PL190868B1 - Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego - Google Patents

Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego

Info

Publication number
PL190868B1
PL190868B1 PL337702A PL33770200A PL190868B1 PL 190868 B1 PL190868 B1 PL 190868B1 PL 337702 A PL337702 A PL 337702A PL 33770200 A PL33770200 A PL 33770200A PL 190868 B1 PL190868 B1 PL 190868B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fertilizer
sulfur
granulate
granules
coated
Prior art date
Application number
PL337702A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337702A1 (en
Inventor
Władysław Semeniuk
Ryszard Czajkowski
Kazimierz Chmielowiec
Witold Dziedzic
Marek Malinowski
Henryk Turbiarz
Ryszard Setlak
Original Assignee
Kopalnie I Zaklady Przetworcze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kopalnie I Zaklady Przetworcze filed Critical Kopalnie I Zaklady Przetworcze
Priority to PL337702A priority Critical patent/PL190868B1/pl
Publication of PL337702A1 publication Critical patent/PL337702A1/xx
Publication of PL190868B1 publication Critical patent/PL190868B1/pl

Links

Abstract

Granulat nawozowy otoczkowany zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadający otoczki z siarką, znamienny tym, że otoczki zawierają cząstki siarki elementarnej dyspergujące w glebie i poddające się łatwo mikrobiologicznemu utlenianiu o wielkości do 150 mikrometrów, oraz otoczka korzystnie zawiera sproszkowany bentonit lub dodatki nawozowe, przy czym waga otoczki z siarką wynosi od 5% do 30% wagi granulatu nawozowego. 5. Sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego, zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadającego otoczkę z siarką, polegający na natryśnięciu płynnej siarki z dodatkami w obrotowym bębnie dyszami i zestaleniu jej w otoczkę na granulacie nawozowym, znamienny tym, że rozpyla się mieszaninę zawierającą płynną siarkę i sproszkowany bentonit oraz korzystnie sproszkowane lub ciekłe dodatki nawozowe w temperaturze od 120°C do 160°C, w mgłę z mikrokroplami pod ciśnieniem od 0,5 MPa do 3 MPa i w mgłę wprowadza się granulat nawozowy oraz mikrokrople mieszaniny zestala się na granulacie nawozowym w mikrocząstki w powietrzu w temperaturze od 10°C do 70°C

Description

Przedmiotem wynalazku jest granulat nawozowy otoczkowany zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadający otoczki z-siarką oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego, posiadającego otoczkę z siarką.
Z międzynarodowego zgłoszenia wynalazku WO/96/09267 znany jest granulowany nawóz mocznikowy o spowolnionym działaniu, powleczony siarką i następnie powłoką polimerową oraz sposób wytwarzania w/w nawozu, polegający na powlekaniu granulek mocznika, podgrzanych wcześniej do temperatury około 71°C - 82°C, stopioną siarką, przy czym powlekanie prowadzi się poprzez rozpylenie stopionej siarki w temperaturze około 138°C - 154°C. Następnie na granule mocznika powleczonego siarką nanosi się powłokę polimerową, po czym powleczony nawóz schładza się.
Z opisu patentowego US 5,466,274 znany jest wolno uwalniający się nawóz, który zawiera rdzeń w postaci granulowanego rozpuszczalnego w wodzie nawozu pokryty warstwą siarki, przy czym na warstwę siarki jest naniesiona zewnętrzna powłoka, zawierająca mieszaninę polimeru i wosku węglowodorowego.
Sposób wytwarzania wyżej wymienionego nawozu polega na tym, że na podgrzane granulki nawozu nanosi się w bębnie powlekającym siarkę, przez rozpylenie stopionej siarki, po czym na granulki powleczone siarką nanosi się warstwę polimeru. Następnie powleczony polimerem nawóz schładza się. Nawóz ten jest odporny na ścieranie, a ponadto sypki i nie zlepia się.
Celem naniesienia na wyżej wymienione granulowane nawozy powłok z siarki i polimerów jest spowolnienie uwalniania się składników odżywczych z nawozów, zapewniające kontrolowane odżywianie roślin oraz poprawienie wytrzymałości mechanicznej granul.
Uwalnianie składników odżywczych z nawozów sztucznych z powłoką z siarki i polimerów zachodzi przez dyfuzję poprzez defekty w powłokach oraz wskutek rozkładu powłok. Siarka stanowi drugorzędny, ale bardzo ważny składnik odżywczy roślin. Obecność w glebie siarki, między innymi, wspomaga pobieranie przez rośliny podstawowych składników pokarmowych.
Przyswajalną dla roślin jest siarka w formie siarczanowej. Siarka elementarna w środowisku glebowym przechodzi do formy siarczanowej w wyniku jej mikrobiologicznego utleniania, przy czym najszybciej do formy siarczanowej przechodzi siarka rozdrobniona.
Granulat nawozowy otoczkowany zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadający otoczkę z siarką, według wynalazku charakteryzuje się tym, że otoczka zawiera cząstki siarki elementarnej dyspergujące w glebie i poddające się łatwo mikrobiologicznemu utlenianiu, o wielkości do 150 mikrometrów, oraz otoczka korzystnie zawiera sproszkowany bentonit lub dodatki nawozowe, przy czym waga otoczki z siarką wynosi od 5% do 30% wagi granulatu nawozowego.
W korzystnej wersji wynalazku granulat nawozowy posiada otoczkę zawierającą mieszaninę mikrocząstek siarki z proszkiem bentonitowym o wymiarach mniejszych od 100 mikrometrów, przy czym zawartość bentonitu w otoczce wynosi od 3% do 15%.
W następnej korzystnej wersji nawozu według wynalazku otoczka granulatu zawiera mieszaninę mikrocząstek siarki, sproszkowanego bentonitu oraz dodatkowego nawozu, przy czym mikrocząstki siarki mają wymiary mniejsze niż 100 mikrometrów i w szczególności dodatkowy nawóz w otoczce stanowi nawóz identyczny z nawozem zawartym w rdzeniu granulatu.
Sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego, zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadającego otoczkę z siarką, polegający na natryśnięciu płynnej siarki z dodatkami w obrotowym bębnie dyszami i zestaleniu jej w otoczkę na granulacie nawozowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rozpyla się mieszaninę zawierającą płynną siarkę i sproszkowany bentonit oraz korzystnie sproszkowane lub ciekłe dodatki nawozowe w temperaturze od 120°C do 160°C w mgłę z mikrokroplami pod ciśnieniem od 0,5 MPa do 3 MPa i w mgłę wprowadza się granulat nawozowy oraz mikrokrople mieszaniny zestala się na granulacie nawozowym w mikrocząstki w powietrzu w temperaturze od 10°C do 70°C.
Zaletą otoczkowanego granulatu nawozowego według wynalazku jest przede wszystkim to, że oprócz składników pokarmowych zawartych w rdzeniu granul, nawóz posiada otoczkę z siarką elementarną w znacznych ilościach, uformowaną w mikrocząstki o wielkości poniżej 150 mikrometrów, łatwo rozkładające się w glebie. Mikrocząstki siarki utleniają się w glebie i przechodzą do formy siarczanowej przyswajalnej dla roślin o wiele szybciej od siarki zawartej w otoczkach nawozów znanych.
PL 190 868 B1
Obecność sproszkowanego bentonitu, posiadającego właściwości higroskopijne oraz zdolność pęcznienia w obecności wilgoci umożliwia przyspieszenie rozkładu siarkowych otoczek w glebie w mikrocząstki do wielkości poniżej 100 mikrometrów.
Ponadto w korzystnej wersji wynalazku otoczki zawierają nawozy innego rodzaju niż rdzeń granulatu, stąd granulat nawozowy według wynalazku może stanowić dowolną kompozycję nawozową, z różnorodnymi składnikami odżywczymi dobranymi indywidualnie dla poszczególnych roślin.
Sposób według wynalazku umożliwia wytworzenie granulatu z otoczką stanowiącą nawóz siarkowo-bentonitowy z dodatkami nawozowymi. Dodatki nawozowe mogą być wprowadzane do nawozu w formie sproszkowanej bądź roztopionej.
Oczywistym jest, że na granulaty nawozowe według wynalazku można ewentualnie nanieść dodatkowe powłoki uszczelniające, w tym z siarki, jak również z polimerów.
Przedmiot wynalazku w przykładach jego wykonania przedstawiono poniżej.
P r z y k ł a d 1.
Granule mocznika posiadają jedną otoczkę z siarki elementarnej łatwo dyspergującej w glebie i poddające się łatwo mikrobiologicznemu utlenianiu, w większości o wymiarach mniejszych niż 80 mikrometrów oraz drugą otoczkę uszczelniającą granulat z siarki plastyfikowanej z dicyklopentadienem. Ilość siarki o rozmiarach podatnych na utlenianie wynosi 20% wagi mocznika, zaś siarki plasyfikowanej 10% wagi granulatu mocznikowego zaotoczkowanego siarką.
Wyżej wymieniony nawóz wytwarza się w bębnie obrotowym pochylonym, wyposażonym w listwy przytwierdzone wzdłużnie do powierzchni wewnętrznej bębna, zsuwnię oraz rząd dysz umiejscowionych pod zsuwnią, przy czym w rzędzie umiejscowione są kolejno dysze do rozpylania siarki płynnej oraz dysze do rozpylania siarki z plastyfikatorem. Ponadto bęben ten posiada dysze wodne w ilości odpowiadającej ilości dysz siarkowych, z wylotami skierowanymi do wylotów dysz siarkowych, a także instalację nawiewną powietrza do bębna oraz komorę zasypową granul mocznika do bębna i wysypową zaotoczkowanego produktu.
Do obracającego się bębna wprowadza się wcześniej podgrzane gorącym powietrzem granule mocznika, o średnicach od 2 do 3 milimetrów, do temperatury 80°C, które wynosi się łopatkami na zsuwnię. Spadające z zsuwni granule wprowadza się w mgłę z mikrokroplami siarki o temperaturze od 120°C do 130°C. Siarkę płynną rozpyla się w mgłę dyszami z otworami o średnicach 0,3 milimetrów, pod ciśnieniem 0,6 MPa i zestala się mikrokrople siarki na powierzchni granul mocznika w powietrzu oraz równocześnie penetruje się je mikrokroplamii mgły wodnej o wymiarach mniejszych niż 50 mikrometrów i temperaturze około 70°C w obecności przepływającego przez bęben chłodnego powietrza. Wodę rozpyla się w mgłę dyszami średnicach 0,1 milimetra.
W wyniku realizacji przedstawionego powyżej procesu uzyskuje się otoczkę siarkową kruchą z mikrosporami, z cząstkami siarki słabo sklejonymi, w większości o rozmiarach mniejszych niż 80 mikrometrów. Płynną siarkę rozpyla się w ilości wagowej stanowiącej około 20 % wagi granulatu mocznika.
W dalszej kolejności na granulki mocznika zaotoczkowane siarką w temperaturze około 70°C nanosi się następnymi dyszami z otworami o średnicach 2 milimetrów w tym samym bębnie, znanym sposobem, przygotowaną wcześniej na zewnątrz bębna mieszaninę zawierająca siarkę płynną i plastyfikator siarki w postaci dicyklopentadienu w ilości 10%. Mieszaninę siarki plastyfikatorem nanosi się dyszami w temperaturze około 130 °C oraz pod ciśnieniem 0,4 MPa i zestala się mieszaninę siarki z plastyfikatorem na granulacie w chłodnym powietrzu. Druga otoczka stanowi znaną otoczkę uszczelniającą nawóz. Siarkę plastyfikawaną rozpyla się w ilości około 10 % wagi granulatu mocznikowego zaotoczkowanego siarką.
W dalszej kolejności zaotoczkowany granulat chłodzi się do temperatury otoczenia powietrzem na zewnątrz bębna. Gotowy granulat posiada zewnętrzna, gładką i odporną na ścieranie powłokę uszczelniającą granulat. Powłoka ta spowalnia rozpuszczanie się mocznika oraz rozpad siarki w mikrocząstki, zawartej w pierwszej otoczce.
W ramach prowadzonych, prób rozpuszczalności wyżej wymienionego nawozu w wodzie destylowanej, po całkowitym rozpuszczeniu się mocznika, roztwór przepuszczono przez bibułę filtracyjną i wydzielono z niego drobiny siarki, których rozmiary zidentyfikowano pod mikroskopem. Około 60% zidentyfikowanych drobin siarki stanowiły cząstki siarki łatwo utleniające się w glebie i przechodzące do postaci siarczanowej, gdyż miały one rozmiary mniejsze od 80 mikrometrów.
Granulat mocznika zaotoczkowany siarką nadaje się do nawożenia roślin wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na azot i siarkę.
PL 190 868 B1
P r z y k ł a d 2.
Granule soli potasowej (60% KCL) posiadają jedną otoczkę z mieszaniny cząstek siarki elementarnej łatwo dyspergujących w glebie i poddających się łatwo mikrobiologicznemu utlenianiu, w większości o wymiarach mniejszych niż 80 mikrometrów oraz sproszkowanego bentonitu oraz drugą otoczkę z siarki plastyfikowanej. Ilość mieszaniny siarki z bentonitem wynosi 25% wagi granulatu soli potasowej, zaś siarki plastyfikowanej 10% wagi soli potasowej zaotoczkowanej siarką z bentonitem. Zawartość sproszkowanego bentonitu w przykładzie wykonania wynalazku wynosi 6% wagi mieszaniny siarkowo-bentonitowej.
Proces wytworzenia wyżej wymienionego nawozu prowadzi się analogicznie jak w przykładzie pierwszym, przy czym mikrokrople mieszaniny siarki płynnej z proszkiem bentonitowym zestala się na granulach soli potasowej jedynie w powietrzu o temperaturze 60°C, bez udziału mgły wodnej. Uzyskuje się otoczkę siarkowo-bentonitową o gładkiej powierzchni i otoczkę z siarki plastyfikowanej odpornej na ścieranie.
W trakcie przeprowadzanych prób rozpuszczalności wyżej wymienionego nawozu w wodzie destylowanej, po całkowitym rozpuszczeniu soli potasowej, co nastąpiło po 30 dniach, roztwór przepuszczono przez bibułę filtracyjną i wydzielono z niego drobiny siarki, które zidentyfikowano pod mikroskopem. Około 80% drobin siarki stanowiły cząstki siarki łatwo utleniające się w glebie i przechodzące do postaci siarczanowej, gdyż miały one rozmiary mniejsze od 80 mikrometrów.
Granulat soli potasowej zaotoczkowany siarką nadaje się do nawożenia roślin wskazujących zwiększone zapotrzebowanie na potas i siarkę.

Claims (5)

1. Granulat nawozowy otoczkowany zwłaszcza nawozu higroskopijnego, posiadający otoczki z siarką, znamienny tym, że otoczki zawierają cząstki siarki elementarnej dyspergujące w glebie i poddające się łatwo mikrobiologicznemu utlenianiu o wielkości do 150 mikrometrów, oraz otoczka korzystnie zawiera sproszkowany bentonit lub dodatki nawozowe, przy czym waga otoczki z siarką wynosi od 5% do 30% wagi granulatu nawozowego.
2. Granulat według zastrz. 1, tym, że otoczka zawiera mieszaninę mikrocząstek siarki z proszkiem bentonitowym o wymiarach mniejszych od 100 mikrometrów, przy czym zawartość bentonitu w otoczce wynosi od 3% do 15%.
3. Granulat nawozowy według zas-trz. 1, znam ienny tym, że otoczka zawiera mieszaninę mikrocząstek siarki, sproszkowanego bentonitu oraz dodatkowego nawozu, przy czym mikrocząstki siarki mają wymiary mniejsze niż 100 mikrometrów.
4. Gramuat nwedług zas^z. 3, zi^^r^i^i^i^yy tym. że dodatkowy nawóz w otoczce ssanowi nawóz stanowi nawóz identyczny z nawozem zawartym w rdzeniu granulatu.
5. Sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego, nawozu higroskopiinego, posiadającego otoczkę z siarką, polegający na natryśnięciu płynnej siarki z dodatkami w obrotowym bębnie dyszami i zestaleniu jej w otoczkę na granulacie nawozowym, znamienny tym, że rozpyla się mieszaninę zawierającą płynną siarkę i sproszkowany bentonit oraz korzystnie sproszkowane lub ciekłe dodatki nawozowe w temperaturze od 120°C do 160°C, w mgłę z mikrokroplami pod ciśnieniem od 0,5 MPa do 3 MPa i w mgłę wprowadza się granulat nawozowy oraz mikrokrople mieszaniny zestala się na granulacie nawozowym w mikrocząstki w powietrzu w temperaturze od 10°C do 70°C
PL337702A 2000-01-04 2000-01-04 Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego PL190868B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337702A PL190868B1 (pl) 2000-01-04 2000-01-04 Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337702A PL190868B1 (pl) 2000-01-04 2000-01-04 Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337702A1 PL337702A1 (en) 2001-07-16
PL190868B1 true PL190868B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=20075815

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337702A PL190868B1 (pl) 2000-01-04 2000-01-04 Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL190868B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL337702A1 (en) 2001-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6749659B1 (en) Controlled release rate fertilizers and methods of making same
US3903333A (en) Production of slow release nitrogen fertilizers by improved method of coating urea with sulfur
JP5995727B2 (ja) 微量栄養素を有する肥料組成物とその製造方法
US7615093B2 (en) Controlled release product and method for the production thereof
US10450239B2 (en) Spherical fertilizers and process for the production thereof
US4150965A (en) Ammonium nitrate containing fertilizer pellets and a process of making same having a coating of C12 -C18 alkyl amine(s) and an overcoat of mineral oil
US5152821A (en) Addition of supplemental macro & micro nutrients to granular phosphatic fertilizers
MX2013003824A (es) Particulas fertilizantes recubiertas.
PL206943B1 (pl) Nawóz siarkowy oraz sposób wytwarzania nawozu siarkowego granulowanego
US11814329B2 (en) Hydrophobic coatings to improve the physical quality parameters of fertilizers
US4493725A (en) Fertilizer product with sustained action and process therefor
US20210122685A1 (en) Coated inorganic materials and methods for forming the coated inorganic materials
AU2001239067A1 (en) Permeable composition, controlled release product and methods for the production thereof
JPH0818895B2 (ja) イオウベ−ス被膜剤で被包した肥料製品及びその製法
PL136353B1 (en) Method of obtaining pelletized urea and fertilizing mixture containing it
JPH11228274A (ja) 硫黄被覆肥料
PL190868B1 (pl) Granulat nawozowy otoczkowany oraz sposób wytwarzania granulatu nawozowego otoczkowanego
PL134458B1 (en) Method of obtaining urea granules and fertilizer mixture containing such graniles
JP2015010029A (ja) 配合肥料
CA2402212C (en) Permeable composition, controlled release product and methods for the production thereof
CA2358287C (en) Controlled release rate fertilizer and methods of making same
CA3100264A1 (en) Coated inorganic materials and methods for forming the coated inorganic materials
JPH06191981A (ja) 肥料被覆用組成物および被覆粒状肥料およびその製造法