PL184337B1 - Słup narożny ściany fasadowej - Google Patents

Słup narożny ściany fasadowej

Info

Publication number
PL184337B1
PL184337B1 PL97324121A PL32412197A PL184337B1 PL 184337 B1 PL184337 B1 PL 184337B1 PL 97324121 A PL97324121 A PL 97324121A PL 32412197 A PL32412197 A PL 32412197A PL 184337 B1 PL184337 B1 PL 184337B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
wall
profile
seat
arm
Prior art date
Application number
PL97324121A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324121A1 (en
Inventor
Tomasz A. Konopka
Krzysztof G. Bernaś
Paweł W. Mielczarek
Janusz Z. Paliga
Wojciech Kulej
Janusz S. Góralczyk
Original Assignee
Yawal System Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yawal System Sa filed Critical Yawal System Sa
Priority to PL97324121A priority Critical patent/PL184337B1/pl
Publication of PL324121A1 publication Critical patent/PL324121A1/xx
Publication of PL184337B1 publication Critical patent/PL184337B1/pl

Links

Abstract

1 Słup narożny ściany fasadowej zawierający korpus wydrążony wewnątrz, którego szersze ściany są jednostronnie przedłużone na zewnątrz w postaci ramion zakończonych wzdłużnym gniazdem, apłyty osłonowe sąprzymocowane do korpusu przy pomocy elementu dociskowego, który od zewnętrznej strony jest połączony z elementem maskującym, a od wewnętrznej stronyjest połączony z korpusem słupa przy pomocy połączenia śrubowego, przy czym płyty osłonowe w obszarze słupa narożnego sąuszczelnione przy pomocy sprężystych uszczelek, znamienny tym, że wzdłużne gniazda (103) mają w przekroju poprzecznym kształt niepełnego koła 1 tworzą połączenie przegubowe z kolistą główką (201) dystansowego kształtownika (2), którego szersze ściany (203) są z drugiej strony przedłużone w postaci zakrzywionych występów (207) tworzących wraz zwęższąścianą(205) wzdłużne gniazdo (208) o kształcie, w przekroju poprzecznym, zbliżonym do wielkiej litery C, służące do osadzenia sprężystej uszczelki (7), mającej za zadanie uszczelnienie zestawu osłonowych płyt (8) od strony korpusu (1), a w obszarze pomiędzy ramionami (102) węższa ściana korpusu (1) jest wyposażona w położone osiowo wysokie żebro (3), zakończone kształtownikiem (4) w kształcie litery U, natomiast od zewnętrznej strony osłonowe płyty (8) są przymocowane za pomocą sekcji dociskowej w postaci zębatych listew (9) przytrzymywanych w stałej pozycji dociskowym kształtownikiem (10) przymocowanym do korpusu (1) za pomocą połączenia śrubowego, łączącego wzdłuż osi (5) środkową płaską ścianę (1002) dociskowego kształtownika (10) z termoizolacyjną kształtką (6) 1 kształtownikiem (4), stanowiącym jedną całość z korpusem (1) poprzez żebro (3), przy czym dociskowy kształtownik (10) jest połączony na zatrzask z maskuiącym kształtownikiem (12), którego część brzegow

Description

Przedmiotem wynalazku jest słup narożny ściany fasadowej, zwłaszcza słup narożny będący jednym z elementów konstrukcji ścian osłonowych, dachów i świetlików.
Słup narożny ściany fasadowej stanowi zespół elementów konstrukcji nośnej w postaci kształtowników metalowych i z tworzywa sztucznego oraz uszczelek, łączących dwie ściany osłonowe, rozwarte pod określonym kątem. W stanie techniki są znane słupy narożne ścian fasadowych zawierające korpus wydrążony wewnątrz oraz element dociskowy płyt osłonowych, który od zewnętrznej strony jest połączony z elementem maskującym.
Z polskiego opisu patentowego nr 168 685 jest znana konstrukcja słupa narożnego elewacj i budynku, który zawiera boki wewnętrzne, boki środkowe i boki zewnętrzne, parami ustawione względem siebie pod kątem prostym, tak, że słup narożny w przekroju poprzecznym ma kształt zbliżony do wielkiej litery L. Wzdłuż krawędzi, pomiędzy bokami wewnętrznymi słupa, jest przymocowana ścianka działowa, ustawiona na dwusiecznej kąta wewnętrznego, zawartego pomiędzy płytami szklanymi. Ścianka działowa jest zakończona rozwidleniem połączonym z bokami zewnętrznymi słupa za pomocą symetrycznych kształtowników posiadających gniazda w kształcie ceownika do umieszczenia uszczelek. Część rozwidlona ścianki działowej jest połączona za pośrednictwem dwuteowego elementu termoizolacyjnego z elementem dociskowym, który jest następnie połączony na zatrzask z pionowym ogranicznikiem.
Słup narożny ściany fasadowej według wynalazku zawiera korpus wydrążony wewnątrz, którego szersze ściany są jednostronnie przedłużone na zewnątrz w postaci ramion zakończonych wzdłużnymi gniazdami, które w przekroju poprzecznym mają kształt niepełnego koła i tworzą połączenie przegubowe z kolistą główką dystansowego kształtownika, którego szersze ściany są z drugiej strony przedłużone w postaci zakrzywionych występów tworzących wraz z węższą ścianą wzdłużne gniazdo o kształcie, w przekroju poprzecznym, zbliżonym do wielkiej litery C, służące do osadzenia sprężystej uszczelki, mającej za zadanie uszczelnienie zestawu
184 337 osłonowych płyt od strony korpusu. W obszarze pomiędzy ramionami korpusu węższa ściana korpusu jest wyposażona w położone osiowo wysokie żebro, zakończone kształtownikiem w kształcie wielkiej litery U.
Od zewnętrznej strony osłonowe płyty są przymocowane za pomocą sekcji dociskowej w postaci zębatych listew przytrzymywanych w stałej pozycji dociskowym kształtownikiem, przymocowanym do korpusu za pomocą połączenia śrubowego łączącego wzdłuż osi środkową płaską ścianę dociskowego kształtownika z termoizolacyjną kształtką i kształtownikiem, stanowiącym jedną całość z korpusem poprzez wysokie żebro. Dociskowy kształtownik jest połączony na zatrzask z maskującym kształtownikiem, którego część brzegowa z zagiętym ramieniem tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia drugiego obrzeża maskującej płyty, której pierwsze obrzeże jest osadzone w gnieździe zębatej listwy. Strefa wewnętrzna słupa narożnego jest dodatkowo oddzielona od wpływu warunków atmosferycznych przy pomocy wodoodpornej taśmy izolacyjnej, usytuowanej wzdłuż listew zębatych i umocowanej pomiędzy sprężystymi uszczelkami oraz płytami osłonowymi, a także pomiędzy płaską ścianą kształtownika dociskowego i węższą ścianką kształtki termoizolacyjnej. Kolista główka kształtownika dystansowego jest wsuwana do gniazda ramienia korpusu podczas montażu słupa narożnego i stanowi zakończenie ramienia, będącego przedłużeniem szerszej ściany kształtownika dystansowego, którego ramię jest dwukrotnie zakrzywione.
W dolnej części, bliżej węższej ściany, ramię kształtownika dystansowego jest zaokrąglone, a jego wewnętrzna powierzchnia odpowiada promieniem zaokrąglenia zewnętrznej powierzchni zaokrąglonej ścianki gniazda ramion korpusu. W górnej części ramię kształtownika dystansowego jest zakrzywione pod kątem ostrym o tak dobranej wielkości, że ramię wraz z węższą ścianą kształtownika dystansowego tworzą zaokrąglone gniazdo, w którymjest szczelnie osadzona współpracuj ąca z tym gniazdem zaokrąglona ścianka gniazda w ramieniu korpusu. Kształt ścianek gniazd w ramionach korpusu, szerokość otworów do tych gniazd oraz głębokość gniazd i szerokość ramion kształtownika dystansowego decydują o zakresie kąta rozwarcia ściany osłonowej.
Kształtownik kończący wysokie żebro, z zewnętrznej strony posiada proste wypusty, symetryczne względem osi symetrii żebra, a także symetryczne kątowe wypusty, zakończone zaczepami, przy czym na wysokości kątowych wypustów zewnętrzne powierzchnie kształtownika sąpochylone względem osi i wraz z kątowymi wypustami tworzą kanały zwężające się w stronę dna. W kanałach tych sąosądzone na zatrzask stopki kształtki termoizolacyjnej, mającej kształt graniastosłupa prostego ό przekroju poprzecznym zbliżonym do prostokąta.
Wzdłuż kształtownika kończącego wysokie żebro jest wycięty otwarty kanał, którego boczne powierzchnie posiadają rowki służące do połączenia śrubowego, pokrywającego się z osią symetrii. Każda z listew zębatych jest łukowo wygięta, a jej wypukła powierzchnia jest wyposażona w wzdłużne zęby. Jedno z obrzeży listwy zębatej od wklęsłej strony zawiera gniazdo o przekroju poprzecznym w kształcie wielkiej litery C, przeznaczone do osadzenia sprężystej uszczelki, a od wypukłej strony zawiera występ o przekroju poprzecznym w kształcie wielkiej litery L, zakończony występem zagiętym na końcu, który z płaskim równoległym występem tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia obrzeża płyty maskującej, przy czym zagięty koniec występu naciska na powierzchnię płyty maskującej.
Z listwami zębatymi są zazębione wygięte po łuku zębate ściany kształtownika dociskowego, mającego w części środkowej kształt zbliżony do ceownika, zawierającego płaską ścianę i ramiona, które z zewnętrznej strony są pochyłe i wyposażone w zaczepy, tworzące połączenie zatrzaskowe z ramionami kształtownika maskującego. Zębate ściany kształtownika dociskowego od wklęsłej strony są wyposażone w wzdłużne zęby, a od wypukłej strony posiadają odchodzące poprzecznie występy w kształcie kątowników, których zagięte ramię jest płaskie i z zagiętą częścią brzegową kształtownika maskującego tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia drugiego obrzeża płyty maskującej.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia konstruowanie i wykonywanie nowoczesnych ścian osłonowych, dachów i świetlików o dużej szczelności oraz tworzenie nowoczesnego syste184 337 mu budowlanego, który zapewnia trójstopniowe odprowadzanie wody w kanałach podszybowych. Zastosowanie kształtowników dystansowych i kształtki termoizolacyjnej pozwala na stosowanie różnych grubości płyt osłonowych, w zależności od wielkości tych kształtowników i kształtki.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony schematycznie w przykładzie wykonania na rysunku, na którym poszczególne figury kolejno przedstawiają w przekroju poprzecznym:
fig. 1 - słup narożny z zamocowanymi płytami osłonowymi ściany fasadowej, fig. 2 - wysokie żebro korpusu zakończone kształtownikiem w kształcie wielkiej litery U z osadzonymi na zatrzask stopkami kształtki z materiału termoizolacyjnego, fig. 3 - kształtownik dystansowy, fig. 4 - listwa zębata, fig. 5 - kształtownik dociskowy, fig. 6 - kształtownik maskujący.
Jak pokazano na fig. 1, podstawowym elementem słupajest skrzyniowy korpus 1 wydrążony wewnątrz, którego szersze ściany 101 są jednostronnie przedłużone na zewnątrz w postaci ramion 102, zakończonych wzdłużnym gniazdem 103 (fig. 2), mającym w przekroju poprzecznym kształt niepełnego koła i tworzącym połączenie przegubowe z kolistą główką 201 kształtownika 2. Jak widać na fig. 1 i fig. 2, w obszarze pomiędzy ramionami 102 węższa ściana korpusu 1 jest wyposażona w położone osiowo wysokie żebro 3, zakończone kształtownikiem 4 w kształcie litery U, który z zewnętrznej strony posiada proste wypusty 401, symetryczne względem osi 5 żebra 3, a także symetryczne kątowe wypusty 402, zakończone zaczepami 403. Jak widać na fig. 2 na wysokości kątowych wypustów 402, zewnętrzne powierzchnie 404 kształtownika 4 sąpochylone względem osi 5 i wraz z kątowymi wypustami 402 tworząkanały 405 zwężające się w stronę dna 406. W kanałach 405 kształtownika 4 są osadzone na zatrzask stopki 601 kształtki 6, wykonanej z materiału termoizolacyjnego i mającej kształt graniasto słupa prostego o przekroju poprzecznym zbliżonym do prostokąta. Wzdłuż kształtownika 4 jest wycięty otwarty kanał 407, którego boczne powierzchnie posiadają rowki 408 służące do połączenia śrubowego, zaznaczonego na rysunku linią kreskowaną, pokrywającą się z osią 5.
Jak pokazano na fig. 3 kolista główka 201, wsuwana do gniazda 103 podczas montażu słupa narożnego, stanowi zakończenie ramienia 202, będącego przedłużeniem szerszej ściany 203 kształtownika 2. Ramię 202 jest dwukrotnie zakrzywione. W dolnej części, bliżej ściany 203, ramię 202 jest zaokrąglone, a jego wewnętrzna powierzchnia 204 odpowiada promieniem zaokrąglenia zewnętrznej powierzchni zaokrąglonej ścianki 105 gniazda 103. W górnej części ramię 202 jest zakrzywione pod kątem ostrym a o tak dobranej wielkości, że ramię 202 wraz z węższą ścianą 205 kształtownika 2 tworzą zaokrąglone gniazdo 206, w którym jest szczelnie osadzona współpracująca z gniazdem 206 zaokrąglona ścianka 105 gniazda 103 w ramieniu 102. Kształt ścianek gniazda 103 w ramionach 102, szerokość otworów 106 do gniazd 103, głębokość gniazd 206 i szerokość ramion 202 kształtownika 2 decydują o zakresie kąta β rozwarcia ściany osłonowej. Teoretycznie jest możliwe uzyskanie kąta β w granicach od 0° do 180°, ale w praktyce kąt β mieści się w granicach od 90° do 180°. Z drugiej strony kształtownika 2 przedłużenia szerszych ścian 203 w postaci zakrzywionych występów 207 wraz z węższą ścianą 205 tworzą wzdłużne gniazdo 208 o kształcie, w przekroju poprzecznym, zbliżonym do wielkiej litery C, służące do osadzenia sprężystej uszczelki 7, mającej za zadanie uszczelnienie zestawu osłonowych płyt 8 od strony korpusu 1.
Jak widać na fig. 1, od zewnętrznej strony osłonowe płyty 8 są przymocowane za pomocą sekcji dociskowej w postaci zębatych listew 9 (fig. 4), przytrzymywanych w stałej pozycji dociskowym kształtownikiem 10 (fig. 5), wyposażonych w zębate ściany 1001 i przymocowane do korpusu 1 za pomocą połączenia śrubowego, łączącego wzdłuż osi 5 środkowąpłaską ścianę 1002 dociskowego kształtownika 10 z termoizolacyjną kształtką 6 i kształtownikiem 4, stanowiącym jedną całość z korpusem 1 poprzez żebro 1. Jak widać na fig. 4, każda z zębatych listew 9 jest łukowo wygięta, ajej wypukła powierzchnia jest wyposażona w wzdłużne zęby 901. Jedno zobrzeży zębatej listwy 9 od wklęsłej strony zawiera gniazdo 902 o przekroju poprzecznym w kształcie
184 337 wielkiej litery C, przeznaczone do osadzenia sprężystej uszczelki 7, uszczelniającej osłonowe płyty 8 od zewnętrznej strony. To samo obrzeże zębatej listwy 9, od wypukłej strony zawiera występ 903 o przekroju poprzecznym w kształcie wielkiej litery L, zakończony występem 904 zagiętym na końcu, który z płaskim występem 905 tworzy uchwyt z gniazdem 906 na osadzenie obrzeża maskującej płyty 11, na przykład z giętej blachy. Zagięty koniec występu 904 naciska na powierzchnię płyty 11 osadzonej w gnieździe 906, wzmacniając siłę mocowania maskującej płyty 11 w słupie narożnym. Z zębatymi listwami 9 są zazębione wygięte po łuku zębate ściany 1001 dociskowego kształtownika 10, mającego w części środkowej kształt zbliżony do ceownika, zawierającego płaską ścianę 1002 i ramiona 1003, które z zewnętrznej strony sąpochyłe i wyposażone wzaczepy 1004 tworzące połączenie zatrzaskowe z ramionami 1201 maskującego kształtownika 12. Zębate ściany 1001 kształtownika 10 od wklęsłej strony są wyposażone w wzdłużne zęby 1005, a od wypukłej strony posiadają odchodzące poprzecznie występy 1006 w kształcie kątowników, których zagięte ramię 1007 jest płaskie i z zagiętą częścią brzegową 1201 maskującego kształtownika 12 tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia drugiego obrzeża maskującej płyty 11. Strefa wewnętrzna słupa narożnego jest dodatkowo oddzielona od wpływu warunków atmosferycznych przy pomocy wodoodpornej izolacyjnej taśmy 13, usytuowanej wzdłuż zębatych listew 9 i umocowanej pomiędzy sprężystymi uszczelkami 2 oraz osłonowymi płytami 8, a także pomiędzy płaską ścianą 1002 dociskowego kształtownika 10 i węższą ścianką termoizolacyjnej kształtki 6.
Podczas montażu słupa środkowego do skrzyniowego korpusu 1 w wzdłużne gniazdo 103 montowane są dystansowe kształtowniki 2, osadzone pomiędzy niewidocznymi na rysunku ryglami. Dystansowe kształtowniki 2 mają możliwość obrotu w osi gniazd 103 i po zblokowaniu przy pomocy odpowiednich wkrętów są ustawione względem siebie pod kątem rozwarcia ściany fasadowej. W wzdłużnych gniazdach 208 dystansowego kształtownika 2 osadzone są uszczelki 7, stanowiące płaszczyznę montażu płyt osłonowych ściany fasadowej , na przykład w postaci szyb. Następnie w kształtowniku 4 złączonym poprzez wysokie żebro 3 z korpusem 1 montowana jest termoizolacyjna kształtka 6, która pełni rolę elementu dystansowego dla dociskowego kształtownika 10, który wraz z zębatymi listwami 9 stanowi zespół elementów utrzymujących zwartość wypełnienia konstrukcji ściany fasadowej i jest połączony z korpusem 1 za pomocą wkrętów φ 5,5 mm o odpowiedniej długości, osadzonych w gwintowanym otwartym kanale 407. Po zmontowaniu wypełnienia na dociskowym kształtowniku 2 zakłada się sprężyście maskującą listwę 12. Elementami zamykającymi od czoła słup ściany fasadowej są maskujące płyty 11 wygięte pod odpowiednim kątem i z jednej strony przymocowane do zagiętych ramion 1007 dociskowego kształtownika 10, a z drugiej strony osadzone w gnieździe 906 zębatej listwy 9.
601
Fig. 2
184 337
Fig. 3
Fig. 4
184 337
Fig. 5
Fig. 6
184 337
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (10)

Zastrzeżenia patentowe
1. Słup narożny ściany fasadowej zawierający korpus wydrążony wewnątrz, którego szersze ściany sąjednostronnie przedłużone na zewnątrz w postaci ramion zakończonych wzdłużnym gniazdem, a płyty osłonowe są przymocowane do korpusu przy pomocy elementu dociskowego, który od zewnętrznej strony jest połączony z elementem maskującym, a od wewnętrznej strony jest połączony z korpusem słupa przy pomocy połączenia śrubowego, przy czym płyty osłonowe w obszarze słupa narożnego są uszczelnione przy pomocy sprężystych uszczelek, znamienny tym, że wzdłużne gniazda (103) mają w przekroju poprzecznym kształt niepełnego koła i tworząpołączenie przegubowe z kolistągłówką(201) dystansowego kształtownika (2), którego szersze ściany (203) są z drugiej strony przedłużone w postaci zakrzywionych występów (207) tworzących wraz z węższą ścianą (205) wzdłużne gniazdo (208) o kształcie, w przekroju poprzecznym, zbliżonym do wielkiej litery C, służące do osadzenia sprężystej uszczelki (7), mającej za zadanie uszczelnienie zestawu osłonowych płyt (8) od strony korpusu (1), a w obszarze pomiędzy ramionami (102) węższa ściana korpusu (1) jest wyposażona w położone osiowo wysokie żebro (3), zakończone kształtownikiem (4) w kształcie litery U, natomiast od zewnętrznej strony osłonowe płyty (8) sąprzymocowane za pomocą sekcji dociskowej w postaci zębatych listew (9) przytrzymywanych w stałej pozycji dociskowym kształtownikiem (10) przymocowanym do korpusu (1) za pomocą połączenia śrubowego, łączącego wzdłuż osi (5) środkową płaską ścianę (1002) dociskowego kształtownika (10) z termoizolacyjną kształtką (6) i kształtownikiem (4), stanowiącym jedną całość z korpusem (1) poprzez żebro (3), przy czym dociskowy kształtownik (10) jest połączony na zatrzask z maskującym kształtownikiem (12), którego część brzegowa (1202) z zagiętym ramieniem (1007) tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia drugiego obrzeża maskującej płyty (11), której pierwsze obrzeże jest osadzone w gnieździe (906) zębatej listwy (9), a strefa wewnętrzna słupa narożnego jest dodatkowo oddzielona od wpływu warunków atmosferycznych przy pomocy wodoodpornej izolacyjnej taśmy (13) usytuowanej wzdłuż zębatych listew (9) i umocowanej pomiędzy sprężystymi uszczelkami (7) oraz osłonowymi płytami (8), a także pomiędzy płaską ścianą (1002) dociskowego kształtownika (10) i węższą ściankątermoizolacyjnej kształtki (6).
2. Słup narożny według zastrz. 1, znamienny tym, że kolista główka (201), wsuwana do gniazda (103) podczas montażu słupa narożnego, stanowi zakończenie ramienia (202), będącego przedłużeniem szerszej ściany (203) kształtownika (2), przy czym ramię (202) jest dwukrotnie zakrzywione.
3. Słup narożny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w dolnej części, bliżej ściany (203), ramię (202) jest zaokrąglone, a jego wewnętrzna powierzchnia (204) odpowiada promieniem zaokrąglenia zewnętrznej powierzchni zaokrąglonej ścianki (105) gniazda (103), natomiast w górnej części ramię (202) jest zakrzywione pod kątem ostrym a o tak dobranej wielkości, że ramię (202) wraz z węższą ścianą (205) kształtownika (2) tworzą zaokrąglone gniazdo (206), w którym jest szczelnie osadzona współpracująca z gniazdem (206) zaokrąglona ścianka (105) gniazda (103) w ramieniu (102), przy czym kształt ścianek gniazda (103) w ramionach (102), szerokość otworów (106) do gniazd (103), głębokość gniazd (206) i szerokość ramion (202) kształtownika (2) decydują o zakresie kąta rozwarcia ściany osłonowej.
4. Słup narożny według zastrz. 1, znamienny tym, że kształtownik (4) z zewnętrznej strony posiada proste wypusty (401), symetryczne względem osi (5) żebra (3), a także symetryczne kątowe wypusty (402) zakończone zaczepami (403), przy czym na wysokości kątowych wypustów (402) zewnętrzne powierzchnie (404) kształtownika (4) są pochylone względem osi (5) i wraz z kątowymi wypustami (402) tworzą kanały (405) zwężające się w stronę dna (406).
184 337
5. Słup narożny według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że w kanałach (405) kształtownika (4) są osadzone na zatrzask stopki (601) kształtki (6), mającej kształt graniastosłupa prostego o przekroju poprzecznym zbliżonym do prostokąta.
6. Słup narożny według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że wzdłuż kształtownika (4) jest wycięty otwarty kanał (407), którego boczne powierzchnie posiadają rowki (408) służące do połączenia śrubowego, pokrywającego się z osią (5).
7. Słup narożny według zastrz. 1, znamienny tym, że każda z zębatych listew (9) jest łukowo wygięta, ajej wypukła powierzchniajest wyposażona w wzdłużne zęby (901), przy czym jedno z obrzeży zębatej listwy (9) od wklęsłej strony zawiera gniazdo (902) o przekroju poprzecznym w kształcie wielkiej litery C, przeznaczone do osadzenia sprężystej uszczelki (7), a od wypukłej strony zawiera występ (903) o przekroju poprzecznym w kształcie wielkiej litery L, zakończony występem (904) zagiętym na końcu, który z płaskim występem (905) tworzy uchwyt z gniazdem (906) do osadzenia obrzeża maskującej płyty (11).
8. Słup narożny według zastrz. 1 albo 7, znamienny tym, że zagięty koniec występu (904) naciska na powierzchnię płyty (11) osadzonej w gnieździe (906).
9. Słup narożny według zastrz. 1, znamienny tym, że z zębatymi listwami (9) są zazębione wygięte po łuku zębate ściany (1001) dociskowego kształtownika (10), mającego w części środkowej kształt zbliżony do ceownika, zawierającego płaską ścianę (1002) i ramiona (1003), które z zewnętrznej strony są pochyłe i wyposażone w zaczepy (1004), tworzące połączenie zatrzaskowe z ramionami (1201) maskującego kształtownika (12).
10. Słup narożny według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że zębate ściany (1001) kształtownika (10) od wklęsłej strony są wyposażone w wzdłużne zęby (1005), a od wypukłej strony posiadają odchodzące poprzecznie występy (1006) w kształcie kątowników, których zagięte ramię (1007) jest płaskie i z zagiętą częścią brzegową (1202) maskującego kształtownika (12) tworzy uchwyt z gniazdem do osadzenia drugiego obrzeża maskującej płyty (11).
PL97324121A 1997-12-30 1997-12-30 Słup narożny ściany fasadowej PL184337B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97324121A PL184337B1 (pl) 1997-12-30 1997-12-30 Słup narożny ściany fasadowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97324121A PL184337B1 (pl) 1997-12-30 1997-12-30 Słup narożny ściany fasadowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324121A1 PL324121A1 (en) 1998-06-22
PL184337B1 true PL184337B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=20071280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324121A PL184337B1 (pl) 1997-12-30 1997-12-30 Słup narożny ściany fasadowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL184337B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL324121A1 (en) 1998-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4008552A (en) Wall structure and elements therefor
US3381434A (en) Glass division bar
JPH047438A (ja) ユニット式カーテンウォールにおける水密装置
PL174306B1 (pl) Złącze stykowe
US5150983A (en) Corner lock
FI75023B (fi) Anordning foer infaestning av ett tillaeggsglasruta i en foensteroeppning.
US3308582A (en) Window constructions
US4016695A (en) Structural assemblies
PL184337B1 (pl) Słup narożny ściany fasadowej
EP0496187B1 (en) Section member assembly for making continuous building glazed walls
KR102386520B1 (ko) 고성능 메탈 유닛 판넬
CA1228708A (en) Heat-insulating frame assembly for use in curtain wall construction
JPS6311275Y2 (pl)
PL184371B1 (pl) Słup środkowy ściany fasadowej
KR102386523B1 (ko) 미들조인트부재로 연결된 확장형 단위 메탈판넬
RU8997U1 (ru) Дверной блок
GB2128234A (en) Insulated frame member
JP2656266B2 (ja) 壁 体
RU38810U1 (ru) Система профилей для сборки оконных и/или дверных блоков
KR102100755B1 (ko) 건축용 조립식 외장패널
JPH0347041Y2 (pl)
JPH0842257A (ja) 建物の壁、屋根、窓またはドアのための板保持装置
CA1138716A (en) Building kit for vertical or horizontal sliding windows
RU2250336C1 (ru) Система профилей для сборки оконных и/или дверных блоков
JP4436524B2 (ja) 建築物等のパネル取付構造