PL184387B1 - Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych - Google Patents

Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych

Info

Publication number
PL184387B1
PL184387B1 PL97321486A PL32148697A PL184387B1 PL 184387 B1 PL184387 B1 PL 184387B1 PL 97321486 A PL97321486 A PL 97321486A PL 32148697 A PL32148697 A PL 32148697A PL 184387 B1 PL184387 B1 PL 184387B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
pipe
separator
overflow
sewage
Prior art date
Application number
PL97321486A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321486A1 (en
Inventor
Jacek Majcherczyk
Original Assignee
Jacek Majcherczyk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jacek Majcherczyk filed Critical Jacek Majcherczyk
Priority to PL97321486A priority Critical patent/PL184387B1/pl
Publication of PL321486A1 publication Critical patent/PL321486A1/xx
Publication of PL184387B1 publication Critical patent/PL184387B1/pl

Links

Landscapes

  • Removal Of Floating Material (AREA)
  • Sewage (AREA)

Abstract

Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych i zawiesin mineralnych, obejmujące zbiornik z separatorem koalescencyjnym, znamienne tym, że stanowi je studnia przelewowa (1) z zintegrowanym odstojniklem szlamowym połączona przewodem (3) zaopatrzonym w dyszę iniekcyjną (4) z umieszczonym na zewnątrz separatorem koalescencyjnym (2), przy czym studnia przelewowa (1) składa się ze zbiornika zewnętrznego (5) korzystnie żelbetowego w kształcie walca, wewnątrz którego znajduje się zbiornik wewnętrzny (6), rury (7) doprowadzającej ścieki stycznie do zbiornika wewnętrznego (6), rury (8) odprowadzającej wodę czystą do kanalizacji oraz z zamontowanego na pływakach (10) w centrum studni przelewowej (I) leja teleskopowego (9) połączonego rurką (II) z przewodem (3) odprowadzającym olej do separatora koalescencyjnego (2).

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych i zawiesin mineralnych.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 105 584 urządzenie do grawitacyjnego oddzielania tłuszczów i zawiesin ze ścieków mające kształt cylindrycznego zbiornika otwartego od góry, z dnem stożkowym, częścią osadową i częścią cyrkulacyjną. Część w której odbywa się cyrkulacja cieczy jest przedzielona cylindryczną kierownicą strugi na komorę zewnętrzną do której wpada skierowany w dół przewód doprowadzajcąy ścieki surowe i komorę wewnętrzną ponad którą na powierzchni cieczy jest umieszczony areator. Krawędź górna cylindrycznej kierownicy jest usytuowana poniżej zwierciadła cieczy, a krawędź dolna jest umieszczona ponad stożkową i zaopatrzoną w otwór do odprowadzania osadu częścią zbiornika. W ścianie zbiornika w poziomie lustra cieczy znajduje się wypływ cieczy napowietrzonej i wyflotowanej na powierzchni zawiesiny do koryta odprowadzającego, skąd jest usuwana przy pomocy zgarniacza, natomiast oczyszczone ścieki przepływają przez krawędź przelewową i są odprowadzane na zewnątrz zbiornika.
Znane jest również urządzenie do usuwania ze ścieków zawiesiny cząstek stałych i kropelek oleju składające się z separatora w obudowie w części górnej w kształcie walca przechodzącego u dołu w ścięty stożek zakończony osadnikiem w kształcie mniejszego walca. Wewnętrzne wyposażenie separatora składa się z odwróconego stożkowego ekranu umieszczonego nad osadnikiem, rury doprowadzającej surowe ścieki, zespolonej z kierownicą stożkową dolną, oddzielającą dolną i górną przestrzeń oczyszczania, kierownicy stożkowej górnej
184 387 ograniczającej górną przestrzeń oczyszczania i oddzielającej kanał walcowy zewnętrzny na obwodzie separatora od kanału walcowego wewnętrznego przelewu.
Istota wynalazku polega na tym, że urządzenie stanowi studnia przelewowa z zintegrowanym odstojnikiem szlamowym połączona przewodem zaopatrzonym w dyszę iniekcyjną z umieszczonym na zewnątrz studni separatorem koalescencyjnym. Studnia przelewowa składa się ze zbiornika zewnętrznego korzystniej żelbetowego w kształcie walca wewnątrz którego znajduje się zbiornik wewnętrzny i rury doprowadzającej ścieki. Stycznie do zbiornika wewnętrznego, rury odprowadzającej wodę czystą do kanalizacji oraz z zamontowanego na pływakach w centrum studni przelewowej leja teleskopowego połączonego rurką z przewodem odprowadzającym olej do separatora koalescencyjnego. Stosunek średnicy rury doprowadzającej ścieki do średnicy wewnętrznej zbiornika zewnętrznego studni wynosi najkorzystniej jak 1:10. Zbiornik zewnętrzny ma krawędź przelewową znajdującą się nieco powyżej rury doprowadzającej ścieki i rury odprowadzającej wodę czystą oraz na powierzchni otwory kontrolne.
Zbiornik wewnętrzny ma wyprofilowane ściany zbieżne ku dołowi w zarysie paraboli. Lej teleskopowy jest luźno osadzony w rurce z możliwością poruszania się w osi pionowej. Separator koalescencyjny zaopatrzony jest w przewód odprowadzający olej do zbiornika olejowego i przewód odpływowy.
Urządzenie według wynalazku gwarantuje maksymalny efekt oczyszczania ścieków przy minimalnym nakładzie inwestycyjnym i małej ilości miejsca.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia studnię przelewową z zintegrowanym odstojnikiem szlamowym w przekroju pionowym, fig. 2 - studnię przelewową połączoną z separatorem koalescencyjnym w przekroju poziomym, fig. 3 - lej teleskopowy osadzony w rurze w przekroju pionowym.
Urządzenie składa się ze studni przelewowej 1 z zintegrowanym odstrojnikiem szlamowym i separatora koalescencyjnego 2 połączonych przewodem 3 zaopatrzonym w dyszę iniekcyjną 4. Studnia przelewowa 1 składa się ze zbiornika zewnętrznego 5 żelbetowego w kształcie walca, wewnątrz którego znajduje się zbiornik wewnętrzny 6, rury 7 doprowadzającej ścieki stycznie do zbiornika wewnętrznego 6, rury 8 odprowadzającej wodę czystą do kanalizacji.
W centrum studni przelewowej 1 zamontowany jest na pływakach 10 lej teleskopowy połączony stałą rurą 11 z przewodem 3 odprowadzającym olej do separatora koalescencyjnego 7. Zbiornik zewnętrzny 5 ma krawędź przelewową 12 znajdującą się nieco powyżej rury 7 doprowadzającej ścieki i rury 8 odprowadzającej wodę czystą do kanalizacji. Na powierzchni górnej 13 zbiornika zewnętrznego 5 wykonane są otwory kontrolne 14. Zbiornik wewnętrzny 6 ma wyprofilowane ściany zbieżne ku dołowi o zarysie korzystnie paraboli. Separator koalescencyjny 2 zaopatrzony jest w przewód 15 odprowadzający olej do zbiornika olejowego i przewód odpływowy 16. Ścieki odpływają rurą 7 do studni przelewowej 1 i są wprowadzane stycznie do zbiornika wewnętrznego 6.
Wprowadzenie ścieków w ruch wirowy nadaje im energię kinetyczną i gwarantuje szybkie wytrącenie zawiesiny mineralnej i gromadzenie się substancji olejowych w centrum studni przelewowej. Droga ścieków jest ukierunkowana po ścianach zbiornika wewnętrznego 6 w dół, a następnie opuszczając zbiornik wewnętrzny unosi się do góry między płaszczem zewnętrznym zbiornika wewnętrznego 6 a ścianą wewnętrzną zbiornika zewnętrznego 5. Na tej drodze dzięki zmiennej konstrukcji następuje rozprężenie i sprężenie cieczy poprzez przyspieszenie lub spowolnienie nurtu. Unosząca się woda bardzo spokojnie pozbywa się resztek zawiesiny. Odpływ wody poprzez przelew następuje bardzo spokojnie co jest spowodowane bardzo długą linią przelewu w stosunku do gabarytów zbiornika zewnętrznego. Przewyższenie ponad krawędź przy maksymalnym dopływie wynosi jedynie kilka milimetrów, w studni jest ważne zachowanie odpowiedniej proporcji. Najkorzystniej jest, jeżeli stosunek średnicy rury 7 doprowadzającej ścieki do średnicy wewnętrznej zbiornika zewnętrznego 5 studni 1 wynosi 1:10.
W centrum studni przelewowej 1 zamontowany jest na pływakach 10 lej teleskopowy 9 do odprowadzania olejów do separatora koalescencyjnego 2. Pływaki 10 oleju teleskopowego
184 387 są tak wytorowane by bez względu na poziom lustra ścieków znajdował się on w stałym położeniu w stosunku do lustra ścieków. Lej teleskopowy 9 w dole ograniczony jest konstrukcją rury 7 doprowadzającej ścieki i jego krawędź jest na równi z rurą doprowadzającą, a od góry posiada on pełną swobodę poruszania się w osi pionowej, jednak maksymalny jego poziom osiąga wysokość krawędzi przelewowej 12. Efekt ściągania olejów poprzez lej teleskopowy 9 odbywa się poprzez zasysanie wywołane iniekcją na dopływie do separatora koalescencyjnego 2. Wody czyste odpływają spokojnie rurą 8 odprowadzającą do kanalizacji, a olej gromadzi się w separatorze koalescencyjnym 2 zamontowanym na zewnątrz studni przelewowej 1. Odpływ do separatora 2 poprzez lej teleskopowy 9 i rurę 8 odpływową jest ograniczony średnicą tej rury i spadkiem do separatora 2. W ten sposób osiąga się efekt regulacji przepływu.
Urządzenie według wynalazku pełni rolę zbiornika retencyjnego z regulatorem przepływu i przelewem dla wody oczyszczonej z funkcją sedymentacji i separacji. Rezultat separacji jest uzależniony od separatora.
Urządzenie można kontynuować w dowolnych wielkościach, gabaryty nieskończenie duże dla nieskończenie dużych przepływów.
184 387
184 387
Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych i zawiesin mineralnych, obejmujące zbiornik z separatorem koalescencyjnym, znamienne tym, że stanowi je studnia przelewowa (1) z zintegrowanym odstojniklem szlamowym połączona przewodem (3) zaopatrzonym w dyszę iniekcyjną (4) z umieszczonym na zewnątrz separatorem koalescencyjnym (2), przy czym studnia przelewowa (1) składa się ze zbiornika zewnętrznego (5) korzystnie żelbetowego w kształcie walca, wewnątrz którego znajduje się zbiornik wewnętrzny (6), rury (7) doprowadzającej ścieki stycznie do zbiornika wewnętrznego (6), rury (8) odprowadzającej wodę czystą do kanalizacji oraz z zamontowanego na pływakach (10) w centrum studni przelewowej (1) leja teleskopowego (9) połączonego rurką (11) z przewodem (3) odprowadzającym olej do separatora koalescencyjnego (2).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosunek średnicy rury (7) doprowadzającej ścieki do średnicy wewnętrznej zbiornika zewnętrznego (5) studni (1) wynosi korzystnie jak 1:10.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zbiornik zewnętrzny (5) ma krawędź przelewową (12) znajdującą się nieco powyżej rury (7) i rury (8) oraz na powierzchni górnej ma otwory kontrolne (14) a zbiornik wewnętrzny (6) ma wyprofilowane ściany zbieżne ku dołowi w zarysie korzystnie paraboli.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że lej teleskopowy (9) jest luźno osadzony w stałej rurce (11) z możliwością poruszania się w osi pionowej.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że separator koalescencyjny (2) zaopatrzony jest w przewód (15) odprowadzający olej do zbiornika olejowego i przewód odpływowy (16).
PL97321486A 1997-08-06 1997-08-06 Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych PL184387B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321486A PL184387B1 (pl) 1997-08-06 1997-08-06 Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321486A PL184387B1 (pl) 1997-08-06 1997-08-06 Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321486A1 PL321486A1 (en) 1999-02-15
PL184387B1 true PL184387B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=20070430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321486A PL184387B1 (pl) 1997-08-06 1997-08-06 Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL184387B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL321486A1 (en) 1999-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101373302B1 (ko) 고액분리장치
US5116516A (en) Gravitational separator for separating solid components out of a liquid mixture
US8398864B2 (en) Screened decanter assembly for a settling tank
PL171377B1 (pl) Sposób i urzadzenie do centrycznego zasilania okraglych osadników i klasyfikatorówpiasku oraz okraglych odstojników PL
US5587067A (en) Wastewater treatment apparatus
KR100751534B1 (ko) 연속 침전여과형 초기우수 처리장치
KR100874477B1 (ko) 수처리용 침전조
KR101869471B1 (ko) 포기식 침사 처리장치
US20030155306A1 (en) Apparatus and method for the treatment of a contaminated fluid
PL184387B1 (pl) Urządzenie do oddzielania i usuwania ze ścieków substancji olejowych - i zawiesin mineralnych
RU155231U1 (ru) Установка для очистки сточных вод
JPH10202248A (ja) 汚水処理装置
KR100457657B1 (ko) 슬러지 농축저류 장치
JPH09271754A (ja) 浮上分離装置
RU2182508C2 (ru) Отстойный резервуар
RU2125970C1 (ru) Флотатор для очистки сточных вод "циклон-1" зарубина м.п.
JPH07232Y2 (ja) 浮上分離装置
RU201160U1 (ru) Флотационный отстойник
JPH0555162B2 (pl)
SU1712317A1 (ru) Устройство дл очистки нефтесодержащих сточных вод
SU1361117A1 (ru) Отстойник
RU2050328C1 (ru) Установка для очистки сточных вод
SU1263636A1 (ru) Устройство дл очистки сточных вод
RU2038318C1 (ru) Устройство для очистки сточных вод
KR200151939Y1 (ko) 급속식 원심 모래여과장치