PL189273B1 - Mechanizm rozrządu - Google Patents

Mechanizm rozrządu

Info

Publication number
PL189273B1
PL189273B1 PL98329535A PL32953598A PL189273B1 PL 189273 B1 PL189273 B1 PL 189273B1 PL 98329535 A PL98329535 A PL 98329535A PL 32953598 A PL32953598 A PL 32953598A PL 189273 B1 PL189273 B1 PL 189273B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cam
opening angle
valve
cams
camshaft
Prior art date
Application number
PL98329535A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329535A1 (en
Inventor
Czesław Koziarski
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL98329535A priority Critical patent/PL189273B1/pl
Publication of PL329535A1 publication Critical patent/PL329535A1/xx
Publication of PL189273B1 publication Critical patent/PL189273B1/pl

Links

Abstract

1. Mechanizm rozrzadu wyposazony w walek rozrzadu i krzywke, znamienny tym, ze na walku rozrzadu umocowany jest przesuwnie korpus krzywek (1), na którym ma nacieta krzywke o stalym kacie otwarcia (2) i krzywke o zmiennym kacie otwarcia (3) pola- czone krzywka o duzym kacie otwarcia (4). F i g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm rozrządu stosowany do sterowania zaworami wydechowymi silników spalinowych o wtrysku bezpośrednim, szczególnie używanych do napędu pojazdów w miastach.
Znany z polskiego opisu zgłoszenia patentowego P-318565 mechanizm rozrządu składa się z naciętej na wale krzywki o zmiennym wzdłuż jego osi, kącie otwarcia zaworu, która poprzez popychacz mechaniczny steruje zaworem. Zmiana kąta otwarcia realizowana jest przez przemieszanie współpracującego z krzywką końca popychacza wzdłuż osi wału silnika, w zalezności od położenia pedału przyspieszacza.
Główną niedogodnością silników spalinowych, stosowanych do napędu pojazdów w miastach, jest wzmozone zanieczyszczanie środowiska. Zanieczyszczenie spalinami zwiększa się wraz z pogorszeniem spalania wywoływanym spadkiem jego temperatury, podczas obniżania stopnia napełniania cylindrów powietrzem celem zmniejszenia mocy silnika. Dla uzyskania pewniejszego zapłonu mieszanka powietrza wzbogacana jest paliwem, co utrudnia oczyszczanie spalin w katalizatorze, który otrzymuje wtedy stosunkowo mniej powietrza. W pojazdach używanych w miastach problemem jest też strata energii podczas ich hamowania. Zmniejsza to nie tylko ekonomiczność eksploatacji pojazdów ale również zwiększa zanieczyszczenie oraz temperaturę otoczenia. Celem zmniejszenia tych strat stosuje się akumulacyjne układy napędowe pozwalające na odzyskowe hamowanie rozpędzonych mas. Najczęściej stosowany jest układ hybrydowy składający się z silnika spalinowego i maszyny elektrycznej wraz z dodatkowymi akumulatorami nazywany silnikiem spalinowo-elektrycznym. Znany z polskiego opisu zgłoszenia patentowego P-318565 silnik nadaje się wprawdzie szczególnie do takiego zastosowania ale jest on silnikiem dwusuwowym i zastosowany w nim mechanizm rozrządu nadaje się tylko do niego.
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm rozrządu wyposażony w wałek rozrządu i krzywkę.
Istota mechanizmu według wynalazku polega na tym, ze na wałku rozrządu umocowany jest przesuwnie korpus krzywek, na którym ma naciętą krzywkę o stałym kącie otwarcia i krzywkę o zmiennym kącie otwarcia połączone krzywką o dużym kącie otwarcia. Krzywki współpracują z dźwigienką zaworu, która ma kształt łukowy i wyposażona jest w boczne obrzeza na swych końcach. Popychacz hydrauliczny dźwigienki ma główkę w kształcie walca. Boczna część grzbietu dźwigienki zaworu ma kształt wypukły. Krzywki współpracują również bezpośrednio z końcówką popychacza hydraulicznego zaworu osadzonego w pokrywce. Korpus krzywek połączony jest za pomocą przesuwnego wpustu z nasuwą.
189 273
W mechanizmie rozrządu według wynalazku, zastosowano na wałku rozrządu przesuwnie zamocowany korpus krzywek z naciętymi na nim krzywkami, współpracującymi z dźwigienkami lub popychaczami zaworów sterującymi otwarciem zaworów wylotowych. Krzywka o dużym kącie otwarcia zaworu łączy krzywkę o stałym kącie otwarcia zaworu z krzywką 0 zmiennym kącie otwarcia zaworu co powoduje otwarcie zaworu podczas suwu sprężania. Przemieszczanie wzdłuz osi wału tych krzywek w zależności od stopnia napełnienia cylindra powietrzem odbywa się za pomocą siłowników sterowanych pedałem przyspieszania. Silnik z mechanizmem rozrządu według wynalazku składa się z częściowo niezależnych układów napędowych o ilości równej liczbie cylindrów, które mogą mięć różne stopnie napełnienia w przestrzeniach roboczych. Mogą tez być one wyłączane lub pracować pojedynczo.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny mechanizmu rozrządu, fig. 2 - przekrój podłużny B-B widziany z dołu, fig. 3 przekrój podłużny A-A widziany z boku, fig. 4 - styk popychacza z krzywką mechanizmu rozrządu, a fig. 5 - przekrój C-C popychacza i widok podłużny mechanizmu rozrządu.
Przykład I. Mechanizm rozrządu składa się z korpusu krzywek 1 z naciętą na nim krzywką o stałym kącie otwarcia zaworu 2, krzywką o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3 oraz krzywką o dużym kącie otwarcia zaworu 4. Krzywki te naciskają na dźwigienkę zaworu 5, która z jednej strony opiera się na hydraulicznym popychaczu dźwigienki 6 a z drugiej na końcu zaworu 7. Korpus krzywek 1 zamocowany jest przesuwnie za pomocą przesuwnych wpustów 8 na wałku rozrządu 9, który ułozyskowany jest poprzez pierścień łożyskowy 10 w łożysku ślizgowym 11 osadzonym w głowicy silnika spalinowego 12. Krzywki 2, 3 i 4 wraz z korpusem krzywek 1 przesuwane są siłownikiem za pomocą nasuwy 13. Celem zabezpieczenia dźwigienki zaworu 5 przed siłą boczną wywoływaną przez krzywkę o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3 oraz krzywkę o dużym kącie otwarcia zaworu 4 nadano jej łukowy kształt i wyposażono na końcach w boczne obrzeza 14 natomiast hydrauliczny popychacz dźwigienki 6 ma główkę w kształcie walca. Krzywka o dużym kącie otwarcia zaworu 4 ma zarys krzywoliniowy dla zmniejszenia skoku korpusu krzywek 1. Nasuwa 13 jest połączona z korpusem krzywek 1 za pomocą co najmniej jednego przesuwnego wpustu 8.
Działanie silnika z mechanizmem rozrządu według wynalazku jest następujące. Powietrze zasysane jest do cylindrów podczas ruchu tłoka z górnego do dolnego martwego punktu, poprzez zawory ssące. Przed zamknięciem tych zaworów następuje otwarcie zaworów wylotowych 7 za pomocą krzywki o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3. Kąt tego otwarcia jest tym większy im mniejszy jest stopień napełnienia cylindrów. Realizowane to jest przez przesuwanie korpusu krzywek 1 od jego lewego położenia krańcowego, w którym pracuje tylko krzywka o stałym kącie otwarcia zaworu 2 w prawo siłownikiem za pomocą nasuwy 13. Następnie do cylindra wtryskiwane jest paliwo a wytworzona przez to mieszanka sprężana jest przez tłok do jego górnego martwego punktu, przed którym następuje zapłon mieszanki. Po czym tłok wykonuje ruch poboczy do dolnego martwego punktu tłoka. Przed tym punktem następuje otwarcie zaworów wydechowych za pomocą krzywek o stałym kącie otwarcia zaworu 2 oraz następuje wydech. Krzywki o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3 pełnią funkcję przepustnicy powietrza. Przemieszczając w jego prawe krańcowe położenie korpus krzywek 1 wywołujemy działanie krzywki o dużym kącie otwarcia 4, co powoduje, ze podczas ruchu sprężania, pracy i wydechu zawór wylotowy jest otwarty, co umożliwia rozruch silnika spalinowego maszyną elektryczną zamiast rozrusznikiem. Maszyna ta może służyć też, oprócz ładowania akumulatorów, do odzyskowego hamowania pojazdów i jego napędu przed oraz na skrzyżowaniach, przystankach a szczególnie w korkach ulicznych. Wirnik tej maszyny służy też jako koło zamachowe silnika spalinowego. Większa ilość powietrza w katalizatorze pozwala na lepsze oczyszczanie spalin, w przypadku niepełnego wykorzystania maksymalnej mocy silnika. Przez większe napełnienie pracujących cylindrów skutecznie zwiększa się jego sprawność.
Przykład ll. Mechanizm rozrządu według wynalazku wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że krzywka o stałym kącie otwarcia zaworu 2, krzywka o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3 oraz krzywka o dużym kącie otwarcia zaworu 4 działają bezpośredniego na końcówkę popychacza hydraulicznego zaworu 15, przy czym pokrywka 16 służy do
189 273 prowadzenia końcówki popychacza hydraulicznego zaworu 15 oraz zabezpieczenia go przed obracaniem się.
Stosując doładowanie silnika z mechanizmem rozrządu według wynalazku można go chłodzić przez przedmuchiwanie jego cylindrów powietrzem i wykorzystać do napędu ciepło tego chłodzenia przy napełnianiu sprężonym w turbosprężarce powietrzem cylindrów, które pracują wtedy jako silnik powietrzny. Opisany mechanizm rozrządu nadaje się w zasadzie do stosowania w czterosuwowych silnikach niskoprężnych, ale może być też stosowany do silników wysokoprężnych. Mechanizm rozrządu, w którym zastąpiono trzy krzywki 2, 3 i 4 nacięte na korpusie krzywek 1 krzywką o zmiennym kącie otwarcia zaworu 3 może być stosowany do silników dwusuwowych.
189 273
189 273
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm rozrządu wyposażony w wałek rozrządu i krzywkę, znamienny tym, że na wałku rozrządu umocowany jest przesuwnie korpus krzywek (1), na którym ma naciętą krzywkę o stałym kącie otwarcia (2) i krzywkę o zmiennym kącie otwarcia (3) połączone krzywką o dużym kącie otwarcia (4).
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że krzywki (2, 3 i 4) współpracują z dźwigienką zaworu (5), która ma kształt łukowy i na swych końcach wyposażona jest w boczne obrzeza (14), przy czym hydrauliczny popychacz dźwigienki (6) ma główkę w kształcie walca, zaś boczna część grzbietu dźwigienki zaworu (5) ma kształt wypukły.
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że krzywki (2, 3 i 4) współpracują bezpośrednio z końcówką popychacza hydraulicznego zaworu (15) osadzonego w pokrywce (16).
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, ze korpus krzywek (1) połączony jest za pomocą przesuwnego wpustu (8) z nasuwą(13).
PL98329535A 1998-11-03 1998-11-03 Mechanizm rozrządu PL189273B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329535A PL189273B1 (pl) 1998-11-03 1998-11-03 Mechanizm rozrządu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329535A PL189273B1 (pl) 1998-11-03 1998-11-03 Mechanizm rozrządu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329535A1 PL329535A1 (en) 2000-05-08
PL189273B1 true PL189273B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=20073109

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98329535A PL189273B1 (pl) 1998-11-03 1998-11-03 Mechanizm rozrządu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189273B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL329535A1 (en) 2000-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960007104B1 (ko) 압축공기를 동력 매체로 하는 엔진
JP4314595B2 (ja) 6サイクル機関の排気触媒制御
US8657044B2 (en) Pneumatic hybrid internal combustion engine on the basis of fixed camshafts
US4716863A (en) Internal combustion engine valve actuation system
US7607503B1 (en) Operating a vehicle with high fuel efficiency
US20080185194A1 (en) Hybrid Vehicle With Engine Power Cylinder Deactivation
JP2001524640A (ja) 遅延およびegr用統合空動きシステム
CN109154242B (zh) 运行内燃机的方法和内燃机
US6334417B1 (en) Method of cold starting a throttle-free, multi-cylinder internal-combustion engine
EP2065586A1 (en) Improved breathing for an internal combustion engine
CN110494638A (zh) 用于运行内燃机的方法和内燃机
GB2403772A (en) Regenerative air hybrid engine comprising an internal combustion engine connected to a compressed air storage tank via shut-off valves
PL189273B1 (pl) Mechanizm rozrządu
CN108868943A (zh) 应用电磁全可变气门的发动机二四冲程切换方法
WO2004080744A1 (en) Regenerative air hybrid engine
US5603291A (en) Internal combustion engine with valve built into piston head
CN112400055A (zh) 用于在发动机制动操作中操作尤其是机动车的内燃机的方法
PL209865B1 (pl) Rozrząd silnika niechłodzonego
US20240102427A1 (en) Method for heating a catalytic converter
Kentfield et al. Friction Losses of a Novel Prototype Variable Expansion-Ratio, Spark Ignition, Four-Stroke Engine
CZ2007551A3 (cs) Spalovací motor prestavitelný na kompresor nebo pneumatický motor
US2700378A (en) Opposed piston internal-combustion engine
KR0132589Y1 (ko) 자동차용 이중 흡기밸브식 엔진
KR20020008555A (ko) 압축공기를 동력매체로 하는 엔진
WO2021079258A1 (en) Combustion engine