PL187950B1 - Końcówka kabla - Google Patents
Końcówka kablaInfo
- Publication number
- PL187950B1 PL187950B1 PL33712098A PL33712098A PL187950B1 PL 187950 B1 PL187950 B1 PL 187950B1 PL 33712098 A PL33712098 A PL 33712098A PL 33712098 A PL33712098 A PL 33712098A PL 187950 B1 PL187950 B1 PL 187950B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- conductor
- equopotential
- flanges
- profile
- insulation
- Prior art date
Links
- 239000012777 electrically insulating material Substances 0.000 title 1
- 239000004020 conductor Substances 0.000 claims abstract description 27
- 238000009413 insulation Methods 0.000 claims description 22
- 230000001154 acute effect Effects 0.000 claims description 2
- 238000000034 method Methods 0.000 claims 1
- 230000035699 permeability Effects 0.000 description 5
- 239000000463 material Substances 0.000 description 4
- 239000010410 layer Substances 0.000 description 3
- 238000011109 contamination Methods 0.000 description 2
- 239000004065 semiconductor Substances 0.000 description 2
- 230000002411 adverse Effects 0.000 description 1
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 description 1
- 230000015572 biosynthetic process Effects 0.000 description 1
- 238000010891 electric arc Methods 0.000 description 1
- 239000002184 metal Substances 0.000 description 1
- 239000002356 single layer Substances 0.000 description 1
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02G—INSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
- H02G15/00—Cable fittings
- H02G15/02—Cable terminations
- H02G15/06—Cable terminating boxes, frames or other structures
- H02G15/064—Cable terminating boxes, frames or other structures with devices for relieving electrical stress
- H02G15/068—Cable terminating boxes, frames or other structures with devices for relieving electrical stress connected to the cable shield only
Landscapes
- Cable Accessories (AREA)
- Insulating Bodies (AREA)
- Insulated Conductors (AREA)
Abstract
1. Koncówka kabla, zawierajaca przewodnik (1), izolacje (2) rozmieszczona wokól przewodnika, przewodzacy ekran kablowy (4) rozmieszczony wokól izolacji (2) i wyznaczajacy szereg powierzchni rów- nopotencjalnych (15) wzgledem organu rozdzielajacego napiecie (10) oraz tuleje izolacyjna (11) zawierajaca element rur- kowy (12) rozciagajacy sie obok izolacji i szereg kolnierzy (13, 14) rozciagajacych sie wystajaco w kierunku zewnetrznym wokól elementu rurkowego, znamienna tym, ze co najmniej jeden z kolnierzy (13) ma w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem odpowiedniej po- wierzchni równo-potencjalnej. PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest końcówka kabla pokryta tuleją izolującą z kołnierzami, zwłaszcza do kabli wysokiego albo bardzo wysokiego napięcia, na przykład przesyłowych kabli energetycznych.
Wiadomo, że końcówki kabli zawierają przewodnik, izolację rozmieszczoną wokół przewodnika oraz przewodzący ekran kablowy rozmieszczony wokół izolacji kablowej.
Wiadomo, że w celu dostępu do przewodnika, unikając połączenia elektrycznego albo powstania łuku elektrycznego pomiędzy przewodnikiem i ekranem kablowym, przecina się izolację cofniętą do tyłu względem końca przewodnika oraz przecina ekran kablowy cofnięty do tyłu względem końca izolacji oraz umieszcza na końcówce kabla organ rozdzielający napięcie połączony z tuleją izolacyjną zawierającą element rurkowy rozciągający się obok izolacji i szereg kołnierzy rozciągających się wystająco w kierunku zewnętrznym wokół elementu rurkowego. Kołnierze tulei izolacyjnej dzięki swojemu umieszczeniu w sposób wystający zwiększają odległość, którą musiałby pokonać łuk przeskakujący wzdłuż tulei izolacyjnej.
Przewodnik poddany wysokiemu potencjałowi i ekran kablowy połączony z ziemią wyznaczają względem organu rozdzielającego napięcie i tulei izolacyjnej szereg powierzchni równopotencjalnych.
Kołnierze osłaniają przylegające części elementu rurkowego w taki sposób, że woda pochodząca z niekorzystnych warunków pogodowych albo z zanieczyszczenia nie może się na nich osadzić i utworzyć ciągłej warstewki przewodzącej na elemencie rurkowym. Natomiast powierzchnia każdego kołnierza poddana złym warunkom pogodowym albo zanieczyszczeniu zawiera taką warstewkę przewodzącą. Stąd wynika, że równopotencjalne powierzchnie przecinające początkowo kołnierze, odpowiadają zarysowi części kołnierza z nadanym przewodnictwem i odzyskują swój normalny profil na brzegu kołnierza. Zamiast mieć ciągły profil krzywoliniowy powierzchnie równopotencjalne mają zatem profil kanciasty generujący znaczne naprężenia elektryczne, które uszkadzają kołnierz. Ochrona wytworzona przez kołnierze jest zatem zmniejszona.
187 950
Celem wynalazku jest opracowanie końcówki kabla pokrytej tuleją, której kołnierze nie powodują zniekształcenia powierzchni równopotencjalnych przy ich nawilżeniu i ewentualnie zanieczyszczeniu.
Z punktu widzenia osiągnięcia tego celu proponuje się, aby końcówka kabla zawierała przewodnik, izolację rozmieszczoną wokół przewodnika, przewodzący ekran kablowy rozmieszczony wokół izolacji i wyznaczający wraz z przewodnikiem szereg powierzchni równopotencjalnych względem organu rozdzielającego napięcie oraz tuleję izolacyjną zawierającą element rurkowy rozciągający się obok izolacji kablowej i szereg kołnierzy rozciągających się wystająco w kierunku zewnętrznym wokół elementu rurkowego, przy czym co najmniej jeden z kołnierzy ma w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem odpowiedniej powierzchni równopotencjalnej.
W ten sposób kołnierz, którego profil jest prawie identyczny z profilem odpowiedniej powierzchni równopotencjalnej, nie jest nigdy przecięty przez tę powierzchnię równopotencjjalną. Żadne odkształcenie tej ostatniej nie ma miejsca, gdy kołnierz jest zwilżony albo zanieczyszczony.
Kołnierz, który ma w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem odpowiedniej powierzchni równopotencjalnej, jest umieszczony korzystnie obok końca ekranu kablowego.
W ten sposób zapewnia się, że powierzchnia równopotencjalna przylegająca bezpośrednio do końcówki kabla, która zwykle generuje największe naprężenia elektryczne, jest pozbawiona punktu kanciastego oraz minimalizuje się w ten sposób uszkodzenie tulei izolacyjnej.
Wiele kołnierzy sąsiadujących z końcem ekranu kablowego ma poza tym korzystnie w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem odpowiednich powierzchni równopotencjalnych.
W ten sposób kołnierze są chronione przed wszelkimi uszkodzeniami w całej strefie końcówki kabla, w której istnieje najwyższy gradient potencjału i gdzie powierzchnie równopotencjalne znajdują się najbliżej siebie.
Inne cechy charakterystyczne i zalety wynalazku będą widoczne przy lekturze opisu, który odpowiada szczególnemu nieograniczającemu rozwiązaniu wynalazku, w odniesieniu do rysunku, który przedstawia schematycznie w półwidoku w przekroju osiowym końcówkę kabla według wynalazku.
Końcówka kabla według wynalazku zawiera cylindryczny przewodnik 1 utworzony w sposób klasyczny z szeregu drutów przewodzących w postaci przewodu wielodrutowego, izolację 2 rozmieszczoną wokół przewodnika 1, która ma koniec 3 cofnięty do tyłu względem końca przewodnika, ekran kablowy 4, przewodnik albo półprzewodnik rozmieszczony wokół izolacji 2, który ma koniec 5 cofnięty do tyłu względem końca 3 izolacji, pancerz metalowy 6 umieszczony wokół ekranu kablowego 4, który ma koniec 7 cofnięty do tyłu względem końca ekranu kablowego, koszulkę izolacyjną 8 wokół pancerza 6 i oplot uziomowy 9 stykający się z końcem 7 pancerza 6. Koszulka izolacyjna 8, pancerz 6, ekran kablowy 4 i izolacja 2 mają klasycznie na ogół cylindryczną strukturę i rozciągają się kolejnymi warstwami wokół przewodnika 1.
Przewodnik 1, poddany wysokiemu potencjałowi, oraz ekran kablowy 4, związany z elementami łączącymi go z ziemią, wyznaczają szereg powierzchni równopotencjalnych 15 względem organu rozdzielającego napięcie, w tym przypadku warstwy 10 o wysokiej przenikalności, rozmieszczonej wokół izolacji 2 w celu rozdzielenia powierzchni równopotencjalnych wzdłuż izolacji 2. Warstwa materiału o wysokiej przenikalności, rozciąga się pomiędzy końcem 5 ekranu kablowego 4 i końcem 3 izolacji 2.
Tuleja izolująca 11 wykonana z izolującego tworzywa sztucznego, zawiera element rurkowy 12 rozciągający się obok izolacji 2. Element rurkowy 12 pokrywa materiał o wysokiej przenikalności 10 oraz przyległe strefy izolacji 2, ekranu kablowego 4 i koszulki 8.
Tuleja izolacyjna 11 jest wyposażona w szereg kołnierzy 13 i 14. Kołnierze 13 i 14 rozciągają się, wystając w kierunku zewnętrznym, wokół elementu rurkowego 12.
Kołnierze 13 odpowiadają powierzchniom równo-potencjalnym, które tworzą kąt (A) ostry z przewodnikiem 1 w części powierzchni równopotencjalnych, które są ograniczone
187 950 przez element rurkowy 12. Kołnierze 13 są tymi kołnierzami, które znajdują się w pobliżu końca 5 ekranu kablowego 4. Każdy kołnierz 13 ma w przekroju osiowym (takim jak przedstawiono na rysunku) profil identyczny z profilem powierzchni równopotencjalnej, która mu odpowiada. Jeden z kołnierzy 13 rozciąga się obok końca ekranu kablowego 4. W ten sposób żaden z kołnierzy 13, które znajdują się w strefie końcówki kabla, w której istnieje największy gradient potencjału i w której powierzchnie równopotencjalne znajdują się najbliżej siebie, nie jest przecięty przez powierzchnię równopotencjalną. Kołnierze 13 wykonane według wynalazku, gdy są zwilżone albo zanieczyszczone, są wtedy poddawane tylko jednemu minimalnemu naprężeniu elektrycznemu.
Należy zauważyć, że w sąsiedztwie końca 3 izolacji powierzchnie równopotencjalne mają skłonność do przyjmowania profilu coraz bardziej równoległego do przewodnika 1. Odpowiedni kołnierz 14 nie może mieć zatem profilu identycznego z odpowiednią powierzchnią równopotencjalną, ponieważ wówczas tworzyłaby ona lejek, ponieważ koniec jest zwykle umieszczony pionowo. W przeciwieństwie do kołnierzy 13 kołnierz 14 jest więc przecięty przez powierzchnię równopotencjalną. Jednak w tej strefie końcówki kabla powierzchnie równopotencjalne rozchodzą się bardzo względem siebie i kołnierz 14, chociaż przecięty przez powierzchnię równopotencjalną, nie będzie poddawany silnemu naprężeniu elektrycznemu. Nie ma potrzeby, aby miał on profil identyczny z profilem przyległej powierzchni równopotencjalnej.
Oczywiście wynalazek nie jest ograniczony do opisanego rozwiązania i można wprowadzać w nim zmiany bez wychodzenia poza ramy wynalazku, określone w zastrzeżeniach.
Chociaż do rozłożenia powierzchni równo potencjalnych jest wykorzystywana, zwłaszcza pojedyncza warstwa materiału o wysokiej przenikalności, to na izolacji 2 można umieścić jeden albo kilka elementów odbijających z materiału przewodzącego albo półprzewodzącego, oddzielonych od siebie materiałem o wysokiej przenikalności.
Chociaż tuleja izolacyjna została opisana jako formowana tuleja zawierająca pierścieniowe kołnierze, to mogłaby być wytłaczana, a kołnierze są wtedy utworzone w postaci zwojów nawiniętych spiralnie wokół elementu rurkowego.
187 950
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Końcówka kabla, zawierająca przewodnik (1), izolację (2) rozmieszczoną wokół przewodnika, przewodzący ekran kablowy (4) rozmieszczony wokół izolacji (2) i wyznaczający szereg powierzchni równopotencjalnych (15) względem organu rozdzielającego napięcie (10) oraz tuleję izolacyjną (11) zawierającą element rurkowy (12) rozciągający się obok izolacji i szereg kołnierzy (13, 14) rozciągających się wystająco w kierunku zewnętrznym wokół elementu rurkowego, znamienna tym, że co najmniej jeden z kołnierzy (13) ma w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem odpowiedniej powierzchni równopotencjalnej.
- 2. Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że jeden kołnierz, który ma w przekroju podłużnym profil prawie identyczny z odpowiednią powierzchnią równopotencjalną (15), jest umieszczony obok końca (5) ekranu kablowego (4).
- 3. Końcówka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że szereg kołnierzy (13) sąsiadujących z końcem (5) ekranu kablowego (4) ma w przekroju podłużnym profil prawie identyczny z profilem odpowiednich powierzchni równopotencjalnych (15).
- 4. Końcówka według zastrz. 3, znamienna tym, że każdy kołnierz odpowiadający powierzchni równopotencjalnej tworzącej kąt ostry (A) z przewodnikiem ma w przekroju osiowym profil prawie identyczny z profilem powierzchni równopotencjalnej, której on odpowiada.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR9707167A FR2764428B1 (fr) | 1997-06-10 | 1997-06-10 | Extremite de cable recouverte d'un manchon isolant a jupes |
| PCT/FR1998/001134 WO1998057405A1 (fr) | 1997-06-10 | 1998-06-04 | Extremite de cable recouverte d'un manchon isolant a jupes |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL337120A1 PL337120A1 (en) | 2000-07-31 |
| PL187950B1 true PL187950B1 (pl) | 2004-11-30 |
Family
ID=9507801
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL33712098A PL187950B1 (pl) | 1997-06-10 | 1998-06-04 | Końcówka kabla |
Country Status (7)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP0988674B1 (pl) |
| AT (1) | ATE225576T1 (pl) |
| DE (1) | DE69808461T2 (pl) |
| ES (1) | ES2182328T3 (pl) |
| FR (1) | FR2764428B1 (pl) |
| PL (1) | PL187950B1 (pl) |
| WO (1) | WO1998057405A1 (pl) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CN107689274A (zh) * | 2016-08-04 | 2018-02-13 | 北京诺德威电力技术开发有限责任公司 | 一种干式超高压电容型变压器套管 |
Family Cites Families (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0007584A1 (fr) * | 1978-07-19 | 1980-02-06 | MARS-ALCATEL Société anonyme dite: | Extrémité de câble électrique |
| FR2656962B1 (fr) * | 1990-01-05 | 1995-04-07 | Silec Liaisons Elec | Extremite de cable electrique. |
| US5098752A (en) * | 1990-04-17 | 1992-03-24 | Raychem Corporation | Recoverable elastomeric sleeve and method for installation and use |
| US5130495A (en) * | 1991-01-24 | 1992-07-14 | G & W Electric Company | Cable terminator |
-
1997
- 1997-06-10 FR FR9707167A patent/FR2764428B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1998
- 1998-06-04 PL PL33712098A patent/PL187950B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-06-04 DE DE69808461T patent/DE69808461T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-06-04 EP EP98929486A patent/EP0988674B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1998-06-04 WO PCT/FR1998/001134 patent/WO1998057405A1/fr not_active Ceased
- 1998-06-04 AT AT98929486T patent/ATE225576T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-06-04 ES ES98929486T patent/ES2182328T3/es not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FR2764428A1 (fr) | 1998-12-11 |
| PL337120A1 (en) | 2000-07-31 |
| DE69808461T2 (de) | 2003-07-03 |
| EP0988674A1 (fr) | 2000-03-29 |
| DE69808461D1 (de) | 2002-11-07 |
| ATE225576T1 (de) | 2002-10-15 |
| EP0988674B1 (fr) | 2002-10-02 |
| WO1998057405A1 (fr) | 1998-12-17 |
| FR2764428B1 (fr) | 2002-10-25 |
| ES2182328T3 (es) | 2003-03-01 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US6046408A (en) | Neutral conductor grounding system | |
| US2415652A (en) | High-voltage cable | |
| CN108075250B (zh) | 电线接合部的保护结构及线束 | |
| US3474189A (en) | Electric power cable | |
| CN108206077A (zh) | 线束 | |
| US6040527A (en) | Cable joint with grounding connection and/or screen cross-bonding for power cables | |
| JP2003036737A (ja) | 高電圧ケーブル | |
| US4424410A (en) | Splice connector with shield break | |
| HUT63008A (en) | Optical cable and its protective cover | |
| CA1117198A (en) | Splice connector housing with shield break | |
| SE512952C2 (sv) | Förfarande och anordning vid jordning hos en roterande elektrisk maskin, samt roterande elektrisk maskin | |
| JP2004207085A (ja) | 電磁遮蔽ケーブル及び電磁遮蔽型単心撚り合わせケーブル | |
| PL187950B1 (pl) | Końcówka kabla | |
| US7390972B2 (en) | Electrical cable for a linear motor and winding produced from it | |
| JP4768516B2 (ja) | 電力ケーブル用接続部 | |
| US2111229A (en) | Shielded wire covering | |
| HK1218564A1 (zh) | 用於陽極保護系統的具有低衰減性能的陽極裝置 | |
| EP4220668B1 (en) | High voltage ac cable | |
| CN114360780B (zh) | 一种电缆 | |
| KR20220078323A (ko) | 전력케이블의 접속함 | |
| US7507904B2 (en) | Electrical conductor | |
| US20250087385A1 (en) | Submarine Power Cable System With Reduced Losses | |
| US3080447A (en) | Inorganic shielded cable termination system | |
| EP4546586A1 (en) | Direct-current power cable system | |
| JP7366412B2 (ja) | 絶縁被覆導体接続体 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20080604 |