PL191221B1 - Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego - Google Patents

Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego

Info

Publication number
PL191221B1
PL191221B1 PL335034A PL33503499A PL191221B1 PL 191221 B1 PL191221 B1 PL 191221B1 PL 335034 A PL335034 A PL 335034A PL 33503499 A PL33503499 A PL 33503499A PL 191221 B1 PL191221 B1 PL 191221B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pusher
guide
pawl
slider
drive
Prior art date
Application number
PL335034A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335034A1 (en
Inventor
Janusz Pluta
Grzegorz Romański
Bogdan Sapiński
Original Assignee
Akad Gorniczo Hutnicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Gorniczo Hutnicza filed Critical Akad Gorniczo Hutnicza
Priority to PL335034A priority Critical patent/PL191221B1/pl
Publication of PL335034A1 publication Critical patent/PL335034A1/xx
Publication of PL191221B1 publication Critical patent/PL191221B1/pl

Links

Landscapes

  • Magnetically Actuated Valves (AREA)

Abstract

Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego, mocowany na czole bloku rozdzielacza wykonawczego, posiadający mechanizm naciskowy oddziaływujący jednym końcem na suwak, a na drugim końcu połączony z układem napędowym zamiany ruchu obrotowego silnika na ruch posuwisto­ -zwrotny, znamienny tym, że jego mechanizm naciskowy składa się z popychacza (4) i trzpienia napędowego (6), osadzonych ruchomo jeden za drugim we współosiowej z suwakiem (2) prowadnicy (7) wykonanej w korpusie (3) zespołu, w którym to mechanizmie popychacz (4) czołem końca zewnętrznego naciska na suwak (2) a trzpień napędowy (6) końcem zewnętrznym połączony jest z układem napędowym (13), przy czym koniec wewnętrzny popychacza (4) ukształtowany jest tak, że w widoku z boku ma profil dwuschodkowy a na końcu wewnętrznym trzpienia napędowego (6) zamocowana jest zapadka (5), mająca oś wychylania prostopadłą do osi prowadnicy (7), współpracująca z dwuschodkową powierzchnią czołową popychacza (4) oraz obciążona w kierunku górnym sprężyną (11) opierającą się drugim końcem o trzpień napędowy (6), ponad to w strefie przemieszczania się zapadki (5) wzdłuż prowadnicy (7) w korpus (3) zespołu wbudowany jest od dołu elektromagnes (10) z rdzeniem (9) ukształtowanym ceowo, a którego ramiona skierowane są do góry i osadzone wzdłuż osi prowadnicy (7), oraz że korpus (3) zespołu wykonany jest z materiału paramagnetycznego a zapadka (5) i popychacz (4) z materiału ferromagnetycznego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowych rozdzielaczy stosowanych w hydraulicznych lub pneumatycznych układach napędu i sterowania. Zespół pozwala na przesterowywanie suwaka z wysoką częstotliwością o wartościach umożliwiających pracę rozdzielacza suwakowego jako przetwornik proporcjonalny.
Znane są szybkoprzełączalne rozdzielacze suwakowe z zespołami sterującymi w postaci elektromagnesów mocowanych współosiowo na czołach bloku rozdzielacza wykonawczego i oddziaływujących bezpośrednio na suwak. Rozwiązania takie uzyskują maksymalną częstotliwość przesterowań w granicach do 5 Hz. Znany jest również z polskiego opisu patentowego nr 62 396 rozdzielacz hydrauliczny, który wykorzystując dwa siłowniki elektromagnetyczne, działające w jednym kierunku pozwala osiągnąć znacznie wyższe częstotliwości przesterowań. Na jeden koniec suwaka z sztywno zamocowaną zworą oddziaływuje sprężyna opierająca się swoim drugim końcem o rdzeń cewki. Na drugim końcu suwaka znajduje się przesuwna zwora, nie dotykająca rdzenia cewki, a której ruch poosiowy ograniczony jest zderzakiem. Szczelina robocza pomiędzy zworą a rdzeniem cewki jest większa od szczeliny między zworą a osadzoną w korpusie tulejką. Zastosowanie szczelin o różnej wielkości pozwala na przyjęcie sprężyny o płaskiej charakterystyce i dużym napięciu wstępnym. Rozwiązanie dotyczy jednak wyłącznie rozdzielacza, którego suwak obciążony jest sprężyną nadającą mu jako normalne jedno ze skrajnych położeń.
Znane są również mechaniczne zespoły sterujące, z których jeden przedstawiony jest polskim opisem patentowym nr 62238. Zespół posiada mechanizm naciskowy w postaci dźwigni dwuramiennej, jednym końcem oddziaływującej na suwak a na której drugi koniec naciska krzywkowy układ napędowy, zamieniający ruch obrotowy silnika na ruch wychylno-zwrotny dźwigni.
Istota rozwiązania zespołu sterującego według wynalazku polega na tym, że jego mechanizm naciskowy złożony jest z popychacza i trzpienia napędowego, osadzonych ruchomo jeden za drugim we współosiowej z suwakiem prowadnicy wykonanej w korpusie zespołu. Popychacz czołem końca zewnętrznego naciska na suwak a trzpień napędowy końcem zewnętrznym połączony jest z układem napędowym. Koniec wewnętrzny popychacza ukształtowany jest tak, że w widoku z boku ma profil dwuschodkowy, a na końcu wewnętrznym trzpienia napędowego zamocowana jest zapadka. Zapadka ma oś wychylania prostopadłą do osi prowadnicy, współpracuje z dwuschodkową powierzchnią czołową popychacza, i obciążona jest w kierunku górnym sprężyną opierającą się drugim końcem o trzpień napędowy. W strefie przemieszczania się zapadki wzdłuż prowadnicy w korpus zespołu wbudowany jest od dołu elektromagnes, którego ukształtowany ceowo rdzeń ma ramiona skierowane do góry oraz osadzone wzdłuż osi prowadnicy. Korpus zespołu wykonany jest z materiału paramagnetycznego, natomiast zapadka i popychacz z materiału ferromagnetycznego.
W rozwiązaniu takim trzpień napędowy w sposób ciągły porusza się ruchem posuwistozwrotnym wewnątrz prowadnicy, zapadka w stanie niezałączonego elektromagnesu przemieszcza się bezkontaktowo wnikając w przestrzeń górnego schodka na czole popychacza. Włączenie elektromagnesu wywołuje odchylenie w dół zapadki i wprowadzenie jej w zazębienie z dolnym schodkiem. Ruch trzpienia napędowego w kierunku suwaka przenoszony jest przez zapadkę i powierzchnię czołową dolnego schodka na popychacz zespołu. Przemieszczenie suwaka dokonuje więc siła poosiowa od mechanicznego układu napędowego, elektromagnes steruje wyłącznie położeniem zapadki - elementu o bardzo małej masie. W wyniku możliwym jest znaczące skrócenie czasu potrzebnego na przesterowanie rozdzielacza.
Rozwiązanie według wynalazku zobrazowane jest opisem przykładowego wykonania zespołu sterującego pokazanego na rysunku, którego fig. 1 przedstawia jego przekrój wzdłużny w sytuacji niewzbudzonej cewki elektromagnesu, a fig. 2 - zmienione usytuowanie elementów zespołu po załączeniu elektromagnesu.
Opisywane rozwiązanie dotyczy suwakowego rozdzielacza hydraulicznego, dwustanowego, spełniającego funkcję przetwornika proporcjonalnego w hydraulicznym układzie aktywnej wibroizolacji. Po obu stronach rozdzielacza osadzone są dwa zespoły sterujące, których aluminiowe korpusy 3 zamocowane są śrubami 12 do bloku rozdzielacza 1 wykonawczego. Wewnątrz korpusu 3 wykonana jest przelotowa prowadnica 7, której oś wzdłużna po zamocowaniu zespołu sytuowana jest współosiowo z suwakiem 2. Wewnątrz prowadnicy 7 znajduje się mechanizm naciskowy, złożony z popychacza 4 - czołem końca zewnętrznego naciskający na suwak 2, oraz z trzpienia napędowego 6 - połączonego na końcu zewnętrznym z korbowodowym układem napędowym 13, zamieniającym ruch obPL 191 221B1 rotowy silnika na ruch posuwisto-zwrotny. Koniec zewnętrzny popychacza 4 uszczelniony jest względem korpusu 3 pierścieniem uszczelniającym 8, typu „O”. Koniec wewnętrzny w widoku z boku ma kształt dwuschodkowy. Na wewnętrznym końcu trzpienia napędowego 6 zamocowana jest zapadka 5, której oś wychylania jest prostopadła do osi prowadnicy 7. Zapadka 5 obciążona jest sprężyną 11 agrafkową obejmującą sworzeń wychylania a ramionami opierającą się o trzpień napędowy 6 i zapadkę 5 - odchylając ją w kierunku górnym. Koniec zapadki 5 ma kształt i wymiary tak dobrane by w pozycji górnej mógł bezkontaktowo wnikać w przestrzeń górnego schodka na popychaczu 4. W strefie wyznaczonej skokiem przemieszczania się zapadki 5 w korpus 3 zespołu wbudowany jest od dołu elektromagnes 10, z rdzeniem 9 ukształtowanym ceowo. Ramiona rdzenia 9 skierowane są do góry i zamocowane śrubami 12 w otworach doprowadzonych poprzecznie do prowadnicy 7, położonych na końcach strefy przemieszczania się zapadki 5. Popychacz 4 i zapadka 5 wykonane są z materiału ferromagnetycznego, zwłaszcza stali utwardzonej na powierzchniach współpracy.
Układ napędowy 13 pracuje w sposób ciągły. Przy niewzbudzonej cewce elektromagnesu 10 zapadka 5 odchylona jest sprężyną 11 w górne położenie i przemieszcza się swym końcem bezstykowo w przestrzeni górnego schodka popychacza 4. Włączenie elektromagnesu 10 powoduje odciągnięcie zapadki 5 w dół, co następuje w jej tylnym położeniu, gdy koniec zostaje wysunięty poza krawędź schodka górnego. Usytuowanie elementów w tej fazie przedstawia fig. 2. Koniec zapadki 5 opiera się o schodek dolny a przy ruchu do przodu naciska na czołową powierzchnię między górnym i dolnym schodkiem. Ruch popychacza 4 przesterowuje suwak 2 w drugie skrajne położenie. Układ sterowania umożliwia wyłącznie alternatywną pracę elektromagnesów 10 obu zespołów sterujących.

Claims (1)

  1. Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego, mocowany na czole bloku rozdzielacza wykonawczego, posiadający mechanizm naciskowy oddziaływujący jednym końcem na suwak a na drugim końcu połączony z układem napędowym zamiany ruchu obrotowego silnika na ruch posuwisto-zwrotny, znamienny tym, że jego mechanizm naciskowy składa się z popychacza (4) i trzpienia napędowego (6), osadzonych ruchomo jeden za drugim we współosiowej z suwakiem (2) prowadnicy (7) wykonanej w korpusie (3) zespołu, w którym to mechanizmie popychacz (4) czołem końca zewnętrznego naciska na suwak (2) a trzpień napędowy (6) końcem zewnętrznym połączony jest z układem napędowym (13), przy czym koniec wewnętrzny popychacza (4) ukształtowany jest tak, że w widoku z boku ma profil dwuschodkowy a na końcu wewnętrznym trzpienia napędowego (6) zamocowana jest zapadka (5), mająca oś wychylania prostopadłą do osi prowadnicy (7), współpracująca z dwuschodkową powierzchnią czołową popychacza (4) oraz obciążona w kierunku górnym sprężyną (11) opierającą się drugim końcem o trzpień napędowy (6), ponad to w strefie przemieszczania się zapadki (5) wzdłuż prowadnicy (7) w korpus (3) zespołu wbudowany jest od dołu elektromagnes (10) z rdzeniem (9) ukształtowanym ceowo, a którego ramiona skierowane są do góry i osadzone wzdłuż osi prowadnicy (7), oraz że korpus (3) zespołu wykonany jest z materiału paramagnetycznego a zapadka (5) i popychacz (4) z materiału ferromagnetycznego.
PL335034A 1999-08-19 1999-08-19 Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego PL191221B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335034A PL191221B1 (pl) 1999-08-19 1999-08-19 Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335034A PL191221B1 (pl) 1999-08-19 1999-08-19 Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335034A1 PL335034A1 (en) 2001-02-26
PL191221B1 true PL191221B1 (pl) 2006-03-31

Family

ID=20074972

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335034A PL191221B1 (pl) 1999-08-19 1999-08-19 Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL191221B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL335034A1 (en) 2001-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5131624A (en) Electromagnetically operating setting device
EP2074345B1 (en) Rocker valve mechanism and rocker valve
US9659697B2 (en) Actuator with transmission element
US4867111A (en) Arrangement for the actuation of a gas-exchange disk valve
JP3136429B2 (ja) 電磁石で操作可能な両座弁
JP4022857B2 (ja) 電磁弁装置
EP1406033A3 (en) Electromagnetic solenoid and shift actuator for a transmission using the same
US6047673A (en) Electromagnetic actuator for a cylinder valve including an integrated valve lash adjuster
JP2000505530A (ja) 電磁石式の方向切換弁
US6684829B2 (en) Device to actuate a gas shuttle valve in an internal combustion engine
JPH05248212A (ja) 電気制御液圧駆動式バルブアクチュエーター
US7798538B2 (en) Electrically controllable latch mechanism
WO2007092468A3 (en) Electromechanical variable valve actuator with a spring controller
US4863141A (en) Electromagnetically operable valve
PL191221B1 (pl) Zespół sterujący suwak rozdzielacza płynu, zwłaszcza dla dwustanowego rozdzielacza hydraulicznego
CN109477427B (zh) 往复活塞式发动机
CA2463620A1 (en) Auto-relieving pressure modulating valve
US6997433B2 (en) Electronic valve actuator having vibration cancellation
CN111629839B (zh) 计量阀
US6903295B2 (en) Fluid pressure operating apparatus for circuit breaker
US3427929A (en) Valves for fluid operated motors
CN111412193A (zh) 一种油缸
US6184767B1 (en) Electromagnetic actuator having a joint-supported resetting spring
JPH0141985Y2 (pl)
EP1937982A1 (en) Electro-hydraulic actuator