PL195172B1 - Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika - Google Patents

Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika

Info

Publication number
PL195172B1
PL195172B1 PL340739A PL34073900A PL195172B1 PL 195172 B1 PL195172 B1 PL 195172B1 PL 340739 A PL340739 A PL 340739A PL 34073900 A PL34073900 A PL 34073900A PL 195172 B1 PL195172 B1 PL 195172B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
section
cross
spring
scraper
Prior art date
Application number
PL340739A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340739A1 (en
Inventor
Tadeusz Szkred
Original Assignee
Tadeusz Szkred
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tadeusz Szkred filed Critical Tadeusz Szkred
Priority to PL340739A priority Critical patent/PL195172B1/pl
Publication of PL340739A1 publication Critical patent/PL340739A1/xx
Publication of PL195172B1 publication Critical patent/PL195172B1/pl

Links

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika wyposażone w segmenty skrobiące, których stopki osadzone w listwie wsporczej, znamienne tym, że stopki sprężynujące (4) segmentów skrobiących (1) umocowane są w rowkowych prowadnicach listwy wsporczej (5) osadzonej na belce wsporczej (6) o przekroju prostokątnym, która to belka (6) napinana jest z obu stron przez sprężyste napinacze (8), przy czym w każdym z segmentów skrobiących (1) można wyróżnić ostrze skrobiące (2), rdzeń (3) i stopkę sprężynującą (4)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika. Na przenośnikach taśmowych transportuje się różnego rodzaju materiały, w szczególności kruszywa o różnej granulacji i zawilgoceniu, które zazwyczaj przylegają do taśm. Celem zabezpieczenia mechanizmów przenośników taśmowych przed zanieczyszczaniem powracającą taśmą, stosuje się urządzenie do ich czyszczenia.
Znane z opisu patentowego nr 174453 urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika wyposażone jest w listwę utworzoną jako profil zamknięty z umieszczonymi na niej segmentami skrobiącymi, przy czym listwa wsporcza wyposażona jest w kieszenie wsadowe, służące do ustalania w nich stopek wtykanych segmentów skrobiących, zaś na przeciwległej stronie kieszeni jest wyposażona w płytę osłonową wystającą w kierunku segmentów skrobiących. Segmenty skrobiące posiadają w przekroju poprzecznym profil podobny do litery S, z prostymi odcinkami tego profilu, przy czym jeden swobodny koniec stanowi stopkę wtykaną. We wnętrzu segmentów skrobiących począwszy od stopek wtykanych poprzez część środkową segmentu skrobiącego i dochodzące do ich prostego odcinka, są osadzone blachy sprężynujące. Segmenty skrobiące mogą być wyposażone w fartuchy osłaniające, przy czym fartuch taki może być umieszczony od strony tylnej segmentu skrobiącego lub od strony czołowej. Urządzenie do czyszczenia taśm przenośników może być wyposażone jest w kilka listew wsporczych zamocowanych wzdłuż jednej linii.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika wyposażone w segmenty skrobiące, których stopki osadzone w listwie wsporczej.
Istota urządzenia polega na tym, że stopki sprężynujące segmentów skrobiących umocowane są w rowkowych prowadnicach listwy wsporczej osadzonej na belce wsporczej o przekroju prostokątnym. Belka napinana jest z obu stron przez sprężyste napinacze, przy czym w każdym z segmentów skrobiących można wyróżnić ostrze skrobiące, rdzeń i stopkę sprężynującą. Belka wsporcza napinana jest z jednej strony przez sprężysty napinacz. Korzystnie belka wsporcza ma wbudowany układ ramion teleskopowych o przekroju prostokątnym. Przekrój poprzeczny segmentu skrobiącego w jego części stanowiącej ostrze skrobiące i rdzeń ma kształt trójkąta ukośnie ściętego u góry, przy czym jedno ramię krótsze stanowi linia prosta a drugie ramię dłuższe, jest wklęsłe i ma kształt krzywej ewolwenty koła. W środkowej części rdzenia jest wykonany otwór. Natomiast przekrój poprzeczny segmentu skrobiącego w części stanowiącej jego stopkę sprężynującą ma kształt połowy symetrycznej elipsy przeciętej wzdłuż dłuższej symetralnej, przy czym przez środek stopki przebiega wzdłużne wgłębienie sprężynujące, którego przekrój poprzeczny tworzy profil linii stożkowej, albo ma kształt połowy elipsy, połowy koła lub wierzchołka paraboli.
Korzystnie w podstawie rdzenia po obu jej stronach, wykonane są wypusty, które stanowią fartuchy osłaniające.
Korzystnym jest również to, że w podstawie rdzenia po obu jej stronach, wykonane są komory sprężynowania, które ze ściankami bocznymi rdzenia w przekroju poprzecznym segmentu skrobiącego tworzą trójkąt, zaś kąt tego trójkąta leżący po przeciwnej stronie ścianki bocznej rdzenia, wynosi do 30°.
Otwór rdzenia ma w przekroju kształt koła.
Korzystnie otwór ma w przekroju kształt koła z nałożoną na niego elipsą.
Wgłębienie sprężynujące jest połączone z otworem tworząc podłużną wnękę. W podłużnej wnęce osadzona jest blacha sprężynująca, przy czym blacha sprężynująca tworzy profil otwarty i przylega do wewnętrznych ścianek podłużnej wnęki.
Korzystnie każdy segment skrobiący składa się z dwóch elementów rozłącznych, z których jeden element stanowi stopka sprężynująca i rdzeń, zaś drugi element to ostrze skrobiące.
Korzystnym jest również to, że ostrze skrobiące jest połączone z rdzeniem za pomocą szyny wpustowej, która ma kształt jaskółczego ogona.
Korzyścią techniczną urządzenia do czyszczenia taśmy przenośnika według wynalazku jest przede wszystkim łatwy montaż i demontaż segmentów skrobiących oraz zwiększenie jego skuteczności działania w różnych warunkach pracy przenośnika, poprzez zastosowanie w segmencie skrobiącym stopki sprężynującej z wykonanym w niej wgłębieniem sprężynującym. Elastyczność segmentu skrobiącego poprawia również wykonanie w jego rdzeniu otworu. Przy transporcie materiałów mocno przylegających do taśm stosuje się dodatkowo blachę sprężynującą.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika w widoku z boku, fig. 2 - przekrój poprzeczny A-A urządzenia do
PL 195 172 B1 czyszczenia taśmy przenośnika, fig. 3 - przekrój poprzeczny elementu skrobiącego wyposażonego w fartuchy osłaniające, fig. 4 - przekrój poprzeczny elementu skrobiącego wyposażonego w komory sprężynujące oraz w otwór o kształcie koła z naniesioną elipsą, fig. 5 - przekrój poprzeczny elementu skrobiącego z wnęką podłużną łączącą otwór z wgłębieniem sprężynującym i z blachą sprężynującą osadzoną w otworze i we wnęce podłużnej a fig. 6 - przekrój poprzeczny elementu skrobiącego z wnęką podłużną połączoną z otworem.
P r z y k ł a d 1
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wyposażone jest w trzy segmenty skrobiące i w każdym segmencie wyróżnić można trzy elementy: ostrze skrobiące 2, rdzeń 3 i stopkę sprężynującą 4. Stopki sprężynujące 4 segmentów skrobiących 1 mocowane są w rowkowych prowadnicach listwy wsporczej 5 osadzonej na belce wsporczej 6 o przekroju kwadratowym. Belka wsporcza 6 ma wbudowany układ dwóch ramion teleskopowych 7 o przekroju kwadratowym, napinanych jest z obu stron przez dwa sprężyste napinacze 8. Przekrój poprzeczny segmentu skrobiącego 1 w jego części stanowiącej ostrze skrobiące 2 i rdzeń 3 ma kształt trójkąta ukośnie ściętego u góry, przy czym jedno ramię krótsze stanowi linia prosta a drugie ramię dłuższe jest wklęsłe i ma kształt krzywej ewolwenty koła. W środkowej części rdzenia 2 jest wykonany otwór 9, którego przekrój poprzeczny ma kształt koła. Wykonanie otworu 9 pozwala uzyskać dużą sprężystość segmentów skrobiących i przekrój poprzeczny segmentu skrobiącego 1 w części stanowiącej jego stopkę sprężynującą 4 ma kształt połowy symetrycznej elipsy przeciętej wzdłuż dłuższej symetralnej, przy czym przez stopkę 4 przebiega wzdłużne wgłębienie sprężynujące 10, którego przekrój poprzeczny tworzy kształt w postaci paraboli. Ostrza skrobiące 2 osadzone są rowkowych prowadnicach listwy wsporczej 5, tak że są łukiem skierowane do powierzchni taśmy i jednocześnie ostrza skrobiące 2 segmentów skrobiących 1 są skierowane w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu taśmy przenośnika. Pozwala to skutecznie ją oczyszczać.
P r z y k ł a d 2
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wykonane jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że wyposażone jest w pięć segmentów skrobiących 1, a w podstawie rdzenia 3 po obu jej stronach, wykonane są wypusty, które stanowią fartuchy osłaniające 13.
P r z y k ł a d 3
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wykonane jak w przykładzie drugim z tą różnicą, że w podstawie rdzenia 3 po obu jej stronach, wykonane są komory sprężynowania 14, które ze ściankami bocznymi rdzenia 3 w przekroju poprzecznym segmentu skrobiącego 1 tworzą trójkąt. Kąt tego trójkąta leżący po przeciwnej stronie ścianki bocznej rdzenia 3 wynosi 30°, i jednocześnie ma w rdzeniu otwór 9 o przekroju kształt koła z nałożoną na niego elipsą.
P r z y k ł a d 4
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wykonane jak w przykładzie pierwszym, drugim lub trzecim z tą różnicą, że wgłębienie sprężynujące 10 jest połączone z otworem 9 tworząc podłużną wnękę 11.
P r z y k ł a d 5
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wykonane jak w przykładzie czwartym z tą różnicą, że w podłużnej wnęce 11 osadzona jest blacha sprężynująca 12. Blacha sprężynująca 12 tworzy profil otwarty i przylega do wewnętrznych ścianek podłużnej wnęki 11.
P r z y k ł a d 6
Urządzenie do czyszczenia taśmy przenośnika wykonane jak w przykładzie pierwszym, czwartym lub piątym z tą różnicą, że w każdy segment skrobiący i składa się z dwóch elementów rozłącznych. Jeden element stanowi stopka sprężynująca 4 i rdzeń 3, zaś drugi element to wymienne ostrze skrobiące 2, które korzystnie jest połączone z rdzeniem 3 za pomocą szyny wpustowej, którą stanowi jaskółczy ogon.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzeniedo c^z^^^c^^^nić^, taśmy przenośnika wyposażone w segmenty skrobiące, których stopki ssśZzsne w listwie wsporczej, znamienne tym, że stopki sprężynuj-ce (4) segmentów skrobi-cych (1) umocowane s- w rswkswych prowadnicach listwy wsporczej (5) ssśZzsnej nś belce wsporczej (6) s przekroju prsstsk-tnym, która ts belka (6) napinana jest z sbu strsn przez sprężyste napinacze (8), przy czym w każdym z segmentów skrobi-cych (1) można wyróżnić ostrze skrsbi-ce (2), rdzeń (3) i stopkę sprężynuj-c- (4).
  2. 2. Urządzenie według zasttz. 1, znamienne tym, że belka wspooccz t6) napinana t est zt ednej strony przez sprężysty napinacz (8).
  3. 3. Urządzenie według z^^sr^. 1, znamienne tym, że be^a wspoocza (6) ma wbudowany ukkad ramion teleskopowych (7) o przekroju prsstsk-tnym.
  4. 4. Urządzenie według zasstz. 1, znamienne tym, że przekrój popTzeczny segmentaJ gs (1) w jego części stanswi-cej ostrze skrsbi-ce (2) i rdzeń (3) ma kształt trójk-ta ukośnie ściętego u góry, przy czym jedno ramię krótsze stanowi linia prosta a drugie ramię dłuższe jest wklęsłe i ma kształt krzywej ewolwenty koła, w środkowej części rdzenia (2) jest wykonany otwór (9), natomiast przekrój poprzeczny segmentu skrobi-cego (1) w części stanowi-cej jego stopkę sprężynuj-c- (4) ma kształt połowy symetrycznej elipsy przeciętej wzdłuż dłuższej symetralnej, przy czym przez stopkę (4) przebiega wzdłużne wgłębienie sprężynuj-ce (10), którego przekrój poprzeczny tworzy profil linii stożkowej.
  5. 5. Urządzenie według 4, tym, że w p<^c^^st^\^i^ rdzenia (3) po obu j staonach, wykonane s- wypusty, które stanowi- fartuchy osłaniaj-ce (13).
  6. 6. Urządzenie według zc^^tr^^. 4 albo 5, znamienne tym, że w podssawie sdzenia t3) po obu t estronach, wykonane s- komory sprężynowania (14), które ze ściankami bocznymi rdzenia (3) w przekroju poprzecznym segmentu skrobi-cego (1) tworz- trójk-t, zaś k-t (a) tego trójk-ta leż-cy po przeciwnej stronie ścianki bocznej rdzenia (3) wynosi do 30°.
  7. 7. drz-dzenie według zastrz. 4, znarnienne ty,, że otwór (9) ma w przekroju kształt koła.
  8. 8. Urządzenie według zaśtaz. 4, znamienne tym, że otwór t9) ma w pokroju kkzzaa koła z nałożon- na niego elips-.
  9. 9. Urządzenie według zaśtaz. 4, znamienne tym, że wgłębienie sprężynującego) j ess potączone z otworem (9) podłużn- wnęk- (11).
  10. 10. Urząddzgieweeługsaśtaz. S, snamiennn tym, Se w po0łużne- wnęcet(11 i stwotze t(9 soadzona jest blacha sprężynuj-ca (12), przy czym blacha sprężynuj-ca (12) tworzy profil otwarty i przylega do wewnętrznych ścianek podłużnej wnęki (11) i otworu (9).
  11. 11. drzą-dzeieweeługsaśtaz. S, snamiennn tym, Se w kaażd s^n^ry^r^t skrobią-cd skkaaa się; z dwóch elementów rozł-cznych, z których jeden element stanowi stopka sprężynuj-ca (4) i rdzeń (3), zaś drugi element to ostrze skrobi-ce (2).
  12. 12. Urz-dzenie według zastrz. 11, znarnienne tyrn, że ostrze skrobi-ce (2) jest poł-czone z rdzeniem (3) za pomoc- szyny wpustowej, która ma kształt jaskółczego ogona.
  13. 13. Urz-dzenie według zastrz. 4, znaiienne ty,, że przekrój poprzeczny wzdłużnego wgłębienia sprężynuj-cego (10) tworzy profil o kształcie połowy elipsy.
  14. 14. Urządzenie według zas^z. 4, znamienne tym. że przekrój wzdłużnego wgłębienia sprężynuj-cego (10) tworzy profil o kształcie połowy koła.
  15. 15. ^.^.-™- według zastrz. 4, znarrnienne ty,, że przekrój poprzeczny wzdłużnego wgłębienia sprężynuj-cego (10) tworzy profil w kształcie wierzchołka paraboli.
PL340739A 2000-06-12 2000-06-12 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika PL195172B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340739A PL195172B1 (pl) 2000-06-12 2000-06-12 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340739A PL195172B1 (pl) 2000-06-12 2000-06-12 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340739A1 PL340739A1 (en) 2001-12-17
PL195172B1 true PL195172B1 (pl) 2007-08-31

Family

ID=20076816

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340739A PL195172B1 (pl) 2000-06-12 2000-06-12 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL195172B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL340739A1 (en) 2001-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2104913C1 (ru) Скребковая планка для очистки транспортерных лент
ES2230460T3 (es) Guardas laterales de encaje a presion.
ES2239660T3 (es) Modulo de paleta ondulada.
CA2059889C (en) Modular conveyor chain having open hinge pin construction
RU95109436A (ru) Скребковая планка к скребкам для очистки транспортерных лент
US4696388A (en) Conveyor belt scraper blade assembly with contoured surface
BRPI0510977B1 (pt) módulo para uma esteira transportadora, e, esteira transportadora modular
ES2212210T3 (es) Pared divisora para instalar por encima de una cinta para el transporte de articulos tales como botellas y similares.
EP1888434A2 (en) Web bracket for an open frame conveyor
SE9200013L (sv) Transportbandskrapanordning samt dithoerande skrapblad.
DK0931736T3 (da) Transportbånd med sidefoldning
CA2668409A1 (en) Rodless modular conveyor belt
ES2183527T3 (es) Estera transportadora.
ES2439240T3 (es) Cinta transportadora modular con listones de leva
PL195172B1 (pl) Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza taśmy przenośnika
US8356710B2 (en) Modular conveyor belt
GB2221887A (en) Conveyor belt scraper assembly
WO2006014910A2 (en) Modular plastic conveyor belt with large open area and self-cleaning at hinges
US11772897B2 (en) Conveyor belt and module with wear pads
AU2010200386B1 (en) A conveyor belt cleaner blade
ES2263703T3 (es) Dispositivo transportador para material a tansportar plano preferentemente papel.
GB2032872A (en) Extrudable Flexible Modular Tooth Driven Conveyor Belt
US853269A (en) Conveyer.
FI86620C (fi) Foerrenare foer en transportoerrem.
PL62952Y1 (pl) Element zgarniajacy zgarniaka do czyszczenia tasm przenosników tasmowych PL PL

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080612