PL191470B1 - Filtr do instalacji paliw węglowodorowych - Google Patents

Filtr do instalacji paliw węglowodorowych

Info

Publication number
PL191470B1
PL191470B1 PL342287A PL34228799A PL191470B1 PL 191470 B1 PL191470 B1 PL 191470B1 PL 342287 A PL342287 A PL 342287A PL 34228799 A PL34228799 A PL 34228799A PL 191470 B1 PL191470 B1 PL 191470B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
container
layers
fuel
alphacellulose
Prior art date
Application number
PL342287A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342287A1 (en
Inventor
Grantley Conrad John Reeves
Original Assignee
Chainings Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chainings Ltd filed Critical Chainings Ltd
Publication of PL342287A1 publication Critical patent/PL342287A1/xx
Publication of PL191470B1 publication Critical patent/PL191470B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D27/00Cartridge filters of the throw-away type
    • B01D27/04Cartridge filters of the throw-away type with cartridges made of a piece of unitary material, e.g. filter paper
    • B01D27/06Cartridge filters of the throw-away type with cartridges made of a piece of unitary material, e.g. filter paper with corrugated, folded or wound material
    • B01D27/07Cartridge filters of the throw-away type with cartridges made of a piece of unitary material, e.g. filter paper with corrugated, folded or wound material having a coaxial stream through the filtering element
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D39/00Filtering material for liquid or gaseous fluids
    • B01D39/14Other self-supporting filtering material ; Other filtering material
    • B01D39/16Other self-supporting filtering material ; Other filtering material of organic material, e.g. synthetic fibres
    • B01D39/18Other self-supporting filtering material ; Other filtering material of organic material, e.g. synthetic fibres the material being cellulose or derivatives thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Control Of Throttle Valves Provided In The Intake System Or In The Exhaust System (AREA)
  • High-Pressure Fuel Injection Pump Control (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Lubrication Details And Ventilation Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)

Abstract

1. Filtr do instalacji paliw weglowodorowych zawierajacy pojemnik z wlotem i wylotem, oraz czynnik filtrujacy scisle upakowany w pojemniku, przy czym czynnik filtrujacy zawiera warstwy alfacelulozy, znamienny tym, ze warstwy (32) alfacelulozy sa poprzekladane warstwami (34) dodatkowego niechlonnego czynnika laminar- nego, przy czym warstwy (32) alfacelulozy i war- stwy (34) dodatkowego niechlonnego czynnika laminarnego sa umieszczone na sobie i zwiniete do postaci cylindrycznej masy, która jest umiesz- czona w pojemniku (22) filtra (18), a os cylin- drycznej masy jest równolegla do kierunku prze- plywu paliwa. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest filtr do instalacji paliw węglowodorowych, a zwłaszcza do filtrowania oleju napędowego.
Jednym z problemów związanych z olejem napędowym jest skłonność do występowania zjawiska skraplania się pary wodnej w zbiornikach paliwa w pojazdach lub silnikach stacjonarnych, zarówno w samochodach osobowych, samochodach ciężarowych, maszynach do robót ziemnych lub w silnikach kolejowych, lub w innych zastosowaniach.
Na ogół w instalacjach paliwowych takich pojazdów znajdują się filtry paliwa i studzienki kontrolne usuwające większą część wody. Niestety, nie można jej usunąć całkowicie, w wyniku czego część wody przepływa do silnika, co powoduje silne dymienie z układu wydechowego silników wysokoprężnych oraz zbędne zużycie samego silnika wysokoprężnego.
Z tego względu korzystne byłoby zastosowanie lepszego lub dodatkowego układu filtrującego na zasilaniu silnika wysokoprężnego paliwem.
Filtr do instalacji paliw węglowodorowych zawierający pojemnik z wlotem i wylotem, oraz czynnik filtrujący ściśle upakowany w pojemniku, przy czym czynnik filtrujący zawiera warstwy alfacelulozy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że warstwy alfacelulozy są poprzekładane warstwami dodatkowego niechłonnego czynnika laminarnego, przy czym warstwy alfacelulozy i warstwy dodatkowego niechłonnego czynnika laminarnego są umieszczone na sobie i zwinięte do postaci cylindrycznej masy, która jest umieszczona w pojemniku filtra, a oś cylindrycznej masy jest równoległa do kierunku przepływu paliwa.
Korzystnie warstwa dodatkowego czynnika laminarnego ma postać siateczki, takiej jak siateczka druciana.
Korzystnie wlot pojemnika zawiera wkręcany przewód zasilający łączący pojemnik z silnikiem związanym z instalacją zasilającą do paliw węglowodorowych.
Korzystnie filtr jest połączony z czujnikiem zamontowanym na górnym korpusie osadzonym na filtrze paliwa.
Korzystnie czujnik jest połączony z komorą bocznikową usytuowaną w górnym korpusie, przy czym czujnik jest połączony z alarmem.
Tak więc, kiedy spadek ciśnienia na filtrze przekroczy wartość progową, w celu zapewnienia dopływu paliwa do silnika, stosuje się przepływ bocznikowy omijający filtr i włącza się alarm, na przykład lampka ostrzegawcza sygnalizująca konieczność wymiany filtra.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia jeden przykład wykonania instalacji paliwowej zawierającej filtr paliwa według wynalazku, schematycznie, fig. 2 - jeden przykład wykonania zespołu filtrującego według wynalazku, w przekroju poprzecznym, schematycznie, fig. 2A - owinięte wokół siebie alfaceluloza i siateczka druciana, tworzące razem cylindryczną masę filtrującą, w rzucie perspektywicznym, schematycznie, fig. 3,4, 5 i 6 kilka różnych postaci dodatkowego czynnika, schematycznie, a fig. 7 - drugi przykład wykonania zespołu filtrującego według wynalazku, w przekroju, schematycznie.
Na fig. 1 pokazano ogólny schematyczny układ instalacji paliwowej silnika wysokoprężnego wyposażonej w filtr paliwa według wynalazku.
W skład instalacji paliwowej wchodzi zbiornik 10 paliwa oraz układ przewodów 12 prowadzących do silnika 14.
Podobnie jak w konwencjonalnych instalacjach paliwowych tego typu, za zbiornikiem 10 paliwa znajduje się standardowy główny filtr paliwa/studzienka 16, skonstruowany w celu usuwania dużych ilości wody, na przykład skroplin, które są zmieszane z paliwem.
Następnie, szeregowo z nim, znajduje się filtr 18 paliwa według wynalazku i pompa 20 paliwa, która następnie doprowadza przefiltrowane paliwo do silnika 14.
Jeden z przykładów wykonania filtra 18 paliwa według wynalazku pokazano na fig. 2, a wjego skład wchodzi pojemnik 22 z cylindryczną ścianką i kopułową pokrywą 24, który może być dogodnie wykonany z materiału z tworzywa sztucznego, takiego jak polipropylen. Na otwartym końcu pojemnika 22 znajduje się podstawa 26 obejmująca biegnący osiowo centralny przewód zasilający 28, którego niższy koniec jest przymocowany do płyty podstawy 26, a którego górny koniec znajduje się w pewnym odstępie od kopułowej pokrywy 24.
W pewnym odstępie od podstawy 26 znajduje się perforowana podpora 30.
PL 191 470 B1
W konstrukcji według wynalazku, masa filtrująca jest rozmieszczona wokół przewodu zasilającego 28, wewnątrz pojemnika 22, ponad perforowaną podporą 30. Na figurze pokazano, że masa filtrująca ma postać warstw 32 z alfacelulozy poprzekładanych warstwami 34 dodatkowego czynnika, co umożliwia uzyskanie potrzebnego natężenia przepływu paliwa.
W zalecanym przykładzie wykonania, pokazanym na fig. 2A, rozwiązanie takie uzyskuje się umieszczając warstwę 32 materiału z alfacelulozy i warstwę 34 dodatkowego czynnika laminarnego, takiej jak siateczka druciana, jedna na drugiej, a następnie zwijając je w cylinder, którego wymiary są dobierane tak, żeby zwinięta masa suwliwie wchodziła do pojemnika 22, oraz wokół przewodu zasilającego 28, a jej długość jest taka, żeby po zamontowaniu na podporze 30, nad masą i poniżej końcowej pokrywy 24 pozostał pewien prześwit. Na fig. 2A grubość siateczki drucianej jest znacznie przesadzona dla czytelności figury. Zazwyczaj grubość siateczki drucianej będzie wynosiła połowę grubości warstwy 32 alfacelulozy. Jednym z zadowalająco działających przykładów jest siatka o wymiarach oczek 400 mikrometrów, mająca grubość 0,5 mm, z warstwą 32 alfacelulozy o grubości 1mm.
Siateczka druciana, albo inny materiał tworzący warstwę 34 dodatkowego czynnika laminarnego, zapewniają zadaną drogę przepływu przez filtr 18, eliminując w ten sposób możliwość nadmiernego spadku ciśnienia na masie filtrującej.
Jak można zobaczyć na fig. 2, wewnętrzna część dolnego końca centralnego przewodu zasilającego 28 jest nagwintowana w miejscu 37, co umożliwia „nawlekanie” filtra 18 paliwa według wynalazku na czop 36 członu montażowego 38. Człon montażowy 38 jest wyposażony w pierścieniowy kolektor ssący 40, który znajduje się poniżej okien 42, w podstawie 26.
Podczas eksploatacji kolektor ssący 40 jest podłączony do wlotu pompy 20, a kulka czopa 36 jest podłączona do przewodu biegnącego z głównego filtra paliwa/studzienki 16. Pompa 20 wytwarza ssanie, które zasysa paliwo ze zbiornika 10 poprzez czop 36 i centralny przewód zasilający 28 do górnej komory utworzonej w pojemniku 22. Paliwo będzie zasysane w dół, w przybliżeniu równolegle do siateczki drucianej lub innego materiału warstwy 34, a woda, i ewentualnie jakieś inne pozostałe rozdrobnione substancje stałe, będą usuwane z paliwa przez warstwy 32 alfacelulozy.
Stwierdzono, że alfaceluloza jest szczególnie skuteczna w usuwaniu pozostałej wody z paliwa, a zwłaszcza z oleju napędowego.
Czynnik dodatkowy może, jak wskazano, mieć postać siateczki drucianej (fig. 3), ale rozważano również, że może on mieć wiele innych postaci, takich jak sito (fig. 4), materiał falisty lub żeberkowany (fig. 6), szereg elementów prętowych przymocowanych razem w układzie równoległym lub stykających się ze sobą (fig. 5), albo dowolną inną postać zapewniającą zadane natężenie przepływu paliwa przez masę filtrującą.
Na fig. 7 pokazano alternatywną budowę filtra 18 paliwa. Podobne części oznaczono podobnymi numerami identyfikacyjnymi. Zatem istnieje cylindryczny pojemnik 22 z przyspawaną w miejscu 27 odwróconą podstawą 26 w kształcie miseczki. Podobnie jak w przykładzie wykonania pokazanym na fig. 2 i 2A, warstwy 32 alfacelulozy oraz warstwy 34 dodatkowego czynnika laminarnego w dowolnej opisanej wcześniej odmianie, są umieszczone jedna na drugiej i zwinięte w cylinder, a następnie zamontowane w pojemniku 22. Wewnątrz uformowanej w ten sposób masy znajduje się wewnętrzny przewód nośny 29, który jednak w tej sytuacji nie działa jak przewód zasilający.
Od tego momentu struktura ta różni się bardzo wyraźnie od struktury z fig. 2, ponieważ istnieje górny korpus 50 z wlotowym przewodem zasilającym 52 podłączonym do pierścieniowego kolektora wlotowego 54 znajdującego się bezpośrednio nad masą filtrującą. Górny koniec pojemnika, który jest wkręcany w górny korpus 50, jest uszczelniony za pomocą pierścienia uszczelniającego 55 typu O-ring. Wlotowy przewód zasilający 52 jest również podłączony do komory bocznikowej 56 uformowanej w pobliżu środka, która jest zamknięta kapturkiem 58.
W skład górnego korpusu 50 wchodzi również centralny czop 60 szczelnie połączony z przewodem nośnym 29 za pomocą pierścienia uszczelniającego 62 typu O-ring, przy czym w czopie tym znajduje się centralny przewód wylotowy 64, który z kolei jest podłączony do biegnącego poziomo kanału wylotowego 66. Ten kanał wylotowy 66 jest również podłączony do komory bocznikowej 56.
Na figurze widać, że na górnym korpusie 50 jest zamontowany czujnik 68 w postaci przełącznika podciśnieniowego, który włącza się po spadku ciśnienia w kanale wylotowym 66 poniżej zadanej wartości. Włączenie tego przełącznika powoduje uruchomienie zaworu elektromagnetycznego 70 zamontowanego na kapturku 58 i mającego grzybek 72 w komorze bocznikowej 56, który to grzybek współpracuje z gniazdem 74 zaworu w górnej części przewodu wylotowego 64. Do przełącznika podciśnieniowego
PL 191 470 B1 jest również podłączony alarm 76, który włącza się po spadku ciśnienia poniżej wspomnianej wcześniej zadanej wartości.
W trakcie pracy wlotowy przewód zasilający 52 jest podłączony do głównego filtra paliwa/studzienki 16 widocznych na fig. 1, a kanał wylotowy 66 jest podłączony do pompy 20 paliwa.
Układ działa dokładnie tak jak poprzednio, ale w razie zatkania filtra, spadnie ciśnienie w kanale wylotowym 66 w wyniku pracy pompy 20, a po jego spadku do zadanej wartości, włącza się czujnik 68, który najpierw włącza alarm 76, a następnie uruchamia zawór elektromagnetyczny 70 tak, że paliwo wpływające wlotowym przewodem zasilającym 52 może ominąć masę filtrującą płynąc przez komorę bocznikową 56, a następnie przez gniazdo 74 zaworu do kanału wylotowego 66. Alarm ostrzega kierowcę o konieczności wymiany w najbliższym czasie wkładu filtra.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Filtr do instalacji paliw węglowodorowych zawierający pojemnik z wlotem i wylotem, oraz czynnik filtrujący ściśle upakowany w pojemniku, przy czym czynnik filtrujący zawiera warstwy alfacelulozy, znamienny tym, że warstwy (32) alfacelulozy są poprzekładane warstwami (34) dodatkowego niechłonnego czynnika laminarnego, przy czym warstwy (32) alfacelulozy i warstwy (34) dodatkowego niechłonnego czynnika laminarnego są umieszczone na sobie i zwinięte do postaci cylindrycznej masy, która jest umieszczona w pojemniku (22) filtra (18), a oś cylindrycznej masy jest równoległa do kierunku przepływu paliwa.
  2. 2. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwa (34) dodatkowego czynnika laminarnego ma postać siateczki, takiej jak siateczka druciana.
  3. 3. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że wlot pojemnika (22) zawiera wkręcany przewód zasilający (28) łączący pojemnik (22) z silnikiem związanym z instalacją zasilającą do paliw węglowodorowych.
  4. 4. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że filtr (18) jest połączony z czujnikiem (68) zamontowanym na górnym korpusie (50) osadzonym na filtrze (18) paliwa.
  5. 5. Filtr według zastrz. 4, znamienny tym, że czujnik (68) jest połączony z komorą bocznikową (56) usytuowaną w górnym korpusie (50), przy czym czujnik (68) jest połączony z alarmem (76).
PL342287A 1998-02-09 1999-02-03 Filtr do instalacji paliw węglowodorowych PL191470B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9802747.7A GB9802747D0 (en) 1998-02-09 1998-02-09 Fuel filter
PCT/GB1999/000357 WO1999039801A1 (en) 1998-02-09 1999-02-03 Fuel filter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342287A1 PL342287A1 (en) 2001-06-04
PL191470B1 true PL191470B1 (pl) 2006-05-31

Family

ID=10826712

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL342287A PL191470B1 (pl) 1998-02-09 1999-02-03 Filtr do instalacji paliw węglowodorowych

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP1054717B1 (pl)
JP (1) JP2002502682A (pl)
KR (1) KR20010040539A (pl)
CN (1) CN1145516C (pl)
AT (1) ATE251489T1 (pl)
AU (1) AU752099B2 (pl)
BR (1) BR9907763A (pl)
CA (1) CA2319390A1 (pl)
CZ (1) CZ295254B6 (pl)
DE (1) DE69911922T2 (pl)
ES (1) ES2209388T3 (pl)
GB (1) GB9802747D0 (pl)
HU (1) HUP0100840A3 (pl)
PL (1) PL191470B1 (pl)
RU (1) RU2216382C2 (pl)
TR (1) TR200002317T2 (pl)
WO (1) WO1999039801A1 (pl)
ZA (1) ZA99833B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10013905A1 (de) * 2000-03-21 2001-09-27 Mannesmann Vdo Ag Fördereinrichtung zum Fördern von Kraftstoff
DE10317017A1 (de) * 2003-04-11 2004-10-21 Mann + Hummel Gmbh Kraftfahrzeug mit einem mit Dieselkraftstoff betriebenen Verbrennungsmotor
GB0526330D0 (en) 2005-12-23 2006-02-01 Rolls Royce Plc Engine health monitoring
JP2011104471A (ja) * 2009-11-13 2011-06-02 Three M Innovative Properties Co 液体処理用筒型フィルター、ならびに液体中の油分を捕捉除去する方法、飲料液体を製造する方法及び筒型フィルターの有するオイルグラムライフ測定方法
DE102011120647A1 (de) * 2011-12-09 2013-06-13 Mann + Hummel Gmbh Kraftstofffilter einer Brennkraftmaschine und Filterelement eines Kraftstofffilters
RU174526U1 (ru) * 2017-03-15 2017-10-19 Александр Леонидович Яковлев Фильтр для очистки нефтяного топлива
CN107883058A (zh) * 2017-10-27 2018-04-06 无锡市永兴金属软管有限公司 一种用于空气过滤器的管路阀座
JP7295601B2 (ja) * 2019-06-03 2023-06-21 エイケン工業株式会社 フィルタエレメントカートリッジおよび濾過装置
RU2715200C1 (ru) * 2019-07-03 2020-02-25 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Ивановский государственный химико-технологический университет" Фильтр смешанного действия

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR939728A (fr) * 1938-10-28 1948-11-23 Procédé de filtration de liquides et dispositif pour la mise en oeuvre de ce procédé
US4242206A (en) * 1978-10-26 1980-12-30 Velcon Filters, Inc. Filter dehydrator
GB2214101B (en) * 1988-01-14 1991-05-29 Chainings Ltd Filter apparatus for filtering a liquid

Also Published As

Publication number Publication date
CN1291113A (zh) 2001-04-11
TR200002317T2 (tr) 2000-12-21
EP1054717B1 (en) 2003-10-08
KR20010040539A (ko) 2001-05-15
AU752099B2 (en) 2002-09-05
WO1999039801A1 (en) 1999-08-12
RU2216382C2 (ru) 2003-11-20
HUP0100840A3 (en) 2002-01-28
ES2209388T3 (es) 2004-06-16
BR9907763A (pt) 2000-10-17
ATE251489T1 (de) 2003-10-15
CZ295254B6 (cs) 2005-06-15
EP1054717A1 (en) 2000-11-29
CZ20002848A3 (cs) 2001-04-11
ZA99833B (en) 1999-08-03
CA2319390A1 (en) 1999-08-12
DE69911922D1 (de) 2003-11-13
HUP0100840A2 (hu) 2001-06-28
JP2002502682A (ja) 2002-01-29
PL342287A1 (en) 2001-06-04
CN1145516C (zh) 2004-04-14
AU2292899A (en) 1999-08-23
GB9802747D0 (en) 1998-04-08
DE69911922T2 (de) 2004-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0593434B1 (en) Fuel filter
US5336396A (en) Waste oil management system
US5017285A (en) Fuel filter and cartridge assembly
US4557829A (en) Two stage filter
CA1237677A (en) Repelling-action filter unit and assembly
US20060207948A1 (en) Filter assemblies and methods
JPS648563B2 (pl)
US6444121B1 (en) Fuel filter system with water bleed and water trap
US6605215B2 (en) Hybrid spin-on filter
CA2974640C (en) Filter assembly including flow cap
EP1813337A1 (en) Coaxial full-flow and bypass oil filter apparatus and method
US5298158A (en) Remote dual filtration system
US4561395A (en) Auxiliary oil filtration system
US3193101A (en) Fluid by-pass filter with antidrainback valve
PL191470B1 (pl) Filtr do instalacji paliw węglowodorowych
US3249229A (en) Fuel storage and dispensing system
EP2778358B1 (en) Oil degradation suppression device
US5885447A (en) Liquid filtration system incorporating a bypass filter element
US7597202B1 (en) Remote filter
US3959141A (en) Fluid filter system
JP5930592B2 (ja) 内燃機関のエンジンオイルの貯留および濾過のためのシステムならびに内燃機関のエンジンオイルの循環および濾過のための方法
US20050029171A1 (en) In tank return line filter element and hydraulic reservoir with same
US20180264383A1 (en) System and method for oil filtration in bypass mode
US3237771A (en) Water-sensitive filter and flow monitor
US20180230952A1 (en) Coalescence Element and Filter Element Having a Coalescence Element

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110203