PL194879B1 - Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym - Google Patents

Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym

Info

Publication number
PL194879B1
PL194879B1 PL347037A PL34703799A PL194879B1 PL 194879 B1 PL194879 B1 PL 194879B1 PL 347037 A PL347037 A PL 347037A PL 34703799 A PL34703799 A PL 34703799A PL 194879 B1 PL194879 B1 PL 194879B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
locking member
receiving slot
receiving
coupling
plate
Prior art date
Application number
PL347037A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347037A1 (en
Inventor
Neil Timmings
Original Assignee
Fontaine Int Europe Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10839793&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL194879(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Fontaine Int Europe Ltd filed Critical Fontaine Int Europe Ltd
Publication of PL347037A1 publication Critical patent/PL347037A1/xx
Publication of PL194879B1 publication Critical patent/PL194879B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D53/00Tractor-trailer combinations; Road trains
    • B62D53/04Tractor-trailer combinations; Road trains comprising a vehicle carrying an essential part of the other vehicle's load by having supporting means for the front or rear part of the other vehicle
    • B62D53/08Fifth wheel traction couplings
    • B62D53/12Fifth wheel traction couplings engaging automatically

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Mechanical Coupling Of Light Guides (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Snaps, Bayonet Connections, Set Pins, And Snap Rings (AREA)
  • Axle Suspensions And Sidecars For Cycles (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Hooks, Suction Cups, And Attachment By Adhesive Means (AREA)

Abstract

1. Sprzezenie siodlowe do montowania na pojez- dzie holujacym zawierajace plyte wyposazona w szczeline odbiorcza do przyjmowania sworznia zwrotnicy przyczepy, zamocowana obrotowo w sa- siedztwie szczeliny odbiorczej w plycie szczeke sprzegu z hakiem i ramieniem odbiorczym, i zamo- cowany ruchomo w sasiedztwie szczeliny odbiorczej w plycie czlon ryglujacy, przy czym hak i ramie od- biorcze szczeki sprzegu sa wzgledem siebie sztywne i przesuniete oraz ulozone w róznych plaszczyznach, a szczeka sprzegu jest obrotowo zamocowana po- miedzy POLOZENIEM OTWARCIA a POLOZENIEM ZAMKNIECIA wzgledem szczeliny odbiorczej, zna- mienne tym, ze szczeka sprzegu (30) i czlon ryglu- jacy (46) sa usytuowane po przeciwnych stronach szczeliny odbiorczej (26) plyty (12), przy czym w POLOZENIU OTWARCIA szczeki sprzegu (30) swobodny koniec ramienia odbiorczego (34) jest w styku z powierzchnia krzywkowa (46a) czlonu ryglujacego (46). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym przeznaczone do współpracy z przewężonym sworzniem zwrotnicy przyczepy.
Z opisu patentowego GB 1 377 741 znane jest sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym zawierające płytę wyposażoną w szczelinę odbiorczą do przyjmowania sworznia zwrotnicy przyczepy, zamocowany obrotowo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie człon sprzęgający z hakiem i ramieniem odbiorczym, i zamocowany ruchomo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie człon ryglujący. Hak i ramię odbiorcze członu sprzęgającego są względem siebie sztywne i przesunięte, przez co są ułożone w różnych płaszczyznach. Człon sprzęgający jest obrotowo zamocowany pomiędzy POŁOŻENIEM OTWARCIA a POŁOŻENIEM ZAMKNlĘClA względem szczeliny odbiorczej. Człon sprzęgający w POŁOŻENIU ZAMKNlĘClA może współpracować z przewężeniem sworznia zwrotnicy przyczepy utrzymując go w szczelinie odbiorczej.
Gdy człon sprzęgający jest w POŁOŻENIU OTWARCIA, to sprzężenie siodłowe może połączyć się z częścią powiększoną poprawnie wyrównanego sworznia zwrotnicy przyczepy wchodzącego w szczelinę odbiorczą, po czym hak przemieszcza się w kierunku POŁOŻENIA ZAMKNlĘClA. Sworzeń zwrotnicy posiada część powiększoną oraz część przewężoną, przy czym przy poprawnym wyrównaniu sworzeń zwrotnicy pozostaje w styku z ramieniem odbiorczym przy wprowadzaniu w szczelinę odbiorczą w płycie, i przestawia hak z POŁOŻENIA OTWARCIA do POŁOŻENIA ZAMKNlĘClA, w którym styka się z częścią przewężoną sworznia zwrotnicy.
Z opisu patentowego US 2 426 002 znane jest inne sprzężenie siodłowe, w którym zamocowany obrotowo hak w odmiennym układzie i ruchomy osiowo człon ryglujący umieszczono po przeciwnych stronach szczeliny odbiorczej w płycie montażowej, przy czym szczelina odbiorcza służy do wprowadzenia do niej sworznia zwrotnicy zamontowanego na przyczepie.
Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym, według niniejszego wynalazku, zawiera płytę wyposażoną w szczelinę odbiorczą do przyjmowania sworznia zwrotnicy przyczepy, zamocowaną obrotowo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie szczękę sprzęgu z hakiem i ramieniem odbiorczym, i zamocowany ruchomo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie człon ryglujący, przy czym hak i ramię odbiorcze szczęki sprzęgu są względem siebie sztywne i przesunięte oraz ułożone w różnych płaszczyznach, a szczęka sprzęgu jest obrotowo zamocowana pomiędzy POŁOŻENIEM OTWARCIA a POŁOŻENIEM ZAMKNlĘClA względem szczeliny odbiorczej, a charakteryzuje się tym, że szczęka sprzęgu i człon ryglujący są usytuowane po przeciwnych stronach szczeliny odbiorczej płyty, przy czym w POŁOŻENIU OTWARCIA szczęki sprzęgu swobodny koniec ramienia odbiorczego jest w styku z powierzchnią krzywkową członu ryglującego.
Korzystnie, sprzężenie siodłowe ma sprężynę odchylającą szczękę sprzęgu z jej POŁOŻENIA ZAMKNIĘCIA do POŁOŻENIA OTWARCIA.
Korzystnie, człon ryglujący jest ruchomy osiowo pomiędzy POŁOŻENIEM WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą a POŁOŻENIEM RYGLOWANIA, w którym człon ryglujący wystaje poza hak utrzymując szczękę sprzęgu w jej POŁOŻENIU ZAMKNlĘClA.
Korzystnie, człon ryglujący jest zamocowany na mechanizmie dźwigniowo-łącznikowym, który jest połączony z płytą poprzez sprężynę odchylającą mechanizm dźwigniowo-łącznikowy do położenia utrzymującego człon ryglujący w jego POŁOŻENIU RYGLOWANIA.
Korzystnie, mechanizm dźwigniowo-łącznikowy ma zaczep pierwszy zaczepialny w płycie z zablokowaniem mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego w położeniu utrzymującym człon ryglujący w jego POŁOŻENIU RYGLOWANIA.
Korzystnie, mechanizm dźwigniowo-łącznikowy ma zaczep drugi, który jest oddalony od zaczepu pierwszego i jest zaczepialny w płycie z zablokowaniem mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego w położeniu utrzymującym człon ryglujący w jego POŁOŻENIU WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą.
Hak szczęki sprzęgu może być odpychany z jej POŁOŻENIA ZAMKNIĘCIA do POŁOŻENIA OTWARCIA, w którym sworzeń zwrotnicy przyczepy może swobodnie opuścić szczelinę odbiorczą płyty.
Człon ryglujący przemieszcza się pomiędzy POŁOŻENIEM WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą a POŁOŻENIEM RYGLOWANIA, w którym hak pozostaje w POŁOŻENIU ZAMKNIĘCIA szczęki sprzęgu.
Człon ryglujący można zamontować na odchylanym mechanizmie dźwigniowo-łącznikowym zawierającym zaczep pierwszy, który jest zaczepiony, gdy ramię odbiorcze jest zwolnione z członu ryglującego, co zapobiega przemieszczeniu członu ryglującego.
PL 194 879 B1
Mechanizm dźwigniowo-łącznikowy może również posiadać zaczep drugi, który może być ręcznie zaczepiony dla przeciągnięcia członu ryglującego przez szczelinę odbiorczą, co umożliwia przestawienie sworznia zwrotnicy względem szczeliny odbiorczej i obrócenie obrotowo zamocowanej szczęki sprzęgu.
Sworzeń zwrotnicy może stykać się z członem ryglującym przemieszczanym względem szczeliny odbiorczej, co powoduje rozłączanie mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego od zaczepu drugiego.
Człon ryglujący może być odchylany w kierunku jego POŁOŻENIA RYGLOWANIA.
Człon ryglujący może przemieszczać się od lewej do prawej od jego POŁOŻENIA WYCOFANIA do jego POŁOŻENIA RYGLOWANIA, a obrotowo zamocowana szczęka sprzęgu obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara od jej POŁOŻENIA OTWARCIA do jej POŁOŻENIA ZAMKNIĘCIA.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, którego fig. 1 przedstawia sprzężenie siodłowe, według obecnego wynalazku, w położeniu wprowadzenia przewężonego sworznia zwrotnicy przyczepy, w rzucie z dołu, fig. 2 - sprzężenie siodłowe z fig. 1, lecz z przewężonym sworzniem zwrotnicy przytrzymywanym przez hak i człon ryglujący, przy czym hak pozostaje w POŁOŻENIU ZAMKNIĘCIA, fig. 3 - sprzężenie siodłowe z fig. 1 i 2 po wyciągnięciu członu ryglującego, przed rozłączeniem sworznia zwrotnicy od szczęki sprzęgu, fig. 4 - ramię odbiorcze i hak szczęki sprzęgu z fig. 1 do 3, z ukazaniem połączenia poprawnie wyrównanego sworznia zwrotnicy, w powiększonym widoku perspektywicznym z dołu, a fig. 5 - układ z fig. 4, w powiększonym widoku perspektywicznym.
Na figurze 1 do 3 pokazano sprzężenie siodłowe 10 zawierające górną płytę 12 posiadającą obwodowy kołnierz 14 oraz żebra wzmacniające 16, 18.
Górna płyta 12 posiada dwie rozbieżne do tyłu odnogi 20, 22, przy czym wewnętrzne krawędzie odnóg tworzą otwór 24 do wprowadzania w podłużną szczelinę odbiorczą 26 sworznia zwrotnicy 28 przyczepy (nie pokazano), która ma być przyczepiona do pojazdu holującego 10.
Sworzeń zwrotnicy 28 jest zgodny z międzynarodowymi normami i posiada przewężenie 25 pomiędzy kołnierzami górnym 27 a dolnym 29, jak pokazano na fig. 4 i 5.
Gdy pojazd holujący i przyczepa są połączone, do utrzymywania sworznia zwrotnicy 28 w szczelinie odbiorczej 26 służy szczęka sprzęgu 30.
Jak najlepiej pokazano to na fig. 4 i 5, szczęka sprzęgu 30 jest wytworzona jako jeden element zawierający hak 32 i ramię odbiorcze 34. Hak 32 i ramię odbiorcze 34 są wzajemnie przesunięte, przez co leżą w różnych płaszczyznach, ramię odbiorcze 34 leży poniżej haka 32. Powierzchnia dolna 31 haka 32 leży w płaszczyźnie nieco odsuniętej ponad powierzchnię górną 33 ramienia odbiorczego 34. W innych zmodyfikowanych wersjach szczęki sprzęgu 30 powierzchnia dolna 31 haka 32 może leżeć w tej samej płaszczyźnie z powierzchnią górną 33 ramienia odbiorczego 34.
Szczękę sprzęgu 30 zamontowano przegubowo na sworzniu 36 do płyty 12.
Promień powierzchni łukowej 38 haka 32 odpowiada promieniowi przewężenia 25 sworznia zwrotnicy 28, a promień powierzchni oporowej 40 ramienia odbiorczego 34 odpowiada w części kołnierzowi dolnemu 29 sworznia zwrotnicy 28. Równoległe, lecz przesunięte, ustawienie ramienia odbiorczego 34 i haka 32 tworzy środki zabezpieczenia, zapobiegające zadziałaniu szczęki sprzęgu 30 oraz członu ryglującego 46, kiedy sworzeń zwrotnicy 28 zbyt wysoko wchodzi w otwór 24.
Hak 32 posiada powierzchnię ryglującą 42, która współpracuje z powierzchnią 44 członu ryglującego 46.
Po wprowadzeniu w szczelinę odbiorczą 26, hak 32 utrzymuje się wokół sworznia zwrotnicy 28 za pomocą członu ryglującego 46.
Człon ryglujący 46 jest obrotowo zamontowany na sworzniu 48 i porusza się poprzecznie do szczeliny odbiorczej 26 pomiędzy POŁOŻENIEM WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą 26, patrz fig. 1, a POŁOŻENIEM RYGLOWANIA, patrz fig. 2, w którym człon ryglujący 46 utrzymuje hak 32 wokół sworznia zwrotnicy 28.
Człon ryglujący 46 zamontowano przegubowo na łączniku 50 mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego, w którym występuje również belka odciągu 52, obrotowo zamocowana jednym końcem na łączniku 50, a której drugi koniec swobodnie umieszczono w szczelinie wykonanej w użebrowaniu 54 pomiędzy żebrami wzmacniającymi 16 a obwodowym kołnierzem 14.
Na belkę odciągu 52 oddziałuje sprężyna naciągowa 56 zamocowana pomiędzy belką odciągu 52 a żebrem wzmacniającym 18.
PL 194 879 B1
Podobnie, na szczękę sprzęgu 30 oddziałuje sprężyna 58 zamocowana pomiędzy szczęką sprzęgu 30 a płytą 12.
W belce odciągu 52 wykonano dwa zaczepy pierwszy 60 i drugi 62 współpracujące z przeciwnymi bokami szczeliny 64 wykonanej w obwodowym kołnierzu 14, co opisano poniżej.
Ramię odbiorcze 34 posiada powiększony koniec bądź górny występ 34a, które łączą się ze współpracującą powierzchnią krzywkową 46a członu ryglującego 46, jak pokazano na fig. 1. Zgodnie z układem z fig. 1, sprężyna naciągowa 56 przemieszcza człon ryglujący 46 poprzecznie wzdłuż szczeliny odbiorczej 26, natomiast połączenie ramienia odbiorczego 34 z członem ryglującym 46 powstrzymuje poprzeczny ruch członu ryglującego 46.
Ukształtowanie szczęki sprzęgu 30, jak pokazano na fig. 1, jest takie, że sprzężenie siodłowe może przyjmować sworzeń zwrotnicy 28 przyczepy.
Po umieszczeniu w szczelinie odbiorczej 26 sworznia zwrotnicy 28 przyczepy, kołnierz dolny 29 sworznia zwrotnicy 28 styka się z ramieniem odbiorczym 34, obraca szczękę sprzęgu 30 wokół sworznia 36 i napinając sprężynę 58, rozłącza ramię odbiorcze 34 od członu ryglującego 46, natomiast hak 32 wchodzi w przewężenie sworznia zwrotnicy 28.
Ponieważ ramię odbiorcze 34 jest obecnie odłączone od członu ryglującego 46, to naprężenie sprężyny naciągowej 56 przemieszcza łącznik 50 i belkę odciągu 52 mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego, przestawiając człon ryglujący 46 w szczelinę odbiorczą 26, a powierzchnia 44 członu ryglującego 46 łączy się z powierzchnią ryglującą 42 haka 32, jak pokazano na fig. 2, ryglując hak 32 w POŁOŻENIU RYGLOWANIA członu ryglującego 46 i zapobiegając rozłączeniu sworznia zwrotnicy 28 od szczęki sprzęgu 30.
Zgodnie z fig. 2, poprzeczny ruch członu ryglującego 46 ograniczono nastawnym zderzakiem 68.
W układzie pokazanym na fig. 2, zaczep pierwszy 62 łączy się z belką odciągu 52 w szczelinie 64 na obwodowym kołnierzu 14.
Aby wycofać sworzeń zwrotnicy 28, zgodnie z fig. 3, belkę odciągu 52 wysuwa się ze szczeliny odbiorczej 26, wyjmując ją z zaczepu pierwszego 62 za pomocą uchwytu 66 i wyciąga na zewnątrz, co powoduje naprężenie sprężyny naciągowej 56. Utrzymywana przez zaczep drugi 60 belka odciągu 52 umożliwia wycofanie członu ryglującego 46 z poprzecznego położenia w szczelinie odbiorczej 26, jak pokazano na fig. 2, do położenia pokazanego na fig. 3. Sworzeń zwrotnicy 28 pozostaje na swym miejscu, co wynika ze wzajemnego ustawienia pojazdu holującego i przyczepy. Pojazd holujący, na którym zamontowano sprzężenie siodłowe 10 może być następnie przestawiony do przodu względem nieruchomej przyczepy, przez co sworzeń zwrotnicy 28 na przyczepie połączy się ze szczęką sprzęgu 30 i obróci ją wokół sworznia 36, a także połączy się i przestawi poosiowo człon ryglujący 46 poza szczelinę odbiorczą 26. Osiowe przestawienie członu ryglującego 46 powoduje obrócenie łącznika 50 mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego wokół osi obrotu w użebrowaniu 54, z kolei przemieszczając ramię odbiorcze 52 na zewnątrz. Następnie, sprężyna naciągowa 56 obraca ramię odbiorcze 52 wokół sworznia na łączniku 50, co zwalnia ją ze szczeliny 64.
Po wyjściu sworznia zwrotnicy 28 ze szczeliny odbiorczej 26 ramię odbiorcze 34 obraca się, a górny występ 34a łączy się z powierzchnią krzywkową 46a członu ryglującego 46, zapobiegając zamknięciu członu ryglującego 46. Człon ryglujący 46 ponownie zajmuje położenie pokazane na fig. 1 i sprzężenie siodłowe 10 jest przygotowane do połączenia, belka odciągu 52 i człon ryglujący 46 zostają zwolnione do automatycznego przestawienia przy zamknięciu sprzężenia siodłowego 10.
Jeśli przy próbie połączenia pojazdu holującego z przyczepą, sworzeń zwrotnicy 28 znajdzie się w niewłaściwej płaszczyźnie, to kołnierz dolny 29 sworznia zwrotnicy 28 przejdzie ponad ramieniem odbiorczym 34 i dotknie płyty ograniczającej i, w tym przypadku, hak 32 nie zostanie zamknięty. Natomiast, jeśli kołnierz dolny 29 znajdzie się nieco za wysoko, nastąpi przestawienie ramienia odbiorczego 34 w takie położenie, że hak 32 nie połączy się z kołnierzem dolnym 29, zbyt dużym dla wejścia pomiędzy powierzchnię łukową 38 na haku 32 a powierzchnię oporową 40, co zapobiegnie wejściu haka 32 szczęki sprzęgu 30 w jej POŁOŻENIE ZAMKNIĘCIA.
Zaletą zamontowania szczęki sprzęgu 30 i członu ryglującego 46 po przeciwnych stronach szczeliny odbiorczej 26, a zatem przemieszczania w tej samej orientacji, jest zmniejszenie ruchu członu ryglującego 46. Bezpieczeństwo mechanizmu ryglującego wynika z zastosowania sprężyny naciąPL 194 879 B1 gowej 56, która utrzymuje człon ryglujący 46 w POŁOŻENIU ZAMKNIĘCIA szczęki sprzęgu 30, patrz fig. 3. Przy wycofywaniu członu ryglującego 46 do jego POŁOŻENIA WYCOFANIA wzrasta naprężenie powodujące wzrost siły wywieranej przez obsługującego mechanizm ryglujący za pomocą belki odciągu 52. A zatem, mechanizm ryglujący o krótszym skoku, jak opisano powyżej, zmniejsza wysiłek przy obsłudze.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym zawierające płytę wyposażoną w szczelinę odbiorczą do przyjmowania sworznia zwrotnicy przyczepy, zamocowaną obrotowo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie szczękę sprzęgu z hakiem i ramieniem odbiorczym, i zamocowany ruchomo w sąsiedztwie szczeliny odbiorczej w płycie człon ryglujący, przy czym hak i ramię odbiorcze szczęki sprzęgu są względem siebie sztywne i przesunięte oraz ułożone w różnych płaszczyznach, a szczęka sprzęgu jest obrotowo zamocowana pomiędzy POŁOŻENIEM OTWARCIA a POŁOŻENIEM ZAMKNIĘCIA względem szczeliny odbiorczej, znamienne tym, że szczęka sprzęgu (30) i człon ryglujący (46) są usytuowane po przeciwnych stronach szczeliny odbiorczej (26) płyty (12), przy czym w POŁOŻENIU OTWARCIA szczęki sprzęgu (30) swobodny koniec ramienia odbiorczego (34) jest w styku z powierzchnią krzywkową (46a) członu ryglującego (46).
  2. 2. Sprzężenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma sprężynę (58) odchylającą szczękę sprzęgu (30) z jej POŁOŻENIA ZAMKNIĘCIA do POŁOŻENIA OTWARCIA.
  3. 3. Sprzężenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że człon ryglujący (46) jest ruchomy osiowo pomiędzy POŁOŻENIEM WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą (26) a POŁOŻENIEM RYGLOWANIA, w którym człon ryglujący (46) wystaje poza hak (32) utrzymując szczękę sprzęgu (30) w jej POŁOŻENIU ZAMKNIĘCIA.
  4. 4. według zastrz. 3, znamienne , że człon ryglujący (46) jest na mechanizmie dźwigniowo-łącznikowym, który jest połączony z płytą (12) poprzez sprężynę naciągową (56) odchylającą mechanizm dźwigniowo-łącznikowy do położenia utrzymującego człon ryglujący (46) w jego POŁOŻENIU RYGLOWANIA.
  5. 5. Sprzężeniewedługzasstz. 4, znamiennetym, że mechanizm dźwigniowo--ącznikowy mazaczep pierwszy (62) zaczepialny w płycie (12) z zablokowaniem mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego w położeniu utrzymującym człon ryglujący (46) w jego POŁOŻENIU RYGLOWANIA.
  6. 6. Sprzężeniewedługzasstz. 5, znamiennetym, że mechanizm dźwigniowo--ącznikowy mazaczep drugi (60), który jest oddalony od zaczepu pierwszego (62) i jest zaczepialny w płycie (12) z zablokowaniem mechanizmu dźwigniowo-łącznikowego w położeniu utrzymującym człon ryglujący (46) w jego POŁOŻENIU WYCOFANIA poza szczelinę odbiorczą (26).
PL347037A 1998-10-02 1999-09-29 Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym PL194879B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9821363.0A GB9821363D0 (en) 1998-10-02 1998-10-02 Fifth wheel coupler
PCT/GB1999/003231 WO2000020270A1 (en) 1998-10-02 1999-09-29 Fifth wheel coupler

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347037A1 PL347037A1 (en) 2002-03-11
PL194879B1 true PL194879B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=10839793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347037A PL194879B1 (pl) 1998-10-02 1999-09-29 Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6352277B1 (pl)
EP (1) EP1117584B1 (pl)
JP (1) JP2002526329A (pl)
CN (1) CN1131808C (pl)
AT (1) ATE222196T1 (pl)
AU (1) AU6107499A (pl)
BR (1) BR9914203A (pl)
CA (1) CA2346079A1 (pl)
CZ (1) CZ20011172A3 (pl)
DE (1) DE69902551T2 (pl)
ES (1) ES2182569T3 (pl)
GB (2) GB9821363D0 (pl)
HU (1) HUP0103509A3 (pl)
MX (1) MXPA01003336A (pl)
NO (1) NO20011444L (pl)
NZ (1) NZ511046A (pl)
PL (1) PL194879B1 (pl)
TR (1) TR200100904T2 (pl)
WO (1) WO2000020270A1 (pl)
ZA (1) ZA200102529B (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6736420B2 (en) * 2000-03-03 2004-05-18 Jost International Corporation Carrier assembly for a fifth wheel
US6520527B2 (en) * 2001-03-09 2003-02-18 Jost International Corp. Air released fifth wheel assembly
DE10257807B4 (de) * 2002-12-10 2014-03-27 Saf-Holland Verkehrstechnik Gmbh Sattelkupplung
US7428833B2 (en) * 2004-12-22 2008-09-30 Peak Recreational Products, Llc Vehicle mountable personal property lock assembly
GB2426748B (en) * 2005-06-03 2009-08-26 Fontaine Int Europe Ltd Fifth wheel coupling
US7651113B1 (en) 2006-03-07 2010-01-26 Fontaine Fifth Wheel Company Compact fifth wheel locking mechanism
US7735849B1 (en) 2006-03-07 2010-06-15 Fontaine Fifth Wheel Compact fifth wheel locking mechanism
US20070257469A1 (en) * 2006-05-05 2007-11-08 Burns David J Vertically and horizontally loading trailer latching assembly
US20080111346A1 (en) * 2006-11-01 2008-05-15 Burns David J Fifth wheel hitch cart assembly
JP2010525982A (ja) * 2007-04-30 2010-07-29 シルバー・イーグル・マニュファクチュアリング・カンパニー ロールを安定する第五輪装置
US20100044997A1 (en) * 2007-11-01 2010-02-25 Burns David J Fifth wheel hitch cart assembly
CN101497349B (zh) * 2008-02-02 2012-09-05 一汽四平专用汽车有限公司 牵引装置
US7931291B2 (en) * 2009-05-14 2011-04-26 Fontaine Fifth Wheel Co. Fifth wheel coupling assembly with removable locking mechanism
US8210558B2 (en) 2009-12-01 2012-07-03 Fontaine Fifth Wheel Co. Fifth wheel secondary lock
US8398109B2 (en) * 2010-01-15 2013-03-19 Altair Engineering, Inc. Heavy-duty trailer
DE102012214413B4 (de) * 2012-08-14 2016-08-11 Jost-Werke Gmbh Sattelkupplung
EP2986488A4 (en) * 2013-04-19 2016-11-23 Sasper Pty Ltd COMBINED SYSTEM
US9738333B2 (en) 2014-02-07 2017-08-22 Fontaine Fifth Wheel Company Fifth wheel locking mechanism
EP3379222B1 (en) 2017-03-22 2020-12-30 Methode Electronics Malta Ltd. Magnetoelastic based sensor assembly
WO2018217876A1 (en) * 2017-05-23 2018-11-29 Horizon Global Americas Inc. Fifth wheel hitch engagement system
US11221262B2 (en) 2018-02-27 2022-01-11 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11491832B2 (en) 2018-02-27 2022-11-08 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11084342B2 (en) 2018-02-27 2021-08-10 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11135882B2 (en) 2018-02-27 2021-10-05 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
DE18907724T1 (de) 2018-02-27 2021-03-25 Methode Electronics, Inc. Schleppsysteme und Verfahren mit Verwendung von Magnetfeldmessung
US11014417B2 (en) 2018-02-27 2021-05-25 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
CN108454333B (zh) * 2018-04-18 2021-01-22 中国重汽集团济南动力有限公司 一种防磨挂车主销总成
CN113022724B (zh) * 2021-04-01 2022-12-09 中国重汽集团济南动力有限公司 一种鞍座调节杆调节方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2426002A (en) 1944-10-26 1947-08-19 Besten Gerrit Den Fifth wheel
US3194585A (en) 1963-04-19 1965-07-13 Reuel A Cochrane Rock lock type fifth wheel locking mechanism
GB1377741A (en) 1971-02-26 1974-12-18 Slaven Transport Products Ltd Fifth wheel couplers
US4566715A (en) * 1983-08-22 1986-01-28 Holland Hitch Company Fifth wheel
DE3930187A1 (de) 1989-09-09 1991-03-21 Jost Werke Gmbh Verschlusshaken fuer den verschluss einer sattelkupplung

Also Published As

Publication number Publication date
ATE222196T1 (de) 2002-08-15
TR200100904T2 (tr) 2001-07-23
AU6107499A (en) 2000-04-26
DE69902551T2 (de) 2003-03-20
GB2342334A (en) 2000-04-12
EP1117584B1 (en) 2002-08-14
GB9821363D0 (en) 1998-11-25
CN1131808C (zh) 2003-12-24
NZ511046A (en) 2002-03-01
ZA200102529B (en) 2002-01-16
GB2342334B (en) 2000-09-06
GB9922880D0 (en) 1999-12-01
HUP0103509A2 (hu) 2002-01-28
CA2346079A1 (en) 2000-04-13
ES2182569T3 (es) 2003-03-01
PL347037A1 (en) 2002-03-11
US6352277B1 (en) 2002-03-05
WO2000020270A1 (en) 2000-04-13
NO20011444D0 (no) 2001-03-21
BR9914203A (pt) 2001-07-03
EP1117584A1 (en) 2001-07-25
DE69902551D1 (de) 2002-09-19
HUP0103509A3 (en) 2002-03-28
CZ20011172A3 (cs) 2001-08-15
JP2002526329A (ja) 2002-08-20
CN1321131A (zh) 2001-11-07
MXPA01003336A (es) 2003-06-24
NO20011444L (no) 2001-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194879B1 (pl) Sprzężenie siodłowe do montowania na pojeździe holującym
US8925979B2 (en) Command latch and pin latch system
US5234238A (en) Ratchet type latch assembly
US6467793B2 (en) Gooseneck coupler
KR19990013951A (ko) 제5휘일 히치 릴리즈
EP0562887B1 (en) Fifth wheel hitches
US6505849B1 (en) Ball clamp trailer coupler
US6050588A (en) Fifth wheel ball hitch latching assembly
EP1216185B1 (en) Fifth wheel coupling
US4817979A (en) Trailer coupler
US6908093B1 (en) Kingpin coupler
CA1083630A (en) Quick disconnect trailer hitch
US3171672A (en) King-pin lock structure and operating mechanism
US6092825A (en) Flatbar fifth wheel release handle
US5308100A (en) Trailer coupler assembly
US4826199A (en) Fifth wheel hitch
US4486041A (en) Door handle unit
US2833559A (en) Fifth wheel coupler
CA2325794C (en) Fifth wheel ball hitch latching assembly
AU1666701A (en) Fifth wheel lock release