PL195840B1 - Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego - Google Patents

Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego

Info

Publication number
PL195840B1
PL195840B1 PL335668A PL33566899A PL195840B1 PL 195840 B1 PL195840 B1 PL 195840B1 PL 335668 A PL335668 A PL 335668A PL 33566899 A PL33566899 A PL 33566899A PL 195840 B1 PL195840 B1 PL 195840B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
radial portion
axial
housing according
radial
housing
Prior art date
Application number
PL335668A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335668A1 (en
Inventor
Pascal Leneutre
Original Assignee
Legrand
Legrand Sa
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand, Legrand Sa, Legrand Snc filed Critical Legrand
Publication of PL335668A1 publication Critical patent/PL335668A1/xx
Publication of PL195840B1 publication Critical patent/PL195840B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B33/00Features common to bolt and nut
    • F16B33/004Sealing; Insulation
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/26Casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/40Wall-mounted casings; Parts thereof or accessories therefor
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/01Frameworks
    • H02B1/012Details of mechanical connections
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/26Casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/28Casings; Parts thereof or accessories therefor dustproof, splashproof, drip-proof, waterproof or flameproof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)

Abstract

1. Obudowa, zwlaszcza sprzetu elektrycz- nego, zawierajaca korpus i drzwiczki, przy czym korpus zawiera cztery scianki boczne i dno, z co najmniej jednym otworem dla ele- mentu mocujacego, zamykanym za pomoca elementu przepustowego z materialu odksztal- calnego sprezyscie, przy czym element prze- pustowy zawiera czesc osiowa, o ksztalcie rurowym, przechodzaca przez otwór dna obu- dowy, oraz zaslone, która zamyka otwór osiowy elementu przepustowego, utworzony w czesci osiowej, zas na jednym z konców czesci osio- wej jest usytuowana czesc promieniowa, a na drugim koncu, zgrubienie zatrzaskowe i czesc promieniowa styka sie z zewnetrzna powierzchnia dna korpusu, znamienna tym, ze czesc promieniowa (32) wystaje na zewnatrz dalej niz zgrubienie zatrzaskowe (35). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego, w szczególności skrzynka, z dnem, mającym co najmniej jeden otwór, zamykany przez element przepustowy.
Przedmiot wynalazku stanowią ogólnie obudowy, jakie stosuje się do pomieszczenia i zabezpieczenia dowolnego sprzętu elektrycznego. Taka obudowa zawiera korpus i drzwiczki, przy czym sam korpus zawiera cztery ścianki boczne i dno. Wynalazek odnosi się w szczególności, lecz nie koniecznie wyłącznie, do przypadku, w którym taka obudowa, nazywana wtedy potocznie skrzynką, jest przeznaczona do założenia na dowolną podporę, np. ścianę. W takim przypadku przewiduje się zazwyczaj przygotowany na dnie co najmniej jeden otwór, przeznaczony dla dowolnego elementu mocującego, a w praktyce otwór taki przewidziany jest najczęściej w każdym z obszarów narożnych dna. Jednakże, jako przeznaczona do pomieszczenia sprzętu elektrycznego obudowa taka powinna sama spełniać niektóre kryteria szczelności według wskaźników, wyszczególnionych w założeniach normatywnych z danej dziedziny, bez względu na to, jaki jest jej późniejszy sposób użytkowania, a w szczególności jaki jest jej późniejszy sposób zamocowania, a zatem każdy otwór, jaki zawiera jej dno zamyka się zwykle od początku, za pomocą elementu przepustowego. Obecnie element ten jest z materiału sztywnego, a zatem jest konieczne przystąpienie do jego założenia wówczas, gdy w otworze umieszcza się element mocujący. Aby uzyskać w obrębie tego otworu niezbędną szczelność, jest ponadto konieczne umieszczenie dokoła tego elementu mocującego odpowiedniej okrągłej podkładki uszczelniającej. Dlatego też, osadzanie na miejscu obudowy wymaga dość skomplikowanych operacji. Wynalazek ma na celu układ, umożliwiający uproszczenie tych operacji.
Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego, zawierająca korpus i drzwiczki, przy czym korpus zawiera cztery ścianki boczne i dno, z co najmniej jednym otworem dla elementu mocującego, zamykanym za pomocą elementu przepustowego z materiału odkształcalnego sprężyście, przy czym element przepustowy zawiera część osiową, o kształcie rurowym, przechodzącą przez otwór dna obudowy, oraz zasłonę, która zamyka otwór osiowy elementu przepustowego, utworzony w części osiowej, zaś na jednym z końców części osiowej jest usytuowana część promieniowa, a na drugim końcu, zgrubienie zatrzaskowe i część promieniowa styka się z zewnętrzną powierzchnią dna korpusu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że część promieniowa wystaje na zewnątrz dalej niż zgrubienie zatrzaskowe.
Część promieniowa jest ściśliwa osiowo.
Część promieniowa posiada w wydrążeniu dokoła przepustu części osiowej, na swej powierzchni przedniej, przeciwległej względem części osiowej, powierzchnię rozszerzoną, która jest wycentrowana na oś elementu przepustowego.
Powierzchnia rozszerzona części promieniowej ciągnie się aż do bezpośredniej bliskości obwodu jej powierzchni przedniej (36).
Część promieniowa ma dokoła powierzchni rozszerzonej swej powierzchni przedniej powierzchnię płaską, która jest skierowana w przybliżeniu prostopadle do osi elementu przepustowego.
Część promieniowa ma na zewnątrz, na obrzeżu, rowek, który biegnie pierścieniowo dokoła osi elementu przepustowego.
Część promieniowa ma na zewnątrz, na swym połączeniu z częścią osiową, powierzchnię płaską, która jest skierowana w przybliżeniu prostopadle do osi elementu przepustowego.
Część promieniowa ma na zewnątrz, na swym połączeniu z częścią osiową, rowek, usytuowany pierścieniowo dokoła osi elementu przepustowego.
Ten z boków rowka, który jest promieniowo najbardziej wewnętrzny, jest walcowy, a ten, który jest promieniowo najbardziej zewnętrzny, ma w całości kształt stożka ściętego.
Bok rowka, promieniowo najbardziej wewnętrzny, jest utworzony przez powierzchnię zewnętrzną części osiowej.
Zasłona jest usytuowana na części osiowej.
Zasłona jest usytuowana na końcu części osiowej, przeciwległej względem części promieniowej.
Zasłona jest usytuowana pomiędzy dwoma końcami części osiowej.
Przynajmniej na swym odcinku obwodowym zasłona jest całkowicie wklęsła, z wklęsłością zwróconą w stronę, przeciwległą względem części promieniowej.
Zasłona zawiera odcinek środkowy, który jest także całkowicie wklęsły, lecz którego wklęsłość jest zwrócona w stronę części promieniowej.
PL 195 840 B1
Dzięki temu, że element przepustowy wykonany jest z materiału odkształcalnego sprężyście, można go z łatwością zgniatać. Może on pozostawać na miejscu bez potrzeby jego wyjęcia, gdy otwór, który on zamyka, należy wykorzystać do przepuszczenia elementu mocującego. Element mocujący można z łatwością przepchnąć poprzez element przepustowy bez względu na kierunek wstawiania, t j. czy to wstawianie odbywa się od wewnątrz obudowy do zewnątrz, czy też w kierunku przeciwnym. Dzięki rodzajowi jego materiału składowego element przepustowy wystarcza do zapewnienia samemu niezbędnej szczelności dokoła elementu mocującego bez potrzeby użycia specjalnie do tego celu oddzielnej okrągłej podkładki uszczelniającej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny obudowy według wynalazku; fig.2 przedstawia w większej skali perspektywiczny widok częściowy, oglądany z tyłu; fig. 3 przedstawia perspektywiczny widok w stanie rozłożonym, odpowiadający widokowi z fig. 2; fig. 4 przedstawia w innej skali widok częściowy w przekroju poprzecznym obudowy według wynalazku wzdłuż osi IV-IV na fig. 2; fig. 5 przedstawia w większej skali widok w przekroju osiowym elementu przepustowego według wynalazku, wzdłuż osi V-V na fig. 3; fig. 6 przedstawia widok częściowy w przekroju poprzecznym, który - wyprowadzony z widoku na fig. 3 - ilustruje pierwszy sposób mocowania obudowy według wynalazku; fig. 7 przedstawia widok częściowy w przekroju poprzecznym, analogicznym do tego z fig. 6, w przypadku drugiego sposobu mocowania tej obudowy; fig. 8 przedstawia widok w przekroju osiowym, analogicznym do tego z fig. 5, w przypadku innej postaci wykonania elementu przepustowego według wynalazku.
Obudowa 10 zawiera korpus 11 i drzwiczki 12, przy czym sam korpus 11 zawiera cztery ścianki boczne 13 i dno 14. Ponieważ taka obudowa 10 nie jest przedmiotem wynalazku, nie będzie tu opisywana w szczegółach. Opisane w niej zostaną elementy, niezbędne do zrozumienia wynalazku. Wystarczy wskazać, że w przedstawionej postaci wykonania ścianki boczne 13 korpusu 11 należą razem do pasa 15 oraz że dno 14 jest nasadzone na niego dzięki ramie oporowej 16, utworzonej przez odgięcie 17 ścianek bocznych 13. Prócz tego w przedstawionej postaci wykonania obudowa 10 zawiera wewnątrz, w każdym z obszarów narożnych dna 14 element narożny 20, którego zamocowanie od tyłu zapewnia wkręt 21 (fig. 2 i 3), oraz która -poza rozmaitymi innymi elementami - zawiera naprzeciw tarczki 23 stopkę 25, dociśniętą do ramy oporowej 16 i zaopatrzoną w perforację 24, która to stopka, początkowo zgięta w kształcie litery U ku tarczce 23, jest w stanie być wyprostowana, wcelu uwolnienia perforacji 24 od tej ostatniej, i która ma sama na wprost tej perforacji 24 otwór nagwintowany 26 (fig. 4). W dnie 14 przewidziany jest co najmniej jeden otwór 29 dla elementu mocującego 28, 28' (fig. 3), a dla zapewnienia wymaganej szczelności, ten otwór 29 jest normalnie zamknięty od początku, tj. w oddziale produkcyjnym, przez element przepustowy 30. W praktyce przewidziany jest przygotowany otwór 29, zamykany przez element przepustowy 30, w każdym z obszarów narożnych dna 14, i ten otwór 29 ciągnie się zgodnie z perforacją 24 tarczki 23 odpowiedniego elementu narożnego 20, który sam jest zgodny z nagwintowanym otworem 26 stopki 25 tego elementu narożnego 20, początkowo obecnego na przedzie tej tarczki 23. Element przepustowy 30 jest z materiału odkształcalnego sprężyście, a zatem podatnego. Materiałem tym jest na przykład elastomer termoplastyczny. W obu przedstawionych postaciach wykonania element przepustowy 30 zawiera część osiową 31, która jest w całości rurowa i która przechodzi przez otwór 29 dna 14, część promieniową 32, która tworzy zabezpieczenia, i jest usytuowana na jednym z końców części osiowej 31, zaś za jej pośrednictwem element przepustowy jest dociskany do dna 14, na jego powierzchni zewnętrznej, oraz zasłonę 33, która zasłania przepust 34, utworzony przez część osiową 31. Prócz tego w obu przedstawionych postaciach wykonania część osiowa 31 posiada zewnętrznie, wystające na końcu, przeciwległym względem części promieniowej 32, zgrubienie zatrzaskowe 35.
Ponadto, w obu przedstawionych postaciach wykonania zasłona 33 oddziaływuje na część osiową 31 i przynajmniej na swym odcinku obwodowym ta zasłona 33 jest w całości wklęsła, z wklęsłością, zwróconą w stronę, przeciwległą względem części promieniowej 32.
Część promieniowa 32 elementu przepustowego 30 jest ściśliwa osiowo. W dwóch przedstawionych postaciach wykonania ta część promieniowa 32 posiada w tym celu w wydrążeniu dokoła przepustu 34 części osiowej 31, na swej powierzchni przedniej 36, przeciwległej względem tej części osiowej 31, rozszerzoną powierzchnię 38, która jest wycentrowana na oś A całości. Jak to uwidoczniono, ta powierzchnia 38 ma w całości kształt stożka ściętego.
W postaci wykonania, przedstawionej na fig. 1-7, ta rozszerzona powierzchnia 38 części promieniowej 32 elementu przepustowego 30 ciągnie się aż w bezpośrednie sąsiedztwo obwodu powierzchni przedniej 36. Inaczej mówiąc, zajmuje ona niemal całość tej powierzchni przedniej 36.
PL 195 840 B1
Stosownie do tego w tej postaci wykonania część promieniowa 32 ma na zewnątrz na obrzeżu 40 rowek 41, który biegnie pierścieniowo dokoła osi A całości. Jak to uwidoczniono, ten rowek 41 ma np. w przekroju osiowym profil trójkątny, symetryczny względem płaszczyzny poprzecznej, która, przechodząc przez jego dno, jest prostopadła do osi A całości. Ponadto w przedstawionej postaci wykonania ten z boków tego rowka 41, który jest najbliższy powierzchni rozszerzonej 38, biegnie w przybliżeniu równolegle do tej ostatniej. Jak to uwidoczniono, głębokość P rowka 41 jest mniejsza od połowy szerokości L części promieniowej 32, mierzonej promieniowo licząc od powierzchni zewnętrznej części osiowej 31, będąc w praktyce zawartą pomiędzy jedną czwartą a polową tej szerokości L. Ponadto w postaci wykonania, przedstawionej na fig. 1-7, część promieniowa 32 elementu przepustowego 30 ma na zewnątrz, przy swym połączeniu z częścią osiową 31, powierzchnię płaską 42, która biegnie w przybliżeniu prostopadle do osi A całości. Odległość D, oddzielająca od tej powierzchni płaskiej 42 zgrubienie zatrzaskowe 35, jest dostateczna, aby odpowiadać dwom grubościom ścianki, grubości dna 14 i grubości ramy oporowej 16, przy czym zgrubienie zatrzaskowe 35 powinno mieścić się poza tą ostatnią. W postaci wykonania, przedstawionej na fig. 1-7, zgrubienie zatrzaskowe 35 ma w przekroju osiowym profil zaokrąglony, a ściślej profil w kształcie półokręgu. Prócz tego w tej postaci wykonania zasłona 33 znajduje się na końcu części osiowej 31, przeciwległym względem części promieniowej 32, wchodząc w część osiową 31 na wysokości tego zgrubienia zatrzaskowego 35. Wreszcie wtej postaci wykonania zasłona 33 jest w sposób ciągły wklęsła, od swego odcinka obwodowego do swego odcinka środkowego. Jak to uwidoczniono, jest ona np. całkowicie stożkowa.
Jak to już podano powyżej, obudowa 10 według wynalazku jest wyposażona od początku w element przepustowy 30 w każdym z otworów 29 swego dna 14, co zapewnia jej szczelność. W praktyce elementy przepustowe 30 każdego otworu 29 są identyczne. Jeśli później obudowę 10 należy założyć na dowolną podporę, np. na ścianę 44, jak to uwidoczniono na fig. 6 i 7, to można postępować według jednego lub drugiego z dwóch następujących sposobów mocowania. Na przykład, według pierwszego z tych sposobów mocowania, (fig. 6), obudowę 10 zakłada się na ścianę 44 za pośrednictwem stopek 45, w ilości jednej stopki 45 na każdy z obszarów narożnych jej dna 14. W takim przypadku, każdą ze stopek 45 zakłada się na obudowę 10za pomocą elementu mocującego28, który wchodzi od tyłu dzięki odpowiedniemu otworowi 29 dna 14 i który w praktyce jest wkrętem, przeznaczonym do współpracy z nagwintowanym otworem 26 stopki 25 odpowiedniego elementu narożnego 20. Obudowę 10, wyposażoną w ten sposób w stopki 45, zakłada się następnie na ścianę 44 za pomocą wkrętów zwykłych lub z główką kwadratową 46, stosowanych dzięki tym stopkom 45. W rozwiązaniu wariantowym (fig. 7), według drugiego możliwego sposobu mocowania obudowę 10 zakłada się bezpośrednio na ścianę 44 za pomocą elementów mocujących 28', które wchodzą z przodu dzięki otworom 29 dna 14, w ilości jednego na każdy z tych otworów 29, po usunięciu stopki 25 odpowiedniego elementu narożnego 20, i które w praktyce są wkrętami zwykłymi lub z główką kwadratową. W jednym i drugim przypadku w każdym z otworów 29 dna 14 element przepustowy 30 według wynalazku pozostawia się na swoim miejscu i po prostu przeciska się przez niego odpowiedni element mocujący 28, 28'. Jak to uwidoczniono na fig. 6 w przypadku sposobu mocowania, wykorzystującego stopki 45, część promieniowa 32 tego elementu przepustowego 30 pozostaje w jednym i drugim przypadku silnie ściśnięta, powodując szczelność pomiędzy odpowiednim otworem 29 a użytym elementem mocującym 28, 28'. Jak to jest łatwo zrozumieć, ściśliwość tej części promieniowej 32 elementu przepustowego 30 jest uwarunkowana nie tylko przez rodzaj jego materiału składowego, lecz również przez jego strukturę. Tytułem ilustracji, można wskazać, że dobre wyniki uzyskano pod tym względem dla powierzchni rozszerzonej 38tej części promieniowej 32 z kątem rozwarcia, zawartym w granicach od 100 do 140°, np. bliskim 120°, a dla rowka 41tej części promieniowej 32 z kątem rozwarcia, zawartym w granicach od 30 do 90°, np. bliskim 60°.
Według postaci wykonania, przedstawionej na fig. 8, część promieniowa 32 elementu przepustowego 30 posiada dokoła powierzchni rozszerzonej 38 swej powierzchni przedniej 36, przeciwległej względem części osiowej 31, powierzchnię płaską 48, która biegnie w przybliżeniu prostopadle do osi A całości. Jak to uwidoczniono, ta powierzchnia płaska 48 ciągnie się np. na więcej niż połowie szerokości L części promieniowej 32, licząc od obwodu tej ostatniej. Ponadto w tej postaci wykonania część promieniowa 32 jest wolna od rowka na obrzeżu 40, lecz posiada na zewnątrz na swym połączeniu z częścią osiową 31 rowek 50, który biegnie pierścieniowo dokoła osi A całości. W przedstawionej postaci wykonania ten z boków tego rowka 50, który jest promieniowo najbardziej wewnętrzny, jest walcowy, a w praktyce jest on utworzony przez powierzchnię zewnętrzną części osiowej 31. Stosownie do tego ten z boków tego rowka 50, który jest promieniowo najbardziej zewnętrzny, ma w całości
PL 195 840 B1 kształt stożka ściętego. W praktyce odległość D, oddzielająca oddna 51 tego rowka 50 zgrubienie zatrzaskowe 35, jest dostateczna, aby odpowiadać - jak poprzednio - dwom grubościom ścianki. W przedstawionej postaci wykonania zgrubienie zatrzaskowe 35 ma w przekroju osiowym profil trójkątny, a ten z jego boków, który jest najbardziej oddalony od części promieniowej 32, jest mniej sztywny, niż drugi z nich. W przedstawionej postaci wykonania zasłona 33 jest usytuowana pomiędzy dwoma końcami części osiowej 31, w przybliżeniu w połowie wysokości w przepuście 34, utworzonym przez tę ostatnią. Prócz tego, w tej postaci wykonania, ta zasłona 33 zawiera odcinek środkowy 52, który jest również całkowicie wklęsły, lecz którego wklęsłość jest zwrócona w stronę części promieniowej 32. Zatem, w tej postaci wykonania zasłona 33 zawiera pierścieniowo dwa różne odcinki, a mianowicie odcinek obwodowy 53, którego wklęsłość jest - jak poprzednio - zwrócona w stronę, przeciwległą względem części promieniowej 32, oraz odcinek środkowy 52, którego wklęsłość jest odwrotna względem wklęsłości odcinka obwodowego 53. Zatem -jak jest łatwo zrozumieć - ściśliwość części promieniowej 32 elementu przepustowego 30w postaci wykonania przedstawionej na fig. 8, wynika - jak poprzednio - z rodzaju materiału składowego tego elementu przepustowego 30 oraz zjego struktury. Przy ogólnej konfiguracji w kształcie litery U, uwzględniając rowek 50, część promieniowa 32 jest w swoisty sposób odwrócona względem części osiowej 31, na korzyść zwiększonej zwartości całości. Element przepustowy 30 może dzięki temu przystosować się korzystnie do różnych grubości ścianki, przy czym nie pomijalna, jeśli nie najważniejsza część ściśliwości jego części promieniowej 32 jest zapewniona przez ten odcinek wymienionej części promieniowej 32, który ciągnie się pomiędzy dnem 51 rowka 50 a zgrubieniem zatrzaskowym 35 części osiowej 31. Tytułem ilustracji, można wskazać w tym zakresie, że zadowalające wyniki uzyskano dla kąta rozwarcia boku rowka 50 promieniowo najbardziej zewnętrznego przy jego wartości, zawartej w granicach od 80 do 120°, bliskiej np. 100°.
Jest zrozumiałe, że wynalazek nie ogranicza się do dwóch przedstawionych postaci wykonania, lecz obejmuje wszelkie warianty wykonania i/lub kombinacji ich poszczególnych elementów.

Claims (15)

1. Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego, zawierająca korpus i drzwiczki, przy czym korpus zawiera cztery ścianki boczne i dno, z co najmniej jednym otworem dla elementu mocującego, zamykanym za pomocą elementu przepustowego z materiału odkształcalnego sprężyście, przy czym element przepustowy zawiera część osiową, o kształcie rurowym, przechodzącą przez otwór dna obudowy, oraz zasłonę, która zamyka otwór osiowy elementu przepustowego, utworzony w części osiowej, zaś na jednym z końców części osiowej jest usytuowana część promieniowa, a na drugim końcu, zgrubienie zatrzaskowe i część promieniowa styka się z zewnętrzną powierzchnią dna korpusu, znamienna tym, że część promieniowa (32) wystaje na zewnątrz dalej niż zgrubienie zatrzaskowe (35).
2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że część promieniowa (32) jest ściśliwa osiowo.
3. Obudowa według zastrz. 2, znamienna tym, że część promieniowa (32) posiada w wydrążeniu dokoła przepustu (34) części osiowej (31), na swej powierzchni przedniej (36), przeciwległej względem części osiowej (31), powierzchnię rozszerzoną (38), która jest wycentrowana na oś (A) elementu przepustowego (30).
4. Obudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że powierzchnia rozszerzona (38) części promieniowej (32) ciągnie się aż do bezpośredniej bliskości obwodu jej powierzchni przedniej (36).
5. Obudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że część promieniowa (32) ma dokoła powierzchni rozszerzonej (38) swej powierzchni przedniej (36) powierzchnię płaską (48), która jest skierowana w przybliżeniu prostopadle doosi (A) elementu przepustowego (30).
6. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że część promieniowa (32) ma na zewnątrz, na obrzeżu (40), rowek (41), który biegnie pierścieniowo dokoła osi (A) elementu przepustowego (30).
7. Obudowa według zastrz. 6, znamienna tym, że część promieniowa (32) ma na zewnątrz, na swym połączeniu z częścią osiową (31), powierzchnię płaską (42), która jest skierowana w przybliżeniu prostopadle do osi (A) elementu przepustowego (30).
8. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że część promieniowa (32) ma na zewnątrz, na swym połączeniu z częścią osiową (31), rowek (50), usytuowany pierścieniowo dokoła osi (A) elementu przepustowego (30).
PL 195 840 B1
9. Obudowa według zastrz. 8, znamienna tym, że ten z boków rowka (50), który jest promieniowo najbardziej wewnętrzny, jest walcowy, a ten, który jest promieniowo najbardziej zewnętrzny, ma w całości kształt stożka ściętego.
10. Obudowa według zastrz. 9, znamienna tym, że bok rowka (50), promieniowo najbardziej wewnętrzny, jest utworzony przez powierzchnię zewnętrzną części osiowej (31).
11. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zasłona (33) jest usytuowana na części osiowej (31).
12. Obudowa według zastrz. 11, znamienna tym, że zasłona (33) jest usytuowana na końcu części osiowej (31), przeciwległej względem części promieniowej (32).
13. Obudowa według zastrz. 11, znamienna tym, że zasłona (33) jest usytuowana pomiędzy dwoma końcami części osiowej (31).
14. Obudowa według zastrz. 11 albo 12, albo 13, znamienna tym, że przynajmniej na swym odcinku obwodowym zasłona (33) jest całkowicie wklęsła, z wklęsłością zwróconą w stronę przeciwległą względem części promieniowej (32).
15. Obudowa według zastrz. 14, znamienna tym, że zasłona (33) zawiera odcinek środkowy (52), który jest także całkowicie wklęsły, lecz którego wklęsłość jest zwrócona w stronę części promieniowej (32).
PL335668A 1998-10-01 1999-09-28 Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego PL195840B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9812280A FR2784247B1 (fr) 1998-10-01 1998-10-01 Enveloppe, en particulier coffret, a fond presentant au moins un trou obture par un bouchon, notamment pour materiel electrique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335668A1 PL335668A1 (en) 2000-04-10
PL195840B1 true PL195840B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=9531070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335668A PL195840B1 (pl) 1998-10-01 1999-09-28 Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0991155B1 (pl)
AU (1) AU763379B2 (pl)
BR (1) BR9907522A (pl)
DE (1) DE69936961T2 (pl)
ES (1) ES2292227T3 (pl)
FR (1) FR2784247B1 (pl)
PL (1) PL195840B1 (pl)
SG (1) SG87834A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10147932B4 (de) * 2001-09-28 2004-05-06 Eldon Holding Ab Schaltschrank zur Wandbefestigung mit einer Befestigungslöcher aufweisenden Rückwand
FR2840738B1 (fr) * 2002-06-05 2004-07-23 Schneider Electric Ind Sas Dispositif de fixation d'un coffret electrique sur une surface de support
GB2572575B (en) * 2018-04-03 2021-01-20 Electrix International Ltd An enclosure for protecting electrical components and cables
GB2572576B (en) 2018-04-03 2021-07-14 Electrix International Ltd An enclosure for protecting electrical components and cables
EP3823114A1 (fr) * 2019-11-14 2021-05-19 Hager Electro GmbH & Co. KG Joint d'étanchéité et coffret électrique comprenant un tel joint d'étanchéité

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7109542U (de) * 1971-03-13 1971-06-09 Trilux Lenze Kg Einsteckteil aus gummielastischem werkstoff fuer leuchten geeignet zum durchstecken von elektrischen einzelleitunge
AT312224B (de) * 1972-05-23 1973-12-27 Sfs Stadler Ag Vorrichtung zur Befestigung plattenförmiger Bauteile an einer Unterkonstruktion
FR2402323A1 (fr) * 1977-09-02 1979-03-30 Sarel Dispositif d'obturation d'une ouverture formee dans une paroi, en particulier d'un boitier d'interrupteur, d'une boite de derivation, formant un capuchon rapporte sur ladite paroi
US4266683A (en) * 1978-09-18 1981-05-12 Keene Corporation Outdoor junction box
US5094579A (en) * 1990-10-19 1992-03-10 Johnson H Thad Fastener and grommet assembly providing axial play

Also Published As

Publication number Publication date
BR9907522A (pt) 2000-09-05
DE69936961D1 (de) 2007-10-11
PL335668A1 (en) 2000-04-10
FR2784247B1 (fr) 2001-12-07
AU5260799A (en) 2000-04-06
DE69936961T2 (de) 2008-05-15
AU763379B2 (en) 2003-07-24
ES2292227T3 (es) 2008-03-01
EP0991155B1 (fr) 2007-08-29
FR2784247A1 (fr) 2000-04-07
EP0991155A1 (fr) 2000-04-05
SG87834A1 (en) 2002-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE38881E1 (en) Plastic building wall mount assembly
US7709735B2 (en) Lift cover and gasket assembly
CA2216440C (en) Non-metallic floor box
US4107959A (en) Meter box guard lock
US20050227535A1 (en) Cable sealing device
US5629496A (en) Device for adapting an electrical mechanism to a raceway means for electrical conductors
US6316932B1 (en) A-base utility meter cover
JP2003226346A (ja) 電子部品収納箱の防水構造
US4599484A (en) Box for electrical components
US4823572A (en) Lockable terminal cover for bottom connected metering devices
US4973797A (en) Gasketless weatherproof housing
US4726788A (en) Electrical receptacle
PL195840B1 (pl) Obudowa, zwłaszcza sprzętu elektrycznego
KR20070086281A (ko) 보안 스크린 어셈블리
US6810538B2 (en) Coupling device for sanitary fittings
US4334630A (en) Hatch cover
US6998531B2 (en) Electrical mud box with removable cover
US6112471A (en) Adapter for mounting strike within cavity of door arrangement
US5248849A (en) Spray-protected connection housing for electrical consumers
US6155658A (en) Profiled frame for a switchgear cabinet
GB2187228A (en) Hinge for a housing
US6435364B1 (en) Wall-mounted installation housing
CN114830476B (zh) 密封式电缆输入箍件、包括这种电缆输入箍件的电气壳体和包括附接至这种电气壳体的电气机构的电气设备
EP1061624B1 (en) Electric junction box
FI112774B (fi) Kotelo sähköisten tai elektronisten rakenneosien tai rakenneryhmien asentamiseksi

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110928