PL194551B1 - Materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego - Google Patents

Materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego

Info

Publication number
PL194551B1
PL194551B1 PL00350910A PL35091000A PL194551B1 PL 194551 B1 PL194551 B1 PL 194551B1 PL 00350910 A PL00350910 A PL 00350910A PL 35091000 A PL35091000 A PL 35091000A PL 194551 B1 PL194551 B1 PL 194551B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spring
mattress
springs
length
tensioned
Prior art date
Application number
PL00350910A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350910A1 (en
Inventor
Kenneth Edling
Original Assignee
Stjernfjaedrar Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stjernfjaedrar Ab filed Critical Stjernfjaedrar Ab
Publication of PL350910A1 publication Critical patent/PL350910A1/xx
Publication of PL194551B1 publication Critical patent/PL194551B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C27/00Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas
    • A47C27/04Spring, stuffed or fluid mattresses or cushions specially adapted for chairs, beds or sofas with spring inlays
    • A47C27/06Spring inlays
    • A47C27/063Spring inlays wrapped or otherwise protected
    • A47C27/064Pocketed springs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B68SADDLERY; UPHOLSTERY
    • B68GMETHODS, EQUIPMENT, OR MACHINES FOR USE IN UPHOLSTERING; UPHOLSTERY NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B68G9/00Placing upholstery springs in pockets; Fitting springs in upholstery

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)

Abstract

1. Materac sprezynowy zawierajacy wiele po- laczonych wzajemnie sprezyn zwojowych umieszczonych w oslonach, przy czym dla co najmniej jednej ze sprezyn, czesci oslon umieszczone na koncach sprezyny przesuniete sa wzajemnie ku sobie przez sprezyne oraz polaczone ze soba za pomoca lacznika, zna- mienny tym, ze przy polaczeniu ze soba czesci oslony (2) na koncach sprezyny (1) za pomoca lacznika sprezyna (1) jest w stanie napietym. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego.
Chodzi o materac sprężynowy zawierający sprężyny umieszczone w osłonach, tak zwany sprężynowy materac kieszeniowy.
Powszechna technologia wytwarzania materacy sprężynowych to tak zwana technologia kieszeniowa. Oznacza to, że sprężyny są umieszczone w kieszeniach, to znaczy są pojedynczo osłonięte materiałem osłaniającym. W ten sposób, sprężyny są względnie pojedynczo sprężyste tak, że mogą się uginać pojedynczo bez wpływu na sprężyny sąsiednie, przez co zwiększa się komfort użytkownika, ponieważ jego ciężar jest w ten sposób rozprowadzany bardziej równomiernie na powierzchni przyjmującej obciążenie. Zwykle, rzędy wzajemnie połączonych sprężyn zwojowych w osłonach wytwarzane są automatycznie, po czym rzędy te są przycinane na odpowiednią długość i łączone jeden obok drugiego, aby uformować materac.
Wadą takich materacy jest jednak to, że trudno jest wykonać materace cienkie. Jeśli długość sprężyn zostaje zredukowana bez odpowiadającej jej redukcji szerokości, to sprężyna będzie mieć, zwłaszcza gdy jej długość osiąga długość średnicy sprężyny, tendencję do obracania się w osłonie, co znacznie obniża komfort materaca. Przy wytwarzaniu takich materacy, istniejąca technologia wymaga dużo większej liczby sprężyn. W konsekwencji, wytwarzanie jest znacznie droższe i bardziej skomplikowane. Poza tym, trudno jest zapobiec także sztywności takich materacy, ponieważ nie można użyć zbyt cienkich sprężyn.
Z tych powodów, nie było możliwe używanie materacy sprężynowych do takich zastosowań, w których konieczne jest zastosowanie cieńszych materacy, takich jak materace łóżkowe, poduszki do siedzenia i tym podobne. Pomimo tego, materace sprężynowe charakteryzują się wieloma zaletami, takimi jak używanie doskonały komfort, jednostkowa giętkość, długa żywotność oraz łatwa i tania produkcja.
Dlatego też jest celem obecnego wynalazku dostarczenie materaca sprężynowego wspomnianego na wstępie rodzaju, w którym całkowicie lub przynajmniej częściowo można było zapobiec powyższym wadom.
Celem wynalazku jest też sposób wytwarzania materaca sprężynowego.
Celem wynalazku jest także urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego.
Materac sprężynowy zawierający wiele połączonych wzajemnie sprężyn zwojowych umieszczonych w osłonach, przy czym dla co najmniej jednej ze sprężyn, części osłon umieszczone na końcach sprężyny przesunięte są wzajemnie ku sobie przez sprężynę oraz połączone ze sobą za pomocą łącznika, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przy połączeniu ze sobą części osłony na końcach sprężyny za pomocą łącznika sprężyna jest w stanie napiętym.
Korzystnie części osłony w stanie przemieszczenia w kierunku ku sobie są ze sobą zetknięte.
Korzystnie części osłony są nałożone na siebie za pomocą łącznika, zaś uzyskana zakładka osłon określa napięcie sprężyny.
Korzystnie łącznik jest mechanicznym elementem łączącym, korzystnie klamrą.
Korzystnie łącznik jest połączeniem powierzchniowym, takim jak klej, szwem zgrzewanym lub podobnym.
Korzystnie osłona jest zgrzewalnym materiałem tekstylnym.
Korzystnie długość sprężyny w stanie napiętym jest mniejsza od 2/3 długości tej samej sprężyny w stanie nie napiętym, korzystnie mniejsza od 1/2 długości sprężyny w stanie nie napiętym.
Korzystnie stosunek długości sprężyny w stanie napiętym do jej średnicy jest mniejszy od 2, korzystnie mniejszy od 1, najkorzystniej mniejszy od 1/2.
Korzystnie materac zawiera wiele napiętych sprężyn, przy czym przynajmniej niektóre z nich mają różny stopień napięcia.
Korzystnie sprężyny są napięte w różnym stopniu formując części materaca o różnej grubości.
Sposób wytwarzania materaca sprężynowego polegający na tym, że wiele wzajemnie połączonych sprężyn zwojowych umieszcza się w osłonach, po czym zamyka się te sprężyny w materiale osłaniającym oraz łączy się ze sobą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że napina się co najmniej jedną sprężynę, przy czym etap napinania sprężyn obejmuje częściowe przemieszczanie ku sobie części osłon umieszczonych na końcach sprężyny, a następnie wzajemne łączenie ich za pomocą łączników.
PL 194 551 B1
Korzystnie części osłon przemieszcza się ku sobie, aż zetkną się ze sobą.
Korzystnie napięcie sprężyn reguluje się przez ustawianie łącznika i przez zachodzenie na siebie części osłon.
Korzystnie jako łącznik stosuje się mechaniczny element łączący, korzystnie klamrę.
Korzystnie jako łącznik stosuje się połączenie powierzchniowe, takie jak klej, szew zgrzewany lub podobne.
Korzystnie sprężyny osłonięte materiałem osłaniającym tworzącym osłony łączy się najpierw ze sobą kolejno w rzędy, po czym napina się i w końcu te rzędy sprężyn łączy się ze sobą ustawiając obok siebie.
Korzystnie w materacu napina się zasadniczo wszystkie sprężyny.
Korzystnie w etapie napinania zmniejsza się długość sprężyny do wartości mniejszej od 2/3 długości tej samej sprężyny w stanie nie napiętym, korzystnie mniejszej od 1/2 długości tej sprężyny w stanie nie napiętym.
Korzystnie w etapie napinania stosuje się stosunek długości sprężyny w stanie napiętym do jej średnicy mniejszy od 2, korzystnie mniejszy od 1, a najbardziej korzystnie mniejszy od 1/2.
Korzystnie napina się wiele sprężyn, przy czym sprężyny napina się w różnym stopniu.
Korzystnie napina się sprężyny formując części materaca różniące się grubością.
Urządzenie do wytwarzania materaca zawierające środki do umieszczania sprężyn zwojowych w osłonach i środki do łączenia ze sobą osłoniętych sprężyn według wynalazku charakteryzuje się tym, że ponadto zawiera zespół do napinania co najmniej niektórych sprężyn zwojowych umieszczonych w osłonach, który zawiera wstawkę i podporę rozsunięte i ruchome względem siebie wykonujące ruch do i od siebie oraz kierujące materiał osłaniający na końcach sprężyny umieszczonej między nimi ku sobie przez sprężynę oraz zawiera przyrząd do mocowania do umieszczania łączników, za pomocą których są połączone ze sobą, ściągnięte w ten sposób z dwóch końców sprężyny, materiały osłaniające.
Korzystnie podpora stanowi bierny element oporowy, zaś wstawka jest ruchoma względem podpory.
Korzystnie wstawka jest przesuwalna poza podporę, zaś przyrząd do mocowania jest umieszczony po przeciwnej stronie podpory.
Korzystnie stopień wsunięcia wstawki w podporę, wskazujący jak daleko wstawka jest przesuwalna poza podporę jest regulowalny.
Korzystnie za pomocą przyrządu do mocowania są połączone ze sobą mechanicznym elementem łączącym, korzystnie klamrą, ściągnięte z dwóch końców sprężyny materiały osłaniające.
Korzystnie za pomocą przyrządu do mocowania są połączone ze sobą łącznikiem powierzchniowym, korzystnie poprzez klejenie lub zgrzewanie ściągnięte z dwóch końców sprężyny materiały osłaniające.
W materacu według wynalazku osiągnięto regulację sprężyny, która w ten sposób została zabezpieczona przed skręcaniem lub podobnym efektem. W ten sposób możliwe jest wykonywanie bardzo cienkich materacy, opcjonalnie do grubości jednego lub kilku centymetrów. Wynalazek nadaje się więc dobrze dla poduszek do siedzenia, materacy łóżkowych do umieszczenia na wierzchu innych materacy i podobnych zastosowań, gdzie wymaga się zastosowania cienkich materacy. Bardzo korzystna jest możliwość wykonywania materacy łóżkowych ze sprężyn zwojowych w ten sposób, nie tylko ze względu na możliwość wykonania cieńszych materacy, zwiększając tym samym ich komfort, ale także, ponieważ sprężyny nie podlegają zwykle wraz z upływem czasu zmęczeniu materiału, tak jak to jest z polietylenem i tym podobnymi materiałami. Materace według wynalazku mogą być bardzo lekkie, miękkie i wygodne, ale także dzięki napięciu, bardzo sztywne i twarde, zależnie od potrzeb.
Dzięki wynalazkowi, wysokość elementów sprężynujących może być z łatwością regulowana poprzez zmianę położenia przyrządu do mocowania. Im bardziej części osłony z końców sprężyny są przemieszczane ku sobie i im bardziej zachodzą na siebie po połączeniu, tym cieńszy i bardziej zwarty jest materac. W ten sposób można bardzo łatwo uzyskać różne grubości materaca w różnych jego częściach lub dostarczyć materace o różnych grubościach, bez konieczności zmiany czegokolwiek w procesie produkcji, poza wzajemnym połączeniem. Dzięki temu produkcję materacy będzie można prowadzić bardzo elastycznie i będzie można regulować parametry materacy. W szczególności, możliwe jest dostarczenie materacy w kształcie miski lub w innym kształcie w zależności od przeznaczenia, przykładowo jako poduszki na siedziska lub inne materace do siedzenia. Podobne zmiany w wy4
PL 194 551 B1 sokości sprężyn mogą być także wykorzystywane w innych materacach do regulowania pozycji użytkownika na materacu.
Dzięki temu, że w materacu według wynalazku materiał osłony jest ściągnięty wzdłuż sprężyn, to cały materac jest także ściągnięty do pewnych rozmiarów. W rezultacie, materac jest stabilny i niepotrzebna jest rama lub tym podobny element. Co więcej, ściągnięcie może zmusić sprężyny do zazębiania się w pewien sposób, podczas gdy materiał osłony jest umieszczony między nimi. Jest to pożądane, ponieważ zapobiega wytwarzaniu przez materac hałasu powstającego, gdy uderzają o siebie niepokryte sprężyny.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania podanym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do wytwarzania materaca, według wynalazku; fig. 2 - materac według wynalazku, w widoku perspektywicznym; fig. 3 - urządzenie z fig. 1, pokazane schematycznie, w przekroju poprzecznym; fig. 4a - urządzenie z fig. 1, ze wstawką umieszczoną w podporze pokazane w przekroju poprzecznym, w widoku z boku; oraz fig. 4b - gotowy element sprężynujący według wynalazku pokazany w przekroju poprzecznym, w widoku z boku.
Pokazany na rysunku materac sprężynowy 10, według wynalazku zawiera wiele połączonych ze sobą sprężyn zwojowych 1 schowanych w osłonach 2. Osłona 2 jest odpowiednio wykonana z korzystnie zgrzewalnego materiału tekstylnego, jednak użyte mogą być również inne materiały, takie jak różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Jest także możliwe użycie niezgrzewalnych materiałów tekstylnych, takich jak tkanina bawełniana.
Zgodnie z wynalazkiem, dla co najmniej jednej ze sprężyn 1, części osłony 2 umieszczone na końcach sprężyny 1, przesunięte są wzajemnie ku sobie poprzez sprężynę 1 i połączone ze sobą za pomocą łącznika tak, aby zapewnić jej przynajmniej pewien stopień napięcia.
Korzystnie, części osłony 2 są przesunięte ku sobie tak daleko, aby się zetknąć, ale jest oczywiście możliwe wzajemne ich połączenie także w inny sposób, za pomocą drutu, długiej klamry lub tym podobnych. Łącznik może stanowić mechaniczny element łączący, taki jak klamra, nit lub podobne albo też może to być połączenie powierzchniowe, takie jak klej, szew zgrzewany lub podobne. Zastosowanie innych elementów łączących jest jednak także możliwe. Nacisk wywierany na łączniki jest zwykle mały, ponieważ łączniki są obciążone tylko wtedy, gdy materac jest nieobciążony. Natomiast, jeśli materac jest obciążony, to nie ma w ogóle obciążenia tych elementów.
Materac 10 według wynalazku może być wykonywany etapami: przez umieszczanie sprężyn 1 w materiale osłony 2, napinanie co najmniej jednej ze sprężyn 1 i wzajemne łączenie sprężyn 1. Przez etap napinania sprężyn 1 w tym przypadku rozumie się przesuwanie elementów osłony 2 umieszczonych na końcach sprężyny 1 ku sobie i wzajemne łączenie ich za pomocą łączników, w ten sposób, że sprężyny 1 w stanie napiętym mają mniejszą długość od długości sprężyny 1 w stanie pierwotnym, czyli nie napiętym. To napięcie może wystąpić albo natychmiast po zamknięciu sprężyn 1 w materiale osłony 2, to jest przed połączeniem ich w celu uformowania materaca 10, albo gdy materac 10 został już zmontowany. Korzystnie, napięcie występuje jednakże wtedy, gdy sprężyny 1 są umieszczone w rzędach i korzystnie w ten sposób występuje napięcie wszystkich sprężyn 1 w warstwie materaca 10.
Urządzenie do wytwarzania materaca powyższym sposobem według wynalazku, zawiera zespół do napinania sprężyny zwojowej, w skład którego wchodzi: wstawka 11 oraz podpora 12 umieszczone w pewnej odległości od siebie. Przy wytwarzaniu materaca 10, według wynalazku, sprężyny 1 rozmieszczone są tak, że jeden koniec skierowany jest w stronę wstawki 11, a drugi koniec - w stronę podpory 12. Wstawka 11 jest umieszczona przesuwnie względem podpory 12 w celu przesuwania materiału osłony 2 z jednego końca sprężyny 1 poprzez sprężynę 1, w kierunku materiału osłony 2 umieszczonego z drugiej strony sprężyny 1. Ponadto, w skład zespołu wchodzi przyrząd do mocowania 13 służący do formowania łączników, które łączą ze sobą materiał osłonowy z obu końców sprężyny 1.
Korzystnie, wstawka 11 jest przesuwana poza podporę 12 przechodząc przez otwór 14, zaś przyrząd do mocowania 13 jest umieszczony naprzeciw niego, jak pokazano w przykładzie wykonania. W ten sposób, wstawka 11 może wysuwać materiał osłony 2 zarówno z przedniego, jak i tylnego końca sprężyny 1 przez otwór 14 w podporze 12, natomiast podpora 12 blokuje sprężynę 1 i zapobiega przybliżaniu się do przyrządu do mocowania 13. Następnie, przyrząd do mocowania 13 służy do połączenia ze sobą materiału osłony 2, za pomocą mechanicznego elementu łączącego, takiego jak klamra lub za pomocą połączenia powierzchniowego, takiego jak klejenie lub zgrzewanie. Urządzenie według wynalazku może korzystnie obejmować wiele podobnych zespołów, przykładowo dwa zespoły działające równolegle, co pokazano w przykładzie wykonania.
PL 194 551 B1
Figura 3 jest widokiem z góry urządzenia według tego przykładu wykonania wynalazku, w położeniu, w którym wstawka 11 nie jest jeszcze umieszczona w podporze 12.
Figura 4a przedstawia to samo urządzenie, ale widziane z boku, z wstawką 11 w położeniu, w którym jest ona umieszczona w podporze 12 przechodząc przez nią. Przeciwległe części materiału osłony 2 są zbliżane do siebie i mogą być połączone ze sobą przy użyciu klamry lub temu podobnych za pomocą przyrządu do mocowania 13. Gotowy element sprężynujący, według wynalazku, jest schematycznie pokazany na fig. 4b.
Rozumie się, że mogą być użyte również inne typy przyrządów do mocowania. Możliwe jest także użycie ruchomej podpory, w przypadku której środki po obu stronach sprężyny zostają dociśnięte do siebie, po czym może nastąpić mocowanie, zgrzewanie lub podobne wzajemne łączenie. W ten sposób wpływa się na swobodę wyboru podczas umieszczania elementu łączącego.
W związku z obecnym wynalazkiem mogą być zastosowane sprężyny zwojowe w wielu rozmiarach, a w zasadzie można użyć sprężyn dowolnego rozmiaru. Korzystne jest jednak użycie sprężyn o średnicy 2-10 cm, najbardziej korzystnie - około 6 cm.
Co więcej, preferowane jest, aby napinanie sprężyn było przeprowadzane w ten sposób, że długość sprężyn w stanie napiętym jest mniejsza od 2/3 długości tej samej sprężyny w stanie pierwotnym, nie napiętym, korzystnie jest mniejsza od 1/2 długości tej samej sprężyny w stanie pierwotnym, nie napiętym. Co więcej, preferowane jest, aby stosunek długości sprężyny do jej średnicy w stanie napiętym był mniejszy od 2, korzystnie mniejszy od 1, najbardziej korzystnie mniejszy od 1/2.
Jak wspomniano wyżej, osłony 2 ze sprężynami 1 są rozmieszczone korzystnie w kolejnych rzędach, po czym rzędy te są mocowane ze sobą, w ustawieniu obok siebie, jak pokazano na fig. 2. Korzystnie, rzędy te są wzajemnie mocowane w dwóch, trzech punktach mocowania rozmieszczonych w kierunku pionowym na przedzie każdej sprężyny 1. Rozumie się, że możliwa jest mniejsza lub większa liczba punktów mocowania. Możliwe jest także, że zamiast wielu punktów mocowania, można ułożyć rozciągniętą linię mocowania, zasadniczo równoległą do podłużnego kierunku sprężyn. Wzajemne połączenie rzędów może zachodzić poprzez zgrzewanie lub klejenie. Takie wzajemne połączenie może być również alternatywnie wykonywane za pomocą zacisków, taśmy Velcro lub jakiegoś innego dogodnego sposobu.
Wynalazek został powyżej opisany za pomocą przykładu wykonania. Jednak brać można pod uwagę kilka wariantów. Dla przykładu, możliwe jest użycie, jak wspomniano powyżej, innych typów elementów mocujących, jak również różnych materiałów osłony, rozmiarów sprężyn itd. Co więcej, urządzenie i sposób mogą być zaprojektowane na różne sposoby. Należy wziąć pod uwagę, że wynalazek obejmuje takie zbliżone warianty, jak to określono w załączonych zastrzeżeniach.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Materac sprężynowy zawierający wiele połączonych wzatemnie sprężyn zwojowych ur^i^^^czonych w osłonach, przy czym dla co najmniej jednej ze sprężyn, części osłon umieszczone na końcach sprężyny przesunięte są wzajemnie ku sobie przez sprężynę oraz połączone ze sobą za pomocą łącznika, znamienny tym, że przy połączeniu ze sobą części osłony (2) na końcach sprężyny (1) za pomocą łącznika sprężyna (1) jest w stanie napiętym.
    2. Materac według zass^. 1, znamienny tym, że części osłony (2) w stanie przermeszczenia w kierunku ku sobie są ze sobą zetknięte.
    3. Materac według zas^z. 2, znamienny tym, że częścc ostony (22 są nałożone na siebie za pomocą łącznika, zaś uzyskana zakładka osłon (2) określa napięcie sprężyny (1).
    4. Materac według zas^z. 3, znamienny tym, że łącznik jess mechanicznym e^meniem łączącym, korzystnie klamrą.
    5. Μ£^ί^(^£^ο według zass^. 3, znamienny tym, że łącznik jess pojączeniem powierzchniowym. takim jak klej, szwem zgrzewanym lub podobnym.
    6. według zass^. 3, znamienny tym, że ostona (2) jess zgrzewaInym materiałem łekstylnym.
    7. M£^t^[^£^c według zasstz. 3, znamienny tym, że długość sprężyny (11 w ssanie napiętym jess mniejsza od 2/3 długości tej samej sprężyny (1) w stanie nie napiętym, korzystnie mniejsza od 1/2 długości sprężyny (1) w stanie nie napiętym.
    PL 194 551 B1
    8. Materac według zastrz. 3, znamienny tym, że stosunek długości sprężyny (1) w stanie napiętym do jrj Cakdyicy jrut mniejszy sd 2, korzystnie mniejszy sd ), najkorzystniej mniejszy sd )/2.
    9. Materac weeług zaska. 1, znamienny tym, że zawiera wiile napięttyC sprężyn (1), przz czym przynajmniej niektóre z nich mają różny stopień napięcie.
    )0. Materac według ζθ-^ζ. 9, znamienny tym, że sprężyny (1) są napięte w różnym stopniu formując części materace 1)0) o różnej oruboćci.
    )). Sprośb wyywarazsia materaca sprężynoweeo poleea-ąąc na tym, że wiele wza-emnie połączonych sprężyn zwojowych umieszcza się w osłonach, po czym zamyka się te sprężyny w meteriele osłaniającym oraz łączy się ze sobą, znamienny tym, że napina się co najmniej jedną sprężynę ()), przy czym etap nepinenie sprężyn ()) obejmuje częściowe przemieszczenie ku sobie częcci osłon (2) umieszczonych ne końcach sprężyny ()), e następnie wzajemne łączenie ich ze pomocą łączników.
    )2. Spooób wedłuu ζ8-^ζ. (), tym, że ο^ς^^ί^ϊ o o ton (2) praemieducca się ku sobie, eż zetkną się ze sobą.
    )3. Spoośb według ζθ-^ζ. (t^, znamiennytym, że napięciesprężyn(1) reguluje sśę ρτζβζ u^s^wienie łącznika i przez zachodzenie ne siebie częcci osłon (2).
    )4. Spooób wedłuu ζ8-^ζ. 13, znamienny tym, że (ako (ąccnik stosuj ssę mechaniccny element łączący, korzystnie klamrę.
    )5. Spooób wedłuu ζ8-^ζ. 13, znamienny tym, że jako łącznńk stosie ssę pcOąccenie powierzchniowe, takie jak klej, szew zorzeweny lub podobne.
    )6. Sposóbwedług ζ8-^ζ. (3, znamiennytym, że (p^żyny^) ostoniętemateriaremostaniającym tworzącym osłony (2) łączy się najpierw ze sobą kolejno w rzędy, po czym napina się i w końcu te rzędy sprężyn ()) wzajemnie łączy się ze sobą ustewiejąc obok siebie.
    )7. Spooch wedku zas^z. 1), znamienny tym, że w materacu (10) napina ssę zasadniczo wszystkie sprężyny ()).
    )8. Sf^(^^(:^l^ wedłuu zastrz. H, znamienny tym, że w etapie napinania zmniereua ssę dłi^c^c^^C: sprężyny ()) do wertoćci mniejszej od 2/3 dłgosCci tej samej sprężyny ()) w stenie nie napiętym, korzystnie mniejszej od )/2 dłgosCci tej sprężyny ()) w stenie nie napiętym.
    )9. Spooóbwedług ζ8-^ζ. (8, mamiennntym, że w etapie napinaniastosuje (ię stosunekdłuooćci sprężyny ()) w stenie napiętym do jej Crednicy mniejszy od 2, korzystnie mniejszy od ), e najbardziej korzystnie mniejszy od )/2.
    20. Sf^(^^(:^l^ wedłuu ζ8-^ζ. 19, znamienny tym, że napina ssę wiele sppężyn (1)) pozy czym sprężyny 1)) napina się w różnym stopniu.
  2. 2). Sposóbwedługzastra. 20, znamiennytym, że napina ssę sprężynyCI) ro-mującczężci materace 1)0) różniące się oruboćcią.
    22. Urządzenie do wyywarzania materaca sppężynowego, z£^v^i^[^£^j£^c^^ środki do umieezczania sprężyn zwojowych w osłonach i środki do łączenie ze sobą osłoniętych sprężyn, znameenne tym, że ponadto zewiera zespół do nepinenie co najmniej niektórych sprężyn zwojowych 1)) umieszczonych w osłonach 12), który zewiera wstawkę 1))) i podporę 1)2) rozsunięte i ruchome wzolędem siebie wykonujące ruch do i od siebie oraz kierujące materiał osłaniający 12) ne końcach sprężyny 1)) umieszczonej między nimi ku sobie przez sprężynę 1)) oraz zewiera przyrząd do mocowanie 1)3) do umieszczenie łączników, ze pomocą których są połączone ze sobą, ćciąonięte w ten sposób z dwóch końców sprężyny 1)), materiały osłaniające 12).
    23. Urządzenie według ζθ-^ζ. 22, znamiennn tym, że podpora (12) stanowi bierny eler^(^r^t oporowy, zeć wstewke 1))) jest ruchome wzolędem podpory 1)2).
    24. Urządzenie według za-taz. 23, znamiennn tym, że wwsawka (1)) (ess pize-uwalna poza podporę 1)2), zeć przyrząd do mocowanie 1),) jest umieszczony po przeciwnej stronie podpory 1)2).
    25. Urządzeniewedługzastra. 24, znamiennntym, że stopieńwyunięcia wytawki (1)) w poOporę 1)2), wskazujący jak daleko wstewke 1))) jest przesuwelne poza podporę 1)2) jest reoulowelny.
    26. Urządzenie wedłuu za-taz. 22, znamienne tym, że za pomocą pTzyrządu do mocowanie 1),) są połączone ze sobą mechanicznym elementem łączącym, korzystnie klamrą ćciąonięte z dwóch końców sprężyny 1)) materiały osłaniające 12).
    27. Urządzenie według za-toa. 22, znamienne tym, że za pomooą pr^z^ir^^(^u do mocowanie 1),) są połączone ze sobą łącznikiem powierzchniowym, korzystnie poprzez klejenie lub zorzewenie ćciąonięte z dwóch końców sprężyny 1)) materiały osłaniające 12).
PL00350910A 1999-03-25 2000-03-24 Materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego PL194551B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9901093A SE517533C2 (sv) 1999-03-25 1999-03-25 Resårmadrass omfattande ett flertal sammankopplade spiralfjädrar, metod för tillverkande av en resårmadrass samt anordning för förspännande av spiralfjädrar
PCT/SE2000/000583 WO2000058203A1 (en) 1999-03-25 2000-03-24 Retracted pocket spring mattress; method for manufacturing of a pocket spring mattress and device for pre-tensioning pocketed coil springs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350910A1 PL350910A1 (en) 2003-02-10
PL194551B1 true PL194551B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=20415005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00350910A PL194551B1 (pl) 1999-03-25 2000-03-24 Materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6591438B1 (pl)
EP (1) EP1194368B1 (pl)
AT (1) ATE265985T1 (pl)
AU (1) AU752087B2 (pl)
BR (1) BR0009276B1 (pl)
CA (1) CA2366983C (pl)
DE (1) DE60010466T2 (pl)
DK (1) DK1194368T3 (pl)
MX (1) MXPA01009605A (pl)
NO (1) NO318470B1 (pl)
NZ (1) NZ514226A (pl)
PL (1) PL194551B1 (pl)
RU (1) RU2234456C2 (pl)
SE (1) SE517533C2 (pl)
WO (1) WO2000058203A1 (pl)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6829798B2 (en) 2003-01-08 2004-12-14 L&P Property Management Company Low density pocketed spring assembly and method of manufacture
GB0315402D0 (en) * 2003-07-02 2003-08-06 Harrison Bedding Ltd Spring units
GB0404823D0 (en) * 2004-03-04 2004-04-07 Harrison Bedding Ltd Pocketted spring units
SE526926C2 (sv) * 2004-04-26 2005-11-22 Stjernfjaedrar Ab Ändseparerad pocketmadrass samt metod och anordning för tillverkande av densamma
SE530089C2 (sv) * 2004-10-18 2008-02-26 Stjernfjaedrar Ab Resårmadrass, såsom pocketmadrass, metod för tillverkning av sådan resårmadrass samt anordning för tillverkning av sådan resårmadrass
WO2006101381A1 (en) * 2005-03-24 2006-09-28 Majura B.V. Spring unit for use in a mattress or the like
US9510690B2 (en) 2006-08-29 2016-12-06 Ascion, Llc Foam spring mattress configured with variable firmness
AU2007313050B2 (en) * 2006-08-29 2012-05-31 Liao, Hsiu-Chen A foam spring mattress configured with variable firmness
DE202010015380U1 (de) * 2010-11-11 2012-02-17 Hermann Bock Gmbh Federelement
EP2689695B1 (en) * 2012-07-26 2016-06-08 L & P Swiss Holding AG Spring core
DE202013101545U1 (de) * 2013-04-11 2013-05-07 Agro Holding Gmbh Taschenfederkern
EP2813463A1 (en) * 2013-06-14 2014-12-17 Spühl AG Apparatus and method for forming a string of pocket springs
US11076705B2 (en) * 2014-05-30 2021-08-03 Sealy Technology, Llc Spring core with integrated cushioning layer
US10813462B2 (en) 2015-02-13 2020-10-27 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer and method of making same
US10405665B2 (en) * 2015-02-13 2019-09-10 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer and method of making same
US9943173B2 (en) 2015-02-13 2018-04-17 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer and method of making same
US9968202B2 (en) 2015-02-13 2018-05-15 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer and method of making same
US10034553B2 (en) 2016-03-07 2018-07-31 L&P Property Management Company Multi-layered impermeable fabric for use in pocketed spring assembly
US10076193B2 (en) 2016-03-07 2018-09-18 L&P Property Management Company Multi-layered impermeable fabric for use in pocketed spring assembly
US10172472B2 (en) 2016-03-07 2019-01-08 L&P Property Management Company Pocketed spring assembly having multi-layered impermeable fabric
CA3061376C (en) 2017-06-20 2022-01-11 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer and method of making same
KR20230137504A (ko) * 2017-10-31 2023-10-04 실리 테크놀로지 엘엘씨 연질 폼을 포함하는 포켓 코일 스프링 조립체
US11324333B2 (en) * 2017-11-09 2022-05-10 Ikea Supply Ag Spring core
US10973340B2 (en) 2017-11-15 2021-04-13 Starsprings Ab Pocket mattress comprising openings in the casing material
BR112020007481B1 (pt) 2017-11-15 2022-12-20 Starsprings Ab Colchão de molas, dispositivo para solicitar molas helicoidais, e, método para fabricar um colchão de molas
EP3485766B1 (en) 2017-11-15 2024-05-15 Starsprings AB Pocket-spring mattress comprising openings in the casing material
US11013340B2 (en) * 2018-05-23 2021-05-25 L&P Property Management Company Pocketed spring assembly having dimensionally stabilizing substrate
USD880214S1 (en) 2018-06-26 2020-04-07 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer
US10750877B2 (en) 2018-06-26 2020-08-25 L&P Property Management Company Pocketed spring comfort layer having at least one foam layer and method of making same
US11103083B2 (en) 2019-03-13 2021-08-31 L&P Property Management Company Comfort layer having pocketed springs of different heights
US11033115B2 (en) 2019-03-13 2021-06-15 L&P Property Management Company Comfort layer having repeating pattern of pocketed mini coil springs of different heights
US11103084B2 (en) 2019-03-13 2021-08-31 L&P Property Management Company Comfort layer having spacer pocketed springs
US11033116B2 (en) 2019-08-23 2021-06-15 L&P Property Management Company Dual-sided vented pocketed spring comfort layer
CA3220705A1 (en) 2021-05-31 2022-12-08 Bjorn Sternving Pocket mattress comprising integrated foam material
US12064036B2 (en) 2021-05-31 2024-08-20 Starsprings Ab Pocket mattress comprising integrated foam material
ES2980764T3 (es) 2021-05-31 2024-10-03 Starsprings Ab Colchón con tecnología pocket con material de espuma integrado

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1287662A (en) * 1917-06-02 1918-12-17 Foster Brothers Mfg Co Covered-spring structure.
US1287663A (en) * 1917-06-07 1918-12-17 Foster Brothers Mfg Co Covered-spring structure.
US1247971A (en) * 1917-07-14 1917-11-27 Phillip Krakauer Spring-pad and method of making same.
US3668816A (en) * 1970-07-10 1972-06-13 Mildred B Thompson Method and apparatus for constructing fabric enclosed springs
US4234983A (en) * 1978-10-02 1980-11-25 Simmons Company Thermally welded spring pockets
US4234984A (en) * 1979-03-19 1980-11-25 Simmons Company Pocketed spring assembly
US4451946A (en) * 1981-11-20 1984-06-05 Simmons U.S.A. Corporation Pocketed spring assembly
US4485506A (en) 1983-04-07 1984-12-04 Simmons U.S.A. Corporation Coil spring construction
US4854023A (en) * 1988-06-13 1989-08-08 Simmons U.S.A. Corporation Method for providing pocketed coil strings having a flat overlap side seam
US4986518A (en) * 1988-06-13 1991-01-22 Simmons U.S.A. Corporation Pocketed coil strings having a flat overlap side seam
EP0431003A1 (en) * 1988-08-05 1991-06-12 Slumberland Holdings Limited Spring units for mattresses and the like
GB8923528D0 (en) * 1989-10-18 1989-12-06 Rogers Paul Spring unit assembly
US5040255A (en) * 1990-06-06 1991-08-20 Barber Manufacturing Company, Inc. Cushion or mattress structure
GB9301927D0 (en) * 1993-02-01 1993-03-17 Spring Quilt Ind Ltd Pocket spring assemblies
US5572853A (en) * 1994-08-15 1996-11-12 Simmons Company Method and apparatus for conditioning pocketed coil springs
US5621935A (en) * 1994-09-08 1997-04-22 Simmons Company Method and apparatus for providing improved pocketed innerspring constructions
US6021627A (en) * 1998-08-24 2000-02-08 L & P Property Management Company Manufacture of pocketed compound nested coil springs
US6398199B1 (en) * 1999-09-03 2002-06-04 Barber Manufacturing Company, Inc. Coil spring assembly

Also Published As

Publication number Publication date
BR0009276A (pt) 2001-12-26
AU4159000A (en) 2000-10-16
EP1194368B1 (en) 2004-05-06
RU2234456C2 (ru) 2004-08-20
SE517533C2 (sv) 2002-06-18
SE9901093D0 (sv) 1999-03-25
WO2000058203A1 (en) 2000-10-05
BR0009276B1 (pt) 2009-01-13
NO20014661L (no) 2001-09-25
NO318470B1 (no) 2005-03-21
DK1194368T3 (da) 2004-06-28
NO20014661D0 (no) 2001-09-25
NZ514226A (en) 2003-04-29
DE60010466D1 (de) 2004-06-09
EP1194368A1 (en) 2002-04-10
PL350910A1 (en) 2003-02-10
AU752087B2 (en) 2002-09-05
CA2366983C (en) 2008-12-16
CA2366983A1 (en) 2000-10-05
MXPA01009605A (es) 2003-07-21
ATE265985T1 (de) 2004-05-15
DE60010466T2 (de) 2005-05-12
US6591438B1 (en) 2003-07-15
SE9901093L (sv) 2000-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194551B1 (pl) Materac sprężynowy, sposób wytwarzania materaca sprężynowego oraz urządzenie do wytwarzania materaca sprężynowego
CA2577285C (en) Thin pocket mattress, and method and device for its manufacturing
US7748065B2 (en) End separated pocketed mattress as well as method and device for manufacturing the same
AU2002224278B2 (en) Separated pocket spring mattress
CN100518561C (zh) 一种制造暖耳器和暖耳器框架的装置和方法
AU2002224278A1 (en) Separated pocket spring mattress
WO2019096793A1 (en) Pocket mattress comprising openings in the casing material
US5007415A (en) Joint brace
EP4014774A1 (en) Brassiere assembly
JP6823886B1 (ja) 幼児座席用カバーの取付器具及び幼児座席用カバー