PL188522B1 - Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości - Google Patents

Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości

Info

Publication number
PL188522B1
PL188522B1 PL97321644A PL32164497A PL188522B1 PL 188522 B1 PL188522 B1 PL 188522B1 PL 97321644 A PL97321644 A PL 97321644A PL 32164497 A PL32164497 A PL 32164497A PL 188522 B1 PL188522 B1 PL 188522B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
caprolactam
distillation
weight
rectification
stream
Prior art date
Application number
PL97321644A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321644A1 (en
Inventor
Natalia Danilczyk
Antoni Janusz Gucwa
Marek Gwizdak
Kazimierz Izydorczyk
Jan Kania
Bogusław Łonak
Leszek Maciszewski
Jan Maczuga
Konstanty Makal
Magdalena Malinowska
Stanisław Rygiel
Józef Szparski
Jan Wais
Original Assignee
B P Zakladow Azotowych Biproza
Zaklady Azotowe W Tarnowie Mos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by B P Zakladow Azotowych Biproza, Zaklady Azotowe W Tarnowie Mos filed Critical B P Zakladow Azotowych Biproza
Priority to PL97321644A priority Critical patent/PL188522B1/pl
Publication of PL321644A1 publication Critical patent/PL321644A1/xx
Publication of PL188522B1 publication Critical patent/PL188522B1/pl

Links

Landscapes

  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

. Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości z zatężonych wodnych roztworów zawierających 85-95% wagowych kaprolaktamu otrzymanych z kaprolaktamu uzyskiwanego w procesie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum a następnie neutralizacji wodą amoniakalną, ekstrakcji trójchloroetylenem, wodą zatęźania i laystalizacji w temperaturze 35°C pod obniżonym ciśnieniem oraz destylacji i rektyfikacji wydzielonego kryształu, również pod obniżonym ciśnieniem, w którym strumień ługów macierzystych z operacji krystalizacji oraz strumień pozostałości podestylacyjnej kierowane są do wcześniejszych etapów oczyszczania i wyodrębniania kaprolaktamu, znamienny tym, że część strumienia ługów macierzystych poddaje się odwodnieniu, po czym łączy się z częścią pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, a następnie połączone strumienie kieruje się do operacji rektyfikacji prowadzonej z odbiorem przedgonów, pozostałości porektyfikacyjnej i frakcji głównej w taki sposób, że frakcja główna stanowi 80% wagowych połączonych strumieni ługów macierzystych po odwodnieniu i pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, nie więcej jednak niż 75?4 wagowych strumienia stopionego kryształu kaprolaktamu do destylacji kaprolaktamu pod obniżonym ciśnieniem, a przedgony i pozostałość porektyfikacyjną kieruje się do wcześniejszych etapów oczyszczania i wyodrębniania kaprolaktamu. 2. Sposób według zastrz. I, znamienny tym, że stosuje się do rektyfikacji połączonych strumieni odwodnionego kaprolaktamu i pozostałości podestylacyjnej dodatek wodorotlenku sodowego w takiej ilości aby zawartość związków alkalicznych w wyprowadzonej z operacji rektyfikacji pozostałości porektyfikacyjnej wynosiła 0,2-0,3% wagowych korzystnie 0,25-0,27% wagowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości z zatężonych wodnych roztworów zawierających 85-95% wagowych kaprolaktamu otrzymanych z kaprolaktamu uzyskiwanego w procesie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum a następnie neutralizacji wodą amoniakalną, ekstrakcji trójchloroetylenem, wodą, zatężania i krystalizacji w temperaturze 35°C pod obniżonym ciśnieniem oraz destylacji i rektyfikacji wydzielonego kryształu, również pod obniżonym ciśnieniem, w którym strumień ługów macierzystych z operacji krystalizacji oraz strumień pozostałości podestylacyjnej kierowane są do wcześniejszych etapów oczyszczania i wyodrębniania kaprolaktamu.
W znanych sposobach oczyszczania surowego kaprolaktamu, otrzymanego w procesie beckmannowskiego przegrupowania oksymu cykloheksanonu, prowadzonego za pomocą oleum, stosuje się w rozwiązaniach przemysłowych zazwyczaj neutralizowanie za pomocą wodnego roztworu amoniaku połączone z ekstrakcją rozpuszczalnikiem organicznym warstwy zawierającej kaprolaktam oddzielonej od warstwy wodnego roztworu soli amonowej.
W wyniku tych procesów i operacji część zanieczyszczeń przechodzi do warstwy wodnego roztworu soli amonowej oraz do warstwy wodnej w operacji ekstrakcji. Kolejnym etapem oczyszczania jest operacja ponownej ekstrakcji kaprolaktamu z jego roztworu w rozpuszczalniku organicznym.
Odprowadzany z tej operacji rozpuszczalnik organiczny zawiera także pewne ilości, zanieczyszczeń. Roztwór wodny kaprolaktamu z operacji ponownej ekstrakcji przed skierowaniem do operacji krystalizacji poddaje się zatężaniu do stężenia 85-95% wagowych kaprolaktamu
188 522 po ewentualnej obróbce roztworu wodnego na wymiennikach jonowych lub po uwodornieniu zanieczyszczeń, mającym na celu zmianę charakteru chemicznego tych zanieczyszczeń.
W operacji krystalizacji kaprolaktamu z roztworów zawierających 85-95% wagowych składnika wyprowadza się ługi macierzyste, zawierające zanieczyszczenia, zaś kryształ kaprolaktamu po stopieniu kierowany jest do destylacji pod obniżonym ciśnieniem, z której poza produktem głównym wyprowadza się zawierające zanieczyszczenia przedgony destylacyjne i pozostałości podestylacyjne.
Ługi macierzyste, przedgony destylacyjne i pozostałości podestylacyjne wyprowadzane z operacji krystalizacji i destylacji, ze względu na wysoką zawartość zanieczyszczeń, poddawane są specjalnym obróbkom przed zawróceniem ich do głównych strumieni produkcyjnych lub oczyszczane w wydzielonych odrębnych instalacjach, w których prowadzone są operacje rozcieńczania, ekstrakcji rozpuszczalnikiem organicznym, ponownej ekstrakcji wodą, zatężania wodnego roztworu, krystalizacji i destylacji lub realizowane są inne procesy i operacje mające na celu wydzielenie i oczyszczanie kaprolaktamu w tych strumieniach np.: wygrzewanie w wysokich temperaturach lub z parą wodną pod podwyższonym ciśnieniem.
W amerykańskim opisie patentowym US3761467 został podany sposób wydzielania i oczyszczania kaprolaktamu w strumieniu ługów macierzystych z operacji krystalizacji z wodnego roztworu polegający na ekstrakcji kaprolaktamu rozpuszczalnikiem organicznym niemieszającym się z wodą. W wyniku tej operacji zostają oddzielone zanieczyszczenia barwne. Z roztworu kaprolaktamu w rozpuszczalniku organicznym w operacji ponownej ekstrakcji wodą otrzymuje się wodny roztwór kaprolaktamu i zawraca do głównego strumienia produkcyjnego. Wadą tego sposobu jest użycie dużej ilości wodorotlenku metalu alkalicznego w operacji ekstrakcji kaprolaktamu rozpuszczalnikiem organicznym niemieszającym się z wodą powodujące m.in. hydrolizę kaprolaktamu i tworzenie się zanieczyszczeń dających się łatwo ekstrahować w operacji ponownej ekstrakcji wodą. Ponadto wadą tego sposobu jest zwiększone zużycie ciepła niezbędne do otrzymania zatężonego roztworu kaprolaktamu oraz zwiększone zużycie zimna w operacji krystalizacji a poza tym ze względu na zawrót wodnego roztworu kaprolaktamu z ponownej ekstrakcji następuje ograniczenie zdolności produkcyjnej głównego ciągu produkcyjnego.
Inny sposób wydzielenia i oczyszczania ługów macierzystych został podany w polskim opisie wynalazku PL 174553. Zgodnie z tym opisem część strumienia ługów macierzystych, ewentualnie poddanych działaniu czynnika utleniającego, łączy się z częścią strumienia pozostałości podestylacyjnej i kieruje się do operacji krystalizacji w temperaturze 35°C wspólnie z głównym strumieniem zatężonego wodnego roztworu kaprolaktamu zawierającego 85-95% wagowych kaprolaktamu. Efekt czyszczenia uzyskuje się głównie dzięki ponownej krystalizacji zatężonego wodnego roztworu kaprolaktamu ale jednocześnie, co jest wadą tego rozwiązania, ogranicza się zdolność produkcyjną w operacji krystalizacji i zwiększa zużycie zimna na jednostkę produktu głównego - kaprolaktamu.
Zgodnie z wynalazkiem część strumienia ługów macierzystych z operacji krystalizacji zatężonego wodnego roztworu kaprolaktamu zawierającego 85-95% wagowych kaprolaktamu, prowadzonej w temperaturze 35°C, poddaje się odwodnieniu, po czym łączy się z częścią pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu. Połączone strumienie kieruje się do operacji rektyfikacji prowadzonej z odbiorem przedgonów, pozostałości porektyfikacyjnej i frakcji głównej w taki sposób, że frakcja główna stanowi 80% połączonych strumieni ługów macierzystych po odwodnieniu i pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu nie więcej jednak niż 75% strumienia stopionego kryształu kaprolaktamu kierowanego do operacji destylacji. Przedgony z rektyfikacji i pozostałość porektyfikacyjną kieruje się do wcześniejszych etapów oczyszczania i wydzielania kaprolaktamu. Ponadto okazało się korzystnym stosowanie do rektyfikacji dodatku wodorotlenku sodowego w takiej ilości aby zawartość związków alkalicznych w wyprowadzonej z operacji rektyfikacji pozostałości porektyfikacyjnej wynosiła 0,2-0,3% wagowych korzystnie 0,25-0,27% wagowych.
Okazało się, że oddzielenie mających wpływ na wskaźniki jakościowe związków chemicznych stanowiących zanieczyszczenia kaprolaktamu zawarte w ługach macierzystych jest
188 522 łatwiejsze na drodze wspólnej rektyfikacji z zanieczyszczeniami zawartymi w pozostałości po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu. Jednocześnie zawrót przedgonów rektyfikacyjnych i pozostałości porektyfikacyjnych do wcześniejszych etapów wydzielania i oczyszczania kaprolaktamu nie wywiera ujemnego wpływu na wskaźniki jakościowe kaprolaktamu uzyskanego po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu. Świadczy to o tym, że nie następuje kumulacja zanieczyszczeń w głównym ciągu produkcyjnym otrzymywania kaprolaktamu, a prawdopodobnie wynika to z tego, że efektywniejsze staje się oczyszczanie roztworów kaprolaktamu we wcześniejszych węzłach technologicznych wydzielania i oczyszczania kaprolaktamu, dzięki czemu węzły te po skierowaniu części ługów macierzystych do odwodnienia i następnie wspólna relacja z częścią strumienia pozostałości podestylacyjnych mogą być obciążone w większym stopniu. Tym samym można uzyskać wzrost zdolności produkcyjnej węzła produkcyjnego. Ponadto sposób według wynalazku umożliwia znaczne oszczędności w zużyciu pary wodnej i energii elektrycznej w węźle wydzielania i oczyszczania.
Wynalazek został objaśniony w przykładach wykonania, z których pierwszy jest przykładem porównawczym.
Przykład I.
Produkt po przegrupowaniu Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum o temperaturze 90°C w ilości 20 310 kg/h zawierający 45% wagowych kaprolaktamu podawano do instalacji neutralizowania kwasu siarkowego 13% wodą amoniakalną w ilości 30 840 kg/h. W wyniku procesu uzyskano olej laktamowy zawierający 65% wagowych kaprolaktamu i wodny 42% roztwór siarczanu amonowego, który skierowano do przerobu na siarczan amonowy nawozowy. Do uzyskanego oleju laktamowego wprowadzono część ługów macierzystych w ilości 3900 kg/h z operacji krystalizacji kaprolaktamu z jego zatężonych wodnych roztworów. Powstałą mieszaninę poddano w kolumnie rotacyjno-dyskowej ekstrakcji trójchloroetylenem w ilości 57 220 kg/h. Uzyskany 18% roztwór kaprolaktamu w trójchloroetylenie poddano w analogicznej kolumnie rotacyjno-dyskowej ponownej ekstrakcji wodą w ilości 25 500 kg/h, otrzymując 33% roztwór kaprolaktamu. Roztwór ten zatężano w układach wyparnych do uzyskania roztworu o zawartości 90% wagowych kaprolaktamu. Zatężony roztwór kaprolaktamu mieszano z 1600 kg/h pozostałości po destylacji kryształu kaprolaktamu, zawierającej 95,5% wagowych kaprolaktamu oraz 3900 kg/h ługów macierzystych z operacji krystalizacji kaprolaktamu wcześniej poddanych działaniu czynnika utleniającego zanieczyszczenia za pomocą 4% wodnego roztworu nadmanganianu potasowego.
Uzyskaną mieszaninę przy zachowaniu pH mieszaniny na poziomie 5-6 zmieszano z pozostałą częścią ługów macierzystych w ilości 7800 kg/h i poddano krystalizacji w temperaturze 35°C. Uzyskany kryształ kaprolaktamu w ilości 12 090 kg/h oddzielony od ługów macierzystych w wirówce, stopiono i skierowano do operacji destylacji zaś ługi macierzyste podzielono na trzy strumienie: 3900 kg/h skierowano do ekstrakcji, 3900 kg/h do utleniania wodnym roztworem nadmanganianu potasowego, a pozostałą część zmieszano z roztworem powstałym ze zmieszania zatężonego do 90% wagowych kaprolaktamu i ługów macierzystych po operacji utleniania.
W wyniku destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, prowadzonej pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 120°C z dodatkiem czynnika alkalicznego w ilości 7,0 kg/h w przeliczeniu na 100% NaOH uzyskano 9050 kg/h kaprolaktamu, 1030 kg/h frakcji niskowrzącej i 1600 kg/h pozostałości podestylacyjnej.
Pozostałość podestylacyjną skierowano do procesu mieszania z zatężonym roztworem do 90% wagowych kaprolaktamu i ługami macierzystymi po uprzednim utlenieniu zanier czyszczeń oraz pozostałą częścią ługów macierzystych poza częścią wcześniej skierowaną do operacji ekstrakcji kaprolaktamu trójchloroetylenem.
Uzyskano kaprolaktam o parametrach jakościowych: liczbie nadmanganianowej (dla 3% roztworu) - 22 000 s, indeksie nadmanganionowym PI - 2,5, zawartości lotnych zasad - 0,2 mmol NH3/kg, absorbancji przy 290 nm (dla 50% wodnego roztworu) - 0,02. Wydajność wydzielenia
188 522 kaprolaktamu wyniosła 99% w stosunku do kaprolaktamu zawartego w produkcie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum. Wskaźnik zużycia pary wodnej dla wydzielenia kaprolaktamu wyniósł 9,4 GJ/t, a wskaźnik zużycia energii elektrycznej 100 kWh/t.
Przykład Π.
Produkt po przegrupowaniu Beckmanna oksymu cykloheksanonu temperaturze 90°C w ilości 20 310 zawierający 45% wagowych kaprolaktamu podawano do instalacji neutralizowania kwasu siarkowego 13% wodą amoniakalną w ilości 30 840 kg/h. W wyniku procesu uzyskano olej laktamowy zawierający 65% wagowych kaprolaktamu i wodny 42% roztwór siarczanu amonowego kierowanego do przerobu na siarczan amonu nawozowy.
Do uzyskanego oleju laktamowego wprowadzono 900 kg/h mieszaniny pozostałości porektyfikacyjnej i frakcji przedgonowej powstałej w procesie reakcji zmieszanego strumienia odwodnionych ługów macierzystych i pozostałości podestylacyjnej. Powstały roztwór poddano w kolumnie rotacyjno-dyskowej (ARDC) ekstrakcji trójchloroetylenem w ilości 45 240 kg/h, uzyskany 18% roztwór kaprolaktamu w trójchloroetylenie poddano w analogicznej kolumnie rotacyjno-dyskowej (ARDC) ponownej ekstrakcji wodą w ilości 20 160 kg/h, otrzymując 33% wodny roztwór kaprolaktamu. Roztwór ten zatężano w układach wyparnych do uzyskania stężenia 90% wagowych kaprolaktamu. Zatężony roztwór kaprolaktamu zmieszano z 620 kg/h pozostałości po destylacji kryształu kaprolaktamu, zawierającej 95,5% wagowych kaprolaktamu i 3900 kg/h ługów macierzystych z operacji krystalizacji kaprolaktamu wcześniej poddanych działaniu czynnika utleniającego zanieczyszczenia za pomocą 4% wodnego roztworu nadmanganianu potasowego. Uzyskaną mieszaninę zmieszano z pozostałością ługów macierzystych i poddano krystalizacji przy zachowaniu pH mieszaniny na poziomie 5-6 w temperaturze 35°C. Uzyskany kryształ w ilości 9350 kg/h skierowano do operacji destylacji jak w przykładzie I, zaś ługi macierzyste podzielono na trzy strumienie: 2605 kg/h skierowano do procesu odwodnienia, 3900 kg/h do utleniania wodnym roztworem nadmanganianu potasowego, a pozostałą część zmieszano z roztworem powstałym ze zmieszania zatężonego do 90% wagowych kaprolaktamu i ługów macierzystych po operacji utleniania. W wyniku destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, prowadzonej pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 120°C z dodatkiem czynnika alkalicznego w ilości 5,4 kg/h w przeliczeniu na 100% NaOH uzyskano 7000 kg/h kaprolaktamu, 795 kg/h frakcji niskowrzącej i 1240 kg/h pozostałości podestylacyjnej.
Pozostałość po destylacji kryształu podzielono na dwa strumienie: 620 kg/h skierowano do operacji krystalizacji zatężonego do 90% wagowych kaprolaktamu zmieszanego z częścią ługów macierzystych, pozostałą część w ilości 620 kg/h skierowano do odwodnionych ługów macierzystych. Powstałą w ten sposób mieszaninę poddano procesowi rektyfikacji pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 120°C z dodatkiem czynnika alkalicznego w ilości 0,9 ' kg/h w przeliczeniu na 100% NaOH. W wyniku rektyfikacji mieszaniny uzyskano 2065 kg/h kaprolaktamu (frakcja główna), 400 kg/h przedgonów i 500 kg/h pozostałości porektyfikacyjnej.
Pozostałość porektyfikacyjną i przedgony skierowano do wcześniejszych operacji technologicznych.
Uzyskany kaprolaktam charakteryzował się następującymi parametrami jakościowymi: liczba nadmanganianowa (3% wodnego roztworu) - 22 000 s, indeks PI - 2,2, zawartość lotnych zasad - 0,2 mmol NH3/kg, absorbancja przy 290 nm (dla 50% wodnego roztworu) - 0,02.
Wydajność wydzielania kaprolaktamu wyniosła 99,17% w stosunku do kaprolaktamu zawartego w produkcie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum. Wskaźnik zużycia pary wodnej dla wydzielenia kaprolaktamu wyniósł 9,3 GJ/t, a wskaźnik zużycie energii elektrycznej 102 kWh/t.
Przykład HI.
Produkt po przegrupowaniu Beckmanna oksymu cykloheksanonu o temperaturze 90°C w ilości 24 880 kg/h zawierający 45% wagowych kaprolaktamu podawano do instalacji neutralizacji kwasu siarkowego 13% wodą amoniakalną w ilości 37 780 kg/h. W wyniku procesu uzyskano olej laktamowy zawierający 65% wagowych i wodny 42% roztwór siarczanu amonowego kierowanego do przerobu na siarczan amonowy nawozowy. Do uzyskanego oleju laktamowego wprowadzono 900 kg/h mieszaniny pozostałości porektyfikacyjnej i frakcji przedgonowej powstałej w procesie rektyfikacji zmieszanego strumienia odwodnionych ługów
188 522 macierzystych i pozostałości podestylacyjnych z destylacji kaprolaktamu pod obniżonym ciśnieniem. Powstały roztwór poddano w kolumnie rotacyjno-dyskowej ekstrakcji trójchloroetylenem w ilości 55 000 kg/h. Uzyskany 18% roztwór kaprolaktamu w trójchloroetylenie poddano w analogicznej kolumnie ARDC ponownej ekstrakcji wodą w ilości 24 510 kg/h, otrzymując 33% wodny roztwór kaprolaktamu. Roztwór ten zatężano w układach wyparnych do uzyskania stężenia 90% wagowych kaprolaktamu.
Zatężony roztwór kaprolaktamu zmieszano z 980 kg/h pozostałości po destylacji kryształu kaprolaktamu, zawierającej 95,5% wagowych kaprolaktamu i 3900 kg/h ługów macierzystych z operacji krystalizacji kaprolaktamu wcześniej poddanych działaniu czynnika utleniającego zanieczyszczenia za pomocą 4% wodnego roztworu nadmanganianu potasowego. Uzyskaną mieszaninę zmieszano z pozostałą częścią ługów macierzystych i poddano krystalizacji przy zachowaniu pH mieszaniny na poziomie 5-6 w temperaturze 35°C. Uzyskany kryształ w ilości 12 090 kg/h skierowano do operacji destylacji jak w przykładzie I, zaś ługi macierzyste podzielono na trzy strumienie: 2605 kg/h skierowano do procesu odwodnienia, 3900 kg/h do utleniania wodnym roztworem nadmanganianu potasowego, a pozostałą część zmieszano z roztworem powstałym ze zmieszanego zatężonego do 90% wagowych kaprolaktamu i ługów macierzystych po operacji utleniania. W wyniku destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, prowadzonej pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 120°C z dodatkiem czynnika alkalicznego w ilości 7,0 kg/h w przeliczeniu na 100% NaOH uzyskano 9050 kg/h kaprolaktamu, 1030 kg/h frakcji niskowrzącej i 1600 kg/h pozostałości podestylacyjnej.
Pozostałość po destylacji kryształu podzielono na dwa strumienie: 980 kg/h skierowano do operacji krystalizacji zatężonego do 90% wagowych kaprolaktamu zmieszanego z częścią ługów macierzystych, pozostałą część 620 kg/h skierowano do odwodnionych ługów macierzystych. Powstałą w ten sposób mieszaninę poddano procesowi rektyfikacji pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 120°C z dodatkiem czynnika alkalicznego w ilości 0,9 kg/h w przeliczeniu na 100% NaOH. W wyniku rektyfikacji mieszaniny uzyskano 2065 kg/h kaprolaktamu (frakcja główna), 400 kg/h przedgonów i 500 kg/h pozostałości poreaktyfikacyjnej.
Pozostałość porektyfikacyjną i przedgony skierowano do wcześniejszych operacji technologicznych.
Uzyskany kaprolaktam charakteryzował się następującymi parametrami jakościowymi: liczba nadmanganianowa (3% wodnego roztworu) - 22 000 s, indeks nadmanganianowy PI -2,3, zawartość lotnych zasad - 0,2 mmol NH3/kg, absorbancja przy 290 nm (dla 50% wodnego roztworu) - 0,02. ,
Wydajność wydzielenia kaprolaktamu wyniosła 99,27% w stosunku do kaprolaktamu zawartego w produkcie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum. Wskaźnik zużycia pary wodnej dla wydzielenia kaprolaktamu wyniósł 8,2 GJ/t, a wskaźnik zużycia energii elektrycznej 85 kWh/t.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości z zatężonych wodnych roztworów zawierających 85-95% wagowych kaprolaktamu otrzymanych z kaprolaktamu uzyskiwanego w procesie przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu za pomocą oleum a następnie neutralizacji wodą amoniakalną, ekstrakcji trójchloroetylenem, wodą, zatężania i krystalizacji w temperaturze 35°C pod obniżonym ciśnieniem oraz destylacji i rektyfikacji wydzielonego kryształu, również pod obniżonym ciśnieniem, w którym strumień ługów macierzystych z operacji krystalizacji oraz strumień pozostałości podestylacyjnej kierowane są do wcześniejszych etapów oczyszczania i wyodrębniania kaprolaktamu, znamienny tym, że część strumienia ługów macierzystych poddaje się odwodnieniu, po czym łączy się z częścią pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, a następnie połączone strumienie kieruje się do operacji rektyfikacji prowadzonej z odbiorem przedgonów, pozostałości porektyfikacyjnej i frakcji głównej w taki sposób, że frakcja główna stanowi 80% wagowych połączonych strumieni ługów macierzystych po odwodnieniu i pozostałości podestylacyjnej po destylacji stopionego kryształu kaprolaktamu, nie więcej jednak niż 75% wagowych strumienia stopionego kryształu kaprolaktamu do destylacji kaprolaktamu pod obniżonym ciśnieniem, a przedgony i pozostałość porektyfikacyjną kieruje się do wcześniejszych etapów oczyszczania i 'wyodrębniania kaprolaktamu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się do rektyfikacji połączonych strumieni odwodnionego kaprolaktamu i pozostałości podestylacyjnej dodatek wodorotlenku sodowego w takiej ilości aby zawartość związków alkalicznych w wyprowadzonej z operacji rektyfikacji pozostałości porektyfikacyjnej wynosiła 0,2-0,3% wagowych korzystnie 0,25-0,27% wagowych,
PL97321644A 1997-08-13 1997-08-13 Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości PL188522B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321644A PL188522B1 (pl) 1997-08-13 1997-08-13 Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321644A PL188522B1 (pl) 1997-08-13 1997-08-13 Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321644A1 PL321644A1 (en) 1999-02-15
PL188522B1 true PL188522B1 (pl) 2005-02-28

Family

ID=20070483

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321644A PL188522B1 (pl) 1997-08-13 1997-08-13 Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL188522B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL321644A1 (en) 1999-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8231765B2 (en) Process for the purification of lactams
CA1166424A (en) Production of alkali metal sulfates
CN108341763A (zh) 一种己内酰胺结晶纯化方法
US3264060A (en) Simultaneous recovery of pure ammoni- um sulfate and pure lactams from re- arrangement mixtures of alicyclic ketoximes
US4036830A (en) Process for the recovery of pure ε-caprolactam from an aqueous solution thereof
US4556548A (en) Process for purifying wet-processed phosphoric acid
US4292043A (en) Process for working up effluent containing ammonium sulphate
ITRM930568A1 (it) Procedimento per la produzione di melammina ad alta purezza.
US3852272A (en) Process for removing lactams
PL188522B1 (pl) Sposób otrzymywania kaprolaktamu wysokiej czystości
US4610853A (en) Process for producing purified monoammonium phosphate from wet process phosphoric acid
US3859278A (en) Process for separating lactams
KR100732799B1 (ko) 황산암모늄 용액 상과 수성 락탐 상을 포함하는 혼합물의 처리 방법
US4015946A (en) Process for recovering ammonium sulphate from aqueous solutions of ammonium sulphate which contain organic compounds
US4610862A (en) Process for producing purified diammonium phosphate from wet process phosphoric acid
US3879380A (en) Process for recovery of lactam
US3996336A (en) Purification of phosphoric acid
EP3862321A1 (en) Ammonium sulphate production on industrial scale
CA1107731A (en) PROCESS FOR SEPARATING 11-CYANOUNDECANOIC ACID, CYCLOHEXANONE AND .epsilon.-CAPROLACTAM
WO2014102106A1 (en) Steam stripping inorganic process liquid discharged from hpo® extraction section and utilizing heat of condensation
PL174553B1 (pl) Sposób wydajnego wydzielania czystego kaprolaktamu
US4606858A (en) Method of purifying caprolactam
PL185076B1 (pl) Sposób usuwania zanieczyszczeń organicznych z roztworów wodnych siarczanu amonowego poddawanych krystalizacji
US3820972A (en) Separation of lactams from a medium coating concentrated sulphuric trioxide in combination with the preparation of phosphate fertilizers
KR790001022B1 (ko) ε-카프로락탐 및 황산의 반응 혼합물로부터 ε-카프로락탐을 회수하는 방법