PL189962B1 - Rowerowy zespół hamulcowy - Google Patents

Rowerowy zespół hamulcowy

Info

Publication number
PL189962B1
PL189962B1 PL98327528A PL32752898A PL189962B1 PL 189962 B1 PL189962 B1 PL 189962B1 PL 98327528 A PL98327528 A PL 98327528A PL 32752898 A PL32752898 A PL 32752898A PL 189962 B1 PL189962 B1 PL 189962B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brake
bicycle
brake assembly
clamp
arms
Prior art date
Application number
PL98327528A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327528A1 (en
Inventor
Masanori Sugimoto
Original Assignee
Shimano Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shimano Kk filed Critical Shimano Kk
Publication of PL327528A1 publication Critical patent/PL327528A1/xx
Publication of PL189962B1 publication Critical patent/PL189962B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62LBRAKES SPECIALLY ADAPTED FOR CYCLES
    • B62L1/00Brakes; Arrangements thereof
    • B62L1/02Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements
    • B62L1/06Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged
    • B62L1/10Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged by the elements moving substantially parallel to the wheel axis
    • B62L1/14Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged by the elements moving substantially parallel to the wheel axis the elements being mounted on levers pivotable about different axes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Heat Treatment Of Sheet Steel (AREA)

Abstract

Zespół hamulcowy do roweru służy do sprzęgania rowerowego urządzenia hamulcowego (32) albo z przednim (16) albo z tylnym widelcem roweru za pomocą mechanizmu mocującego hamulec. W skład mechanizmu mocującego hamulec wchodzi element mocujący (130) lub płytka trwale sprzężona albo z widelcem przednim (16) albo tylnym oraz element klamrowy (132) lub płytka sprzężona z elementem mocującym (130) w taki sposób, że rowerowe urządzenie hamulcowe (32) jest osadzone obrotowo pomiędzy elementem mocującym (130), a elementem klamrowym (132). Element mocujący (130) i element klamrowy (132) są sztywno sprzężone ze sobą w swoich górnych końcach za pomocą elementu łączącego (133). W najbardziej zalecanym przykładzie wykonania, element mocujący (130) i element klamrowy (132) są integralnie uformowane jako jednolity człon jednoczęściowy z blachy. Korzystnie, urządzenie hamulcowe (30) jest hamulcem wspornikowym ze sworzniami obrotowymi (35a) łączącymi dolne końce elementu mocującego (130) i elementu klamrowego (132).

Description

Przedmiotem wynalazku jest rowerowy zespół hamulcowy.
Wynalazek dotyczy zwłaszcza mechanizmu mocującego hamulec, przeznaczonego do sprzęgania rowerowego urządzenia hamującego z ramą roweru tak, żeby po uruchomieniu urządzenia napędzającego hamulec klocki hamulcowe urządzenia hamującego naciskały na obręcz koła roweru.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 8301312, zastrzegającego pierwszeństwo ze zgłoszenia patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr seryjny 08/834 460, złożonego 15 kwietnia 1997 rowerowy zespół hamulcowy.
Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularną formą rekreacji, a także środkiem transportu. Ponadto jazda na rowerze staje się również bardzo popularną formą uprawiania sportu, zarówno dla amatorów jak i zawodowców. W związku z używaniem roweru do rekreacji, transportu lub wyścigów, przemysł rowerowy stale ulepsza różne elementy roweru. Jednym z elementów roweru, którego konstrukcję intensywnie zmieniano w ciągu minionych lat, jest rowerowe urządzenie hamulcowe. Stale zmienia się konstrukcję rowerowych urządzeń hamulcowych w taki sposób, żeby uzyskać wzrost siły hamowania.
Na rynku znajduje się kilka typów rowerowych zespołów hamulcowych. Przykładami kilku typów zwykłych rowerowych urządzeń hamulcowych są hamulce obręczowe i hamulce szczękowe. Istnieją trzy główne typy hamulców szczękowych: pociągowe boczne, pociągowe centralne oraz wspornikowe. W bocznym typie szczękowego urządzenia hamulcowego, para ramion hamulca jest osadzona razem obrotowo wokół centralnie zamontowanego sworznia, który jest przymocowany do ramy roweru. Każde z ramion hamulca ma część dźwigniową sprzężoną z linką hamulcową w taki sposób, że kiedy rowerzysta naciska na dźwignię hamulcową urządzenia uruchamiającego hamulec, dźwigniowe części ramion hamulcowych są razem ściągane, co z kolei powoduje równoczesne dociśnięcie klocków hamulcowych, przymocowanych do drugich końców ramion hamulcowych, do obręczy koła roweru. W skład zespołu wchodzą sprężyny cofające, które odsuwają ramiona hamulcowe od obręczy koła roweru po zwolnieniu przez rowerzystę dźwigni hamulca. Boczne, pociągowe typy szczękowych zespołów hamulcowych stosuje się powszechnie w rowerach szosowych.
Centralny, pociągowy typ urządzenia hamulcowego działa w sposób podobny do typu bocznego pociągowego, z tym wyjątkiem, że ramiona hamulcowe są przymocowane do mostka ramion hamulcowych tak, że każde z tych ramion jest sprzężone obrotowo w osobnym punkcie obrotu na mostku ramienia hamulca. Mostek ramienia hamulca jest przymocowany bezpośrednio do ramy roweru. Rozwidlona linka łączy dwie części dźwigniowe ramion hamulcowych w taki sposób, że główna linka hamulcowa, sprzężona z linką rozwidloną, ciągnie za obie części dźwigniowe ramion hamulcowych.
Wspornikowy typ urządzenia hamulcowego montuje się na ogół w rowerach nie jeżdżących po drogach, takich jak rowery górskie (MTB) oraz rowery terenowe (ATB). Wspornikowe urządzenia hamulcowe konstruuje się zwłaszcza w taki sposób, żeby uzyskać dużą siłę
189 962 hamowania. W skład takich urządzeń hamulcowych wchodzi para ramion hamulcowych osadzonych obrotowo w sposób wysięgnikowy na przednim lub tylnym widelcu ramy roweru, z klockami hamulcowymi przymocowanymi do górnych części ramion hamulcowych. Zazwyczaj dolne części ramion hamulcowych są osadzone obrotowo na ramie roweru, a górne części są połączone z linką hamulcową lub drutem. Klocki hamulcowe znajdują się naprzeciwko siebie z obu stron obręczy koła roweru, która jest usytuowana pomiędzy ramionami. We wspornikowym urządzeniu hamulcowym ramiona hamulcowe obracają się w kierunku zamykającym po pociągnięciu linki hamulcowej przez dźwignię hamulcową, co z kolei powoduje dociśnięcie klocków hamulcowych do obręczy i powstanie siły hamującej.
Wspornikowe urządzenia hamujące mają kilka zalet w porównaniu z bocznymi, pociągowymi typami szczękowych urządzeń hamulcowych. Przykładowo, w przypadku takich wspornikowych urządzeń hamulcowych nie trzeba zmieniać kształtu urządzenia w zależności od wielkości roweru, co jest konieczne w przypadku bocznego, pociągowego szczękowego urządzenia hamulcowego. Ponadto wspornikowe urządzenia hamulcowe wywierają bardziej równą silę hamującą niż boczne, pociągowe hamulce szczękowe. Natomiast jedną z wad typowych hamulców wspornikowych jest przymocowanie na stałe ramion hamulcowych do sworzni obrotowych, które są przyspawane do ramy. Zatem zmiana konstrukcji ramy może spowodować konieczność zmiany wymiarów sworzni obrotowych. Ponadto często zmienia się dokładność spawania obrotowego sworznia do ramy roweru w zależności od jakości ramy roweru. Wpływa to na parametry urządzenia hamulcowego.
W związku z tym zachodzi potrzeba opracowania urządzenia hamulcowego w mniejszym stopniu zależnego od ramy niż dotychczasowe urządzenia hamulcowe i zapewniającego odpowiednią sztywność i siłę hamowania. Niniejszy wynalazek jest odpowiedzią na te potrzeby, a także na inne w tej dziedzinie techniki, co stanie się oczywiste dla wszystkich osób z tej branży po zapoznaniu się z dalszym opisem.
Rowerowy zespół hamulcowy do mocowania do części ramy roweru za pomocą co najmniej jednego elementu sprzęgającego, w skład którego to zespołu wchodzi para ramion hamulcowych, z których każde składa się z części górnej, części dolnej i punktu obrotu, z którymi w miejscach oddalonych od punktów obrotu wspomnianych ramion hamulcowych jest sprzężona para części do mocowania butów rowerzysty, a ponadto posiada, mający w przybliżeniu kształt litery U lub C, element mocujący do sprzęgania z ramą roweru, który ma część centralną oraz parę wystających z niego nóżek, pomiędzy którymi tworzy się wnęka na koło, przy czym wspomniane nóżki są sprzężone obrotowo z ramionami hamulcowymi we wspomnianych punktach obrotu za pomocą pary kołków obrotowych oraz mający w przybliżeniu kształt litery U lub C element klamrowy z częścią centralną i parą wystających z niego nóżek, pomiędzy którymi tworzy się wnęka na koło, przy czym ramiona hamulcowe są sprzężone obrotowo z elementem hamującym w punktach obrotu ramion hamulcowych i znajdują się pomiędzy wspomnianym elementem mocującym a wspomnianym elementem klamrowym, które są połączone ze sobą za pomocą elementu łączącego w miejscu leżącym z odstępem od punktów obrotu ramion hamulcowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element łączący jest trwale sprzężony pomiędzy elementem mocującym a elementem klamrowym tworząc pojedynczy zespół mocujący, który stanowi oddzielną część względem ramy roweru i jest zamontowany do ramy roweru za pomocą co najmniej jednego elementu sprzęgającego.
Korzystnie element łączący jest umieszczony pomiędzy częścią centralną elementu mocującego a częścią centralną elementu klamrowego.
Korzystnie element mocujący, element klamrowy oraz element łączący są wykonane z blachy.
Korzystnie element mocujący jest połączony z elementem łączącym na pierwszej linii składania, a element klamrowy jest połączony z elementem łączącym na dnigiej linii składania.
Korzystnie z częścią centralną elementu mocującego jest sprzężony element sprzęgający do mocowania do ramy roweru.
Korzystnie elementem sprzęgającym jest śruba z gwintowanym końcem z nakrętką sprzężoną z nią gwintem.
Korzystnie w części centralnej elementu mocującego jest otwór do mocowania do ramy roweru.
189 962
Korzystnie element mocujący jest w sposób regulowany przymocowany do ramy roweru za pomocą elementu sprzęgającego połączonego z każdą z nóżek elementu mocującego.
Korzystnie elementy sprzęgające są prowadnicami ramowymi.
Korzystnie nóżki elementu mocującego są oddzielone od nóżek elementu klamrowego za pomocą tulei dystansowych osadzonych współosiowo na kołkach obrotowych.
Korzystnie nóżki elementu mocującego są połączone z nóżkami elementu klamrowego w pierwszym i drugim punkcie obrotu za pomocą kołka obrotowego przechodzącego przez otwór w dolnej części każdego z ramion hamulcowych.
Korzystnie nóżki elementu klamrowego są skierowane ku wolnym końcom.
Korzystnie punkty obrotu znajdują się w dolnych częściach ramion hamulcowych.
Korzystnie górne części ramion hamulcowych są połączone ze sobą ruchomo za pomocą drutu hamulcowego.
Korzystnie pomiędzy każdym z ramion hamulcowych a jednym z elementów: elementem mocującym albo elementem klamrowym jest osadzony roboczo element obciążający w normalnym stanie odsuwając od siebie części mocujące klocki.
Korzystnie w skład elementów obciążających wchodzi para sprężyn skrętnych.
Uzyskano urządzenie hamulcowe o stałych wymiarach bocznych pomiędzy punktami obrotu ramion hamulcowych. Jest ono lekkie i stosunkowo tanie w produkcji. Ponadto osadzone w ramie roweru w sposób umożliwiający jego regulację w celu uzyskania odpowiedniego stosunku ramion hamulcowych.
Dla osób zajmujących się zawodowo tą dziedziną techniki będzie oczywiste, że rowerowy zespół hamulcowy według wynalazku nie powinien być ograniczony wyłącznie do wspornikowych typów urządzeń hamulcowych. Rowerowy zespół hamulcowy według wynalazku można stosować w innych typach urządzeń hamulcowych, takich jak centralne, pociągowe hamulce szczękowe i podobne. Ponadto, w zależności od potrzeb i/lub z konieczności, rowerowy zespół hamulcowy można sprzęgać z widelcem przednim lub tylnym roweru. Ponadto wynalazek można przystosować do innych typów ramion hamulcowych niż tu pokazane.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia typowy rower z zespołem hamulcowym według wynalazku, w częściowym rzucie bocznym; fig. 2 - zespół hamulcowy według wynalazku w rzucie od czoła; fig. 3 - zespół hamulcowy z fig. 2 w rzucie bocznym z lewej strony; fig. 4 - zespół hamulcowy z fig. 2 i 3 w rzucie bocznym z prawej strony; fig. 5 - zespół hamulcowy z fig. 2-4 w rzucie od czoła, ze zdjętym w celu pokazania ramion hamulcowych elementem klamrowym mechanizmu mocującego hamulec; fig. 6 - zespół hamulcowy z fig. 2-5, w rzucie od czoła, ze zdjętym mechanizmem mocującym hamulec i odłączonymi pewnymi częściami ramion hamulcowych w celu zilustrowania konstrukcji; fig. 7 - zespół hamulcowy z fig. 2-6, w rzucie bocznym z lewej strony, z odłączonymi pewnymi częściami dla zilustrowania pewnych aspektów wynalazku; fig. 8 - zespół hamulcowy z fig. 2-7, w rzucie bocznym z prawej strony, z odłączonymi pewnymi częściami dla zilustrowania pewnych aspektów wynalazku; fig. 9 zespół hamulcowy z fig. 2-8, w rzucie bocznym z lewej strony, w stanie rozłożonym na podzespoły; fig. 10 - zespół hamulcowy z fig. 2-9, w rzucie bocznym z prawej strony, w stanie rozłożonym na podzespoły; fig. 11 - jedną z obudów zespołu osi do zespołu hamulcowego, w powiększeniu, w rzucie od czoła; fig. 12 - obudowę z fig. 11 do zespołu osi do zespołu hamulcowego według wynalazku, w powiększeniu, w rzucie od czoła; fig. 13 - obudowę z fig. 11 i 12 do zespołu osi do zespołu hamulcowego według wynalazku, w powiększeniu, w rzucie od tyłu; fig. 14 - mechanizm nośny lub mocujący do zespołu hamulcowego według wynalazku, w rzucie od czoła; fig. 15 - mechanizm nośny lub mocujący z fig. 14 do zespołu hamulcowego według wynalazku, w rzucie głównym od spodu; fig. ió - mechanizm nośny lub mocujący z fig. 14 i 15 do zespołu hamulcowego według wynalazku, w przekroju poprzecznym, w widoku wzdłuż linii przekrojowej 16-16 na fig. 15; fig. 17 - mechanizm nośny lub mocujący z fig. 14-16 do zespołu hamulcowego według wynalazku, w rzucie bocznym, przed wygięciem.
Na figurze 1 widać typowy rower 10 z rowerowym zespołem hamulcowym 12 przymocowanym na stałe do ramy 14 roweru 10. W szczególności, rowerowy zespół hamulcowy 12 jest na stałe sprzężony z przednim widelcem 16 ramy 14 za pomocą trzech elementów sprzęgających 18, 20a i 20b. Elementy sprzęgające 18, 20a i 20b są skonstruowane w sposób umoż6
189 962 liwiający regulację mocowania rowerowego zespołu hamulcowego 12 względem obręczy 22 koła 24 roweru, co szczegółowo objaśniono dalej.
Rowerzysta operuje rowerowym zespołem hamulcowym 12 w zasadzie w sposób konwencjonalny za pomocą typowego urządzenia uruchamiającego hamulec lub dźwigni 26, która jest w typowy sposób zamontowana na kierowniku 28 roweru 10. Znane są rowery i ich różne podzespoły, w związku z czym w dalszej części pominięto opis i rysunki roweru 10 i jego różnych części, takich jak urządzenie 26 uruchamiające hamulec.
W skład rowerowego zespołu hamulcowego 12 wchodzi urządzenie hamulcowe 30 (fig. 3) do sprzęgania i wywierania siły hamującej na obręcz 22 koła 24 roweru oraz mechanizm nośny lub mocujący 32 hamulca do sprzęgania urządzenia hamulcowego 30 z ramą 14 za pośrednictwem elementów sprzęgających 18, 20a i 20b. Na rysunku widać rowerowy zespół hamulcowy 12 sprzężony z przednim widelcem 16 ramy 14 roweru, ale oczywiście rozumie się samo przez się, że rowerowy zespół hamulcowy 12 według wynalazku można sprzęgać również z tylnym widelcem ramy 14 roweru.
Urządzenie hamulcowe 30 jest sprzężone obrotowo z mechanizmem nośnym lub mocującym 32 za pomocą pary zespołów osiowych. Wszystkie zespoły osiowe są w zasadzie identyczne. Jak najlepiej widać na fig. 6-8, w skład lewego zespołu osiowego wchodzi obrotowy sworzeń 35a, tuleja dystansowa 36a, pierwsza panewka 37a i druga panewka 38a. Podobnie, w skład prawego zespołu osiowego wchodzi obrotowy sworzeń 35b, tuleja dystansowa 36b, pierwsza panewka 37b i druga panewka 38b. Korzystnie, mechanizm hamujący 30 i mechanizm mocujący 32 hamulec są ze sobą sprzężone za pośrednictwem sworzni 35a i 35b w taki sposób, że są ze sobą złączone w jeden zespół. Zatem rowerowy zespół hamulcowy 12 można sprzedawać jako jeden zespół do montażu na większości rowerów.
Urządzenie hamujące 30 jest sprzężone roboczo z urządzeniem hamującym 26 za pośrednictwem linki hamulcowej z zewnętrznym pancerzem 39a i wewnętrznym drutem hamulcowym 39b. W zasadzie rowerzysta operuje urządzeniem 26 uruchamiającym hamulec, które z kolei powoduje obrót urządzenia hamulcowego 30 wokół sworzni obrotowych 35a i 35b, działając siłą hamującą na obręcz 22 koła 24 pojazdu. Po zwolnieniu urządzenia 26 uruchamiającego hamulec, urządzenie hamulcowe 30 zwalnia obręcz 22 umożliwiając obrót koła 24 roweru.
W skład urządzenia hamulcowego 30 wchodzi para ramion hamulcowych 40a i 40b sprzężonych obrotowo z hamulcowym mechanizmem nośnym lub mocującym 32 za pośrednictwem sworzni 35a i 35b, para elementów obciążających lub sprężynowy zespół cofający 41a i 41 b osadzony pomiędzy hamulcowym mechanizmem nośnym łub mocującym 32 a ramionami hamulcowymi 40a i 40b, para części 42a i 42b mocujących klocki, sprzężonych, odpowiednio, z ramionami hamulcowymi 40a i 40b, para części 43a i 43b do mocowania drutu do, odpowiednio, ramion hamulcowych 40a i 40b oraz para klocków hamulcowych 44a i 44b, sprzężonych z częściami 42a i 42b mocującymi klocki, wchodzącymi w skład, odpowiednio, ramion hamulcowych 40a i 40b.
Korzystnie, ramiona hamulcowe 40a i 40b są wykonane z jednej płytki metalowej, którą wycina się i wygina, tworząc odpowiedni kształt, który widać na fig. 7-10. W szczególności, ramię hamulcowe 40a ma ściankę lub płytkę przednią 46a, ściankę lub płytkę boczną 47a oraz ściankę lub płytkę tylną 48a. Płytka przednia 46a i płytka tylna 48a biegną w zasadzie prostopadle do płytki bocznej 47a tak, że ramię hamulcowe 40a ma przekrój poprzeczny podobny do litery U. Podobnie, ramię hamulcowe 40b ma ściankę lub płytkę przednią 46b, ściankę lub płytkę boczną 47b oraz ściankę lub płytkę tylną 48b. Płytka przednia 46b i płytka tylna 48b biegną w zasadzie prostopadle do płytki bocznej 47b. Dolne końce płytki przedniej 46b i płytFrA τ nmiia en Γ» ó o1q 'łłei a fTdtO C1 O
M tuu w uii£Viuu oiwxv x±u. xvu i\viu>uvu uiv οιγ ku sobie na swoich końcach górnych. W związku z tym, ramiona hamulcowe 40a i 40b są w przybliżeniu identyczne z tym wyjątkiem, że ich górne końce są lekko zmodyfikowane pod, odpowiednio, części mocujące 44a i 44b, jak widać na fig. 9 i 10.
Na figurze widać, że ramiona hamulcowe 40a i 40b są wykonane ze sztywnej blachy, ale rozumie się samo przez się, że według wynalazku ramiona hamulcowe 40a i 40b można skonstruować z innych, nadających się do tego materiałów. Przykładowo, ramiona hamulcowe można odlać lub wykonać techniką obróbki skrawaniem z dowolnego, nadającego się do tego
189 962 celu materiału, takiego jak tworzywo sztuczne o dużej gęstości, ceramika, akryl, itp. Korzystnie, ramiona hamulcowe 40a i 40b wytwarza się z materiałów o małej wadze, w celu minimalizacji wagi zespołu hamulcowego 12.
Ramię hamulcowe 40a ma część górną 50a i część dolną 54a. Najwyższa część górnej części 50a ramienia hamulcowego 40a jest sprzężona z linką hamulcową za pośrednictwem części 43a do mocowania drutu. W związku z tym, zewnętrzny pancerz 39a linki hamulcowej jest przymocowany do ramienia hamulcowego 40a za pośrednictwem części 43a do mocowania drutu w taki sposób, że uruchomienie urządzenia 26 uruchamiającego hamulec powoduje przemieszczenie części 50a do środka ku ramieniu hamulcowemu 40b. Górna część 50a ramienia hamulcowego 40a jest również wyposażona w parę otworów mocujących 57 i 58 do mocowania do siebie części 43a do mocowania drutu, co widać na fig. 5-7. Jak omówiono poniżej, część 43a do mocowania drutu jest sprzężona z nią obrotowo w taki sposób, że może wykonywać ograniczony w pewnym stopniu obrót względem ramienia hamulcowego 40a.
W górnej części 50a ramienia hamulcowego 40a jest integralnie uformowana część 42a do mocowania klocka. W szczególności, część 42a do mocowania klocka ma w tym przykładzie wykonania postać szczeliny w płytce 47a ramienia hamulcowego 40a do mocowania w niej, w omówiony poniżej, typowy sposób, klocka hamulcowego 44a. Oczywiście, w miarę potrzeby i/lub konieczności, można również stosować inne typy części mocujących klocki.
Dolna część 54a ramienia hamulcowego 40a jest sprzężona obrotowo z mechanizmem 32 mocowania hamulca w taki sposób, że ramię hamulcowe 40a może obracać się wokół osi obrotu utworzonej przez obrotowy sworzeń 35a.
W szczególności, dolna część 54a ramienia hamulcowego 40a ma parę zestrojonych osiowo otworów obrotu 60a utworzonych w płytce przedniej 46a i płytce tylnej 48a, jak widać na fig. 7 i 9, pod znajdujący się w nich sworzeń obrotowy 35a. Dolna część 54a ramienia hamulcowego 40a jest również zaopatrzona w biegnący do wewnątrz kołnierz 62a do sprzęgania się z częścią elementu dociskającego 41a, jak widać na fig. 3, przeznaczonego do dociskania ramienia hamulcowego 40a w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jak pokazano na fig. 2 i omówiono poniżej.
Podobnie, ramię hamulcowe 40a ma część górną 50b oraz część dolną 54b. Część górna 50b ramienia hamulcowego 40b jest sprzężona z linką hamulcową za pośrednictwem części 43b do mocowania drutu, która znajduje się w najwyższej części górnej części 50b. W szczególności, po uruchomieniu urządzenia 26 uruchamiającego hamulec, drut hamulcowy 39b linki hamulcowej ciągnie górną część 50b ramienia hamulcowego 40b do środka ku ramieniu hamulcowemu 40a. W górnej części 50b ramienia hamulcowego 40b znajduje się otwór 57b do mocowania w nim części 43b do montowania drutu, a tym samym sprzęgania z nim końca drutu hamulcowego 39b, jak widać na fig. 8.
W górnej części 50b ramienia hamulcowego 42b również znajduje się, uformowana w nim integralnie, część 42b do mocowania klocka. W szczególności, część 42b do mocowania klocka ma w tym przykładzie wykonania postać szczeliny w płytce 47b ramienia hamulcowego 40b do mocowania w niej, w typowy sposób, klocka hamulcowego 44b.
Dolna część 54b ramienia hamulcowego 40b jest sprzężona obrotowo z mechanizmem 32 mocowania hamulca tak, że ramię hamulcowe 40b może obracać się wokół osi obrotu tworzonej przez obrotowy sworzeń 35b. W szczególności, dolna część 54b ramienia hamulcowego 40b ma parę zestrojonych osiowo otworów obrotu 60b utworzonych w płytce przedniej 46b i płytce tylnej 48b, jak widać na fig. 8 i 10, pod znajdujący się w nich sworzeń obrotowy 35b. Dolna część 54b ramienia hamulcowego 40b jest również zaopatrzona w biegnący do wewnątrz kołnierz 62b do sprzęgania się z częścią elementu dociskającego 41b, jak widać na fig. 3, przeznaczonego do dociskania ramienia hamulcowego 40b w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jak pokazano na fig. 2 i omówiono poniżej.
Na sworzniu obrotowym 35a jest zamontowany element dociskowy 41a, który sprzęga się z ramieniem hamulcowym 40a i mechanizmem mocującym 32 hamulca. W skład elementu dociskowego 41 a wchodzi pancerz 70a, sprężyna skrętna lub powrotna 72a oraz śruba regulacyjna 74a. Pancerz 70a i sprężyna powrotna 72a są zamontowane współosiowo na obrotowym sworzniu 35a i tulei dystansowej 36a w taki sposób, że znajdują się pomiędzy płytką przednią 46a a płytką tylną 48a ramienia hamulcowego 40a. Zadaniem elementu dociskowe8
189 962 go 41a jest zwykłe dociskanie ramienia hamulcowego 40a w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jak pokazano na fig. 5 i 6. W związku z tym, element dociskowy 41a dociska ramię hamulcowe 40a w taki sposób, że klocek hamulcowy 44a jest w normalnym stanie odsunięty od obręczy 22 koła 24 roweru. W szczególności, sprężyna powrotna 72a jest zamontowana wewnątrz pancerza 70a w taki sposób, żeby jej pierwszy koniec 76a sprzęgał się z częścią mechanizmu mocującego 32 hamulec, a jej drugi koniec 78a sprzęgał się ze śrubą regulacyjną 74a elementu dociskowego 4 la, jak widać na fig. 6 i 7.
W szczególności, w pancerzu 70a znajduje się cylindryczne zagłębienie 80a pod zwojową część sprężyny powrotnej 72a, dolne zagłębienie 82a pod pierwszy koniec 76a sprężyny powrotnej 72a i część mechanizmu 32 mocującego hamulec oraz górne zagłębienie 84a pod drugi koniec sprężyny powrotnej 72a. W pancerzu 70a znajduje się gwintowany otwór 86a do wkręcania w niego śruby regulacyjnej 74a. Gwintowany otwór 86a jest zestrojony z górnym zagłębieniem 84a w taki sposób, że koniec śruby regulacyjnej 74a sprzęga się z drugim końcem 78a sprężyny powrotnej 72a, umożliwiając w ten sposób regulowanie wielkości siły dociskowej wywieranej przez sprężynę powrotną 72a pomiędzy ramieniem hamulcowym 40a a mechanizmem mocującym 32 hamulca w celu przywracania ramienia hamulcowego 40a do jego położenia rozłączonego.
Podobnie do elementu dociskowego 4la, w skład elementu dociskowego 41 b wchodzi pancerz 70b, sprężyna skrętna lub powrotna 72b oraz śruba regulacyjna 74b. Pancerz 70b i sprężyna powrotna 72b, jak widać na fig. 6 i 8, są zamontowane współosiowo na obrotowym sworzniu 35b i tulei dystansowej 36b w taki sposób, że znajdują się pomiędzy płytką przednią 46b a płytką tylną 48b ramienia hamulcowego 40b. Zadaniem elementu dociskowego 41b jest zwykłe dociskanie ramienia hamulcowego 40b w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jak pokazano na fig. 5 i 6. W związku z tym, element dociskowy 41b dociska ramię hamulcowe 40b w taki sposób, że klocek hamulcowy 44b jest w normalnym stanie odsunięty od obręczy 22 koła 24 roweru. W szczególności, sprężyna powrotna 72b jest zamontowana wewnątrz pancerza 70b w taki sposób, żeby jej pierwszy koniec 76b sprzęgał się z częścią mechanizmu 32 mocującego hamulec, a jej drugi koniec 78b sprzęgał się ze śrubą regulacyjną 74b elementu dociskowego 4 lb.
Jak widać na fig. 11-13, w pancerzu 70b znajduje się cylindryczne zagłębienie 80b pod zwojową część sprężyny powrotnej 72b, dolne zagłębienie 82b pod pierwszy koniec 76b sprężyny powrotnej 72b i część mechanizmu mocującego 32 hamulec oraz górne zagłębienie 84b pod drugi koniec sprężyny powrotnej 72b. W pancerzu 70b znajduje się gwintowany otwór 86b do wkręcania w niego śruby regulacyjnej 74b. Gwintowany otwór 86b jest zestrojony z górnym zagłębieniem 84b w taki sposób, że koniec śruby regulacyjnej 74b sprzęga się z drugim końcem 78b sprężyny powrotnej 72b, umożliwiając w ten sposób regulowanie wielkości siły dociskowej wywieranej przez sprężynę powrotną 72b pomiędzy ramieniem hamulcowym 40b a mechanizmem mocującym 32 hamulca w celu przywracania ramienia hamulcowego 40b do jego położenia rozłączonego.
Jak widać na fig. 9, część 43a do mocowania drutu, która jest sprzężona z ramieniem hamulcowym 40a, ma parę elementów mocujących lub płytek 90, obrotowy sworzeń 92, zespól panewek 94-96, sprężynę skrętną 98, sworzeń łączący 99 oraz kołek stopujący 100. W zasadzie część 43a do montowania drutu jest sprzężona obrotowo z górną częścią 50a ramienia hamulcowego 40a za pośrednictwem obrotowego sworznia 92, który przechodzi przez otwór 58 w górnej części 50a ramienia hamulcowego 40a. W szczególności, w każdej z płytek mocujących 90 znajduje się uformowany w nich otwór 102 pod obrotowy sworzeń 92. Jedna z płytek mocujących 90 znajduje się w pobliżu przedniej płytki 46a ramienia hamulcowego 40a, natomiast druga płytka mocująca 90 znajduje się w pobliżu tyinej płytki 48a ramienia hamulcowego 40a, jak widać na fig. 3 i 7.
W każdej z płytek mocujących 90 znajduje się również otwór łączący 104 pod sworzeń łączący 99, przeznaczony do mocowania w nim linki hamulcowej za pośrednictwem elementu łączącego 101 oraz otwór łączący 105 pod kołek stopujący 100, jak widać na fig. 5 i 6. W dolnych końcach płytek mocujących 90 znajduje się również szczelina 106 tworząca parę powierzchni stopujących 108 do sprzęgania się z kołkiem stopującym 100. W związku z tym, kołek stopujący 100 współpracuje z powierzchniami stopującymi 108 szczeliny 106, ograni189962 czając wielkość ruchu obrotowego płytek mocujących 90 względem ramienia hamulcowego 40a. Kołek stopujący 100 wchodzi na stałe w otwór 57 w górnej części 50a ramienia hamulcowego 40a.
Tuleje 94 i 95 są osadzone współosiowo na obrotowym sworzniu 92 w taki sposób, żeby sprężyna skrętna 98 była również zamontowana obrotowo na sworzniu obrotowym 92. Tuleje 94 i 95 są skonstruowane w taki sposób, żeby utrzymywały odpowiednią odległość pomiędzy płytkami mocującymi 90, a także zapobiegały wszelkim zakłóceniom obrotowego ruchu płytek mocujących 90 względem sprężyny skrętnej 98 i/lub górnej części 50a ramienia hamulcowego 40a. Sprężyna skrętna 98 ma pierwszy koniec 110 sprzęgający się z kołkiem stopującym 100 oraz drugi koniec 112 do sprzęgania ze sworzniem łączącym 99 tak, żeby płytki mocuj ące 90 były w normalnym położeniu dociskane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wokół sworznia obrotowego 92, jak widać na fig. 2. Oczywiście, jak wspomniano powyżej, lewa powierzchnia stopująca 108 sprzęga się z kołkiem sprzęgającym 100, ograniczając wielkość ruchu obrotowego płytek mocujących 90.
Jak widać na fig. 8 i 10, w skład części 43b do montowania drutu wchodzi płytka zaciskowa 114, śruba zaciskowa 116 oraz nakrętka zaciskowa 118. Drut linki hamulcowej wchodzi pomiędzy górną powierzchnię górnej części 50b ramienia hamulcowego 40b a dolną powierzchnię płytki zaciskowej 114, które mocują go pomiędzy sobą. W szczególności, śruba zaciskowa 116 jest dociskana w taki sposób, że płytka dociskowa 114 mocuje drut hamulcowy do górnej części 50b ramienia hamulcowego 40b. Nakrętka 118 wchodzi pomiędzy ścianki boczne ramienia hamulcowego 40b w taki sposób, żeby obrót śruby zaciskowej 116 blokował możliwość obrotu nakrętki zaciskowej 118. Innymi słowy, ścianki ramion hamulcowych 40a ograniczają ruch nakrętki 118.
Klocki hamulcowe 44a są przymocowane do części mocującej klocki lub szczeliny 42a w taki sposób, żeby klocek hamulcowy 44a można było regulować w pionie, zapewniając prawidłowe sprzężenie pomiędzy klockiem hamulcowym 44a a obręczą 22 koła 24 roweru. W skład klocka hamulcowego 44a wchodzi kołek 120a mocujący klocek, oprawka 122a klocka, która jest przymocowana do jednego końca kołka 120a mocującego klocek, nakrętka 124a sprzężona gwintowo z wolnym końcem kołka 120a mocującego klocek oraz okładka cierna 126a (wykonana z odpowiedniego materiału ciernego), która jest przymocowana do oprawki 122a klocka, jak widać na fig. 2.
Klocki hamulcowe 44b są przymocowane do części mocującej klocki lub szczeliny 42b w taki sposób, żeby klocek hamulcowy 44b można było regulować w pionie, zapewniając prawidłowe sprzężenie pomiędzy klockiem hamulcowym 44b a obręczą 22 koła 24 roweru. W skład klocka hamulcowego 44b wchodzi kolek 120b mocujący klocek, oprawka 122b klocka, która jest przymocowana do końca kołka 120b mocującego klocek, nakrętka 124b sprzężona gwintowo z wolnym końcem kołka 120b mocującego klocek oraz okładka cierna 126b (wykonana z odpowiedniego materiału ciernego), która jest przymocowana do oprawki 122b klocka, jak widać na fig. 2.
Jak widać na fig. 14-17, mechanizm nośny lub mocujący 32 hamulca jest wykonany, korzystnie, z jednego kawałka blachy, którą wycina się i wygina. Korzystnie, mechanizm mocujący 32 hamulca formuje się z w przybliżeniu płaskiego kawałka blachy, na przykład z blachy aluminiowej, tytanowej lub z innego, odpowiednio lekkiego materiału. W związku z tym, element mocujący 130, element klamrowy 132 i element łączący 133, formuje się, korzystnie, jako jednolity element jednoczęściowy. Element mocujący 130 i element klamrowy 132 mają, korzystnie, kształt zbliżony do litery U, z elementem łączącym 133 usytuowanym w ich górnych końcach w taki sposób, żeby nie przeszkadzały kołu 24 roweru.
W skład nośnego lub mocującego hamulec mechanizmu 32 wchodzi głównie element mocujący lub płytka bazowa 130, element klamrowy lub płytka wspomagająca 132 oraz element łączący 133. Element mocujący 130 i element klamrowy 132 są sprzężone w swoich górnych końcach za pośrednictwem elementu łączącego 133. Urządzenie hamulcowe 30 jest trwale sprzężone pomiędzy element mocujący 130, a element klamrowy 132 za pośrednictwem kołków obrotowych 35a i 35b tak, żeby ramiona hamulcowe 40a i 40b obracały się wokół kołków obrotowych 35a i 35b. Jak już wspomniano, kołki obrotowe 35a i 35b są, korzyst10
189 962 nie, nitami takimi, że urządzenie hamulcowe 30 i mechanizm 32 mocujący hamulec są ze sobą sprzężone w jeden zespół.
Jak widać zwłaszcza na fig. 14-17, w skład elementu mocującego 130 wchodzi centralna część 134 i para nóżek 136a i 136b. Centralna część 134 jest sprzężona z elementem łączącym 133 wzdłuż linii składania 137 tak, żeby element mocujący 130 i element łączący 133 tworzyły jednoczęściowy jednolity człon. W centralnej części 134 znajduje się pionowa szczelina 138 do sprzęgania elementu mocującego 130 z przednim widelcem 16 ramy roweru za pośrednictwem elementu sprzęgającego 18. Korzystnie, element sprzęgający 18 jest typowym centralnym kołkiem obrotowym ze śrubą 140, tulejką dystansową 142, podkładką 144 i przeciwnakrętką 146. Oczywiście, rozumie się samo przez się, że w urządzeniu według wynalazku można również zastosować inne typy łączników. W związku z tym, dzięki szczelinie 138, element mocujący 130 można regulować w pionie względem przedniego widelca.
Korzystnie, elementy sprzęgające 20a i 20b są prowadnicami ramowymi, przymocowanymi na stałe, odpowiednio, do nóżek 136a i 136b, w celu zapobieżenia bocznemu ruchowi mechanizmu mocującego 32 względem widelca 16. Elementy sprzęgające 20a i 20b można, jak widać, zgrzewać punktowo z nóżkami 136a i 136b, albo też można je sprzęgać z nóżkami 136a i Bób za pomocą łączników w sposób umożliwiający regulację.
Nóżka 136a jest trwale sprzężona z dolną częścią 54a ramienia hamulcowego 40a za pośrednictwem sworznia obrotowego 35a, natomiast druga nóżka 136b jest trwale sprzężona z dolną częścią 54b ramienia hamulcowego 40b za pośrednictwem sworznia obrotowego 35b. W nóżkach 136a i 136b znajdują się otwory obrotu 150a i 150b pod, odpowiednio, sworznie obrotowe 35a i 35b. Na każdej nóżce 136a i 136b znajduje się również wybiegający ku przodowi języczek, odpowiednio, 154a i 154b.
Języczek 154a wybiega ku przodowi z dolnego, wolnego końca nóżki 136a w taki sposób, że biegnie w zasadzie prostopadle do płaszczyzny elementu mocującego 130. W języczku 154a znajduje się szczelina 160a pod pierwszy koniec 76a sprężyny powrotnej 72a, który wchodzi w nią w taki sposób, że działa siłą nacisku na języczek 154a odsuwając klocek hamulcowy 44a ramienia hamulcowego 40a od obręczy 22 koła 24 roweru. W szczególności, języczek 154a wchodzi w dolne zagłębienie 82a w pancerzu 70a, sprzęgając się z pierwszym końcem 76a sprężyny powrotnej 72a.
Podobnie, języczek 154b wybiega ku przodowi z dolnego, wolnego końca nóżki 136b w taki sposób, że biegnie w zasadzie prostopadle do płaszczyzny elementu mocującego 130. W języczku 154b znajduje się szczelina 160b pod pierwszy koniec 76b sprężyny powrotnej 72b, który wchodzi w nią w taki sposób, że działa siłą nacisku na języczek 154b odsuwając klocek hamulcowy 44b ramienia hamulcowego 40b od obręczy 22 koła 24 roweru. W szczególności, języczek 154b wchodzi w dolne zagłębienie 82b w pancerzu 70b, sprzęgając się z pierwszym końcem 76b sprężyny powrotnej 72b.
Jak najlepiej widać na fig. 14-17, element klamrowy 132 ma w przybliżeniu kształt litery U lub C, jak wspomniano powyżej w odniesieniu do centralnej części 161 oraz parę wolnych końców 162a i 162b. Centralna część 161 elementu klamrowego 132 jest sprzężona z elementem łączącym 133 wzdłuż linii składania 163 tak, że element klamrowy 132 i element łączący 133 są uformowane integralnie jako jednolity człon jednoczęściowy. W wolnym końcu 162a znajduje się otwór 164a pod sworzeń obrotowy 35a, natomiast w wolnym końcu 162b znajduje się otwór 164b pod sworzeń obrotowy 35b. Jak już wspomniano, obrotowe sworznie 35a i 35b są nitami takimi, że element klamrowy 132 jest trwale sprzężony z elementem mocującym 130 za pomocą obrotowego sworznia lub nitów 35a i 35b. Obrotowe sworznie 35a i 35b są trwale sprzężone jednym końcem za pośrednictwem elementu mocującego 130 i trwale sprzężone drugim końcem z elementem klamrowym 132, więc ramiona hamulcowe 4ua i 40b urządzenia hamulcowego 30 są silnie osadzone pomiędzy nimi.
Natomiast elementy sprzęgające 20a i 20b nie są zamocowane na widelcu, więc płytkę ustalającą 130 można sprzęgnąć z różnorodnymi typami rowerów. Ponadto, stosunek ramion hamulcowych dla ramion hamulcowych 40a i 40b może pozostawać stały.
Podczas działania, kiedy rowerzysta uruchamia dźwignię urządzenia 26 uruchamiającego hamulec, drut znajdujący się wewnątrz linki hamulcowej jest wyciągany z zewnętrznego pancerza linki hamulcowej tak, że górne części 50a i 5 Ob ramion hamulcowych 40a i 40b są
189 962
H pociągane do środka. Następnie okładki cierne 126a i 126b na oprawkach klocków hamulcowych lub podporach okładek 122a lub 122b są dociskane do bocznych powierzchni obręczy 22, a zatem powodują działanie hamujące. Innymi słowy, ramię hamulcowe 40a obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wokół obrotowego sworznia 35a przeciwko sile sprężyny powrotnej 72a, a ramię hamulcowe 40b obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wokół obrotowego sworznia 35b przeciwko sile sprężyny powrotnej 72a. Po zwolnieniu przez rowerzystę dźwigni hamulcowej urządzenia 26 uruchamiającego hamulec, drut hamulcowy 39b linki hamulcowej luzuje się tak, że sprężyny powrotne 72a i 72b w ramionach hamulcowych 40a i 40b powodują obrót ramion hamulcowych 40a i 40b w kierunku otwierania. W rezultacie, końcówki okładek ciernych 126a i 126b na oprawkach 122a i 122b klocków hamulcowych wychodzą z bocznych powierzchni obręczy 22 tak, że ustaje działanie hamujące.
W niniejszym opisie i na figurach przedstawiono tylko jeden przykład wykonania wynalazku, ale rozumie się samo przez się, że po ujawnieniu wynalazku można dokonywać w nim różnych modyfikacji, zmian, ulepszeń i odmian bez wychodzenia poza jego zakres określony w poniższych zastrzeżeniach.
189 962
133 χ>
189 962
133 163
en co
189 962
JO rCQ .05
LL
189 962
6/8
70b
Fig. 11
Fig. 12
Fig. 13
189 962
132
_LL· /
160a 160b
130
Fig. 15
Fig. 16
160a i54a I54b 160b
189 962
189 962
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Rowerowy zespół hamulcowy do mocowania do części ramy roweru za pomocą co najmniej jednego elementu sprzęgającego, w skład którego to zespołu wchodzi para ramion hamulcowych, z których każde składa się z części górnej, części dolnej i punktu obrotu, z którymi w miejscach oddalonych od punktów obrotu wspomnianych ramion hamulcowych jest sprzężona para części do mocowania butów rowerzysty, a ponadto posiada, mający w przybliżeniu kształt litery U lub C, element mocujący do sprzęgania z ramą roweru, który ma część centralną oraz parę wystających z niego nóżek, pomiędzy którymi tworzy się wnęka na koło, przy czym wspomniane nóżki są sprzężone obrotowo z ramionami hamulcowymi we wspomnianych punktach obrotu za pomocą pary kołków obrotowych oraz mający w przybliżeniu kształt litery U lub C element klamrowy z częścią centralną i parą wystających z niego nóżek, pomiędzy którymi tworzy się wnęka na koło, przy czym ramiona hamulcowe są sprzężone obrotowo z elementem hamującym w punktach obrotu ramion hamulcowych i znajdują się pomiędzy wspomnianym elementem mocującym a wspomnianym elementem klamrowym, które są połączone ze sobą za pomocą elementu łączącego w miejscu leżącym z odstępem od punktów obrotu ramion hamulcowych, znamienny tym, że element łączący (133) jest trwale sprzężony pomiędzy elementem mocującym (130) a elementem klamrowym (132) tworząc pojedynczy zespół mocujący, który stanowi oddzielną część względem ramy (14) roweru i jest zamontowany do ramy (14) roweru za pomocą co najmniej jednego elementu sprzęgającego.
  2. 2. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 1, znamienny tym, że element łączący (133) jest umieszczony pomiędzy częścią centralną (134) elementu mocującego (130) a częścią centralną (161) elementu klamrowego (132).
  3. 3. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 1, znamienny tym, że element mocujący (130), element klamrowy (132) oraz element łączący (133) są wykonane z blachy.
  4. 4. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 3, znamienny tym, że element mocujący (130) jest połączony z elementem łączącym (133) na pierwszej linii składania (137), a element klamrowy (132) jest połączony z elementem łączącym (133) na drugiej linii składania (163).
  5. 5. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 4, znamienny tym, że z częścią centralną (134) elementu mocującego (130) jest sprzężony element sprzęgający (18) do mocowania do ramy (14) roweru.
  6. 6. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 5, znamienny tym, że elementem sprzęgającym (18) jest śruba z gwintowanym końcem z nakrętką (146) sprzężoną z nią gwintem.
  7. 7. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 5, znamienny tym, że w części centralnej (134) elementu mocującego (130) jest otwór (138) do mocowania do ramy (14) roweru.
  8. 8. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 7, znamienny tym, że element mocujący (130) jest w sposób regulowany przymocowany do ramy (14) roweru za pomocą elementu sprzęgającego (20a, 20b) połączonego z każdą z nóżek (136a, 136b) elementu mocującego (130).
  9. 9. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 8, znamienny tym, że elementy sprzęgające (20a, 20b) są prowadnicami ramowymi.
  10. 10. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 8, znamienny tym, że nóżki (136a, 136b) elementu mocującego (130) są oddzielone od nóżek (162a, 162b) elementu klamrowego (132) za pomocą tulei dystansowych (36a, 36b) osadzonych współosiowo na kołkach obrotowych (35a, 35b).
  11. 11. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 10, znamienny tym, że nóżki (136a, 136b) elementu mocującego (136) są połączone z nóżkami (162a, 162b) elementu klamrowego (132) w pierwszym i drugim punkcie obrotu za pomocą kołka obrotowego (35a, 35b) przechodzącego przez otwór (60a, 60b) w dolnej części (54a, 54b) każdego z ramion hamulcowych (40a, 40b).
    189 962
  12. 12. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 11, znamienny tym, że nóżki (162a, 162b) elementu klamrowego (132) są skierowane ku wolnym końcom.
  13. 13. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 11, znamienny tym, że punkty obrotu znajdują się w dolnych częściach (54a, 54b) ramion hamulcowych (40a, 40b).
  14. 14. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 13, znamienny tym, że górne części (50a, 50b) ramion hamulcowych (40a, 40b) są połączone ze sobą ruchomo za pomocą drutu hamulcowego (396).
  15. 15. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 11, znamienny tym, że pomiędzy każdym z ramion hamulcowych (40a, 40b) a jednym z elementów: elementem mocującym (130) albo elementem klamrowym (132) jest osadzony roboczo element obciążający (41a, 41b) w normalnym stanie odsuwając od siebie części (42a, 42b) mocujące klocki.
  16. 16. Rowerowy zespół hamulcowy według zastrz. 15, znamienny tym, że w skład elementów obciążających (41a, 41b) wchodzi para sprężyn skrętnych (72a, 72b).
PL98327528A 1997-07-17 1998-07-16 Rowerowy zespół hamulcowy PL189962B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/896,078 US5894913A (en) 1997-07-17 1997-07-17 Bicycle brake assembly

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327528A1 PL327528A1 (en) 1999-01-18
PL189962B1 true PL189962B1 (pl) 2005-10-31

Family

ID=25405592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98327528A PL189962B1 (pl) 1997-07-17 1998-07-16 Rowerowy zespół hamulcowy

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5894913A (pl)
EP (1) EP0891921A3 (pl)
CN (1) CN1178817C (pl)
CZ (1) CZ291598B6 (pl)
PL (1) PL189962B1 (pl)
RU (1) RU2242396C2 (pl)
SK (1) SK284519B6 (pl)
TW (1) TW584126U (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6155383A (en) * 1996-06-11 2000-12-05 Shimano, Inc. Bicycle brake device
US6003638A (en) * 1998-03-02 1999-12-21 Shimano Inc. Bicycle brake device
AUPQ883700A0 (en) * 2000-07-18 2000-08-10 Design Science Pty Ltd Brake for all-terrain skateboard
AU2003257301A1 (en) * 2002-08-07 2004-02-25 Michael T. Sutherland Folding bicycle constructed from plate frame elements
DE202004013602U1 (de) * 2004-08-30 2006-01-05 Canyon Bicycles Gmbh Felgenbremse
US8096392B2 (en) * 2007-09-26 2012-01-17 Craig Hawley Edwards Light weight bicycle brake assembly
US8997943B2 (en) * 2011-03-04 2015-04-07 Shimano, Inc. Bicycle brake with synchronized brake arms
CN104097730A (zh) * 2014-07-25 2014-10-15 朱德金 一种电瓶车刹车装置
US9821880B2 (en) * 2015-08-07 2017-11-21 Shimano Inc. Bicycle rim brake

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB412346A (en) * 1933-03-03 1934-06-28 William Henry Whitmill Rim-brakes for use on cycles, motor-cycles and the like
GB420844A (en) * 1933-07-21 1934-12-10 Ernest Arnold Radnall Improvements in or relating to cycle brakes
GB450429A (en) * 1935-06-12 1936-07-17 Marr Louis Thomas Improvements in brakes for cycles and the like
US4391352A (en) * 1977-02-02 1983-07-05 Brown Lawrence G Brake system and apparatus and method therefor
JPS5599988A (en) * 1979-01-24 1980-07-30 Seiko Epson Corp Liquid crystal composition for dynamic driving
US4391353A (en) * 1981-01-23 1983-07-05 Mathauser William R Hand operated hydraulic bicycle brake
US4632225A (en) * 1985-05-08 1986-12-30 Mathauser William R Brake device for bicycles
US4765443A (en) * 1985-06-03 1988-08-23 Cunningham Charles B Caliper brake for mountain bicycles having wide tires
IT1211330B (it) * 1987-09-29 1989-10-12 Campagnolo Spa Freno per biciclette del tipo a tiro centrale
CH678844A5 (pl) * 1989-05-18 1991-11-15 Paul Adam
US5499699A (en) * 1994-03-25 1996-03-19 Chen; Tse-Min Device for locating reinforcing plate of bicycle brake
DE9405645U1 (de) * 1994-04-05 1994-05-26 Chen, Tse-Min, Pu-Yen, Changhua Positionierungseinrichtung für eine Verstärkungsplatte einer Fahrradbremse
DE4414855A1 (de) * 1994-04-28 1995-11-02 Joergen Erichsen Haltebügel für Felgenbremsen an Fahrrädern
US5636716A (en) * 1995-03-07 1997-06-10 Shimano, Inc. Bicycle brake device
US5562297A (en) * 1995-12-12 1996-10-08 Lin; Chun-San Engagement between a connecting element and a front fork
US5743284A (en) * 1996-09-18 1998-04-28 Avid Enterprises, Inc. Cantilever brake with pad attitude control

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9802102A3 (cs) 2001-09-12
PL327528A1 (en) 1999-01-18
CN1205958A (zh) 1999-01-27
TW584126U (en) 2004-04-11
CZ291598B6 (cs) 2003-04-16
CN1178817C (zh) 2004-12-08
SK284519B6 (sk) 2005-05-05
EP0891921A2 (en) 1999-01-20
US5894913A (en) 1999-04-20
SK94898A3 (en) 1999-06-11
EP0891921A3 (en) 2000-07-19
RU2242396C2 (ru) 2004-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7322260B2 (en) Bicycle pedal
US6722229B2 (en) Bicycle pedal assembly
EP0999122B1 (en) "Bicycle pedal and bicycle cleat"
US7503133B2 (en) Bicycle pedal assembly
PL189962B1 (pl) Rowerowy zespół hamulcowy
US20020014756A1 (en) Bicycle brake mounting structure
EP1106494B1 (en) Bicycle pedal
EP0891922B1 (en) Brake device
EP1033299B1 (en) Bicycle cleat
US5924525A (en) Bicycle brake assembly
JP3403171B2 (ja) 自転車ペダル
US6454055B1 (en) Braking device with shoe-orienting compliant member
EP1033298B1 (en) Bicycle pedal
EP0940333A2 (en) Bicycle brake device
RU2242395C2 (ru) Велосипедное тормозное устройство (варианты)
EP1533220B1 (en) Bicycle pedal
EP1533219B1 (en) Bicycle pedal
CN117048768A (zh) 自行车部件

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080707