PL185620B1 - Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego - Google Patents

Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego

Info

Publication number
PL185620B1
PL185620B1 PL97329291A PL32929197A PL185620B1 PL 185620 B1 PL185620 B1 PL 185620B1 PL 97329291 A PL97329291 A PL 97329291A PL 32929197 A PL32929197 A PL 32929197A PL 185620 B1 PL185620 B1 PL 185620B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
source
fermentation
phosphorus
nitrogen
concentration
Prior art date
Application number
PL97329291A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329291A1 (en
Inventor
Sasa Kranjc
Artur Racman
Original Assignee
Lek Pharmaceuticals Dd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lek Pharmaceuticals Dd filed Critical Lek Pharmaceuticals Dd
Publication of PL329291A1 publication Critical patent/PL329291A1/xx
Publication of PL185620B1 publication Critical patent/PL185620B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P17/00Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
    • C12P17/18Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms containing at least two hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system, e.g. rifamycin
    • C12P17/188Heterocyclic compound containing in the condensed system at least one hetero ring having nitrogen atoms and oxygen atoms as the only ring heteroatoms

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego lub jego soli, przez fermentacje gatunku Streptomyces produkujacego kwas klawulanowy w brzeczce fermentacyjnej zawierajacej przyswajalne zródla wegla i azotu oraz zródlo fosforu, znamienny tym, ze w fazie wzro- stowej fermentacji dodaje sie dalsze zródlo fosforu utrzymujac stezenie fosforu w zakresie 0,0015% do 0,15% i ewentualnie w trakcie fermentacji dodaje sie dalsze zródla przyswa- jalnego wegla i azotu, po czym z brzeczki fermentacyjnej wyodrebnia sie kwas klawula- nowy lub jego sól. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kwasu klawulanowego.
Kwas klawulanowy jest powszechnie przyjętą nazwą dla kwasu (2R,5R,Z)-30(2hydroksyetylideno)-7-okso-4-oksa-1-azabicyklo-[3.2.0]heptano-2-karboksylowego. Kwas ten i jego sole z metalami alkalicznymi oraz estry stanowią aktywne inhibitory beta laktamazy
185 620 produkowanej przez niektóre mikroorganizmy Gram dodatnie oraz Gram ujemne. Poza inhibitowaniem beta laktamazy, kwas klawulanowy i jego sole z metalami alkalicznymi mają również działanie synergiczne z antybiotykami penicylinowymi i cefalosporynowymi. Kwas klawulanowy i jego sole są stosowane w preparatach farmaceutycznych w celu zapobiegania dezaktywacji antybiotyków beta laktamowych. Preparaty dostępne w handlu zawierają klawulanian potasu w połączeniu z trójwodzianem amoksycyliny. Klawulanian potasu jest bardziej trwały niż womy kwas lub inne sole.
Kwas klawulanowy otrzymuje się przez fermentację mikroorganizmów takich jak szczepy Streptomyces, na przykład S.clavuligerus NRRL 3585, S.jumonjinensis NRRL 5741 i S.katsurahamanus IFO 13716 oraz Streptomyces sp.P6621 KERM P2804. Wodne hodowle otrzymane po fermentacji oczyszcza się i zatęża zgodnie ze znanymi sposobami, na przykład przez filtrację i oczyszczanie chromatograficzne, jak opisano w opisie patentowym GB 1508977, a następnie ekstrakcję wodnego roztworu rozpuszczalnikiem organicznym, otrzymując roztwór zanieczyszczonego kwasu klawulanowego w rozpuszczalniku.
W publikacjach W095/23870 i W096/28452 ujawniono ulepszony sposób przemysłowy oczyszczania kwasu klawulanowego i wytwarzania klawulanianu potasu. Rozwój mikroorganizmu produkującego antybiotyk może obejmować dwie fazy, fazę wzrostową, w której produkowana jest biomasa i następnie fazę stacjonarną, podczas której nie następuje wzrost. Metabolity wtórne takie jak antybiotyki zwykle produkowane są podczas fazy stacjonarnej.
Procesy produkcyjne zasilane składnikami pożywek podczas fermentacji są dobrze znane w produkcji antybiotyków i były uznane za korzystne przy wytwarzaniu kwasu klawulanowego. Kontrola i utrzymanie pożądanych poziomów źródeł przyswajalnego azotu i węgla w brzeczce fermentacyjnej są dobrze zilustrowane przez J. S. Lee i wsp., Kor. Jour. Microbiol. 1978, tom 15, nr 1, str. 21-29, który opisał ulepszenie procesu fermentacyjnego w celu wytwarzania penicyliny, poprzez regulację dodawania źródeł przyswajalnego azotu i węgla zgodnie z potrzebami mikroorganizmów w fermentorze. G.Lilley i wsp. J.Chem.Tech. Biotechnol. 1981, tom 31, str. 127-134 wykazali, że produkcja antybiotyków przy użyciu gatunku Streptomyces może być regulowana przez zmianę stężenia źródeł przyswajalnego azotu i węgla oraz źródła fosforu. Na przykład, wytwarzanie tienamycyny w fermentorze nie rozpocznie się dopóki stężenie fosforu nie zbliży się do zera. W opisie EP 182522 przedstawiono zastosowanie ciągłego lub przerywanego dodawania źródła przyswajalnego węgla podczas fermentacji S. Clavuligerus NRRL 3585. Regulowanie ilości amoniaku ujawniono w WO 96/18743. Jednak ciągły proces fermentacji nie został ujawniony w celu wytwarzania kwasu klawulanowego.
Wynalazek bazuje na nieoczekiwanym stwierdzeniu, że utrzymywanie stężenia fosforu podczas fermentacji gatunku Streptomyces produkującego kwas klawulanowy w brzeczce fermentacyjnej zawierającej źródła przyswajalnego źródła węgla i azotu w pewnych określonych i regulowanych granicach wybitnie zwiększa wydajność kwasu klawulanowego w procesie.
Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego lub jego soli, przez fermentację gatunku Streptomyces produkującego kwas klawulanowy w brzeczce fermentacyjnej zawierającej przyswajalne źródła węgla i azotu oraz źródło fosforu, polega na tym, że w fazie wzrostowej fermentacji dodaje dalsze źródło fosforu utrzymując stężenie fosforu w zakresie 0,0015% do 0,15% i ewentualnie w trakcie fermentacji dodaje się dalsze źródła przyswajalnego węgla i azotu, po czym z brzeczki fermentacyjnej wyodrębnia się kwas klawulanowy lub jego sól.
Proces ten korzystnie prowadzi się w sposób periodyczny, przy ciągłym lub nieciągłym dodawaniu źródła fosforu.
Podczas całej fazy wzrostowej reguluje się poziom fosforu, zaś po ustaniu fazy wzrostowej pozwala się na obniżenie stężenia fosforu, zazwyczaj następuje to po 40 godzinnym okresie fermentacji. Przez okres fermentacji do 40 godziny utrzymuje się stężenie fosforu w zakresie 0,0015% do 0,15%, korzystnie w zakresie 0,002 do 0,15%. Po 40 godzinnym okresie fermentacji zaprzestaje się dodawania źródła fosforu.
185 620
Jako źródło fosforu stosuje się fosforan sodu, fosforan potasu, dwuwodorofosforan sodu, dwuwodorofosforan potasu, wodorofosforan sodu, wodorofosforan potasu lub ich mieszaniny, korzystnie dwuwodorofosforan sodu w stężeniu około 0,008%.
W przypadku stwierdzenia niedoboru źródła węgla lub azotu w tracie fermentacji można uzupełnić te braki poprzez dodanie przyswajalnego źródła węgla i/lub źródła azotu w trakcie fermentacji.
Stężenie źródła przyswajalnego węgla można dobrać przez przeprowadzenie rutynowych prób zależnie od charakterystyki użytego szczepu Streptomyces. Jako źródło węgla korzystnie stosuje się trioleinian gliceryny, glicerynę i skrobię kukurydzianą. Udział źródła węgla takiego jak gliceryna, trioleinian gliceryny lub skrobia kukurydziana w materiale wyjściowym może być wyższy od 5% a dalsze ilości źródła węgla mogą być dodawane w trakcie fermentacji, zgodnie ze zwykłą procedurą zasilania szarży.
W początkowym środowisku fermentacyjnym jako źródło przyswajalnego azotu na ogół stosuje się mączkę sojową lub siarczan amonu i takie dalsze źródło przyswajalnego azotu ewentualnie dodaje się do brzeczki fermentacyjnej w trakcie fermentacji. Korzystnym źródłem przyswajalnego azotu jest mączka, na przykład sojowa lub z nasion bawełny. Ilość przyswajalnego azotu korzystnie wynosi 0,5 do 15%, korzystniej 1,5 do 7,5%. Zwykle ilość azotu jest większa niż 5%.
Alternatywnie lub dodatkowo do fermentora można wprowadzić amoniak. Amoniak stosuje się również do regulowania pH brzeczki fermentacyjnej w trakcie procesu fermentacji. Jednak stwierdzono, że stosowanie amoniaku zarówno jako wyłącznego źródła przyswajalnego azotu jak i do regulacji pH jest niepożądane. Wysokie stężenie amoniaku może zatruć mikroorganizm a zbyt niskie pH powoduje mniej efektywną biosyntezę kwasu klawulanowego. Zgodnie z tym, korzystnym źródłem przyswajalnego azotu jest na przykład mączka sojowa dodana do wyjściowej pożywki a w przypadku zapotrzebowania na dalszy azot w trakcie prowadzonej fermentacji dostarczana jest sól amonowa taka jak siarczan amonu.
Zgodnie z korzystnym aspektem wynalazku, do regulacji pH stosowany jest wolny związek azotu, korzystnie wodorotlenek amonu. Powoduje to późniejsze obniżenie poziomu biomasy niż w przypadku, gdy amoniak jest jedynym źródłem azotu i regulatorem pH.
Stosowane w niniejszym opisie określenie „stężenie fosforu” oznaczane jest jako % wagowy/objętościowy równoważnika fosforu w odniesieniu do ilości zawartego związku przyswajalnego fosforu.
Stężenie fosforu korzystnie utrzymywane jest poniżej limitu 0,15% wagowo/objętość podczas fazy wzrostowej, po której można pozwolić na zmniejszenie stężenia fosforu. Faza wzrostowa dla typowej fermentacji kwasu klawulanowego trwającej w sumie 5 do 6 dni może być zakończona w ciągu około 40 godzin. Korzystnie pozwala się na obniżenie stężenia fosforu do niskiej wartości, korzystnie do zera po 40 godzinnej fermentacji.
Regulowanie ilości przyswajalnego fosforu zgodnie z wynalazkiem, może zapewnić nieoczekiwanie wysokie wydajności kwasu klawulanowego.
Przeprowadzono próby porównawcze rozwiązania według wynalazku z innymi sposobami wytwarzania kwasu klawulanowego, w szczególności z rozwiązaniami według opisów patentowych US 4 110 165, GB 1 571 888, EP 182 522 i obecnego wynalazku, w których bądź stosowano źródło fosforu, bądź dodatkowe wprowadzanie składników pożywek hodowlanych w trakcie trwającej fermentacji.
Brzeczka fermentacyjna może być poddana obróbce tak jak ujawniono w WO 95/23870 lub innymi znanymi sposobami za pomocą których wytwarza się klawulanian potasu o wysokiej czystości.
Wynalazek opisano dalej w nawiązaniu do załączonych przykładów, które w żadnym przypadku nie ograniczają zakresu wynalazku.
Przykład I.
A) Hodowla Streptomycetes sp. P. 6621 FERM P 2804.
Dobór i utrzymanie szczepu
185 620
Najproduktywniejsze klony Streptomyces sp. PP 6621 FERM P 2804 utrzymano metodami selekcyjnymi. Najproduktywniejsze hodowle tego mikroorganizmu przechowywano i następnie stosowano jako źródło dla następnych cyklów selekcji.
Kolonię Streptomycetes sp. P. 6621 FERM P 2804 aseptycznie przeniesiono do sterylnego naczynia ceramicznego ze sterylną wodą (2 cm3) i homogenizowano. Kawałki grzybni przeniesiono na skos agarowy i inkubowano do dojrzałości (przez 10 do 14 dni) w termostacie w temperaturze 25°C.
Po 8 do 10 dniach powierzchnia agarowa była przerośnięta szaro-zidoną grzybnią bakteryjną. Zarodniki zeskrobano z powierzchni, aseptycznie zaszczepiono do wegetatywnej pożywki nasiennej i inkubowano na wytrząsarce przez 24 godziny przy 250 obr/min i w temperaturze 25 ± 1°C.
Homogeniczną zawiesinę zarodników ze skosu agarowego można przechowywać w odtłuszczonym mleku (które może być stosowane jako pożywka ochronna) przez więcej niż dwa miesiące.
Po zakończeniu etapu wegetatywnego, część hodowli aseptycznie przeniesiono do pożywki fermentacyjnej i inkubowano na obrotowej wytrząsarce przez 96 godzin. Po zakończeniu etapu fermentacji przeprowadzono analizę na zawartość kwasu klawulanowego. Hodowle, które dały najwyższą wydajność użyto jako inokulum laboratoryjne w fermentorze.
Całe postępowanie prowadzono w warunkach aseptycznych.
Szczepy mogą być przechowywane na skosie agarowym w temperaturze 4°C maksymalnie przez 4 tygodnie, w odtłuszczonym mleku w tych samych warunkach przez 2 miesiące a szczepy liofilizowane można przechowywać w temperaturze 4°C przesz okres 1 roku.
Skład pożywek dla selekcji szczepu do zaszczepienia w fermentorze Pożywki dla skosów i szalek Petriego
Skład
Dekstryna
KHoPOą
MgSO4-7H2O
NaCl (NH4)2SO4
CaCO,
Pierwiastki śladowe Agar
Woda demineralizowana do
Ilość 10 g 1 g 1 g 1 g Ig 4g 1 cm3 20 g ,
1000 cm3
Kompozycję sporządzono metodami klasycznymi.
Pierwiastki śladowe Skład
CaCl2-2H2O
MgCl2-6H2O
NaCl
FeCl3-6H2O
ZnCl2
CuCl2-2H2O MnSO4-H2O Woda demineralizowana
Ilość 10,0 g 10,0 g 10,0 g 3,0 g 0,5 g 0,5 g 0,5 g do 1000 cm3
Pożywki wegetatywne dla selekcji szczepu Skład Ilooć
Skrobia kukurydziana Mączka sojowa KH2PC4
Estol (Priolube 1435) Woda z kranu
10,0 g 20,0 g
0,6 g 5,0 g do 1000 em3.
185 620
Pożywki fermentacyjne dla selekcji szczepu
Skład Ilość
Skrobia kukurydziana 9,6g
Mączka sodowa 33,5g
KH2PO4 l,2g
Estol (Priolube 1435) 22,0 g
Gliceryna 5,0 g
Kwas morfolinopropanosulfonowy 12,0g
Pierwiastki śladowe 12,0 g
Woda z kranu do 1000 cm .
Przygotowanie inokulum laboratoryjnego
Do hodowli w celu przygotowania laboratoryjnych materiałów inokulacyjnych pobrano hodowlę ze skosu agarowego. Wybrany skos agarowy napełniono aseptycznie sterylna wodą (10 cmg), zarodniki zeskrobano i homogenizowano w sterylnym naczyniu ceramicznym. Roztwór zarodników użyto jako inokulum laboratoryjne.
Faza wegetatywna w tanku przed-posiewowym
Pożywki dla tanku przed-posiewowego
Objętość tanku przed-posiewowego = 500 1
Objętość pożywki =350 1
Skład Ilość
Skrobia kukurydziana 7,0 kg
Mączka sojowa 7,0 g
NaH,PO4 0J8gkg
Estol (Priolube 2435)* 0,7 kg
Synperonic 0,150 kg
Woda z kranu do 350 1 * zamiast estolu można użyć olej sojowy
Inokulum zostało przeniesione do pożywki którą wysterylizowano w tanku przedposiewowym i schłodzono sterylnym powietrzem do temperatury 28°C. Faza wegetatywna trwała od 50 do 70 godzin w temperaturze 28 ± 1°C, pod ciśnieniem 30 kPa przy napowietrzaniu za pomocą powietrza sterylnego i ze zgodnymi mieszaninami.
Parametry wzrostu w tanku przed-posiewowym
Czas/h pH PMV% Odbarwienie/min
0 7,20
4 7,25 10 >5
10 7,35 8 >5
16 7,30 10 >5
22 7,20 16 4
28 7,02 17 2,5
34 6,85 18 0,5
39 6,66 20 0,3
45 6,60 21 0,5
51 6,52 22 1,0
56 6,39 22 1,0
61 6,45 20 1,3
Legenda: pH = wartość pH próbki PMV% = % objętościowy hodowli w próbce
Odbarwienie = czas potrzebny na odbarwienie barwnika metylenowego
185 620
Faza wegetatywna w posianym fermentorze
Pożywki dla fermentora z posiewem
Objętość fermentora z posiewem = 7500 1
Objętość pożywki = 4500 1
Skład Ilość
Skrobia kukurydziana 9(00 kg
Mączka sojowa 90,0 0
NaH2PO4 2,4 kg
Estol- (Priolube 1435)* 9 kg
Synperonic 0,5 kg
Woda do 45001 * zamiast estolu można użyć olej sojowy
Fazę wegetatywną z przed-posiewowego tanku przeniesiono pod ciśnieniem do pożywki uprzednio wysterylizowanej w fermentorze posiewowym i ochłodzono sterylnym powietrzem do temperatury 28°C. Powietrze sterylizowano na filtrach o wielkości porów 0,2 pm.
Faza wegetatywna trwała od 10 do 20 godzin w temperaturze 28 ± 1°C, pod ciśnieniem 30 kPa, przy napowietrzaniu sterylnym powietrzem i stałym mieszaniu.
Rozwój monitorowano za pomocą analizy pH, PMV%, odbarwienie barwnika metylenowego i przez mikroskopowe badanie próbek.
Parametry rozwodu w tanku przed-posiewowym
Czas/h EH PMV% Odbarwienie/min
0 7,20 --
6 7,10 15 >5
12 6,87 20 1,^
16 6,65 22 o,:3
Legenda:
pH = wartość pH próbki
PMV% = % objętościowy hodowli w próbce
Odbarwienie = czas potrzebny na odbarwienie barwnika metylenowego
B). Fermentacja periodyczna Streptomyces sp. P 6621 FERM P 2804 w fermentorze
Pożywki dla fermentorów
Objętość fermentora = 90.0001
Objętość pożywki = 60.000 1
Skład Ilość
Skrobia kukurydziana 570 kg
Mączka sojowa 2300 kg
NaCl 6 kg
Estol (Priolube 1435)* 1680 kg
NaH2PO4 5 kg
MgCl2-6H2O 7 kg
FeCl3-6H2O 1,6 kg
ZnCl2 0,5 kg
MnSO4-H2O 0,1 kg
Synperonic 225 kg
Woda do 60 m3
Legenda:
- Estol jest rodzajową nazwą trioleinianu gliceryny: (Priolube 1435 zarejestrowany znak towarowy Unichem GmbH, Niemcy)
- Synperonic (zarejestrowany znak towarowy ICl W. Brytania) jest propylenoglikolowym środkiem przeciwpieniącym * zamiast Estolu może być stosowany olej sojowy.
4700 1 hodowli Streptomyces sp. P 6621 FERM P2804 w fazie wegetatywnej wzrostu z fermentora posiewowego zaszczepiono przez sterylne przeniesienie do sterylnej wyjściowej
185 620 pożywki (60.000 1) w 90.000 1 fermentorze ze stali nierdzewnej wyposażonym w mieszanie i dostarczanie sterylnego powietrza przez filtry o średnicy porów 0,2 pm. Pożywki fermentacyjne i wszystkie rury wlotowe wysterylizowano i schłodzono do temperatury 24°C za pomocą powietrza sterylnego. Fazę fermentacyjną w fermentorze posiewowym utrzymywano w temperaturze 24 do 25°C pod ciśnieniem 30 kPa. Brzeczkę mieszano i napowietrzano w trakcie całej fermentacji a pH pożywek utrzymywano przez dodawanie 25% wodnego roztworu wodorotlenku amonu przy wartości 6,8 - 6,9. Fermentacja trwała 96 godzin a uzyskane stężenie kwasu klawulanowego wynosiło 3580 mg/l.
W trakcie fermentacji Streptomyces sp. P 6621 FERM P 2804 dodawano źródło fosforu i źródło przyswajalnego azotu (500 kg mączki sojowej w 5000 1 wody i 25% wodnego roztworu wodorotlenku amonu) jak następuje:
Stężenie źródeł przyswajalnego fosforu i azotu w brzeczce fermentacyjnej
Czas Stężenie fosforu (% wag/obj) Stężenie azotu (% wag/obj)
0 0,035 1,73975
8 0,030625 1,692286
16 0,0095 1,331
24 0,005188 0,9785
32 0,004638 0,5527
40 0,003638 0,69945
48 0,000863 0,9128
56 0,000863 0,8475
64 0 0,709
72 0 0,653625
80 0 0,571
88 0 0,47675
96 0 0,53825
104 0 0,7555
112 0 0,77025
120 0 0,673375
128 0 0,78725
136 0 0,734625
144 0 0,8985
Stężenie fosforu po 51 godzinach fermentacji było poniżej granicy wykrywalności.
Wartość pH osiągnięta w pierwszych godzinach rozwoju hodowli wzrosła prawie do
7,5. W tym czasie fosfor był zużywany i rozpoczęła się produkcja kwasu klawulanowego. Z tego powodu pH obniżyło się i konieczna była regulacja pH pożywek w celu utrzymania poziomu pH na wartości optymalnej.
Przykład II
Przedłużenie fazy wegetatywnej fermentacji przez zastosowanie siarczanu amonu jako źródła przyswajalnego azotu i wodorotlenku sodu jako czynnika regulującego pH.
Pożywkę stosowaną w takich samych proporcjach jak w przykładzie 1B umieszczono w fermentorach ze stali nierdzewnej (każdy po 500 1). Fermentację w pierwszym fermentorze prowadzono w takich samych warunkach jakie opisano w przykładzie 1B. Warunki fermentacji w drugim fermentorze różniły się od opisanych w przykładzie 1B tylko tym, że dodano do brzeczki fermentacyjnej 11% wodny roztwór siarczanu amonu w ilości 9 cm3/l w okresie między 40 a 60 godziną po zaszczepieniu. Wartość pH utrzymywano na pożądanym poziomie za pomocą wodorotlenku sodu. Po 60 godzinie wstrzymano dodawanie źródła azotu. Lepkość brzeczki fermentacyjnej, która jest proporcjonalna do ilości biomasy, była analizowana w trakcie fermentacji.
185 620
Szarża 1, lepkość (mPa-s)
Szarża 2, lepkość (mPa-s)
474 551
728 714
948 998
995 1076
936 12^26
824 863
628 873
185 620
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego lub jego soli, przez fermentację gatunku Streptomyces produkującego kwas klawulanowy w brzeczce fermentacyjnej zawierającej przyswajalne źródła węgla i azotu oraz źródło fosforu, znamienny tym, że w fazie wzrostowej fermentacji dodaje się dalsze źródło fosforu utrzymując stężenie fosforu w zakresie 0,0015% do 0,15% i ewentualnie w trakcie fermentacji dodaje się dalsze źródła przyswajalnego węgla i azotu, po czym z brzeczki fermentacyjnej wyodrębnia się kwas klawulanowy lub jego sól.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzi się proces periodyczny, przy ciągłym lub nieciągłym dodawaniu źródła fosforu.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po ustaniu fazy wzrostowej pozwala się na obniżenie stężenia fosforu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że pozwala się na obniżenie stężenia fosforu po 40 godzinnym okresie fermentacji.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przez okres fermentacji do 40 godziny utrzymuje się stężenie fosforu w zakresie 0,0015% do 0,15%.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stężenie fosforu utrzymuje się z zakresie 0,002 do 015%.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po 40 godzinnym okresie fermentacji zaprzestaje się dodawania źródła fosforu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako źródło fosforu stosuje się fosforan sodu, fosforan potasu, dwuwodorofosforan sodu, dwuwodorofosforan potasu, wodorofosforan sodu, wodorofosforan potasu lub ich mieszaniny.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako źródło fosforu stosuje się dwuwodorofosforan sodu.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że w wyjściowej brzeczce fermentacyjnej jako źródło fosforu stosuje się dwuwodorofosforan sodu w stężeniu około 0,008%.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku dodawania przyswajalnego źródła węgla w trakcie fermentacji, jako źródło węgla stosuje się trioleinian gliceryny, glicerynę i skrobię kukurydzianą.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w początkowym środowisku fermentacyjnym jako źródło przyswajalnego azotu stosuje się mąkę sojową lub siarczan amonu i taicie dalsze źródło przyswajalnego azotu ewentualnie dodaje się do brzeczki fermentacyjnej w trakcie fermentacji.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że źródło przyswajalnego azotu stosuje się w stężeniu 0,5% do 15% w przeliczeniu na azot.
  14. 14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się źródło przyswajalnego azotu, z dodatkiem amoniaku.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się źródło przyswajalnego azotu jest wolne od amoniaku.
PL97329291A 1996-04-12 1997-04-11 Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego PL185620B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9600120A SI9600120A (en) 1996-04-12 1996-04-12 New and improved fermentative procedure for the production of clavulanic acid and its salts
PCT/GB1997/001007 WO1997039137A1 (en) 1996-04-12 1997-04-11 Process for the preparation of clavulanic acid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329291A1 PL329291A1 (en) 1999-03-15
PL185620B1 true PL185620B1 (pl) 2003-06-30

Family

ID=20431824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97329291A PL185620B1 (pl) 1996-04-12 1997-04-11 Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0906446A1 (pl)
JP (1) JP2001503244A (pl)
AU (1) AU2516497A (pl)
CA (1) CA2251596A1 (pl)
PL (1) PL185620B1 (pl)
RU (1) RU2188868C2 (pl)
SI (1) SI9600120A (pl)
WO (1) WO1997039137A1 (pl)
ZA (1) ZA973139B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2101658B1 (es) * 1995-11-23 1998-03-01 Antibioticos Sa Nuevo procedimiento de produccion de acido clavulanico y sus sales.
AR015825A1 (es) * 1997-05-28 2001-05-30 Gist Brocades Bv Produccion fermentativa de acido clavulanico bajo condiciones controladas de fosfato
CA2342181A1 (en) * 1998-09-29 2000-04-06 Dsm N.V. Fermentation of clavulanic acid at a controlled level of ammonia
US6440708B1 (en) 1998-09-29 2002-08-27 Dsm N.V. Fermentation of clavulanic acid at a controlled level of ammonia
EP2589663A1 (en) 2011-11-04 2013-05-08 LEK Pharmaceuticals d.d. Process for production of clavulanic acid

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4110165A (en) * 1974-04-20 1978-08-29 Beecham Group Limited Process for the production of clavulanic acid
US4144242A (en) * 1975-02-07 1979-03-13 Glaxo Laboratories Limited Process for the purification of clavulanic acid
GB1563103A (en) * 1975-10-13 1980-03-19 Beecham Group Ltd Process for the preparation of clavulanic acid
GB1571888A (en) * 1977-02-04 1980-07-23 Glaxo Lab Ltd Clavulanic acid production
MX7417E (es) * 1984-10-27 1988-10-14 Antibioticos Sa Metodo para la preparacion de acido clavulanico y sus derivados

Also Published As

Publication number Publication date
RU2188868C2 (ru) 2002-09-10
WO1997039137A1 (en) 1997-10-23
CA2251596A1 (en) 1997-10-23
EP0906446A1 (en) 1999-04-07
AU2516497A (en) 1997-11-07
PL329291A1 (en) 1999-03-15
JP2001503244A (ja) 2001-03-13
SI9600120A (en) 1997-12-31
ZA973139B (en) 1998-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zhang et al. Development of a defined medium fermentation process for physostigmine production by Streptomyces griseofuscus
EP0182522A1 (en) Preparation of clavulanic acid and its salts and esters
CA2202016C (en) Process for the production of lipstatin and of tetrahydrolipstatin
JP3313730B2 (ja) クラブラン酸及び/又はその塩を生産するための方法
PL185620B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu klawulanowego
US20080318289A1 (en) Fermentation Processes for the Preparation of Tacrolimus
JP4623766B2 (ja) アカルボース調製のためのオスモル濃度制御発酵法
US5985624A (en) Process for the fermentative preparation of clavam derivatives whereby the levels of ammonia and urea in the fermentation medium are kept low
US4202819A (en) 2-(3-Alanyl)clavam antibiotic
JPS6257316B2 (pl)
US4369252A (en) Fermentation process for the preparation of ergot alkaloids, primarily ergocornine and β-ergocryptine
US5278053A (en) Method of producing a polyether antibiotic from actinomadura fibrosa sp. nov. NRRL 18348 and actinomadura sp. NRRL 18880
US6197560B1 (en) Metabolic controlled fermentation procedure for the manufacture of lovastatin hydroxy acid
US6500651B1 (en) Metabolic controlled fermentation procedure for the manufacture of lovastatin hydroxy acid
EP2287324A2 (en) Fermentation processes with low concentrations of carbon- and nitrogen-containing nutrients
KR20000002408A (ko) 글루탐산을 생산하는 미생물 및 이를 이용한 글루탐산의 제조방법
WO2007029082A2 (en) An improved fermentation process for preparing ascomycin
KR830002916B1 (ko) 발효에 의한 세팔로스포린 제법
WO2004003214A1 (en) Solid state fermentation and fed batch for the production of an immunosuppressant
SI9600121A (sl) Postopek za pripravo klavulanske kisline in njenih soli
WO2004005275A1 (en) Fed batch solid state fermentation for the production of hmg-coa reductase inhibitors
GB1571888A (en) Clavulanic acid production
KR20000002407A (ko) 글루탐산을 생산하는 미생물 및 이를 이용한 글루탐산의 제조방법
Ali et al. Optimization of Cephalosporin C Production by Cephalosporium acremonium C-10 using Stationary Culture
CZ241295A3 (en) High-production strain of penicillium chrysogenum ccm 8197 micro-organism

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060411