PL192143B1 - Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu - Google Patents

Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu

Info

Publication number
PL192143B1
PL192143B1 PL330646A PL33064698A PL192143B1 PL 192143 B1 PL192143 B1 PL 192143B1 PL 330646 A PL330646 A PL 330646A PL 33064698 A PL33064698 A PL 33064698A PL 192143 B1 PL192143 B1 PL 192143B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
pressure
ring
air ring
inflatable
Prior art date
Application number
PL330646A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330646A1 (en
Inventor
Włodzimierz Westerski
Stanisław Zachara
Original Assignee
Univ Gdanski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Gdanski filed Critical Univ Gdanski
Priority to PL330646A priority Critical patent/PL192143B1/pl
Publication of PL330646A1 publication Critical patent/PL330646A1/xx
Publication of PL192143B1 publication Critical patent/PL192143B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu, zawierające nadający się do przemieszczania ludzi nie odzianych w skafandry element cylindryczny sztywny, wypełniony powietrzem i osadzony wodoszczelnie na ewakuacyjnych przeznaczonych dla ludzi otworach usytuowanych w łączonych ze sobą pod wodą obiektach, znajdujących się na głębokościach poniżej 10 m, spośród których jeden jest obiektem który uległ awarii a drugi obiektem ratowniczym, znamienne tym, że stanowi go składany i rozwijalny elastyczny wielowarstwowy i wieloelementowy cylindryczny rękaw ratowniczy, składający się z licznych współśrodkowych wytrzymałościowych powłok wodoszczelnych, odpowiednio zewnętrznej wzmocnionej (1), wewnętrznych pośrednich (2), (3), (4), (5) i ostatniej wewnętrznej wzmocnionej (6), tworzącej pierścieniową suchą komorę ewakuacyjną i zaopatrzonej w usytuowane na jej wewnętrznej powierzchni oraz rozmieszczone równomiernie na całej długości rękawa liczne elastyczne zaczepy - szczeble (7), w taki sposób że

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu.
Wynalazek dotyczy budowy mobilnego integralnego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego do ewakuowania załogi uszkodzonego obiektu podwodnego, zwłaszcza okrętu podwodnego, na pokład innego ratowniczego obiektu pozostającego w zanurzeniu, zwłaszcza ratowniczego okrętu podwodnego.
Znane są i stosowane urządzenia do łączenia obiektów podwodnych zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu, zawierają nadający się do przemieszczania ludzi nie odzianych w skafandry element cylindryczny sztywny w postaci składanego z elementów kesonu, wypełniony powietrzem. W trakcie akcji ratowniczej jest on osadzany wodoszczelnie na ewakuacyjnym przeznaczonym dla ludzi włazie dziobowym lub rufowym uszkodzonego okrętu, znajdującego się na głębokościach poniżej 10 m. Ewakuowani ludzie przemieszczają się bez skafandrów do uprzednio opróżnionego z wody wnętrza kesonu, nałożonego na właz uszkodzonego okrętu. Znajdujący się w suchym kesonie ludzie są wynoszeni urządzeniem dźwigowym na powierzchnię wody lub na pokład nawodnej jednostki pływającej.
Znane i opisane jedno z licznych rozwiązanie urządzenia ratowniczego ewakuacyjnego nie w każdym przypadku awarii okrętu podwodnego lub innego podwodnego urządzenia znajduje poprawne zastosowanie. Akcja osadzania na włazie ewakuacyjnym stosunkowo dużego, ciężkiego i sztywnego kesonu ratowniczego suchego, trwa bardzo długo, a sama ewakuacja ludzi na powierzchnię jest szczególnie uciążliwa, niebezpieczna zarówno dla ratowników jak i dla ratowanych, a nadto odbywa się w niewielkich grupach. Powoduje to wzrost zagrożenia dla pozostałej części załogi unieruchomionego na dnie okrętu podwodnego lub innego obiektu podwodnego. Również opisane cechy konstrukcyjne sztywnego składanego kesonu ewakuacyjnego, uniemożliwiają jego użycie w przypadku gdy uszkodzony obiekt spoczywa na dnie akwenu w pozycji innej jak naturalna pionowa. W takiej sytuacji ewakuacja ludzi z uszkodzonego i unieruchomionego okrętu podwodnego bez specjalnych skafandrów ratunkowych indywidualnych jest w ogóle nie możliwa.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowej konstrukcji urządzenia do doraźnego łączenia ze sobą dwu obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów podwodnych, z których jeden jest okrętem spoczywającym na dnie i awaryjnie unieruchomionym a drugi jest przystosowanym do celów ratowniczo - ewakuacyjnych okrętem podwodnym autonomicznym i do ewakuowania ludzi nie odzianych w skafandry z okrętu uszkodzonego do okrętu ratowniczego pozostającego w zanurzeniu i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu uszkodzonego.
Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu, zawierające znany nadający się do przemieszczania ludzi nie odzianych w skafandry element cylindryczny sztywny, wypełniony powietrzem i osadzony wodoszczelnie na ewakuacyjnych przeznaczonych dla ludzi znanych otworach usytuowanych w łączonych ze sobą pod wodą obiektach, znajdujących się na głębokościach poniżej 10 m, spośród których jeden jest obiektem który uległ awarii a drugi obiektem ratowniczym, według wynalazku charakterystyczny tym, że stanowi go składany i rozwijalny elastyczny wielowarstwowy i wieloelementowy cylindryczny rękaw ratowniczy, składający się z licznych współśrodkowych wytrzymałościowych powłok wodoszczelnych. Są to zewnętrzna wzmocniona powłoka, liczne wewnętrzne pośrednie powłoki i ostatnia wewnętrzna również wzmocniona powłoka, tworząca pierścieniową suchą komorę ewakuacyjną. Jest ona zaopatrzona w usytuowane na jej wewnętrznej powierzchni oraz rozmieszczone równomiernie na całej długości rękawa liczne elastyczne zaczepy - szczeble. Początek i koniec cylindrycznego rękawa ratowniczego, zaopatrzonego w zewnętrzne i lub wewnętrzne elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające, jest obsadzony wodoszczelnie na włazach ratowniczych odpowiednio obiektu podwodnego, zwłaszcza uszkodzonego okrętu podwodnego i drugiego obiektu podwodnego ratowniczego, zwłaszcza okrętu podwodnego. Pomiędzy zewnętrzną warstwą wzmocnioną a wewnętrzną warstwą pośrednią, pomiędzy wszystkimi licznymi warstwami wewnętrznymi pośrednimi, jak i pomiędzy warstwą wewnętrzną pośrednią ostatnią i wymienioną wewnętrzną warstwą wzmocnioną, są usytuowane i osadzone nieprzesuwnie dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne nadmuchiwane usztywniające rury. Istotnym jest że ciśnienie powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy zewnętrzną wzmocnioną powłoką a pierwszą wewnętrzną powłoką pośrednią i zwaną pierścieniem powietrznym zewnętrznym, jest większe od ciśnienia wody otaczającej połączone obiekty podwodne, natomiast ciśnienie powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę znajdującą się w tej przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w pierścieniu powietrznym pierwszym.
PL 192 143 B1
Ciśnienie powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy pierwszą wewnętrzną powłoką pośrednią a sąsiednią drugą powłoką wewnętrzną pośrednią, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym pierwszym, jest mniejsze od ciśnienia panującego w pierścieniu powietrznym zewnętrznym, natomiast ciśnienie powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy drugą wewnętrzną powłoką pośrednią a sąsiednią trzecią powłoką wewnętrzną pośrednią, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym drugim, jest mniejsze od ciśnienia panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym pierwszym, natomiast ciśnienie powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy trzecią wewnętrzną powłoką pośrednią a sąsiednią czwartą powłoką wewnętrzną pośrednią, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym trzecim, jest mniejsze od ciśnienia panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym drugim, natomiast ciśnienie powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego trzeciego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy ostatnią wewnętrzną powłoką pośrednią a sąsiednią dla niej powłoką wewnętrzną wzmocnioną, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym czwartym, jest mniejsze od ciśnienia panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym trzecim. Ciśnienie powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę, znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu, oraz większe od ciśnienia panującego we wnętrzu pierścieniowej komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wzmocnioną wewnętrzną. Istotnym jest w urządzeniu według wynalazku, że liczba pierścieni powietrznych wewnętrznych utworzonych przez elastyczne powłoki wewnętrzne jest większa jak cztery, oraz że obydwa zespoły wymienionych opasujących zaciskowych i doszczelniających elementów, lub tylko te które są usytuowane od strony włazu ratowniczego obiektu podwodnego uszkodzonego, są dostępne z zewnątrz z toni wodnej i są zwłaszcza urządzeniami klamrowo - pneumatycznymi.
Istotnym jest w urządzeniu według wynalazku, że wymienione liczne dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury, znajdujące się w obszarze pierścieni powietrznych wewnętrznych z wyjątkiem pierścienia powietrznego zewnętrznego, są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym, zwinięte w kształt spirali śrubowej o stałym skoku i są umocowane wielopunktowo do tej powłoki pośredniej pierścienia powietrznego wewnętrznego która ma większą średnicę. Dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury znajdujące się w obszarze wymienionego pierścienia powietrznego zewnętrznego, są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym usytuowane poosiowo wzdłuż osi symetrii urządzenia i są najkorzystniej podzielone na liczne sekcje ustawione zarówno w szereg jak i równolegle oraz połączone są ze sobą licznymi pneumatycznymi samoczynnymi zaworami nadmiarowymi jednostronnego działania.
Zastosowane w urządzeniu według wynalazku dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury znajdujące się w obszarze wymienionego pierścienia powietrznego zewnętrznego, są umocowane wielopunktowo do zewnętrznej wzmocnionej powłoki pierścienia powietrznego zewnętrznego. W niektórych charakterystycznych wykonaniach urządzenia według wynalazku, istotnym jest że grubość pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od jednakowej grubości pozostałych pierścieni powietrznych wewnętrznych, natomiast w innych wykonaniach urządzenia stosowanie do potrzeb, grubość pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od grubości pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, która jest mniejsza od grubości pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, która jest mniejsza od grubości pierścienia powietrznego wewnętrznego trzeciego, która jest mniejsza od grubości pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego.
W niektórych charakterystycznych wykonaniach urządzenia według wynalazku, wymienione elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające, są przyłączone najkorzystniej wielotorowo do zewnętrznego źródła sprężonego powietrza, zwłaszcza źródła usytuowanego na obiekcie podwodnym ratowniczym. W tym szczególnym wykonaniu urządzenia, przestrzeń pierścienia powietrznego zewnętrznego i każda z przestrzeni pierścieni powietrznych wewnętrznych, jak również każda z nadmuchiwanych rur powietrznych znajdujących się w tych przestrzeniach, są jest przyłączone indywidualnie lub grupowo do mającego odpowiednie ciśnienie źródła powietrza sprężonego, znajdującego się,
PL 192 143 B1 zwłaszcza w lub na obiekcie podwodnym ratowniczym. Istotnym jest, że różnica ciśnienia panującego w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych jest jednakowa i nie przekracza korzystnie około 2 atn, natomiast różnica ciśnienia panującego w poszczególnych nadmuchiwanych rurach powietrznych, większego od ciśnienia panującego w komorach pierścieni powietrznych w których rury te znajdują się, jest utrzymywana najkorzystniej w przedziale od 1 atn do 2 atn. Powietrzne nadmuchiwane rury w każdym z powietrznych pierścieni wewnętrznych lub w niektórych powietrznych pierścieniach wewnętrznych, tworzą spirale wielozwojne, albo też tworzą spirale wzajemnie przeciwskrętne. Istotnym jest nadto, że wymieniona wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna zewnętrzna wzmocniona, jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty. Podobnie również wymieniona pierwsza wewnętrzna pośrednia powłoka wodoszczelna, jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
W innym charakterystycznym wykonaniu urządzenia według wynalazku istotnym jest, że we wnętrzu komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wewnętrzną wzmocnioną, znajdują się magistrale telekomunikacyjne, łączące centra dowodzenia obydwu połączonych obiektów podwodnych, oraz znajdują się tory zasilające dla umieszczonej na jednym z końców urządzenia zdalnie sterowanej wideokamery, zwłaszcza termowizyjnej oraz sprzężonego z nią zdalnie sterowanego przewodowo reflektora o zmiennym położeniu jego strumienia świetlnego. W korzystnych charakterystycznych wykonaniach urządzenia, średnice poszczególnych nadmuchiwanych rur usytuowanych w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych, nie są jednakowe i korzystnie zmniejszają się począwszy od największej średnicy rury znajdującej się w przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego. Skok spirali śrubowej utworzonej przez poszczególne nadmuchiwane rury elastyczne w poszczególnych pierścieniach powietrznych, nie jest jednakowy i korzystnie zmniejsza się począwszy od skoku największego w pierwszym pierścieniu powietrznym wewnętrznym, do skoku najmniejszego w pierścieniu powietrznym sąsiadującym bezpośrednio z komorą ewakuacyjną utworzoną przez wewnętrzną powłokę wzmocnioną. Wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona, jest charakterystyczną powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna usytuowana od strony komory ewakuacyjnej, jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
W niektórych innych jeszcze wykonaniach charakterystycznych urządzenia, wymieniona wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona, jest zaopatrzona w dodatkowe nadmuchiwane żebra połączone pneumatycznie z nadmuchiwaną rurą ostatniego wewnętrznego pierścienia powietrznego, sąsiadującego z komorą ewakuacyjną, przy czym żebra te pełnią korzystnie funkcję elementów kotwiczących dla licznych elastycznych zaczepów - szczebli.
Dzięki zastosowaniu w układzie według wynalazku zespołu współśrodkowych elastycznych pierścieni powietrznych, usztywnionych w stanie nadmuchanym i gotowym do użycia, licznych rur powietrznych również nadmuchanych, okazało się możliwe praktyczne urzeczywistnienie ustroju w miarę sztywnego, który po nałożeniu na włazy ewakuacyjne dwu łączonych i pozostających w zanurzeniu jednostek, pozwala „na sucho”, (to jest bez specjalnych skafandrów) ewakuować grupami załogę uszkodzonego i spoczywającego na dnie akweny okrętu podwodnego bezpośrednio do wnętrza okrętu ratowniczego. Zastosowanie w urządzeniu według wynalazku systemu rur nadmuchiwanych ustawionych wzdłuż osi w licznych rzędach i szeregach w obrębie zewnętrznej pierścieniowej komory powietrznej, pozwala na skuteczne i szybkie rozwinięcie rękawa urządzenia, przetransportowanego na miejsce zdarzenia przez jednostkę podwodną ratowniczą, zwłaszcza przez przystosowany do celów ratowniczych okręt podwodny. Poprzedza to umocowanie urządzenia na okręcie ratowanym i uszczelnienie urządzenia na włazie ewakuacyjnym, po którym następuje bezpieczne napompowanie wszystkich pierścieni powietrznych urządzenia i usztywniających rur znajdujących się w tych pierścieniach. Zastosowanie w urządzeniu charakterystycznej gradacji ciśnień w poszczególnych pierścieniach i przestrzeniach powietrznych utworzonych przez nawinięte spiralnie rury powietrzne, pozwala na bezpieczne dla osób ewakuowanych i dla ratowniczej załogi obniżenie ciśnienia w przestrzeni ewakuacyjnej, do ciśnienia panującego w pomieszczeniach jednostki ewakuacyjnej, oraz jednostki unieruchomionej.
Wynalazek jest szczegółowo opisany na przykładzie jego wykonania i zobrazowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok dwu okrętów podwodnych połączonych ze sobą urządzeniem według wynalazku, fig. 2 - przekrój poprzeczny płaszczyzną A-A z fig. 1 urządzenia wstanie całkowicie nadmuchanym gotowym do akcji ratowniczej, fig. 3 - fragment przekroju podłużnego
PL 192 143 B1 urządzenia płaszczyzną przebiegającą wzdłuż jego osi symetrii, fig. 4 - szczegół z fig. 3 wykonania pierścienia powietrznego zewnętrznego z uwidocznieniem segmentowej budowy jego rur usztywniających, fig. 5 - schematyczny pół przekrój podłużny płaszczyzną przebiegającą wzdłuż osi symetrii urządzenia w stanie nadmuchanym z uwidocznieniem usytuowania jego opasujących zaciskowych i doszczelniających elementów i segmentowej zróżnicowanej budowy rur w pierścieniu powietrznym zewnętrznym, fig. 6 - przekrój podłużny szczegółu umocowania zwiniętej w spiralę śrubową rury nadmuchiwanej znajdującej w jednym z pierścieni powietrznych wewnętrznych, i fig 7 - przekrój poprzeczny płaszczyzną A-A z fig. 1 innego wykonania urządzenia z zastosowaniem licznych prawoskrętnych i lewoskrętnych oraz wielozwojnych linii śrubowych ukształtowanych przez nadmuchiwane rury.
Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu, zawiera nadający się do przemieszczania ludzi nie odzianych w skafandry element cylindryczny sztywny, wypełniony powietrzem i osadzony wodoszczelnie na ewakuacyjnych przeznaczonych dla ludzi otworach usytuowanych w łączonych ze sobą pod wodą obiektach, znajdujących się na głębokościach poniżej 10 m, spośród których jeden jest obiektem który uległ awarii a drugi obiektem ratowniczym. Urządzenie stanowi składany i rozwijalny elastyczny wielowarstwowy i wieloelementowy cylindryczny rękaw ratowniczy, składający się z licznych współśrodkowych wytrzymałościowych powłok wodoszczelnych, odpowiednio zewnętrznej wzmocnionej 1, wewnętrznych pośrednich 2, 3, 4, 5 i ostatniej wewnętrznej wzmocnionej 6. Tworzy ona pierścieniową suchą komorę ewakuacyjną i jest zaopatrzona w usytuowane na jej wewnętrznej powierzchni oraz rozmieszczone równomiernie na całej długości rękawa, liczne elastyczne zaczepy - szczeble 7. Początek i koniec cylindrycznego rękawa ratowniczego stanowiącego urządzenie, jest zaopatrzony w zewnętrzne i lub wewnętrzne elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające 8 i jest obsadzony wodoszczelnie na włazach ratowniczych 9 odpowiednio z jednej strony obiektu podwodnego 10, zwłaszcza uszkodzonego okrętu podwodnego i 11 obiektu podwodnego 12 ratowniczego, zwłaszcza okrętu podwodnego. Pomiędzy zewnętrzną warstwą wzmocnioną 1a wewnętrzną warstwą pośrednią 2, pomiędzy warstwami wewnętrznymi pośrednimi 2 i3, 3 i 4, oraz 4 i 5, jak i pomiędzy warstwą wewnętrzną pośrednią ostatnią 5 i wewnętrzną warstwą wzmocnioną 6, są usytuowane i osadzone nieprzesuwnie dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne nadmuchiwane usztywniające rury 13. Ciśnienie p1 powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy zewnętrzną wzmocnioną powłoką 1 a pierwszą wewnętrzną powłoką pośrednią 2 i zwaną pierścieniem powietrznym zewnętrznym, jest większe od ciśnienia po wody otaczającej połączone obiekty podwodne, natomiast ciśnienie p2 powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę 13 znajdującą się w tej przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego, jest nieznacznie większe od ciśnienia p1 panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie p3 powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią 2 a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią 3, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym pierwszym, jest mniejsze od ciśnienia p1 panującego w pierścieniu powietrznym zewnętrznym, natomiast ciśnienie p4 powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę 13 znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie p5 powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią 3 a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią 4, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym drugim, jest mniejsze od ciśnienia p3 panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym pierwszym, natomiast ciśnienie p6 powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę 13 znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie p7 powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią 4 a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią 5, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym trzecim, jest mniejsze od ciśnienia p5 panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym drugim, natomiast ciśnienie p8 powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę 13 znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego trzeciego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu. Ciśnienie p9 powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią 5 a sąsiednią powłoką wewnętrzną wzmocnioną 6, zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym czwartym, jest mniejsze od ciśnienia p7 panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym trzecim, natomiast ciśnienie p10 powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę 13 znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu, oraz większe od ciśnienia p11 panującego we wnętrzu pierścieniowej komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wzmocnioną wewnętrzną 6.
PL 192 143 B1
W urządzeniach wykonanych według wynalazku z przeznaczeniem do ratownictwa oceanicznego, liczba pierścieni powietrznych wewnętrznych utworzonych przez elastyczne powłoki wewnętrzne jest większa jak cztery.
Obydwa zespoły opasujących zaciskowych i doszczelniających elementów 8, lub tylko te które są usytuowane od strony włazu ratowniczego 9 obiektu podwodnego 10 uszkodzonego, są dostępne z zewnątrz z toni wodnej i są, zwłaszcza urządzeniami klamrowo - pneumatycznymi.
Dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury 13 znajdujące się w obszarze pierścieni powietrznych wewnętrznych (z wyjątkiem pierścienia powietrznego zewnętrznego), są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym, zwinięte w kształt spirali śrubowej o stałym skoku i są umocowane wielopunktowo do tej powłoki pośredniej pierścienia powietrznego wewnętrznego która ma większą średnicę (fig. 6).
Dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury 13 znajdujące się w obszarze pierścienia powietrznego zewnętrznego, są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym usytuowane poosiowo wzdłuż osi symetrii urządzenia, są najkorzystniej podzielone na liczne sekcje ustawione zarówno w szereg jak i równolegle i połączone ze sobą licznymi pneumatycznymi samoczynnymi zaworami nadmiarowymi 14 jednostronnego działania (fig. 4 i 5). Dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury 13 znajdujące się w obszarze pierścienia powietrznego zewnętrznego, są umocowane wielopunktowo do zewnętrznej wzmocnionej powłoki 2 pierścienia powietrznego zewnętrznego (fig. 4).
Grubość g1 pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od jednakowej grubości g2 pozostałych pierścieni powietrznych wewnętrznych (fig. 2). W niektórych wykonaniach urządzenia, grubość g1 pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od grubości g2 pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, która jest mniejsza od grubości g3 pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, która jest mniejsza od grubości g4 pierścienia powietrznego wewnętrznego trzeciego, która jest mniejsza od grubości g5 pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego i spełnia zależność g1 > g2>g3>g4> g5. Elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające 8, są przyłączone wielotorowo do zewnętrznego źródła sprężonego powietrza, zwłaszcza źródła usytuowanego na obiekcie podwodnym 12 ratowniczym.
Przestrzeń pierścienia powietrznego zewnętrznego i każda z przestrzeni pierścieni powietrznych wewnętrznych, jak również każda z nadmuchiwanych rur powietrznych 13 znajdujących się w tych przestrzeniach, są jest przyłączone indywidualnie lub grupowo do mającego odpowiednie ciśnienie p1, p2, p3, p4, p5, p6, p7, p8, p9 i p10 źródła powietrza sprężonego, znajdującego się, zwłaszcza w lub na obiekcie podwodnym 12 ratowniczym (fig. 2). Różnica ciśnienia panującego w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych jest jednakowa i nie przekracza korzystnie około 2 atn, natomiast różnica ciśnienia panującego w poszczególnych nadmuchiwanych rurach powietrznych 13, większego od ciśnienia panującego w komorach pierścieni powietrznych w których rury te znajdują się, jest utrzymywana najkorzystniej w przedziale od 1atn do 2 atn.
Powietrzne nadmuchiwane rury 13 w każdym z powietrznych pierścieni wewnętrznych lub w niektórych powietrznych pierścieniach wewnętrznych, tworzą spirale wielozwojne wzajemnie przeciwskrętne (fig. 7).
Wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna zewnętrzna wzmocniona 1, jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty. Pierwsza wewnętrzna pośrednia powłoka wodoszczelna 2, jest powłoką wielowarstwową, wktórej warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
We wnętrzu komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wewnętrzną wzmocnioną 6, znajdują się magistrale telekomunikacyjne, łączące centra dowodzenia obydwu połączonych obiektów podwodnych, oraz tory zasilające dla umieszczonej na jednym z końców urządzenia zdalnie sterowanej wideokamery, zwłaszcza termowizyjnej i sprzężonego z nią zdalnie sterowanego przewodowo reflektora o zmiennym położeniu jego strumienia świetlnego.
W niektórych wykonaniach urządzenia średnice d poszczególnych nadmuchiwanych rur 13 usytuowanych w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych nie są jednakowe i korzystnie zmniejszają się począwszy od największej średnicy rury 13 znajdującej się w przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego (fig. 2). Skok spirali śrubowej utworzonej przez poszczególne nadmuchiwane rury elastyczne 13 w poszczególnych pierścieniach powietrznych, nie jest jednakowy i korzystnie zmniejsza się począwszy od skoku największego w pierwszym pierścieniu powietrznym wewnętrznym, do
PL 192 143 B1 skoku najmniejszego w pierścieniu powietrznym sąsiadującym bezpośrednio z komorą ewakuacyjną utworzoną przez wewnętrzną powłokę wzmocnioną 6.
Wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona 6, jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna usytuowana od strony komory ewakuacyjnej, jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty. Wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona 6, jest zaopatrzona w dodatkowe nadmuchiwane żebra 15 połączone pneumatycznie z nadmuchiwaną rurą 13 ostatniego wewnętrznego pierścienia powietrznego, sąsiadującego z komorą ewakuacyjną, przy czym żebra te pełnią korzystnie funkcję elementów kotwiczących dla licznych elastycznych zaczepów - szczebli 7.
Wynalazek nadaje się do zastosowania w budowie i eksploatacji obiektów podwodnych, takich zwłaszcza jak okręty podwodne marynarki wojennej, podwodne części urządzeń do eksploatacji kopalin podmorskich, przydenne części oceanicznych platform wiertniczych i innych podobnych urządzeń.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu, zawierające nadający się do przemieszczania ludzi nie odzianych w skafandry element cylindryczny sztywny, wypełniony powietrzem i osadzony wodoszczelnie na ewakuacyjnych przeznaczonych dla ludzi otworach usytuowanych w łączonych ze sobą pod wodą obiektach, znajdujących się na głębokościach poniżej 10 m, spośród których jeden jest obiektem który uległ awarii a drugi obiektem ratowniczym, znamienne tym, że stanowi go składany i rozwijalny elastyczny wielowarstwowy i wieloelementowy cylindryczny rękaw ratowniczy, składający się z licznych współśrodkowych wytrzymałościowych powłok wodoszczelnych, odpowiednio zewnętrznej wzmocnionej (1), wewnętrznych pośrednich (2), (3), (4), (5) i ostatniej wewnętrznej wzmocnionej (6), tworzącej pierścieniową suchą komorę ewakuacyjną i zaopatrzonej w usytuowane na jej wewnętrznej powierzchni oraz rozmieszczone równomiernie na całej długości rękawa liczne elastyczne zaczepy - szczeble (7), w taki sposób że początek i koniec cylindrycznego rękawa ratowniczego, zaopatrzonego w zewnętrzne i lub wewnętrzne elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające (8), jest obsadzony wodoszczelnie na włazach ratowniczych odpowiednio (9) obiektu podwodnego (10), zwłaszcza uszkodzonego okrętu podwodnego i (11) obiektu podwodnego (12) ratowniczego, zwłaszcza okrętu podwodnego, natomiast pomiędzy zewnętrzną warstwą wzmocnioną (1) a wewnętrzną warstwą pośrednią (2), pomiędzy warstwami wewnętrznymi pośrednimi (2) i (3), (3) i (4), oraz (4) i (5), jak i pomiędzy warstwą wewnętrzną pośrednią ostatnią (5) i wewnętrzną warstwą wzmocnioną (6), są usytuowane i osadzone nieprzesuwnie dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne nadmuchiwane usztywniające rury (13), przy czym ciśnienie (p1) powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy zewnętrzną wzmocnioną powłoką (1) a pierwszą wewnętrzną powłoką pośrednią (2) i zwaną pierścieniem powietrznym zewnętrznym, jest większe od ciśnienia (po) wody otaczającej połączone obiekty podwodne, ciśnienie (p2) powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę (13) znajdującą się w tej przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego, jest nieznacznie większe od ciśnienia (p1) panującego w tym pierścieniu, ciśnienie (p3) powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią (2) a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią (3), zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym pierwszym, jest mniejsze od ciśnienia (p1) panującego w pierścieniu powietrznym zewnętrznym, ciśnienie (p4) powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę (13) znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego wtym pierścieniu, ciśnienie (p5) powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią (3) a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią (4), zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym drugim, jest mniejsze od ciśnienia (p3) panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym pierwszym, ciśnienie (p6) powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę (13) znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu, ciśnienie (p7) powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią (4) a sąsiednią powłoką wewnętrzną pośrednią (5), zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym trzecim, jest mniejsze od ciśnienia (p5) panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym drugim, ciśnienie (p8) powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę (13) znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego
    PL 192 143 B1 trzeciego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu, ciśnienie (p9) powietrza wypełniającego przestrzeń utworzoną pomiędzy wewnętrzną powłoką pośrednią (5) a sąsiednią powłoką wewnętrzną wzmocnioną (6), zwanego pierścieniem powietrznym wewnętrznym czwartym, jest mniejsze od ciśnienia (p7) panującego w pierścieniu powietrznym wewnętrznym trzecim, ciśnienie (p10) powietrza wypełniającego nadmuchiwaną usztywniającą rurę (13) znajdującą się w przestrzeni pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego, jest nieznacznie większe od ciśnienia panującego w tym pierścieniu, oraz większe od ciśnienia (p11) panującego we wnętrzu pierścieniowej komory ewakuacyjnej utworzonej przez powlokę wzmocnioną wewnętrzną (6).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że liczba pierścieni powietrznych wewnętrznych utworzonych przez elastyczne powłoki wewnętrzne jest większa jak cztery.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obydwa zespoły opasujących zaciskowych i doszczelniających elementów (8), lub tylko te które są usytuowane od strony włazu ratowniczego (9) obiektu podwodnego (10) uszkodzonego, są dostępne z zewnątrz z toni wodnej i są zwłaszcza urządzeniami klamrowo-pneumatycznymi.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury (13) znajdujące się w obszarze pierścieni powietrznych wewnętrznych z wyjątkiem pierścienia powietrznego zewnętrznego, są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym, zwinięte w kształt spirali śrubowej o stałym skoku i są umocowane wielopunktowo do tej powłoki pośredniej pierścienia powietrznego wewnętrznego która ma większą średnicę.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury (13) znajdujące się w obszarze pierścienia powietrznego zewnętrznego, są w stanie napełnienia powietrzem sprężonym usytuowane poosiowo wzdłuż osi symetrii urządzenia, są najkorzystniej podzielone na liczne sekcje ustawione zarówno w szereg jak i równolegle i połączone ze sobą licznymi pneumatycznymi samoczynnymi zaworami nadmiarowymi (14) jednostronnego działania.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dystansowe cylindryczne wytrzymałościowe i elastyczne usztywniające rury (13) znajdujące się w obszarze pierścienia powietrznego zewnętrznego, są umocowane wielopunktowo do zewnętrznej wzmocnionej powłoki (2) pierścienia powietrznego zewnętrznego.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że grubość (g1) pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od jednakowej grubości (g2) pozostałych pierścieni powietrznych wewnętrznych.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że grubość (g1) pierścienia zewnętrznego powietrznego pierwszego jest większa od grubości (g2) pierścienia powietrznego wewnętrznego pierwszego, która jest mniejsza od grubości (g3) pierścienia powietrznego wewnętrznego drugiego, która jest mniejsza od grubości (g4) pierścienia powietrznego wewnętrznego trzeciego, która jest mniejsza od grubości (g5) pierścienia powietrznego wewnętrznego czwartego i spełnia zależność g1> g2 > g3 > g4 > g5.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy opasujące zaciskowe i doszczelniające (8), są przyłączone wielotorowo do zewnętrznego źródła sprężonego powietrza, zwłaszcza źródła usytuowanego na obiekcie podwodnym (12) ratowniczym.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przestrzeń pierścienia powietrznego zewnętrznego i każda z przestrzeni pierścieni powietrznych wewnętrznych, jak również każda z nadmuchiwanych rur powietrznych (13) znajdujących się w tych przestrzeniach, są jest przyłączone indywidualnie lub grupowo do mającego odpowiednie ciśnienie (p1), (p2), (p3), (p4), (p5), (p6), (p7), (p8), (p9) i (p10) źródła powietrza sprężonego, znajdującego się zwłaszcza w lubna obiekcie podwodnym (12) ratowniczym.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że różnica ciśnienia panującego w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych jest jednakowa i nie przekracza korzystnie około 2atn.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że różnica ciśnienia panującego w poszczególnych nadmuchiwanych rurach powietrznych (13), większego od ciśnienia panującego w komorach pierścieni powietrznych w których rury te znajdują się, jest utrzymywana najkorzystniej w przedziale od 1 atn do 2 atn.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powietrzne nadmuchiwane rury (13) w każdym z powietrznych pierścieni wewnętrznych lub w niektórych powietrznych pierścieniach wewnętrznych, tworzą spirale wielozwojne.
    PL 192 143 B1
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powietrzne nadmuchiwane rury (13) wkażdym z powietrznych pierścieni wewnętrznych lub w niektórych powietrznych pierścieniach wewnętrznych, tworzą spirale wzajemnie przeciwskrętne.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna zewnętrzna wzmocniona (1), jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsza wewnętrzna pośrednia powłoka wodoszczelna (2), jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, żewe wnętrzu komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wewnętrzną wzmocnioną (6), znajdują się magistrale telekomunikacyjne, łączące centra dowodzenia obydwu połączonych obiektów podwodnych.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, żewe wnętrzu komory ewakuacyjnej utworzonej przez powłokę wewnętrzną wzmocnioną (6), znajdują się tory zasilające dla umieszczonej na jednym z końców urządzenia zdalnie sterowanej videokamery zwłaszcza termowizyjnej oraz sprzężonego z nią zdalnie sterowanego przewodowo reflektora o zmiennym położeniu jego strumienia świetlnego.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że średnice (d) poszczególnych nadmuchiwanych rur (13) usytuowanych w przestrzeniach poszczególnych pierścieni powietrznych nie są jednakowe i korzystnie zmniejszają się począwszy od największej średnicy rury (13) znajdującej się w przestrzeni pierścienia powietrznego zewnętrznego.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że skok spirali śrubowej utworzonej przez poszczególne nadmuchiwane rury elastyczne (13) w poszczególnych pierścieniach powietrznych, nie jest jednakowy i korzystnie zmniejsza się począwszy od skoku największego w pierwszym pierścieniu powietrznym wewnętrznym, do skoku najmniejszego w pierścieniu powietrznym sąsiadującym bezpośrednio z komorą ewakuacyjną utworzoną przez wewnętrzną powłokę wzmocnioną (6).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona (6), jest powłoką wielowarstwową, w której warstwa zewnętrzna usytuowana od strony komory ewakuacyjnej, jest warstwą szczególnie odporną na rozerwanie, wywołane destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, korzystnie powłoką zawierającą wzmacniające oploty.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wytrzymałościowa powłoka wodoszczelna wewnętrzna wzmocniona (6), jest zaopatrzona w dodatkowe nadmuchiwane żebra (15) połączone pneumatycznie z nadmuchiwaną rurą (13) ostatniego wewnętrznego pierścienia powietrznego, sąsiadującego z komorą ewakuacyjną, przy czym żebra te pełnią korzystnie funkcję elementów kotwiczących dla licznych elastycznych zaczepów - szczebli (7).
PL330646A 1998-12-30 1998-12-30 Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu PL192143B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL330646A PL192143B1 (pl) 1998-12-30 1998-12-30 Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL330646A PL192143B1 (pl) 1998-12-30 1998-12-30 Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330646A1 PL330646A1 (en) 2000-07-03
PL192143B1 true PL192143B1 (pl) 2006-09-29

Family

ID=20073496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL330646A PL192143B1 (pl) 1998-12-30 1998-12-30 Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL192143B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL330646A1 (en) 2000-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3435793A (en) Portable submarine tanks
US5170005A (en) System for underwater storage and launching of rockets
JP3472764B2 (ja) 管またはケーブル制御降下システム
JPH0158314B2 (pl)
AU735028B2 (en) Buoyancy device and method for using same
KR20140037223A (ko) 수난 구조 장치
JP2021073136A (ja) ホース用の調整可能な浮力クランプ
US10730596B2 (en) Submarine support ship
US5129848A (en) Controllable variable depth mooring system and method
PL192143B1 (pl) Urządzenie do łączenia obiektów podwodnych, zwłaszcza okrętów pozostających w zanurzeniu
US5462003A (en) Minimum displacement submarine arrangement
US4320991A (en) Inflatable equipment for use as a bouyant boom
US6460476B1 (en) Buoyancy device
WO2021075979A1 (en) Closed, spherical cage for fish farming
RU2143370C1 (ru) Устройство аварийного сброса груза наливных судов, терпящих бедствие, и способ, осуществляющий этот аварийный сброс
US3413947A (en) Submarine craft
RU2418222C2 (ru) Способ прокладки магистрального трубопровода при строительстве глубоководного перехода
JPS5828157B2 (ja) 単一点浮き繋留装置
PL132172B1 (en) Floating dock
US2847962A (en) Salvage apparatus
US5666898A (en) Equipment for raising sunken vessels
RU2248301C1 (ru) Устройство спасения экипажа подводного судна
EP0388055B1 (en) Equipment for carrying out underwater operations
US20130000538A1 (en) Exterior hull patch
EP3174783B1 (en) A cold water piping system including an articulating interface, modular elements, and strainer assembly

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20011230