PL194546B1 - Pojemnik zbiorczy butelek - Google Patents

Pojemnik zbiorczy butelek

Info

Publication number
PL194546B1
PL194546B1 PL331658A PL33165899A PL194546B1 PL 194546 B1 PL194546 B1 PL 194546B1 PL 331658 A PL331658 A PL 331658A PL 33165899 A PL33165899 A PL 33165899A PL 194546 B1 PL194546 B1 PL 194546B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bottles
container
plates
cardboard
extended
Prior art date
Application number
PL331658A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331658A1 (en
Inventor
Zygmunt Piotrowski
Original Assignee
Zygmunt Piotrowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zygmunt Piotrowski filed Critical Zygmunt Piotrowski
Priority to PL331658A priority Critical patent/PL194546B1/pl
Priority to AU27028/00A priority patent/AU2702800A/en
Priority to DE60007281T priority patent/DE60007281D1/de
Priority to PCT/PL2000/000014 priority patent/WO2000050312A2/en
Priority to CN 00804336 priority patent/CN1341069A/zh
Priority to EP00905495A priority patent/EP1154936B1/en
Publication of PL331658A1 publication Critical patent/PL331658A1/xx
Publication of PL194546B1 publication Critical patent/PL194546B1/pl

Links

Landscapes

  • Packages (AREA)

Abstract

1. Pojemnik zbiorczy butelek, zwłaszcza butelek z zawartością, opasany taśmą korzystnie polipropylenową, utworzony z jednego wykroju arkusza kartonu lub tektury zawierającego pokrywę z otworami przedłużoną z dwóch stron dwiema ściankami bocznymi, gdzie jedna z tych ścianek bocznych jest przedłużona dnem, zaś dno jest przedłużone listwą, która jest połączona za pomocą kleju z drugą ścianką boczną pojemnika, znamienny tym, że każda ze ścianek bocznych (5) składa się z dwóch płyt (10, 12), przedzielonych zakładką (11), względem której te płyty (10, 12) częściowo nakładają się jedna na drugą

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pojemnik zbiorczy butelek, zwłaszcza butelek z zawartością, wykonany z kartonu lub tektury, opasany taśmą korzystnie polipropylenową.
Znany jest z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr, PCT/PL97/00012 tego samego zgłaszającego pojemnik zbiorczy, zwłaszcza do przenoszenia butelek z zawartością, wykonany z kartonu lub tektury, zawierający dwie części nośne ze ściankami centralnymi zestawionymi dla uformowania centralnej partii pojemnika, gdzie ścianki centralne są zestawione otworami i zaryglowane zamkiem układającym się w uchwyt tego pojemnika, a każda z jego części nośnych zawiera co najmniej jeden częściowo wycięty pierścień zaopatrzony w skrzydełka boczne i skrzydełko czołowe, w którym to pojemniku każda z części nośnych poza ścianką centralną zawiera ściankę dna i ściankę zewnętrzną tworzące razem zewnętrzne partie pojemnika, które będąc przymocowane do skrzydełek czołowych częściowo wyciętych pierścieni są spięte z centralną partią pojemnika zbiorczego. Dodatkowo, każda ze ścianek zewnętrznych jest zaopatrzona w dwa otwory symetrycznie usytuowane względem krawędzi bocznych tych ścianek, przez które to otwory wprowadzona jest taśma opasująca całość pojemnika zbiorczego. Korzystnie, taśma opasująca wykonana jest z wąskiego paska polipropylenowego, którego końce połączone są za pomocą gorącego zgrzewu.
Wadą tego znanego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt jego wytworzenia, wynikający z potrzeby zwiększonego zużycia kartonu przeznaczonego na uformowanie uchwytu w centralnej partii pojemnika. Ponadto, ażurowa konstrukcja spinająca centralne i zewnętrzne partie tego pojemnika powoduje trudności przy mechanicznym pakowaniu butelek skutkując stosunkowo dużym procentem uszkodzeń kartonowej konstrukcji pojemnika zbiorczego.
Znany jest też ze zgłoszenia wzoru użytkowego nr. W-109211 tego samego zgłaszającego uproszczony w konstrukcji pojemnik zbiorczy w postaci kartonowego rękawa opasanego taśmą, korzystnie polipropylenową, przeznaczony do przenoszenia zestawu obiektów cylindrycznych, zwłaszcza puszek, słoików lub butelek z zawartością, utworzony z jednego arkusza kartonu zawierającego dno połączone z obu stron ze ściankami czołowymi, z których jedna jest przedłużona pokrywą zaś druga przedłużona listwą, a pokrywa i listwa są spięte razem za pomocą klejenia i tworzą rękaw pojemnika zbiorczego, gdzie każda ze ścianek czołowych jest dodatkowo poszerzona poza boczne krawędzie na liniach zagięć o dwie zakładki, gdzie w linii każdego z tych zagięć usytuowany jest otwór, na którego brzegach opiera się taśma opasująca.
Prosta konstrukcja tego znanego rozwiązania zawiera w sobie podstawową wadę wynikającą z ciasnoty otworu rękawa tworzącego pojemnik zbiorczy. Ścisłe dopasowanie wymiarów tego otworu do wymiarów zestawu pakowanych obiektów jednostkowych, zapobiegając ich przesuwaniu się względem siebie, powoduje trudność w szybkim ładowaniu tych obiektów do wnętrza kartonowego rękawa. Stanowi to istotną przeszkodę w automatyzacji procesu pakowania pojemnika według opisanego wzoru.
Celem wynalazku jest wykonanie pojemnika zbiorczego pozbawionego przedstawionych powyżej wad i niedogodności.
Cel ten osiągnięto przez wykonanie pojemnika zbiorczego butelek, zwłaszcza butelek z zawartością, opasanego taśmą korzystnie polipropylenową, utworzonego z jednego wykroju arkusza kartonu lub tektury, zawierającego pokrywę z regularnie rozmieszczonymi otworami, przedłużoną z dwu stron dwiema ściankami bocznymi, gdzie jedna z tych ścianek jest przedłużona dnem, zaś dno jest przedłużone listwą, która jest połączona za pomocą kleju z drugą ścianką boczną pojemnika zbiorczego, a każda ze ścianek bocznych składa się z dwóch płyt przedzielonych zakładką, względem której płyty te częściowo nakładają się jedna na drugą.
Korzystnie, dwie płyty ścianki bocznej zawierają odpowiednio dwie pary zębów, pomiędzy którymi umieszczona jest taśma opasująca.
Korzystnie, długość zakładki usytuowanej w każdej ze ścianek bocznych, ograniczona z dwóch stron liniami zagięć, jest równa sumie odległości od wycięcia zęba do linii zagięcia z jednej strony zakładki, i odpowiednio, od linii zagięcia do wycięcia zęba, z jej drugiej strony, sumie pomniejszonej o wymiar szerokości taśmy opasującej.
Konstrukcja pojemnika zbiorczego butelek, według wskazanego powyżej wynalazku, ma w swej istocie właściwości opaski obkurczającej. Tak więc jest to pojemnik o zmieniającej się objętości, pozwalający na łatwe umieszczenie zawartości w luźnym opakowaniu i zaciśnięcie tej zawartości przez złożenie dwóch płyt każdej ze ścianek bocznych ma zakładkę. Konstrukcję taką i operację tego rodzaju umożliwia naturalna sztywność ścianek bocznych pojemnika wykonanych z kartonu lub tektury.
PL 194 546 B1
Dodatkowo, efekt zaciśnięcia zawartości pojemnika jest pogłębiony przez zastosowanie otworów, korzystnie w kształcie kolistym, regularnie rozmieszczonych w pokrywie pojemnika, gdzie odpowiednio do uformowania zestawu pakowanych butelek ich szyjki zostają wyprowadzone na zewnątrz opakowania. Skutkiem tej operacji jest ustabilizowanie pakowanego zestawu butelek i zapobieżenie jego ruchom i bocznym przemieszczeniom względem opakowania zbiorczego.
Ściśle kontrolowany zakres zmiany objętości pojemnika, powodujący właściwe zaciśnięcie zawartości, uwarunkowany jest odpowiednim kształtem płyt składających się na każdą z dwóch ścianek bocznych, oraz ściśle określonym stosunkiem wymiarów tych płyt do wymiarów zakładki. Wzajemna relacja dwu płyt, z których każda zaopatrzona jest w dwa zęby z wycięciami, symetrycznie usytuowane względem krawędzi pojemnika, pozwala na szybkie uformowanie w ściankach bocznych tego pojemnika czterech jednakowych, rozmieszczonych symetrycznie szczelin, w których umieszcza się taśmę opasującą, korzystnie polipropylenową. Taśma ta, zaciskająca pojemnik w płaszczyźnie horyzontalnej, dociska jednocześnie obie nałożone częściowo na siebie płyty każdej z dwu ścianek bocznych do pakowanego zestawu butelek, spinając w ten sposób bryłę pojemnika zbiorczego w zwartą i zaciśniętą od wszystkich stron całość.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia arkusz wykroju pojemnika zbiorczego butelek w jego rozwinięciu na płaszczyźnie, fig. 2 przedstawia pojemnik zbiorczy w postaci rozluźnionej przed zapakowaniem, w widoku perspektywicznym, a fig. 3 przedstawia widok tego samego pojemnika w postaci zakurczonej przez zmianę usytuowania zakładek w ściankach bocznych pojemnika zbiorczego.
Pojemnik zbiorczy butelek jest utworzony z jednego wykroju arkusza kartonu lub tektury, uformowanego w opaskę 1 (fig. 2), zawierającego pokrywę 2 (fig. 1) z regularnie rozmieszczonymi otworami 3 przedłużoną poza dwie linie zagięcia 4 dwiema ściankami bocznymi 5, gdzie jedna ze ścianek bocznych 5 jest przedłużona poza linię zagięcia 6 dnem 7, zaś dno 7 jest przedłużone poza linię zagięcia 8 listwą 9, która jest połączona za pomocą kleju z drugą ścianką boczną 5 wykroju arkusza składającego się na pojemnik zbiorczy.
Każda ze ścianek bocznych 5 składa się z płyty 10, zakładki 11, oraz płyty 12, gdzie zakładka 11 jest oddzielona od płyty 10 linią zagięcia 13 zaś od płyty 12 jest oddzielona linią zagięcia 14.
Płyta 10 zawiera odpowiednio dwa zęby 15 z wycięciami 16, a płyta 12 zawiera odpowiednio dwa zęby 17 z wycięciami 18. Zęby 15 i 17, oraz wycięcia 15 i 18, są rozmieszczone symetrycznie względem krawędzi ścianki bocznej 5.
Tak jak to przedstawiono w widoku opaski 1 (fig. 3) gdzie każda z zakładek 11 jest zaciśnięta pomiędzy płytami 11 i 12, pary zębów 15 i 17 z wycięciami 16 i 18 tworzą odpowiednio symetryczne szczeliny, w które wprowadza się taśmę opasującą całość pojemnika zbiorczego.
Pojemnik przechowywany jest w postaci arkusza złożonego w pół wzdłuż linii zagięć 4 i 6 i sklejonego brzegami listwy 9 i odpowiedniej ścianki bocznej 5.
Kształt przestrzenny pojemnika formuje się przez rozgięcie kąta złożenia wzdłuż linii zagięć 4 i 6 oraz jednoczesne zagięcie kąta wzdłuż linii 4 i 8. W ten sposób pojemnik zbiorczy w postaci rozluźnionej a sztywnej opaski 1 jest przygotowany do załadowania butelkami, których uporządkowany zestaw formuje się na dnie 7 pojemnika, względem ścianek bocznych 5.
Załadowany butelkami pojemnik jest zamykany przez dociśnięcie każdej z dwóch zakładek 11 do płyty 10, a następnie przez dociśnięcie zakładki 11 wraz z płytą 10 do płyty 12, przez co płyty 10 i 12 częściowo nakładając się jedna na drugą tworzą ściankę boczną 5 zredukowaną o podwójny wymiar długości zakładki 11.
Jednocześnie, wraz z ruchem dociskającym zakładki 11, pokrywa 2 pojemnika w sposób automatyczny obniża się, szyjki butelek uformowanych odpowiednio w zestaw zostają wprowadzone w otwory 3, a całość zestawu butelek w pojemniku zbiorczym zostaje zaciśnięta od góry.
Końcowym etapem procesu pakowania pojemnika zbiorczego jest zapięcie całości taśmą opasującą, korzystnie polipropylenową, zwykle na automatycznym urządzeniu napinającym taśmę i zgrzewającym jej końce. Taśma opasująca zostaje umieszczona w szczelinach ścianek bocznych 5, szczelinach utworzonych przez częściowe nałożenie się płyt 10 i 12 względem zakładki 11. Taśma opasując pojemnik zbiorczy butelek w płaszczyźnie horyzontalnej, jednocześnie spełnia funkcje zamka dociskającego płyty 10 do zakładek 11, a zakładki 11 do płyt 12, a płyty 12 do zestawu zapakowanych butelek, zapobiegając rozluźnieniu się kartonowej opaski pojemnika zapiętej wertykalnie.
PL 194 546 B1
Taśma opasująca, zwłaszcza wykonana z polipropylenu, dzięki swym parametrom technicznym, elastyczności, nierościągliwości i odporności na zrywanie, spełnia też istotną funkcję uchwytu opakowania zbiorczego, pozwalając na łatwe i bezpieczne przenoszenie pojemnika z miejsca na miejsce.
Pojemnik zbiorczy butelek otwiera się przez zerwanie pokrywy 2, bez potrzeby rozcinania taśmy opasującej, Taka właśnie instrukcja otwarcia ma istotne znaczenie dla dalszego użytkowania pojemnika, który może być wykorzystany do wtórnego obrotu butelkami zwrotnymi ułatwiając zbieranie, składowanie i transportowanie takich butelek. Zużyte i puste butelki mogą być załadowane do tego samego, choć otwartego, pojemnika i oddane do punktu sprzedaży na wymianę w zwartym zestawie zwrotnym zaopatrzonym w bezpieczny uchwyt.
Newa strategia logistyczna oparta na wykorzystaniu zużytych pojemników zbiorczych z kartonu lub tektury ma duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Przemysłowa skala produkcji tych opakowań, które mogą być wykorzystywane nie tylko do transportu butelek, ale również puszek i słoików różnego rodzaju, pozwala eliminować z użycia polietylenowe opaski obkurczające i plastikowe skrzynki transportowe, kłopotliwe w składowaniu i niepoddające się procesom recyclingu czy biodegradacji.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pc^jermn^ zbiorczy butelek, butelek z z£^\w^rt(^i^(^i;ą. opasany taśmą korzystnie pollpropylenową, utworzony z jednego wykroju arkusza kartonu lub tektury zawierającego pokrywę z otworami przedłużoną z dwóch stron dwiema ściankami bocznymi, gdzie jedna z tych ścianek bocznych jest przedłużona dnem, zaś dno jest przedłużone listwą, która jest połączona za pomocą kleju z drugą ścianką boczną pojemnika, znamienny tym, że każda ze ścianek bocznych (5) składa się z dwóch płyt (10, 12), przedzielonych zakładką (11), względem której te płyty (10, 12) częściowo nakładają się jedna na drugą.
  2. 2. Pojemnik zbiorczy buuelek według zaslrz. 1, znamienny tym. że dwie płyty (10, 12) ścianki bocznej (5), zawierają odpowiednio dwie pary zębów (15, 17), pomiędzy którymi umieszczona jest taśma opasująca.
  3. 3. Pojemnik zbiorczy baue^k według 1, znam ienny tym, że długośćzakładki (111 έοίθηki bocznej (5) ograniczona liniami zagięć (13, 14), jest równa sumie odległości między linią zagięcia (13) a wycięciem (16) zęba (15), oraz odległości między linią zagięcia (14) a wycięciem (18) zęba (17), pomniejszonej o wymiar szerokości taśmy opasującej.
PL331658A 1999-02-26 1999-02-26 Pojemnik zbiorczy butelek PL194546B1 (pl)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL331658A PL194546B1 (pl) 1999-02-26 1999-02-26 Pojemnik zbiorczy butelek
AU27028/00A AU2702800A (en) 1999-02-26 2000-02-22 Multiple-package sleeve container
DE60007281T DE60007281D1 (de) 1999-02-26 2000-02-22 Hülsenbehälter für sammelpackung
PCT/PL2000/000014 WO2000050312A2 (en) 1999-02-26 2000-02-22 Multiple-package sleeve container
CN 00804336 CN1341069A (zh) 1999-02-26 2000-02-22 多个包装的套容器
EP00905495A EP1154936B1 (en) 1999-02-26 2000-02-22 Multiple-package sleeve container

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL331658A PL194546B1 (pl) 1999-02-26 1999-02-26 Pojemnik zbiorczy butelek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331658A1 PL331658A1 (en) 2000-08-28
PL194546B1 true PL194546B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=20073842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL331658A PL194546B1 (pl) 1999-02-26 1999-02-26 Pojemnik zbiorczy butelek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194546B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL331658A1 (en) 2000-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6386369B2 (en) Shipper and display carton
EP1993919B1 (en) Flat blank carton
US6729475B2 (en) Shipper and display carton
US6168074B1 (en) End opening bulk material box
US5413276A (en) Plural-component one-piece shipping and retail display carton
US6981631B2 (en) Carton for brick-shaped containers with a top dispenser
US4295598A (en) Carton with carrying strap
US4421229A (en) Double tray case
CA2993449C (en) Reinforced package
US5419485A (en) End opening reinforced bulk material box
PL177718B1 (pl) Pojemnik do puszek
JPS61501387A (ja) 多重包装
US20060266810A1 (en) Locking container
US7124890B2 (en) Case ready stackable tray designs
US5979747A (en) Carrier for packages
US11834235B2 (en) Package for containers
US5758818A (en) Dividable multi-compartment container
US20070272568A1 (en) Hinge-Lid Container With Additional Spacer Panel
US4946037A (en) Package having supported gabletop containers for two part composition
US5639015A (en) End opening bulk material box
PL173673B1 (pl) Pojemnik wielokomorowy dzielony
US5472136A (en) Carton with handle and deflection regions
US3900104A (en) Trapezoidal container having end-flaps that wedgingly entrap a tray
PL203135B1 (pl) Opakowanie zawierające co najmniej dwa rozłączalne pudełka oraz półwyrób na opakowanie posiadający co najmniej dwa oddzielne pudełka
EP3222552A1 (en) Carton and blank therefor