PL186373B1 - Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego - Google Patents

Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego

Info

Publication number
PL186373B1
PL186373B1 PL98325878A PL32587898A PL186373B1 PL 186373 B1 PL186373 B1 PL 186373B1 PL 98325878 A PL98325878 A PL 98325878A PL 32587898 A PL32587898 A PL 32587898A PL 186373 B1 PL186373 B1 PL 186373B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
wheel
rope ring
segment
pulley according
Prior art date
Application number
PL98325878A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325878A1 (en
Inventor
Stefan Ratka
Jan Szady
Ewa Famulska
Original Assignee
Ewa Famulska
Stefan Ratka
Jan Szady
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ewa Famulska, Stefan Ratka, Jan Szady filed Critical Ewa Famulska
Priority to PL98325878A priority Critical patent/PL186373B1/pl
Publication of PL325878A1 publication Critical patent/PL325878A1/xx
Publication of PL186373B1 publication Critical patent/PL186373B1/pl

Links

Landscapes

  • Pulleys (AREA)

Abstract

1. Koło linowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego, wyposażone w wykładzinę przeciwcierną umieszczoną na dnie wieńca linowego i połączoną rozłącznie z wieńcem linowym, szczególnie w wykładzinę złożoną z szeregu łukowych segmentów przylegających końcami jeden do drugiego, znamienne tym, że posiada co najmniej jeden element oporowy (5) umocowany do wieńca linowego (1) i umieszczony, przynajmniej swoją częścią, w wybraniu (8) wykonanym przynajmniej w jednym segmencie (4) wykładziny przeciwciernej

Description

Przedmiotem wynalazku jest koło linowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego, wyposażone w wykładzinę przeciwcierną opasującą na obwodzie dno wieńca linowego.
Znane jest ze stosowania koło linowe wyposażone w wykładzinę przeciwcierną wykonaną z wielu łukowych segmentów umieszczonych jeden za drugim na dnie wieńca linowego koła. Segmenty są usytuowane w wycięciu wykonanym w tarczach wieńca linowego i są połączone z tym wieńcem rozłącznie. Siły pochodzące od liny, umieszczonej w rowku linowym wykonanym w wykładzinie przeciwciemej, wywołują często niepożądane zjawisko obwodowego przemieszczania się wykładziny względem wieńca linowego.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie przemieszczania się wykładziny w wieńcu linowym koła.
Koło linowe według wynalazku charakteryzuje się tym, że posiada co najmniej jeden element oporowy umocowany do wieńca linowego i umieszczony przynajmniej swoją częścią w wybraniu wykonanym przynajmniej w jednym segmencie wykładziny przeciwciernej. W niektórych kołach korzystne jest usytuowanie osi podłużnej elementu oporowego w przybliżeniu na kierunku promieniowym koła. Dla innych kół linowych korzystne jest usytuowanie osi podłużnej elementu oporowego w przybliżeniu równolegle do osi koła.
Dla niektórych warunków eksploatacyjnych koła korzystne jest wykonanie elementu oporowego w postaci występu usytuowanego na dnie wieńca linowego i połączonego z tym wieńcem, najlepiej nierozłącznie. W takim kole przynajmniej jeden segment wykładziny posiada wybranie odpowiadające kształtem występowi, usytuowane od strony powierzchni przylegania tego segmentu do dna wieńca linowego.
W innych warunkach eksploatacyjnych korzystne jest wykonanie elementu oporowego w postaci trzpienia połączonego z wieńcem koła, w zasadzie rozłącznie.
Ze względu na warunki wykonania i montażu koła linowego korzystne jest zaopatrzenie dna wieńca linowego w co najmniej jeden otwór promieniowy, zwłaszcza otwór gwintowany. W takim kole element oporowy stanowi trzpień promieniowy osadzony w promieniowym otworze, wystający końcem na zewnątrz dna wieńca linowego i umieszczony tym końcem w wybraniu wykonanym w segmencie wykładziny, które jest dostosowane kształtem do wystającego końca trzpienia. Korzystne jest zastosowanie na trzpień promieniowy śruby wkręconej w dno wieńca linowego. Śruba może być wkręcona od strony środka koła linowego. Śruba może być też wkręcona od strony zewnętrznej dna wieńca linowego i wówczas jest ona umieszczona w przelotowym otworze usytuowanym promieniowo, korzystnie dwustopniowym, a łeb śruby jest całkowicie wpuszczony w segment wykładziny.
Dla uproszczenia wykonania i montażu koła linowego w innych warunkach wykonawczych korzystne jest zaopatrzenie koła w co najmniej jeden otwór osiowy o osi usytuowanej w przybliżeniu równolegle do osi koła, wykonany w tarczy wieńca linowego, najlepiej przechodzący przez obie tarcze wieńca oraz w element oporowy w postaci trzpienia osiowego umieszczonego w tym otworze i przytwierdzonego do wieńca linowego. Trzpień osiowy w takim kole wystaje przynajmniej częściowo z tarczy w stronę płaszczyzny środkowej koła i jest umieszczony tą wystającą częścią w wybraniu wykonanym w segmencie wykładziny. Korzystne jest aby trzpień osiowy był umieszczony w obu tarczach wieńca linowego, a jego środkowy odcinek był umieszczony, przynajmniej częściowo w wybraniu wykonanym w segmencie wykładziny. Ze względu na łatwość wykonania korzystne jest usytuowanie otworu osiowego całym obwodem poza zewnętrzną powierzchnią dna wieńca linowego, a także zastosowanie na trzpień osiowy śruby z nakrętką.
Zaletą wynalazku jest pewność połączenia wykładziny przeciwciernej z wieńcem linowym oraz wyeliminowanie poślizgu wykładziny po wieńcu i jej przemieszczania się względem wieńca linowego.
Przykład wykonania wynalazku w wykonaniu koła jednolinowego jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w przekroju wieniec linowy koła z segmentem wykładziny i elementem oporowym w postaci występu usytuowanego na dnie wieńca, fig 2 - przekrój przez wieniec z fig. 1 zaznaczony literami A-A, fig. 3 - przekrój przez wieniec koła z trzpieniem promieniowym w postaci śruby wkręconej od środka w dno wieńca linowego, fig. 4 przekrój przez wieniec koła z trzpieniem promieniowym w postaci śruby wkręconej w dno
186 373 wieńca od strony zewnętrznej, a fig. 5 przedstawia przekrój przez wieniec linowy koła wyposażonego w trzpień osiowy przechodzący przez ścianki boczne wieńca linowego i przez segment wykładziny przeciwciernej.
Zewnętrzną, obwodową część koła linowego stanowi wieniec linowy 1 z ukośnymi tarczami 2, zbieżnymi w stronę środka koła i połączonymi ze sobą dnem 3. Na dnie 3 wieńca linowego 1 jest umieszczona wykładzina przeciwcierna wykonana z szeregu łukowych segmentów 4 przylegających końcami jeden do drugiego. Segmenty 4 są umieszczone w wycięciu wykonanym na całym obwodzie w tarczach 2 od strony płaszczyzny środkowej S koła i są zabezpieczone przed przesunięciem obwodowym za pomocą elementu oporowego 5 połączonego z wieńcem linowym 1. Element oporowy 5 pokazany na fig. 1 i 2 jest wykonany w postaci wydłużonego występu 6 o osi podłużnej 7 usytuowanej równolegle do osi O koła, przyspawanego do dna 3 wieńca 1. Segment 4 wykładziny, znajdujący się w strefie występu 6, jest zaopatrzony w wybranie 8 wykonane w postaci rowka usytuowanego na wewnętrznej powierzchni segmentu 4.
Koło linowe pokazane na fig. 3 ma w dnie 3 wieńca 1 gwintowany otwór promieniowy 9 usytuowany na kierunku promieniowym P, w płaszczyźnie środkowej S koła. Element oporowy 5 ma postać trzpienia promieniowego wykonanego w postaci śruby 10 wkręconej od strony środka koła w otwór 9 i zabezpieczonej przeciwnakrętką 11. Koniec śruby 10 wystaje na zewnątrz dna 3 i jest umieszczony w cylindrycznym wybraniu 8 segmentu 4. Na fig. 4 pokazano koło z trzpieniem promieniowym w postaci śruby 10 wkręconej w dno 3 od strony zewnętrznej. Śruba 10 przechodzi przez cylindryczny, dwustopniowy otwór 12 wykonany promieniowo w segmencie 4 wykładziny, a łeb śruby 10 jest całkowicie wpuszczony w segment 4.
Koło linowe przedstawione na fig. 5 jest zaopatrzone w osiowy otwór 13 o osi równoległej do osi O koła, przechodzący przez obie tarcze 2 wieńca linowego 1. Elementem oporowym 5 jest w tym kole trzpień osiowy umieszczony w otworze 13, wykonany w postaci śruby przelotowej 14, zaopatrzonej z jednej strony w podkładkę klinową 15, a z drugiej strony w podkładkę sprężystą 16 i nakrętkę 17. Lewa tarcza 2 wieńca linowego 1 ma powierzchnię zewnętrzną przykładowo wykonaną jako płaską, natomiast na prawej tarczy 2 znajduje się przykładowo wykonana nadlewka 18 ułatwiająca wiercenie otworu osiowego 13.
186 373
Fig. 3
186 373
Fig. 4
I
186 373
Fig. 5
186 373
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Koło linowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego, wyposażone w wykładzinę przeciwcierną umieszczoną na dnie wieńca linowego i połączoną rozłącznie z wieńcem linowym, szczególnie w wykładzinę złożoną z szeregu łukowych segmentów przylegających końcami jeden do drugiego, znamienne tym, że posiada co najmniej jeden element oporowy (5) umocowany do wieńca linowego (1) i umieszczony, przynajmniej swoją częścią, w wybraniu (8) wykonanym przynajmniej w jednym segmencie (4) wykładziny przeciwciernej.
  2. 2. Koło linowe według zastrz. 1, znamienne tym, że oś podłużna (7) elementu oporowego (5) jest usytuowana w przybliżeniu na kierunku promieniowym (P) koła.
  3. 3. Koło linowe według zastrz. 1, znamienne tym, że oś podłużna (7) elementu oporowego (5) jest usytuowana w przybliżeniu równolegle do osi (O) koła.
  4. 4. Koło linowe według zastrz. 1, znamienne tym, że element oporowy (5) stanowi występ (6) usytuowany na dnie (3) wieńca linowego (1) i połączony z tym wieńcem (1), korzystnie nierozłącznie, a przynajmniej jeden z segmentów (4) wykładziny przeciwciernej posiada wybranie (8) odpowiadające kształtem temu występowi (6), usytuowane od strony powierzchni przylegania segmentu (4) wykładziny do dna (3) wieńca linowego (1).
  5. 5. Koło linowe według zastrz. 1 i 2, znamienne tym, że dno (3) wieńca linowego (1) jest zaopatrzone w co najmniej jeden promieniowy otwór (9), korzystnie gwintowany, a element oporowy (5) stanowi trzpień promieniowy osadzony w tym otworze (9), wystający końcem na zewnątrz dna (3) wieńca (1) i umieszczony tym wystającym końcem w wybraniu (8) wykonanym w segmencie (4) wykładziny, które jest dostosowane kształtem do tego wystającego końca trzpienia promieniowego.
  6. 6. Koło linowe według zastrz. 1 i 5, znamienne tym, że trzpień promieniowy stanowi śruba (10) wkręcona w dno (3) wieńca (1) od strony środka koła tak, że łeb śruby (10) znajduje się bliżej środka koła niż jej koniec.
  7. 7. Koło linowe według zastrz. 1 i 5, znamienne tym, że segment (4) wykładziny jest zaopatrzony w przelotowy otwór (12) usytuowany promieniowo, korzystnie dwustopniowy, a trzpień promieniowy stanowi śruba (10) umieszczona w tym otworze (12) i wkręcona w dno (3) wieńca (1) od strony zewnętrznej dna (3), przy czym łeb śruby (10) jest całkowicie wpuszczony w segment (4) wykładziny.
  8. 8. Koło linowe według zastrz. 1 i 3, znamienne tym, że jest zaopatrzone w co najmniej jeden osiowy otwór (13) o osi usytuowanej w przybliżeniu równolegle do osi (O) koła, wykonany w tarczy (2) wieńca linowego (1), korzystnie przechodzący przez obie tarcze (2) wieńca (1), a element oporowy (5) stanowi trzpień osiowy osadzony w tym osiowym otworze (13) i przytwierdzony do wieńca (1), wystający przynajmniej częściowo z tarczy (2) w stronę płaszczyzny środkowej (S) koła, umieszczony tą wystającą częścią w wybraniu (8) wykonanym w segmencie (4) wykładziny.
  9. 9. Koło linowe według zastrz. 1 i 8, znamienne tym, że trzpień osiowy przechodzi przez obie tarcze (2) wieńca linowego (1), a środkowy odcinek tego trzpienia, znajdujący się pomiędzy tarczami (2), jest umieszczony, przynajmniej częściowo, w wybraniu (8) wykonanym w segmencie (4) wykładziny.
  10. 10. Koło linowe według zastrz. 1 i 8, znamienne tym, że osiowy otwór (13) w wieńcu linowym (1) znajduje się całym obwodem poza zewnętrzną powierzchnią dna (3) wieńca (1).
  11. 11. Koło linowe według zastrz. 1 i 8, znamienne tym, że trzpień osiowy stanowi śruba (14) z nakrętką (17).
    186 373
PL98325878A 1998-04-16 1998-04-16 Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego PL186373B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325878A PL186373B1 (pl) 1998-04-16 1998-04-16 Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325878A PL186373B1 (pl) 1998-04-16 1998-04-16 Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325878A1 PL325878A1 (en) 1999-10-25
PL186373B1 true PL186373B1 (pl) 2003-12-31

Family

ID=20071993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325878A PL186373B1 (pl) 1998-04-16 1998-04-16 Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL186373B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL325878A1 (en) 1999-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5207691B2 (ja) ブレーキキャリア
RU2645887C2 (ru) Рабочее колесо для осевой воздуходувки
AU705204B2 (en) Rotary support with braking discs, particularly for railway use
JP2009514741A (ja) 車輪ボルト用穴の間に形成される軸線方向切欠きを持つ車輪ボス
US20100282551A1 (en) Brake disk
US4638891A (en) Shaft braking disc for rail vehicle disc brake
US9709114B2 (en) Vented brake drum
US4699433A (en) Centering arrangement for a wheel hub
US2629464A (en) Brake rotor
US2827225A (en) Generator pulley construction
US6230848B1 (en) Wheel bearing with braking connection to a brake element
JP2577188B2 (ja) ディスクブレーキ用のブレーキディスクを製作する方法
US5429214A (en) Ventilated brake disc with transverse recesses in radially extending ribs
EP1092889A1 (en) Disc for disc brake
US20060213732A1 (en) Brake rotor with rotational degrees of freedom
WO2004078509A1 (en) Device for driving a vehicle wheel
JP2009520642A (ja) 車輪ボルト用穴の間に軸線方向切欠きを持つ車輪ボス
JP4348132B2 (ja) ブレーキロータ
EP0453075A1 (en) Improvements relating to wheels incorporating brake discs
CN103953670A (zh) 自行车盘式制动器
PL186373B1 (pl) Koło l inowe, zwłaszcza koło wyciągu szybowego
CN201348003Y (zh) 复合轮毂制动盘结构
US4362225A (en) Friction lining carrier member having replaceable friction linings
EP0419263B1 (en) Improvements relating to wheels incorporating braking discs
CN111886141B (zh) 用于交通工具的轮毂

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060416