PL193462B1 - Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych - Google Patents

Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych

Info

Publication number
PL193462B1
PL193462B1 PL351703A PL35170302A PL193462B1 PL 193462 B1 PL193462 B1 PL 193462B1 PL 351703 A PL351703 A PL 351703A PL 35170302 A PL35170302 A PL 35170302A PL 193462 B1 PL193462 B1 PL 193462B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cracking
reactors
reactor
cooler
waste
Prior art date
Application number
PL351703A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351703A1 (en
Inventor
Marek Jan Nolte
Adam Zięba
Original Assignee
Nolte Marek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nolte Marek filed Critical Nolte Marek
Priority to PL351703A priority Critical patent/PL193462B1/pl
Publication of PL351703A1 publication Critical patent/PL351703A1/xx
Publication of PL193462B1 publication Critical patent/PL193462B1/pl

Links

Landscapes

  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

Sposób prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych polegający na katalitycznym krakingu łańcuchów polimerycznych do węglowodorów lekkich, znamienny tym, że proces prowadzi się niezależnie w co najmniej dwóch reaktorach (2) współpracujących z jedną chłodnicą (7) wchodzącą w skład instalacji chłodząco-skraplającej, przy czym rozdrobnione odpady poliolefinowe miesza się z katalizatorem (5) wybranym z grupy obejmującej glinokrzemiany lub aktywowany diatomit i wprowadza się do każdego reaktora krakingu poprzez kurtynę z gazu inertnego (4) a w reaktorze utrzymuje się taki poziom frakcji ciekłej aby proporcja dozowanego odpadowego surowca do mieszaniny reakcyjnej utrzymywała się w granicach od 0,15 do 0,4 części wagowych na 1 część wagową ciekłych węglowodorów. 4. Układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych zawierający instalację chłodzącoskraplającą i reaktor, znamienny tym, że obejmuje wieżową chłodnicę oparów (7) połączoną z zespołem reaktorów zawierającym co najmniej dwa reaktory (2) do krakowania, z których każdy jest wyposażony w śluzę załadowczą (3) z kurtyną gazową (4).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych, zwłaszcza odpadów przemysłowych z przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz zużytych opakowań.
Znane i stosowane sposoby przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych polegają np. tak jak to opisano w zgłoszeniu patentowym DD 254207 na dodawaniu odpadów polimerowych w postaci rozdrobnionej lub rozpuszczonej do wysoko wrzącego oleju i hydrogenizowaniu tej mieszaniny w obecności wodoru. W patencie DE 2530229 opisano sposób przetwarzania tworzyw sztucznych w produkty użyteczne przez depolimeryzującą obróbkę w rozpuszczalniku pod wysokim ciśnieniem i przy wysokiej temperaturze.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego EP 1 063 273 proces wytwarzania małocząsteczkowych olefin, reaktor do pirolizy węglowodorów i urządzenie do chłodzenia krakowanego gazu. W którym podgrzany i odparowany materiał miesza się z parowym rozcieńczalnikiem i termicznie krakuje uzyskaną mieszaninę w łopatkowym reaktorze obrotowym ciepłem wytwarzanym wewnątrz objętości mieszaniny reakcyjnej na skutek hydrodynamicznych oporów łopatek wirnika obracających się w niej, a następnie chłodzi się produkty krakowania i rozdziela.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P. 345291 znany jest sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych metodą krakingu polegający na tym, że z zasobnika wprowadza się do kosza zasypowego wytłaczarki lub innego urządzenia podającego rozdrobnione tworzywo sztuczne wraz z katalizatorem krakingowym, które kieruje się do dolnej części reaktora, w którym w temperaturze 380° - 500°C zachodzi kraking łańcuchów polimerycznych tworzywa i utworzenie węglowodorów lekkich, które kieruje się z reaktora do chłodnicy powietrznej, z której mieszanina parowo-cieczowa kieruje się do separatora, z którego frakcję ciekłą zawraca się do krakingu w reaktorze, a fazę parową do chłodnicy wodnej, skąd po kondensacji wprowadza się do separatora, z którego fazę gazową kieruje się do zbiornika gazu krakingowego, zaś frakcję ciekłą rozdziela się w kolumnie destylacyjnej na frakcję benzynową i olej napędowy.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P. 332762 znany jest sposób przekształcania odpadów poliolefinowych w węglowodory oraz instalacja do przekształcania odpadów poliolefinowych w węglowodory. W sposobie tym rozdrobniony surowiec poliolefinowy ogrzewa się i utrzymuje w temp. nie przekraczającej 600°C z katalizatorem, takim jak cement, krzemiany metali ciężkich oraz kalafoniany metali ciężkich. Katalizator stosuje się w ilości do 30% wagowych masy surowca poliolefinowego, korzystnie w ilości 5-10% wagowych w stosunku do masy surowca poliolefinowego. Instalacja obejmuje reaktor, który posiada układ grzewczy w postaci otaczającej go od dołu komory spalinowej ogrzewanej korzystnie przynajmniej jednym palnikiem, zasilanym produktami reakcji, przy czym w komorze spalinowej, symetrycznie na obwodzie reaktora, korzystnie w kilku rzędach, rozmieszczone są przelotowe rury grzewcze, przechodzące przez wnętrze reaktora powyżej górnej krawędzi mieszadła i wyprowadzone poprzez przegrodę sitową do komory odlotowej spalin.
Sposób prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych według wynalazku, polega na tym, że proces prowadzi się niezależnie w co najmniej dwóch reaktorach współpracujących z jedną chłodnicą wchodzącą w skład instalacji chłodząco-skraplającej. Przy czym rozdrobnione odpady poliolefinowe wprowadza się do każdego reaktora krakingu poprzez kurtynę z gazu inertnego, korzystnie dwutlenku węgla lub azotu i miesza z katalizatorem wybranym z grupy obejmującej glinokrzemiany, korzystnie uszlachetniony kaolin lub aktywowany diatomit. Sposób charakteryzuje się tym, że dozowane odpady poliolefinowe rozpuszcza się w reaktorze w ciekłej frakcji węglowodorów, przy czym utrzymuje się taki poziom mieszaniny reakcyjnej aby proporcja dozowanego odpadowego surowca do fazy ciekłej węglowodorów lekkich w reaktorze utrzymywała się w granicach od 0,15 do 0,4 części wagowych na 1 część wagową ciekłych węglowodorów.
Korzystnie proces krakowania prowadzi się pod obniżonym ciśnieniem, optymalnie w zakresie od 80 do 20 kPa, w celu zmniejszenia temperatury wrzenia ciekłych węglowodorów oraz zwiększenia siły napędowej dyfuzji oparów z reaktora w kierunku chłodnicy.
Układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych obejmuje wieżową chłodnicę oparów, połączoną z zespołem reaktorów zawierającym co najmniej dwa reaktory do krakowania, z których każdy jest wyposażony w śluzę załadowczą z kurtyną gazową.
Zespół reaktorów obejmujący 2 + 8, jednakowych reaktorów, usytuowany jest na obwodzie jednego lub dwóch koncentrycznych względem siebie kół, w osi których usytuowana jest wieżowa chłodnica oparów stanowiąca początek instalacji chłodząco - skraplającej.
PL 193 462 B1
W sposobie istotne jest utrzymywanie odpowiedniego stosunku ilości cieczy w reaktorze do strumienia dozowanego surowca. Pozwala to wykorzystać zjawisko rozpuszczania dozowanych do reaktora poliolefin przez zawarte w mieszaninie reakcyjnej węglowodory. Efektem działania rozpuszczalnika jest osłabienie wiązań wegiel-węgiel polimerowych łańcuchów a tym samym obniżenie energii potrzebnej do ich rozerwania. Zastosowanie kurtyny z gazu inertnego prowadzi do obniżenia emisji węglowodorów i zasadniczo zwiększa bezpieczeństwo operacji.
Układ znajduje zastosowanie zwłaszcza w instalacjach do przetwarzania starych lub odpadowych tworzyw poliolefinowych, przy tym w każdym z reaktorów prowadzony jest niezależnie proces krakingu poliolefin. W wyniku katalitycznej degradacji związków wysokocząsteczkowych powstają węglowodory, które w warunkach prowadzonego procesu oddestylowują z reaktora w postaci oparów w sposób ciągły. Nieskroplone opary z chłodnicy przechodzą do następnych stopni chłodzenia, natomiast skropliny są okresowo przetłaczane pompą do zbiornika magazynowego.
Zaletą układu według wynalazku jest między innymi radialne ustawienie reaktorów wokół chłodnicy, zapewniające zwartość instalacji oraz ułatwiające komunikację ich obsłudze i upraszczające dostawę surowca. Ponadto w przypadkach awarii jednego z reaktorów instalacja zachowuje zdolność przerobu surowca w pozostałych reaktorach. Jednakowe wymiary reaktorów umożliwiają ich unifikację i upraszczają wykonawstwo instalacji.
Układem według wynalazku łatwo można sterować w zależności od ilości surowca przeznaczonego do przerobu. Ponadto bez przerw w pracy instalacji mogą być realizowane sekwencyjne postoje reaktorów niezbędnych dla ich okresowego czyszczenia z depozytu węglowego oraz wymiany katalizatora. Zastosowanie jednej chłodnicy do kilku reaktorów obniża koszty inwestycyjne i eksploatacyjne instalacji.
Przedmiot wynalazku w przykładach realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ instalacji do realizacji sposobu, fig. 2 przedstawia układ zawierający cztery reaktory w zespole, a fig. 3 przedstawia układ zawierający sześć reaktorów w zespole.
Przykład I
Zgodnie ze sposobem prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych rozdrobnione odpady poliolefinowe w formie pakunków wsadowych 1 wprowadza się do przestrzeni parowej reaktora krakingu 2 poprzez śluzę załadowczą 3 wyposażoną w kurtynę gazową 4. Kurtyna uruchamiana jest automatycznie w czasie dozowania surowca. Do jej wytworzenia stosuje się gaz inertny, w postaci dwutlenku węgla, podawany z butli 5. Przez śluzę wprowadza się również porcje katalizatora krakingu 6 w postaci uszlachetnionego kaolinu. Powstające w wyniku krakingu poliolefin węglowodory oddestylowuje się z reaktora 2 i w formie oparów wprowadza do chłodnicy wieżowej 7 chłodzonej powietrzem, a następnie do kaskady skraplaczy 8 i 9 chłodzonych wodą i separatorów 10i 11.W ciągu skraplania oparów zainstalowana jest pompa próżniowa 12, służąca do wytwarzania podciśnienia w układzie, wspomagającego proces destylacji. Gazy, które nie ulegną w instalacji skropleniu uchodzące poprzez zawór upustowy na zbiorniku operacyjnym 13, magazynuje się w zbiorniku gazu 14. Z górnej części chłodnicy 7, separatorów 10 i 11 oraz zbiornika operacyjnego 13, odbiera się kondensat w postaci oleju krakingowego, który magazynowany jest w zbiorniku 15. Olej ten poddaje się rozdziałowi w procesie destylacji na frakcję benzynową oraz oleju napędowego.
Uzyskany z dolnej części chłodnicy gacz poddaje się procesowi odolejenia, w wyniku uzyskuje się frakcję oleju opałowego, a następnie rafinacji w celu wydzielenia z niego stałych parafin.
Przykład II.
Układ obejmuje chłodnicę wieżową 7, wokół której w promieniu 2,75 m od jej osi pionowej, umieszczone są cztery jednakowe reaktory 2. Każdy z nich wyposażony jest w śluzę załadowczą 3 z kurtyną gazową 4. Chłodnica 7, stanowi początek instalacji chłodząco-skraplającej i połączona jest z każdym z reaktorów 2, niezależnie.
Przykład III
Układ jak w przykładzie II, z tym, że wokół chłodnicy wieżowej 7, w promieniu 3,00 m od jej osi umieszczonych jest sześć reaktorów 2.

Claims (5)

1. Sposób prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych polegający na katalitycznym krakingu łańcuchów polimerycznych do węglowodorów lekkich, znamienny tym, że proces prowadzi się niezależnie w co najmniej dwóch reaktorach (2) współpracujących z jedną chłodnicą (7) wchodzącą
PL 193 462 B1 w skład instalacji chłodząco-skraplającej, przy czym rozdrobnione odpady poliolefinowe miesza się z katalizatorem (5) wybranym z grupy obejmującej glinokrzemiany lub aktywowany diatomit i wprowadza się do każdego reaktora krakingu poprzez kurtynę z gazu inertnego (4) a w reaktorze utrzymuje się taki poziom frakcji ciekłej aby proporcja dozowanego odpadowego surowca do mieszaniny reakcyjnej utrzymywała się w granicach od 0,15 do 0,4 części wagowych na 1 część wagową ciekłych węglowodorów.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie krakowania stosuje się katalizator w postaci uszlachetnionego kaolinu.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces krakowania prowadzi się pod obniżonym ciśnieniem, korzystnie w zakresie od 80 do 20 kPa.
4. Układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych zawierający instalację chłodzącoskraplającą i reaktor, znamienny tym, że obejmuje wieżową chłodnicę oparów (7) połączoną z zespołem reaktorów zawierającym co najmniej dwa reaktory (2) do krakowania, z których każdy jest wyposażony w śluzę załadowczą (3) z kurtyną gazową (4).
5. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że zespół reaktorów obejmuje 2 + 8, jednakowych reaktorów (2) i usytuowany jest na obwodzie jednego lub dwóch koncentrycznych względem siebie kół, w osi których usytuowana jest wieżowa chłodnica oparów (7).
PL351703A 2002-01-14 2002-01-14 Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych PL193462B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351703A PL193462B1 (pl) 2002-01-14 2002-01-14 Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351703A PL193462B1 (pl) 2002-01-14 2002-01-14 Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351703A1 PL351703A1 (en) 2003-07-28
PL193462B1 true PL193462B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=29775737

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351703A PL193462B1 (pl) 2002-01-14 2002-01-14 Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL193462B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442665A1 (pl) * 2022-10-28 2024-04-29 Rodgan Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa Instalacja do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poliolefinowych

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442665A1 (pl) * 2022-10-28 2024-04-29 Rodgan Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa Instalacja do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poliolefinowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL351703A1 (en) 2003-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1049237C (zh) 旧或废塑料的处理方法
IE20100793A1 (en) Conversion of waste plastics material to fuel
EP2791282A1 (en) Methods for deoxygenating biomass-derived pyrolysis oil
KR20130041520A (ko) 로터리 킬른 타입의 고분자 폐기물 유화장치
EP3311969A1 (en) Device for thermally decomposing polyethylene and polypropylene waste
EP3031881A1 (en) Method of pyrolytic processing of polymer waste from the recycling of food packaging and a system for carrying out such method
US20240308937A1 (en) Process for the depolymerization of plastic waste material
US11807813B2 (en) Installation for the production and a method of producing oil, gas and char for a coal black from elastomers, especially rubber waste, in the process of continuous pyrolysis
EP3312223A1 (en) Method for thermally decomposing polyethylene and polypropylene waste
CA2765480A1 (en) Thermo-catalytic cracking for conversion of higher hydrocarbons into lower hydrocarbons
AU2021310494B2 (en) Conversion of plastics to monomers by pyrolysis
EP2766455A2 (en) Method for the manufacture of liquid hydrocarbons and plant for the manufacture of liquid hydrocarbons
WO2024046898A1 (en) System for separation of gas, liquid, and solid particles in a material
PL193462B1 (pl) Sposób i układ do prowadzenia krakingu odpadów poliolefinowych
KR100759583B1 (ko) 폐플라스틱의 유화방법 및 이 방법을 위한 반응기
NL2032925B1 (en) System for separation of gas, liquid, and solid particles in a material
NL2032926B1 (en) System for separation of gas, liquid, and solid particles in a material
RU2766091C1 (ru) Элемент ротора для использования в реакторе абляционного пиролиза, реактор абляционного пиролиза и способ пиролиза
NL2032927B1 (en) System for separation of gas, liquid, and solid particles in a material
RU2804969C1 (ru) Способ получения жидких углеводородов из отходов термопластов и устройство для его осуществления
PL235526B1 (pl) Sposób utylizacji odpadów polimerowych do frakcji węglowodorowych
PL196880B1 (pl) Sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych metodą krakingu oraz reaktor do krakingu odpadowych tworzyw sztucznych
JP2023112971A (ja) 液化油の製造装置、液化油の製造方法、有機可燃物の液化装置、及び有機可燃物の液化方法
PL356505A1 (pl) Sposób i urządzenie do otrzymywania węglowodorów płynnych w procesie depolimeryzacji poliolefin
PL209842B1 (pl) Sposób otrzymywania komponentów paliw ciekłych