PL183947B1 - Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła oraz mydło do mycia wytworzone tym sposobem - Google Patents

Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła oraz mydło do mycia wytworzone tym sposobem

Info

Publication number
PL183947B1
PL183947B1 PL96325334A PL32533496A PL183947B1 PL 183947 B1 PL183947 B1 PL 183947B1 PL 96325334 A PL96325334 A PL 96325334A PL 32533496 A PL32533496 A PL 32533496A PL 183947 B1 PL183947 B1 PL 183947B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
soap
talc
weight
grains
less
Prior art date
Application number
PL96325334A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325334A1 (en
Inventor
Didier Arseguel
Richard Baeza
Patrice R. Gerault
Original Assignee
Talc De Luzenac
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Talc De Luzenac filed Critical Talc De Luzenac
Publication of PL325334A1 publication Critical patent/PL325334A1/xx
Publication of PL183947B1 publication Critical patent/PL183947B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D9/00Compositions of detergents based essentially on soap
    • C11D9/04Compositions of detergents based essentially on soap containing compounding ingredients other than soaps
    • C11D9/06Inorganic compounds
    • C11D9/18Water-insoluble compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Abstract

1. Sposób zmniejszania wlasciwosci wysuszajacych mydla, zwlaszcza mydla toale- towego wytwarzanego na bazie soli kwasu tluszczowego i z dodatkiem talku, znamienny tym, ze do masy wytwarzanego mydla dodaje sie talk o gestosci masy objetosciowej mniejszej niz 0,70 g/cm3 i ziarnach w 50% wagowych o przecietnej srednicy mniejszej niz 6 mikrometrów, zas w 95% wagowych o srednicy mniejszej niz 20 mikrometrów. 6. Mydlo na bazie soli kwasu tluszczowego zawierajace talk oraz inne typowe do- datki, znamienne tym, ze zawiera od 5% do 20% wagowych talku o gestosci mniejszej niz 0,70 g/cm3 , przy czym ziarna tego talku w 50% wagowych maja przecietna srednice mniej- sza niz 6 mikrometrów, zas w 95% wagowych ziaren tego talku maja przecietna srednice mniejsza niz 20 mikrometrów. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła, zwłaszcza mydła toaletowego wytworzonego na bazie soli kwasu tłuszczowego i z dodatkiem talku.
Przedmiotem wynalazku jest także mydło do mycia wytworzone tym sposobem.
Wiadomo, że mydła toaletowe na bazie kwasu tłuszczowego wpływają wysusząjąco na skórę, wyraża się to przykrym zeschnięciem skóry połączonym z uczuciem napięcia, które następuje w kilka minut po zastosowaniu mydła, wówczas, kiedy cała użyta woda odparuje i uczucie świeżości zaniknie.
Stosowano już talki typu standardowego jako wypełniacze do mydeł w celu zmniejszenia kosztów produktu, a także dla zwiększenia uczucia zmniejszenia kosztów produktu, a także dla zwiększenia uczucia zmiękczenia w trakcie mycia (z uwagi na charakter płytkowy talku); jednakże to zmiękczenie, jakie jest odczuwane w trakcie używania mydła nie jest odczuwane po umyciu i wysuszeniu ciała. Produkty te nadal odznaczają się właściwościami wysuszającymi skórę z chwilą odparowania użytej wody.
Celem niniejszego wynalazku jest utworzenie na skórze w czasie mycia błony zastępującej naturalną błonę lipidową, która została zniszczona lub uszkodzona mydłem. Udowodniono, że uczucie wysuszenia jest spowodowane zniszczeniem lub uszkodzeniem tej błony lipidowej, która chroni naskórek i tworzy barierę ograniczającą powierzchniowe odwadnianie skóry. W czasie stosowania mydła błona lipidowa zostaje rozpuszczona kwasami tłuszczowymi z powodu ich właściwości powierzchniowo czynnych. Pod nieobecność tej błony aż do jej odtworzenia przez skórę powstaje nienormalne wysuszenie na powierzchni naskórka i w konsekwencji niemiłe wspomniane uczucie, a także ryzyko niekorzystnej zmiany skóry.
183 947
Wynalazek proponuje tworzenie się na skórze z chwilą użycia mydła stałej ochronnej błony będącej namiastką błony lipidowej naskóma aż do utworzenia się naturalnej błony lipidowej.
Zgodnie z wynalazkiem cel ten osiągnięto dzięki temu, że do masy wytwarzanego mydła dodaje się talk o gęstości masy objętościowej mniejszej niż 0.70 g/cm3 i ziarnach w 50% wagowych o przeciętnej średnicy mniejszej niż 6 mikrometrów, zaś w 95% wagowych mniejszej niż 20 mikrometrów.
Korzystnie jest, gdy mikrokrystaliczny talk dodawany do mydła ma gęstość od 0,00 do 0,60 g/cm3 a ziarna tego talku w 50% wagowych mają przeciętną średnicę wynoszącą, od 2 do 5 mikrometrów, zaś w 95% wagowych ziarna tego talku mają przeciętną średnicę wynoszącą od 6 do 14 mikrometrów.
Korzystnie też jest, gdy płytki talku dodawanego do mydła mają gęstość wynoszącą od 0,38 do 0,57 g/cm3.
Zgodnie z wynalazkiem dodaje się do wytwarzanego mydła talk o zawartość i żelaza wynoszącej mniej niż 1%o wagowy.
Wreszcie korzystnie jest, gdy talk dodaje się do wytworzonego mydła w ilości od 5% do 20% wagowych ogólnej masy mydła.
Mydło do mycia według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera od 5% do 20% wagowych talku o gęstości mniejszej niż 0,70 g/cm3, przy czym ziarna tego talku w 50% wagowych mają przeciętną średnicę mniejszą niż 6 mikrometrów, zaś w 95% wagowych ziarna tego talku mają przeciętną średnicę mniejszą niż 20 mikrometrów.
Przez ta_lk rozumie się mineralny uwodniony krzemian magnezu bądź materiał chlorytu (krzemian uwodnionego magnezu i glinu) bądź mieszaninę tych dwóch w połączeniu, w razie potrzeby z innymi minerałami (dolomitem, itp.) bądź substancję uzyskaną z talku o analogicznych właściwościach.
Pozorna masa objętościowa zagęszczona proszku określona jest normą AFNOR NFT30-042. Dla talku daje ona obraz postaci ziaren: w istocie, przy równoważnym podziale uziamienia, talk o ziarnach w postaci płytkowej bardzo wydłużonej ma pozorną masę objętościową zagęszczoną słabszą aniżeli talk o ziarnach w postaci mniej wydłużonej (bardziej sferoidalnej). Tak więc, przy uziamieniu równoważnym parametr ten może praktycznie odnosić się do talku jako współczynnik pozwalający ocenić postać jego elementarnych cząsteczek.
W chwili obecnej trudno jest wytłumaczyć osiągnięte wyniki. Wydaje się, że cechy charakterystyczne zastosowanego talku (pozorna masa objętościowa zagęszczona skorelowana do postaci ziaren, podział uziamienia) prowadzą do dobrej przyczepności i dobrego zatrzymania talku na powierzchni skóry, podczas gdy ziarna bardziej płytkowe lub o większym rozmiarze nie są zatrzymywane przez skórę: zostają usunięte przy myciu. Tak więc, zgodnie z wynalazkiem, na skórze tworzy się błona ochronna hydrofobowa talku, która jest dostatecznie wytrzymała i pozostaje na skórze w czasie mycia spełniając rolę bariery ograniczającej przechodzenie cząsteczek wody, a przez to odwadnianie naskórka do chwili odtworzenia błony lipidowej zniszczonej działaniem mydła. Zawartość żelaza w talku stanowi całkowitą ilość żelaza wyrażoną wzorem F2O3.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony za pomocą następujących przykładów wykonania.
Sposób zastosowanej oceny:
Całość próbek mydła została oceniona na podstawie testów panelowych. Przed oceną próbki mydła pozostawały przez 24 godziny w temperaturze 20°C przy 60% wilg<^t^m3i^ci.
W czasie oceny, temperatura wody użytej wynosiła 40°C z wydajnością 1 litra na minutę.
Różne próbki mydła zostały przegrupowane parami, następnie każda próbka była oceniana niezależnie przez 8 panelistów z różnym za każdym razem porządkiem używania.
Każda próbka mydła była oceniana 24 razy.
Protokół oceny:
- umyto ręce mydłem poddanym kontroli, (zwykłe mydło bez dodatków),
- wysuszono ręce starannie w ręcznik,
- zanurzono w wodzie przez 5 sekund,
183 947
- zwilżono mydło testowane i zastosowano określoną ilość (10 obrotów) na wierz chu ręki lewej,
- umieszczono d^c^ń ręki na wierzchu ręki l^w^^j i obrócono 20 razy ruchem obrotowym,
- spłukano ręce pod kranem przez 10 sekund nie
- wysuszono ręce ręcznikiem papierowym,
- oceniono dotyk skóry pod koniec 3 minut
Parametry ocenianej skóry są następujące
- uczucie hydratacji
- uczucie wysuszenia
- uczucie zmiękczenia
Wyniki zostały odnotowane na skali od -2 do +8: im wyższa jest ocena tym bardziej rezultat pozytywny:
Znaczenie parametrów:
- parametr hydratacji: - 2 całkoowty brrO. hydracji + 8 duża hydracja
- parametr wysuszenia: - 2 duże wysuszenie + 8 całkowity brak wysuszenia
- parametr zmiękczenia: - 2 brak 2mrękczenia + 8 duże zmiękczenie
Określenie parametrów dodawanego talku:
(1) Pozorna masa objętościowa zagęszczona
Sposób polega na poddaniu znanej ilości proszku warunkom zagęszczenia określoną normą AFNOR NFT 30-042.
Pozorna masa objętościowa zagęszczonego produktu jest obliczona stosunkiem użytej masy na objętość po zagęszczeniu
M - Mo V gdzie M stanowi masę w gramach probówki zawierającej proszek,
Mo stanowi masę w gramach pustej probówki,
V stanowi objętość odczytywaną, w cm3, po zagęszczeniu (2) Podział uziamienia
Analiza podziału uziamienia została wykonana aparatem „Sedigraph 5000. Metoda opiera się na pomiarze skupienia (zagęszczenia) cząstek stałych (przez abeorbcję wiązki promieni X) w zawiesinie w trakcie tworzenia się osadu pod wpływem ciężkości. Metoda ta znajduje zastosowanie przy proszkach, których ziarna mają średnice od 0,5 do 100 pm.
Urządzenie wykreśla bezpośrednio krzywą podziału wyrażoną w procentach wychodząc w funkcji średnicy Stockesa
- D95 odpowiada przeciętnej średnicy, dla której 95% wagowych ziaren ma średnicę mniejszą od tej wartości,
- D50 odpowiada przeciętnej średnicy, dla której 50% wagowych ziaren ma średnicę mniejszą od tej wartości.
Przez „przeciętną średnicę D50” rozumie się taką średnicę, że 50% wagowych ziaren ma wielkość mniejszą od wskazanej średnicy; przez „średnicę D95 rozumie się taką wielkość, że 95% wagowych ziaren ma wielkość mniejszą od wymienionej wartości.
183 947
Kompozycje podane przykładowo;
Wzór Znane mydło bez talku Mydło z talkiem
Mydło „PRISAVON” znak towarowy 7242 firmy Unichema International 98,6% 87,3%
Zapach 1,0% 1,0%
Tlenek tytanu 0,4% 0,4%
Talk - 10%
Woda dodana - 1,3%*
♦Mydło podstawowe zawiera wodę (rzędu 1,3%) i woda ta dodana w połączeniu z talkiem pozwala na utrzymanie stałej zawartości w całkowitą wodę dwóch kompozycji (z talkiem lub bez).
Wstępne zmieszanie talku z mydłem odbywa się w znanym mieszalniku taśmowym. Etapy końcowe wyrobu, mydła, poczynając od wstępnego mieszania są, znane (rozdrabnianie, rafinowanie, wyciskanie, krojenie, prasowanie).
Przykład 1: wykazano zmniejszenie właściwości rozpuszczających mydła z dodatkiem.
W przykładzie tym przeprowadzono porównanie między znanym mydłem bez talku i mydłem zawierającym talk (A) według wynalazku:
Parametry talku A:
Talk mikrokrystaliczny po rozdrobnieniu za pomocą uderzeń
- D95 = 8,5 pm
- D50 = 3,4 pm
Pozorna masa objętościowa zagęszczona - 0,5g/cm3
Osiągnięto wyniki
Parametry Znane mydło bez talku Mydło z talkiem (A) (według wynalazku)
Parametr hydratacji 2,38 3,75
Parametr wysuszenia 3,25 4,46
Parametr zmiękczenia 4,29 5,71
Wyniki zostały przeanalizowane statystycznie testem Studenta t; stwierdzono, że sposób według wynalazku daje znacznie lepsze wyniki w stosunku do znanego mydła.
Przykład 2: Wykazano wpływ podziału uziamienia.
W przykładzie tym porównano znane mydło bez talku dwa mydła zawierające talk (B, C). Talk C nie przedmiotem wynalazku ze względu na uziamienie.
Parametry talków o (pochodzeniu blaszkowatym)
- talk B według wynalazku D95 - 7 pm
D50 = 3 pm
Pozorna masa objętościowa zagęszczona = 0,44 g/cm3
- Talk C nie będący przedmiotem wynalazku D95 = 44 pm
DJ0 = 18 pm
Pozorna masa objętościowa zagęszczona = 0,74 g/cm3
Osiągnięte wyniki:
Parametry Znane mydło bez talku Mydło z talkiem B (wg wynalazku) Mydło z talkiem C
Hydratacja 3,83 4,88 3,42
Wysuszenie 5,62 6,42 5,46
Zmiękczenie 5,54 6,29 5,54
Stwierdzono, że sposób według wynalazku (talk B) daje wyniki znacznie wyższe w stosunku do znanego mydła bez talku oraz w stosunku do mydła zawierającego talk C nie będący przedmiotem wynalazku.
183 947
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła, zwłaszcza mydła toaletowego wytwarzanego na bazie soli kwasu tłuszczowego i z dodatkiem talku, znamienny tym, że do masy wytwarzanego mydła dodaje się talk o gęstości masy objętościowej mniejszej niż 0,70 g/cm3 i ziarnach w 50% wagowych o przeciętnej średnicy mniejszej niż 6 mikrometrów, zaś w 95% wagowych o średnicy mniejszej niż 20 mikrometrów.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mikrokrystaliczny talk dodawany do mydła ma gęstość od 0,20 do 0,60 g/cm3 a ziarna tego talku w 50% wagowych mają przeciętną średnicę wynoszącą od 2 do 5 mikrometrów, zaś w 95% wagowych ziarna tego talku mają przeciętną średnicę od 6 do 14 mikrometrów.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płytki talku dodawanego do mydła mają gęstość wynoszącą od 0,38 do 0,57 g/cm3.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dodaje się do wytwarzanego mydła talk o zawartości żelaza wynoszącej mniej niż 1% wagowy.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że talk dodaje się do wytwarzanego mydła w ilości od 5% do 20% wagowych ogólnej masy mydła.
  6. 6. Mydło na bazie soli kwasu tłuszczowego zawierające talk oraz inne typowe dodatki, znamienne tym, że zawiera od 5% do 20% wagowych talku o gęstości mniejszej niż 0,70 g/cm3, przy czym ziarna tego talku w 50% wagowych mają przeciętną średnicę mniejszą niż 6 mikrometrów, zaś w 95% wagowych ziaren tego talku mają przeciętną średnicę mniejszą niż 20 mikrometrów.
PL96325334A 1995-09-05 1996-09-03 Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła oraz mydło do mycia wytworzone tym sposobem PL183947B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9510582A FR2738255B1 (fr) 1995-09-05 1995-09-05 Composition de nettoyage a base de savon presentant de faibles proprietes dessechantes, et procede de preparation
PCT/FR1996/001342 WO1997009413A1 (fr) 1995-09-05 1996-09-03 Composition de nettoyage a base de savon

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325334A1 PL325334A1 (en) 1998-07-20
PL183947B1 true PL183947B1 (pl) 2002-08-30

Family

ID=9482408

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325334A PL183947B1 (pl) 1995-09-05 1996-09-03 Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła oraz mydło do mycia wytworzone tym sposobem

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0861317B1 (pl)
AU (1) AU6933596A (pl)
CZ (1) CZ289422B6 (pl)
DE (1) DE69606425T2 (pl)
ES (1) ES2143779T3 (pl)
FR (1) FR2738255B1 (pl)
HU (1) HUP9900002A3 (pl)
PL (1) PL183947B1 (pl)
TR (1) TR199800385T1 (pl)
WO (1) WO1997009413A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10157541A1 (de) * 2001-11-23 2003-06-12 Beiersdorf Ag Hautreinigungszubereitung
DE10221812A1 (de) * 2002-05-16 2003-11-27 Beiersdorf Ag Multifunktionelle kosmetische Reinigungszubereitung
KR20130112910A (ko) 2010-12-09 2013-10-14 콜게이트-파아므올리브캄파니 클렌징 조성물
EP2817403B1 (en) * 2012-02-24 2017-04-05 Colgate-Palmolive Company Soap bar
DE102018210101A1 (de) * 2018-06-21 2019-12-24 Beiersdorf Ag Kosmetische Reinigungspaste

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE711700C (de) * 1939-06-24 1941-10-04 Naumann Fein Und Kernseifenfab Verfahren zur Herstellung von hochgefuellten Seifen
US3520818A (en) * 1966-12-20 1970-07-21 Procter & Gamble Abrasive liquid detergent compositions
US5264144A (en) * 1991-05-30 1993-11-23 The Procter & Gamble Company Freezer personal cleansing bar with selected fatty acid soaps for improved mildness and good lather
KR940018461A (ko) * 1993-01-11 1994-08-18 로버트 시이 설리반 피로인산 사나트륨을 함유하는 세제 비누 조성물 및 이의 제조 방법

Also Published As

Publication number Publication date
DE69606425T2 (de) 2000-08-03
HUP9900002A3 (en) 2000-01-28
FR2738255A1 (fr) 1997-03-07
FR2738255B1 (fr) 1997-10-17
CZ65898A3 (cs) 1998-06-17
CZ289422B6 (cs) 2002-01-16
PL325334A1 (en) 1998-07-20
EP0861317B1 (fr) 2000-01-26
DE69606425D1 (de) 2000-03-02
ES2143779T3 (es) 2000-05-16
TR199800385T1 (xx) 1998-05-21
WO1997009413A1 (fr) 1997-03-13
AU6933596A (en) 1997-03-27
EP0861317A1 (fr) 1998-09-02
HUP9900002A2 (hu) 1999-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2008202587B2 (en) Moulding material mixture, moulded part for foundry purposes and process of producing a moulded part
EP1456125B1 (en) Amorphous silica
US5891421A (en) Precipitated silicas having improved dentifrice performance characteristics and methods of preparation
EP1596817B1 (en) Precipitated silica product with low surface area, dentifrices containing same, and processes
US20080160052A1 (en) Precipitated silica materials exhibiting high compatibility with cetylpyridinium chloride
JPH0217483B2 (pl)
JP2000504666A (ja) 粒子形態の無機物質
TW408019B (en) Granular compositions
TW201638239A (zh) 具有在pH値4.5到7的環境中改良的穩定性之表面經處理碳酸鈣
JPS62223014A (ja) 無定形シリカ、練歯磨組成物および無定形沈降シリカの製造方法
Thaveesangpanich et al. The effects of child formula toothpastes on enamel caries using two in vitro pH‐cycling models
JP7478204B2 (ja) セルロース複合粉体
PL183947B1 (pl) Sposób zmniejszania właściwości wysuszających mydła oraz mydło do mycia wytworzone tym sposobem
BR112018013170B1 (pt) Formulação cosmética segura, agente dermatologicamente seguro, e, métodos para reduzir a quantidade de sais com base em alumínio em formulações que reduzem perspiração e de desodorantes ou para substituir ditos sais, e para fabricar um desodorante cosmético ou formulação
CA1231057A (en) Talc compositions
JP3066974B2 (ja) シリカ配合化粧品
JP2007517845A (ja) 歯科用研磨剤系
JP7453770B2 (ja) 複合粒子及びその製造方法
JP2018104294A (ja) 歯磨剤用顆粒及びこれを含有する歯磨剤組成物
Walsh et al. Ultrasonic Properties of Cortical Bone Following In-Vitro Fluoride Ion Treatment
KR100741824B1 (ko) 각질 제거 및 여드름에 효과 있는 크렌징 그레뉼 조성물 및제조방법
US20220273524A1 (en) Dry cosmetic and/or skin care composition
JP2007517844A (ja) ゼオライトを含有する歯磨剤組成物
CN116234529A (zh) 粒状物形式的新的化妆品组合物
JP2771990B2 (ja) 帯電防止用表面処理剤