PL195461B1 - Zaciskacz szynowy - Google Patents

Zaciskacz szynowy

Info

Publication number
PL195461B1
PL195461B1 PL340312A PL34031200A PL195461B1 PL 195461 B1 PL195461 B1 PL 195461B1 PL 340312 A PL340312 A PL 340312A PL 34031200 A PL34031200 A PL 34031200A PL 195461 B1 PL195461 B1 PL 195461B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rails
stop
clamping device
clamping
rail
Prior art date
Application number
PL340312A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340312A1 (en
Inventor
Josef Hertelendi
Original Assignee
Robel Bahnbaumaschinen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robel Bahnbaumaschinen Gmbh filed Critical Robel Bahnbaumaschinen Gmbh
Publication of PL340312A1 publication Critical patent/PL340312A1/xx
Publication of PL195461B1 publication Critical patent/PL195461B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B11/00Rail joints
    • E01B11/02Dismountable rail joints
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/16Transporting, laying, removing, or replacing rails; Moving rails placed on sleepers in the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Wire Bonding (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

1. Zaciskacz szynowy do silowo-dociskowego laczenia koncówek dwóch szyn za pomoca dwóch lubków oddalonych wzajemnie od siebie w kierunku wzdluznym, obejmujacych szyjki szyn oraz za pomoca silowego organu zaciskajacego z ulozyskowanymi rolkami, znamienny tym, ze obydwa lubki (4) sa usytuowane wzajemnie od siebie w stalej odleglosci (a) za pomoca sworz- niowego polaczenia (3) oraz, ze kazdy organ zaciskajacy (9) jest zabudowany we wglebie- niu (7) przesuwnie, za pomoca cisnieniowego medium (11) w obszarze od pierwszego ogra- nicznika ruchu (12) polozonego blizej sworznia (6) do drugiego ogranicznika ruchu (13) polozonego dalej od sworznia (6), przy czym jedna z po- wierzchni tocznej (14) danego wglebienia (7) do przesuwania i styku organu zaciskajacego (9) oraz laczaca ze soba wzajemnie obydwa ogra- niczniki ruchu (12, 13) jest nachylona pod katem (a) w stosunku do wzdluznego kierunku elementów zaciskacza. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zaciskacza szynowego do siłowo-dociskowego łączenia końcówek dwóch szyn za pomocą dwóch łubków, oddalonych wzajemnie od siebie w kierunku wzdłużnym, obejmujących szyjki tych szyn oraz za pomocą siłowego członu zaciskającego z ułożyskowanymi rolkami.
Tego rodzaju zaciskacz szynowy jest już znany z niemieckiego opisu patentowego 94 08 678 U1, przy czym człon zaciskający w tym przypadku został wykonany w postaci mimośrodowo ułożyskowanych rolek zaciskowych. Gdy na przykład wystąpią siły rozciągające w kierunku wzdłużnym szyny, dochodzi automatycznie do zaciskowego połączenia pomiędzy tymi rolkami a szyjkami obydwóch końcówek szyn. Wada takiego urządzenia zaciskowego polega na tym, że obydwa łubki muszą być razem połączone śrubami, przed każdym cyklem wyjmowania czy też usuwania szyny.
Urządzenie zaciskowe do szyn, znane z innego niemieckiego opisu patentowego 1 784 149, składa się z dwóch łubków wykonanych w postaci zakrzywionej, dla osiągnięcia naprężenia wstępnego, które łączy się ze sobą wzajemnie dla zapewnienia uzyskania następnie połączenia zaciskowego.
Kolejne urządzenia zaciskowe, posiadające zaciski do mocowania szyn są również znane z amerykańskich opisów patentowych 3635 164 i 5 295 440.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest opracowanie zaciskacza szynowego, opisanego na wstępie rodzaju, który przy osiągnięciu optymalnego oddziaływania zaciskowego umożliwia również uproszczoną manipulację przy tymczasowym połączeniu szyn.
Powyższe zadanie, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, zostało rozwiązane za pomocą zaciskacza szynowego do siłowo-dociskowego łączenia końcówek dwóch szyn, z zastosowaniem dwóch łubków oddalonych od siebie w kierunku wzdłużnym oraz za pomocą organu zaciskającego. Istota wynalazku polega na tym, że obydwa łubki są usytuowane wzajemnie od siebie w stałej odległości, za pomocą sworzniowego połączenia. Natomiast każdy organ zaciskający jest zabudowany we wgłębieniu łubek szynowych, przesuwnie za pomocą ciśnieniowego medium w obszarze począwszy od pierwszego ogranicznika ruchu położonego bliżej wspomnianego sworznia, do drugiego ogranicznika ruchu położonego dalej od tego sworznia, przy czym jedna z tocznych powierzchni wgłębienia do przesuwania i styku organu zaciskowego oraz łącząca ze sobą wzajemnie obydwa ograniczniki ruchu jest nachylona w stosunku do wzdłużnego kierunku elementów zaciskacza.
Wynalazek przewiduje, że organ zaciskający jest wykonany w postaci rolki zaciskowej połączonej ze spiralną sprężyną, określoną wyżej jako medium ciśnieniowe, która to rolka jest ułożyskowana przesuwnie w prowadnicach nachylonych pod odpowiednim kątem. Obydwa łubki usytuowane parami naprzeciwko siebie, tworzą w rejonie końcowym przylegającym do drugiego ogranicznika ruchu, otwór centrujący w kształcie zbliżonym do litery „V dla wprowadzania i ustalania położenia łączonych ze sobą końcówek szyn.
Specjalne ukształtowanie organu zaciskającego, w połączeniu z zachowaniem stałej odległości pomiędzy łubkami, umożliwia bardzo proste połączenie ze sobą szyn, a to przede wszystkim dlatego, że zaciskacz stanowiący przedmiot wynalazku jest łatwo nasuwany i centrowany na szyjki szynowe, co pozwala na automatyczne przeprowadzenie prawidłowego połączenia i wprowadzenia bez przeszkód organu zaciskającego poprzez szyjki szynowe w kierunku do połączenia sworzniowego. Ma to również tę szczególną zaletę, że bez dodatkowych nakładów pracy i komplikacji można także stosować zaciskacz dla szyn o różnych wielkościach.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony według jego przykładowego wykonania uwidocznionego na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zaciskacz do szyn w widoku z boku w kierunku strzałki zaznaczonej na fig. 2, fig. 2 - zaciskacz w widoku z góry, a fig. 3 - widok zaciskacza w kierunku wzdłużnym szyn.
Zaciskacz szynowy 1, uwidoczniony na fig. 1-3 rysunku, jest przeznaczony do siłowo-dociskowego łączenia końcówek dwóch szyn 2, przy czym dla uzyskania lepszej przejrzystości, na rysunku nie pokazano drugiej szyny. Zaciskacz składa się z dwóch łubków 4 połączonych wzajemnie sworzniowym połączeniem 3. Łubki 4 stykają się ze sobą za pomocą cylindrycznie ukształtowanego, dystansowego elementu 5 obejmującego sworzeń 6 sworzniowego połączenia 3.
Każdy łubek 4 w strefie obydwóch własnych końcówek zawiera wgłębienia 7, w których są usytuowane przesuwnie organy zaciskające 9 wyposażone w rolki zaciskowe 8, mogące się przesuwać pod wpływem medium ciśnieniowego 11, którym w niniejszym przykładzie wykonania są spiralne sprężyny 10. Przesuwanie rolek zaciskowych 8 może odbywać się w zakresie, począwszy od pierwszego ogranicznika ruchu 12 znajdującego się bliżej sworznia 6, w kierunku do dalej położoPL 195 461B1 nego od sworznia 6 drugiego ogranicznika ruchu 13, usytuowanego we wgłębieniu 7, w obszarze końcówki prowadnicy 16.
Jedna z powierzchni tocznych 14 danego wgłębienia 7, z którą styka się i przesuwa po niej zaciskowa rolka 8 organu zaciskającego 9, łącząca wzajemnie ze sobą obydwa ograniczniki ruchu 12 i 13, jest nachylona pod kątem a w stosunku do wzdłużnego kierunku elementów zaciskacza. Kąt a wodniesieniu do kierunku powierzchni tocznej 14 i płaszczyzny symetrii 19 zaciskacza szynowego 1 powinien najkorzystniej wynosić od 5 do 10 stopni.
Rolka zaciskowa 8 jest ułożyskowana obrotowo wokół osi 15 oraz przesuwnie w prowadnicy 16 wgłębienia 7. Prowadnice 16 ułożyskowujące rolkę zaciskową 8 są również nachylone pod kątem a w stosunku do płaszczyzny symetrii 19. Obydwa łubki 4 rozmieszczone parami wzajemnie na przeciwko siebie i symetrycznie w stosunku do płaszczyzny symetrii 19, tworzą w rejonie końcowym przylegającym każdorazowo do drugiego ogranicznika ruchu 13, otwór centrujący 18 w kształcie zbliżonym do litery V. Obydwa łubki 4 są usytuowane w stałej odległości a za pomocą sworzniowego połączenia 3.
Do połączenia ze sobą dwóch szyn 2, przede wszystkim dokonuje się wsunięcia zaciskacza szynowego 1na jedną z końcówek szyn 2 co jest pokazane na fig. 2 tak, aby szyjka szyny 17 została osadzona pomiędzy obydwoma łubkami 4. Podczas tego wsuwania dochodzi automatycznie do styku usytuowanych parami naprzeciwlegle rolek zaciskowych 8 wokół szyjki szynowej 17, które to rolki działają wówczas przeciw oporowi spiralnych sprężyn 10 na drodze przesuwu w kierunku do pierwszego ogranicznika ruchu 12,to jest w kierunku sworzniowego połączenia 3.
Końcówka drugiej szyny 2 jest wsuwana do drugostronnie znajdującego się w zaciskaczu szynowym 1 otworu centrującego 18,za pomocą nie pokazanego na rysunku urządzenia, w kierunku do sworzniowego połączenia 3 i powiązanego z nim dystansowego elementu 5, przy czym podczas tego wsuwania szyny 2 występuje automatyczne przesuwanie rolek zaciskowych 8.
Podczas tych prostych cykli roboczych można już bez dalszych zabiegów nastawczych i regulacyjnych zapewnić dokładne i siłowo-dociskowe połączenia pomiędzy obydwoma szynami 2. Przy wyjmowaniu danej szyny 2 powstaje odpowiednia siła rozciągająca, powodująca automatyczny, nieznaczny obrót rolek zaciskowych 8 w kierunku drugiego ogranicznika ruchu 13. Tym samym powstają w połączeniu z usytuowaną pod kątem powierzchnią toczną 14 bardzo duże siły dociskowe do szyjki szynowej 17. W celu usunięcia zaciskacza do szyn 1 dokonuje się poluzowania sworzniowego połączenia 3, a wskutek oddziaływania sił spiralnych sprężyn 10, rolki zaciskowe 8 przesuwają się do drugiego ogranicznika ruchu 13. W przykładowym wykonaniu, istniałaby również możliwość stosowania odpowiednich elementów klinowych zamiast organu zaciskającego 9.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zaciskacz szynowy do siłowo-dociskowego łączenia końcówek dwóch szyn za pomocą dwóch łubków oddalonych wzajemnie od siebie w kierunku wzdłużnym, obejmujących szyjki szyn oraz za pomocą siłowego organu zaciskającego z ułożyskowanymi rolkami, znamienny tym, że obydwa łubki (4) są usytuowane wzajemnie od siebie w stałej odległości (a) za pomocą sworzniowego połączenia (3) oraz, że każdy organ zaciskający (9) jest zabudowany we wgłębieniu (7) przesuwnie, za pomocą ciśnieniowego medium (11) w obszarze od pierwszego ogranicznika ruchu (12) położonego bliżej sworznia (6) do drugiego ogranicznika ruchu (13) położonego dalej od sworznia (6), przy czym jedna z powierzchni tocznej (14) danego wgłębienia (7) do przesuwania i styku organu zaciskającego (9) oraz łącząca ze sobą wzajemnie obydwa ograniczniki ruchu (12, 13) jest nachylona pod kątem (a) w stosunku do wzdłużnego kierunku elementów zaciskacza.
  2. 2. Zaciskacz według zastrz. 1, znamienny tym, że organ zaciskający (9) jest wykonany w postaci obrotowej wokół osi (15) rolki zaciskowej (8), połączonej ze spiralną sprężyną (10) stanowiącą medium ciśnieniowe (11), która jest ułożyskowana przesuwnie w prowadnicach (16) nachylonych pod kątem (a).
  3. 3. Zaciskacz według zastrz 1 albo 2, znamienny tym, że obydwa łubki (4) usytuowane parami wzajemnie naprzeciwko siebie, tworzą w rejonie końcowym, przylegającym do drugiego ogranicznika ruchu (13) otwór centrujący (18)w kształcie zbliżonym do litery V dla łączonych końcówek szyn.
  4. 4. Zaciskacz według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że drugi ogranicznik ruchu (13) rolki zaciskowej (8) jest usytuowany we wgłębieniu (7), w obszarze końcówki prowadnicy (16).
PL340312A 1999-05-31 2000-05-24 Zaciskacz szynowy PL195461B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT96399 1999-05-31

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340312A1 PL340312A1 (en) 2000-12-04
PL195461B1 true PL195461B1 (pl) 2007-09-28

Family

ID=3503851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340312A PL195461B1 (pl) 1999-05-31 2000-05-24 Zaciskacz szynowy

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1057933B1 (pl)
CN (1) CN1119462C (pl)
AT (1) ATE310126T1 (pl)
AU (1) AU765089B2 (pl)
CZ (1) CZ292119B6 (pl)
DE (1) DE50011606D1 (pl)
DK (1) DK1057933T3 (pl)
ES (1) ES2261115T3 (pl)
PL (1) PL195461B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202005019061U1 (de) * 2005-12-06 2006-02-16 Robel Bahnbaumaschinen Gmbh Schienenladezug zum Transport von langverschweißten Schienen
ITMI20110440A1 (it) * 2011-03-21 2012-09-22 Sistemi Ferroviari S R L Attrezzatura per il collegamento di rotaie e la movimentazione delle stesse, particolarmente durante lo scarico da un carro di trasporto
DE202012003875U1 (de) 2012-04-18 2012-05-18 Db Bahnbau Gruppe Gmbh Schienenfahrzeug zur Instandhaltung mit Vorrichtung zum Schienenziehen
DE102012007646A1 (de) 2012-04-18 2013-10-24 Db Bahnbau Gruppe Gmbh Schienenfahrzeug zur Instandhaltung mit Vorrichtung zum Schienenziehen
ES2561928B1 (es) * 2014-04-11 2017-01-04 Ferrovial Agroman, S.A. Procedimiento de montaje de vías de ferrocarril
ES2550878B1 (es) * 2014-04-11 2016-09-08 Ferrovial Agromán S.A. Brida de arrastre para la descarga de carriles
CN104480814B (zh) * 2014-12-21 2016-03-02 苏州路云机电设备有限公司 一种行走稳定的内燃机动双头螺栓扳手
FR3059923B1 (fr) * 2016-12-12 2019-05-17 Etablissements Bariot Pince de connexion provisoire
DE202018105484U1 (de) * 2018-09-24 2020-01-02 Robel Bahnbaumaschinen Gmbh Überwachungsvorrichtung zur Überwachung einer temporären Schienenverbindung von zwei Schienenabschnitten einer Schiene und Schienenverbindungssystem mit einer derartigen Überwachungsvorrichtung
CN112853830B (zh) * 2021-01-04 2022-06-21 株洲旭阳机电科技开发有限公司 一种钢轨自动双向锁紧机构

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT281558B (de) 1967-07-12 1970-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung zur Schnellverbindung stumpf aneinanderstoßender Enden von Schienen
US3635164A (en) 1969-12-29 1972-01-18 Robert W Patton Rail-transposing machine
US5295440A (en) 1993-04-29 1994-03-22 Cleveland Robert K Rail puller, with wedge clamp
DE9408678U1 (de) 1994-05-20 1994-07-21 Stahlberg Roensch Gmbh & Co Kg Klemmvorrichtung zum Verziehen von Schienen

Also Published As

Publication number Publication date
ES2261115T3 (es) 2006-11-16
ATE310126T1 (de) 2005-12-15
PL340312A1 (en) 2000-12-04
CN1275658A (zh) 2000-12-06
DK1057933T3 (da) 2006-02-13
CZ292119B6 (cs) 2003-08-13
DE50011606D1 (de) 2005-12-22
EP1057933B1 (de) 2005-11-16
CZ20002002A3 (cs) 2001-01-17
AU765089B2 (en) 2003-09-11
CN1119462C (zh) 2003-08-27
EP1057933A2 (de) 2000-12-06
EP1057933A3 (de) 2003-08-06
AU3778300A (en) 2000-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195461B1 (pl) Zaciskacz szynowy
NL192082C (nl) Orthopedische fixatie-inrichting voor botten ter weerszijden van een gewricht.
US5019129A (en) Workpiece holding system
WO2008030685A2 (en) Clamp
DK87791A (da) Klemme til forbindelse af forskallingsplader
DE59804054D1 (de) Spannzwinge
US5799933A (en) Adjustable clamping jaw for a vise
DE3062159D1 (en) Apparatus for aligning and holding two rail ends to be joined together by welding
DE50113528D1 (de) Bindungstragplatte und brettartiges Gleitgerät hierzu
KR860008832A (ko) 구성부품 처리 시스템
ATE246056T1 (de) Klemmverbindung zwischen einem spindelkopf und einem walzenzapfen
US20050087918A1 (en) Clamp-type hand tool
CA2687705C (en) Clamping device and method for connecting a clamping jaw to a clamping device
KR920009506A (ko) 공작기계에 있어서의 공구장착 기구
US1873731A (en) Rod clamp
KR900000713A (ko) 광섬유 조립 장치 및 방법
DE3770144D1 (de) Spannzwinge mit verstellbaren spanngliedern.
IT1265981B1 (it) Procedimento e mezzi per solidarizzare, in fase dinamica, le coppie di sbarre che guidano i portautensili per l'incisione, con utensili a
FR2720084B3 (fr) Dispositif de serrage, en particulier pour assurer la liaison à force en traction de rails.
SU1570872A1 (ru) Устройство дл зажима детали
CN220695678U (zh) 一种多自由度的光波灼灸装置
MX168776B (es) Mejoras en abrazadera para rieles
SE455827B (sv) Vikledselement
KR102359092B1 (ko) 초박형 글라스 폴딩장치
WO2020101105A1 (ko) 레일 고정장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140524