PL194648B1 - Guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia - Google Patents

Guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia

Info

Publication number
PL194648B1
PL194648B1 PL00352154A PL35215400A PL194648B1 PL 194648 B1 PL194648 B1 PL 194648B1 PL 00352154 A PL00352154 A PL 00352154A PL 35215400 A PL35215400 A PL 35215400A PL 194648 B1 PL194648 B1 PL 194648B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
liner
teat cup
housing
teat
teatcup
Prior art date
Application number
PL00352154A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352154A1 (en
Inventor
Nils Älveby
Jan Kassibrahim
Viktoria Noresson
Original Assignee
Delaval Holding Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20416015&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL194648(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Delaval Holding Ab filed Critical Delaval Holding Ab
Publication of PL352154A1 publication Critical patent/PL352154A1/xx
Publication of PL194648B1 publication Critical patent/PL194648B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01JMANUFACTURE OF DAIRY PRODUCTS
    • A01J5/00Milking machines or devices
    • A01J5/04Milking machines or devices with pneumatic manipulation of teats
    • A01J5/044Milk lines or coupling devices for milk conduits
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01JMANUFACTURE OF DAIRY PRODUCTS
    • A01J5/00Milking machines or devices
    • A01J5/04Milking machines or devices with pneumatic manipulation of teats
    • A01J5/08Teat-cups with two chambers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Hooks, Suction Cups, And Attachment By Adhesive Means (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Wind Motors (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Table Equipment (AREA)

Abstract

1. Guma strzykowa kubka udojowego przeznaczona do montowania w obudowie kubka udojowego maj acej pierw- szy koniec i drugi koniec w taki sposób, ze w stanie zamon- towanym przechodzi przez obudow e kubka udojowego i tworzy przestrze n wewn etrzn a, w któr a wchodzi strzyk, oraz przestrze n zewn etrzn a pomi edzy obudow a kubka udojowego a gum a strzykow a, gdzie w gumie strzykowej znajduje si e otwór do wk ladania strzyka w przestrze n we- wn etrzn a, który jest skonstruowany tak, ze w stanie zamon- towanym, znajduje si e na pierwszym ko ncu obudowy, gdzie guma strzykowa zawiera obszar uchwytowy do chwytania przez cz esc uchwytow a obudowy kubka udojowego w taki sposób, ze w stanie zamontowanym, obszar uchwytowy jest otoczony przez cz esc uchwytow a i przylega do niej, gdzie obszar uchwytowy, patrz ac w przekroju poprzecz- nym, ma kszta lt rózny od okr aglego, znamienna tym, ze guma strzykowa (1) zawiera cz esc lacz ac a (20) do laczenia gumy strzykowej (1) z kolektorem (9) i która zawiera srodki (22) do okre slania po lozenia obrotowego gumy strzy- kowej (1) wzgl edem kolektora (9). 9. Zespó l do dojenia, w sk lad którego wchodzi kolektor kubka udojowego oraz co najmniej kubek udojowy, a w sk lad kubka udojowego wchodzi ……, znamienny tym, ze guma strzykowa (1) zawiera cz esc lacz ac a (20), która laczy gum e strzykow a (1) z kolektorem (9) i która zawiera srodki (22) okre slaj ace po lo zenie obrotowe gumy strzyko- wej (1) wzgl edem kolektora (9). PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia.
Z amerykańskiego opisu patentowego US-A-5,244,422 znana jest guma strzykowa, przeznaczona do montażu w obudowie kubka udojowego, która ma pierwszy koniec i drugi koniec, tak, że w stanie zamontowanym rozciąga się przez obudowę kubka udojowego i tworzy przestrzeń wewnętrzną, w którą wchodzi strzyk oraz przestrzeń zewnętrzną pomiędzy obudową kubka udojowego i gumą strzykową. W gumie strzykowej znajduje się otwór, który jest przeznaczony do wprowadzania strzyka do przestrzeni wewnętrznej, i który, w stanie zamontowanym, jest skonstruowany tak, żeby znajdował się na pierwszym końcu. Guma strzykowa zawiera również obszar uchwytowy, który jest skonstruowany tak, żeby był chwytany przez część uchwytową obudowy kubka udojowego w taki sposób, żeby w stanie zamontowanym obszar uchwytowy był otoczony przez część uchwytową i przylegał do niej. Obszar uchwytowy, patrząc w przekroju poprzecznym, na kształt różny od kołowego. W dokumencie tym ujawniono kubek udojowy mający trójkątną część uchwytową do chwytania odpowiedniego trójkątnego obszaru uchwytowego gumy strzykowej.
Niektóre takie gumy strzykowe kubka udojowego, które przechodzą przez obudowę kubka udojowego i łączą się bezpośrednio z jego kolektorem, są przeznaczone do montażu do elementu wlotowego kolektora kubka udojowego w określonym położeniu obrotowym względem kolektora kubka udojowego. Są to, na przykład, gumy strzykowe do kubków udojowych mające asymetryczny kształt, patrząc w kierunku ich podłużnej osi. Ponadto, obudowa kubka udojowego może być wyposażona w króciec złączny do krótkiego przewodu doprowadzającego pulsację, który biegnie do elementu rozdzielczego kolektora kubka udojowego. W celu zapewnienia, że przewody doprowadzające pulsację nie zostaną zniekształcone w taki sposób, żeby uniemożliwiały przepływ przez siebie, korzystne jest umieszczanie obudów kubków udojowych w określonym położeniu obrotowym względem kolektora kubka udojowego. Istotne znaczenie ma optymalna możliwość przemieszczania się kubka udojowego, tj. przewody doprowadzające pulsację mają być skonstruowane w taki sposób, żeby obciążenie strzyków było możliwie małe. Ponadto może okazać się, że nie ma możliwości zapobiegania blokowaniu podciśnieniowemu, tj. zwykłemu zwisaniu kubka udojowego w dół, kiedy zespół do dojenia nie jest używany.
Celem wynalazku jest zaradzenie wspomnianym powyżej problemom. W szczególności, celem wynalazku jest uzyskanie, odpowiednio, gumy strzykowej, kubka udojowego i zespołu do dojenia, które zapewniają odpowiednią orientację gumy strzykowej względem obudowy kubka udojowego i kolektora kubka udojowego.
Guma strzykowa kubka udojowego przeznaczona do montowania w obudowie kubka udojowego mającej pierwszy koniec i drugi koniec w taki sposób, że w stanie zamontowanym przechodzi przez obudowę kubka udojowego i tworzy przestrzeń wewnętrzną, w którą wchodzi strzyk, oraz przestrzeń zewnętrzną pomiędzy obudową kubka udojowego a gumą strzykową, gdzie w gumie strzykowej znajduje się otwór do wkładania strzyka w przestrzeń wewnętrzną i który jest skonstruowany tak, że w stanie zamontowanym, znajduje się na pierwszym końcu obudowy, gdzie guma strzykowa zawiera obszar uchwytowy do chwytania przez część uchwytową obudowy kubka udojowego w taki sposób, że, w stanie zamontowanym, obszar uchwytowy jest otoczony przez część uchwytową i przylega do niej, gdzie obszar uchwytowy, patrząc w przekroju poprzecznym, ma kształt różny od okrągłego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że guma strzykowa zawiera część łączącą do łączenia gumy strzykowej z kolektorem i która zawiera środki do określania położenia obrotowego gumy strzykowej względem kolektora.
Korzystnie środki obejmują skos części łączącej do przylegania do wystającej części kolektora.
Korzystnie część uchwytowa obudowy kubka udojowego jest utworzona przez otwór, który znajduje się na drugim końcu obudowy i który ma kształt różny od okrągłego, odpowiadający różnemu od okrągłego kształtowi przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego, gdzie w stanie zamontowanym, guma strzykowa jest osadzona nieobrotowo względem obudowy kubka udojowego.
Korzystnie w skład obszaru uchwytowego wchodzi powierzchnia, która biegnie wokół gumy strzykowej i która co najmniej ma styczną, która jest zasadniczo równoległa do podłużnej osi gumy strzykowej.
Korzystnie obszar uchwytowy jest otoczony przez dwie wystające części, które rozciągają się wokół gumy strzykowej i które określają osiowe położenie gumy strzykowej w obudowie kubka udojowego w stanie zamontowanym.
PL 194 648 B1
Korzystnie kształt przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego jest taki, że gumę strzykową można umieszczać co najwyżej w dwóch położeniach obrotowych względem obudowy kubka udojowego w stanie zamontowanym. Mając tak określone położenie obrotowe albo dwa tak określone położenia obrotowe, które znajdują się w odległości 180° od siebie, użytkownik może zawsze zorientować we właściwy sposób gumę strzykową w obudowie kubka udojowego.
Korzystnie kształt przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego jest owalny.
Korzystnie guma strzykowa zawiera część łączącą do połączenia gumy strzykowej z pierwszym końcem obudowy kubka udojowego w stanie zamontowanym, i która zawiera elementy do określania co najwyżej dwóch możliwych położeń obrotowych gumy strzykowej względem obudowy kubka udojowego w stanie zamontowanym. Ponieważ w ten sposób guma strzykowa może być zamontowana tylko w jednym lub kilku ewentualnych określonych położeniach obrotowych, zapewniono, że guma strzykowa biegnie we właściwy sposób przez obudowę kubka udojowego, pomiędzy pierwszym a drugim końcem, tj. guma strzykowa nie ma możliwości obracania się.
Zespół do dojenia, w skład którego wchodzi kolektor kubka udojowego oraz co najmniej kubek udojowy, w którym kubek udojowy zawiera obudowę kubka udojowego, która ma pierwszy koniec i drugi koniec oraz gumę strzykową kubka udojowego, która, w stanie zamontowanym, przechodzi przez obudowę kubka udojowego i tworzy przestrzeń wewnętrzną, w którą wchodzi strzyk, oraz przestrzeń zewnętrzną pomiędzy obudową kubka udojowego a gumą strzykową, zaś w gumie strzykowej znajduje się otwór do wkładania strzyka w przestrzeń wewnętrzną, który, w stanie zamontowanym, znajduje się na pierwszym końcu obudowy, i guma strzykowa obejmuje obszar uchwytowy, który jest chwytany przez część uchwytową obudowy kubka udojowego w taki sposób, że, w stanie zamontowanym, obszar uchwytowy jest otoczony przez część uchwytową i przylega do niej, gdzie obszar uchwytowy, patrząc w przekroju poprzecznym, ma kształt różny od okrągłego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że guma strzykowa zawiera część łączącą, która łączy gumę strzykową z kolektorem, i która zawiera środki określające położenie obrotowe gumy strzykowej względem kolektora.
Korzystnie środki obejmują skos części łączącej, który przylega do części wystającej kolektora kubka udojowego.
Korzystnie część uchwytowa obudowy kubka udojowego jest utworzona przez otwór, który znajduje się na drugim końcu obudowy i który ma kształt różny od okrągłego, odpowiadający różnemu od okrągłego kształtowi przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego, gdzie w stanie zamontowanym, guma strzykowa jest osadzona nieobrotowo względem obudowy kubka udojowego.
W wyniku określonego kształtu przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego gumy strzykowej, uzyskano możliwość montowania gumy strzykowej w jednym, albo ewentualnie w kilku, określonych położeniach obrotowych względem obudowy kubka udojowego w taki sposób, żeby guma strzykowa nie mogła się obracać względem jego obudowy. Różny od kołowego kształt można zrealizować na wiele różnych sposobów, którym może być, na przykład, kształt kołowy wzdłuż głównej części obwodu z wystającą częścią, albo z dowolną inną nieregularnością, wzdłuż pozostałej części obwodu. W wyniku tego, część uchwytowa obudowy kubka udojowego może być ukształtowana w postaci otworu, który znajduje się na drugim końcu i który ma kształt różny od kołowego, gdzie różny od kołowego kształt przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego może odpowiadać kształtowi części uchwytowej, gdzie w stanie zamontowanym guma strzykowa nie może obracać się względem jego obudowy. Ponadto użytkownik zawsze może zamontować zarówno gumę strzykową, jak i obudowę kubka udojowego w zadanym położeniu względem siebie oraz względem kolektora kubka udojowego zespołu do dojenia.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia gumę strzykową kubka udojowego w przykładzie wykonania według wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 2 - część uchwytową gumy strzykowej z fig. 1, w przekroju poprzecznym płaszczyzną II-II, fig. 3 - gumę strzykową z fig. 1, w przekroju płaszczyzną III-III, fig. 4 - kubek udojowy z gumą strzykową z fig. 1, który jest połączony ze swoim kolektorem, w przekroju podłużnym oraz fig. 5-7 przedstawiają przekroje poprzeczne przez część uchwytową gumy strzykowej według różnych przykładów wykonania wynalazku.
Na figurze 1 pokazano gumę strzykową 1 kubka udojowego, która jest przeznaczona do zamontowana w obudowie 2 kubka udojowego, patrz fig. 4, i łącznie z obudową 2 kubka udojowego tworzy kubek udojowy. Obudowa 2 kubka udojowego ma pierwszy górny koniec 3 i drugi dolny koniec 4. Guma strzykowa 1 jest przeznaczona do montowania w obudowie 2 kubka udojowego w taki sposób, że przechodzi przez obudowę 2 i tworzy przestrzeń wewnętrzną 5, skonstruowaną tak, żeby wchodził
PL 194 648 B1 w nią strzyk, oraz przestrzeń zewnętrzną 6, tak zwaną komorę pulsacyjną, pomiędzy obudową 2 kubka udojowego a gumą strzykową 1. W stanie spoczynkowym, guma strzykowa 1 ma zasadniczo prostoliniową rozciągłość z osią podłużną x. Ponadto w gumie strzykowej 1 znajduje się otwór 7, usytuowany w jej górnej części, tj. na tym końcu, który jest połączony z pierwszym końcem 3 obudowy 2 kubka udojowego. Pod pojęciem górny należy rozumieć w tym zgłoszeniu ten koniec, który jest umieszczony ku górze, kiedy guma strzykowa 1 jest przymocowana do strzyka zwierzęcia, które ma być dojone, tj. w aktywnym stanie używania. Otwór 7 ma umożliwiać wkładanie strzyka do przestrzeni wewnętrznej 5. Przestrzeń wewnętrzna 5 przechodzi dalej w przewód 8 do mleka, który jest połączony z kolektorem 9 kubka udojowego, patrz fig. 4. W rezultacie, przewód 8 do mleka jest skonstruowany tak, żeby transportował mleko z przestrzeni wewnętrznej 5 do kolektora 9 kubka udojowego.
Na gumie strzykowej 1 znajduje się obszar uchwytowy 10. W skład tego obszaru uchwytowego 10 wchodzi powierzchnia, która rozciąga się wokół gumy strzykowej 1 kubka udojowego i jest w przybliżeniu równoległa do osi podłużnej x. Należy tutaj zauważyć, że nawet j eżell obszar uchwytowy 10 w przykładzie wykonania z fig. 1 ma rozciągłość osiową, obszar ten może tworzyć powierzchnia, która, patrząc w kierunku podłużnej sekcji osiowej, ma kształt wklęsły, a tym samym ma tylko jedną styczną, która jest w przybliżeniu równoległa do osi podłużnej x. Obszar uchwytowy 10 jest skonstruowany tak, żeby można go było uchwycić za pomocą części uchwytowej 11 drugiego dolnego końca 4 obudowy 2 kubka udojowego, kiedy guma strzykowa 1 jest zamontowana w jego obudowie 2 w taki sposób, że obszar uchwytowy 10 jest otoczony i przylega do części uchwytowej 11. Obszar uchwytowy 10 jest otoczony i ograniczony w kierunku osiowym przez dwie wystające części 12, 13, które biegną wokół gumy strzykowej 1 i które są skonstruowane tak, żeby znajdowały się po odpowiedniej stronie części uchwytowej 11 obudowy 2 kubka udojowego, kiedy guma strzykowa 1 jest osadzona w jego obudowie 2. Zatem wystające części 12 i 13 wyznaczają położenie osiowe gumy strzykowej 1 w obudowie 2 kubka udojowego.
W celu zapobiegania obracaniu się gumy strzykowej 1 w obudowie 2 kubka udojowego, obszar uchwytowy 10 ma, patrząc w promieniowym przekroju poprzecznym, kształt różny od okrągłego, jak widać na fig. 3. Jak widać na fig. 3, obszar uchwytowy 10 jest, w tym przykładzie wykonania, w przybliżeniu owalny. W tym przykładzie wykonania, część uchwytowa 11 obudowy 2 kubka udojowego jest utworzona przez otwór, który ma odpowiedni kształt owalny, co oznacza, że guma strzykowa 1 może przyjmować dwa wyznaczone położenia obrotowe względem obudowy 2 kubka udojowego, które to położenia są przemieszczone względem siebie o 180°.
Na figurach 5-7 pokazano trzy inne możliwe kształty obszaru uchwytowego 10 gumy strzykowej 1 kubka udojowego. Na fig. 5, obszar uchwytowy 10 ma kształt okrągły wokół większej części obwodu i wystającą część 14 wzdłuż mniejszej części obwodu. Część uchwytowa 11 obudowy 2 kubka udojowego ma odpowiedni kształt, co oznacza, że guma strzykowa 1 może być zamontowana tylko w określonym z góry położeniu obrotowym względem obudowy2 kubka udojowego.
Na figurze 6 ujawniono kształt obszaru uchwytowego 10, który jest podobny do trójkąta równoramiennego i który umożliwia tylko jedno położenie obrotowe gumy strzykowej 1 kubka udojowego względem jego obudowy 2. Na fig. 7 pokazano kształt podłużny umożliwiający dwa położenia obrotowe gumy strzykowej 1 kubka udojowego względem jego obudowy 2. W zakresie wynalazku możliwe są również inne kształty obszaru uchwytowego 10 niż tutaj ujawnione.
W skład gumy strzykowej 1 kubka udojowego wchodzi również część łącząca 15, która jest skonstruowana tak, żeby łączyła gumę strzykową 1 z pierwszym górnym końcem jego obudowy 2, kiedy guma strzykowa 1 jest odsadzona w jego obudowie 2, patrz fig. 4. W skład części łączącej 15 wchodzi wieniec lub kołnierz 16, który ma promieniowe przedłużenie oraz osiowe przedłużenie takie, że pomiędzy kołnierzem 16 a zewnętrzną powierzchnią gumy strzykowej 1 powstaje pierścieniowe zagłębienie 17. Ponadto, w skład części łączącej 15 wchodzi element skonstruowany tak, żeby wyznaczał nieruchome, ustalone położenie obrotowe gumy strzykowej 1 względem obudowy 2 kubka udojowego w górnym końcu 3, kiedy guma strzykowa 1 jest osadzona w jego obudowie 2. W przykładzie wykonania ujawnionym na fig. 1 i 2, w skład wspomnianego elementu wchodzi mostek 18 z materiału, który rozciąga się w zagłębieniu 17 pomiędzy kołnierzem 16 a zewnętrzną ścianką gumy strzykowej 1. Mostek 18 z materiału jest skonstruowany tak, żeby sprzęgał się z odpowiednim zagłębieniem, które biegnie z górnego końca 3 obudowy 2 kubka udojowego. Należy zauważyć, że część łącząca 15 może zawierać dwa takie mostki 18 z materiału i zagłębienia 19, dla umożliwienia dwóch położeń obrotowych gumy strzykowej 1 kubka udojowego względem jego obudowy 2. Nadając gumie strzykowej 1 nieruchome położenie obrotowe zarówno w końcu górnym 3, jak i w końcu dolnym obuPL 194 648 B1 dowy 2 kubka udojowego, zapewnia się, że guma strzykowa 1 zawsze biegnie przez obudowę 2 kubka udojowego w taki sposób, że guma strzykowa nie jest skręcona.
Przewód 8 do mleka gumy strzykowej 1 kubka udojowego zawiera na końcu zewnętrznym część łączącą 20, która jest skonstruowana tak, żeby umożliwiała łączenie gumy strzykowej 1 z kolektorem 9 kubka udojowego, patrz fig. 4. W ujawnionym przykładzie wykonania, część łącząca 20 znajduje się na króćcu łączącym 21 kolektora 9 kubka udojowego. Ze względu na różne okoliczności, na przykład używanie gum strzykowych o niesymetrycznym kształcie lub przestrzeni dostępnej na kolektorze 9, istotne znaczenie ma, aby guma strzykowa 1 przyjmowała określone położenie obrotowe również względem króćca rurowego 21. To położenie obrotowe jest wyznaczone w ujawnionym przykładzie wykonania przez środki 22 w postaci skosu na zewnętrznym końcu części łączącej 20. W ujawnionym przykładzie wykonania, skos jest skonstruowany tak, żeby przylegał do wystającej części 22' kolektora 9. Określone położenie obrotowe względem króćca rurowego 21 można również uzyskać innymi sposobami, na przykład poprzez różne od kołowego kształty przekrojów poprzecznych. Część łączącą 20 gumy strzykowej 8 można również skonstruować w taki sposób, żeby można było ją wkładać w otwór kolektora. W tym wypadku, w częściach łączących 20 i wspomnianym otworze można, korzystnie, stosować różne kształty przekrojów poprzecznych, jak w przykładach z fig. 3, 5, 6 i 7. Na fig. 4 ujawniono również przewód doprowadzający pulsację 23, który biegnie od króćca łączącego 24 obudowy 2 kubka udojowego do elementu rozdzielczego 25 kolektora 9 kubka udojowego. W celu uzyskania możliwie prostego i krótkiego przewodu doprowadzającego pulsację 23 korzystne jest, jeżeli króciec łączący 24 znajduje się w określonym położeniu obrotowym względem elementu rozdzielczego 25. Można to osiągnąć poprzez ustalone położenia obrotowe, które są określone według obecnego wynalazku.
Wynalazek nie ogranicza się do ujawnionych przykładów wykonania, ale można go zmieniać i modyfikować w zakresie określonym w załączonych zastrzeżeniach patentowych.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Guma strzykowa kubka udojowego przeznaczona do montowania w obudowie kubka udojowego mającej pierwszy koniec i drugi koniec w taki sposób, że w stanie zamontowanym przechodzi przez obudowę kubka udojowego i tworzy przestrzeń wewnętrzną, w którą wchodzi strzyk, oraz przestrzeń zewnętrzną pomiędzy obudową kubka udojowego a gumą strzykową, gdzie w gumie strzykowej znajduje się otwór do wkładania strzyka w przestrzeń wewnętrzną, który jest skonstruowany tak, że w stanie zamontowanym, znajduje się na pierwszym końcu obudowy, gdzie guma strzykowa zawiera obszar uchwytowy do chwytania przez część uchwytową obudowy kubka udojowego w taki sposób, że, w stanie zamontowanym, obszar uchwytowy jest otoczony przez część uchwytową i przylega do niej, gdzie obszar uchwytowy, patrząc w przekroju poprzecznym, ma kształt różny od okrągłego, znamienna tym, że guma strzykowa (1) zawiera część łączącą (20) do łączenia gumy strzykowej (1) z kolektorem (9) i która zawiera środki (22) do określania położenia obrotowego gumy strzykowej (1) względem kolektora (9).
  2. 2. Guma ssmzykowa według zass:rz. 1, tym, że środki (22) obejmują skos części łączącej (20) do przylegania do wystającej części (22') kolektora (9).
  3. 3. Guma s^trzykowa według zas-trz. 1, zn^i^i^i^i^^ tym, że część uchwytowa (11) obudowy (2) kubka udojowego jest utworzona przez otwór, który znajduje się na drugim końcu (4) obudowy i który ma kształt różny od okrągłego, odpowiadający różnemu od okrągłego kształtowi przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego (10), gdzie w stanie zamontowanym, guma strzykowa (1) jest osadzona nieobrotowo względem obudowy (2) kubka udojowego.
  4. 4. Guma stózykowa według zas^z. 3, zn^i^i^i^i^^ tym, że w skład ob^^^r^i^u uch^^t^<^\^^<^o (10) wchodzi powierzchnia, która biegnie wokół gumy strzykowej (1) i która co najmniej ma styczną, która jest zasadniczo równoległa do podłużnej osi (x) gumy strzykowej (1).
  5. 5. Guma ssrzykowa według zas^z. 4, tym, że obszar uchwytowy (10) jess oooczony przez dwie wystające części (12, 13), które rozciągają się wokół gumy strzykowej (1) i które określają osiowe położenie gumy strzykowej (1) w obudowie (2) kubka udojowego w stanie zamontowanym.
  6. 6. Guma strzykowa według zastrz. 3 albo 4, albo 5, znamienna tym, że kształt przeknoiu poprzecznego obszaru uchwytowego (10) jest taki, że gumę strzykową (1) można umieszczać co najwyżej w dwóch położeniach obrotowych względem obudowy (2) kubka udojowego w stanie zamontowanym.
    PL 194 648 B1
  7. 7. Guma strzykowa według zastrz. 6, znamienna tym, że kształt przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego (10) jest owalny.
  8. 8. Guma strzykowa według zastrz. 3 albo 4, albo 5, znamienna tym, że guma strzykowa (1) zawiera część łączącą (15) do połączenia gumy strzykowej (1) z pierwszym końcem (3) obudowy (2) kubka udojowego w stanie zamontowanym, i która zawiera elementy (17, 18) do określania co najwyżej dwóch możliwych położeń obrotowych gumy strzykowej (1) względem obudowy (2) kubka udojowego w stanie zamontowanym.
  9. 9. Zespół do dooenia, w skład którego wchodzi kolektor kubka udooowego oraz co najmniej kubek udojowy, a w skład kubka udojowego wchodzi obudowa kubka udojowego, która ma pierwszy koniec i drugi koniec oraz guma strzykowa kubka udojowego, która, w stanie zamontowanym, przechodzi przez obudowę kubka udojowego i tworzy przestrzeń wewnętrzną, w którą wchodzi strzyk, oraz przestrzeń zewnętrzną pomiędzy obudową kubka udojowego a gumą strzykową, zaś w gumie strzykowej znajduje się otwór do wkładania strzyka w przestrzeń wewnętrzną, który, w stanie zamontowanym, znajduje się na pierwszym końcu obudowy, i guma strzykowa zawiera obszar uchwytowy, który jest chwytany przez część uchwytową obudowy kubka udojowego w taki sposób, że, w stanie zamontowanym, obszar uchwytowy jest otoczony przez część uchwytową i przylega do niej, gdzie obszar uchwytowy, patrząc w przekroju poprzecznym, ma kształt różny od okrągłego, znamienny tym, że guma strzykowa (1) zawiera część łączącą (20), która łączy gumę strzykową (1) z kolektorem (9) i która zawiera środki (22) określające położenie obrotowe gumy strzykowej (1) względem kolektora (9).
  10. 10. Zespół według zastrz. 9, znamienny tym, że środki (22) obeemują skos (22) części łączącej (20), który przylega do części wystającej (22') kolektora (9) kubka udojowego.
  11. 11. Zespół według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że część uchwytowa (11) obudowy (2) kubka udojowego jest utworzona przez otwór, który znajduje się na drugim końcu (4) i który ma kształt różny od okrągłego, odpowiadający różnemu od okrągłego kształtowi przekroju poprzecznego obszaru uchwytowego (10), gdzie w stanie zamontowanym, guma strzykowa (1) jest osadzona nieobrotowo względem obudowy (2) kubka udojowego.
PL00352154A 1999-06-10 2000-06-09 Guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia PL194648B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9902182A SE514503C2 (sv) 1999-06-10 1999-06-10 Spengummi, spenkopp och mjölkningsorgan
PCT/SE2000/001210 WO2000076299A1 (en) 1999-06-10 2000-06-09 A teatcup liner, a teatcup and a milking member

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352154A1 PL352154A1 (en) 2003-07-28
PL194648B1 true PL194648B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=20416015

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00352154A PL194648B1 (pl) 1999-06-10 2000-06-09 Guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6722310B1 (pl)
EP (2) EP1425959B1 (pl)
JP (1) JP4342135B2 (pl)
AT (2) ATE274798T1 (pl)
AU (1) AU758410B2 (pl)
BR (1) BR0011431A (pl)
CA (1) CA2376702C (pl)
DE (2) DE60013436T2 (pl)
DK (1) DK1185164T3 (pl)
ES (2) ES2225162T3 (pl)
NO (1) NO313853B1 (pl)
NZ (1) NZ516000A (pl)
PL (1) PL194648B1 (pl)
RU (1) RU2260939C2 (pl)
SE (1) SE514503C2 (pl)
UA (1) UA66926C2 (pl)
WO (1) WO2000076299A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2570327C (en) * 2004-06-29 2013-11-26 Lauren Agrisystems, Ltd. Milking liner
US7536975B2 (en) * 2004-08-18 2009-05-26 Wisconsin Alumni Research Foundation Plasma-assisted disinfection of milking machines
DE102007054725A1 (de) 2007-11-14 2009-05-20 Westfaliasurge Gmbh Melken von Tieren unter reduzierter Zitzenbelastung
US8833300B2 (en) 2007-05-11 2014-09-16 Gea Farm Technologies Gmbh Milking of an animal with reduced teat stress
DE102007022801A1 (de) 2007-05-11 2008-11-13 Westfaliasurge Gmbh Melken von Tieren unter reduzierter Zitzenbelastung
DE102008023011A1 (de) 2007-05-11 2008-11-27 Westfaliasurge Gmbh Melkeinheit zum Melken eines Tieres
NZ581454A (en) 2007-05-11 2012-11-30 Gea Westfaliasurge Gmbh Clamping connection for milk tube
US8302561B2 (en) 2009-08-11 2012-11-06 Lauren Agrisystems, Ltd. Teat cup shell
US8056505B2 (en) 2009-12-08 2011-11-15 Lauren Agrisystems, Ltd. Vent for milking liner
CA2785222C (en) 2010-01-29 2015-11-03 Gea Houle Inc. Rotary milking station, kit for assembling the same, and methods of assembling and operating associated thereto
US9439391B2 (en) 2012-12-07 2016-09-13 Lauren Agrisystems, Ltd. Dairy milking devices and methods
US20150090183A1 (en) * 2013-09-27 2015-04-02 Gea Farm Technologies, Inc. Anti-twist Liner and Shell for a Dairy Animal Teat Cup Assembly
US11116173B2 (en) * 2016-05-04 2021-09-14 Delaval Holding Ab Cartridge for a teatcup, and a teatcup
JP6934017B2 (ja) * 2016-05-04 2021-09-08 デラヴァル ホルディング アーベー 乳頭カップのためのカートリッジ及び乳頭カップ

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1896321A (en) 1930-01-10 1933-02-07 Robert E Maes Teatcup for milking machine
US1955810A (en) * 1932-06-15 1934-04-24 Int Harvester Co Teat cup for milking machines
US2574063A (en) * 1949-10-07 1951-11-06 Francis E Richwine Teat cup liner for milking machines
US2694379A (en) * 1951-11-21 1954-11-16 Int Harvester Co Teat cup for milking machines
US3474760A (en) * 1967-11-03 1969-10-28 Norton Co Milking inflation
US3643630A (en) 1970-01-08 1972-02-22 Zero Manufacturing Co Inflation tube connection
US3973521A (en) * 1974-03-07 1976-08-10 Duncan Lloyd P Stretched teat cup
US4936254A (en) * 1986-05-10 1990-06-26 Ambic Equipment Limited Automatic milking apparatus
US4869205A (en) 1988-06-03 1989-09-26 Hi-Life Rubber Inc. Milking machine inflation
DE4030767C2 (de) * 1990-09-28 1996-11-07 Hoefelmayr Bio Melktech Zitzengummi
AU637901B2 (en) * 1991-04-29 1993-06-10 Daviesway Pty Ltd Improvements in or relating to milking apparatus
US5244422A (en) 1992-09-04 1993-09-14 The Whitaker Corporation Wedge connector
GB9224890D0 (en) * 1992-11-27 1993-01-13 British Tech Group Automatic milking apparatus
US5572947A (en) * 1995-03-29 1996-11-12 Hi-Life Rubber Inc. Milking inflation
US6164243A (en) * 1998-02-13 2000-12-26 Avon Hi-Life, Inc. Milking inflation

Also Published As

Publication number Publication date
BR0011431A (pt) 2002-03-05
EP1425959A2 (en) 2004-06-09
DE60013436D1 (de) 2004-10-07
ES2281702T3 (es) 2007-10-01
PL352154A1 (en) 2003-07-28
AU5584200A (en) 2001-01-02
NO20015946D0 (no) 2001-12-05
NO20015946L (no) 2002-02-06
EP1425959A3 (en) 2004-08-04
EP1185164A1 (en) 2002-03-13
RU2260939C2 (ru) 2005-09-27
NO313853B1 (no) 2002-12-16
ATE355738T1 (de) 2007-03-15
DK1185164T3 (da) 2004-10-25
US6722310B1 (en) 2004-04-20
EP1185164B1 (en) 2004-09-01
NZ516000A (en) 2003-07-25
JP2003501100A (ja) 2003-01-14
CA2376702C (en) 2008-02-12
ATE274798T1 (de) 2004-09-15
DE60033862D1 (de) 2007-04-19
DE60013436T2 (de) 2005-09-01
CA2376702A1 (en) 2000-12-21
JP4342135B2 (ja) 2009-10-14
SE9902182L (sv) 2000-12-11
UA66926C2 (uk) 2004-06-15
AU758410B2 (en) 2003-03-20
SE514503C2 (sv) 2001-03-05
EP1425959B1 (en) 2007-03-07
WO2000076299A1 (en) 2000-12-21
ES2225162T3 (es) 2005-03-16
RU2001133089A (ru) 2004-02-27
DE60033862T2 (de) 2007-07-05
SE9902182D0 (sv) 1999-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194648B1 (pl) Guma strzykowa kubka udojowego i zespół do dojenia
ES2835272T3 (es) Pezonera de goma con geometría de cabeza flexible
PL185712B1 (pl) Gumowa nasadka na strzyk
EP3048875B1 (en) Anti-twist liner and shell for a dairy animal teat cup assembly
WO2016073861A1 (en) Short milk tube with protective vent for a dairy animal milker unit
BR112018072600B1 (pt) Um cartucho para uma teteira, e uma teteira
IE46130B1 (en) Teat cup liners
CA2415502A1 (en) Variable shut off teat cup liner
RU2032324C1 (ru) Доильный стакан
EP0105206B1 (en) Teat cup inflation
JP4377562B2 (ja) ホース装置
US6557488B1 (en) Teatcup for milking cows or other animals
US6899055B2 (en) Teatcup liner, a teatcup and a milking member
JPS6129897Y2 (pl)
JPH046087Y2 (pl)
PL60767Y1 (en) Pipe fitting, in particular a tubular nozzle for producing a jet of rinsing water

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100609