PL195459B1 - Moduł budowlany - Google Patents

Moduł budowlany

Info

Publication number
PL195459B1
PL195459B1 PL336370A PL33637099A PL195459B1 PL 195459 B1 PL195459 B1 PL 195459B1 PL 336370 A PL336370 A PL 336370A PL 33637099 A PL33637099 A PL 33637099A PL 195459 B1 PL195459 B1 PL 195459B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
posts
module
modules
joint
module according
Prior art date
Application number
PL336370A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336370A1 (en
Inventor
Arkadiusz Muszyński
Original Assignee
Muszynski Arkadiusz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Muszynski Arkadiusz filed Critical Muszynski Arkadiusz
Priority to PL336370A priority Critical patent/PL195459B1/pl
Publication of PL336370A1 publication Critical patent/PL336370A1/xx
Publication of PL195459B1 publication Critical patent/PL195459B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Abstract

Moduł budowlany zawierający od strony czołowej złącza korzystnie czopowe do łączenia z sąsiednimi modułami, znamienny tym, że ma nośne słupki (1) połączone ze sobą szeregowo dystansowymi płytami (2)z krawędziami wpuszczonymi do wewnątrz słupków, z których skrajne słupki (1) mają przymocowane od stron bocznych złączne skrzydła (3 i 4).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest moduł budowlany przeznaczony do budowy szkieletów ścian budynków, zwłaszcza z drewna i tworzyw drewnopochodnych.
Znane są powszechnie klocki do budownictwa zabawkowego mające na powierzchniach wypusty i otwory. Występy na powierzchni jednego klocka są wsuwane w odpowiadające im otwory drugiego klocka.
Znany jest element budowlany do wznoszenia podstawowych ustrojów budowlanych posiadający okładziny zewnętrzne z drewna oraz rdzeń z materiału stanowiącego izolację termiczną trwałe połączoną. Na przeciwległych płaszczyznach posiada występ i wgłębienie. Okładzina zewnętrzna wykonana jest z dwóch trwale połączonych desek przesuniętych względem siebie o wielkości występu i wgłębienia.
Znany jest również modułowy węzeł połączeniowy budowlanych konstrukcji przestrzennych składający się z elementów o jednakowej grubości i identycznych wymiarów nacięć, w którym podstawową jednostkę modułową stanowi czworokątna nośna płyta z wykonanymi nacięciami w osi każdego boku na głębokość nie mniejszą niż jedna czwarta wysokości boku, połączona rozłącznie poprzez nacięcia z prostokątną łącznikową płytą o szerokości równej jej potrójnej grubości i z nacięciami znajdującymi się w osi wzdłużnej na dwóch przeciwległych bokach.
Znany jest również według polskiego zgłoszenia patentowego nr P. 329326 moduł budowlany do budowy płaskich konstrukcji ścian. Moduł ten posiada dwie równoległe części ścienne w kształcie płyt, których powierzchnie zewnętrzne stanowią powierzchnię wierzchnią budowanej ściany. Rdzeń modułu wykonany z drewna łączy obie części ścienne i zawiera przynajmniej jedną część, przebiegającą w kierunku wzdłużnym modułu, która przeznaczona jest do tego, aby przy nasadzaniu następnego modułu budowlanego wchodzić w kierunku pionowym pomiędzy części ścienne tego następnego modułu i razem z nim utworzyć zespolenie wtykowe, przejmujące siły, działające w kierunku poprzecznym. W tym i innych podobnych rozwiązaniach konstrukcyjnych modułów, siły pionowe przenoszone są zasadniczo przez odpowiednio dobrane pod względem wytrzymałościowym płytowe części ścienne stanowiące jednocześnie zewnętrzne ale nie o jednolitej strukturze powierzchnie budowanej ściany. Nadanie innego wystroju ścianom wymaga zastosowania dodatkowych materiałów wykończeniowych.
W celu uproszczenia konstrukcji opracowano zgodnie z wynalazkiem moduł budowlany stanowiący element szkieletu ściany; który ma nośne słupki połączone ze sobą szeregowo dystansowymi płytami z krawędziami wpuszczonymi do wewnątrz słupków, z których skrajne słupki mają przymocowane od stron bocznych złączne skrzydła do połączenia z sąsiednimi modułami. Złączne skrzydła mają po połączeniu długość równą odległości między sąsiednimi nośnymi słupkami. Od stron czołowych nośne słupki mają do łączenia pionowego z sąsiednimi modułami znane złącza czopowe. Dystansowe płyty są usytuowane w części środkowej wzdłuż jednej, korzystnie pionowej płaszczyzny symetrii, lub w pobliżu zewnętrznych krawędzi nośnych słupków przemiennie wzdłuż równoległych do siebie płaszczyzn.
Lekka i prosta konstrukcja modułu umożliwia budowę oszczędnych materiałowo ale stabilnych szkieletów ścian nośnych oraz działowych budynków z wykorzystaniem do ich zabudowy różnorodnych materiałów budowlanych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia moduł budowlany w widoku perspektywicznym z góry, fig.2 - moduł w widoku z przodu lub tyłu, fig.3 - moduł w widoku z boku, fig.4 - moduł w widoku z góry, fig.5 -inny przykład wykonania modułu w widoku perspektywicznym z góry, fig.6 - moduł z fig.5 w widoku z przodu lub tyłu, fig.7 - moduł z fig.5 w widoku z boku, fig.8 -ten sam moduł w widoku z góry, a fig.9 - część szkieletu ściany utworzonej z zestawów modułów w widoku z przodu lub tyłu.
Podstawowy moduł budowlany według wynalazku ma kilka np. cztery przenoszące siły pionowe nośne słupki 1, wykonane korzystnie w kształcie prostopadłościanu i usytuowane szeregowo, z których sąsiadujące ze sobą naprzeciwległe słupki połączone są sztywno dystansowymi płytami 2 z krawędziami wpuszczonymi do wewnątrz tych słupków. Dystansowe płyty w kształcie prostokątów osadzone w wyżłobieniach słupków ustalają pionowe ich położenie w równych od siebie odstępach. Skrajne słupki mają przymocowane od zewnętrznych stron bocznych złączne prostokątne skrzydła 3 i 4 z krawędziami wypuszczonymi również do wewnątrz słupków. Na bocznych skrajnych brzegach mają wykonane schodkowe wyżłobienia 5 i 6 do łączenia ze sobą na zakładkę sąsiednich modułów. Na przeciwległych czołowych stronach słupki mają współdziałające ze sobą gniazda 7 i czopy 8. Czopy są zamocowane np. u dołu słupków, bądź stanowią oddzielne elementy w rodzaju kołków o przekroju okrągłym, wtykanych w odpowiednio spasowane gniazda 7, wykonane w obu czołowych częściach tych słupków.
PL 195 459B1
Elementy modułu wykonane są z drewna, tworzywa drewnopochodnego np. płyt wiórowych lub innych materiałów budowlanych o zbliżonych parametrach wytrzymałościowych i są łączone ze sobą sztywno techniką klejenia i/lub za pomocą ogólnie znanych mechanicznych środków łączących np. gwoździ i wkrętów.
Moduł pokazany w przykładzie wykonania na fig. 1, 2, 3 i 4 ma dystansowe płyty 2 wraz ze złączonymi skrzydłami 3 i 4 usytuowane w części środkowej wzdłuż pionowej płaszczyzny symetrii. Złączne wyżłobienia 5 i 6 w skrzydłach tworzą z sąsiednimi modułami połączenie czołowe czopowe na zakładkę. Skrzydła mają po połączeniu długość równą odległości między sąsiednimi naprzeciwległymi słupkami. Równe odległości umożliwiają dowolne ustawianie modułów w warstwie względem modułów następnej warstwy. Elementy lub moduły z nich wykonane są pokryte środkami wodo-i ognioodpornymi.
Moduły można od strony bocznej szeregować bezpośrednio jeden obok drugiego i nasadzać na siebie pionowo od strony czołowej. Symetryczna budowa pozwala na dowolne wzdłużne ustawianie modułu bez rozróżnienia strony zewnętrznej i wewnętrznej budowanej ściany budynku. Przez osadzenie czopów 8 w gniazdach 7 przylegających modułów i szeregowe ich połączenie ze sobą, ogranicza możliwość przemieszczania się modułów zarówno w kierunku wzdłużnym jak i poprzecznym. Przez dodatkowe uchwycenie modułów podwaliną i belką stropową zapewnia się tworzenie stabilnych zestawów, stanowiących szkielety ścian nośnych i działowych wznoszonych budynków.
Moduł przedstawiony w drugim przykładzie wykonania na fig. 5, 6, 7 i 8 ma dystansowe płyty 2 usytuowane w pobliżu zewnętrznych, pionowych krawędzi 9 nośnych słupków 1 przemiennie, wzdłuż równoległych do siebie płaszczyzn. W płaszczyznach usytuowania dystansowych płyt w nośnych słupkach są wykonane wzdłużne, pionowe rowki 10 umożliwiające dodatkowe osadzenie płytowych osłon 11, tworzących z pozostałymi elementami przelotowe kanały 12. Umożliwia to izolowanie ścian z użyciem materiałów o małej stabilności kształtu.
Moduły zawierające przelotowe kanały umożliwiają swobodne prowadzenie materiałów instalacyjnych wzdłuż pionu oraz po wykonaniu odpowiednich wycięć w słupkach również wzdłuż ściany.
Prosta i lekka konstrukcja modułu umożliwia budowę ścian nośnych jaki działowych z wykorzystaniem na okładzinę ścian różnorodnych materiałów budowlanych w tym płyt kartonowo-gipsowych na wewnętrzne ściany, mocowanych bezpośrednio do nośnych słupków 1, bez potrzeby stosowania dodatkowych elementów wsporczych.
Moduły przeznaczone są do budowy szkieletów ścian budynków mieszkalnych, letniskowych, biurowych, gastronomicznych i gospodarczych.
Głębokość, szerokość jak i długość modułów może być w dużym zakresie dowolna. Ze względu na lekką ich konstrukcję wymiary modułu mogą dochodzić do 0,8m2 zabudowy ściany. Przy budowie grubszych ścian mogą być wykorzystane zestawy węższych modułów, montowanych w rzędach równoległych do siebie.
Dla ułatwienia budowy ścian i montażu okien i drzwi oprócz wielkości modułów podstawowych tworzone są moduły mniejsze np. połówki jak pokazano w zestawie modułów na fig. 9, w którym moduły w sąsiadujących ze sobą warstwach są przesunięte o pół ich długości dla dodatkowego zwiększenia sztywności i stabilności konstrukcji. Moduły mniejsze mogą mieć tylko dwa nośne słupki 1 połączone ze sobą sztywno jedną dystansową płytą 2.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Moduł budowlany zawierający od strony czołowej złącza korzystnie czopowe do łączenia z sąsiednimi modułami, znamienny tym, że ma nośne słupki (1) połączone ze sobą szeregowo dystansowymi płytami (2) z krawędziami wpuszczonymi do wewnątrz słupków, z których skrajne słupki (1) mają przymocowane od stron bocznych złączne skrzydła (3 i 4).
  2. 2. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że złączne skrzydła (3 i 4) mają po połączeniu długość równą odległości między sąsiednimi nośnymi słupkami (1).
  3. 3. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że dystansowe płyty (2) są usytuowane w części środkowej wzdłuż jednej, korzystnie pionowej płaszczyzny symetrii.
  4. 4. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że dystansowe płyty (2) są usytuowane w pobliżu zewnętrznych krawędzi (9) nośnych słupków (1) przemiennie wzdłuż równoległych do siebie płaszczyzn.
    PL 195 459 B1
  5. 5. Moduł według zastrz. 4, znamienny tym, że w płaszczyznach usytuowania dystansowych płyt (2) w nośnych słupkach (1) są wykonane wzdłużne rowki (10) do osadzenia płytowych osłon (11), tworzących przelotowe kanały (12).
PL336370A 1999-11-02 1999-11-02 Moduł budowlany PL195459B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL336370A PL195459B1 (pl) 1999-11-02 1999-11-02 Moduł budowlany

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL336370A PL195459B1 (pl) 1999-11-02 1999-11-02 Moduł budowlany

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336370A1 PL336370A1 (en) 2001-05-07
PL195459B1 true PL195459B1 (pl) 2007-09-28

Family

ID=20075385

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL336370A PL195459B1 (pl) 1999-11-02 1999-11-02 Moduł budowlany

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL195459B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3608483A1 (en) * 2018-08-09 2020-02-12 CONSTRACT Eko Domy Sp. z o.o. A set of modular timber hollow bricks with thermal insulation properties

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AP2004002957A0 (en) 2001-06-19 2004-03-31 Muszynski Arkadiusz The building module and the method of erecting walls of building with the application of the modules

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3608483A1 (en) * 2018-08-09 2020-02-12 CONSTRACT Eko Domy Sp. z o.o. A set of modular timber hollow bricks with thermal insulation properties

Also Published As

Publication number Publication date
PL336370A1 (en) 2001-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102587251B1 (ko) 구조체를 생성하기 위한 모듈식 시스템, 모듈식 커넥터 및 모듈식 시스템을 포함하는 구조체
KR102334938B1 (ko) 조립식 체적 건축 모듈의 연결 시스템 및 연결 방법
ES2818673T3 (es) Bloques de construcción inter blocantes para ensamblajes modulares cambiantes
CZ331998A3 (cs) Stavební modul a systém stavebního modulu pro výrobu plošných konstrukcí, zejména stěn
US3744196A (en) Hinged slab system of building
KR960001736B1 (ko) 단열 벽 조립체 및 이에 사용되는 패널
US5901524A (en) Grid-like building panel framework and members for making such panel framework
PL195459B1 (pl) Moduł budowlany
CA1068465A (en) Prefabricated structures for buildings
WO2001077456A1 (en) A building system
PL195458B1 (pl) Moduł budowlany
RU2783396C1 (ru) Панельно-каркасный модуль для строительства зданий
WO1995020082A1 (en) Orthogonal framework for modular building systems
US20040050000A1 (en) Building module
JP6570281B2 (ja) 内装下地構造の形成方法
RU2026479C1 (ru) Многоэтажное здание
RU141234U1 (ru) Деревянный строительный блок
RU149229U1 (ru) Деревянный строительный блок
EP0062375B1 (en) Building system
WO2018206916A1 (en) A framework component and a framework structure
PL164684B1 (pl) Skarbiec
PL206724B1 (pl) Moduł budowlany i sposób wznoszenia ścian obiektów budowlanych z modułów
JPH05187065A (ja) ユニット式建物
PL237072B1 (pl) Modułowy segment konstrukcji szkieletowej oraz system połączeniowy modułowych segmentów konstrukcji szkieletowych
PL149943B1 (pl) Element budowlany do wznoszenia podstawowych ustrooów budowlanych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111102