PL187934B1 - Tłokowy silnik spalinowy - Google Patents

Tłokowy silnik spalinowy

Info

Publication number
PL187934B1
PL187934B1 PL33054498A PL33054498A PL187934B1 PL 187934 B1 PL187934 B1 PL 187934B1 PL 33054498 A PL33054498 A PL 33054498A PL 33054498 A PL33054498 A PL 33054498A PL 187934 B1 PL187934 B1 PL 187934B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
piston ring
leakage
internal combustion
gas
Prior art date
Application number
PL33054498A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330544A1 (en
Inventor
Mads Rogild
Erik Crone
Original Assignee
Man B & W Diesel As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Man B & W Diesel As filed Critical Man B & W Diesel As
Publication of PL330544A1 publication Critical patent/PL330544A1/xx
Publication of PL187934B1 publication Critical patent/PL187934B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J9/00Piston-rings, e.g. non-metallic piston-rings, seats therefor; Ring sealings of similar construction
    • F16J9/12Details
    • F16J9/14Joint-closures
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J9/00Piston-rings, e.g. non-metallic piston-rings, seats therefor; Ring sealings of similar construction
    • F16J9/12Details
    • F16J9/22Rings for preventing wear of grooves or like seatings
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02FCYLINDERS, PISTONS OR CASINGS, FOR COMBUSTION ENGINES; ARRANGEMENTS OF SEALINGS IN COMBUSTION ENGINES
    • F02F7/00Casings, e.g. crankcases or frames
    • F02F2007/0097Casings, e.g. crankcases or frames for large diesel engines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)

Abstract

1. Tlokowy silnik spalinowy, zwlaszcza duzy silnik wysokoprezny, z co najm niej jednym umieszczonym w cylindrze tlokiem, który jest wyposazony w pakiet pierscieni tlokowych z kilkoma przylegajacymi do cylin- dra, umieszczonymi kazdy w przyporzadkowanym mu rowku w tloku, pierscieniami, przy czym ma, co najmniej jeden gazoszczelny pierscien tlokowy z koncami wza- jem nie w siebie wchodzacymi i co najmniej jeden stan- dardowy pierscien tlokowy z koncami usytuowanymi w odstepie od siebie tworzacymi szczeline przez która nastepuje przeciek, a kazdemu gazoszczelnemu pierscie- niowi tlokowem u przyporzadkow any jest dodatkowo przepust przecieku, znam ienny tym , ze przepusty prze- cieku (11, 13, 15, 16, 17, 18, 19) sa wykonane tak, ze ich skuteczny przekrój poprzeczny zmienia sie przy zuzyciu przyporzadkowanego pierscienia tlokowego, przy czym gazoszczelne pierscienie tlokowe (3) m aja przepusty przecieku (11, 13, 16, 18, 19) wykonane tak, ze suma- ryczny przeciek wszystkich przepustów przecieku przy- porzadkowanych jednem u gazoszczelnemu pierscieniowi tlokowemu (3) w przyblizeniu odpowiada przeciekowi kazdego standardowego pierscienia tlokowego (4) i przy rosnacym zuzyciu pierscieni tlokowych (3, 4) rosnie w przyblizeniu w tym samym stopniu. FIG 4 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy tłokowego silnika spalinowego, zwłaszcza dużego silnika wysokoprężnego, z co najmniej jednym umieszczonym w cylindrze tłokiem, który jest wyposażony w pakiet pierścieni tłokowych z kilkoma przylegającymi do cylindra, umieszczonymi każdy w przyporządkowanym rowku, pierścieniami tłokowymi, przy czym przewidziano, co najmniej jeden gazoszczelny pierścień tłokowy posiadający końce wchodzące wzajemnie w siebie i co najmniej jeden standardowy pierścień tłokowy z końcami usytuowanymi w odstępie od siebie z utworzeniem szczeliny umożliwiającej przeciek, a każdemu gazoszczelnemu pierścieniowi tłokowemu przyporządkowany jest dodatkowo przewidziany przepust przecieku.
187 934
W znanej konstrukcji tego rodzaju (WO 97/11295) przewidziane są przepusty przecieku wykonane jako promieniowe rowki usytuowane w obszarze dolnej strony gazoszczelnych pierścieni tłokowych. Wymienione rowki mają przy tym równoległe zbocza tak, że uzyskuje się wewnętrzny przekrój poprzeczny rowka taki sam na całej promieniowej grubości przyporządkowanego pierścienia tłokowego. Pozostaje on bez zmian również w przypadku zużycia pierścienia tłokowego, to znaczy przy zmniejszonej grubości promieniowej tak, że uzyskuje się zawsze takie same możliwości przecieku. Wadą jest przy tym to, że nie jest możliwe zależne od zużycia dopasowanie możliwości przecieku do potrzeb w konkretnym przypadku.
Przypadkowo mogłoby być pożądane, aby przy docieraniu pierścieni tłokowych mieć inne warunki ciśnieniowe w obszarze pomiędzy pierścieniami tłokowymi niż po dotarciu. Podobnie mogłoby być przykładowo pożądane, by w przypadku pakietu pierścieni tłokowych, który pod gazoszczelnym pierścieniem tłokowym ma kilka tak zwanych standardowych pierścieni tłokowych, ich końce ograniczały szczelinę tworzącą przepust przecieku, która przy zużyciu coraz bardziej rozszerza się, przez co rośnie również przechodzący przez nią przeciek, aby możliwości przecieku przepustów przecieku gazoszczelnego pierścienia tłokowego kompensowały rosnący przeciek standardowych pierścieni tłokowych.
DE 39 24 982 Al przedstawia pakiet pierścieni tłokowych, przy którym standardowe pierścienie tłokowe w obszarze swej strony górnej są wyposażone w przepusty przecieku utworzone przez promieniowe rowki. Również w tym przypadku rowki mają równoległe zbocza tak, że na całej promieniowej grubości przyporządkowanego pierścienia tłokowego otrzymuje się taki sam wewnętrzny przekrój poprzeczny rowka. Zależnie od zużycia dopasowanie możliwości przecieku do potrzeb w konkretnym przypadku nie jest zatem możliwe również w tej znanej konstrukcji.
Zadaniem przedmiotowego wynalazku jest ulepszenie konstrukcji rodzaju wspomnianego we wstępie prostymi i tanimi środkami tak, aby możliwe było zależne od zużycia dopasowanie przecieku pierścieni tłokowych do potrzeb konkretnego przypadku.
Istota wynalazku polega na tym, że przepusty przecieku są wykonane tak, że ich skuteczny przekrój poprzeczny zmienia się przy zużyciu przyporządkowanego pierścienia tłokowego, przy czym gazoszczelne pierścienie tłokowe mają przepusty przecieku wykonane tak, że sumaryczny przeciek wszystkich przepustów przecieku przyporządkowanych jednemu gazoszczelnemu pierścieniowi tłokowemu w przybliżeniu odpowiada przeciekowi każdego standardowego pierścienia tłokowego i przy rosnącym zużyciu pierścieni tłokowych rośnie w przybliżeniu w tym samym stopniu.
Całkowicie usunięto przez to wymienione wady przedstawionego powyżej stanu techniki, co daje dużą swobodę konstrukcyjną. Przez zastosowanie przekrojów przecieku zwiększających się wraz z rosnącym zużyciem gazoszczelnych pierścieni tłokowych korzystnie możliwe jest przykładowo, by w przypadku pakietu pierścieni tłokowych, który złożony jest częściowo ze standardowych pierścieni tłokowych, a częściowo z gazoszczelnych pierścieni tłokowych, pomimo zwiększenia, na wskutek zużycia, szczeliny standardowych pierścieni tłokowych w obszarze pomiędzy wszystkimi pierścieniami tłokowymi osiągnąć zawsze w przybliżeniu jednakowe warunki ciśnieniowe. Przez to, że przepusty przecieku gazoszczelnych pierścieni tłokowych powiększają się zależnie od zużycia, dostosowuje się równocześnie występujące powiększenia szczeliny standardowych pierścieni tłokowych. Można zatem w korzystny sposób w ramach pakietu pierścieni tłokowych obok co najmniej jednego gazoszczelnego pierścienia tłokowego stosować tańsze pierścienie standardowe, a mimo tego zapewnić takie same warunki ciśnieniowe w obszarze pomiędzy wszystkimi pierścieniami tłokowymi. Przez zastosowanie przy standardowych pierścieniach tłokowych przekrojów przecieku malejących wraz z rosnącym zużyciem możliwe jest korzystnie przeciwdziałanie następującego przy wzrastającym zużyciu powiększenia szczeliny pomiędzy końcami standardowych pierścieni tłokowych, tak że w każdej chwili istnieje w przybliżeniu jednakowy przeciek całkowity, albo istniejący wzrost przecieku zostaje zwolniony. Przy stosowaniu przekrojów przecieku malejących ze wzrostem zużycia można również w korzystny sposób przykładowo zwiększać ciśnienie w obszarze pomiędzy pierścieniami tłokowymi po etapie docierania. Podczas docierania ciśnienie to może być utrzymywane jako niewielkie.
187 934
Za pomocą środków według wynalazku można oczywiście osiągnąć nie tylko dużą swobodę konstrukcyjną, ale w korzystny sposób również długą żywotność pierścieni tłokowych. Środki według wynalazku zapewniają dużą ogólną opłacalność.
Korzystne wykonania i celowe rozwinięcia zastosowanych środków podano w zastrzeżeniach zależnych.
Poniżej zostaną bliżej objaśnione na podstawie rysunku pewne przykłady wykonania wynalazku. Przedstawiają przy tym:
fig. 1 częściowy widok zespołu cylinder-tłok spalinowego silnika tłokowego w przekroju, fig. 2 widok końców gazoszczelnego pierścienia tłokowego, fig. 3 widok końców standardowego pierścienia tłokowego, fig. 4 pierwszy przykład wykonania wynalazku w postaci powiększonego przedstawienia szczegółu IV z fig. 1, fig. 5 widok z góry według V/V z fig. 4, fig. 6 przykład wykonania z rowkami usytuowanymi w obszarze spodniej strony pierścienia tłokowego na podstawie widoku z góry na gazoszczelny pierścień tłokowy, fig. 7 i 8 odmiany wykonania według fig. 6, fig. 9 dopasowanie do stosunków standardowego pierścienia tłokowego wykonanie z rowkami umieszczonymi w obszarze spodniej strony pierścienia tłokowego, fig. 10 wykonanie z przepustami przecieku usytuowanymi w pobliżu obwodu, a fig 11 i 12 odmiany wykonania według fig. 10.
Figura 1 przedstawia tłok 1, który jest umieszczony osiowo ruchomo w cylindrze 2. Przedstawiony zespół cylinder-tłok należy do silnika spalinowego, przykładowo w postaci dużego silnika wysokoprężnego. Konstrukcja i działanie tego rodzaju silników spalinowych są znane.
Tłok 1 wyposażony jest w pakiet pierścieni tłokowych złożony z kilku umieszczonych jeden nad drugim tłokowych pierścieni 3, 4, tłokowe pierścienie 3, 4 są umieszczone każdy w przyporządkowanym obwodowym rowku 5 tłoka 1 i swym zewnętrznym obwodem przylegają do wewnętrznej powierzchni cylindra 2. Za pomocą wymienionego pakietu pierścieni tłokowych komora spalania usytuowana nad tłokiem 1 powinna być uszczelniona względem komory karbowej usytuowanej pod tłokiem 1. W obszarze pomiędzy rowkami 5 usytuowane są obwodowe mostki 6. Rowki 5 mają w stosunku do przyporządkowanego pierścienia tłokowego 3 lub 4 taki zwiększony wymiar, że powyżej i promieniowo wewnątrz pierścienia tłokowego usytuowana jest szczelina 7 lub 8 jak to najlepiej widać na powiększeniu na fig. 4.
Przynajmniej górny pierścień tłokowy tego pakietu pierścieni tłokowych jest wykonany jako tak zwany gazoszczelny pierścień tłokowy. W przedstawionym przykładzie obowiązuje to wobec obu górnych pierścieni tłokowych 3. Mają one, jak pokazano na fig. 2, końce 9 gazoszczelnie zetknięte ze sobą. W przedstawionym przykładzie te końce 9 są wykonane jako zachodzące nawzajem na siebie języki. Do pomyślenia byłoby również wzajemne sprzężenie typu rowek i wpust. Długość końców 9 jest tak duża, że wzajemne sprzężenie, a więc gazoszczelność, zostaje utrzymana również w przypadku promieniowego rozszerzania danego pierścienia tłokowego 3, jak to zaznaczono linią przerywaną na fig. 2. Do promieniowego rozszerzania wymienionego wyżej rodzaju dochodzi wtedy, gdy pierścień tłokowy 3 zużyje się w obszarze swego obwodu zewnętrznego, ale na skutek swego naprężenia pozostaje jednak w przyleganiu do cylindra 2. Dolne pierścienie tłokowe 4 mogą być wykonane jako standardowe pierścienie tłokowe. Te pierścienie tłokowe nie są gazoszczelne, a więc są tańsze. Standardowe pierścienie tłokowe 4 mają, jak pokazano na fig. 3, skośnie ścięte końce usytuowane w odstępie od siebie z utworzeniem przelotowej szczeliny 10. Ta szczelina 10 ma początkowo szerokość a. Kiedy pierścień tłokowy 4 ulegnie zużyciu na swym obwodzie zewnętrznym, szczelina 10 otwiera się, jak to zaznaczono liniami przerywanymi na fig. 3, powstaje przy tym powiększony wymiar wewnętrzny A szczeliny 10. Poprzez szczelinę 10 następuje przeciek.
187 934
Jest on zależny od wytarcia na skutek powiększenia wewnętrznego wymiaru szczeliny 10, które jest zależne od wytarcia.
Wspomniany wyżej przeciek powoduje wzrost ciśnienia w obszarze pod danym pierścieniem tłokowym 4. Aby wszystkie pierścienie tłokowe były w związku z tym możliwie jednakowo obciążone, dba się o możliwie jednakowe warunki ciśnieniowe pod wszystkimi pierścieniami tłokowymi 3, 4 pakietu pierścieni tłokowych. W tym celu tak zwanym gazoszczelnym pierścieniom tłokowym 3 przyporządkowane jest zawsze kilka przepustów przecieków, które są korzystnie rozmieszczone równomiernie na obwodzie. Mogą być one korzystnie wykonane tak, że sumaryczne możliwości przepuszczania wszystkich przepustów przecieku przyporządkowanych jednemu gazoszczelnemu pierścieniowi tłokowemu 3 w przybliżeniu odpowiadają przepustowości szczeliny 10 standardowego pierścienia tłokowego 4. Powinno to obowiązywać zarówno w stanie początkowym jak również po nim, a więc również w przypadku, gdy pierścienie tłokowe są zużyte obwodowo, inaczej mówiąc przepusty przecieku przyporządkowane gazoszczelnym pierścieniom tłokowym 3 są tak wykonane, że ich skuteczny przekrój zmienia się w zależności od zużycia, a mianowicie tak, że ich przepustowość zwiększa się w taki sam sposób jak przepustowość szczeliny 10 standardowego pierścienia tłokowego 4.
Wspomniane poprzednio przepusty przecieku, przyporządkowane gazoszczelnym pierścieniom tłokowym 3, można realizować w różny sposób.
W wykonaniu stanowiącym podstawę dla fig. 1, 4 i 5, każdy mostek 6 przyjmujący gazoszczelny pierścień tłokowy 3, ma odchodzące od promieniowo wewnętrznego obszaru przyporządkowanego rowka 5, przebiegające ukośnie do dołu, uchodzące w obszarze powierzchni obwodowej mostka 6 otwory 11, które wraz ze szczelinami 7 i 8 tworzą omijającą przyporządkowany pierścień tłokowy 3 drogę przepływu, przez którą usytuowane powyżej i poniżej pierścienia tłokowego 3 obszary szczeliny pomiędzy tłokiem 1 a cylindrem 2 są ze sobą połączone. Wejścia otworów 11, jak to najlepiej pokazano na fig. 5, są względem siebie przestawione w kierunku promieniowym. To promieniowe przestawienie jest korzystnie mniejsze niż średnica otworu. Otwory 11 są w sposób ciągły sterowane przez przyporządkowany pierścień tłokowy 3 w zależności od zużycia. W stanie wyjściowym pierścień tłokowy 3 swą promieniowo wewnętrzną krawędzią 12 wchodzi w rowek 5 na tyle, że wszystkie otwory 11 za wyjątkiem otworu 11 usytuowanego najdalej promieniowo wewnętrznie są zasłonięte, a więc zamknięte. Gdy pierścień tłokowy 3 w obszarze swego obwodu zewnętrznego zużyje się i na skutek tego jego grubość w kierunku promieniowym zmniejszy się, wówczas pierścień tłokowy 3, a więc również jego promieniowo wewnętrzna krawędź 12 przemieszczają się promieniowo do wewnątrz, jak to zaznaczono strzałką i liniami przerywanymi na fig. 5. Krawędź 12 mija przy tym ciągle coraz więcej otworów 10, na skutek czego zostają one otwarte, tak że całkowity przekrój otwartych otworów 11 ciągle zwiększa się.
Zamiast otworów 11 mogą być również przewidziane w obszarze spodniej strony pierścienia tłokowego 3 wykonane w nim rowki rodzaju zaznaczonego przez 13 na fig. 2. Również te rowki 13 tworzą wraz ze szczelinami 7 i 8 drogę przepływu omijającą dany pierścień tłokowy 3. Rowki 13, jak to pokazano na fig. 3-8, przechodzą przez promieniową grubość przyporządkowanego pierścienia tłokowego 3 i mają przynajmniej na pewnej części swej promieniowej długości zbocza usytuowane względem siebie tak, że wewnętrzny przekrój rowka stopniowo rozszerza się od strony promieniowo zewnętrznej do strony promieniowo wewnętrznej.
W wykonaniu według fig. 6 rowek 13 ma przelotowo rozszerzający się przekrój poprzeczny. W wykonaniu według fig. 7 rowek 13 ma część odchodzącą od promieniowo zewnętrznego obwodu pierścienia tłokowego o przekroju poprzecznym rozszerzającym się do wewnątrz oraz połączoną z nią, wewnętrzną częścią o stałym przekroju poprzecznym. Część o przekroju poprzecznym rozszerzającym się do wewnątrz rozciąga się w przybliżeniu poza zewnętrzny obszar przyporządkowanego pierścienia tłokowego 3, który z biegiem czasu uległ wytarciu. Rowek 13 jest zakryty przez przyporządkowany mostek 6 aż do promieniowo zewnętrznego obszaru pomiędzy krawędzią obwodową 14 powierzchni przykrycia mostka 6
187 934 a sąsiednim wewnętrznym obwodem cylindra 12. Skuteczny przekrój wypływu rowka 13 jest inaczej mówiąc usytuowany przy krawędzi 14. Jest ona stacjonarna. Pierścień tłokowy 3 przemieszcza się wraz z rosnącym zużyciem promieniowo na zewnątrz jak to zaznaczono strzałką na fig. 6 tak, że zawsze szersze obszary rowka 13 mijają krawędź 14, jak to zaznaczono liniami przerywanymi na fig. 6. Szerokość mostka 13 początkowo zmostkowana przez krawędź 14 jest oznaczona przez s. Po zużyciu na grubości V ta szerokość wynosi S. Wynika z tego, że skuteczny przekrój wylotowy rowka 13 rośnie wraz z rosnącym zużyciem. To samo obowiązuje dla wykonania według fig. 7 aż do osiągnięcia części rowka 13 mającej promieniowo wewnętrzne, równoległe zbocza. Przy wykonaniach według fig. 6 i 7 w przeciwieństwie do wykonania według fig. 4 i 5 uzyskuje się ciągłe zwiększenie skutecznego przekroju wylotu rowka 13 i inaczej mówiąc przepustowość utworzonego przez rowek przepustu przecieku.
W wykonaniu według fig. 8 rowek 13 ma w promieniowo zewnętrznym obszarze przyporządkowanego pierścienia tłokowego 3 równoległe zbocza. Te zbocza są ponadto usytuowane względem siebie tak, że ich odstęp zwiększa się wraz ze wzrostem odległości od promieniowo zewnętrznego obszaru obwodowego pierścienia tłokowego 3. Otrzymuje się przy tym najpierw jednakowy, niewielki skuteczny wylotowy przekrój poprzeczny rowka 13. Po określonym zużyciu, gdy część rowka o szerokości rozszerzającej się do wewnątrz wejdzie w obszar krawędzi 14, skuteczny wylotowy przekrój poprzeczny rowka 13 zwiększa się wraz z dalszym wzrostem zużycia. Rozwiązanie przedstawionego tu rodzaju może znaleźć przykładowo zastosowanie wtedy, gdy podczas docierania pierścienia tłokowego 3 pożądany jest stały przeciek. Można również realizować inne kształty rowka, np. z przekrojem poprzecznym rowka zmniejszającym się promieniowo od zewnątrz do wewnątrz, co jest w pewnych przypadkach korzystne w celu uzyskania dobrych warunków docierania.
Również standardowym pierścieniom tłokowym 4 oprócz ich szczeliny 10 mogą być przyporządkowane jeszcze dalsze przepusty przecieku, jak to zaznaczono na fig. 3 przez rowek 15 usytuowany w obszarze dolnej strony pierścienia tłokowego 4. Mogą być one, jak to najlepiej pokazano na fig. 9, wykonane tak, że ich przekrój poprzeczny maleje promieniowo od zewnątrz do wewnątrz. Przy tego rodzaju ukształtowaniu rowka 15 skuteczny przekrój poprzeczny wypływu rowka 15 jest przy krawędzi 14 mostka 6 na początku eksploatacji największy i maleje wraz z rosnącym zużyciem. Inaczej mówiąc uzyskuje się sytuację odwrotną w stosunku do sytuacji w obszarze szczeliny 10. Umożliwia to kompensowanie zwiększenia skutecznego przekroju poprzecznego przepływu szczeliny 10 przez zmniejszenie skutecznego przekroju poprzecznego przepływu rowka 15 lub rowków 15 przewidzianych na obwodzie przyporządkowanego pierścienia tłokowego 4, albo też w każdym przypadku osłabienie.
Zamiast rowków 13 lub 15 pierścienia tłokowego 3 lub 4 mogą być również wyposażone w usytuowane w obszarze ich obwodu, przebiegające w kierunku osiowym wycięcia, jak to pokazano na fig. 10-12. Pierścień tłokowy według fig. 10 jest wyposażony w przebiegający w kierunku osiowym, usytuowany po stronie obwodu rowek 16, którego wewnętrzna szerokość zwiększa się promieniowo do wewnątrz. Ten rowek 16 jest zakryty przez przyporządkowany mostek 6 tłoka aż do obszaru usytuowanego na zewnątrz zewnętrznej krawędzi 14. Wraz ze zwiększającym się zużyciem pierścienia tłokowego przemieszcza się on coraz bardziej na zewnątrz, na skutek czego coraz szersze obszary rowka 14 nie są już zakrywane. Inaczej mówiąc uzyskuje się przy tym takie samo działanie jak w przypadku konstrukcji według fig 6 i 7. Pierścień tłokowy według fig. 11 jest wyposażony w przebiegający w kierunku osiowym, usytuowany po stronie obwodowej rowek 17, którego wenętrzna szerokość maleje promieniowo do wewnątrz. Można przez to uzyskać przykładowo takie same działanie jak przy konstrukcji według fig. 9, ponieważ przy coraz większym zużyciu pierścienia tłokowego coraz węższe obszary rowka 17 przechodzą poza krawędź 14, mostka 6.
Pierścień tłokowy według fig. 12 jest wyposażony w usytuowany po stronie obwodowej, przebiegający w kierunku osiowym rowek 18 i sąsiadujące z nim, przebiegające w kierunku osiowym, usytuowane w pobliżu obwodu otwory 19. Przewidziane tu przebiegające w kierunku osiowym wycięcia podstawowego pierścienia tłokowego są przestawione względem siebie w kierunku promieniowym. Rowek 18 jest od początku tylko częściowo zasłaniany
187 934 przez krawędź 14 przyporządkowanego mostka 6. Wraz ze wzrostem zużycia pierścienia tłokowego następuje również otwieranie kolejnych otworów 19, przez co powstaje powiększający się wraz ze zużyciem całkowity przekrój przepływu. Promieniowe przestawienie otworów 19 jest inaczej mówiąc mniejsze niż ich średnica. Oczywiście również tu możliwa byłaby konstrukcja, przy której przekrój porzeczny przepływu zmniejsza się z rosnącym zużyciem.

Claims (6)

1. Tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza duży silnik wysokoprężny, z co najmniej jednym umieszczonym w cylindrze tłokiem, który jest wyposażony w pakiet pierścieni tłokowych z kilkoma przylegającymi do cylindra, umieszczonymi każdy w przyporządkowanym mu rowku w tłoku, pierścieniami, przy czym ma, co najmniej jeden gazoszczelny pierścień tłokowy z końcami wzajemnie w siebie wchodzącymi i co najmniej jeden standardowy pierścień tłokowy z końcami usytuowanymi w odstępie od siebie tworzącymi szczelinę przez którą następuje przeciek, a każdemu gazoszczelnemu pierścieniowi tłokowemu przyporządkowany jest dodatkowo przepust przecieku, znamienny tym, że przepusty przecieku (11,13, 15, 16, 17, 18, 19) są wykonane tak, że ich skuteczny przekrój poprzeczny zmienia się przy zużyciu przyporządkowanego pierścienia tłokowego, przy czym gazoszczelne pierścienie tłokowe (3) mają przepusty przecieku (11,13,16,18,19) wykonane tak, że sumaryczny przeciek wszystkich przepustów przecieku przyporządkowanych jednemu gazoszczelnemu pierścieniowi tłokowemu (3) w przybliżeniu odpowiada przeciekowi każdego standardowego pierścienia tłokowego (4) i przy rosnącym zużyciu pierścieni tłokowych (3, 4) rośnie w przybliżeniu w tym samym stopniu.
2. Tłokowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że standardowy pierścień tłokowy (4) oprócz szczeliny (10) ograniczonej przez jego końce ma co najmniej jeden dodatkowy przepust przecieku (15), którego przepustowość przecieku maleje ze wzrostem zużycia pierścienia tłokowego (4).
3. Tłokowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jeden pierścień tłokowy (3, 4) ma usytuowane po stronie obwodowej, przebiegające w kierunku osiowym rowki (16), które przynajmniej na części swej promieniowej głębokości mają nierównoległe zbocza.
4. Tłokowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jeden pierścień tłokowy (3, 4) ma usytuowane w pobliżu obwodu, przebiegające w kierunku osiowym wycięcia (18,19), które są względem siebie przestawione w kierunku promieniowym.
5. Tłokowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jeden pierścień tłokowy (3, 4) w obszarze swej spodniej strony ma przebiegające poprzez promieniową grubość rowki (13, 15), które są ograniczone przynajmniej na części swej promieniowej długości przez nierównoległe zbocza.
6. Tłokowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jeden przyjmujący pierścień tłokowy (3, 4) mostek (6) tłoka (1) jest wyposażony w odchodzące od promieniowo wewnętrznego obszaru przyporządkowanego pierścieniowi tłokowemu (3, 4) rowka (5) tłoka (1) otwory (11) wchodzące przy jego obwodzie zewnętrznym, których wejścia są względem siebie przestawione w kierunku promieniowym.
PL33054498A 1997-04-16 1998-01-28 Tłokowy silnik spalinowy PL187934B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19715759A DE19715759C1 (de) 1997-04-16 1997-04-16 Kolben für eine Hubkolbenbrennkraftmaschine
PCT/EP1998/000443 WO1998046915A1 (de) 1997-04-16 1998-01-28 Hubkolbenbrennkraftmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330544A1 PL330544A1 (en) 1999-05-24
PL187934B1 true PL187934B1 (pl) 2004-11-30

Family

ID=7826603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL33054498A PL187934B1 (pl) 1997-04-16 1998-01-28 Tłokowy silnik spalinowy

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0910760B1 (pl)
JP (1) JP3231046B2 (pl)
KR (1) KR100304758B1 (pl)
AU (1) AU6213998A (pl)
DE (1) DE19715759C1 (pl)
ES (1) ES2205446T3 (pl)
PL (1) PL187934B1 (pl)
RU (1) RU2154182C1 (pl)
WO (1) WO1998046915A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10117509A1 (de) * 2001-04-07 2002-10-17 Volkswagen Ag Brennkraftmaschine mit Direkteinspritzung
EP1431631A1 (de) * 2002-12-18 2004-06-23 Federal-Mogul Friedberg GmbH Kolbenring

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0253069B1 (de) * 1986-04-14 1990-01-10 Friedhelm Stecher Tribologisch optimierte Kolbenringabdichtung
DE3924982C2 (de) * 1989-07-28 1994-12-22 Man B & W Diesel Ag Kolbenring-System
DE4327621B4 (de) * 1993-08-17 2009-04-09 Mahle Gmbh Kolbenringnutgestaltung für Kolben von Verbrennungsmotoren
DK172822B1 (da) * 1995-09-22 1999-08-02 Man B & W Diesel As Stempelring til et stempel i en forbrændingsmotor

Also Published As

Publication number Publication date
KR20000016707A (ko) 2000-03-25
ES2205446T3 (es) 2004-05-01
PL330544A1 (en) 1999-05-24
WO1998046915A1 (de) 1998-10-22
EP0910760A1 (de) 1999-04-28
AU6213998A (en) 1998-11-11
DE19715759C1 (de) 1998-09-10
KR100304758B1 (ko) 2001-11-22
EP0910760B1 (de) 2003-07-30
JP2000501492A (ja) 2000-02-08
JP3231046B2 (ja) 2001-11-19
RU2154182C1 (ru) 2000-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100434245B1 (ko) 내연기관의 피스톤링 및 피스톤조립체
EP2213915B1 (en) Mechanical seal and tandem seal
US6003479A (en) Piston construction
JP6093355B2 (ja) 対向ピストンエンジンにおけるシリンダの衝突冷却
KR20020077259A (ko) 오일 제어 장치
PL198900B1 (pl) Tłok chłodzony cieczą
RU2190773C2 (ru) Поршень для двухтактного дизельного двигателя с крейцкопфом
KR0170451B1 (ko) 내연기관용 피스톤 상부 링
PL187934B1 (pl) Tłokowy silnik spalinowy
KR101384086B1 (ko) 밸브 어셈블리
KR20100011889A (ko) 밸브 냉각 및 윤활을 수반하는 실린더 헤드 장치
EP0685031B1 (en) Internal combustion engine block having a cylinder liner shunt flow cooling system and method of cooling same
US7131417B1 (en) Cylinder liner providing coolant shunt flow
KR970002098A (ko) 연료연소용 버너
JPH09273404A (ja) 内燃機関のバルブタイミング可変機構
KR20010012501A (ko) 디젤형 내연기관용 실린더 라이너
US4103663A (en) Cylinder head for internal combustion engines, especially diesel engines
JPH11201283A (ja) ピストン及びピストンリング
US6116204A (en) Oil scraper piston ring
JP3883866B2 (ja) エンジン、特に往復ピストンエンジン
KR20190073579A (ko) 분할환 및 가스 터빈
KR19990006787A (ko) 컵(cup)형 밸브태핏
RU2182983C2 (ru) Поршневой двигатель внутреннего сгорания
KR19980071704A (ko) 내연 기관용 피스톤 링
JP3855437B2 (ja) 可変バルブタイミング装置付エンジン