substancji płynu I. W pierwszym przypadku chodzi korzystnie o substancję zapachową, a w drugim przypadku korzystnie o płyn do czyszczenia i dezynfekcji ustępu.
Na fig. 23 przedstawiono siódmy przykład wykonania, który w swej podstawowej koncepcji technicznej jest bardziej zbliżony do przykładu wykonania z fig. 10. Rozwiązanie według tego siódmego przykładu wykonania jest oparte jednak na zasilaniu z dwóch lub więcej źródeł, jak to zasadniczo przedstawiono na fig. 12 i dalszych. Chodzi o konstrukcję kanałów z zachowaniem pierścieniowego rozmieszczenia kanałów z podzielonym teraz kanałem środkowym (porównaj fig. 9). Zachowana jest przy tym podstawowa zasada przedstawiona wcześniej, a struktura labiryntowa jest zrealizowana jedynie sektorowo na obwodzie.
Oznaczenia cyfrowe są przeniesione, jeśli są potrzebne do zrozumienia, częściowo bez powtórzeń tekstowych.
Pojemnik napełniany B stosowany jako pojemnik przyporządkowany wymiennie urządzeniu V, zawiera płyn 1.
W celu umożliwienia przyjmowania różnych ciekłych płynów 1 pojemnik napełniany B jest podzielony na komory 51. W dolnej części U napełnianego pojemnika B każda z komór 51 ma otwór 52 napełniania. Otwór taki jest usytuowany w dnie 53 napełnianego pojemnika B.
Po napełnieniu następuje zamknięcie otworu napełniania. Do tego celu służy element zamykający 54 w rodzaju korka. Ma on sprężysty kołnierz uszczelniający 55. Współpracuje on z wewnętrzną powierzchnią otworu 52 napełniania. Od strony podstawy wprowadzanego z zewnątrz elementu zaPL 199 593 B1 mykającego 54, jest usytuowany rozszerzony kołnierz oporowy. Daje się on połączyć trwale, na przykład sposobem termicznym, ze spodnią stroną dna 53.
Element zamykający 54 kontroluje również poprzez swój otwór 6 płynu wyprowadzaną porcjami ilość płynu do czyszczenia/dezynfekcji ustępu i/lub substancji zapachowej. Do tego celu służy opisany powyżej, pozostawiony w elemencie zamykającym 54. labiryntowy system kanałów, który jest realizowany w wystającej wieżowo do góry części usytuowanej częściowo wewnątrz każdej komory 51.
Tu jednak otwór 6 płynu jest zamknięty od zewnątrz. Otwór ten ma zamknięcie 57 otwierane przy pierwszym użyciu.
To otwierane zamknięcie 57 jest utworzone przez przebijają membranę, wykonaną jako cienkie miejsce sektorowego przykrycia 58 zamykającego elementu 54.
Ze względu na hydromechaniczną konstrukcję urządzenia V postępuje się teraz tak, że na pojemniku napełnianym B w dalszym rozwinięciu objaśnianego elementu zamykającego 54 wykonana jest część T1 labiryntu L, tworzącego pierwszą i/lub drugą dozującą miskę 10, 11 i/lub przelewu ϋ. W nie przyporządkowanym stanie niekompletnego jeszcze labiryntu L pierwsza i/lub druga dozująca miska 10, 11 ma denny otwór 10'. 11'.
Dopiero gdy dojdzie element podtrzymujący od dołu pierwszą dozującą miskę 10 i drugą miskę dozującą 11, zapewnione jest kontrolujące działanie wyprowadzanej ilości urządzenia V. Dalszy montaż przeprowadza się więc tak, że pojemnik B napełniany jest mocowany na pojemniku 17 medium. Chodzi przy tym o równocześnie uszczelniające połączenie wtykowe. Ma ono ponadto element otwierający 59 otwór płynu. Temu elementowi otwierającemu 59 jest jako dalsza część przyporządkowany potrzebny do zamykania dennego otworu 10', 11' w uzupełniającym pojemniku B, denny element 60, a dokładniej uzupełniający element T2 labiryntu L.
Ten denny element 60 ma zasadniczo cylindryczny kształt skorupowej podstawy 61 pojemnika 17 medium (patrz fig. 26). Chodzi tu o zamknięty od góry, cylindryczny wydrążony czop. Jest on osadzony szczelnie w mającym odpowiedni kształt, centralnym wtykowym wydrążeniu 62 labiryntu L w obszarze uzupełniającej części T2. Usytuowany obok mającego kształt korka dennego elementu 60, niżej osadzony, sektorowy pierścieniowy stopień 60' tworzy, jak widać, określone oparcie części T1 na części T2, przechodzące przez usytuowaną od strony podstawy pierścieniową ściankę 54' labiryntu L lub zamykającego elementu 54. Jego dolna krawędź czołowa wznosi się.
Przebijakowy element otwierający 59, wystający wyraźnie ponad dennym elementem 60, jest lancą o przekroju łukowym, która jest usytuowana równo z płaszczową ścianką czopowego, dennego elementu 60. Lanca ta wystaje z boku i jest zaostrzona, tak że dochodzi do łatwego przebijania cienkiego miejsca pokrycia 58 korpusu labiryntowego. Nad pokryciem 58 przebiega dalej sektorowy przekrój pokrycia 58 w pionową szczelinę 63, przez którą nacięty otwór 6 płynu otwiera przepływowe połączenie dla płynu 1 do labiryntu L. Pokrycie 58 jest usytuowane w najniższym miejscu komory 51.
Wyprowadzany płyn może zatem przebiegać bez reszty aż do końca. Dzięki temu zamknięcie usytuowane w obszarze nasadzenia ma najkorzystniejsze położenie.
Otwór 6 płynu przebity w dolnym nasadzonym obszarze labiryntu L jest również korzystniejszy funkcjonalnie niż może to zapewnić przekrój w kształcie litery T przy stosowaniu odpowiedniej lancy. Mostek litery T jest usytuowany na przekątnej kąta i spycha niezawodnie na bok odcięty płat cienkiego miejsca.
Aby zapewnić dokładne spasowanie wtykowego połączenia T1 i T2, zamykający element 54, a więc labirynt L, ma określany kąt obrotu. W tym celu zastosowano zderzakowy kołnierz 56. Ma on karb 64 na wystającym nosowo obszarze krawędziowym. W karb ten wchodzi dopasowany występ 65 na spodniej stronie dna 53 napełnianego pojemnika B. W ten sposób pierwsza dozująca miska 10 i druga dozująca miska 11 są ustawiane w prawidłowym położeniu względem zamykającego je dennego elementu 60, przy czym dotyczy to również kanału 15 i wylotowego kanału 22 w każdym miejscu doprowadzania lub wyprowadzania urządzenia V.
Aby odpowiednie części labiryntu L pomimo wersji dwuczęściowej były identyczne, jeśli chodzi o zamykający element 54, zrezygnowano z wykonania z symetrią zwierciadlaną. Występy 65 są usytuowane zatem jednakowo i skierowane obok otworów 52 napełniania.
Jak pokazano na rysunku, komory 51 w pojemniku napełnianym B są według siódmego przykładu wykonania rozdzielone wspólną przegrodą 66. Ta przegroda 66 pozostawia po obu stronach komory 51 o jednakowej wielkości. Takie symetryczne względem środka ukształtowanie ma przy tym również zaletę centralnego stabilizowania stosunkowo cienkościennego napełnianego pojemnika B.
Natomiast w przypadku przedstawionej powyżej podwójnej wersji urządzenia V o prostokątnym przekroju poprzecznym (prostokąt 34) pojemnik napełniany B ma teraz przekrój poprzeczny bardziej
PL 199 593 B1 zbliżony do półkola. Kopułowy korpus zawiera więc spłaszczoną na kształt wycinka koła tylną ściankę 67 zwróconą do odcinka końcowego wspornika 32. W jego środku osadzona jest współtworząca komory przegroda 66. Ograniczające komory sąsiednie powierzchnie 49 łączą się ze sobą integralnie (patrz fig. 26).
Jak pokazano, opisana pionowa tylna ścianka 67 nie jest usytuowana na linii średnicowej przekroju zbliżonego do półkola. Przebiega ona wyraźnie powyżej równika.
Dolna część taśmowego, sprężystego wspornika 32 ma gniazdowy stopień 68, stanowiący podchwytujący obszar podpodłogowy. Jest on w konsekwencji podchwytywany przez podstawowy obszar 69 napełnianego pojemnika B, mający przekrój okrągły, i zabezpieczany lub praktycznie ryglowany przed pionowym wychyleniem (patrz fig. 25).
Odpowiednie przyporządkowania wtykowe z wprowadzaniem kątowym są pokazane w swych fazach pośrednich na fig. 32 - 35. Po osiągnięciu położenia sprzężenia według fig. 27 otworzenie zamknięcia 57 jest całkowite.
Idące aż do podchwycenia stopnia 68 kątowe wprowadzanie napełnianego pojemnika B jest przeprowadzane przesuwnie, a mianowicie przez zahaczone połączenie pomiędzy górnym końcem wspornika 32 a górną częścią napełnianego pojemnika B. Pojemnik ten ma ponadto po swej stronie zwróconej do tylnej ścianki 67 przeciwstawne zahaczane ramiona 70. Są one usytuowane w otwartym wejściu podłużnego rowka 71. W rowek ten wchodzi głowica pionowej listwy 72. Ta listwa 72 ma w przekroju kształt litery T i swym mostkiem jest zakotwiona w zwróconym do wymienionej tylnej ścianki 67 grzbiecie taśmowego wspornika 32. Ramię 73 litery T jest zaostrzone do góry do chwytowego występu 74. Jest on wprowadzany z podchwyceniem zahaczanych ramion 70.
Ponad skorupową podstawą 61 przebiegają stojące prosto odcinki 75 ścianki prowadzącej. Są one usytuowane tak, że poprzez otwór 18 napełniania, medium 16 dopływające do pojemnika 17 jest skierowane na dolne wejście 15' kanału 15 tak, że dochodzi do skutecznego utworzenia słupa 14 powietrza wyprowadzania.
Przebiegający pośrodku poprzecznie odcinek 75 ścianki prowadzącej, oddalony od wspornika 32, może służyć również do wspierania wprowadzonego kątowo, opuszczonego napełnianego pojemnika B. Konieczne jest tu jednak dostosowanie wysokości do dennego elementu 60.
Obszar bazowy 69 praktycznie okrągły u podstawy ma zwróconą do dołu, przebiegającą kołowo, wtykową krawędź 76. Wchodzi ona w pionowe szczeliny 77 odcinków 75 ścianki prowadzącej. Zwężają się one w kierunku wtykania (patrz strzałka na fig. 36). Ma to centrujące działanie pojemników B i 17. W celu umożliwienia wspomnianego przechylonego ustawienia napełnianego pojemnika B wtykowa krawędź 76 jest wycięta w płaskim obszarze tylnej ścianki 67. Skośny do dołu nos bazowego obszaru 69 tworzy zderzak.
Zasadniczo okrągły bazowy obszar 69 przechodzi w celu utworzenia miski dozującej medium 16 w kształt o obrysie trapezowym, mianowicie od płaszczyzny tylnej ś cianki 67. Podstawa trapezu jest usytuowana na zewnątrz.
Podstawa 61 skorupy ma jeden lub wiele odpływów 23. Poprzez te odpływy odprowadzany jest wymieszany płyn czyszczący. Bezpośrednie odprowadzanie płynu odbywa się w przedstawiony sposób poprzez kanał wylotowy 22 za pośrednictwem rury 24.
Przed wylotem 22' wylotowego kanału 22 lub jego rury 24 może być umieszczona opóźniająca przepływ przegroda 78. Może być ona dołączona z odstępem poprzez mostek.
Oprócz przedstawionego na fig. 37 pierwszego wyrównującego kanału I, tej wersji urządzenia V, może być również przyporządkowany jeszcze drugi kanał prowadzący, który przejmuje zadanie objaśnionego powyżej wyrównującego kanału II. Te dwa wyrównujące kanały zostały na pojemniku napełnianym B przebite w przedstawiony sposób.
Oczywiście przedstawiona technika dozowania może być również korzystnie stosowana w maszynach do mycia naczyń, pralkach, odkurzaczach działających na mokro, pojemnikach ścieków, a więc we wszystkich pojemnikach płynu ze zmiennym poziomem płynu.
Opisana technika labiryntowa doprowadza mianowicie również wtedy do dozowania, kiedy labirynt jest usytuowany pod wodą, a na oba swobodne otwory działa takie samo ciśnienie wody. Przez powstający w taki sposób słup wody w pojemniku magazynowym na skutek wtłaczanego tam powietrza wytwarzane jest nadciśnienie, które przy zmniejszeniu się słupa wody powoduje wyprowadzanie/dozowanie.
Ponadto fig. 39 przedstawia pojemnik magazynowy pokazany jak na fig. 26, ale z odtworzeniem odmiany wtykowej z uszczelnieniem, a fig. 40 - górną część napełnianego pojemnika w widoku z dołu.
Oznaczenia cyfrowe powtarzają się częściowo bez powtórzeń tekstowych. Dalsze rozwinięcie polega tu konkretnie na tym, że każda komora 51 ma własną skośną krawędź uszczelniającą 79. Jest
PL 199 593 B1 ona wykonana jako wtykowa wkładka i ma zapadkowe żebro 80. Podchwytuje ono współpracujące zapadkowe żebro 81. To ostatnie odstaje od wewnętrznej strony wysoko kołnierzowej pierścieniowej ścianki 82 labiryntu L.
Koncentrycznie względem pierścieniowej ścianki 82 usytuowana jest wystająca również do góry wewnętrzna pierścieniowa ścianka 83. Przylega ona ściśle do wystającej uszczelniającej, ściętej ukośnie krawędzi 79. Tak utworzony obszar wtykowego uszczelnienia jest ponadto objęty jeszcze przez dzwonową krawędź 84. Od jej dolnej strony odchodzą niepokazane bliżej elementy służące do mocowania napełnianego pojemnika B, na części bazowej urządzenia V. Można tu zastosować działanie zapadkowe, jak to objaśniono w odniesieniu do zapadkowych żeber 80, 81.
Dzięki temu, że każda komora 51 ma niezależnie od ściętej ukośnie uszczelniającej krawędzi 79 drugiej komory 51 własną, przebiegającą obwodowo, ściętą ukośnie uszczelniającą krawędź 79, przechodzenie różnych rodzajów płynu 1 z jednej komory do drugiej jest wykluczone. Przegroda 66 jest tu utworzona przez dwukolumnową obudowę komór 51. Pomiędzy obiema obudowami usytuowany jest integralny mostek.
Dzwonowa krawędź 84 po stronie zwróconej do wspornika 32 przechodzi w zintegrowaną osłonę 85.
W przypadku przedstawionego dalszego rozwinięcia możliwe jest wprowadzanie napełnianego pojemnika w osiowy układ wtykowy. Nie potrzeba wtedy przedstawionego wprowadzania kątowego.
Kanał wylotowy 22 i kanał prowadzący do przelewu ϋ, a więc do drugiej miski dozującej 11, mogą być wykonane jako skrócone. Oba te kanały są zakończone przykryciem 58, tylko przestawionym sektorowo bocznie względem nich, a mianowicie na połowie wysokości wieżowego labiryntu L. Prowadzi to w komorach 51 do zwiększonej objętości użytkowej dla każdego płynu 1.
Wszystkie ujawnione właściwości są istotne dla wynalazku. Opis zgłoszenia powołuje się w całości na treść przyporządkowanych/załączonych dokumentów pierwszeństwa (kopia wcześniejszego zgłoszenia), z uwzględnieniem również celu i właściwości tych dokumentów w zastrzeżeniach niniejszego zgłoszenia.

Claims (24)

1. Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości na przykład płynu do dezynfekcji/czyszczenia ustępu i/lub dozowania środka zapachowego, mające pojemnik z dozownikiem, który w zamkniętej komorze ma swobodne zwierciadło wydawanej porcji płynu, znamienne tym, że pojemnik (2) ma u góry zamkniętą komorę (3), a w jego dolnej części (U) jest wykonany otwór (6) doprowadzenia płynu (1) do pierwszej miski dozującej (10), w której płyn (1) zamyka otwór (6) i tworzy drugie swobodne zwierciadło (Sp2), przy czym poniżej swobodnego zwierciadła (Sp2), pierwsza miska dozująca (10) jest połączona z drugą miską dozującą (11) mającą przelew (U) do porcjowanego dozowania płynu odprowadzanego kanałem wylotowym (22) do pojemnika 17.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwór (6) płynu ma otwierane zamknięcie (57).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że drugie swobodne zwierciadło (Sp2) jest połączone ze słupem (14) powietrza wyprowadzania, usytuowanego w drugiej zamkniętej komorze (13).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że druga zamknięta komora (13) jest utworzona przez zmianę poziomu zamknięcia medium (16) względem płynu w pojemniku (2).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że medium (16) jest woda.
6. Urządzenie według zastrz. 4, albo 5, znamienne tym, że medium (16) jest woda płynącą w trakcie spłukiwania ustępu.
7. Urządzenie według zastrz. 4, albo 5, znamienne tym, że medium (16) stanowi zamknięcie otwartej do atmosfery komory (13), tworzącej równocześnie pierwszy wyrównujący kanał (I), przez zmianę poziomu zamknięcia.
8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że dodatkowo oprócz pierwszego wyrównującego kanału (I) przewidziany jest drugi wyrównujący kanał (II), przy czym jeden wyrównujący kanał (I albo II) jest stale otwarty do atmosfery.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że drugi wyrównujący kanał (II) wchodzi do pojemnika (17) medium tak, że stan poziomu medium wyraźnie przewyższa wylot zamkniętej komory (13).
10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przelew (ϋ) porcjowanej ilość płynu (1) ma doprowadzenie do pojemnika (17) medium, albo na zewnątrz pojemnika (17) medium.
PL 199 593 B1
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że pojemnik (17) medium ma odpływ (23), którego otwór jest znacznie mniejszy od otworu (18) napełniania pojemnika (17) medium.
12. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że drugi wyrównujący kanał (II) przechodzi przez pierwszy pojemnik (17) medium, a pierwszy wyrównujący kanał (I) wchodzi do pierwszego pojemnika (17) medium.
13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma dwie zamknięte komory (3), w których umieszczone są dwa oddzielone od siebie płyny (1), które są połączone z pierwszą i drugą dozującą miską (10, 11) płynu (i).
14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drugie swobodne zwierciadło (Sp2) jest połączone ze słupem (14) wyprowadzania powietrza, który co najmniej częściowo jest dla obu drugich swobodnych zwierciadeł (Sp2) taki sam.
15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma wspólny pojemnik (17) medium z dozującą miską (35) po stronie dna.
16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kanały wylotowe (22) mają różne przekroje wylotowe.
17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że kanały wylotowe (22) przepływu płynu (1) są połączone z dozującą miską (35).
18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że dozująca miska (35) ma przekrój wylotu mniejszy od przekroju wylotowego kanału (22).
19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że płyn (1) jest umieszczony w pojemniku napełnianym (B).
20. Urządzenie według zastrz. 19, znamienne tym, że pojemnik napełniany (B) ma otwór (6) płynu z otwieranym zamknięciem (57).
21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że otwierane zamknięcie (57) jest wykonane jako przebijana membrana.
22. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że na pojemniku napełnianym (B) wykonana jest część (T1) labiryntu (L) tworzącego pierwszą i/lub drugą dozującą miskę (10, 11) i/lub przelew (ϋ).
23. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że pierwsza i/lub druga dozująca miska (10, 11) ma denny otwór (10', 11').
24. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że pojemnik napełniany (B) jest mocowany na pojemniku (17) medium, który ma element otwierający (59) otwór (6) płynu, przy czym temu elementowi otwierającemu (59), przyporządkowany jest denny element (60), który zamyka otwór denny (10', 11') w pojemniku napełnianym (B) i jest uzupełniającym elementem (T2) labiryntu (L).
PL366628A 2001-03-01 2002-02-27 Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości PL199593B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10110027 2001-03-01
DE10131103 2001-06-27
DE10205299A DE10205299A1 (de) 2001-03-01 2002-02-08 Vorrichtung zur Abgabe portionierter Mengen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366628A1 PL366628A1 (pl) 2005-02-07
PL199593B1 true PL199593B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=27214320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366628A PL199593B1 (pl) 2001-03-01 2002-02-27 Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości

Country Status (9)

Country Link
US (1) US20040088781A1 (pl)
EP (1) EP1364091A1 (pl)
AR (1) AR032922A1 (pl)
BR (1) BR0207748A (pl)
CA (1) CA2446752A1 (pl)
HU (1) HUP0302861A3 (pl)
MX (1) MXPA03007753A (pl)
PL (1) PL199593B1 (pl)
WO (1) WO2002079583A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10113036B4 (de) * 2000-11-17 2005-02-17 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe von Wirkstofffluiden in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
DE10204928B4 (de) * 2002-02-07 2004-04-01 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe eines Wirkstofffluids in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
GB2402945B (en) 2003-06-16 2008-02-20 Jeyes Group Ltd A liquid dispensing device
GB0605023D0 (en) * 2006-03-13 2006-04-19 Jeyes Group Ltd Liquid dispensing device
WO2016131114A1 (pt) * 2015-02-18 2016-08-25 Sichmann Walter Sistemas e dispositivos para otimizar o uso de efluentes de lavatório em vasos sanitários
WO2017158068A1 (en) * 2016-03-18 2017-09-21 Koninklijke Philips N.V. A cooker
US10669705B2 (en) 2016-07-05 2020-06-02 Willert Home Products, Inc. Toilet bowl treatment apparatus and method of making same
FR3058627B1 (fr) 2016-11-16 2020-11-13 Boiteux Tristan Bac destine au nettoyage menager, et ensemble comprenant un tel bac et un balai
US11832775B2 (en) 2021-01-07 2023-12-05 Carl Freudenberg Kg Rinse bucket for floor mop

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2747139A1 (fr) * 1996-04-05 1997-10-10 Robertet Dispensateur de liquide dans une cuvette sanitaire
DE19720393A1 (de) * 1997-05-15 1998-11-19 Buck Chemie Gmbh Reinigungs- und Erfrischungsvorrichtung für Toilettenbecken
AU1175900A (en) * 1999-11-21 2001-06-04 Benayaho Levanon A passive dispenser for dosing and issuing a predetermined amount of dispensableliquid

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0302861A3 (en) 2005-07-28
BR0207748A (pt) 2004-06-01
AR032922A1 (es) 2003-12-03
HUP0302861A2 (hu) 2003-12-29
CA2446752A1 (en) 2002-10-10
MXPA03007753A (es) 2004-03-16
EP1364091A1 (de) 2003-11-26
PL366628A1 (pl) 2005-02-07
US20040088781A1 (en) 2004-05-13
WO2002079583A1 (de) 2002-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100357535C (zh) 改善液体分配的抽水马桶清洁器
US7971284B2 (en) Flushing water guiding arrangement for a toilet bowl
US6412120B1 (en) Liquid dispensing toilet rim mounted toilet bowl cleaner
KR100486384B1 (ko) 액체 분배 장치
US6230334B1 (en) Cleansing and freshening unit intended for suspension from a rim of a toilet bowl
US4429809A (en) Device for the metered release of an active ingredient
SK159497A3 (en) Wc holder for liquid or paste active agent preparations
PL199593B1 (pl) Urządzenie do wydawania porcjowanych ilości
US3945062A (en) Toilet chemical dispenser
US10947712B2 (en) Device for delaying introduction of agents to a cistern
WO2001044591A1 (en) Improved liquid dispensing toilet bowl cleaner
WO2004010833A2 (en) Method and device for cleaning and/or freshening a toilet bowl
EP1595037B1 (en) Multiple liquid active substance dispenser for w.c. bowl
EP1391563B1 (en) Toilet rim dispenser for colored liquid
IE62567B1 (en) Dispenser
US4131958A (en) Dispensation of concentrated solution into toilet flush tank
RU2343248C2 (ru) Дозирующее устройство для дозирования биологически активной текучей среды в смывную жидкость в туалетном бачке
EP1039051A2 (en) Refillable apparatus using flushing water and having flow and diffusion control features for deodorizing and/or cleansing and/or aromatizing a toilet basin and process for operation of same
CA1046705A (en) Dispensation of concentrated solution into toilet flush tank

Legal Events

Date Code Title Description
VDSO Invalidation of derivated patent or utility model

Ref document number: 384329

Country of ref document: PL