PL190514B1 - Sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali - Google Patents

Sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali

Info

Publication number
PL190514B1
PL190514B1 PL99347364A PL34736499A PL190514B1 PL 190514 B1 PL190514 B1 PL 190514B1 PL 99347364 A PL99347364 A PL 99347364A PL 34736499 A PL34736499 A PL 34736499A PL 190514 B1 PL190514 B1 PL 190514B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rod
plasma arc
plasma
gas
axis
Prior art date
Application number
PL99347364A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347364A1 (en
Inventor
Dietmar Kley
Original Assignee
Grillo Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grillo Werke Ag filed Critical Grillo Werke Ag
Publication of PL347364A1 publication Critical patent/PL347364A1/xx
Publication of PL190514B1 publication Critical patent/PL190514B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23CCOATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL BY DIFFUSION INTO THE SURFACE, BY CHEMICAL CONVERSION OR SUBSTITUTION; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL
    • C23C4/00Coating by spraying the coating material in the molten state, e.g. by flame, plasma or electric discharge
    • C23C4/12Coating by spraying the coating material in the molten state, e.g. by flame, plasma or electric discharge characterised by the method of spraying
    • C23C4/131Wire arc spraying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Plasma Technology (AREA)

Abstract

1. Sposób rozpylania m aterialów pow lokowych, zwlaszcza metali, polegajacy na doprow adzaniu do urzadzenia pieta z rozpylanego m aterialu, a nastepnie jego stopieniu przy uzyciu palnika plazm ow ego i rozpy- leniu, zn am ien n y tym , ze luk plazm owy form uje sie m iedzy m etopliw a, stacjonarna elektroda (16) a topliw a elektroda w postaci preta, (9) z rozpylanego m aterialu, doprow adzanego do obszaru luku plazm owego (11) pod nastawnym katem ostrym wzgledem osi tego luku pla- zmowego, przy czym stopiony m aterial rozpyla sie za pom oca strum ienia gazu w kierunku doprow adzania preta z rozpylanego materialu do obszaru luku plazmowego 6. U rzadzenie do rozpylania m aterialów pow loko- wych, zw laszcza metali, do którego doprow adzany jest pret z rozpylanego m atenalu, podlegajacy nastepnie topieniu w luku plazm owym 1 rozpylaniu, w yposazone w palnik plazmowy, zn am ien n e tym , ze ma palnik plazm owy (6) wytw arzajacy luk plazm owy (11) wskutek jonizacji sprezonego powietrza, przy czym os glowicy (5), doprowadzajacej pret (9) z rozpylanego m aterialu 1 wyposazonej w dysze (10) rozpylajaca gaz obojetny, tworzy z o sia glowicy plazm owej nastawny kat ostry. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, polegający na doprowadzaniu do urządzenia pręta z rozpylanego materiału, a następnie jego stopieniu przy użyciu palnika plazmowego i rozpyleniu.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, do którego doprowadzany jest pręt z rozpylanego materiału, podlegający następnie topieniu w łuku plazmowym i rozpylaniu, wyposażone w palnik plazmowy.
W stanie techniki znane są różne urządzenia do rozpylania materiałów powłokowych, na przykład pistolety rozpylające, wyposażone w dwa nachylone względem siebie pod kątem ostrym druty, których końcówki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, w pobliżu dyszy rozpylającej. Między końcówkami drutów jest wytwarzany łuk topiący materiał pręta.
190 514
Niewielka odległość między końcówkami drutów jest utrzymywana w trakcie ich topienia przez przesuw drutów za pomocą mechanizmu doprowadzającego.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 239 587 znany jest sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, w którym w głowicy płomieniowej pręt z rozpylanego materiału ulega stopieniu, a następnie jego cząsteczki porywane są przez strumień sprężonego powietrza pokrywając powlekaną powierzchnię.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 4 409 002 znany jest sposób i urządzenie do natryskiwania powłok za pomocą drutu lub proszku z powlekanego materiału, topionego za pomocą palnika plazmowego, stosowanego do prac spawalniczych. Istota wynalazku polega na tym, że drugi potencjał łuku plazmowego przyłożony jest nie do przedmiotu pokrywanego powłoką ani do palnika, lecz na zewnątrz palnika. Ponadto palnik plazmowy jest w tym urządzeniu do natryskiwania wyposażony w dodatkową elektrodę zewnętrzną.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, który nie powoduje zużywania się przynajmniej jednej elektrody, zapewniając przy tym odpowiednio wysoką wydajność rozpylania. Ponadto urządzenie do stosowania sposobu według wynalazku winno charakteryzować się niewielkimi tylko szumami w trakcie pracy i być łatwe do manipulowania w czasie pokrywania powierzchni.
Cel ten realizuje sposób rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, który charakteryzuje się tym, że łuk plazmowy formuje się między nietopliwą, stacjonarną elektrodą a topliwą elektrodą w postaci pręta z rozpylanego materiału, doprowadzanego do obszaru łuku plazmowego pod nastawnym kątem ostrym względem osi tego łuku plazmowego, przy czym stopiony materiał rozpyla się za pomocą strumienia gazu w kierunku doprowadzania pręta z rozpylanego materiału do obszaru łuku plazmowego, przy czym korzystnie gaz do rozpylania stopionego pręta doprowadza się w postaci pierścieniowego strumienia utworzonego dookoła pręta z rozpylanego materiału.
Łuk plazmowy wytwarza się przez jonizację sprężonego powietrza, przy czym jako gaz do rozpylania stosuje się korzystnie gaz obojętny względnie sprężone powietrze.
Kąt, pod· którym doprowadza się pręt z rozpylanego materiału w stosunku do osi łuku plazmowego jest kątem ostrym, wynoszącym około 75°.
Cel wynalazku realizuje również urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, według wynalazku, które charakteryzuje się tym, że jego palnik plazmowy wytwarza łuk plazmowy wskutek jonizacji sprężonego powietrza, przy czym oś głowicy, doprowadzającej pręt z rozpylanego materiału i wyposażonej w dyszę rozpylającą gaz obojętny, tworzy z osią głowicy plazmowej nastawny kąt ostry, przy czym wartość tego kąta ostrego wynosi około 75°.
Dysza rozpylająca gaz korzystnie otacza pierścieniowo osiowy kanał, doprowadzający pręt z rozpylanego materiału do obszaru łuku plazmowego.
Palnik plazmowy wytwarzający łuk plazmowy jest połączony za pomocą obudowy z dyszą rozpylającą gaz, dzięki czemu urządzenie staje się łatwe w manipulowaniu w trakcie pokrywania powierzchni rozpylanym materiałem.
Pręt z rozpylanego materiału, doprowadzany do dyszy rozpylającej gaz, jest korzystnie prętem niemetalowym.
Urządzenie według wynalazku może być korzystnie wyposażone w dwa palniki plazmowe, współpracujące odpowiednio z dwiema głowicami doprowadzającymi pręt z rozpylanego materiału oraz otaczającymi ten pręt dyszami rozpylającymi gaz.
Badania eksploatacyjne sposobu i urządzenia do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, według wynalazku wykazały, że umożliwia ono około 10% zwiększenie skuteczności rozpylania, a ponadto eliminuje powstawanie kurzu i oparów podczas rozpylania, jak również umożliwia nanoszenie powłok z mieszanki różnych materiałów, dostarczanych równocześnie przez inne głowice.
Urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, według wynalazku jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia schemat urządzenia do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, w widoku z boku. a fig. 2 - głowicę rozpylającą urządzenia oraz palnik plazmowy w osiowym przekroju podłużnym.
190 514
Urządzenie 1 do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, według wynalazku składa się z obudowy 2, połączonej z jednej strony z uchwytem 3 palnika plazmowego 6, zaopatrzonym w przełącznik uruchamiający 4 ten palnik, zaś z drugiej strony z głowicą 5, doprowadzającą pręt 9 z rozpylanego materiału do obszaru łuku plazmowego 11. Oś palnika plazmowego 6 tworzy z osią głowicy 5 doprowadzającej pręt 9 z rozpylanego materiału nastawny kąt ostry, wynoszący korzystnie około 75°. Palnik plazmowy 6 jest połączony na wejściu przewodami elektrycznymi oraz giętkimi przewodami doprowadzającymi sprężone powietrze lub inny gaz obojętny ze źródłem tego gazu. Natomiast głowica 5 doprowadzająca pręt 9 z rozpylanego materiału jest zaopatrzona w giętką rurkę 8, w której prowadzony jest ten pręt 9, wysuwany z osiowego kanału 13 głowicy 5 (fig. 2). Głowica 5 jest ponadto wyposażona od strony czołowej w dyszę 10 rozpylającą gaz, przy czym pręt wysuwany przez jej osiowy kanał 13 ulega stopieniu w łuku plazmowym 11, zaś cząstki stopionego materiału pręta są porywane przez strumień 12 sprężonego gazu i padaj ą na nieuwidocznioną na rysunku pokrywaną powierzchnię.
Pręt 9 z rozpylanego materiału jest doprowadzany do głowicy 5 przez osiowy kanał 13 (fig. 2), znajdujący się również w głowicy 5, natomiast gaz rozpylający jest dostarczany do dyszy 10 przez kanał 14 w obudowie 2, który w miejscu połączenia dyszy 10 z głowicą 5 łączy się przez pierścieniową komorę 15 otaczającą kanał 13 z otworami wylotowymi dyszy 10.
Palnik plazmowy 6 jest zbudowany w ten sposób, że wewnątrz niego znajduje się stacjonarna, nietopliwa elektroda 16 z wkładką 17 wykonaną ze stopu cyrkonowo-hofnowego (Zr/Hf). W środku palnika znajduje się otoczony elementami izolacyjnymi 19 osiowy kanał 18, przez który doprowadzane jest sprężone powietrze podlegające jonizacji w palniku plazmowym 6.
Urządzenie jest ponadto wyposażone w nieuwidoczniony na rysunku układ sterujący, służący do ustawienia odpowiedniej prędkości przepływu sprężonego powietrza dostarczanego do palnika plazmowego 6 oraz do dyszy rozpylającej 10.
Urządzenie według wynalazku może być również odpowiednio zmodyfikowane, na przykład łuk· plazmowy może być uformowany między palnikiem plazmowym 6 jako katodą a drutem 9 z rozpylanego materiału jako anodą, albo też między dwiema elektrodami znajdującymi się w palniku plazmowym 6. Dzięki czemu możliwe jest rozpylanie materiałów nieprzewodzących, dostarczanych na przykład w postaci drutów ze sproszkowanych tlenków pokrytych osłoną z tworzywa sztucznego.
Zespół urządzenia złożony z palnika plazmowego 6 oraz z głowicy 5 doprowadzającej pręt 9 z rozpylanego materiału, zakończonej dyszą 10 połączoną ze źródłem sprężonego gazu, może być odpowiednio multiplikowany tworząc układ złożony na przykład z dwóch palników gazowych oraz dwóch głowic zakończonych dyszami. Układ taki umożliwia równoczesne natryskiwanie na powlekaną powierzchnię cząstek różnych materiałów.
Wykaz oznaczeń urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali obudowa urządzenia uchwya palnika piamnowego przełącznik uruchamiający palnik plazmowy głowica doprowadzająca pręt z rozpylanego materiału patoik paizzmowy obudowa przewodów elektrycznych oraz przewodów doprowadzających sprężonepowietrze lub gaz obojętny do palnika plazmowego 6 giętida rurka doprowaidzająca. pręa 9 z rozpykinego materiału pęęa z rozpylanego materiału dysza rozpy/hij ąca igaz hka p^mowy pierścieniowy stmmżeń gazu osóowy kanaa gtowicy 10 doprowadząjący pęęa 9 z rozpyianego η^ει^^ k<^^a doprowadźmy ący sprężone jo^w^«;rzM do głowccy 10 pżerścżeniowa komora
190 514 nietopliwa elektroda wkładka cyrkonowo-hofnowa osiowy kanał, przez który doprowadzany jest sprężony gaz względnie powietrze podlegające jonizacji w palniku plazmowym elementy izolacyjne zraszające kanał 18
De,
P^rta.
1*>SU
1TiSnt Wyd, C^2,00d-^kład50 egz.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, polegający na doprowadzaniu do urządzenia pręta z rozpylanego materiału, a następnie jego stopieniu przy użyciu palnika plazmowego i rozpyleniu, znamienny tym, że łuk plazmowy formuje się między nietopliwą, stacjonarną elektrodą (16) a topliwą elektrodą w postaci pręta, (9) z rozpylanego materiału, doprowadzanego do obszaru łuku plazmowego (11) pod nastawnym kątem ostrym względem osi tego łuku plazmowego, przy czym stopiony materiał rozpyla się za pomocą strumienia gazu w kierunku doprowadzania pręta z rozpylanego materiału do obszaru łuku plazmowego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz do rozpylania stopionego pręta doprowadza się w postaci pierścieniowego strumienia utworzonego dookoła pręta z rozpylanego materiału.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że łuk plazmowy (11) wytwarza się przez jonizację sprężonego powietrza.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako gaz do rozpylania stosuje się gaz obojętny względnie sprężone powietrze.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kąt, pod którym doprowadza się pręt z rozpylanego materiału w stosunku do osi łuku plazmowego jest kątem ostrym, wynoszącym około 75°.
  6. 6. Urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali, do którego doprowadzany jest pręt z rozpylanego materiału, podlegający następnie topieniu w łuku plazmowym i rozpylaniu, wyposażone w palnik plazmowy, znamienne tym, że ma palnik plazmowy (6) wytwarzający łuk plazmowy (11) wskutek jonizacji sprężonego powietrza, przy czym oś głowicy (5), doprowadzającej pręt (9) z rozpylanego materiału i wyposażonej w dyszę (10) rozpylającą gaz obojętny, tworzy z osią głowicy plazmowej nastawny kąt ostry.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że kąt ostry między osią głowicy (5), doprowadzającej pręt (9) z rozpylanego materiału, a osią palnika plazmowego (6) wynosi około 75°.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że dysza (10) rozpylająca gaz otacza pierścieniowo osiowy kanał (13), doprowadzający pręt (9) z rozpylanego materiału do obszaru łuku plazmowego (11).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że palnik plazmowy (6) wytwarzający łuk plazmowy (11) jest połączony za pomocą obudowy (2) z dyszą (10) rozpylającą gaz.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że pręt (9) z rozpylanego materiału, doprowadzany do dyszy (10) rozpylającej gaz, jest prętem niemetalowym.
PL99347364A 1998-10-31 1999-10-29 Sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali PL190514B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29819453U DE29819453U1 (de) 1998-10-31 1998-10-31 Vorrichtung zum thermischen Spritzen zur Beschichtung von Oberflächen
PCT/EP1999/008247 WO2000026429A1 (de) 1998-10-31 1999-10-29 Verfahren und vorrichtung zum thermischen spritzen zur beschichtung von oberflächen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347364A1 PL347364A1 (en) 2002-04-08
PL190514B1 true PL190514B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=8064680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99347364A PL190514B1 (pl) 1998-10-31 1999-10-29 Sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1135538B1 (pl)
AT (1) ATE251678T1 (pl)
AU (1) AU1044600A (pl)
DE (2) DE29819453U1 (pl)
DK (1) DK1135538T3 (pl)
ES (1) ES2204168T3 (pl)
NO (1) NO331815B1 (pl)
PL (1) PL190514B1 (pl)
PT (1) PT1135538E (pl)
WO (1) WO2000026429A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10043295C1 (de) * 2000-09-02 2002-04-25 Rheinzink Gmbh Heliothermischer Flachkollektor-Modul
AU2015279056B2 (en) 2014-06-27 2019-09-19 Wolfgang Schwarz Galvanic anode system for the corrosion protection of steel in concrete

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB959027A (en) * 1959-09-14 1964-05-27 British Oxygen Co Ltd Apparatus and process for spraying molten metal
DE2002472A1 (de) * 1970-01-21 1971-07-29 Afam Arbeitsgruppe Fuer Angewa Verfahren zum thermischen Spritzen von gefuellten Roehrchendraehten zum Herstellen beliebig legierter und gemischter metallischer und metallkeramischer Spritzschichten
CS150108B1 (pl) * 1970-09-04 1973-09-04
FR2148811A5 (pl) * 1971-08-04 1973-03-23 Commissariat Energie Atomique
US5109150A (en) * 1987-03-24 1992-04-28 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Open-arc plasma wire spray method and apparatus
US4970091A (en) * 1989-10-18 1990-11-13 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Method for gas-metal arc deposition
DE4409002A1 (de) * 1994-03-16 1994-09-01 Arnim Wirth Verfahren zum Auftragen pulver- u. drahtförmiger Werkstoffe mit nicht auf das Werkstück übertragenem Plasmalichtbogen
US5796064A (en) * 1996-10-29 1998-08-18 Ingersoll-Rand Company Method and apparatus for dual coat thermal spraying cylindrical bores

Also Published As

Publication number Publication date
NO331815B1 (no) 2012-04-10
DK1135538T3 (da) 2004-02-16
EP1135538B1 (de) 2003-10-08
DE59907320D1 (de) 2003-11-13
ES2204168T3 (es) 2004-04-16
EP1135538A1 (de) 2001-09-26
PL347364A1 (en) 2002-04-08
AU1044600A (en) 2000-05-22
NO20012025L (no) 2001-04-25
PT1135538E (pt) 2004-02-27
NO20012025D0 (no) 2001-04-25
WO2000026429A1 (de) 2000-05-11
DE29819453U1 (de) 1999-01-14
ATE251678T1 (de) 2003-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3064114A (en) Apparatus and process for spraying molten metal
US5109150A (en) Open-arc plasma wire spray method and apparatus
JP5689456B2 (ja) プラズマ移行型ワイヤアーク溶射システム、プラズマ移行型ワイヤアーク溶射システム装置の始動方法及びプラズマ移行型ワイヤアーク溶射システム装置を用いて燃焼機関のシリンダーボアの表面を被覆する方法
CA1215225A (en) Apparatus for the thermal spraying of build-up welding materials
US6657152B2 (en) Torch head for plasma spraying
CA1300694C (en) High power extended arc plasma spray method
JP4541460B2 (ja) アーク溶射装置及びアーク溶射装置のためのガスキャップ
US20040238511A1 (en) Method and apparatus for initiating welding arc with aid of vaporized chemical
US3304402A (en) Plasma flame powder spray gun
US2754225A (en) Method of spray-coating with metals
JPH0639682B2 (ja) プラズマ溶射法及びプラズマアークトーチ
US3707615A (en) Nozzle for a plasma generator
US5191186A (en) Narrow beam arc spray device and method
US2998922A (en) Metal spraying
PL190514B1 (pl) Sposób i urządzenie do rozpylania materiałów powłokowych, zwłaszcza metali
US6680085B2 (en) Method and device for thermal spraying for the coating of surfaces
GB863190A (en) Heat-fusible material spray gun and method for coating a surface with a heat-fusiblematerial
US6686557B1 (en) Nonflammable ternary gas mix for high pressure plasmas
RU2191075C1 (ru) Электродуговой металлизатор
KR102607741B1 (ko) 금속 와이어 및 금속 파우더를 이용한 금속 용사 장치
Steffens et al. Recent developments in single-wire vacuum arc spraying
US12030078B2 (en) Plasma transfer wire arc thermal spray system
US20030062353A1 (en) Welding gun having a plated tip and method for making same
US7109433B2 (en) Method and apparatus for initiating welding arc using chemical spray
EP0827801B1 (en) Welding torch