PL190952B1 - Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego - Google Patents

Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego

Info

Publication number
PL190952B1
PL190952B1 PL334763A PL33476399A PL190952B1 PL 190952 B1 PL190952 B1 PL 190952B1 PL 334763 A PL334763 A PL 334763A PL 33476399 A PL33476399 A PL 33476399A PL 190952 B1 PL190952 B1 PL 190952B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pyrolysis
gas
power boiler
adsorber
boiler
Prior art date
Application number
PL334763A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334763A1 (en
Inventor
Robert Sekuła
Original Assignee
Abb Sp Zoo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Sp Zoo filed Critical Abb Sp Zoo
Priority to PL334763A priority Critical patent/PL190952B1/pl
Publication of PL334763A1 publication Critical patent/PL334763A1/xx
Publication of PL190952B1 publication Critical patent/PL190952B1/pl

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

1. Sposób wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego, w którym gaz pirolityczny wytworzony w wyniku procesu pirolizy stosuje się jako paliwo dodatkowe do zasilania kotła energetycznego w procesie „reburningu”, zaś stałą pozostałość pirolizy stosuje się jako sorbent węglowy, znamienny tym, że oczyszczony gaz pirolityczny wdmuchuje się do komory spalania kotła energetycznego bezpośrednio nad strefę spalania palników głównych, następnie prowadzi się właściwy proces „reburningu” wewnątrz kotła energetycznego, a powstałe w wyniku tego procesu spaliny odprowadza się do urządzenia oczyszczającego te spaliny, wykonanego w postaci adsorbera, do którego doprowadza się stałą pozostałość pirolizy, rozdrobnioną uprzednio na cząstki o wielkości do 300 pm, przy czym cząstki te pełniące rolę sorbentu pochłaniającego związki rtęci, rozpyla się wewnątrz adsorbera w przeciw prądzie do strumienia spalin, a następnie spaliny oczyszczone ze związków rtęci, kieruje się do dalszego oczyszczania lub odprowadza się je do atmosfery. 2. Układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego, zawierający reaktor pirolityczny oraz kocioł energetyczny pracujący w systemie „reburningu”, znamienny tym, że reaktor pirolityczny (1) połączony jest przewodem odprowadzającym (2) z układem oczyszczania gazu pirolitycznego (3) powstałego w procesie pirolizy materiału organicznego, który z kolei poprzez przewód gazu oczyszczonego (4) połączony jest z palnikami (5) dostarczającymi ten gaz do strefy spalania kotła energetycznego (6), usytuowanej w komorze tego kotła nad strefą palników głównych (7) ogrzewających kocioł energetyczny (6), zaś wylot spalin powstałych w procesie spalania w kotle energetycznym (6) połączony jest przewodem spalinowym (10) z przelotowym urządzeniem do oczyszczania spalin ze związków rtęci, wykonanym w postaci adsorbera (11), zawierającego otwór wylotowy zprzewodem wylotowym (12) dla oczyszczonych ze związków rtęci spalin oraz zawierającego przewód doprowadzający (13) z urządzeniem rozpylającym rozdrobnione cząstki stałej pozostałości pirolizy wewnątrz adsorbera (11), przy czym przewód doprowadzający (13) połączony jest z przewodem odprowadzającym (16) układu rozdrabniającego (15) stałą pozostałość pirolizy, który połączony jest z dolną częścią reaktora pirolitycznego (1) za pomocą urządzenia transportującego (14)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego, w którym materiałem organicznym poddawanym pirolizie jest zwłaszcza biomasa, a powstały w wyniku procesu pirolizy gaz pirolityczny stosowany jest jako dodatkowe paliwo w procesie stopniowania paliwa w komorze spalania urządzeń energetycznych, tzw. procesie „reburningu”. Z kolei stałą pozostałość pirolizy wykorzystuje się jako sorbent do adsorpcji rtęci.
Proces stopniowania paliwa w komorze spalania urządzeń energetycznych polega na tym, że zasadnicze paliwo węglowe w ilości do 80% całkowitej mocy energetycznej kotła, dostarczane jest za pomocą palników głównych bezpośrednio do komory spalania kotła w strefę spalania palników głównych, a dodatkowe paliwo w ilości do 20% mocy energetycznej kotła, najczęściej w postaci gazu ziemnego, dostarcza się do komory spalania nad strefę palników głównych, w której to strefie paliwo to spala się z niedomiarem powietrza spalania. W wyniku tego powstaje strefa redukcyjna, tzw. strefa „reburningu”, pozwalająca na redukcję tlenków azotu do azotu cząsteczkowego. Stopień usuwania tlenków azotu może osiągnąć nawet 70%. Wytworzenie strefy redukcyjnej sprzyja jednakże powstawaniu znacznej ilości tlenku węgla oraz węglowodorów. Dlatego też w celu ich dopalenia stosuje się jeszcze wtórne powietrze dopalające nad strefą „reburningu”.
Opisana metoda spalania paliw jest stosowana w świecie na skale przemysłową, ale główną wadą tej metody jest konieczność zakupu dodatkowego paliwa w postaci gazu ziemnego do prowadzenia procesu „reburningu”, co zwiększa koszty wytwarzania energii.
W amerykańskim opisie patentowym nr 5 756 059 przedstawiony jest proces „reburningu”, w którym do komory spalania kotła energetycznego, w strefę spalania usytuowaną nad strefą palników głównych, wprowadza się dodatkowe paliwo do procesu „reburningu”. To dodatkowe paliwo wybrane jest z grupy paliw zawierających węgiel, gaz ziemny, olej, biomasę, odpady komunalne, odpady przemysłowe oraz ich mieszaniny. Jedną z wielu zalet przedstawionego rozwiązania jest wykorzystanie materiałów odpadowych oraz biomasy do procesu „reburningu”.
Biomasa może stanowić niewyczerpane źródło energii i obecnie kilkanaście procent światowych zasobów energii otrzymywanych jest na bazie wykorzystania energetycznego biomasy. Biomasa znajduje zastosowanie przede wszystkim jako paliwo w procesie jej bezpośredniego spalania. Jednakże ze względu na duże rozproszenie jej zasobów, nie znajduje ona zastosowania jako paliwo podstawowe dla dużych kotłów przemysłowych. Dlatego też, biomasa jest wykorzystywana w instalacjach przemysłowych jako dodatkowe paliwo do instalacji spalających węgiel. Ponadto biomasa może być wykorzystywana do procesu zgazowania oraz pirolizy. Powstały w tych procesach gaz wytlewny lub pirolityczny może być wykorzystany jako dodatkowe paliwo użyte w procesie „reburningu”.
Przy spalaniu paliw kopalnych, obok tlenków azotu i tlenków siarki emitowane są do atmosfery znaczne ilości metali ciężkich, wśród których rtęć odgrywa decydującą rolę ze względu na jej silnie toksyczne właściwości. Szacuje się, że około 35% antropogennej emisji rtęci do atmosfery pochodzi ze spalania węgla. Oprócz tego znaczne źródła emisji rtęci stanowi spalanie odpadów komunalnych i przemysłowych, przemysł maszynowy oraz przemysł przetwórstwa metali kolorowych. W celu usuwania związków rtęci ze spalin stosuje się najczęściej metody mokre i praktycznie w układach przemysłowych stosowane są tylko te metody. W pierwszym stopniu oczyszczania gazy przemywane są w klasycznych skruberach natryskowych, w wyniku czego wydzielają się cząsteczki aerozolowe, a pary rtęci ulegają skropleniu. Końcowe wydzielenie oparów rtęci następuje w drugim stopniu oczyszczania w skruberze ruchomym, z wypełnieniem zraszanym roztworem chlorku sodu z dodatkiem sproszkowanego węgla aktywowanego. Węgle aktywowane wykazują silne własności sorpcyjne i znajdują szerokie zastosowanie w procesach oczyszczania spalin. Jednakże ze względu na wysokie koszty ich wytwarzania poszukuje się tańszych materiałów, charakteryzujących się podobnymi własnościami.
W polskim opisie patentowym nr 154 803 przedstawiony jest sposób i urządzenie do wytwarzania gazu wytlewowego ze śmieci przez pirolizę, w którym stałą pozostałość pirolizy, obrobioną częścią wody z obiegu wody płuczącej, stosuje się jako filtr z węglem aktywnym.
Istota sposobu wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego według wynalazku, w którym gaz pirolityczny wytworzony w wyniku procesu pirolizy stosuje się jako paliwo dodatkowe do zasilania kotła energetycznego w procesie „reburningu”, zaś stałą pozostałość pirolizy stosuje się jako sorbent węglowy, polega na tym, że oczyszczony gaz pirolityczny wdmuchuje się do komory spalania kotła energetycznego bezpośrednio nad strefę spalania palników głównych, następnie prowadzi się właściwy proces „reburningu” wewnątrz kotła energetycznego, a powstałe w wyniku tego procesu spaPL190 952 B liny odprowadza się do urządzenia oczyszczającego te spaliny, wykonanego w postaci adsorbera, do którego doprowadza się stałą pozostałość pirolizy, rozdrobnioną uprzednio na cząstki o wielkości do 300 m, przy czym cząstki te pełniące rolę sorbentu pochłaniającego związki rtęci, rozpyla się wewnątrz adsorbera w przeciwprądzie do strumienia spalin, a następnie spaliny oczyszczone ze związków rtęci, kieruje się do dalszego oczyszczania lub odprowadza się je do atmosfery.
Układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego według wynalazku, zawierający reaktor pirolityczny oraz kocioł energetyczny pracujący w systemie „reburningu”, charakteryzuje się tym, że reaktor pirolityczny połączony jest przewodem odprowadzającym z układem oczyszczania gazu pirolitycznego powstałego w procesie pirolizy materiału organicznego, który z kolei poprzez przewód gazu oczyszczonego, połączony jest z palnikami doprowadzającymi ten gaz do strefy spalania kotła energetycznego, usytuowanej w komorze tego kotła nad strefą palników głównych ogrzewających ten kocioł, zaś wylot spalin powstałych w procesie spalania w kotle energetycznym połączony jest przewodem spalinowym z przelotowym urządzeniem do oczyszczania spalin ze związków rtęci, wykonanym w postaci adsorbera, zawierającego otwór wylotowy z przewodem wylotowym dla oczyszczonych ze związków rtęci spalin oraz zawierającego przewód doprowadzający z urządzeniem rozpylającym rozdrobnione cząstki stałej pozostałości pirolizy wewnątrz adsorbera, przy czym przewód doprowadzający połączony jest z przewodem odprowadzającym układu rozdrabniającego stałą pozostałość pirolizy, który połączony jest z dolną częścią reaktora pirolitycznego za pomocą urządzenia transportującego.
Rozwiązanie według wynalazku posiada wiele zalet. Po pierwsze wykorzystuje się odnawialne źródło energii jakie stanowi biomasa, a jako paliwo podstawowe dla dużych kotłów przemysłowych nie znajduje ona zastosowania. Po wtóre, osiąga się znakomity efekt ekologiczny ze względu na równoczesne ograniczenie dwóch rodzajów niebezpiecznych zanieczyszczeń: tlenków azotu oraz związków rtęci. Poza tym nie ma konieczności dostarczania dodatkowo gazu ziemnego oraz sorbenta węglowego z zewnątrz, ponieważ stanowią one podstawowe produkty reaktora pirolitycznego. Oprócz wymienionych zalet należy podkreślić fakt, iż materiał wsadowy do procesu pirolizy nie wymaga specjalnego przygotowania i praktycznie w stanie dostarczonym może być wprowadzony do reaktora bez wstępnej przeróbki.
Wynalazek jest bliżej objaśniony na podstawie jego realizacji w oparciu o rysunek przedstawiający schematycznie układ zawierający reaktor pirolityczny połączony z kotłem energetycznym, w którym zastosowano „reburning” jako metodę obniżenia emisji tlenków azotu.
W reaktorze pirolitycznym 1 zachodzi proces pirolizy materiału organicznego. Proces pirolizy prowadzi się w temperaturze zapewniającej powstanie dużych ilości gazu oraz stałej pozostałości, w temperaturze co najmniej 550°C. Powstały w górnej części reaktora 1 gaz pirolityczny dostarczany jest przewodem odprowadzającym 2 do układu oczyszczania 3 gazu pirolitycznego, w którym za pomocą znanych urządzeń i metod usuwa się z niego frakcje ciekłe oraz cząstki stałe. Tak przygotowany gaz przewodem gazu oczyszczonego 4 przesyła się palników doprowadzających 5 i za pomocą tych palników wdmuchuje się ten gaz do komory spalania kotła energetycznego 6 nad strefę palników głównych 7. W kotle energetycznym realizowany jest proces spalania metodą stopniowania paliwa znany pod nazwą „reburningu”. Podstawowe paliwo do ogrzewania kotła 6 dostarczane jest palnikami 7. Dodatkowe paliwo do procesu „reburningu” dostarczane jest poprzez palniki 5. W wyniku procesu spalania obu rodzajów dostarczonego paliwa, wewnątrz kotła 6 powstaje strefa redukcyjna 8. W strefie tej zachodzi większość reakcji chemicznych redukcji tlenków azotu:
NO + ŃH2 — N2 + H2O NO + ĆN N- + CO
2NO + 2CO .N2+2CO2
W celu zakończenia procesu spalania dyszami 9 dostarcza się dodatkowe powietrze dopalające, które wdmuchuje się do kotła 6 nad strefę redukcyjną 8. Powstałe w wyniku procesu spalania spaliny odprowadza się przewodem spalinowym 10 do urządzenia oczyszczającego te spaliny ze związków rtęci. Urządzeniem tym jest adsorber 11, który zaopatrzony jest w otwór wylotowy z przewodem wylotowym 12 dla oczyszczonych ze związków rtęci spalin oraz, który zawiera przewód doprowadzający 13 połączony z nie uwidocznionym na rysunku, a usytuowanym wewnątrz adsorbera 11 urządze4
PL190 952 B1 niem rozpylającym rozdrobnione cząstki węglowej stałej pozostałości pirolizy, wytworzonej w reaktorze pirolitycznym 1. Stałą pozostałość pirolizy z reaktora pirolitycznego 1 przesyła się za pomocą urządzenia transportującego 14, którym w przykładzie wykonania jest taśmociąg, do układu rozdrabniającego 15, w którym pozostałość pirolizy rozdrabnia się do wielkości cząstek stałych mniejszych od 300 pm. W układzie rozdrabniającym 15 stosuje się różnego rodzaju młyny oraz sita lub zestawy sit, co nie jest przedmiotem wynalazku. Z układu rozdrabniającego 15 stałą pozostałość pirolizy przesyła się przewodem odprowadzającym 16 poprzez zawór 17 i przewód doprowadzający 13 do adsorbera 11. Stała pozostałość pirolizy składa się w przeważającej ilości ze związków węgla, a jej skład chemiczny jest podobny do składu chemicznego węgla aktywowanego. Z tego też względu drobno zmielona pozostałość pirolizy może być wykorzystana jako sorbent, który rozpylany jest wewnątrz adsorbera 11 w przeciwprądzie do strumienia spalin. Ilość sorbenta rozpylanego w adsorberze 11 zależna jest od rodzaju paliwa użytego w kotle energetycznym. Zawartość związków rtęci w spalinach jest z reguły stała dla danego rodzaju paliwa kopalnego, przykładowo dla węgla wynosi ona do 20 pm/m3. Stąd też na podstawie klasycznych równań adsorpcji można określić jaka ilość sorbenta niezbędna jest do przeprowadzenia procesu oczyszczania spalin ze związków rtęci dla danego układu adsorbera. W przypadku spalania w kotle energetycznym materiałów lub odpadów charakteryzujących się zmiennym składem chemicznym może zmienić się koncentracja związków rtęci w spalinach dochodzących do adsorbera 11. W tym przypadku korzystnie jest mierzyć skład chemiczny spalin za pomocą ogólnie znanego, a nie zaznaczonego na rysunku analizatora spalin, korzystnie umieszczonego w przewodzie spalinowym 10. Na podstawie jego wskazań można precyzyjnie określić ilość sorbenta podawanego do adsorbera 11.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego, w którym gaz pirolityczny wytworzony w wyniku procesu pirolizy stosuje się jako paliwo dodatkowe do zasilania kotła energetycznego w procesie „reburningu”, zaś stałą pozostałość pirolizy stosuje się jako sorbent węglowy, znamienny tym, że oczyszczony gaz pirolityczny wdmuchuje się do komory spalania kotła energetycznego bezpośrednio nad strefę spalania palników głównych, następnie prowadzi się właściwy proces „reburningu” wewnątrz kotła energetycznego, a powstałe w wyniku tego procesu spaliny odprowadza się do urządzenia oczyszczającego te spaliny, wykonanego w postaci adsorbera, do którego doprowadza się stałą pozostałość pirolizy, rozdrobnioną uprzednio na cząstki o wielkości do 300 pm, przy czym cząstki te pełniące rolę sorbentu pochłaniającego związki rtęci, rozpyla się wewnątrz adsorbera w przeciw prądzie do strumienia spalin, a następnie spaliny oczyszczone ze związków rtęci, kieruje się do dalszego oczyszczania lub odprowadza się je do atmosfery.
2. Układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego, zawierający reaktor pirolityczny oraz kocioł energetyczny pracujący w systemie „reburningu”, znamienny tym, że reaktor pirolityczny (1) połączony jest przewodem odprowadzającym (2) z układem oczyszczania gazu pirolitycznego (3) powstałego w procesie pirolizy materiału organicznego, który z kolei poprzez przewód gazu oczyszczonego (4) połączony jest z palnikami (5) dostarczającymi ten gaz do strefy spalania kotła energetycznego (6), usytuowanej w komorze tego kotła nad strefą palników głównych (7) ogrzewających kocioł energetyczny (6), zaś wylot spalin powstałych w procesie spalania w kotle energetycznym (6) połączony jest przewodem spalinowym (10) z przelotowym urządzeniem do oczyszczania spalin ze związków rtęci, wykonanym w postaci adsorbera (11), zawierającego otwór wylotowy z przewodem wylotowym (12) dla oczyszczonych ze związków rtęci spalin oraz zawierającego przewód doprowadzający (13) z urządzeniem rozpylającym rozdrobnione cząstki stałej pozostałości pirolizy wewnątrz adsorbera (11), przy czym przewód doprowadzający (13) połączony jest z przewodem odprowadzającym (16) układu rozdrabniającego (15) stałą pozostałość pirolizy, który połączony jest z dolną częścią reaktora pirolitycznego (1) za pomocą urządzenia transportującego (14).
PL334763A 1999-08-02 1999-08-02 Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego PL190952B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL334763A PL190952B1 (pl) 1999-08-02 1999-08-02 Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL334763A PL190952B1 (pl) 1999-08-02 1999-08-02 Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334763A1 PL334763A1 (en) 2001-02-12
PL190952B1 true PL190952B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=20074882

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL334763A PL190952B1 (pl) 1999-08-02 1999-08-02 Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL190952B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422281A1 (pl) * 2017-07-20 2019-01-28 Andrzej Simakowski Kocioł pirolizowy

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422281A1 (pl) * 2017-07-20 2019-01-28 Andrzej Simakowski Kocioł pirolizowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL334763A1 (en) 2001-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vehlow Air pollution control systems in WtE units: An overview
KR100489646B1 (ko) 킬레이트화제를 이용한 실용 습식 세정기에서의 수은 제거 방법
KR100847411B1 (ko) 굴뚝 가스로부터 수은을 제거하는 방법
TWI608194B (zh) 用於減少在燃燒系統中之正常操作狀況期間所產生的燃燒排放物之方法及用於操作燃燒系統之方法
CA2659486C (en) Method and apparatus for removing mercury and particulates from combustion exhaust gas
CN102015070B (zh) 废气处理系统及除去废气中汞的方法
Nidoni Incineration process for solid waste management and effective utilization of by products
US6952997B2 (en) Incineration process using high oxygen concentrations
US5002741A (en) Method for SOX /NOX pollution control
US20050075236A1 (en) Mercury removal from activated carbon and/or fly ash
US20080282889A1 (en) Oil shale based method and apparatus for emission reduction in gas streams
US9682363B2 (en) Method for production of activated carbon
CN212188526U (zh) 一种污泥处理后的烟气处理系统
CN113587117B (zh) 一种无害化处置污泥的系统及方法
CA2036746A1 (en) Process and apparatus for absorption/adsorption material injection
PL190952B1 (pl) Sposób i układ do wykorzystania produktów pirolizy materiału organicznego
Zagala et al. Flue gas cleaning systems-A review paper
KR100804832B1 (ko) 반건식 반응기를 구비하는 소각 배기가스 처리장치 및 방법
Gulyurtlu et al. Pollutant emissions and their control in fluidised bed combustion and gasification
Hartenstein Dioxin and furan reduction technologies for combustion and industrial thermal process facilities
RU2133408C1 (ru) Способ сжигания городских отходов и применение образующейся при сжигании золы
JP2005195228A (ja) 廃棄物溶融処理システム
JP2000117054A (ja) 排ガス中ダイオキシン類の除去方法
CN104807028B (zh) 锅炉排放有机污染物及其前驱物的控制方法和装置
CN216346273U (zh) 一种无害化处置污泥的系统