PL190745B1 - Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór - Google Patents
Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodórInfo
- Publication number
- PL190745B1 PL190745B1 PL328100A PL32810098A PL190745B1 PL 190745 B1 PL190745 B1 PL 190745B1 PL 328100 A PL328100 A PL 328100A PL 32810098 A PL32810098 A PL 32810098A PL 190745 B1 PL190745 B1 PL 190745B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- column
- carbon dioxide
- height
- absorption
- solution
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02C—CAPTURE, STORAGE, SEQUESTRATION OR DISPOSAL OF GREENHOUSE GASES [GHG]
- Y02C20/00—Capture or disposal of greenhouse gases
- Y02C20/40—Capture or disposal of greenhouse gases of CO2
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P20/00—Technologies relating to chemical industry
- Y02P20/151—Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions, e.g. CO2
Landscapes
- Treating Waste Gases (AREA)
- Gas Separation By Absorption (AREA)
Abstract
Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór na drodze przeciwprądowej
kolumnowej absorpcji w wodnym roztworze amoniaku do utworzenia amoniakalnego roztworu
węglanu i wodorowęglanu amonu i kolumnowym termicznym rozkładzie tych soli połączonym z desorpcją
dwutlenku węgla z tego roztworu, w którym zdesorbowany roztwór zawraca do kolumnowej
absorpcji, znamienny tym, że amoniakalny roztwór węglanu i wodorowęglanu po kolumnowej
absorpcji dzieli się na trzy części (5b), (5c), (5d) w proporcji (5c): (5d): (5b) = 1:2:7 i kieruje do kolumny
termicznego rozkładu i desorpcji dwutlenku węgla, odpowiednio strumień (5c) na wysokość
równą 0,79 wysokości wypełnienia kolumny, strumień (5d) na wysokość równą 0,51 wysokości
wypełnienia kolumny i strumień (5b) na wysokość równą 0,24 wysokości wypełnienia kolumny
termicznego rozkładu i desorpcji, doprowadzając jednocześnie na wysokość równą 0,05 wysokości
wypełnienia tej kolumny gazy i opary po rozprężeniu roztworu po absorpcji oraz wodę buforowaną
jedno- i dwuzasadowymi fosforanami, i prowadzi się desorpcję dwutlenku węgla w temperaturze
87,0 do 91,0°C pod ciśnieniem 20 kPa, po czym wydzielony dwutlenek węgla kieruje się do dalszego
przerobu znanymi metodami, a wodny roztwór amoniaku po ochłodzeniu do temperatury
30-40°C kieruje do kolumny absorpcyjnej
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór, w szczególności z gazów otrzymanych na drodze katalitycznej konwersji tlenku węgla parą wodną w tzw. gazie poacetylenowym oddzielonym od produktów niepełnego spalania metanu do acetylenu.
W praktyce przemysłowej często stosowanym sposobem usuwania dwutlenku z gazów zawierających wodór jest absorpcja w alkanoaminach, w wodzie, w roztworach soli metali alkalicznych (nąjpowszechniej węglanów) lub w wodnych roztworach amoniaku.
Absorpcja dwutlenku węgla w wodzie amoniakalnej jest najbardziej znanym procesem usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór przeznaczonych do syntezy amoniaku.
W rozwiązaniach przemysłowych absorpcję dwutlenku węgla w wodnych roztworach amoniaku stosuje się najczęściej po procesie absorpcji w gorących roztworach węglanu potasu, zaś końcowe usuwanie dwutlenku węgla prowadzi się w roztworach wodorotlenku metalu alkalicznego, najczęściej w roztworach wodorotlenku sodowego. Ten trójstopniowy układ usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór umożliwia uzyskanie zawartości dwutlenku węgla w granicach 10 do 20 ppm; poziom ten jest wystarczającym do dalszego przygotowania mieszaniny wodór - azot lub do dalszego oczyszczania gazów zawierających wodór od węglowodorów etylenowych i metanu, jak w przypadku gazów zawierających wodór otrzymanych na drodze katalitycznej konwersji tlenku węgla parą wodną w tzw. gazie poacetylenowym oddzielonym od acetylenu w produktach niepełnego spalania metanu do acetylenu.
W tym trójstopniowym układzie usuwania dwutlenku węgla ważną rolę pełni węzeł absorpcji dwutlenku węgla w wodnych roztworach amoniaku, ponieważ od jego skuteczności uzależnione są normy zużycia amoniaku w tym węźle i normy zużycia wodorotlenku sodowego w następnym węźle, tj. w procesie absorpcji dwutlenku węgla w roztworze wodorotlenku sodowego.
W praktyce przemysłowej węzeł absorpcji dwutlenku węgla w wodnych roztworach amoniaku składa się przeważnie z kilku procesów i operacji technologicznych; poza właściwą absorpcją dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór prowadzi się rozkład węglanu amonowego utworzonego w procesie absorpcji dwutlenku węgla oraz absorpcję amoniaku, który powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanu i węglanu amonowego do amoniaku, wydzielanie dwutlenku węgla, odpędzanie gazowego amoniaku i dwutlenku węgla parą wodną, zaś gaz zawierający wodór kierowany jest do węzła końcowego usuwania dwutlenku węgla w roztworze wodorotlenku metalu alkalicznego, najczęściej w roztworze wodorotlenku sodowego, po odmyciu zawartego w nim amoniaku wodą.
W publikacji A. L. Kohla i F. C. Riesenfelda pt: „Oczyszczanie gazu” Wydawnictwa Naukowotechniczne, Warszawa,1965 r. opisano proces usuwania dwutlenku węgla z gazu koksowniczego, z którego usunięto wcześniej większość siarkowodoru, benzenu oraz wyższych nienasyconych węglowodorów polegający na absorpcji w wodnym roztworze amoniaku. Absorpcję dwutlenku węgla z gazu prowadzi się w kolumnie absorpcyjnej w przeciwprądzie wodnym roztworem amoniaku o stężeniu 2 do 5% wagowych. Z gazu, który w trakcie absorpcji dwutlenku węgla zostaje nasycony gazowym amoniakiem, absorbuje się większość amoniaku w kolumnie odmywającej, po czym gaz kierowany jest do końcowego usuwania dwutlenku węgla roztworem wodorotlenku sodowego. W kolumnie odmywającej amoniak wodą zostaje również częściowo zaabsorbowany dwutlenek węgla. Roztwór wodorowęglanu i węglanu amonowego uzyskany w kolumnie absorpcyjnej kierowany jest z kolumny absorpcyjnej przez wymiennik ciepła do kolumny termicznego rozkładu i desorpcji, tzw. kolumny regeneracyjnej, w której następuje termiczny rozkład węglanów i desorpcja oraz odpędzenie zaabsorbowanego dwutlenku węgla. Zregenerowany wodny roztwór amoniaku kierowany jest częściowo do kolumny regeneracyjnej i częściowo do kolumny odpędzającej amoniak za pomocą żywej pary. Odpędzone amoniak i para wodna z kolumny odpędzającej kierowane są do kolumny regeneracyjnej, a woda pozbawiona w znacznej mierze amoniaku wyprowadzana jest z obiegu.
Opisany proces usuwania dwutlenku węgla posiada szereg wad, z których najbardziej istotną jest niepełny rozkład węglanów, pomimo dostarczania odpowiedniej ilości ciepła zawartego w bezprzeponowo doprowadzanym strumieniu pary wodnej. Obserwuje się bowiem na pewnej wysokości kolumny regeneracyjnej ponowne tworzenie się z amoniaku i dwutlenku węgla, węglanów amonu.
Według wynalazku sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór na drodze przeciwprądowej kolumnowej absorpcji w wodnym roztworze amoniaku do utworzenia amoniakalnego roztworu węglanów i wodorowęglanów amonu i kolumnowym termicznym rozkładzie tych soli połączonym z desorpcją dwutlenku węgla z tego roztworu, w którym zdesorbowany roztwór zawraca się do
PL 190 745 B1 kolumnowej absorpcji polega na tym, że amoniakalny roztwór węglanu i wodorowęglanu po kolumnowej absorpcji dzieli się na trzy części 5b, 5c, 5d w proporcji 5c:5d:5b = 1:2:7 i kieruje do kolumny termicznego rozkładu i desorpcji dwutlenku węgla, odpowiednio strumień 5c na wysokość równą 0,79 wysokości wypełnienia kolumny, strumień 5d na wysokość równą 0,51 wysokości wypełnienia kolumny i strumień 5b na wysokość równą 0,24 wysokości wypełnienia kolumny termicznego rozkładu i desorpcji, doprowadzając jednocześnie na wysokość równą 0,05 wysokości wypełnienia tej kolumny gazy i opary po rozprężeniu roztworu po absorpcji oraz wodę buforowaną jedno- i dwuzasadowymi fosforanami i prowadzi się desorpcję dwutlenku węgla w temperaturze 87,0 do 91,0°C pod ciśnieniem 20 kPa, po czym wydzielony dwutlenek węgla kieruje się do dalszego przerobu znanymi metodami, a wodny roztwór amoniaku po ochłodzeniu do temperatury 30-40°C zawraca się do kolumny absorpcyjnej.
W sposobie według wynalazku następuje zupełny rozkład węglanów amonu i nie obserwuje się ponownego tworzenia się węglanów w kolumnie termicznego rozkładu węglanów i desorpcji dwutlenku węgla (w tzw. kolumnie regeneracyjnej).
Zaletą wynalazku jest wysoka efektywność usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór oraz odzysk czystego dwutlenku węgla o czystości powyżej 99,5% wagowego.
Przykładowe rozwiązanie sposobu według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny układ instalacji usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór na drodze przeciwprądowej absorpcji w wodnym roztworze amoniaku i termicznego rozkładu węglanów i wodorowęglanów amonu połączonego z desorpcją dwutlenku węgla z tego roztworu. Zamieszczony poniżej przykład ilustruje przebieg procesu i uzyskane wyniki.
P r z y k ł a d. Numeracja strumieni i oznaczenia aparatów według fig. 1.
Do kolumny absorpcyjnej K1 skierowano strumień 1 tzw. gazu poacetylenowego o składzie 80% obj. H2, 3,1% obj. CO2 i 16,9% obj. gazów inertnych. Natężenie przepływu tego strumienia wynosiło 24000 Nm3/h. Również do kolumny K1 podawano pompą P1 strumień 2 z natężeniem przepływu 40 m3/h cieczy absorpcyjnej, którą stanowi 5,2% wodny roztwór węglanu amonu i amoniaku. Wysokość wypełnienia w kolumnie K1 wynosiła 18 m. Kolumna K1 pracowała pod ciśnieniem 1,4 MPa, a temperatura szczytu kolumny wynosiła 38°C. Po operacji absorpcji dwutlenku węgla w kolumnie K1 wyprowadzono z niej strumień 3 gazu poacetylenowego zawierającego poniżej 0,002% obj. dwutlenku węgla oraz strumień 5 nawęglonego roztworu poabsorpcyjnego. Nasycony amoniakiem strumień 3 kierowano do kolumny odmywającej K2 w celu odmycia amoniaku z gazu.
Na szczyt kolumny K2 podawano również wodę z natężeniem przepływu 3,5 m3/h o temperaturze 37°C buforowaną jedno- i dwuzasadowymi fosforanami. Ciśnienie w kolumnie wynosiło 1,35 MPa. Z kolumny K2 odprowadzano strumień 4 oczyszczonego gazu poacetylenowego do dalszego przerobu na mieszaninę z azotem do syntezy amoniaku oraz strumień 6 roztworu do kolumny odpędowej K4 przez wymiennik ciepła W3 gdzie podgrzano go do temperatury 85°C. Strumień 5 roztworu poabsorpcyjnego z kolumny K1 podzielono na dwie części strumień 5a i strumień 5b w proporcji 3:7. Strumień 5a skierowano do kolumny termicznego rozkładu i desorpcji K3 po podzieleniu na dwie części 5c i 5d w proporcji 1:2. Strumień 5c stanowiący 0,1 części strumienia 5 podano na wysokość 0,51 wypełnienia kolumny K3. Strumień 5b przed podaniem do kolumny K3 podgrzano do temperatury 75°C w wymienniku ciepła W1. Podgrzany strumień 5b skierowano na wysokość 0,24 wypełnienia kolumny K3. Te wielkości strumieni 5c, 5d, 5b, roztworu poabsorpcyjnego odpowiadają proporcji 5c:5d; 5b = 1:2:7. Szczyt kolumny K3 zasilono strumieniem wody buforowanej jedno- i dwuzasadowymi fosforanami z natężeniem przepływu 1 m3/h. Temperatura strumienia wynosiła 37°C. Jednocześnie do kolumny K3 wprowadzono strumień gazów i oparów z kolumny odpędowej K4 na wysokość równą 0,05 wysokości wypełnienia kolumny. W dolnej części kolumny K3 utrzymywano temperaturę w granicach 87-91°C przez podgrzewanie para cyrkulującego roztworu w wymienniku ciepła W2. Ciśnienie w dolnej części kolumny K3 wynosiło 0,02 MPa. Z kolumny termicznego rozkładu i desorpcji K3 wyprowadzono strumień 13 stanowiący dwutlenek węgla o czystości powyżej 99,5% obj. oraz strumień 11 zregenerowanego roztworu absorpcyjnego, który pompą P2 skierowano do zbiornika Z1 po schłodzeniu go roztworem poabsorpcyjnym (strumień 5b) w wymienniku ciepła W1 i wodą w wymienniku ciepła W5. W zbiorniku Z1 uzupełniano zawartość amoniaku w roztworze poabsorpcyjnym przez dodanie wodnego roztworu amoniaku (strumień 7) i skierowano zregenerowaną ciecz absorpcyjną (strumień 2) do kolumny K1 pompą P1. W kolumnie K4 następuje desorpcja amoniaku z roztworu (strumień 6) w temperaturze do 105°C. Ciecz wyczerpana (strumień 14), którą stanowi woda zawierająca do 0,01%
PL 190 745 B1 wagowego amoniaku wyprowadzana jest na zewnątrz instalacji po schłodzeniu w wymienniku ciepła W3, a następnie w wymienniku ciepła W4.
Claims (1)
- Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór na drodze przeciwprądowej kolumnowej absorpcji w wodnym roztworze amoniaku do utworzenia amoniakalnego roztworu węglanu i wodorowęglanu amonu i kolumnowym termicznym rozkładzie tych soli połączonym z desorpcją dwutlenku węgla z tego roztworu, w którym zdesorbowany roztwór zawraca do kolumnowej absorpcji, znamienny tym, że amoniakalny roztwór węglanu i wodorowęglanu po kolumnowej absorpcji dzieli się na trzy części (5b), (5c), (5d) w proporcji (5c): (5d): (5b) = 1:2:7 i kieruje do kolumny termicznego rozkładu i desorpcji dwutlenku węgla, odpowiednio strumień (5c) na wysokość równą 0,79 wysokości wypełnienia kolumny, strumień (5d) na wysokość równą 0,51 wysokości wypełnienia kolumny i strumień (5b) na wysokość równą 0,24 wysokości wypełnienia kolumny termicznego rozkładu i desorpcji, doprowadzając jednocześnie na wysokość równą 0,05 wysokości wypełnienia tej kolumny gazy i opary po rozprężeniu roztworu po absorpcji oraz wodę buforowaną jedno- i dwuzasadowymi fosforanami, i prowadzi się desorpcję dwutlenku węgla w temperaturze 87,0 do 91,0°C pod ciśnieniem 20 kPa, po czym wydzielony dwutlenek węgla kieruje się do dalszego przerobu znanymi metodami, a wodny roztwór amoniaku po ochłodzeniu do temperatury 30-40°C kieruje do kolumny absorpcyjnej.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL328100A PL190745B1 (pl) | 1998-08-17 | 1998-08-17 | Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL328100A PL190745B1 (pl) | 1998-08-17 | 1998-08-17 | Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL328100A1 PL328100A1 (en) | 2000-02-28 |
PL190745B1 true PL190745B1 (pl) | 2006-01-31 |
Family
ID=20072668
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL328100A PL190745B1 (pl) | 1998-08-17 | 1998-08-17 | Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL190745B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US8241404B2 (en) | 2009-06-17 | 2012-08-14 | General Electric Company | Methods of recycling carbon dioxide to the gasification system |
-
1998
- 1998-08-17 PL PL328100A patent/PL190745B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL328100A1 (en) | 2000-02-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SU1537125A3 (ru) | Способ очистки газа от сероводорода и двуокиси углерода | |
CN102985161B (zh) | 用气体加压吹扫生产高压气体的分离设备及其过程 | |
US4372925A (en) | Process for the removal of acid gases from gas mixtures containing methane | |
JP5606914B2 (ja) | 供給ガスからの二酸化炭素除去 | |
US8535613B2 (en) | Method and apparatus for separating acidic gases from syngas | |
US3505784A (en) | Scrubbing process for removing carbon dioxide from low-sulfur fuel gases or synthesis gases | |
US8641802B2 (en) | Method for treating a process gas flow containing CO2 | |
EP2757071B1 (en) | Integrated carbon dioxide removal and ammonia-soda process | |
JP2011521774A (ja) | 洗浄水のco2注入のための設備を有するガス浄化システム | |
JP3675980B2 (ja) | 高圧原料ガス中の二酸化炭素の高度除去及び高圧回収方法並びにその装置 | |
KR101701582B1 (ko) | 요소 제조 공정에서 암모니아 제조 공정을 통합함으로써 요소를 형성하는 방법과 상기 방법을 위한 시스템 | |
US4406867A (en) | Process for the purification of non-reacting gases | |
US4001386A (en) | Process for H2 S removal employing a regenerable polyalkanolamine adsorbent | |
US20110146489A1 (en) | Ammonia removal, following removal of co2, from a gas stream | |
US11760632B2 (en) | Regeneration schemes for a two-stage adsorption process for Claus tail gas treatment | |
CA1176824A (en) | Integrated cyclic scrubbing and condensate stripping process for the removal of gaseous impurities from gaseous mixtures | |
GB2203674A (en) | Co2/n2 production process | |
US4313916A (en) | Process for the purification of non-reacting gases | |
EP0178833A2 (en) | Gas recovery | |
JP5989916B2 (ja) | アンモニアベース触媒による炭酸カリウム水溶液中でのco2吸収の速度向上 | |
EP0052329B1 (en) | Regenerating alkanolamine desulfurizer solutions | |
CA2017308C (en) | Process of regenerating a high-boiling scrubbing solution which contains co2 and h2s | |
US3685960A (en) | Separation of co2 and h2s from gas mixtures | |
JPH10249133A (ja) | ガス中の硫化水素の高濃度回収方法及びその装置 | |
PL190745B1 (pl) | Sposób usuwania dwutlenku węgla z gazów zawierających wodór |