PL199233B1 - Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami - Google Patents

Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami

Info

Publication number
PL199233B1
PL199233B1 PL351146A PL35114600A PL199233B1 PL 199233 B1 PL199233 B1 PL 199233B1 PL 351146 A PL351146 A PL 351146A PL 35114600 A PL35114600 A PL 35114600A PL 199233 B1 PL199233 B1 PL 199233B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tree
frame
holding
working
cylinder
Prior art date
Application number
PL351146A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351146A1 (en
Inventor
Lajos Trefan
Szabolcs Trefan
Szilard Trefan
Original Assignee
Lajos Trefan
Szabolcs Trefan
Szilard Trefan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lajos Trefan, Szabolcs Trefan, Szilard Trefan filed Critical Lajos Trefan
Publication of PL351146A1 publication Critical patent/PL351146A1/xx
Publication of PL199233B1 publication Critical patent/PL199233B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G23/00Forestry
    • A01G23/02Transplanting, uprooting, felling or delimbing trees
    • A01G23/06Uprooting or pulling up trees; Extracting or eliminating stumps
    • A01G23/062Pulling up trees or stumps
    • A01G23/065Pulling up trees or stumps in a substantially vertical plane

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest urz adzenie do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami przy pomocy hydrau- licznego urz adzenia, w którym do samobie znej maszyny (1) przymocowane s a obrotowo trzymaj aca drzewo rama (9), no sna rama (3) i unosz acy roboczy cylinder (10); do trzy- maj acej drzewo ramy (9) przymocowane jest trzymaj ace drzewo urz adzenie (8), które wyposa zone jest w obejmuj a- ce drzewo ramiona (7); trzymaj aca drzewo rama (9) pola- czona jest z roboczym cylindrem powalaj acym (5) i do no snej ramy (3) przymocowany jest obrotowo cylinder naciskaj acy (4), a w przypadku polaczonej przegubowo no snej ramy (3) ruchem dwóch cz esci tej ramy steruje urz adzenie nastawcze (2); górna cz esc roboczego cylindra powalaj acego (5) po laczona jest z jedn a z cz esci no snej ramy (3), ponadto drugi koniec roboczego cylindra unosz a- cego (10) jest po laczony z no sn a ram a (3), albo, w przypadku sztywnej konstrukcji no snej ramy (3), jeden koniec urz adzenia nastawczego (2) po laczony jest z no sn a ram a (3), natomiast drugi koniec z roboczym cylindrem powalaj acym (5); ponadto unosz acy roboczy cylinder (10) mo ze by c polaczony z trzymaj ac a drzewo ram a (9) bezpo srednio lub poprzez przek ladni e przegubow a. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenia do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami.
W zasadzie występują dwa sposoby powalania drzew, to znaczy oddzielanie pni drzew od pniaków oraz karczowanie. W pierwszym przypadku pniaki pozostające w ziemi po wyrębie drzew są zwykle wyrywane oddzielnie przy pomocy rozwidlonych narzędzi lub zębów montowanych na ciągniku (przy użyciu dość dużej siły) lub, na przykład, przy pomocy materiałów wybuchowych. Zgodnie z obecnie stosowanymi sposobami wykorzystywane są do tego celu karczowniki. Karczowniki jednego rodzaju rozcinają lub rozłupują pniak, karczowniki drugiego rodzaju wykorzystują cylinder z tnącymi krawędziami, który wwierca się wokół pniaka, odcina korzenie i na koniec wydobywa się pniak.
W przypadku karczowania, oddzielenie pnia od ziemi następuje poniżej poziomu gruntu. Jeś li pniaki również mają być usuwane, to jako rozwiązanie korzystniejsze zwykle stosowana jest właśnie ta metoda. Oba sposoby powalania drzew mają zalety i wady. Pozytywną cechą karczowania jest to, że wzrasta ilość pozyskiwanego drewna, zaraz po nim można przeprowadzić pełne przygotowanie gleby i wyrównanie wyrw, powalone drzewo doznaje mniejszych uszkodzeń i nie jest potrzebny dodatkowy wysiłek związany z usunięciem pniaków i korzeni. Karczowanie może być prowadzone zarówno ręcznie, jak i przy użyciu maszyn. W pierwszym przypadku odkopuje się korzenie, następnie odcina tuż przy pniaku od strony kierunku powalania drzewa. Ta niebezpieczna praca przebiega dosyć wolno. W zakresie rozwiązań mechanicznych znane są sposoby wyrywania i usuwania. W pierwszym przypadku do drzewa mocowane jest pionowo podwójne koło powalające (które służy do powalenia drzewa) i na określonej (wyliczonej) wysokości drzewa mocowana jest lina od wielokrążka. W wyniku działania siły przenoszonej przez wielokrążek drzewo zostaje wyrwane i następnie położone przy pomocy podwójnego koła. Wadą sposobu jest to, że w wyniku ciągnięcia z dużą siłą, drzewo bardzo często pęka.
W przypadku usuwania, drzewo jest powalane w wyniku unoszenia pnia i korzeni przy pomocy łopaty lub wideł samobieżnej maszyny, na której zamontowane są powalająca rama, powalający występ i unoszące widły, przy jednoczesnym odpychaniu pnia do przodu. W tym przypadku bardzo często problemem jest to, że w trakcie unoszenia pnia, narzędzie klinuje się i w konsekwencji nie jest możliwe zakończenie operacji albo potrzebna jest znaczna siła nacisku (University of Forestry and
Bimber hidustry (Uniwersytet Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego), podręcznik wydziału Inżynierii Leśnictwa, dr Rumpf Jάnos: Erdoάsznalattan I. 1986, Sopron).
Opis patentowy nr CH 674.118 zawiera omówienie wyposażenia podłączanego do systemu hydraulicznego konwencjonalnej maszyny (np. ciągnika), które prawie w pionowym położeniu wyrywa drzewo z ziemi razem z korzeniami. Przy zastosowaniu wyposażenia z zamontowanymi ramionami do uchwycenia drzewa, obejmują ono pień a hydrauliczne cylindry przykładają siłę skierowaną w gorę. W tym czasie uruchamiana jest mimośrodowa tarcza, napędzana przez maszynę, która wprawia system i drzewo w ruch naprzemienny. Zdaniem autorów sprawia to, że proces jest łatwiejszy, co zostało potwierdzone, ale mimo tego takie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia może być stosowane tylko w przypadku mniejszych drzew. Kolejną niedogodnością jest to, że ramiona obejmujące drzewo mogą się przesuwać w pionie, co utrudnia wykonanie operacji.
Zgłoszenie patentowe WO 93/04575 zawiera opis urządzenia montowanego na maszynie i składającego się z ramienia oporowego i łyżkę pogłębiarki w kształcie V, które służy do powalania drzew razem z korzeniami. Wadą urządzenia jest to, że czasem klinuje się i nie zapewnia właściwego karczowania.
Dokument US 3823916 dostarcza urządzenie do wyrywania drzew lub pniaków montowane na traktorze, posiadające ramę podstawową wyposażoną w płytę oporową, która może być obrócona do pozycji zapewniającej kontakt z gruntem i służy do przeniesienia siły wywieranej na podłoże podczas operacji wyrywania, oraz z ramy pomocniczej zamontowanej na ramie podstawowej, unoszonej przy pomocy układu hydraulicznego w stosunku do tej ramy, przy czym na ramie pomocniczej zamontowane są dwie szczęki, które są sterowane hydraulicznie i mogą się zaciskać na drzewach lub pniakach. Takie wyposażenie jest niekorzystne, ponieważ podczas operacji wyrywania płyta oporowa musi zawsze stykać się z gruntem. Podczas operacji wyrywania nie może się przesuwać w stosunku do gruntu. Płyta przenosi siłę nacisku na grunt. Na drzewie zaciśnięta jest para szczęk i nie ma żadnych innych punktów styku z drzewem. Nie ma żadnego innego urządzenia, które oddziałuje na drzewo w pionie podczas operacji wyrywania. W konsekwencji potrzebna jest duża siła do wyrwania drzewa, ponieważ podczas tej operacji nie występują żadne czynniki wspomagające. W przypadku luźnej i mokrej ziemi płyta oporowa napotyka bardzo mały opór, co komplikuje korzystanie z urządzenia. Samobieżna maszyna
PL 199 233 B1 nie może wykonywać ruchów do przodu i do tyłu, a w konsekwencji nie może zapewniać dodatkowej siły naciągającej lub dociskającej.
Dokument US 4141398 dostarcza sposób, w którym stojące drzewo jest chwytane jest przez urządzenie zaciskowe, unoszone i odcinane od systemu korzeniowego przez narzędzie odcinające, działające w kierunku równoległym do wzdłużnej osi drzewa, korzenie odcinane od trzonu są energicznie przyspieszane przez narzędzie tnące względem urządzeń zaciskowych w kierunku przeciwnym do kierunku sił w nich występujących, a nagromadzona pokaźna ilości energii kinetycznej związanej ze znaczną masą elementów tnących w połączeniu siłą bezwładności drzewa jest wykorzystywana do odcinania korzeni drzewa. Przedstawione urządzenie musi podpierać drzewo w ściśle określonym punkcie. Poza tym podparciem są jeszcze noże, które odcinają część korzeni. Całe urządzenie jest bardzo skomplikowane i do jego działania potrzebne jest kilka obwodów hydraulicznych i skomplikowane sterowanie. Nie ma ż adnego innego urządzenia, które oddziałuje na drzewo w pionie podczas operacji wyrywania. W konsekwencji do wyrwania drzewa potrzebna jest duża siła, ponieważ podczas operacji nie występują żadne czynniki wspomagające.
Podczas pracy nad wynalazkiem naszym celem było wynalezienie odpowiedniego urządzenia i sposobu, które bę d ą niezawodne i odpowiednie do karczowania drzew przy relatywnie niewielkim wysiłku i w bezpiecznych warunkach.
Nieoczekiwanie okazało się, że powyższy cel może być osiągnięty przez urządzenie, które styka się z drzewem w zasadzie w dwóch punktach wykorzystanych jako moment napędowy, sprawiające, że drzewo wykonujące ruch obrotowy wokół środka obrotu, który położony jest poniżej jego środka ciężkości - pada.
Przedmiotem wynalazku jest hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami, które składa się z samobieżnej maszyny, urządzenia trzymającego drzewo, roboczych cylindrów i ramion obejmujących drzewo.
Istotą wynalazku jest to, że trzymająca drzewo rama, przegubowa nośna rama i co najmniej jeden unoszący roboczy cylinder połączone są obrotowo jednym swoim końcem z samobieżną maszyną;
trzymające drzewo urządzenie, które jest wyposażone w ramiona obejmujące drzewo, połączone jest z trzymającą drzewo ramą;
dolna część roboczego cylindra powalającego połączona jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą i/albo z trzymającym drzewo urządzeniem;
na nośnej ramie zamontowany jest obracający się wokół osi cylinder naciskający; a urządzenie nastawcze połączone jest z nośną ramą i steruje elementami nośnej ramy;
przy czym górny koniec roboczego cylindra powalającego i drugi koniec roboczego cylindra unoszącego połączone są bezpośrednio albo pośrednio z jednym z elementów nośnej ramy.
Korzystnie, do samobieżnej maszyny i/albo nośnej ramy przymocowany jest system zabezpieczający, który wykonany jest w formie ramy i zawiera sekcje łukowe i proste.
Korzystnie, nośna rama składa się z dwóch części i ma jedno pośrednie połączenie przegubowe.
W innym korzystnym wariancie wynalazku, noś na rama składa się z kilku części połączonych ze sobą obrotowo i ma kilka pośrednich połączeń przegubowych.
Korzystnie, ramiona obejmujące drzewo połączone są obrotowo z urządzeniem trzymającym drzewo.
Korzystnie, urządzenie trzymające drzewo połączone jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą.
Korzystnie, nośna rama i roboczy cylinder powalający są w górnym punkcie połączone obrotowo.
Korzystnie, co najmniej jeden punkt zamocowania roboczego cylindra unoszącego (10) jest połączony obrotowo.
Przedmiotem wynalazku jest również hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami, które składa się z samobieżnej maszyny, urządzenia trzymającego drzewo, roboczych cylindrów i ramion obejmujących drzewo.
Istotą tego przedmiotu wynalazku, jest to, że trzymająca drzewo rama, sztywna nośna rama i co najmniej jeden roboczy cylinder unoszący połączone są obrotowo jednym swoim końcem z samobieżną maszyną;
urządzenie trzymające drzewo, które jest wyposażone w obejmujące drzewo ramiona, połączone jest z trzymającą drzewo ramą;
dolna część roboczego cylindra powalającego połączona jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą i/albo z urządzeniem trzymającym drzewo;
na nośnej ramie zamontowany jest obracający się wokół osi cylinder naciskający; a
PL 199 233 B1 urządzenie nastawcze połączone jest z nośną ramą i steruje elementami nośnej ramy;
jeden koniec urządzenia nastawczego połączony jest z nośną ramą, a jego drugi koniec połączony jest z roboczym cylindrem powalającym; przy czym drugi koniec roboczego cylindra unoszącego połączony jest z trzymającą drzewo ramą bezpośrednio lub poprzez mechanizm przekładniowy.
Korzystnie, mechanizm przekładniowy pomiędzy roboczym cylindrem unoszącym i trzymającą drzewo ramą ma układ przegubowy.
Korzystnie, do samobieżnej maszyny i do nośnej ramy albo do wspólnego elementu konstrukcyjnego urządzenia nastawczego i roboczego cylindra powalającego przymocowany jest system zabezpieczający, który ogranicza ruch w przestrzeni.
Korzystnie, obejmujące drzewo ramiona są połączone obrotowo z urządzeniem trzymającym drzewo.
Korzystnie, trzymające drzewo urządzenie połączone jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą.
Korzystnie, połączenie urządzenia nastawczego i roboczego cylindra powalającego jest obrotowe.
Korzystnie, co najmniej jeden punkt zamocowania roboczego cylindra unoszącego jest połączony obrotowo.
Rozwiązanie według przedmiotowego wynalazku sprawia, że zużycie energii lub zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż zwykle. W wyniku wytrącenia drzewa ze stanu równowagi zmienia się suma energii potencjalnej i energii kinetycznej. Przesunięcie punktu przyłożenia energii kinetycznej generuje dodatkową siłę, która wspomaga operację powalania, indukując dodatkowy moment napędzający.
Zalety urządzenia według wynalazku obejmują prostą i niezawodną konstrukcję, bezpieczną pracę oraz to że jest ono odpowiednie do powalania drzew w szerokim zakresie wielkości.
Dzięki zastosowaniu urządzenia według wynalazku uszkodzenia (złamania) drzew zdarzają się bardzo rzadko, kierunek powalania może być dokładnie określony, a wymagana siła i moc jest mniejsza niż ta, jaka jest wymagana przy znanych sposobach.
Wynalazek w przykładzie wykonania przedstawiony jest na rysunku na którym fig. 1 przedstawia szkic pierwszego wariantu wynalazku, a fig. 2 przedstawia szkic drugiego wariantu wynalazku.
Samobieżna maszyna 1 jest maszyną posiadającą odpowiednią masę, wywierającą określony nacisk na podłoże, stabilną, posiadającą układ hydrauliczny, siłę pociągową, możliwość poruszania się w trudnym terenie i odpowiednią zwrotność. Te cechy zależą od stanu pola, lasu oraz od zadania, ponieważ w przypadku lasu składającego się z małych drzew rzadko rosnących na nizinie, wymagania, na przykład pod względem mocy, siły pociągowej i możliwości poruszania się w trudnym terenie, będą niewielkie.
Urządzenie nastawcze 2 wyznacza położenie cylindra naciskającego 4, stanowiącego punkt, w którym urządzenie opiera się o górną część drzewa 6, poprzez oddziaływanie na położenie nośnej ramy 3. Jest kilka możliwych rozwiązań tego układu. Jeśli nośna rama składa się z dwóch ramion zamocowanych obrotowo, to wówczas urządzenie nastawcze wyznacza kątowe położenie dwóch ramion przez połączenie obu końców urządzenia nastawczego 2 do tych dwóch ramion. Jeśli nośna rama 3 składa się z trzech ramion, które są połączone przy pomocy dwóch przegubów, to urządzenie nastawcze 2 połączone jest z ramionami zewnętrznymi. Możliwe jest zastosowanie większej ilości urządzeń nastawczych 2. W przypadku dwóch pośrednich połączeń przegubowych, niezbędne są dwa urządzenia nastawcze. Wskazane jest wykorzystanie jako urządzenie nastawczego 2, roboczego cylindra hydraulicznego, niemniej jednak można wykorzystać inne równoważne rozwiązania np. silnik hydrauliczny, przekładnię zębatą, silnik elektryczny itp. Roboczy cylinder powalający 5 połączony jest z noś n ą ramą 3, przy czym wskazane jest połączenie obrotowe. Jeś li noś na rama 3 jest stał a, to wtedy jeden koniec urządzenia nastawczego 2 jest do niej przymocowany, a drugi koniec przy pomocy złącza przegubowego połączony jest z górnym końcem roboczego cylindra/cylindrów powalających 5, i jednocześnie ustala położenie jego/ich górnej części. Korzystne jest rozwiązanie, w którym roboczym cylindrem powalającym 5 jest cylinder hydrauliczny, ale również w tym przypadku można zastosować inne urządzenie, które jest w stanie zapewnić odpowiednią siłę. Możliwe jest wykorzystanie silnika hydraulicznego lub silnika elektrycznego zaopatrzonego w niezbędne przeniesienie napędu, ślimak, zębatkę lub mechanizm śrubowy.
Nośna rama 3 styka się z drzewem 6 za pośrednictwem cylindra naciskającego 4 i zamontowana jest na samobieżnej maszynie 1 przy pomocy śrub/wałków.
PL 199 233 B1
Cylinder naciskający 4 może się obracać na wałku połączonym z ramą nośną 3 i w zasadzie jest symetryczną bryłą obrotową, przy czym wskazana jest bryła cylindryczna, który przesuwając się w dół pnia drzewa 6 przenosi odpowiednią siłę.
Dwa punkty podparcia roboczego cylindra/cylindrów powalających 5 są bezpośrednio lub pośrednio połączone z nośną ramą 3 oraz z trzymającą drzewo ramą 9 lub z trzymającym drzewo urządzeniem 8 (to ostatnie przedstawione jest na fig. 2). Odległość pomiędzy tymi elementami konstrukcji może być regulowana poprzez ustawienie roboczego cylindra powalającego 5, który jest połączony z niezależ nie działają cym obwodem hydraulicznym (np. „B”) samobież nej maszyny 1. Moż liwe jest stosowanie jednego cylindra powalającego 5 i jednego urządzenia nastawczego 2 lub kilku. W takim przypadku są podłączane i użytkowane równolegle. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdy wymagane są duże siły lub duże bezpieczeństwo użytkowania.
Ramiona 7 służą do trzymania drzewa 6. W celu uzyskania lepszej powierzchni podparcia mają kształt łuku, a ich wewnętrzna powierzchnia zaopatrzona jest w poprzeczne rowki. Ramiona przymocowane są do trzymającego drzewo urządzenia 8, zamontowanego na trzymającej drzewo ramie 9. W szczególnych przypadkach mogą one przenosić na drzewo siłę skierowana do góry (sił a cią gną ca).
Trzymające drzewo urządzenie 8 połączone jest z innym niezależnie działającym obwodem hydraulicznym (np. „C”) samobieżnej maszyny 1 i umożliwia przekazanie podnoszącej, odpychającej i cią gną cej sił y poprzez trzymają ce drzewo ramiona 7 na drzewo 6. Dzię ki przegubowej konstrukcji połączeń trzymająca drzewo rama 9, trzymające drzewo ramiona 7 oraz trzymające drzewo urządzenie 8 mogą w trakcie powalania i po powaleniu drzewa wykonywać ruch obrotowy.
Trzymająca drzewo rama 9 montowana jest na samobieżnej maszynie 1 przy pomocy śrub/wałków i jej odległość od powierzchni ziemi może być regulowana, a ponadto jej względne położenie podczas karczowania może być regulowane przy pomocy roboczego cylindra powalającego 5 lub roboczego cylindra unoszącego 10.
Roboczy cylinder (cylindry) unoszący 10 może być sterowany przez niezależnie działający obieg hydrauliczny (np. „A”) samobieżnej maszyny 1 i jest także połączony z maszyną poprzez obrotowe (przegubowe) złącze. W niniejszym opisie słowo „obrotowe” użyte zostało w jego najszerszym pojęciu i moż e oznaczać ruch obrotowy wokół stał ego wał ka (tj. ś ruby lub prę ta) a takż e ruch wał ka, jaki może on wykonywać, na przykład ruch wzdłużny w podłużnej szczelinie oraz ruch obrotowy wokół osi.
Innym punktem jego bezpośredniego lub pośredniego połączenia jest trzymająca drzewo rama 9 lub nośna rama 3. Ustawienie względnego położenia jednej lub obu tych ram w stosunku do samobieżnej maszyny 1 realizowane jest przez roboczy cylinder unoszący 10. Wskazane jest, aby również to połączenie roboczego cylindra unoszącego 10 było obrotowe. Jeśli roboczy cylinder unoszący 10 jest połączony pośrednio z trzymającą drzewo ramą 9, to wówczas może być zastosowany przegubowy układ przenoszący. Takie rozwiązanie przedstawione jest na fig. 2. Poza tym rozwiązaniem mogą być stosowane różne inne równoważne rozwiązania.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa zaleca się zabezpieczenie samobieżnej maszyny 1 przed powalanymi drzewami przy pomocy systemu zabezpieczającego 11. To może być rama wykonana ze stali, która ma taki kształt i wysokość, że osłania kabinę samobieżnej maszyny 1 System zabezpieczający 11 może być przymocowany albo do nośnej ramy 3 albo do samobieżnej maszyny 1, albo do nich obu. Jeśli to jest bardziej korzystne, to system zabezpieczający 11. może również być przymocowany do urządzenia nastawczego 2 lub do roboczego cylindra powalającego 5.
Urządzenie działa w następujący sposób. Samobieżna maszyna 1 podjeżdża do drzewa 6 wybranego do powalenia. Przy pomocy roboczego cylindra unoszącego 10 i roboczego cylindra powalającego 5 nośna rama 3 ustawiana jest w górnym położeniu, natomiast trzymająca drzewo rama 9 ustawiana jest w dolnym położeniu na drzewie 6.
W wyniku działania trzymającego drzewo urządzenia 8, trzymające ramiona 7 obejmują dolną część drzewa 6. Urządzenie nastawcze 2 ustawia wzajemne położenie drzewa 6 i roboczego cylindra powalającego 5. W wyniku działania roboczego cylindra unoszącego 10 i roboczego cylindra powalającego 5 cylinder naciskający 4 przesuwa się w dół pnia drzewa i odpycha drzewo od samobieżnej maszyny 1. Następnie w wyniku unoszenia/pchania/ciągnięcia drzewa przez ramiona 7, drzewo zostaje powalone na ziemię.
P r z y k ł a d 1.
Urządzenie wykonane zgodnie z tym korzystnym rozwiązaniem przedstawia fig. 1.
W tym przypadku, trzymająca drzewo rama 9, nośna rama 3 i jeden lub więcej roboczych cylindrów unoszących 10 połączone są z samobieżną maszyną 1 przy pomocy złącz obrotowych. Drugi
PL 199 233 B1 koniec roboczego cylindra unoszącego 10 połączony jest z nośną ramą 3 i umożliwia regulację jej wysokości. Pomiędzy nośną ramą 3 i trzymającą drzewo ramą 9 znajduje się jeden lub kilka roboczych cylindrów powalających 5. Dzięki temu położenie ramy 9 może być regulowane. Górna część roboczego cylindra (cylindrów) powalającego 5 może być równorzędnie połączona z częścią nośnej ramy 3 znajdującą się bliżej samobieżnej maszyny 1 (co pokazano na rysunku) lub z częścią znajdującą się bliżej cylindra naciskającego 4. Obie części nośnej ramy 3, tzn. część, która podpiera cylinder naciskający 4 oraz druga część, która jest połączona z samobieżną maszyną, są ze sobą połączone przegubowo. Urządzenie nastawcze 2 ustala położenie obu wymienionych powyżej części. Obejmujące drzewo ramiona 7 służące do trzymania drzewa 6 są sterowane hydraulicznie poprzez trzymające drzewo urządzenie 8, które zamontowane jest na trzymającej drzewo ramie 9.
Urządzenie działa w ten sposób, że przy pomocy roboczego cylindra unoszącego 10 i roboczego cylindra powalającego 5 nośna rama 3 zostaje ustawiona w górnym położeniu a trzymająca drzewo rama 9 w dolnym położeniu. Poprzez układ hydrauliczny trzymające drzewo urządzenie 8 powoduje objęcie przez trzymające drzewo ramiona 7 dolnej części pnia drzewa 6. Pień drzewa pchany jest w górnej części przez urządzenie nastawcze 2 i cylinder naciskający 4. Powalenie drzewa następuje wyniku:
- zwrotnego ruchu roboczego cylindra powalającego 5. i/albo
- zwrotnego ruchu roboczego cylindra unoszącego 10.
Jeśli to jest pożądane, samobieżna maszyna 1 może ruszyć od drzewa do przodu wspomagając powalanie. Następnie samobieżna maszyna 1 cofa się i trzymające drzewo ramiona 7 powalają drzewo.
P r z y k ł a d 2.
Różnice w stosunku do urządzenia opisanego w Przykładzie 1 przedstawionego na fig. 1 opisane są poniżej. Urządzenie zgodne z tym rozwiązaniem przedstawia fig. 2.
Nośna rama 3 nie ma połączeń przegubowych z wyjątkiem zawieszenia. Górna część roboczego cylindra powalającego połączona jest w elastyczny sposób z urządzeniem nastawczym 2. Dolna (druga) część urządzenia nastawczego 2 połączona jest z nośną ramą 3. Ponieważ jeden koniec roboczego cylindra unoszącego 10 przymocowany jest do samobieżnej maszyny 1, roboczy cylinder unoszący 10 nie może kontrolować ruchu nośnej ramy 3, może natomiast bezpośrednio lub poprzez przegubowe ramię (jak to jest przedstawione na fig. 2) kierować ruchem trzymającej drzewo ramy 9 w stosunku do ziemi oraz do samobieżnej maszyny 1.
Operacja powalania drzewa i działanie urządzenia są takie same, jak opisane w Przykładzie 1.

Claims (15)

1. Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami, które składa się z samobieżnej maszyny, urządzenia trzymającego drzewo, roboczych cylindrów i ramion obejmujących drzewo, znamienne tym, że trzymająca drzewo rama (9), przegubowa nośna rama (3) i co najmniej jeden unoszący roboczy cylinder (10) połączone są obrotowo jednym swoim końcem z samobieżną maszyną (1);
trzymające drzewo urządzenie (8), które jest wyposażone w ramiona obejmujące drzewo (7), połączone jest z trzymającą drzewo ramą (9);
dolna część roboczego cylindra powalającego (5) połączona jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą (9) i/lub z trzymającym drzewo urządzeniem (8);
na nośnej ramie (3) zamontowany jest obracający się wokół osi cylinder naciskający (4); a urządzenie nastawcze (2) połączone jest z nośną ramą (3) i steruje elementami nośnej ramy (3); przy czym górny koniec roboczego cylindra powalającego (5) i drugi koniec roboczego cylindra unoszącego (10) połączone są bezpośrednio albo pośrednio z jednym z elementów nośnej ramy (3).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do samobieżnej maszyny (1) i/lub nośnej ramy (3) przymocowany jest system zabezpieczający (11), który wykonany jest w formie ramy i zawiera sekcje łukowe i proste.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nośna rama (3) składa się z dwóch części i ma jedno pośrednie połączenie przegubowe.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nośna rama (3) składa się z kilku części połączonych ze sobą obrotowo i ma kilka pośrednich połączeń przegubowych.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ramiona obejmujące drzewo (7) połączone są obrotowo z urządzeniem trzymającym drzewo (8).
PL 199 233 B1
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie trzymają ce drzewo (8) połączone jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą (9).
7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nośna rama (3) i roboczy cylinder powalający (5) są w górnym punkcie połączone obrotowo.
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jeden punkt zamocowania roboczego cylindra unoszącego (10) jest połączony obrotowo.
9. Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami, które składa się z samobieżnej maszyny, urządzenia trzymającego drzewo, roboczych cylindrów i ramion obejmujących drzewo, znamienne tym, że trzymająca drzewo rama (9), sztywna nośna rama (3) i co najmniej jeden roboczy cylinder unoszący (10) połączone są obrotowo jednym swoim końcem z samobieżną maszyną (1);
urządzenie trzymające drzewo (8), które jest wyposażone w obejmujące drzewo ramiona (7), połączone jest z trzymającą drzewo ramą (9);
dolna część roboczego cylindra powalającego (5) połączona jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą (9) i/lub z urządzeniem trzymającym drzewo (8);
na nośnej ramie (3) zamontowany jest obracający się wokół osi cylinder naciskający (4); a urządzenie nastawcze (2) połączone jest z nośną ramą (1) i steruje elementami nośnej ramy (3); jeden koniec urządzenia nastawczego (2) połączony jest z nośną ramą (3), a jego drugi koniec połączony jest z roboczym cylindrem powalającym (5); przy czym drugi koniec roboczego cylindra unoszącego (10) połączony jest z trzymającą drzewo ramą (9) bezpośrednio lub poprzez mechanizm przekładniowy.
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że mechanizm przekładniowy pomiędzy roboczym cylindrem unoszącym (10) i trzymającą drzewo ramą (9) ma układ przegubowy.
11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że do samobieżnej maszyny (1) i do nośnej ramy (3) albo do wspólnego elementu konstrukcyjnego urządzenia nastawczego (2) i roboczego cylindra powalającego (5) przymocowany jest system zabezpieczający, który ogranicza ruch w przestrzeni.
12. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że obejmujące drzewo ramiona (7) są połączone obrotowo z urządzeniem trzymającym drzewo (8).
13. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że trzymające drzewo urządzenie (8) połączone jest obrotowo z trzymającą drzewo ramą (9).
14. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że połączenie urządzenia nastawczego (2) i roboczego cylindra powalają cego (5) jest obrotowe.
15. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że co najmniej jeden punkt zamocowania roboczego cylindra unoszącego (10) jest połączony obrotowo.
PL351146A 1999-05-05 2000-05-03 Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami PL199233B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901517A HU220698B1 (hu) 1999-05-05 1999-05-05 Eljárás és berendezés a fák tuskóval együtt történő kitermelésére
PCT/HU2000/000040 WO2000067557A1 (en) 1999-05-05 2000-05-03 Process and apparatus for uprooting trees

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351146A1 PL351146A1 (en) 2003-03-24
PL199233B1 true PL199233B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=89998259

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351146A PL199233B1 (pl) 1999-05-05 2000-05-03 Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami

Country Status (13)

Country Link
US (1) US7066449B1 (pl)
EP (1) EP1182922B1 (pl)
AT (1) ATE271765T1 (pl)
AU (1) AU4600000A (pl)
BR (1) BR0010219A (pl)
CA (1) CA2370367C (pl)
DE (1) DE60012516T2 (pl)
ES (1) ES2225134T3 (pl)
HU (1) HU220698B1 (pl)
PL (1) PL199233B1 (pl)
RU (1) RU2249943C2 (pl)
UA (1) UA71957C2 (pl)
WO (1) WO2000067557A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8474159B2 (en) * 2008-11-06 2013-07-02 Vincent A. Molino Land clearing device
US8033526B2 (en) * 2008-11-06 2011-10-11 Molino Vincent A Land clearing device
RU2643719C1 (ru) * 2016-12-16 2018-02-05 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Воронежский государственный лесотехнический университет имени Г.Ф. Морозова" Устройство для удаления нежелательной поросли вместе с корнями
RU180839U1 (ru) * 2017-02-07 2018-06-28 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Ухтинский государственный технический университет" Установка для демонстрации резонансных эффектов системы с тремя степенями свободы
WO2018191442A1 (en) 2017-04-11 2018-10-18 Agerpoint, Inc. Forestry management tool for assessing risk of catastrophic tree failure due to weather events
RU200044U1 (ru) * 2020-07-21 2020-10-02 Александр Рафаилович Михитаров Вибрационное захватное устройство для корчевания деревьев с выдвижными ножами

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE361468C (de) * 1921-07-09 1922-10-14 Josef Obr Vorrichtung zum Faellen von Baeumen samt Wurzeln
US3871427A (en) * 1968-06-28 1975-03-18 Lars Harald Widegren Device for felling timber
GB1385242A (en) * 1972-01-22 1975-02-26 Shaw Steelworkers Ltd Implements for uprooting trees
SE400151B (sv) * 1974-11-27 1978-03-20 Elektro Diesel Foerfaringssaett att minska erforderlig gripkraft vid uppdragning av traed och vid rotavskiljning genom applicering av i huvudsak i traedets laengdriktning verkande kraft samt anordning foer foerfaringssaettets utoevande
US3974925A (en) * 1975-05-29 1976-08-17 Mckenzie Girard J Loader and tree remover
US4244560A (en) * 1979-01-22 1981-01-13 Hawkins Wallace H Tree puller
US4445557A (en) * 1982-03-19 1984-05-01 Tree Farmers International, Inc. Colter tree cutting system
US5516250A (en) * 1994-08-18 1996-05-14 Sawyer; Gary D. Tree felling attachment apparatus for tractors
US5526637A (en) * 1995-02-03 1996-06-18 Leonard; W. Burt Brush-clearing device
US6010294A (en) * 1998-01-27 2000-01-04 Lyddon; John Tractor hydraulic grabbing tool

Also Published As

Publication number Publication date
CA2370367A1 (en) 2000-11-16
RU2249943C2 (ru) 2005-04-20
HU9901517D0 (en) 1999-07-28
AU4600000A (en) 2000-11-21
HU220698B1 (hu) 2002-04-29
EP1182922A1 (en) 2002-03-06
UA71957C2 (en) 2005-01-17
DE60012516D1 (de) 2004-09-02
HUP9901517A2 (hu) 2001-02-28
BR0010219A (pt) 2002-01-08
CA2370367C (en) 2008-08-12
WO2000067557A1 (en) 2000-11-16
ATE271765T1 (de) 2004-08-15
DE60012516T2 (de) 2005-07-28
PL351146A1 (en) 2003-03-24
US7066449B1 (en) 2006-06-27
ES2225134T3 (es) 2005-03-16
EP1182922B1 (en) 2004-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3286998A1 (en) Sapling planting apparatus and sapling planting vehicle
EP1051348B1 (en) Tractor hydraulic grabbing tool
US4356644A (en) Root grubbing plow
FI126476B (fi) Kannonnostolaite, järjestelmä ja menetelmä kannon nostamiseksi
WO1988010065A1 (en) An assembly intended for tree logging machines
PL199233B1 (pl) Hydrauliczne urządzenie zdolne do powalania drzew przez wyrywanie z korzeniami
EP2709435A1 (en) A tree processing device fastened to a work machine
US4244560A (en) Tree puller
CN113243275A (zh) 一种竹子采伐机器人
US4355475A (en) Root grubbing plow
CA2524446A1 (en) Stump grubber, its use, method for grubbing stumps and method for preventing fungus disease such as root rot
US8176954B1 (en) Nonbinding tree harvesting apparatus and method
JP2012147718A (ja) 草刈り機
KR20200060134A (ko) 굴착기용 안전 집게 가위
EP1639887A1 (en) Device and method for handling stumps
US5067261A (en) Brush gopher
EP0535173B1 (en) Feller grapple
SU597624A1 (ru) Грейфер дл пней
EP3769611A1 (en) A timber working device and a method for a timber working device
SU536790A1 (ru) Устройство дл корчевки пней
FI121105B (fi) Laitteisto kantojen halkaisuun ja menetelmä kantojen käsittelyssä
SU1623584A1 (ru) Рабочее оборудование корчевател
SU1069703A1 (ru) Машина дл вырезани и удалени пней
SU1026713A1 (ru) Лесозаготовительна машина
RU2167513C1 (ru) Лесозаготовительная машина

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120503