PL189591B1 - Bezszczotkowa maszyna synchroniczna - Google Patents

Bezszczotkowa maszyna synchroniczna

Info

Publication number
PL189591B1
PL189591B1 PL99332434A PL33243499A PL189591B1 PL 189591 B1 PL189591 B1 PL 189591B1 PL 99332434 A PL99332434 A PL 99332434A PL 33243499 A PL33243499 A PL 33243499A PL 189591 B1 PL189591 B1 PL 189591B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
poles
air gap
field
machine
Prior art date
Application number
PL99332434A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332434A1 (en
Inventor
Janusz Wróblewski
Katarzyna Swarcewicz
Original Assignee
Akademia Morska W Gdyni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Morska W Gdyni filed Critical Akademia Morska W Gdyni
Priority to PL99332434A priority Critical patent/PL189591B1/pl
Publication of PL332434A1 publication Critical patent/PL332434A1/xx
Publication of PL189591B1 publication Critical patent/PL189591B1/pl

Links

Landscapes

  • Permanent Field Magnets Of Synchronous Machinery (AREA)

Abstract

Bezszczotkowa maszyna synchro- niczna z wirujaca magnesnica z tworni- kiem z ferromagnetycznym jarzmem sto- jana i kolnierzem elektromagnesu, które sa w obwodzie magnetycznym z wirnikiem, przy czym szczeliny powietrzne pomocni- cze sa usytuowane miedzy pierscieniami elektromagnesów a sfazowanymi elemen- tami pierscieniowymi z biegunami, zas szczelina powietrzna przytwornikowa jest usytuowana miedzy biegunami magnesni- cy a twornikiem, znamienna tym, ze wir- nik ma dwa przeciwlegle usytuowane jed- nolite elementy pierscieniowe z bieguna- mi (10) osadzonymi na wale (11) i na tule- jach dystansowych niemagnetycznych (6), z którymi utworzone bieguny magnesnicy (5) sa rozdzielone magnesami trwalymi (4). Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest bezszczotkowa maszyna synchroniczna z magnesami trwałymi i domagnesowaniem elektromagnetycznym mająca zastosowanie w przemyśle budowy maszyn elektrycznych.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 103265, bezszczotkowa maszyna synchroniczna charakteryzująca się tym, że posiada nieruchome cewki magneśnicy, nabiegunniki magneśnicy, twomik przy czym wirnik nie posiada uzwojeń i usytuowany jest obrotowo między nabiegunnikami a twomikiem. Szczelina powietrzna pomiędzy wirnikiem a twomikiem ma różną na obwodzie grubość, a szczelina powietrzna pomiędzy nabiegunnikami i wirnikiem jest równomierna. W znanej maszynie wirnik jest wykonany z materiału o różnej przenikalności magnetycznej na obwodzie, a reluktancja szczeliny powietrznej między twomikiem a wirnikiem jest zmienna na obwodzie, przy czym reluktancja szczeliny powietrznej między wirnikiem a nabiegunnikiem jest stała.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest rozbudowany obwód wzbudzenia i związany z nim duzy strumień rozproszenia ze względu na potrzebę zapewnienia dużych przekrojów na długiej drodze przesyłu strumienia pochodzącego od cewek magneśnicy, oraz nierównomierne wykorzystanie rdzeni: wirnika i twomika w procesie magnesowania. W znanej maszynie jest modelowana szczelina powietrzna między wirnikiem a twomikiem lub jest stosowany materiał w wirniku o różnej przenikalności magnetycznej.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 103 266 bezszczotkowa maszyna synchroniczna o zwiększonym momencie bezwładności. Znana maszyna posiada nieruchomy koncentrycznie usytuowany twornik i cewki magneśnicy i tarcze magneśnicy, przy czym wirnik bez uzwojeń otacza twomik oraz tarcze magneśnicy i cewki. Szczelina powietrzna pomiędzy wirnikiem a twomikiem ma różną grubość, natomiast szczelina powietrzna pomiędzy tarczami magneśnicy a wirnikiem jest równomierna. W znanej maszynie wirnik jest wykonany z materiału o różnej przenikalności magnetycznej na obwodzie, przy czym reluktancja szczeliny powietrznej między twomikiem a wirnikiem jest zmienna na obwodzie, natomiast reluktancja szczeliny powietrznej między wirnikiem a tarczą magneśnicy jest stała.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest rozwinięty stacjonarny obwód wzbudzenia wpływający na wydłużenie drogi magnesowania i duży strumień rozproszenia oraz nierównomierne wykorzystanie rdzenia twomika.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 103267 jednofazowa bezszczotkowa maszyna synchroniczna posiadająca nieruchome nabiegunniki i nieruchomą magneśnicę między którymi jest szczelina powietrzna w której wiruje pierścień. Fragmenty pierścienia są o różnej przenikalności magnetycznej i o różnej grubości.
Niedogodnością znanej maszyny jest jej jednofazowość.
189 591
Znana, jest z polskiego opisu patentowego nr 107589 bezszczotkowa maszyna synchroniczna, która ma wirującą magneśnicę i nieruchome uzwojenie wzbudzenia. W wirującej magneśnicy są usytuowane obszary działania biegunów „N” i obszary działania biegunów „S”, wykonanych z magnesów trwałych. W stojanie maszyny są usytuowane nieruchome uzwojenia wzbudzenia jako elektromagnesy połączone przeciwsobnie.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest usytuowanie magnesów trwałych w wirującej magneśnicy z elementami mocującymi z materiału niemagnetycznego powodując zwiększenie przestrzeni roboczej maszyny.
Znana jest z europejskiego opisu patentowego nr 0261952 i polskiego opisu patentowego nr 158609 maszyna elektryczna reluktancyjna ze zmiennym strumieniem całkowitym posiadająca wirnik składający się z części głównej podzielonej na sekcje na przemian o małej i dużej reluktancji. Posiada stojan i co najmniej jeden element magnetyczny wytwarzający skierowany promieniowo w stosunku do wału wirnika strumień magnetyczny. Przy czym co najmniej jeden element magnetyczny jest umieszczony pomiędzy główną i bocznikową częścią wirnika dla wytworzenia strumienia magnetycznego w stojanie bez zmiany kierunku przepływu strumienia przez wirnik. Wirnik jest bez uzwojeń. Każdy nabiegunnik stojana jest o takich samych wymiarach, zaś główna część wirnika tworzy cylinder z materiału o dużej przewodności magnetycznej i posiada na obwodzie otwory, które tworzą sekcje o dużej reluktancji przedzielone przez sekcje o małej reluktancji rdzenia wirnika. Po obu stronach części głównej wirnika usytuowane są elementy magnetyczne wzbudzenia stanowiące magnesy trwałe i elektromagnesy. Część bocznikowa wirnika zawiera wał z materiału o dużej przewodności magnetycznej umieszczony w osi głównej maszyny. Wał ma wykonane w określonej liczbie wystające promieniowo segmenty bocznikowe tworzące sckcje o dużej reluktancji przedzielone przez sekcje o małej reluktancji. Elementy magnetyczne wzbudzenia posiadają pierścieniowy magnes, który jest osadzony od strony wału na jarzmie, a od strony części głównej wirnika styka się zewnętrzną powierzchnią ze szpulą z materiału ferromagnetycznego. Szczeliny powietrzne utworzone są pomiędzy jarzmem a wirnikiem i od strony zewnętrznej z głównym elementem wirnika. Uzwojenie osadzone na szpuli reguluje przepływ magnesu trwałego.
Niedogodnością znanego rozwiązania są długie drogi obwodu magnesowania z elementami wzbudzenia odsuniętymi od strefy przetwarzania w twomiku. W znanym rozwiązaniu o skomplikowanej konstrukcji uzwojenie twornika jest wykonane w postaci skupionej na stałych biegunach. W znanym rozwiązaniu element bocznikowy wału przewodzi połowę strumienia głównego, a jego regulacja sprzyja powstaniu strumienia rozproszenia.
Znana jest z amerykańskiego opisu patentowego nr 4 888 513 reluktancyjna maszyna posiadająca stojan z uzwojeniami i wirnikiem zawierającym elementy z materiału ferromagnetycznego, które są wstawione do wirnika i odseparowane szczeliną powietrzną i elementami niemagnetycznymi. Przekrój poprzeczny pojedynczych elementów z materiału ferromagnetycznego jest co najmniej bliski szczelinie powietrznej i w całości jest zmniejszony przez wstawione elementy z materiału nieferromagnetycznego w taki sposób, że stosunek pomiędzy materiałem ferromagnetycznym przekroju poprzecznego i całym wolnym przekrojem poprzecznym nie przewyższa 0,6 co najmniej stosunkiem pomiędzy wymiarem elementów z nieferromagnetycznego materiału leżących w płaszczyźnie stycznej do szczeliny powietrznej 1 grubości szczeliny powietrznej maszyny nie przewyższającym 5. Znana maszyna jest zasilana z elektronicznego obwodu „kontrolnym” wektorem prądu z uzwojeń stojana. Wirnik z ukrytymi biegunami ma niewielkie wgłębienia z materiału nieferromagnetycznego.
W znanym rozwiązaniu jest laminowany wirnik osiowo naprzemiennie z blachy ferromagnetycznej i nieferromagnetycznej, przy czym grubość każdej przestępnej warstwy nieferromagnetycznej jest co najmniej 2/3 grubości każdej warstwy z ferromagnetycznej blachy, a grubości każdej z przestępnych warstw nieferromagnetycznych nie przewyższają 5 taktów grubości szczelny powietrznej maszyny.
Niedogodnością znanej maszyny jest skomplikowana konstrukcja oraz jednokierunkowość pracy jako silnik.
Znany jest z amerykańskiego opisu patentowego nr 5 140 210 wirnik ze stałymi magnesami, posiadający wał i zespół zawierający wiele segmentów magnesu trwałego. Każdy segment jest sfazowany po zewnętrznej stronie krawędzi i przylega do osiowych wnęk wokół
189 591 wirującego wału. Wirnik maszyny jest obejmowany przez dwa elementy rurowe w kształcie kubka podtrzymującego jednocześnie wirnikowy zespół magnesów.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest brak możliwości regulacji przepływu magnesującego od magnesów trwałych.
Istotą wynalazku jest maszyna w której wirnik ma dwa przeciwległe usytuowane jednolite elementy pierścieniowe osadzone na wale i na tulejach dystansowanych niemagnetycznych z którymi utworzone bieguny magneśnicy są rozdzielone magnesami trwałymi.
Korzystnym skutkiem jest utworzenie wielobiegunowej struktury anizotropowej za pomocą magnesów trwałych, która jest wykorzystywana efektywniej w procesie ukierunkowanego magnesowania elektromagnetycznego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny do osi obrotu maszyny, a fig. 2 przekrój poprzeczny do osi obrotu.
Twomik 1 z materiału ferromagnetycznego miękkiego jest w kształcie walca wydrążonego koncentrycznie wewnątrz ze żłobkami, w których jest usytuowane wielofazowe uzwojenie 2. Osie żłobków są równoległe lub mają niewielki skos do osi obrotu maszyny. Twomik 1 jest obejmowany przez jarzmo stojanu 3 kształcie wydrążonego walca z materiału ferromagnetycznego i jest elementem głównego obwodu magnesowania. Magneśnica wirująca posiada dwa przeciwległe usytuowane elementy pierścieniowe z biegunami 10 osadzonymi na wale wirnika 11 za pośrednictwem niemagnetycznych tulei dystansowych 6. W części czynnej magneśnicy, odpowiadającej długości twomika 1 bieguny magneśnicy 5 są rozdzielone odpowiednio spolaryzowanymi magnesami trwałymi 4. Magnesy trwałe 4 będące źródłem siły magnetomotorycznej i strumienia magnetycznego kształtują wymaganą strukturę anizotropowa, którą następnie wzmacniają własnymi przepływami, stając się ekranami magnetycznymi podczas współdziałania ze stacjonarnym obwodem do wzbudzania elektromagnetycznego. Między pierścieniem elektromagnesu 9 i sfazowanym na kształt stożka elementem pierścieniowym z biegunami 10 występuje szczelina powietrzna pomocnicza 81. Między twomikiem 1 a biegunami magneśnicy 5 występuje szczelina powietrzna przytwomikowa 8. Strumień magnetyczny od magnesów trwałych 4 przenika promieniowo od bieguna „N” magnesu przez biegun „N” magneśnicy 5 szczelinę powietrzną przytwomikową δ do twomika 1 i ponownie przez szczelinę powietrzną przytwomikową δ do bieguna „S” magneśnicy 5 bieguna „S” magnesu trwałego 4. W celu uzyskania płynnej regulacji maszyna jest wyposażona w dwuczęściową nieruchomą magneśnicę elektromagnetyczną przy czym każda z części ma pierścień elektromagnesu 9 zakończony z jednej strony kołnierzem, stanowiącym równocześnie tarczę łożyskową maszyny. Na pierścieniu elektromagnesu 9 jest umieszczona cewka wzbudzenia. Każda cewka wzbudzenia δ jest w kształcie cylindrycznego pierścienia usytuowanego koncentrycznie względem osi obrotu maszyny w płaszczyźnie prostopadłej do tej osi. Cewki wzbudzenia δ są zasilane prądem stałym i powodują przepływy zgodne.
Strumień magnetyczny wywołany cewkami wzbudzenia δ przenika od bieguna „N” jednego pierścienia elektromagnesu 9 przez szczelinę powietrzną pomocniczą δ1, element pierścieniowy z biegunami 10, które dla tego kierunku przenikania strumieni są biegunami „N” magneśnicy 5 przez szczelinę powietrzną przytwomikową δ do twomika 1. W twomiku 1 po przebyciu drogi odpowiadającej podziałce biegunowej ponownie przez szczelinę powietrzną przytwomikową δ do biegunów „S” magneśnicy 5, pierścienia z biegunami 10 przez szczelinę powietrzną pomocniczą δ1 do bieguna „S” drugiego pierścienia elektromagnesu 9 i dalej jego kołnierzem, będącym tarczą łożyskową przenika do jarzma stojana 3 oraz tarczy łożyskowej będącej kołnierzowym zakończeniem i jednocześnie biegunem „S” pierwszego pierścienia elektromagnesu 9.
Strumień od magnesów trwałych 4 jest wzmacniany strumieniem wywołanym cewkami wzbudzenia δ na odcinkach ich zgodnego przenikania. Obrót magneśnicy powoduje, że dla poszczególnych cewek uzwojenia twomika 1 wystąpi zmienny w czasie strumień magnetyczny, przenikający szczelinę powietrzną przytwomikową δ. W każdej z faz tego uzwojenia zaindukuje się siła elektromagnetyczna proporcjonalna do liczby zwojów, wartości strumienia oraz prędkości zmian strumienia magnetycznego w czasie.
189 591
Fig.2
189 591
Fig1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Bezszczotkowa maszyna synchroniczna z wirującą magneśnicą z twomikiem z ferromagnetycznym jarzmem stojana i kołnierzem elektromagnesu, które są w obwodzie magnetycznym z wirnikiem, przy czym szczeliny powietrzne pomocnicze są usytuowane między pierścieniami elektromagnesów a sfazowanymi elementami pierścieniowymi z biegunami, zaś szczelina powietrzna przytwomikowa jest usytuowana między biegunami magneśnicy a twornikiem, znamienna tym, że wirnik ma dwa przeciwległe usytuowane jednolite elementy pierścieniowe z biegunami (10) osadzonymi na wale (11) i na tulejach dystansowych niemagnetycznych (6), z którymi utworzone bieguny magneśnicy (5) są rozdzielone magnesami trwałymi (4).
PL99332434A 1999-04-06 1999-04-06 Bezszczotkowa maszyna synchroniczna PL189591B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99332434A PL189591B1 (pl) 1999-04-06 1999-04-06 Bezszczotkowa maszyna synchroniczna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99332434A PL189591B1 (pl) 1999-04-06 1999-04-06 Bezszczotkowa maszyna synchroniczna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332434A1 PL332434A1 (en) 1999-09-27
PL189591B1 true PL189591B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=20074113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99332434A PL189591B1 (pl) 1999-04-06 1999-04-06 Bezszczotkowa maszyna synchroniczna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189591B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL332434A1 (en) 1999-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109560631B (zh) 可变磁通型的永磁体式旋转电机
US5942829A (en) Hybrid electrical machine including homopolar rotor and stator therefor
US4758756A (en) Vernier-type electrodynamic machine
US7915777B2 (en) Ring coil motor
US4831300A (en) Brushless alternator and synchronous motor with optional stationary field winding
PL158609B1 (en) Reluctance electric machine behind a changeable total stream
JP3280896B2 (ja) 永久磁石式リラクタンス型回転電機
KR20180071159A (ko) 회전축 또는 고정축을 사용할 수 있는 2개의 회전자를 이용하는 발전기
JP3290392B2 (ja) 永久磁石式リラクタンス型回転電機
US20060022553A1 (en) Rotating electric machine
JP2009136046A (ja) トロイダル巻式回転電機
EP1401083A3 (en) Permanent magnet and reluctance type rotating machine
DE19780317D2 (de) Elektrische Maschine
JP5265615B2 (ja) 永久磁石埋め込み回転子
CN110268610B (zh) 具有磁旋转场降低和通量集中的同步电机
JP2008167520A (ja) 回転電機
JP3597821B2 (ja) 永久磁石式リラクタンス型回転電機
JPS61180019A (ja) 磁気軸受
ATE81736T1 (de) Mehrphasige, permanentmagneterregte elektrische maschine synchroner bauart.
WO2003003546A1 (en) A permanent magnet electrical machine
US2713128A (en) Dynamoelectric machine
PL189591B1 (pl) Bezszczotkowa maszyna synchroniczna
US20160301290A1 (en) Electric generator
JP7116667B2 (ja) 回転電機
PL189592B1 (pl) Bezszczotkowa reluktancyjna maszyna synchroniczna