PL191450B1 - Nakładka spodnia do żelazka i elektryczne żelazko z nawilżaczem parowym - Google Patents
Nakładka spodnia do żelazka i elektryczne żelazko z nawilżaczem parowymInfo
- Publication number
- PL191450B1 PL191450B1 PL338534A PL33853400A PL191450B1 PL 191450 B1 PL191450 B1 PL 191450B1 PL 338534 A PL338534 A PL 338534A PL 33853400 A PL33853400 A PL 33853400A PL 191450 B1 PL191450 B1 PL 191450B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- iron
- steam
- base body
- bottom cap
- overlay
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D06—TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- D06F—LAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
- D06F75/00—Hand irons
- D06F75/38—Sole plates
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Irons (AREA)
- Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
- Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
Abstract
1. Nakladka spodnia do zelazka, z urzadzeniem mo- cujacym do mocowania i rozlaczania zamocowania na powierzchni prasujacej elektrycznego zelazka z nawilza- czem parowym, zawierajaca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia sluzy do pra- sowania materialu i na którego górnej stronie usytuowana jest wkladka, która posiada otwór dla przeplywu pary z zelazka z nawilzaczem parowym do otworów w podstawie nakladki spodniej, znamienna tym, ze urzadzenie mocuja- ce (3) w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym wzgledem dziobu zelazka, posiada zamocowanie, które jest uksztaltowane jako wchodzace do korpusu (9) podstawy, przy czym urzadzenie mocujace (3) zawiera material oniewielkiej przewodnosci cieplnej, zwlaszcza tworzywo sztuczne,………………………………………………………… 19. Elektryczne zelazko z nawilzaczem parowym zawie- rajace odlaczalna nakladke spodnia, zurzadzeniem mocuja- cym do mocowania i rozlaczania zamocowania na po- wierzchni prasujacej elektrycznego zelazka z nawilza- czem parowym, zawierajaca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia sluzy do prasowania materialu i na którego górnej stronie usytu- owana jest wkladka, która posiada otwór dla przeplywu pary z zelazka z nawilzaczem parowym do otworów w podstawie nakladki spodniej, znamienne tym, ze urza- dzenie mocujace (3) w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym wzgledem dziobu zelazka,…………………… PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nakładka spodnia do żelazka z urządzeniem mocującym do mocowania i rozłączania zamocowania nakładki spodniej na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierająca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia służy do prasowania materiału i na którego górnej stronie usytuowana jest wkładka, która posiada otwór dla przepływu pary z żelazka do otworów w podstawie nakładki. Wynalazek dotyczy również elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierającego odłączalną nakładkę spodnią.
Tego rodzaju nakładka spodnia do żelazka jest znana z niemieckiego opisu patentowego nr DE 2 612 843. Korpus podstawy nakładki jest tu zaopatrzony w perforację, w której umieszczona jest wkładka z czterofluoroetylenu lub gumy silikonowej. Wkładka ma duży otwór, w związku z czym sama wkładka nie powoduje zmniejszenia ciśnienia pary, jednak drobna perforacja korpusu podstawy w pewnym stopniu to ciśnienie może obniżać. Może tu występować niekorzystne zjawisko w postaci pojawiania się kropel kondensatu, ściekających przez korpus podstawy nakładki na prasowany materiał. Poza tym zamocowanie nakładki spodniej na żelazku jest tu stosunkowo kosztowne.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji nakładki spodniej do żelazka oraz zawierającego odłączaną nakładkę spodnią opisanego na wstępie rodzaju elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, charakteryzującego się optymalnymi własnościami użytkowymi.
Nakładka spodnia do żelazka, z urządzeniem mocującym do mocowania i rozłączania zamocowania na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierająca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia służy do prasowania materiału i na którego górnej stronie usytuowana jest wkładka, która posiada otwór dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do otworów w podstawie nakładki spodniej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie mocujące w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym względem dziobu żelazka, posiada zamocowanie, które jest ukształtowane jako wchodzące do korpusu podstawy, przy czym urządzenie mocujące zawiera materiał o niewielkiej przewodności cieplnej, zwłaszcza tworzywo sztuczne, który to materiał jest osadzony ruchomo przeciwnie do siły sprężyny w kierunku do tyłu względem dziobu żelazka, tak że zamocowanie nakładki spodniej daje się odłączyć od żelazka z nawilżaczem parowym.
Korzystnie, zamocowanie urządzenia mocującego jest tak ukształtowane, że w części dolnej, która zwrócona jest ku dolnej stronie, wchodzi w korpus podstawy dalej niż w części górnej korpusu podstawy.
Korzystnie, zamocowanie urządzenia mocującego ma kształt klinowy.
Korzystnie, zamocowanie urządzenia mocującego ma postać klina zatrzaskowego.
Korzystnie, urządzenie mocujące pod działaniem ciężaru żelazka jest przesuwne do tyłu względem dziobu żelazka, przeciwnie do siły sprężyny.
Korzystnie, drugie zamocowanie żelazka z nawilżaczem parowym znajduje się na dziobie nakładki spodniej do żelazka.
Korzystnie, drugie zamocowanie jest tak ukształtowane, że obejmuje ono dziób żelazka z nawilżaczem parowym tworząc połączenie kształtowe.
Korzystnie, na górnej stronie korpusu podstawy umieszczona jest wkładka, która ma otwór dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do wylotowych otworów nakładki spodniej.
Korzystnie, wkładka ma,co najmniej jedną warstwę kapilarną z materiału wchłaniającego wilgoć.
Korzystnie, warstwa kapilarna usytuowana jest w przybliżeniu obwodowo w korpusie podstawy nakładki.
Korzystnie, warstwa kapilarna nakładki spodniej ma grubość około 2 do 3 mm.
Korzystnie, na stronie nakładki spodniej zwróconej ku żelazku z nawilżaczem parowym znajduje się warstwa nieprzepuszczalna.
Korzystnie, korpus podstawy jest wykonany z aluminium.
Korzystnie, warstwa kapilarna jest wykonana z materiału włókninowo-tkaninowego.
Korzystnie, przy zewnętrznej górnej krawędzi korpusu podstawy nakładki spodniej znajduje się uszczelnienie zapobiegające wychodzeniu pary.
Korzystnie, warstwa nieprzepuszczalna jest wykonana z materiału aluminiowego.
Korzystnie, dolna powierzchnia korpusu podstawy jest pokryta powłoką z policzterofluoroetylenu.
PL 191 450 B1
Korzystnie, wkładka jest tak ukształtowana, że średnia temperatura nakładki spodniej żelazka od strony powierzchni prasującej żelazka wynosząca 175-210°C jest zredukowana do średniej temperatury wynoszącej 90-120°C na dolnej powierzchni korpusu podstawy nakładki.
Żelazko elektryczne z nawilżaczem parowym zawierające odłączalną nakładkę spodnią, z urządzeniem mocującym do mocowania i rozłączania zamocowania na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierająca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia służy do prasowania materiału i na którego górnej stronie usytuowana jest wkładka, która posiada otwór dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do otworów w podstawie nakładki spodniej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie mocujące w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym względem dziobu żelazka, posiada zamocowanie, które jest ukształtowane jako wchodzące do korpusu podstawowego, przy czym urządzenie mocujące zawiera materiał o niewielkiej przewodności cieplnej, zwłaszcza tworzywo sztuczne, który to materiał jest osadzony ruchomo przeciwnie do siły sprężyny w kierunku do tyłu względem dziobu żelazka, tak że zamocowanie nakładki spodniej żelazka daje się odłączyć od żelazka z nawilżaczem parowym.
Korzystnie, zamocowanie urządzenia mocującego jest tak ukształtowane, że w części dolnej, która zwrócona jest ku dolnej stronie, wchodzi w korpus podstawy dalej niż w części górnej korpusu podstawy.
Korzystnie, zamocowanie urządzenia mocującego ma kształt klinowy.
Korzystnie, urządzenie mocujące pod działaniem ciężaru żelazka jest przesuwne do tyłu względem dziobu żelazka, przeciwnie do siły sprężyny.
Korzystnie, drugie zamocowanie żelazka z nawilżaczem parowym znajduje się na dziobie nakładki spodniej do żelazka.
Korzystnie, usytuowana na górnej stronie korpusu podstawy nakładki spodniej wkładka ma, co najmniej jedną warstwę kapilarną z materiału wchłaniającego wilgoć.
Korzystnie, warstwa kapilarna wkładki usytuowana jest w przybliżeniu obwodowo w korpusie podstawy nakładki spodniej.
Korzystnie, warstwa kapilarna nakładki spodniej ma grubość około 2 do 3 mm.
Korzystnie, korpus podstawy jest wykonany z aluminium.
Korzystnie, warstwa kapilarna jest wykonana z materiału włókninowo-tkaninowego.
Korzystnie, przy zewnętrznej górnej krawędzi korpusu podstawy nakładki spodniej znajduje się uszczelnienie zapobiegające wychodzeniu pary.
Korzystnie, dolna powierzchnia korpusu podstawy jest pokryta powłoką z policzterofluoroetylenu.
Korzystnie, urządzenie mocujące nakładki spodniej jest tak ukształtowane, że dla zamocowania żelazko z nawilżaczem parowym wprowadza się najpierw pod krawędź dziobu nakładki.
Korzystnie, urządzenie mocujące nakładki spodniej usytuowane jest poniżej tylnego wgłębienia żelazka z nawilżaczem parowym.
Wkładka nakładki spodniej do żelazka ma z jednej strony warstwę kapilarną z wchłaniającego wilgoć materiału, włożonego w korpus podstawy tak, że warstwa ta znajduje się na górnej powierzchni korpusu podstawy, a zatem od strony powierzchni prasującej żelazka. Po drugie zaś wkładka ma warstwę nieprzepuszczalną względnie część, usytuowaną na stronie zwróconej ku żelazku. Warstwa kapilarna takiej wielowarstwowej wkładki sprawia, że dzięki materiałowi o mniejszej przewodności cieplnej skondensowana gorąca para nie może w postaci kropel wychodzić przez korpus podstawy. Zamiast tego, powstające ewentualnie krople kondensatu są zasysane przez warstwę kapilarną i na zakończenie odparowują ponownie w gorących miejscach korpusu podstawy nakładki. Nieprzepuszczalna warstwa, umieszczona na warstwie kapilarnej i stykająca się bezpośrednio z powierzchnią prasującą elektrycznego żelazka, pełni kilka funkcji. Nieprzepuszczalność dla cieczy i pary zapobiega odkładaniu się powstającego ewentualnie wapna pomiędzy powierzchnią prasującą żelazka i wkładką. Bez warstwy nieprzepuszczalnej powierzchnia prasująca żelazka pokrywałaby się po użytkowaniu z nakładką spodnią cząstkami wapna, które następnie byłyby przenoszone bezpośrednio na prasowany materiał. Ponadto nieprzepuszczalna warstwa przyczynia się do tego, że para płynie z góry do dołu, a nie odwrotnie, warstwa ta wykazuje zatem działanie uszczelniające względem powierzchni prasującej żelazka. Nieprzepuszczalna warstwa charakteryzuje się nie tylko nieprzepuszczalnością, lecz także odpornością na wysokie temperatury, które umożliwiają stosowanie temperatury do 240°C bez pogarszania własności materiału wkładki. Dzięki temu warstwa kapilarna może być wykonana ze stosunkowo taniego materiału, bez konieczności pokrywania jej żaroodporną powłoką. Ponadto warstwa nieprzepuszczalna jest z uwagi na nieprzepuszczalność cieczy łatwa do czyszczenia i wykazuje
PL 191 450 B1 dużą odporność na ścieranie i zużycie, dzięki czemu warstwa kapilarna nie ulega zużyciu wskutek ciągłego mocowania i zdejmowania nakładki spodniej z powierzchni żelazka. Wreszcie nieprzepuszczalna warstwa zapobiega przyklejaniu się powierzchni prasującej żelazka do nakładki spodniej.
Wkładka jest korzystnie tak ukształtowana, że średnia temperatura nakładki spodniej, panująca na warstwie nieprzepuszczalnej i wynosząca 175-210°C, jest zredukowana do średniej temperatury na dolnej powierzchni korpusu podstawy wynoszącej 90-120°C. Wkładka jest przy tym tak ukształtowana, że redukcja temperatury na powierzchni prasującej żelazka elektrycznego z nawilżaczem parowym, nastawionej na punkt 3, następuje do średniej temperatury powierzchni prasującej nakładki spodniej do żelazka, która to temperatura odpowiada nastawieniu na punkt 1. Nakładka spodnia żelazka, zatem izoluje względnie zmniejsza panującą temperaturę, co najmniej o 40° lub 55°K. Można również osiągnąć bardziej skuteczne izolacyjne działanie nakładki spodniej do żelazka, powodujące redukcję temperatury do 120° lub 150°K, a nawet więcej. Nakładka spodnia żelazka jest przeznaczona zwłaszcza dla elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zaopatrzonego w zawór kroplowy i komorę parową, w którym niezależnie od zewnętrznych wytwornic pary woda wkrapla się ze zbiornika do komory parowej, gdzie ulega odparowaniu od temperatury, nastawionej na punkt 2 (= 125° do 160°C). Przy nastawieniu elektrycznego żelazka na punkt 3 wytwarza się w przybliżeniu maksymalną ilość pary. Z drugiej strony pożądana również byłaby możliwość prasowania z użyciem pary także bardziej wrażliwych tkanin, które powinno się prasować jedynie przy nastawieniu na punkt 1 (średnia temperatura od 90° do 120°C na powierzchni żelazka), aby można było łatwo i bez zagnieceń prasować każdy rodzaj tkaniny (w tym również tkaniny syntetyczne) za pomocą pary i nakładki spodniej. Ponadto unika się wyświecania tkaniny przez nakładkę spodnią.
W dalszej postaci wykonania nakładki spodniej do żelazka jej korpus podstawy jest wykonany z aluminium, zwłaszcza z aluminium o powierzchni utwardzonej metodą utleniania anodowego. Poza znanymi, bardzo dobrymi własnościami plastycznymi aluminium, które mają duże znaczenie z uwagi na dużą ilość rowków, zagłębień i wybrań w powierzchni żelazka, aluminium charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną. Jako materiał na korpus podstawy nakładki spodniej do żelazka aluminium ma jednak dodatkową zaletę w postaci wysokiej emisyjności cieplnej, która pozwala na utrzymywanie żądanych niskich temperatur w najróżniejszych warunkach prasowania na stałym poziomie, dzięki czemu przykładowo również po odstawieniu żelazka w pozycję pionową i następującym bezpośrednio potem użyciu, prasowany materiał nie ulega przegrzaniu. Korzystnie, co najmniej powierzchnia prasująca korpusu podstawy jest utwardzona powierzchniowo metodą utleniania anodowego względnie twardego utleniania anodowego.
W innej postaci wykonania nakładki spodniej warstwa kapilarna jest z tworzywa tkaninowego, zwłaszcza z włókniny poliestrowej. Na warstwę kapilarną można stosować również inne, pochłaniające wilgoć, tworzywa tkaninowe, jak na przykład PPS, PE lub bawełnę, inne włókniny lub tworzywa. Materiały o wysokiej żaroodporności, jak Nomex i Kevlar, są z uwagi na koszty mniej polecane, zaś w opisanej konstrukcji nie są potrzebne, ponieważ nieprzepuszczalna warstwa dzięki wysokiej żaroodporności chroni leżącą poniżej warstwę kapilarną przed zbyt intensywnym wpływem ciepła.
Celem uszczelnienia znajdującego się na zewnętrznym górnym brzegu nakładki spodniej, jest to, by gorąca para nie wydostawała się dodatkowo, poza otworami podstawy, ze szczeliny pomiędzy obwodowym brzegiem nakładki spodniej i przebiegającym obwodowo brzegiem żelazka. Uszczelnienie to sprawia, że para nie może się wydostawać na zewnątrz względem górnego brzegu, ani poniżej wkładki, pomiędzy wkładką i korpusem podstawy nakładki spodniej, ani też powyżej wkładki, pomiędzy wkładką i powierzchnią prasującą żelazka elektrycznego. Osiąga się to przykładowo tak, że wkładka w zewnętrznych obszarach brzegowych jest silniej dociskana do powierzchni prasującej żelazka. W tym celu zastosowana jest albo obwodowa uszczelka z kleju silikonowego, która zmienia wysokość wkładki na brzegu, albo korzystnie druga warstwa kapilarna, mająca kształt pierścieniowy o zarysie dopasowanym do zewnętrznego zarysu korpusu podstawy nakładki spodniej, w związku zczym wkładka w tym zewnętrznym obszarze jest silniej dociskana przez żelazko do korpusu podstawy nakładki spodniej.
W innej postaci wykonania nakładki nieprzepuszczalna warstwa jest z tworzywa aluminiowego. Aluminium ma wszystkie własności wymagane dla tej warstwy: jest nieprzepuszczalne dla cieczy i pary, żaroodporne, bardzo łatwe do obróbki plastycznej oraz wystarczająco odporne na zużycie. Alternatywnie można zastosować Kapton, inne materiały nierdzewne, PTFE, PPS, silikon i materiały na bazie włókna szklanego.
PL 191 450 B1
W korzystnej postaci wynalazku otwory wkładki mają postać wybrań w nieprzepuszczalnej warstwie i w warstwie kapilarnej w przedniej części dziobu żelazka oraz w obszarach bocznych w pobliżu bocznych linii zarysu korpusu podstawy nakładki spodniej. Nakładka spodnia jest przeznaczona dla żelazka z nawilżaczem parowym, w którym to żelazku otwory wylotowe dla pary są ustawione w kształcie litery u lub v, której wierzchołek jest zwrócony w stronę dziobu żelazka. Rozmieszczenie otworów wylotowych dla pary, które stanowią otwory podstawy nakładki, odpowiada w zasadzie rozmieszczeniu otworów wylotowych dla pary, znajdujących się w powierzchni prasującej żelazka. Istotna różnica polega na tym, że w żelazku otwory wylotowe są usytuowane w podłużnych lub łezkowatych wgłębieniach, w których mieszczą się pojedyncze kołowe otwory dla wylotu pary, natomiast otwory wylotowe w nakładce spodniej do żelazka nie mają postaci oddzielnych otworów kołowych, lecz stanowią jeden otwór podłużny. Aby pomiędzy tymi obiema grupami otworów wylotowych mógł zachodzić niezakłócony przepływ pary, wkładka ma w tych obszarach wybrania, znajdujące się zarówno w warstwie nieprzepuszczalnej, jak też w warstwie kapilarnej.
Korpus podstawy nakładki ma w korzystnej postaci kształt wanienkowy, przy czym jego brzeg w obszarze dziobu żelazka jest zagięty do wewnątrz pod kątem ostrym, zaś na przeciwległym końcu jest zagięty w zasadzie pionowo do góry, w związku z czym żelazko jest najpierw wprowadzane pod brzeg dziobu nakładki spodniej, po czym dopiero nasadzany jest przeciwległy, tylny obszar korpusu podstawy nakładki spodniej. W przeciwieństwie do znanych ze stanu techniki nakładek spodnich do żelazek, które w obszarze dziobu żelazka nie mają zukosowania, w związku z czym trudniej prasuje się nimi kieszenie i rękawy w koszulach, zamocowanie nakładki spodniej na żelazku daje tu taką możliwość. Ponadto zukosowanie korpusu podstawy w kierunku do wewnątrz pełni inną funkcję, polegającą na tym, że nakładka spodnia jest w prosty sposób połączona z żelazkiem kształtowo na końcu, bez potrzeby stosowania innych elementów mocujących, ponieważ zagięta pod kątem ostrym do wewnątrz, przednia część brzegu korpusu podstawy nakładki spodniej obejmuje kształtowo zagiętą pod kątem ostrym do wewnątrz, przednią część brzegu żelazka. Żelazko jest zatem najpierw wprowadzane dziobem pod tę część brzegu korpusu podstawy nakładki spodniej, a następnie nasadzane po prostu w tylnej części na nakładkę spodnią.
Dociskane sprężyną zamknięcie zatrzaskowe urządzenia mocującego, zatrzaskujące się samoczynnie na żelazku dla jego zamocowania, znajduje się w tylnej części nakładki spodniej, a zatem w obszarze odwrotnym względem dziobu żelazka. Żelazko można więc połączyć z nakładką spodnią bez użycia rąk. Ma to znaczenie o tyle, że przynajmniej żelazko jest z reguły gorące.
W korzystnej postaci wykonania nakładki urządzenie mocujące jest wykonane z materiału o niewielkiej przewodności cieplnej, zwłaszcza tworzywa sztucznego, za pomocą którego użytkownik zdejmuje w razie potrzeby nakładkę spodnią z żelazka. Możliwe jest przy tym, że użytkownik tylko jedną ręką trzyma za uchwyt żelazka, drugą rękę zaś kładzie na urządzeniu mocującym z tworzywa sztucznego, a następnie ciągnie urządzenie mocujące do tyłu, w kierunku przeciwnym do napięcia sprężyny, przytrzymując jedynie żelazko i prowadząc je jednocześnie do góry, co pozwala bardzo łatwo oddzielić żelazko od nakładki spodniej.
Wszystkie opisane i/lub przedstawione na rysunku cechy stanowią same w sobie lub w dowolnej sensownej kombinacji przedmiot niniejszego zgłoszenia.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia elektryczne żelazko z nawilżaczem parowym, z zamocowaną na nim nakładką spodnią, fig. 2 - nakładkę spodnią do żelazka oraz stopę elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym z fig. 1, w schematycznym przekroju, fig. 3 - wszystkie elementy składowe nakładki spodniej z fig. 1 w stanie rozłożonym, fig. 4 - nakładkę spodnią bez górnej części urządzenia mocującego z fig. 1, w widoku ukośnie od góry, a fig. 5 - urządzenie mocujące nakładki spodniej bez górnej części z fig. 1, w powiększeniu.
Na figurze 1 ukazane jest elektryczne żelazko 1 z nawilżaczem parowym, na którym zamocowana jest nakładka spodnia 2.
Nakładka spodnia 2 jest przeznaczona dla żelazek 1 z nawilżaczem parowym, które zawierają układ wytwarzania pary w elektrycznym żelazku 1 i które korzystnie nie są typu bojlera, lecz w których powstające ciśnienie pary odpowiada w przybliżeniu grawitacyjnemu ciśnieniu pary podczas normalnej pracy żelazka. Zapewnione jest to przez zbiornik wodny, połączony poprzez zawór kroplowy z komorą parową elektrycznego żelazka 1 z nawilżaczem parowym, w związku z czym woda jest wkraplana w sposób ciągły do komory parowej i ulega natychmiastowemu odparowaniu. Stamtąd para przedostaje się do otworów wylotowych dla pary, znajdujących się w powierzchni prasującej 4 elek6
PL 191 450 B1 trycznego żelazka 1 i jest w zasadzie bez przeszkód prowadzona przez nakładkę spodnią 2, po czym wychodzi z wylotowych otworów 18 w nakładce spodniej 2 i wnika w leżący pod nią, prasowany materiał. Elektryczne żelazko 1z nawilżaczem parowym jest zaopatrzone w regulator temperatury, w którym temperaturę można ustawić na punkt 1, 2, 3 i nieco powyżej. Temperatura punktu 1 odpowiada przy tym według normy IEC średniej temperaturze na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, wynoszącej od 90 do 120°C, punkt 2-średniej temperaturze w przedziale od 125 do 160°C, zaś punkt 3-średniej temperaturze na powierzchni prasującej żelazka, wynoszącej od 175 do 210° C. Maksymalna temperatura prasowania dla żelazka z nawilżaczem parowym wynosi zazwyczaj 240° C. Ten rodzaj żelazka 1z nawilżaczem parowym z wytwarzaniem pary, sterowanym za pomocą zaworu kroplowego, umożliwia z reguły wytwarzanie pary od temperatury odpowiadającej punktowi 2.
Jak wynika z fig. 1, na nakładce spodniej 2 po stronie odwrotnej do dziobu 7 elektrycznego żelazka 1z nawilżaczem parowym znajduje się urządzenie mocujące 3. Urządzenie mocujące 3 jest przy tym usytuowane w obszarze odpowiadającym wycięciu 6 elektrycznego żelazka 1, rozciągającemu się od tylnego końca powierzchni prasującej 4 elektrycznego żelazka 1 do powierzchni odstawiania 5 żelazka 1, przeznaczonej do pionowego odstawiania żelazka. Dzięki temu urządzenie mocujące 3 jest z jednej strony łatwo dostępne dla palców, z drugiej zaś takie usytuowanie urządzenia mocującego 3 nie pogarsza ani walorów użytkowych żelazka 1, ani też jego wyglądu zewnętrznego. Żelazko 1 z nawilżaczem parowym można, podobnie jak dotychczas, odstawiać w pionie na powierzchni odstawiania 5, ponieważ urządzenie mocujące 3 jest usytuowane pomiędzy tylnym końcem powierzchni 4 żelazka i powierzchnią odstawiania 5.
Na figurze 2 ukazana jest w przekroju nakładka spodnia 2 i stopa 8 elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym.
Nakładka spodnia 2 ma korpus 9 podstawy, w zasadzie o takim samym zarysie, jak powierzchnia prasująca 4 względnie stopa 8 elektrycznego żelazka. Dolna powierzchnia 10 korpusu 9 podstawy jest powierzchnią, która styka się z prasowanym materiałem 11, gdy nakładka spodnia jest nasadzona na żelazko. Korpus 9 podstawy ma dużą ilość łezkowatych lub podłużnych otworów wylotowych dla pary względnie wylotowych otworów 18, które są tak rozmieszczone, że znajdują się bezpośrednio pod wylotowymi otworami dla pary, w które zaopatrzone jest elektryczne żelazko 1 z nawilżaczem parowym.
Korpus 9 podstawy jest korzystnie wykonany z walcowanej blachy aluminiowej o grubości od 0,5 do 1,2 mm, korzystnie 0,8 mm. Z uwagi na żądaną niższą temperaturę na dolnej powierzchni 10 korpusu 9 podstawy wykonanie jej ze stosunkowo cienkiej blachy aluminiowej jest idealne dla niewielkiej masy nakładki spodniej 2, ponieważ ułatwia utrzymanie niższej temperatury na dolnej powierzchni 10. Korpus 9 podstawy jest korzystnie na swej dolnej powierzchni 10 utwardzony powierzchniowo metodą twardego utleniania anodowego lub utleniania anodowego. Można w ten sposób uzyskać dobre własności poślizgowe przy wysokiej odporności na zarysowanie i wysokiej emisyjności cieplnej. Wysoka emisyjność cieplna przyczynia się do utrzymania niewysokich temperatur na dolnej powierzchni korpusu podstawy. Alternatywnie dolną powierzchnię korpusu podstawy można jednak również pokryć powłoką z policzterofluoroetylenu. Na górnej powierzchni 12 korpusu 9 podstawy jest umieszczona wkładka 13 nakładki spodniej 2 do żelazka. Wkładka 13 ma,co najmniej jedną warstwę kapilarną 14, 15 oraz warstwę nieprzepuszczalną 16. Wtym korzystnym przykładzie wykonania warstwa kapilarna składa się z poliestrowej grubszej warstwy kapilarnej 14 i poliestrowej cieńszej warstwy kapilarnej 15. Zadaniem warstwy kapilarnej jest z jednej strony absorbowanie wilgoci, z drugiej zaś zredukowanie przenikania ciepła. Szczególnie wysoka odporność cieplna nie jest tu wymagana, ponieważ funkcję tę przejmuje położona powyżej warstwa nieprzepuszczalna 16. Warstwa nieprzepuszczalna 16 jest wykonana z bardzo cienkiej blachy aluminiowej i ma korzystnie grubość pomiędzy 0,2 i0,4, korzystnie 0,3 mm. Ta bardzo mała grubość materiału przyczynia się z jednej strony do zmniejszenia ciężaru nakładki spodniej do żelazka, a co za tym idzie, do zmniejszenia zdolności kumulowania ciepła, z drugiej zaś strony powoduje znaczną elastyczność, sprzyjającą uszczelnieniu pomiędzy powierzchnią prasującą żelazka i warstwą nieprzepuszczalną 16, zwłaszcza na brzegu nakładki spodniej. Warstwa nieprzepuszczalna 16 jest nieprzepuszczalna dla cieczy i gazów i w obszarze otworu wkładki względnie znajdującego się we wkładce przelotowego otworu 17dla pary jest zagięta do dołu, obejmując częściowo warstwę kapilarną. Twarde utlenianie
PL 191 450 B1 anodowe jest w przypadku nakładki spodniej do żelazka szczególnie korzystne, ponieważ wyższa emisyjność anodowanej na twardo powierzchni umożliwia zastosowanie cieńszej, w porównaniu do nieobrobionej lub obrobionej inaczej powierzchni aluminiowej, (izolacyjnej) wkładki 13, co pozwala na skrócenie czasu nagrzewania nakładki spodniej.
Na figurze 2 ukazane jest, w jaki sposób para 29 wychodzi bez przeszkód z otworów wylotowych elektrycznego żelazka 1 przez otwór 17 wkładki i wylotowy otwór 18 korpusu podstawy. To niezakłócone przejście pary ma znaczenie zwłaszcza w żelazkach z nawilżaczem parowym, które pracują na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia pary, bez bojlera lub zewnętrznego źródła ciepła, ponieważ dzięki temu do prasowanego materiału 11 dochodzi wystarczająca ilość pary. Otwór 17 wkładki stanowiący otwór przelotowy dla pary oraz otwór 18 korpusu podstawy stanowiący otwór wylotowy dla pary są umieszczone pod otworem wylotowym żelazka, pokrywając się z nim.
Na figurze 3 ukazane są w stanie rozłożonym elementy nakładki spodniej 2 do żelazka. Korpus 9 podstawy ma wanienkowaty kształt, przy czym boczne kołnierze względnie brzegi 19 w tylnej i tylnej bocznej części są w zasadzie pionowe, tworząc z górną powierzchnią 12 korpusu 9 podstawy kąt wynoszący, co najmniej 90°. Boczny brzeg 20 w obszarze dziobu żelazka jest natomiast nachylony względem górnej powierzchni 12 korpusu 9 podstawy pod kątem ostrym, wynoszącym od 35 do 65°, w związku zczym elektryczne żelazko 1 z nawilżaczem parowym jest przy mocowaniu wprowadzane w obszarze dziobu pod boczne krawędzie korpusu 9 podstawy, zaś w tylnej części należy jedynie opuścić je pionowo w dół przy bocznych brzegach 19 korpusu 9 podstawy. Na fig. 3 widać również wyraźnie wielowarstwową strukturę wkładki 13, przy czym dolna warstwa kapilarna 14 o grubości około 2 do 3 mm oraz warstwa nieprzepuszczalna 16 mają dla przepływu pary otwory 17 w postaci dużych wybrań w kształcie litery „u” lub „v”, których zarys odpowiada układowi otworów wylotowych dla pary, w jakie zaopatrzone jest żelazko. Pomiędzy grubszą warstwą kapilarną 14, która obejmuje także środkowy obszar powierzchni żelazka, oraz warstwą nieprzepuszczalną 16 znajduje się w przybliżeniu obwodowa warstwa kapilarna 15, która sprawia, że wkładka 13 na brzegach jest nieco grubsza niż w części środkowej, wskutek czego na brzegach zapewnione jest silne zamocowanie powierzchni żelazka 1 na warstwie nieprzepuszczalnej 16 nakładki spodniej 2. W ten sposób wyeliminowane jest niepożądane wychodzenie pary w górę w kierunku rąk użytkownika pomiędzy nakładką spodnią i powierzchnią prasującą żelazka. Rozumie się, że to brzegowe uszczelnienie można zrealizować również przy użyciu innych środków, na przykład poprzez włożenie gumy silikonowej w obszar brzegowy lub temu podobne rozwiązanie.
Warstwa nieprzepuszczalna 16 jest wykonana z płaskiej blachy aluminiowej w drodze obróbki plastycznej, w efekcie której powstaje zewnętrzne obwodowe obrzeże oraz przebiegające wokół wybrań otworów 17 wkładki, również obwodowe obrzeże aluminiowe. Wskutek tego warstwy kapilarne 14 i 15 zostają w przybliżeniu całkowicie umieszczone w trójwymiarowym korpusie nieprzepuszczalnej warstwy, przy czym uniknięcie pofałdowań mają zapewniać wybrania 21. Warstwa nieprzepuszczalna 16 ma ponadto skrzydełka 22, które po objęciu warstwy kapilarnej przez boczne ścianki brzegowe warstwy nieprzepuszczalnej zostają jeszcze raz zagięte, tak że zakończenia skrzydełek leżą w płaszczyźnie równoległej do górnej powierzchni warstwy nieprzepuszczalnej 16. Zatem po zaopatrzeniu warstw kapilarnych i warstwy nieprzepuszczalnej w odpowiednie wycięcia oraz odpowiednim ukształtowaniu warstwy nieprzepuszczalnej wkładka 13 jest wstępnie montowana do postaci jednego podzespołu. Korzystnie wkładka 13 jest montowana w całość za pomocą kleju silikonowego, nakładanego punktowo pomiędzy większymi skrzydełkami 22 w tylnej części oraz obydwoma bocznymi obszarami warstwy nieprzepuszczalnej 16 i górną powierzchnią 12 korpusu 9 podstawy. Możliwy jest jednak również wariant, w którym można wkładkę 13 po zużyciu wymieniać na nową, osadzaną w korpusie 9 podstawy.
W celu włożenia wkładki 13 w korpus 9 podstawy wsuwa się ją najpierw, podobnie jak stopę elektrycznego żelazka, pod przednią część korpusu podstawy w obszarze dziobu żelazka, a następnie wciska pionowo w dół w tylnej części, przy czym kliny zatrzaskowe 23 urządzenia mocującego 3 można przesunąć do tyłu przeciwnie do działania siły sprężystości, podobnie jak ma to miejsce przy łączeniu żelazka z nakładką spodnią. Wkładka 13 jest zatem ujęta z przodu przez wystającą do wewnątrz pod kątem ostrym, boczną ściankę, stanowiącą brzeg korpusu podstawy, z tyłu zaś zamocowana przy użyciu klinów zatrzaskowych 23 (patrz fig. 4).
Poniżej opisane jest urządzenie mocujące 3, przedstawione zwłaszcza na fig. 3, fig. 4 i fig. 5. Urządzenie mocujące 3 składa się z części dolnej 25, części górnej 26, sprężyny 27 i języka 24 korpusu 9 podstawy. Korzystnie korpus podstawy nakładki jest w tylnej części, zatem w części odwrotnej
PL 191 450 B1 względem dziobu żelazka, zaopatrzony w język 24, na którym mocowana jest część dolna 25. W części dolnej 25 i w języku 24 znajdują się elementy łożyskowe dla sprężyny 27, w związku z czym cała część dolna 25 jest ruchoma względem języka, a co za tym idzie, względem korpusu 9 podstawy. Na części dolnej 25 ukształtowane są kliny zatrzaskowe 23, tak że przy przesuwaniu części dolnej przeciwnie do siły sprężyny 27 w kierunku odwrotnym do dziobu żelazka kliny zatrzaskowe 23 są odsuwane od sąsiadującego z nimi, bocznego brzegu 19 korpusu podstawy nakładki, umożliwiając wyjęcie zamocowanego żelazka z jego tylnego zamocowania. Przy nasadzaniu żelazka na kliny zatrzaskowe 23 ich klinowy kształt sprawia, że część dolna 25 pod działaniem ciężaru żelazka jest odsuwana do tyłu, przeciwnie do siły sprężyny 27, wskutek czego żelazko jest utrzymywane przez urządzenie mocujące. Kliny zatrzaskowe 23 są tak ukształtowane, że w dolnej części wchodzą do korpusu podstawy dalej niż w części górnej. Część dolna 25 ma ponadto dwa otwory 28, w które użytkownik wkłada dwa palce a w celu rozłączenia mocowania pomiędzy nakładką spodnią i żelazkiem. Urządzenie mocujące 3 ma ponadto osłaniającą od góry część górną 26, zatrzaskiwaną na części dolnej 25. Należy przy tym zauważyć, że na fig. 3 ukazane jest urządzenie mocujące z językiem 24, częścią dolną 25 i częścią górną 26, natomiast na fig. 4 i fig. 5 widoczna jest również sprężyna 27, zaś część górna jest pominięta celem lepszego uwidocznienia pozostałych elementów urządzenia mocującego 3. Część dolna 25 i część górna 26 stanowią kształtki z tworzywa sztucznego, w związku z czym użytkownik musi jedynie włożyć palce w otwory 28 części dolnej 25, zaś drugą ręką przytrzymać żelazko za uchwyt, aby oddzielić gorącą nakładkę spodnią od pozostałej części żelazka. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że użytkownik zetknie się z gorącymi częściami żelazka.
W alternatywnym przykładzie wykonania dla zapewnienia lepszej kontroli odkładania się kamienia wapiennego w obszarze wybrań otworów wkładki umieszczone jest sito dla wapna, na przykład w postaci cienkiej włókniny. W innym przykładzie wykonania pomiędzy warstwą nieprzepuszczalną i warstwą kapilarną umieszczona jest siatka względnie plecionka z drutu lub podobny wyrób, co zapewnia dalsze obniżenie temperatury we wkładce bez konieczności stosowania drogich powłok odpornych na temperaturę.
W dalszej postaci wykonania otwór podstawy jest tak ukształtowany, że para wydobywa się nie tylko pod nakładką spodnią, lecz także po bokach i z przodu. W tym celu są tu na przykład podłużne, wylotowe otwory 18 przedłużone do brzegu w postaci rowków, tak że para jest wyprowadzana na zewnątrz.
Claims (32)
- Zastrzeżenia patentowe1. Nakładka spodnia do żelazka, z urządzeniem mocującym do mocowania i rozłączania zamocowania na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierająca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia służy do prasowania materiału ina którego górnej stronie usytuowana jest wkładka, która posiada otwór dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do otworów w podstawie nakładki spodniej, znamienna tym, że urządzenie mocujące (3) w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym względem dziobu żelazka, posiada zamocowanie, które jest ukształtowane jako wchodzące do korpusu (9) podstawy, przy czym urządzenie mocujące (3) zawiera materiał o niewielkiej przewodności cieplnej, zwłaszcza tworzywo sztuczne, który to materiał jest osadzony ruchomo przeciwnie do siły sprężyny (27) w kierunku do tyłu względem dziobu żelazka, tak że zamocowanie nakładki spodniej daje się odłączyć od żelazka z nawilżaczem parowym.
- 2. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że zamocowanie urządzenia mocującego (3) jest tak ukształtowane, że w części dolnej, która zwrócona jest ku dolnej stronie, wchodzi w korpus (9) podstawy dalej niż w części górnej korpusu (9) podstawy.
- 3. Nakładka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zamocowanie urządzenia mocującego (3) ma kształt klinowy.
- 4. Nakładka według zastrz. 3, znamienna tym, że zamocowanie urządzenia mocującego (3) ma postać klina zatrzaskowego (23).
- 5. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie mocujące (3) pod działaniem ciężaru żelazka jest przesuwne do tyłu względem dziobu żelazka, przeciwnie do siły sprężyny (27).
- 6. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że drugie zamocowanie żelazka z nawilżaczem parowym znajduje się na dziobie nakładki spodniej (2) do żelazka.PL 191 450 B1
- 7. Nakładka według zastrz. 6, znamienna tym, że drugie zamocowanie jest tak ukształtowane, że obejmuje ono dziób żelazka (1) z nawilżaczem parowym tworząc połączenie kształtowe.
- 8. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że na górnej stronie (12) korpusu podstawy umieszczona jest wkładka (13), która ma otwór (17) dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do wylotowych otworów (18) nakładki spodniej.
- 9. Nakładka według zastrz. 8, znamienna tym, że wkładka (13) ma co najmniej jedną warstwę kapilarną (14, 15) z materiału wchłaniającego wilgoć.
- 10. Nakładka według zastrz. 9, znamienna tym, że warstwa kapilarna usytuowana jest w przybliżeniu obwodowo w korpusie (9) podstawy nakładki.
- 11. Nakładka według zastrz. 9, znamienna tym, że warstwa kapilarna nakładki spodniej (2) ma grubość około 2 do 3 mm.
- 12. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że na stronie zwróconej ku żelazku z nawilżaczem parowym znajduje się warstwa nieprzepuszczalna (16).
- 13. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (9) podstawy jest wykonany z aluminium.
- 14. Nakładka według zastrz. 9. znamienna tym, że warstwa kapilarna (14, 15) jest wykonana z materiału włókninowo-tkaninowego.
- 15. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że przy zewnętrznej górnej krawędzi korpusu (9) podstawy nakładki spodniej (2) znajduje się uszczelnienie (15) zapobiegające wychodzeniu pary.
- 16. Nakładka według zastrz. 12, znamienna tym, że warstwa nieprzepuszczalna (16) jest wykonana z materiału aluminiowego.
- 17. Nakładka według zastrz. 13, znamienna tym, że dolna powierzchnia (10) korpusu (9) podstawy jest pokryta powłoką z policzterofluoroetylenu.
- 18. Nakładka według zastrz. 1, znamienna tym, że wkładka (13) jest tak ukształtowana, że średnia temperatura nakładki spodniej (2) żelazka od strony powierzchni prasującej żelazka wynosząca 175-210°C jest zredukowana do średniej temperatury wynoszącej 90-120°C na dolnej powierzchni (10) korpusu (9) podstawy nakładki.
- 19. Elektryczne żelazko z nawilżaczem parowym zawierające odłączalną nakładkę spodnią, z urządzeniem mocującym do mocowania i rozłączania zamocowania na powierzchni prasującej elektrycznego żelazka z nawilżaczem parowym, zawierająca korpus podstawy z otworami do wylotu pary, którego dolna powierzchnia służy do prasowania materiału i na którego górnej stronie usytuowana jest wkładka, która posiada otwór dla przepływu pary z żelazka z nawilżaczem parowym do otworów w podstawie nakładki spodniej, znamienne tym, że urządzenie mocujące (3) w tylnym obszarze, to jest w obszarze odwrotnym względem dziobu żelazka, posiada zamocowanie, które jest ukształtowane jako wchodzące do korpusu podstawowego (9), przy czym urządzenie mocujące (3) zawiera materiał o niewielkiej przewodności cieplnej, zwłaszcza tworzywo sztuczne, który to materiał jest osadzony ruchomo przeciwnie do siły sprężyny w kierunku do tyłu względem dziobu żelazka, tak że zamocowanie nakładki spodniej żelazka daje się odłączyć od żelazka z nawilżaczem parowym.
- 20. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że zamocowanie urządzenia mocującego (3) jest tak ukształtowane, że w części dolnej, która zwrócona jest ku dolnej stronie, wchodzi w korpus (9) podstawy dalej niż w części górnej korpusu (9) podstawy.
- 21. Żelazko według zastrz. 19 albo 20, znamienne tym, że zamocowanie urządzenia mocującego (3) ma kształt klinowy.
- 22. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że urządzenie mocujące (3) pod działaniem ciężaru żelazka jest przesuwne do tyłu względem dziobu żelazka, przeciwnie do siły sprężyny (27).
- 23. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że drugie zamocowanie żelazka z nawilżaczem parowym znajduje się na dziobie nakładki spodniej (2) do żelazka.
- 24. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że usytuowana na górnej stronie (12) korpusu (9) podstawy wkładka (13) ma co najmniej jedną warstwę kapilarną (14, 15) z materiału wchłaniającego wilgoć.
- 25. Żelazko według zastrz. 24, znamienne tym, że warstwa kapilarna usytuowana jest w przybliżeniu obwodowo w korpusie (9) podstawy nakładki.
- 26. Żelazko według zastrz. 24, znamienne tym, że warstwa kapilarna nakładki spodniej (2) ma grubość około 2 do 3 mm.
- 27. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że korpus (9) podstawy jest wykonany z aluminium.PL 191 450 B1
- 28. Żelazko według zastrz. 24. znamienne tym, że warstwa kapilarna (14, 15) jest wykonana z materiału włókninowo-tkaninowego.
- 29. Żelazko według zastrz. 1 albo 24, znamienne tym, że przy zewnętrznej górnej krawędzi korpusu (9) podstawy nakładki spodniej (2) znajduje się uszczelnienie (15) zapobiegające wychodzeniu pary.
- 30. Żelazko według zastrz. 27, znamienne tym, że dolna powierzchnia (10) korpusu (9) podstawy jest pokryta powłoką z policzterofluoroetylenu.
- 31. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że urządzenie mocujące (3) nakładki spodniej (2) jest tak ukształtowane, że dla zamocowania żelazko (1) z nawilżaczem parowym wprowadza się najpierw pod krawędź dziobu nakładki.
- 32. Żelazko według zastrz. 19, znamienne tym, że urządzenie mocujące (3) nakładki spodniej (2) usytuowane jest poniżej tylnego wgłębienia żelazka (1) z nawilżaczem parowym.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP99103365A EP1031655B1 (de) | 1999-02-22 | 1999-02-22 | Bügeleisenschuh und elektrisches Dampfbügeleisen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL338534A1 PL338534A1 (en) | 2000-08-28 |
PL191450B1 true PL191450B1 (pl) | 2006-05-31 |
Family
ID=8237603
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL338534A PL191450B1 (pl) | 1999-02-22 | 2000-02-21 | Nakładka spodnia do żelazka i elektryczne żelazko z nawilżaczem parowym |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6539651B1 (pl) |
EP (1) | EP1031655B1 (pl) |
AT (1) | ATE265567T1 (pl) |
DE (1) | DE59909329D1 (pl) |
ES (1) | ES2221245T3 (pl) |
PL (1) | PL191450B1 (pl) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20050164373A1 (en) * | 2004-01-22 | 2005-07-28 | Oldham Mark F. | Diffusion-aided loading system for microfluidic devices |
US7188442B2 (en) * | 2004-04-26 | 2007-03-13 | Products Of Tomorrow, Inc. | Ironing device |
US20050278988A1 (en) * | 2004-04-26 | 2005-12-22 | Products Of Tomorrow, Inc. | Ironing device |
DE102005060114A1 (de) * | 2005-12-16 | 2007-06-21 | Braun Gmbh | Bügeleisenschuh |
EP1989352B1 (en) * | 2006-02-23 | 2016-10-12 | Koninklijke Philips N.V. | Ironing shoe |
DE102008020850A1 (de) | 2008-04-25 | 2009-10-29 | Braun Gmbh | Bügeleisenschuh |
KR101126533B1 (ko) * | 2010-05-20 | 2012-03-22 | 한국패션산업연구원 | 파일직물용 스팀 다리미 슈즈 |
US10081905B2 (en) | 2014-01-09 | 2018-09-25 | Modiron, LLC | Ironing device |
JP6042837B2 (ja) * | 2014-03-05 | 2016-12-14 | ワイエイシイ株式会社 | プレス仕上げ用鏝の製造方法 |
CN114016273B (zh) * | 2021-11-04 | 2024-10-15 | 南京润聚泽通贸易有限公司 | 一种羊毛衫熨烫设备及熨烫工艺 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1971759A (en) * | 1933-11-20 | 1934-08-28 | Coleman Lamp & Stove Co | Flatiron |
US2142032A (en) * | 1937-04-30 | 1938-12-27 | Marcus J Matsen | Presser shoe |
US2553274A (en) * | 1949-05-06 | 1951-05-15 | Ernest F Pohl | Electric heating unit for pressing irons |
US2612587A (en) * | 1950-03-23 | 1952-09-30 | Guerra Jose Antonio | Electric flatiron |
US3435548A (en) * | 1967-11-15 | 1969-04-01 | Joseph K Dikoff | Shoe for a hand-held iron |
US3905138A (en) * | 1974-06-20 | 1975-09-16 | Excelsior Belting Equipment Co | Steam iron shoe |
DE3743917A1 (de) * | 1987-12-23 | 1989-07-06 | Bosch Siemens Hausgeraete | Dampfbuegeleisen |
IT1239133B (it) * | 1990-04-06 | 1993-09-28 | Ariete Srl | Ferro da stiro a vapore, in particolare del tipo a goccia |
AU5974694A (en) * | 1993-02-02 | 1994-08-29 | Designodev Limited | Iron shoe and base plate assembly |
US5623775A (en) * | 1996-01-16 | 1997-04-29 | Black & Decker Inc. | Electric steam iron with improved water tank and skirt assembly |
DE29816467U1 (de) * | 1998-09-14 | 1998-12-17 | Lin, Chun-liang, Lin Kou Hsiang, Taipeh | Elektrisches Kleinstbügeleisen |
-
1999
- 1999-02-22 ES ES99103365T patent/ES2221245T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-02-22 DE DE59909329T patent/DE59909329D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-02-22 AT AT99103365T patent/ATE265567T1/de active
- 1999-02-22 EP EP99103365A patent/EP1031655B1/de not_active Expired - Lifetime
-
2000
- 2000-02-18 US US09/506,707 patent/US6539651B1/en not_active Expired - Fee Related
- 2000-02-21 PL PL338534A patent/PL191450B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP1031655A1 (de) | 2000-08-30 |
DE59909329D1 (de) | 2004-06-03 |
ATE265567T1 (de) | 2004-05-15 |
EP1031655B1 (de) | 2004-04-28 |
ES2221245T3 (es) | 2004-12-16 |
PL338534A1 (en) | 2000-08-28 |
US6539651B1 (en) | 2003-04-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR102716534B1 (ko) | 스케일 수집 챔버를 가진 핸드-헬드 의류 스티머 | |
ES2858436T3 (es) | Dispositivo de vaporización de prendas | |
PL191450B1 (pl) | Nakładka spodnia do żelazka i elektryczne żelazko z nawilżaczem parowym | |
US20140345334A1 (en) | Garment steamer | |
CN108611831B (zh) | 包括彼此之间通过导管连接的蒸汽发生基部和熨斗的蒸汽熨烫设备 | |
RU2646184C2 (ru) | Паровой гладильный аппарат, содержащий утюг | |
US6802141B2 (en) | Iron with surge steam function | |
EP2694719B1 (en) | A steam iron | |
JP2005536708A (ja) | 電気スチーム装置 | |
RU2689043C2 (ru) | Рабочая часть парового утюга | |
KR101171968B1 (ko) | 스탠드형 스팀다리미 | |
KR101181352B1 (ko) | 스탠드형 스팀다리미 | |
RU2689064C2 (ru) | Рабочая часть парового утюга | |
CN208009119U (zh) | 包括熨烫表面,加热底板和蒸发室的熨斗 | |
RU2677596C2 (ru) | Часть устройства для обработки паром | |
US7516566B2 (en) | Steam iron having a lightweight soleplate and flat resistive heating tracks for heating the soleplate | |
RU2500847C1 (ru) | Бесшнуровой утюг | |
US5430963A (en) | Iron including pressurizing and emitting steam chambers and remote reservoir | |
RU2678377C2 (ru) | Головка отпаривателя | |
CN101210382A (zh) | 具有防污垢内表面的蒸汽形成装置及电熨斗 | |
RU2694805C2 (ru) | Паровой гладильный аппарат, содержащий утюг, имеющий подошву, над которой расположен корпус, снабженный нагревательным элементом | |
CN208167372U (zh) | 熨斗 | |
KR101171969B1 (ko) | 스탠드형 스팀다리미 | |
RU2741891C1 (ru) | Гладильный башмак с теплопроводящей выступающей конструкцией | |
CN209346716U (zh) | 防雾盖与蒸气烹煮装置 |