PL183939B1 - Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego - Google Patents

Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego

Info

Publication number
PL183939B1
PL183939B1 PL97328401A PL32840197A PL183939B1 PL 183939 B1 PL183939 B1 PL 183939B1 PL 97328401 A PL97328401 A PL 97328401A PL 32840197 A PL32840197 A PL 32840197A PL 183939 B1 PL183939 B1 PL 183939B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
granules
potassium
fertilizer
mica
phlogopite
Prior art date
Application number
PL97328401A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328401A1 (en
Inventor
Heikki Hero
Juhani Poukari
Pentti Venäläinen
Original Assignee
Kemira Agro Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Agro Oy filed Critical Kemira Agro Oy
Publication of PL328401A1 publication Critical patent/PL328401A1/xx
Publication of PL183939B1 publication Critical patent/PL183939B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C1/00Ammonium nitrate fertilisers
    • C05C1/02Granulation; Pelletisation; Stabilisation; Colouring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05DINORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C; FERTILISERS PRODUCING CARBON DIOXIDE
    • C05D1/00Fertilisers containing potassium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Noodles (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego, wy- trzymujacych statyczne i dynamiczne obciazenia, z mikowego surowca mineralnego za- wierajacego potas i magnez, znam ienny tym, ze mike rozprowadza sie w kwasie azoto- wym, otrzymana mieszanine rozpuszczonego i nierozpuszczonego surowca mikowego zobojetnia sie za pomoca amoniaku, ewentualnie dodaje sie inne skladniki pokarmowe roslin, a nastepnie poddaje sie granulowaniu. (13) B1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego, wytrzymujących zarówno statyczne jak i dynamiczne obciążenia, z mikowego surowca mineralnego zawierającego potas i magnez, zwłaszcza z flogopitu i/lub biotytu.
Typowym problemem związanym ze stosowaniem znanych nawozów sztucznych jest rozkruszanie, pęcznienie i rozpad granulek nawozu sztucznego. Powyższe problemy pojawiają się szczególnie przy granulkach nawozu sztucznego, które zostały przygotowane konwencjonalnymi sposobami i które zawierają duże ilości azotanu, 60 do 98% wagowych, i które mogą dodatkowo zawierać również inne składniki pokarmowe dla roślin, takie jak fosfor w postaci fosforanu lub innej substancji obojętnej.
W szczególności, granulki nawozu sztucznego zawierające azotan amonowy mają tendencje do pęcznienia, jeżeli temperatura wynosi około 32°C. Wzrost temperatury jest możliwy, przykładowo, podczas przechowywania nawozów sztucznych. W wyniku pęcznienia granulek worki z nawozem sztucznym mogą pękać, w następstwie czego nawóz może absorbować wilgoć z otaczającego go powietrza.
Pęcznienie, przykładowo, .azotanu amonowego jest wynikiem zmiany w postaci kryształu, następującej przy 32°C. W temperaturze powyżej 32°C następuje zmiana z postaci krystalicznej IV do postaci krystalicznej III. W przypadku dalszego wzrostu temperatury do ponad 84°C, następuje zmiana postaci kryształu z III na II. Zwykle temperatura obchodzenia się i przechowywania gotowego nawozu sztucznego jest w zakresie, w którym następują zmiana z IV na III.
Zmiana objętości kryształu jest również związana ze zmianą postaci kryształu. W przypadku, gdy następuje wspomniana zmiana z IV na III, objętość kryształu zwiększa się o 3,6%, co powoduje pęcznienie nawozu.
Wiadomo, że nawóz sztuczny często wymaga długiego okresu dojrzewania przed zapakowaniem. W związku z przechowywaniem nawozu na wolnym powietrzu zmiany postaci kryształu mogą następować kilka razy, na skutek powtarzających się wzrostów i spadków temperatury, w wyniku czego struktura ziarnista granulek może ulec zniszczeniu.
W przypadku, gdy produkt krystaliczny rozpada się, jego podatność na wybuchanie zwiększa się i zaczyna on wydzielać pył. A zatem, posługiwanie się takim produktem podczas
183 939 transportu i przechowywania, jak również podczas rozprowadzania na polach, staje się problematyczne.
Czyniono różne próby poprawienia właściwości technicznych, takich jak wytrzymałość granulki i wydzielanie pyłu z granulek nawozu sztucznego. Na przykład, z opisu SU 1763436 jest znane dodawanie biotytu lub flogopitu o drobnym podłożu, jako takiego, by stopić azotan wapnia, dla zwiększenia wytrzymałości wytwarzanych granulek nawozu sztucznego, a także dla zwiększenia stężenia tych składników pokarmowych w nawozach sztucznych, które rozpuszczają się wolno. Jednakże wadą powyższego rozwiązania jest to, że potas obecny w biotycie lub flogopicie jest słabo rozpuszczalny, a zatem nie jest w postaci, w jakiej mógłby być wykorzystany przez rośliny.
Środki pomocnicze, takie jak Mg(NO3)2, KNO3 lub A12(SO,,)3, zwykle stosowane do inhibitowania tworzenia się bryłek i/lub do zwiększania wytrzymałości granulek, mają wady nie tylko związane z ich wysoką higroskopijnością, ale również z tym, że ich zawartość (w procentach wagowych) w produkcie końcowym jest znacząco wysoka. Ponadto, środki pomocnicze są drogie w porównaniu z NH4NO3. Zatem, koszt związany z wytwarzaniem nawozu zwiększa się, a z drugiej strony, stężenia zawartych w nich środków pokarmowych mogą się zmniejszyć. Pomimo stosowania środków pomocniczych uzyskane granulki nawozu sztucznego są nadal dość miękkie i łatwo się kruszą, a zatem, wydzielają pył. Ponadto, zwiększa się znacznie higroskopijność nawozu sztucznego, zwłaszcza w przypadku stosowania MgCNOh^.
Zarówno biotyt jak flogopit, będące mikami z grupy biotytu, zawierają słabo rozpuszczalny lub w ogóle nierozpuszczalny potas w ilości 7 do 10% wagowych, liczony jako K2O, a także magnez do 24 % wagowych, liczony jako MgO. Jednakże nie są znane sposoby umożliwiające ekonomiczne pozyskiwanie z tych minerałów potasu i/lub magnezu, tak aby otrzymać rozpuszczalny potas i/lub magnez dla nawozów sztucznych, będący jednocześnie środkiem poprawiającym techniczne właściwości nawozów sztucznych.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania granulek nawozu sztucznego, które dobrze wytrzymują transport i przechowywanie, wytrzymują wysokie skoki temperatur bez rozpadania się oraz nie tworzą brył i nie wydzielają pyłu, a ponadto, przekształcanie słabo rozpuszczalnego potasu i/lub magnezu, obecnego w mikowym materiale mineralnym, takim jak biotyt i flogopit, w postać łatwo rozpuszczalną
Według wynalazku, sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego, wytrzymujących statyczne i dynamiczne obciążenia, z mikowego surowca mineralnego zawierającego potas i magnez, charakteryzuje się tym, że mikę rozprowadza się w kwasie azotowym, otrzymaną mieszaninę rozpuszczonego i nierozpuszczonego surowca mikowego zobojętnia się za pomocą amoniaku, ewentualnie dodaje się inne składniki pokarmowe roślin, a następnie poddaje się granulowaniu.
Jako surowiec mikowy stosuje się zwłaszcza biotyt i/lub flogopit, zaś rozprowadzanie surowca mikowego w kwasie azotowym prowadzi się korzystnie w temperaturze 25 do 55°C.
Zobojętnianie za pomocą amoniaku przeprowadza się albo w jednym etapie bezpośrednio do wartości pH 4,5 do 6,5, albo w dwóch etapach, najpierw do wartości pH 1,5 do 3,5, a w następnym etapie do wartości pH 4,5 do 6,5, przy czym podczas zobojętniania utrzymuje się temperaturę 110 do 150°C, korzystnie 130°C.
Dzięki procesowi według wynalazku jest możliwe stabilizowanie nawozów sztucznych zawierających azot i ewentualnie fosfor, inhibitowanie pęcznienia i zwiększenie wytrzymałości granulek nawozu. Sposób według wynalazku szczególnie nadaje się do produkcji nawozów sztucznych zawierających azotan amonowy. Wytworzenie kulistych granulek zmniejsza tarcie pomiędzy granulkami, a zatem, ich rozprowadzenie na polach jest polepszone. Ponadto, zwiększa się ciężar objętościowy i twardość wytworzonego produktu.
Według wynalazku, biotyt i/lub flogopit lub jakikolwiek inny surowiec mikowy zawierający potas i/lub magnez (w ilości, przykładowo, 60 do 300 kg) rozprowadza się w stężonym kwasie azotowym (550 do 700 kg), w wyniku czego część potasu i/lub magnezu obecnego w wymienionych minerałach rozpuszcza się w reakcjach egzotermicznych. Temperatura mieszaniny reakcyjnej, która mogłaby wzrosnąć do 80°C, jest utrzymywana podczas rozpuszczania w zakresie 25 do 55°C. Ponadto, jest możliwe wprowadzenie do kwasu azotowego, dodat4
183 939 kowo do wymienionych minerałów i równocześnie z nimi, innych minerałów, takich jak apatyt stosowany konwencjonalnie do produkcji nawozów sztucznych.
W następnym etapie mieszanina reakcyjna będąca mieszaniną roztworu i substancji nierozpuszczalnych, jest zobojętniana poprzez dodanie amoniaku, albo w jednym etapie bezpośrednio do wartości pH wynoszącej 4,5-6,5, albo w dwu etapach, najpierw do wartości pH wynoszącej 1,5-3,5, a w następnym etapie do wartości pH wynoszącej 4,5-6,5, Zobojętnianie może być przeprowadzane albo pod ciśnieniem normalnym albo pod zwiększonym ciśnieniem. Podczas zobojętniania temperatura mieszaniny, mogąca bez chłodzenia wzrosnąć do 180°C, jest utrzymywana za pomocą chłodzenia w zakresie 110-150°C, korzystnie około 130°C. Regulowanie pH jest przeprowadzane korzystnie w dwu etapach, ponieważ w takim przypadku amoniak nie będzie ulatniał się z mieszaniny reakcyjnej tak łatwo jak w przypadku, gdy zobojętnianie przeprowadzane jest w jednym etapie.
Przed granulowaniem dodawane są wszelkie żądane składniki pokarmowe roślin, na przykład siarka w postaci kwasu siarkowego, fosfor w postaci kwasu fosforowego i/lub inne konwencjonalne sole odżywcze albo do wyżej wymienionej zobojętnianej mieszaniny albo bezpośrednio do granulatora.
Zobojętniana mieszanina, do której ewentualnie dodano inne składniki pokarmowe roślin i która zawiera wodę 4-25% wag., korzystnie 6-12% wag. jest wpompowywana lub powoduje się jej wpływanie do konwencjonalnego granulatora takiego jak bęben granulacyjny, sferoidyzator lub granulator mieszający i jest granulowana. Materia wprowadzana ponownie do urządzenia w konwencjonalny sposób w granulowaniu jest dodawana do granulatora w stosownej ilości. Po granulowaniu granulki są suszone i przesiewane, granulki o zbyt małym i zbyt dużym rozmiarze są oddzielane, wytworzone granulki są chłodzone i, o ile jest to pożądane, poddawane obróbce w konwencjonalny sposób z substancjami powlekającymi. Granulki o zbyt dużym rozmiarze są rozgniatane i ponownie wprowadzane do procesu razem ze zbyt małymi granulkami i odzyskanym pyłem jako wyżej wspomniany składnik obiegowy.
W celu zapewnienia jakości potrzebne jest schłodzenie do temperatury poniżej 35°C granulowanego produktu wytworzonego za pomocą wcześniejszych sposobów, ale temperatura wyrobu granulowanego sposobem według wynalazku może wynosić do 55°C. Szczególnie podczas ciepłych pór roku. Zdolność produkcyjna jest zatem zwiększona.
Przeprowadzono konwencjonalne testy na gotowych produktach granulowanego nawozu w celu przekonania się o ich jakości; wyniki pokazane zostały w Tabeli 1. Określono wytrzymałość granulek, pył, stabilność termiczną (=pęcznienie), ciężar objętościowy, rozrywalność oraz ścieranie wykończonego produktu. Te same testy przeprowadzono również na dwóch produktach CAN 27 dostępnych na rynku; wyniki pokazano w Tabeli 1, to jest dla materiału porównawczego 1 i materiału porównawczego 2.
Przeprowadzone testy
Wytrzymałość granulki: Przy określaniu wytrzymałości granulki, przynajmniej 20, a zwykle 30 lub 50 granulek o wymiarach 2,8-3,15 mm dociska się do gładkiej powierzchni aż do rozkruszenia. Mierzy się potrzebną siłę ściskającą (N).
Pył: Próbka o uprzednio określonym ciężarze jest zawieszana za pomocą strumienia powietrza przez 2 minuty. Waży się pył, który dostał się na bibułę filtracyjną, a wynik jest podawany w mg pyłu na kg próbki.
Pył mg/kg Stopień
<200 bardzo mało pyłu
200-500 mało pyłu
1500-1000 dużo pyłu
1000-2000 bardzo dużo pyłu
Ciężar objętościowy: Test TVA (Tennessee Valley Authority). Ciężary objętościowe nawozów sztucznych są w zakresie 0,70 do 1,20 kg/dm3.
Rozrywalność: Przesiana próbka granulowanego nawozu sztucznego o wymiarach granulek 2,0-3,15 mm, jest uderzana o ścianę za pomocą ciśnienia powietrza wynoszącego
183 939
600 kPa. Przesiewa się uderzaną próbkę za pomocą sita o oczkach 2 mm i waży się część pozostałą na sicie. Wynik jest wskazywany jako procentowy udział nierozerwanych granulek w całkowitym ciężarze próbki.
Ścieranie: Test przeprowadzany jest w młynie kulowym przez wirowanie próbki przez uprzednio określony czas razem z 200 stalowymi kulkami. Oddziela się startą część za pomocą sita o oczkach 1,00 mm. Wynik jest wskazywany jako udział procentowy części startej w całkowitym ciężarze próbki.
Co więcej, stabilność termiczna produktu granulowanego według wynalazku jest dobra w porównaniu z wyrobami dostępnymi obecnie na rynku. Pęcznienie produktu zostało określone za pomocą sposobu według Dyrektywy EU nr 116/76. (Temperatura waha się pomiędzy 20 a 50°C).
W teście według Dyrektywy EU nr 87/94 mierzącym podatność na wybuchanie, produkt według wynalazku okazał się całkowicie bezpieczny, to jest nie-wybuchowy. Wyrób wytrzymuje zatem zarówno przechowywanie w warunkach gorąca jak i niedbałe obchodzenie się podczas przechowywania i transportu.
Granulki wytworzone za pomocą procesu według wynalazku są wysoce kuliste i mają gładką powierzchnię, ich ciężar objętościowy jest około 5-15% wag. wyższy niż odpowiednich granulek produkowanych konwencjonalnie. Wytrzymałość granulek jest aż do dwukrotnie większej niż granulek wytwarzanych za pomocą wcześniejszych technik, przy czym wytrzymałość granulek tych ostatnich wynosi około 40 N, a granulek według niniejszego wynalazku, produkowanych na skalę przemysłową, wynosi około 60-100 N, przy pomiarach dokonywanych na granulkach o średnicy około 3 mm.
Co więcej, granulki według niniejszego wynalazku nie tworzą bryłek nawet jeżeli ich zawartość wilgoci jest stosunkowo wysoka. Typowe granulki nawozu sztucznego mogą zawierać wilgoć około 0,2-0,4% wag. bez zbrylenia, podczas gdy granulki według niniejszego wynalazku mogą zawierać wilgoć do 1,5% wag. bez zbrylenia. Ponadto, wyrób według wynalazku pochłania znacząco mniej wody z powietrza niż wyrób konwencjonalny.
Granulki nawozu sztucznego według wynalazku przechodzą przez urządzenie rozrzucające nawóz sztuczny 10-25% lepiej niż handlowy wyrób, który służył za porównanie, granulki także wytrzymują niedbałe obchodzenie się podczas etapu rozrzucania bez rozkruszenia. Z powyższych względów, osiąga się wyższą efektywność rozprowadzania nawozu sztucznego na jednostkę czasu przy użyciu nawozu sztucznego według wynalazku niż w przypadku handlowego wyrobu porównawczego.
Wynalazek został opisany bardziej szczegółowo poprzez następujące przykłady wykonania:
Przykład 1
Wytwarzanie nawozu sztucznego (A) zawierającego flogopit
HNO3 (100%) 600 kg
nn3 160 kg
flogopit 110 kg
kalcyt 80 kg
H2SO4 30 kg
110 kg flogopitu wprowadzono jako zawiesinę do pewnej ilości silnego kwasu azotowego o stężeniu 40-64% wag. oraz mającego zawartość kwasu 600 kg liczoną jako 100% HNO3, podczas ciągłego mieszania i schładzania, gdy jest to potrzebne. Mieszanie kontynuowano przez 10-15 minut, podczas gdy temperatura mieszaniny była utrzymywana na poziomie około 35-55°C.
W następnym etapie otrzymana mieszanina, która teraz zawierała również rozpuszczony potas i magnez, była zobojętniana poprzez dodanie 160 kg gazowego amoniaku, to jest do chwili, gdy pH mieszaniny osiągnęło wartość około 5. Do otrzymanej zobojętnionej mieszaniny dodano 80 kg kalcytu i 30 kg stężonego kwasu siarkowego.
W końcu mieszanka była granulowana w sposób konwencjonalny, a uzyskane granulki suszono i przesiewano, przy czym granulki o zbyt małym rozmiarze i rozdrobnione granulki o zbyt dużym rozmiarze były wprowadzane ponownie do procesu. Uzyskane granulki mające rozmiar 2,0-3,15 mm były chłodzone do temperatury 30-50°C.
183 939
Przykład 2
Wytwarzanie nawozu sztucznego (B) zawierającego flogopit
HNO3(100%) 590 kg
NH3 160 kg flogopit 1^0 kg
CaSO4*2H2O 100 kg
120 kg flogopitu wprowadzono jako zawiesinę do stężonego kwasu azotowego o stężeniu 58-63% wag. i zawierającego 590 kg 100% HNO3, zgodnie z Przykładem 1. Otrzymana mieszanina została zobojętniona poprzez dodanie 160 kg gazowego amoniaku (pH około 5,5). Do zobojętnionej mieszaniny dodano 100 kg siarczanu wapniowego i przygotowano granulki nawozu sztucznego jak w przykładzie 1.
Przykład 3
Wytwarzanie nawozu sztucznego (C) zawierającego biotyt
HNO3(100%) 590 kg
NH3 160 kg biotyt 120 kg gips 100 kg
120 kg biotytu wprowadzono jako zawiesinę do stężonego kwasu azotowego o stężeniu 58-63% wag. i o zawartości 590 kg 100% HNO3, przy ciągłym mieszaniu i schładzaniu, gdy jest to potrzebne, zgodnie z Przykładem 1. Tym niemniej zobojętnianie przeprowadzano w dwóch etapach poprzez dodanie łącznie 160 kg gazowego amoniaku. W pierwszym etapie pH mieszaniny było regulowane do wartości 1,5-3,5, a w drugim etapie do wartości 4,5-5,5. W końcu dodano 100 kg gipsu do zobojętnionej mieszaniny. Granulki nawozu sztucznego przygotowano jak w przykładzie 1.
Przykład 4
Wytwarzanie nawozu sztucznego (D) zawierającego flogopit HNO3(100%) 6(^0 kjg
NH3 134 kg flogopit 300 kg
300 kg flogopitu wprowadzono jako zawiesinę do kwasu azotowego o stężeniu 40% wag. i o zawartości 600 kg 100% HNO3, przy ciągłym mieszaniu i schładzaniu, gdy jest to potrzebne. Mieszanie kontynuowano przez około 30 min, podczas gdy temperatura mieszaniny wynosiła około 30°C.
W następnym etapie otrzymana mieszanina była zobojętniana w dwóch etapach poprzez dodanie łącznie 134 kg gazowego amoniaku. W pierwszym etapie pH wynosiło 2,4, a ostateczne pH wynosiło około 6,5.
W końcu mieszanka była granulowana w sposób konwencjonalny, a otrzymane granulki były suszone i przesiewane, przy czym granulki o zbyt małym rozmiarze i rozdrobnione granulki o zbyt dużym rozmiarze były ponownie wprowadzane do procesu. Otrzymane granulki, mające rozmiar 2,0-3,15 mm, były chłodzone do temperatury 30-50°C.
Wyniki testów na wykończonych wyrobach granulowanego nawozu sztucznego według przykładów 1 -4 zostały pokazane w tabeli 1.
Tabela 1. Właściwości fizyczne wyrobów granulowanych według wynalazku
Właściwość A B C D Mat. por. 1 Mat. Por. 2
Wytrzymałość granulki (N) 58 85 88 48 65 34
Pył (mg/lg.) <100 <100 <100 <100 2600 200
Ciężar objętościowy (kg/l) 1,059 1,057 1,112 0,950 1,016 1,022
Pęcznienie (%) 8 5 2 0 10 18
Rozrywalność (%) 99 98 98 75 54
Ścieranie (%) 0 0,1 0,4 1,4 0,1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego, wytrzymujących statyczne i dynamiczne obciążenia, z mikowego surowca mineralnego zawierającego potas i magnez, znamienny tym, że mikę rozprowadza się w kwasie azotowym, otrzymaną mieszaninę rozpuszczonego i nierozpuszczonego surowca mikowego zobojętnia się za pomocą amoniaku, ewentualnie dodaje się inne składniki pokarmowe roślin, a następnie poddaje się granulowaniu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako surowiec mikowy stosuje się biotyt i/iub flogopit.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że rozprowadza się surowiec mikowy w kwasie azotowym w temperaturze 25 do 55°C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zobojętnianie za pomocą amoniaku przeprowadza się w jednym etapie bezpośrednio do wartości pH 4,5 do 6,5, albo w dwóch etapach, najpierw do wartości pH 1,5 do 3,5, a w następnym etapie do wartości pH 4,5 do 6,5.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że podczas zobojętniania utrzymuje się temperaturę 110 do 150°C, korzystnie 130°C.
PL97328401A 1996-02-09 1997-02-07 Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego PL183939B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI960596A FI100102B (fi) 1996-02-09 1996-02-09 Menetelmä lannoiterakeiden valmistamiseksi
PCT/FI1997/000078 WO1997029061A1 (en) 1996-02-09 1997-02-07 Process for production of fertilizer granules containing ammonium nitrate, potassium and/or magnesium and a fertilizer product

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328401A1 PL328401A1 (en) 1999-01-18
PL183939B1 true PL183939B1 (pl) 2002-08-30

Family

ID=8545387

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328401A PL183939B1 (pl) 1996-02-09 1997-02-07 Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0879217B1 (pl)
AT (1) ATE194822T1 (pl)
AU (1) AU1605397A (pl)
DE (1) DE69702594T2 (pl)
DK (1) DK0879217T3 (pl)
EE (1) EE03433B1 (pl)
ES (1) ES2150216T3 (pl)
FI (1) FI100102B (pl)
GR (1) GR3034598T3 (pl)
ID (1) ID16012A (pl)
MY (1) MY129963A (pl)
PL (1) PL183939B1 (pl)
PT (1) PT879217E (pl)
SI (1) SI0879217T1 (pl)
WO (1) WO1997029061A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI108347B (fi) 2000-01-04 2002-01-15 Kemira Agro Oy Menetelmõ ammoniumnitraatin stabiloimiseksi
ES2206044B1 (es) * 2002-10-17 2005-08-01 Iniciativas Agroindustriales De Teruel, S.L. Procedimiento de obtencion de fertilizante granulado nitrogenado con alto contenido en microelementos y fertilizantes asi obtenido.
FI118598B (fi) * 2006-05-17 2008-01-15 Kemira Growhow Oyj Lannoiterae ja menetelmä sen valmistamiseksi

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE678246C (de) * 1933-06-03 1939-07-12 Ruhrchemie Akt Ges Verfahren zur Erhoehung der Lagerbestaendigkeit und Streubarkeit von Ammonnitrat oder Ammonnitrat enthaltenden Duengemitteln
FR862728A (fr) * 1939-01-14 1941-03-13 Norsk Hydro Elektrisk Procédé d'utilisation de minéraux contenant de la potasse comme engrais
FR880604A (fr) * 1940-10-30 1943-03-31 Ig Farbenindustrie Ag Procédé pour préparer des agents d'amendement et d'engrais

Also Published As

Publication number Publication date
PT879217E (pt) 2000-12-29
FI960596A (fi) 1997-08-10
SI0879217T1 (en) 2000-10-31
PL328401A1 (en) 1999-01-18
DE69702594D1 (de) 2000-08-24
EP0879217B1 (en) 2000-07-19
AU1605397A (en) 1997-08-28
DE69702594T2 (de) 2000-12-07
ES2150216T3 (es) 2000-11-16
EE03433B1 (et) 2001-06-15
FI960596A0 (fi) 1996-02-09
EE9800232A (et) 1998-12-15
WO1997029061A1 (en) 1997-08-14
FI100102B (fi) 1997-09-30
DK0879217T3 (da) 2000-11-20
ATE194822T1 (de) 2000-08-15
GR3034598T3 (en) 2001-01-31
EP0879217A1 (en) 1998-11-25
ID16012A (id) 1997-08-28
MY129963A (en) 2007-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4425476B2 (ja) 粒状複合肥料の成分を調合する方法
US4846871A (en) Lignosulfonate treated fertilizer particles
US8137431B2 (en) Fertilizer granules and manufacturing process thereof
US4154593A (en) Process for granulating ammonium phosphate containing fertilizers
US5782951A (en) Particulate urea with finely divided inorganic material incorporated for hardness nonfriability and anti-caking
US4277253A (en) Granulating an aqueous dispersion of ammonium and potassium salts
CA2829935A1 (en) Fertilizer composition incorporating fibrous material for enhanced particle integrity
SA517390343B1 (ar) كريات سماد مع كبريت مُمكرن
US20090165515A1 (en) Granular slow-release nitrogenous fertilizer
US5041153A (en) Lignosulfonate treated fertilizer particles
PL189832B1 (pl) Sposób wytwarzania granulek złożonego nawozu sztucznego
US3076700A (en) Fertilizer compositions and process
US5078779A (en) Binder for the granulation of fertilizers such as ammonium sulfate
US5366534A (en) Granular potassium sulfate preparation and process for production thereof
EP1230197B1 (en) A process for manufacturing compound fertilizer granules
US6132485A (en) Soil nutrient compositions and methods of using same
PL183939B1 (pl) Sposób wytwarzania stabilnych termicznie granulek nawozu sztucznego
CZ123898A3 (cs) Způsob výroby dusík-draslíkového hnojiva obsahujícího dusičnan vápenatý a jeho produkty
CA3155332A1 (en) Composite fertiliser systems
US3334988A (en) Method for preparation of syngenite fertilizer carrier from k2so4 and caso4 and product
EP4299523A1 (en) Knh4so4, caco3, cacl2 fertilizer
US3328160A (en) Metallurgical lining slag
CN116685565A (zh) 制造复合肥料颗粒
PL240017B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu azotowego - saletrosiarczanu amonu oraz nawóz wytworzony tym sposobem
WO2024028833A1 (en) Fertilizer comprising immediate- and slow-release agents in soil complex nutrients