PL191025B1 - Urządzenie do oczyszczania gazów - Google Patents
Urządzenie do oczyszczania gazówInfo
- Publication number
- PL191025B1 PL191025B1 PL332908A PL33290899A PL191025B1 PL 191025 B1 PL191025 B1 PL 191025B1 PL 332908 A PL332908 A PL 332908A PL 33290899 A PL33290899 A PL 33290899A PL 191025 B1 PL191025 B1 PL 191025B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- gas chamber
- guide vanes
- contaminated gas
- cover
- bag assembly
- Prior art date
Links
Landscapes
- Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
Abstract
1. Urządzenie do oczyszczania gazów mające komorę
gazu zanieczyszczonego z króćcami wlotowymi,
zespół worków filtracyjnych i kanał transportowy gazu
zanieczyszczonego umieszczone w komorze gazu
zanieczyszczonego, komorę gazu oczyszczonego
położoną nad komorą gazu zanieczyszczonego, zakończoną
króćcem wylotowym oraz lej zsypowy usytuowany
pod komorą gazu zanieczyszczonego, przy
czym zespół worków filtracyjnych otoczony jest osłoną,
znamienne tym, że komora (1) gazu zanieczyszczonego
utworzona jest, z co najmniej jednego członu
prostopadłościennego (13) i przystającego do niego
członu półwalcowego (14) połączonych ze sobą rozłącznie,
kanał transportowy (10) gazu zanieczyszczonego
wyznaczony jest ścianami, z których zewnętrzną
stanowi obudowa (7) komory (1) gazu zanieczyszczonego,
a wewnętrzną - osłona otaczająca zespół worków
filtracyjnych (2), osłona otaczająca zespół worków
filtracyjnych (2) utworzona jest z pionowo położonych
łopatek kierujących (15) umieszczonych jedna obok
drugiej i osłony pełnej (16), przy czym osłona utworzona
z łopatek kierujących (15) usytuowana jest nad osłoną
pełną (16), a pomiędzy łopatkami kierującymi (15) znajduje
się szczelina położona na całej ich wysokości.
Description
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do oczyszczania gazów przeznaczone do oczyszczania gazów z pyłów o różnej granulacji powstałych w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym.
Znany z polskiego opisu patentowego nr. PL 161437 zespół komór filtra pulsacyjnego służący do odpylania gazów zawiera ramę w kształcie prostokąta z przegrodami, w których zamocowane są za pomocą obrzeży leje o kształcie ostrosłupa. Od góry do obrzeży przymocowane są komory gazu zanieczyszczonego, każda zbudowana z pionowych ścian, zewnętrznej i wewnętrznej połączonych międzykomorowymi ścianami. Do ramy przymocowana jest pionowa ściana równoległa do ściany wewnętrznej komory, przy czym ściany te połączone są ze sobą przegrodą usytuowaną poniżej połowy wysokości ścian. Powyżej przegrody utworzony jest kolektor gazu czystego, a poniżej kolektor gazu zanieczyszczonego mający w dnie rurowy przewód wchodzący do leja. Kolektory oddzielone są od siebie w pionie płytą uszczelniającą. Każda z komór wyposażona jest w worki filtracyjne, umieszczone w płycie sitowej, znajdującej się w komorze gazu oczyszczonego usytuowanej nad komorą gazu zanieczyszczonego.
Znany jest również filtr odpylający wyposażony w pakiety worków filtracyjnych, utworzony z komór gazu zanieczyszczonego, mający postać wydłużonego prostopadłościanu zakończonego od dołu wspólnym lejem. Wewnątrz leja znajdują się odpowiednio ukształtowane żaluzje położone w jego osi podłużnej i usytuowane na zakończeniu wlotu odpylacza. Filtr ten w zależności od potrzeby może być wykorzystany jako wielokomorowy z możliwością odcinania poszczególnych komór.
W niektórych znanych urządzeniach przeznaczonych do oczyszczania gazów stosuje się różnego typu żaluzje np. blachy kierujące, umieszczone w dolnej części obudowy komory gazu zanieczyszczonego, bezpośrednio za króćcem wlotowym lub w jego sąsiedztwie.
Zespoły worków filtracyjnych są odsłonięte lub otoczone perforowaną osłoną.
Wszystkie wymienione urządzenia wyposażone są w kolektor sprężonego powietrza z dyszami przedmuchowymi położonymi nad workami filtracyjnymi.
Niedogodnością znanych urządzeń do oczyszczania gazów jest technicznie trudny i czasochłonny montaż ścian i przegród dla utworzenia komór zwiększających wielkość i wydajność urządzenia, co pociąga za sobą znaczne powiększenie kosztów u użytkownika związanych z procesem oczyszczania gazów.
Stosowane żaluzje mające za zadanie odpowiednie ukierunkowanie strumienia przepływającego gazu zanieczyszczonego, z uwagi na swą budowę i położenie w stosunku do worków filtracyjnych uniemożliwiają skuteczne wytrącanie ciężkich frakcji zanieczyszczeń w pierwszej fazie procesu oczyszczania. Przyczynia się to w wielu wypadkach do skrócenia żywotności worków tkaninowych oraz zmniejszenia efektywności odpylania gazów.
Urządzenie do oczyszczania gazów według wynalazku mające komorę gazu zanieczyszczonego, w której umieszczony jest zespół worków filtracyjnych oraz znajduje się kanał transportowy gazu zanieczyszczonego, komorę gazu oczyszczonego położoną nad komorą gazu zanieczyszczonego oraz lej zsypowy usytuowany pod tą komorą charakteryzuje się tym, że komora gazu zanieczyszczonego utworzona jest, z co najmniej jednego członu prostopadłościennego i przystającego do niego członu półwalcowego poleczonych ze sobą, rozłącznie.
Kanał transportowy gazu zanieczyszczonego wyznaczony jest ścianami, z których zewnętrzną ścianę stanowi obudowa komory gazu zanieczyszczonego, a wewnętrzną ścianę stanowi osłona otaczająca zespół worków filtracyjnych.
Osłona, która otacza zespół worków filtracyjnych utworzona jest z pionowo położonych łopatek kierujących umieszczonych jedna obok drugiej i osłony pełnej. Osłona utworzona z łopatek kierujących, usytuowana jest nad osłoną pełną, zaś pomiędzy łopatkami kierującymi znajduje się szczelina położona na całej wysokości tych łopatek.
Człon półwalcowy ma średnicę równą szerokości członu prostopadłościennego.
Kanał transportowy gazu zanieczyszczonego składa się z dwóch odcinków prostych i części półokrągłej, przy czym część półokrągła zwęża się w kierunku przepływu gazu zanieczyszczonego od szerokości odcinka prostego znajdującego się w części wlotowej do szerokości odcinka prostego usytuowanego w dalszej części kanału transportowego.
Zarówno człon prostopadłościenny jak i półwalcowy wyposażone są w worki filtracyjne.
PL 191 025 B1
Łopatki kierujące osłaniają worki filtracyjne na części ich wysokości. Łopatki kierujące stanowią elementy profilowe, przy czym każdy element profilowy częściowo położony jest wzdłuż osi przepływu strumienia wlotowego gazu zanieczyszczonego i częściowo ukośnie do tej osi.
Budowa urządzenia według wynalazku umożliwia dołączanie dodatkowych członów prostopadłościennych do już istniejących w procesie oczyszczania gazów i dostosowanie wydajności urządzenia do zwiększonej ilości oczyszczonego gazu. Uzyskuje się to poprzez rozłączenie członu półokrągłego od członu prostopadłościennego i zamontowanie pomiędzy nimi dodatkowego członu prostopadłościennego. Powiększone urządzenie można w przypadku zmniejszenia ilości gazu oczyszczonego dostosować do nowych warunków poprzez redukcję wcześniej zainstalowanych członów prostopadłościennych.
Układ i kształt kanału transportowego gazu w komorze gazu zanieczyszczonego umożliwiają skuteczne wytrącanie cięższych frakcji zanieczyszczeń, zwiększając stopień oczyszczania już w fazie wstępnej procesu oczyszczania.
Zastosowanie osłon w postaci łopatek kierujących chroni worki filtracyjne przed uszkodzeniem mechanicznym, mogącym powstać w przypadku bezpośredniego oddziaływania na nie strugami zanieczyszczonego gazu niosącego duże i ciężkie frakcje zanieczyszczeń. Kształt łopatek oraz ich położenie względem strumienia wlotowego gazu zwiększają skuteczność wytrącania frakcji stałych z gazów poprzez gwałtowną zmianę kierunku przepływu zanieczyszczonego gazu.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z przodu, fig. 2 - urządzenie w widoku z boku, fig. 3 - urządzenie z fig. 2 w widoku z góry, fig. 4 - komorę gazu zanieczyszczonego w przekroju poprzecznym A-A zaznaczonym na fig. 2, fig. 5 - komorę gazu zanieczyszczonego w przekroju podłużnym B-B zaznaczonym na fig. 4, a fig. 6 - urządzenie z dwoma członami prostopadłościennymi.
Urządzenie do oczyszczania gazów według wynalazku zbudowane jest z komory 1 gazu zanieczyszczonego wyposażonej w zespół worków filtracyjnych 2, komory 3 gazu oczyszczonego zakończonej króćcem wylotowym 4 usytuowanej w górnej części urządzenia nad komorę 1 gazu zanieczyszczonego oraz leja zsypowego 5 umieszczonego pod komorą 1 gazu zanieczyszczonego. Urządzenie zamocowane jest na konstrukcji wsporczej 6.
Obudowa 7 komory 1 gazu zanieczyszczonego zaopatrzona jest w klapy przeciwwybuchowe 8 usytuowane w jej górnej części oraz króćce wlotowe 9 gazu zanieczyszczonego położone na ścianie czołowej w jej dolnej połowie.
Wewnątrz komory 1 gazu zanieczyszczonego znajduje się kanał transportowy 10 wyznaczony ścianami, z których zewnętrzną stanowi obudowa 7, a wewnętrzną stanowi osłona otaczająca zespół worków filtracyjnych 2. Kanał transportowy 10 składa się z dwóch odcinków prostych 11 i jednej części półokrągłej 12, która zwęża się w kierunku przepływu gazu zanieczyszczonego od szerokości odcinka prostego 11 znajdującego się w części wlotowej do szerokości odcinka prostego 11 usytuowanego w dalszej części kanału transportowego 10. Kanał transportowy 10 przechodzi do przestrzeni wyznaczonej komorą 3 gazu oczyszczonego.
Komora 1 gazu zanieczyszczonego stanowiąca zasadniczo wersję podstawową, utworzona jest, z co najmniej jednego członu prostopadłościennego 13 i przystającego do niego członu półwalcowego 14 o średnicy równej szerokości członu prostopadłościennego 13. Człony 13, 14 połączone są ze sobą rozłącznie. Zarówno człon prostopadłościenny 13 jak i półwalcowy 14 wyposażone są w worki filtracyjne 2.
Zespół worków filtracyjnych 2 otoczony jest osłoną utworzoną z pionowo położonych łopatek kierujących 15 umieszczonych jedna obok drugiej oraz osłony pełnej 16 usytuowanej poniżej osłony utworzonej z łopatek kierujących 15.
Łopatki kierujące 15 osłaniają worki filtracyjne 2 na części ich wysokości. Pomiędzy łopatkami kierującymi 15 znajduje się szczelina utworzona na całej wysokości łopatek kierujących 15. Łopatki kierujące 15 stanowią elementy profilowe, przy czym każdy element profilowy częściowo położony jest w osi przepływu gazu zanieczyszczonego i częściowo ukośnie do tej osi.
Zanieczyszczenia wprowadzone do urządzenia, początkowo w prostym odcinku 11, a następnie w części półokrągłej 12 kanału transportowego 10 zostają odrzucone na ściany obudowy 7 komory 1 gazu zanieczyszczonego, skąd cięższe frakcje opadają do leja zsypowego 5. Drobne elementy - pyły w dalszej fazie procesu oczyszczania zostają zatrzymane na workach filtracyjnych 2. Oczyszczony gaz przechodzi dalej do komory 3 gazu oczyszczonego, skąd jest kierowany na zewnętrz lub poddany recyrkulacji. Regeneracja worków filtracyjnych 2 odbywa się w trakcie pracy urządzenia za pomocą
PL 191 025 B1 impulsów wywołanych sprężonym powietrzem. Wychwycone zanieczyszczenia usuwane są z leja zsypowego 5 podajnikiem ślimakowym 17 połączonym z podawaczem celkowym 18.
Claims (6)
1. Urządzenie do oczyszczania gazów mające komorę gazu zanieczyszczonego z króćcami wlotowymi, zespół worków filtracyjnych i kanał transportowy gazu zanieczyszczonego umieszczone w komorze gazu zanieczyszczonego, komorę gazu oczyszczonego położoną nad komorą gazu zanieczyszczonego, zakończoną króćcem wylotowym oraz lej zsypowy usytuowany pod komorą gazu zanieczyszczonego, przy czym zespół worków filtracyjnych otoczony jest osłoną, znamienne tym, że komora (1) gazu zanieczyszczonego utworzona jest, z co najmniej jednego członu prostopadłościennego (13) i przystającego do niego członu półwalcowego (14) połączonych ze sobą rozłącznie, kanał transportowy (10) gazu zanieczyszczonego wyznaczony jest ścianami, z których zewnętrzną stanowi obudowa (7) komory (1) gazu zanieczyszczonego, a wewnętrzną - osłona otaczająca zespół worków filtracyjnych (2), osłona otaczająca zespół worków filtracyjnych (2) utworzona jest z pionowo położonych łopatek kierujących (15) umieszczonych jedna obok drugiej i osłony pełnej (16), przy czym osłona utworzona z łopatek kierujących (15) usytuowana jest nad osłoną pełną (16), a pomiędzy łopatkami kierującymi (15) znajduje się szczelina położona na całej ich wysokości.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że człon półwalcowy (14) ma średnicę równą szerokości członu prostopadłościennego (13).
3. Urządzenie według zas^z. 1, znamienne tym, że kanał transportowy (10) gazu zanieczyszczonego składa się z dwóch odcinków prostych (11) i części półokrągłej (12), przy czym część półokrągła (12) zwęża się w kierunku przepływu gazu zanieczyszczonego od szerokości odcinka prostego (11) znajdującego się w części wlotowej do szerokości odcinka prostego (11) usytuowanego w dalszej części kanału transportowego (10).
4. Urządzenie w^c^łłK3z-^^tr^^. 1, znamienne tym, że zarównoczton pr^o^sc^F^^c^łł^^c^i^r^r^nyt'^ t ak i półwalcowy (14) wyposażone są w worki filtracyjne (12).
5. Urządzenie według zas^z. 1, znamienne tym, że topatki kierujące (15) ossaniają worki fiitracyjne (2) na części ich wysokości.
6. Urządzenie według zas-trz. 1, zn^i^i^ni^^ tym, że łopatki kieriuące (15) stanowią elementy profilowe, przy czym każdy element profilowy częściowo położony jest wzdłuż osi przepływu strumienia wlotowego gazu zanieczyszczonego i częściowo ukośnie do tej osi.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL332908A PL191025B1 (pl) | 1999-04-29 | 1999-04-29 | Urządzenie do oczyszczania gazów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL332908A PL191025B1 (pl) | 1999-04-29 | 1999-04-29 | Urządzenie do oczyszczania gazów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL332908A1 PL332908A1 (en) | 2000-11-06 |
PL191025B1 true PL191025B1 (pl) | 2006-03-31 |
Family
ID=20074275
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL332908A PL191025B1 (pl) | 1999-04-29 | 1999-04-29 | Urządzenie do oczyszczania gazów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL191025B1 (pl) |
-
1999
- 1999-04-29 PL PL332908A patent/PL191025B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL332908A1 (en) | 2000-11-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2684199B2 (ja) | 濾過方法 | |
US3739557A (en) | Bag filter arrangement | |
EP2091631B1 (en) | System configuration of pulsed cleaned panel-style filter elements and methods | |
WO1983001209A1 (en) | Compact dust filter assembly | |
JP2010511496A (ja) | パネル型フィルタをパルス洗浄するためのフィルタ装置構成物およびその方法 | |
EP2849867B1 (en) | Air filter assembly having venturi elements with extended pulse outlets | |
US20130192180A1 (en) | Filter assembly | |
US6280491B1 (en) | Cartridge filter | |
US5571299A (en) | Dust collector | |
EP0083169B1 (en) | Filter apparatus having secondary gas discharge system | |
JP2023501887A (ja) | フィルタ装置、及びフィルタ装置のフィルタエレメントの洗浄方法 | |
RU185930U1 (ru) | Воздухоочиститель мультициклонный для двигателя внутреннего сгорания | |
KR100845958B1 (ko) | 집진기의 필터고정구조 | |
PL191025B1 (pl) | Urządzenie do oczyszczania gazów | |
KR20090078997A (ko) | 세라믹 필터를 이용한 에어펄스 타입 집진기 | |
RU2652686C1 (ru) | Линия промышленной пыле- газоочистки | |
JP2652424B2 (ja) | ガス状流体の浄化装置 | |
SU1155284A1 (ru) | Рукавный фильтр | |
KR101577338B1 (ko) | 집진 장치 | |
SU1139477A1 (ru) | Рукавный фильтр дл очистки газов | |
KR200292949Y1 (ko) | 분진 및 유해가스를 여과, 탈진하기 위한 오프라인시스템 | |
CN216755768U (zh) | 一种脉冲滤筒除尘器 | |
CN212856337U (zh) | 一种喷漆水帘柜 | |
RU2283685C1 (ru) | Фильтр | |
RU2112586C1 (ru) | Пылеуловитель |