PL199238B1 - Element czujnikowy - Google Patents

Element czujnikowy

Info

Publication number
PL199238B1
PL199238B1 PL348984A PL34898401A PL199238B1 PL 199238 B1 PL199238 B1 PL 199238B1 PL 348984 A PL348984 A PL 348984A PL 34898401 A PL34898401 A PL 34898401A PL 199238 B1 PL199238 B1 PL 199238B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
layer
sensor element
silver
ion
Prior art date
Application number
PL348984A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348984A1 (en
Inventor
Artur Dybko
Wojciech Wroblewski
Michal Chudy
Kamil Wojciechowski
Zbigniew Brzozka
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL348984A priority Critical patent/PL199238B1/pl
Publication of PL348984A1 publication Critical patent/PL348984A1/xx
Publication of PL199238B1 publication Critical patent/PL199238B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Fluid Adsorption Or Reactions (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Abstract

Element czujnikowy z tylnym wyprowadzeniem kontaktu, stanowiący przetwornik w czujnikach potencjometrycznych, stanowi płytka dielektryka pokryta obustronnie miedzią, przy czym po stronie aktywnej płytki na warstwę miedzi nałożona jest warstwa srebra i wytworzona na niej warstwa chlorku srebra, a po stronie kontaktowej warstwa miedzi pokryta jest warstwą srebra, a ponadto w płytce dielektryka znajduje się metalizowany wewnątrz otwór przelotowy stanowiący kontakt elektryczny pomiędzy obiema powierzchniami płytki. Na stronę aktywną płytki ewentualnie nałożona jest jonoczuła membrana polimerowa.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest miniaturowy element czujnikowy z tylnym wyprowadzeniem kontaktu stanowiący przetwornik w czujnikach potencjometrycznych.
Według IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) chemiczny sensor jest urządzeniem przetwarzającym chemiczną informację, począwszy od stężenia określonego składnika próbki po ogólny skład matrycy, na sygnał użyteczny analitycznie [Hulanicki A., Głąb S. and Ingman F., Pure & Apel. Chem, 63,1247 (1991)].
Chemiczna informacja może pochodzić od reakcji chemicznej oznaczanego składnika lub od fizycznej właściwości badanego systemu. Chemiczny sensor zawiera dwa podstawowe elementy: chemicznie selektywną warstwę receptorową i element przetwornikowy. Wiele sensorów zawiera również separator, najczęściej w formie membrany lub filmu. W części receptorowej sensora chemiczna informacja jest przekształcana w formę energii, która może być mierzona przez przetwornik. Głównym zadaniem przetwornika jest konwersja mierzonego parametru na elektryczny, optyczny lub akustyczny sygnał. Przetwornik nie wykazuje selektywności chemicznej.
Elektrochemiczne sensory są największą i najstarszą grupą chemicznych sensorów. Można je podzielić pod względem mierzonego sygnału elektrycznego na: potencjometryczne (pomiar napięcia), amperometryczne (pomiar natężenia) oraz konduktometryczne (pomiar przewodnictwa). Wiele typów elektrochemicznych sensorów jest dostępnych w handlu, ale równie wiele tkwi w fazie badań i opracowań.
Ważnym aspektem elektrochemicznych sensorów jest fakt, że przeniesienie ładunku w części przetwornikowej sensora i wewnątrz układu pomiarowego, który jest częścią całego obwodu, jest zawsze elektronowe. Natomiast przeniesienie ładunku w próbce może być elektronowe, jonowe lub mieszane. W dwóch ostatnich przypadkach obserwuje się przeniesienie elektronu i czasami elektrolizę na granicy faz elektroda-próbka, co wpływa istotnie na funkcjonowanie sensora.
W klasycznym układzie do pomiaru czujników potencjometrycznych stosowana jest elektroda odniesienia oraz elektroda pomiarowa, czuła na odpowiedni parametr chemiczny. W trakcie pomiaru śledzona jest różnica potencjałów pomiędzy tymi dwiema elektrodami.
Najczęściej do konstrukcji elektrody pomiarowej stosowany jest drut srebrny pokryty warstwą chlorku srebra. Drut ten, zanurzony w tzw. elektrolicie wewnętrznym, pełni rolę przetwornika zamieniającego przewodnictwo jonowe na przewodnictwo elektronowe i jakość jego wykonania często decyduje o parametrach metrologicznych całego czujnika. [Diamond D. Principles of Chemical and Biological Sensors, J. Wiley&Sons Inc. New York, 1998].
Znany przetwornik w postaci drutu srebrnego może być użyty do pomiaru stężenia jonów chlorkowych w roztworze. Jednak w przypadku roztworów jonów innych niż chlorkowe niezbędne jest umieszczenie drutu w elektrolicie wewnętrznym. Układ pomiarowy staje się więc bardziej skomplikowany. Ponadto zarówno elektrodę w postaci drutu srebrnego, jak i drutu srebrnego zanurzonego w zbiorniku z elektrolitem, trudno jest poddać miniaturyzacji. Tymczasem coraz wię ksza liczba urzą dzeń jest wytwarzana w wersji zminiaturyzowanej, a zatem poszczególne elementy tych urządzeń muszą także ulec zmniejszeniu. Istotne dla nowoczesnej aparatury pomiarowej jest również tylne wyprowadzenie kontaktu elektrycznego przetwornika, szczególnie z punktu widzenia zastosowania tego typu elementów przetwornikowych w analizie przepływowej. W takim przypadku czujniki umieszczane są w specjalnych obudowach, a doprowadzone połączenia elektryczne nie wymagają hermetyzacji. Jednak w przypadku przetwornika w postaci drutu srebrnego tylne wyprowadzenie kontaktu jest bardzo trudne technologicznie. Konstrukcja miniaturowych elementów czujnikowych musi być dostosowana do wymagań związanych z ich montażem.
Element czujnikowy z tylnym wyprowadzeniem kontaktu stanowiący przetwornik w czujnikach potencjometrycznych, z wytrawioną konfiguracją powierzchni strony aktywnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi go płytka dielektryka pokryta obustronnie miedzią. Po stronie aktywnej płytki na warstwę miedzi nałożona jest warstwa srebra i wytworzona na niej warstwa chlorku srebra, a po stronie kontaktowej warstwa miedzi pokryta jest warstwą srebra. W płytce dielektryka znajduje się metalizowany wewnątrz otwór przelotowy stanowiący kontakt elektryczny pomiędzy obiema powierzchniami płytki.
Strona aktywna czujnika według wynalazku może mieć różną konfigurację, odpowiednią do konstrukcji czujnika potencjometrycznego. Jako dielektryk może być stosowana np. żywica epoksydowa, laminat epoksydowo-szklany, polimetakrylan metylu, teflon, materiały ceramiczne itp.
PL 199 238 B1
Na element czujnikowy według wynalazku może zostać dodatkowo nałożona jonoczuła membrana polimerowa, właściwa dla pomiaru stężenia wybranego jonu. Jako jonoczuła membrana polimerowa może być stosowana na przykład warstwa polimerowa wykonana z plastyfikowanego PVC, poliuretanu lub pochodnych polisiloksanu zawierająca jonofor - związek zdolny do selektywnego kompleksowania oznaczanych jonów.
Czujnik według wynalazku wytwarza się w ten sposób, że na aktywnej stronie płytki dielektryka pokrytej warstwą miedzi wykonuje się maskę uniemożliwiającą selektywne trawienie, a tym samym uzyskanie wcześniej zaprojektowanej konfiguracji strony aktywnej. Maska ta jest uzyskiwana znaną techniką fotochemiczną, np. stosowaną do produkcji obwodów elektronicznych. Po wykonaniu maski w pł ytce dielektryka wierci się otwór przelotowy. Zadaniem tego otworu, po uprzedniej metalizacji jego wewnętrznej powierzchni, jest zapewnienie kontaktu elektrycznego pomiędzy obiema warstwami miedzi. Następnie płytka dielektryka jest trawiona, tak aby pozostawić na powierzchni strony aktywnej zaprojektowany układ połączeń, po czym maska jest usuwana. Powierzchnia strony kontaktowej przetwornika pozostaje niezmodyfikowana, to znaczy pokryta pierwotną warstwą miedzi. Po wykonaniu metalizacji otworu, niewytrawione powierzchnie miedziane obu stron płytki są srebrzone w procesie galwanicznym. Warstwa srebra po stronie aktywnej elementu czujnikowego jest następnie pokrywana chlorkiem srebra.
Elementy czujnikowe według wynalazku mogą być użyte jako czujniki do pomiarów stężenia jonów chlorkowych w roztworze. Jeżeli natomiast na element zostanie nałożona jonoczuła membrana polimerowa możliwe jest otrzymanie czujnika reagującego na zmiany stężenia wybranego jonu.
Element czujnikowy według wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Na płytkę z laminatu szklano-epoksydowego o grubości 0,5 mm, stosowanego do produkcji obwodów drukowanych, naniesiono po obu stronach warstwę miedzi o grubości 35 μm. Płytka została następnie pokryta emulsją fotoczułą i naświetlona, aby uzyskać założony kształt ścieżek. Po wywierceniu w płytce otworu przelotowego o średnicy 0,5 mm, wytrawiono tę część powierzchni miedzianej, która nie była osłonięta maską. Następnie maska została usunięta i wykonano metalizację powierzchni wewnętrznej otworu. Tak przygotowaną strukturę pokryto warstwą srebra i w procesie elektrolizy uzyskano chlorek srebra po stronie aktywnej elementu czujnikowego.
P r z y k ł a d 2
Na płytkę z laminatu szklano-epoksydowego o grubości 0,5 mm, stosowanego do produkcji obwodów drukowanych, naniesiono po obu stronach warstwę miedzi o grubości 35 μm. Płytka została następnie pokryta emulsją fotoczułą i naświetlona, aby uzyskać założony kształt ścieżek. Po wywierceniu w płytce otworu przelotowego o średnicy 0,5 mm, wytrawiono tę część powierzchni miedzianej, która nie była osłonięta maską. Następnie maska została usunięta i wykonano metalizację powierzchni wewnętrznej otworu. Tak przygotowaną strukturę pokryto warstwą srebra i w procesie elektrolizy uzyskano chlorek srebra po stronie aktywnej elementu czujnikowego. Na element czujnikowy nałożono za pomocą pipety odpowiednią objętość roztworu membrany jonoczułej o składzie 1% wag. jonoforu - walinomycyny, 65% wag. plastyfikatora - eteru 2-nitrofenylooktylowego, 33% wag. poli(chlorku)winylu, 50% mol (względem jonoforu) soli lipofilowej - tetra[3,5-di(trifluorometylo)fenyl]boran potasu i 1 ml czterohydrofuranu. Po odparowaniu uzyskano czujnik reagujący na zmiany stężenia jonów potasowych w roztworze.

Claims (5)

1. Element czujnikowy z tylnym wyprowadzeniem kontaktu stanowiący przetwornik w czujnikach potencjometrycznych, z wytrawioną konfiguracją powierzchni strony aktywnej, znamienny tym, że stanowi go płytka dielektryka pokryta obustronnie miedzią, przy czym po stronie aktywnej płytki na warstwę miedzi nałożona jest warstwa srebra i wytworzona na niej warstwa chlorku srebra, a po stronie kontaktowej warstwa miedzi pokryta jest warstwą srebra, a ponadto w płytce dielektryka znajduje się metalizowany wewnątrz otwór przelotowy stanowiący kontakt elektryczny pomiędzy obiema powierzchniami płytki, zaś na stronę aktywną płytki ewentualnie nałożona jest jonoczuła membrana polimerowa.
2. Element czujnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że dielektryk stanowi żywica epoksydowa, laminat epoksydowo-szklany, polimetakrylan metylu, teflon, materiały ceramiczne.
PL 199 238 B1
3. Element czujnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że jonoczułą membranę polimerową stanowi warstwa polimeryczna zawierająca związek zdolny do selektywnego kompleksowania oznaczanych jonów.
4. Element czujnikowy według zastrz. 3, znamienny tym, że jonoczuła membrana polimerowa zawiera sól lipofilową.
5. Element czujnikowy według zastrz. 3, znamienny tym, że jonoczuła membrana polimerowa zawiera plastyfikator.
PL348984A 2001-08-01 2001-08-01 Element czujnikowy PL199238B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348984A PL199238B1 (pl) 2001-08-01 2001-08-01 Element czujnikowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348984A PL199238B1 (pl) 2001-08-01 2001-08-01 Element czujnikowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348984A1 PL348984A1 (en) 2003-02-10
PL199238B1 true PL199238B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=20079257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348984A PL199238B1 (pl) 2001-08-01 2001-08-01 Element czujnikowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199238B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL348984A1 (en) 2003-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9011670B2 (en) Three-dimensional metal ion sensor arrays on printed circuit boards
Sophocleous et al. A review of screen-printed silver/silver chloride (Ag/AgCl) reference electrodes potentially suitable for environmental potentiometric sensors
JP5183495B2 (ja) 基準電極チャネル作製のフレックス回路技術を使用する方法および装置
US5437999A (en) Electrochemical sensor
JP5207387B2 (ja) 電極を作製する方法および電極
KR102060579B1 (ko) 종이 기반의 플렉서블 이온 센서 및 이의 제조방법
US20020121439A1 (en) Electrochemical microsensor package
US7625469B1 (en) Nanoelectrode array for electrochemical analysis
JPH032257B2 (pl)
KR20150013197A (ko) 센서 어레이
US20070018652A1 (en) Micro sensor system for liquid conductivity, temperature and depth
CN107505377B (zh) 具有可更换电极组件的电化学传感器
EP1365232B1 (en) Solid-state pH sensor
US20050252790A1 (en) Electrochemical sensor system and sensing method
WO1994012869A1 (en) Reference electrode
JP2001514760A (ja) サブミニアチュアスルーホールを備えたワイアリングサブストレートの製造方法
CN117686561A (zh) 电化学传感器及其制备方法
Zhang et al. Solid Contact Ion‐selective Electrodes on Printed Circuit Board with Membrane Displacement
US20230114495A1 (en) Microfluidic devices comprising electrochemical sensors
PL199238B1 (pl) Element czujnikowy
Schwarz et al. All-solid-state screen-printed sensors for potentiometric calcium (II) determinations in environmental samples
CN115791934A (zh) 复合型重金属离子检测芯片和方法
Feller et al. Ceramic multilayer technology as a platform for miniaturized sensor arrays for water analysis
EP1673617B1 (en) Solid state reference electrode
Migdalski et al. A miniaturized and integrated galvanic cell for the potentiometric measurement of ions in biological liquids

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090801